PDA

View Full Version : επιλογη enduro



blades
15/04/2009, 17:59
για πειτε ρε παλικαρια καμια γνωμη,μετα το καλοκαιρι θελω να παρω ενα εντουρο αλλα δε μπορω να αποφασισω τι μαρκα ακριβως,τα μονα στανταρ ειναι

250-450cc
αρκετα αλογα
ktm-husqwarna-kawasaki-yamaha

υγ.υπαρχει εμπειρια αναλογη σε εντουρο xr600

KaTaNaS
15/04/2009, 19:48
ti χρηση θελεις να κανεις;

taxydromos
15/04/2009, 19:56
αν θες style ----------------------------->ktm
αν θες ευκολία -------------------------->yamaha
αν θες alternative ----------------------->husqvarna
το ποιό??-------------------------------->kawasaki

DrBig
15/04/2009, 20:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από taxydromos
αν θες style ----------------------------->ktm
αν θες ευκολία -------------------------->yamaha
αν θες alternative ----------------------->husqvarna
το ποιό??-------------------------------->kawasaki

αν θες να μην ασχολεισαι μαζι του, παρα μονο για λαδια φιλτρα --------------------------σουζουκι
(αλλα να ψαχνεσαι συνεχεια με αναρτησεις)

blades
15/04/2009, 20:54
αυτο που θελω ειναι ενα δυνατο ευκολοχρηστο,ελαφρυ μηχανακι για εντουρο σε δαση και βουνα,δε με ενδιαφερει να εχει πινακιδες κλπ κλπ,θα το πηγαινω με τρειλερ.
ρε παιδια για τα σουζουκι δεν εχω αποψη δυστυχως καμια,

οποτε το ΚΤΜ φευγει εκτος,το καβα γιατι δε λεει?

KaTaNaS
16/04/2009, 07:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από blades
αυτο που θελω ειναι ενα δυνατο ευκολοχρηστο,ελαφρυ μηχανακι για εντουρο σε δαση και βουνα,δε με ενδιαφερει να εχει πινακιδες κλπ κλπ,θα το πηγαινω με τρειλερ.
ρ

οποτε το ΚΤΜ φευγει εκτος


γιατι φευγει εκτος το ΚΤΜ; :confused:

αν θελεις μηχανακι αυτη τη στιγμη 100% εντουρο που δεν παθαινει τιποτα, δεν χρειαζεται αναβαθμισεις, δεν σπαει δεν χαλαει, δεν χανει την αξια μεταπωλησης το ΚΤΜ ειναι μονοδρομος


και αφου θελεις 4Τ και δεν ξερεις... θα πας στο exc-f 250 τα κανει ολα και παίρνει και πρωταθλήματα! :beer:

Julius
16/04/2009, 09:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από blades
αυτο που θελω ειναι ενα δυνατο ευκολοχρηστο,ελαφρυ μηχανακι για εντουρο σε δαση και βουνα,δε με ενδιαφερει να εχει πινακιδες κλπ κλπ,θα το πηγαινω με τρειλερ.
ρε παιδια για τα σουζουκι δεν εχω αποψη δυστυχως καμια,

οποτε το ΚΤΜ φευγει εκτος,το καβα γιατι δε λεει?


Δυνατό εύχρηστο και ελαφρύ με πολύ φτηνή και εύκολη συντήρηση το οποίο θα το πηγαίνεις με τρέιλερ στο βουνό....... Ρε φίλε δίχρονο μηχανάκι θέλεις και δεν το έχεις πάρει χαμπάρι :lol:

Εάν δεν έχεις πρόβλημα με χρήματα πάρε ένα 300αρι ΚΤΜ με μίζα
Εάν έχεις περιορισμένο budget πάρε ένα οποιοδήποτε 2T (προσοχή όχι motocross)

LARISEOS
16/04/2009, 09:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
Δυνατό εύχρηστο και ελαφρύ με πολύ φτηνή και εύκολη συντήρηση το οποίο θα το πηγαίνεις με τρέιλερ στο βουνό....... Ρε φίλε δίχρονο μηχανάκι θέλεις και δεν το έχεις πάρει χαμπάρι :lol:

Εάν δεν έχεις πρόβλημα με χρήματα πάρε ένα 300αρι ΚΤΜ με μίζα
Εάν έχεις περιορισμένο budget πάρε ένα οποιοδήποτε 2T (προσοχή όχι motocross)



παρε δίχρονο........ και εγω τετράχρονο σκεφτομουνα......αλλα το διχρονο με τραβηξε και την βγαζω μια χαρα!!!!!!


rm 250..........και ο χρηστός μαζί σου!


αλλα οπως ειπε κ ο φιλος enduro παρε αμα δεν εχεις σκοπό να μπεις σε πίστα.!!!!

εγω πηρα mx γιατι ητανε πολυ φτηνο....ενταξει κοπαναει λιγο αλλα μια χαρα κανει και για το enduro που κάνω,,,,,,το φορτώνω σε trailer και μπραφ!

Trickster
16/04/2009, 09:28
Συμφωνώ σε οτι λένε ο katanas και julius παραπάνω. Και εμένα πρώτη μου επιλογή θα ήταν δίχρονο κατά προτίμηση 250 από 05 και μετά. Πλέον μπορείς να βρείς σε καλή τιμή και για 08 ίσως και κάτω από 6000. Το μηχανάκι δουλεύει σαν 4χρονο χωρίς να τρομάζει τον άπειρο και το μόνο που ζητάει έιναι βενζίνόλαδο.

Αν θες ψάξε σε αγγελίες υπάρχουν μερικές καλές ευκαιρίες.

:wave2: :wave2:

kordix
16/04/2009, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από taxydromos
αν θες style ----------------------------->ktm
αν θες ευκολία -------------------------->yamaha
αν θες alternative ----------------------->husqvarna
το ποιό??-------------------------------->kawasaki


:confused:

cosmopolitan σελίδα 69



Αν δεν δοκιμάσεις το εντούρο μηχανάκι δεν μπορείς να καταλάβεις τίποτα. Αν έχεις την δυνατότητα κάνε καμμιά χωμάτινη βόλτα μηχανάκια φίλων να πάρεις μια ιδέα τι σημαίνει σύγχρονο 4τ ENDURO 250 ή 450.

Δοκίμασε και 2τ ENDURO γιατί δεν έχουν καμμία σχέση με τα παλιότερα δίχρονα σε θέματα απόδοσης-ευχρηστίας.

Τώρα φαντάσου ότι τα 08 μοντέλα της ΚΤΜ δεν έχουν καμμία σχέση με τα 09 λόγω αναρτήσεων. Όπως τα αλουμινένια yamaha δεν μπορούν να συγκριθούν με τα σιδερένια. Πρέπει να μιλάμε για συγκεκριμένα μηχανάκια της τάδε χρονολογίας αφού οι διαφορές ανα χρόνο είναι μεγάλες.

Υπολόγισε πόσο χρήματα είσαι διατεθειμένος να δώσεις και βλέπουμε...

blades
16/04/2009, 16:22
δηλαδη ειναι μυθος οτι σπανε και χαλανε τα ΚΤΜ?
ποσα αλογα βγαζει το EXC250?

στον τροχο

υγ.ρε παιδια ξερετε τι μου τη σπαει στα 2Τ,οτι δινουν αποτομα,αλλιως ειχα συνηθησει με το xr,απο τις 1000στρ εδινε

kordix
16/04/2009, 16:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από blades
δηλαδη ειναι μυθος οτι σπανε και χαλανε τα ΚΤΜ?
ποσα αλογα βγαζει το EXC250?

στον τροχο

υγ.ρε παιδια ξερετε τι μου τη σπαει στα 2Τ,οτι δινουν αποτομα,αλλιως ειχα συνηθησει με το xr,απο τις 1000στρ εδινε



Πριν είχα ένα YZ 250 02 που έβγαζε τροχό 44 άλογα και τώρα έχω ένα EXC 250 F 09 που πραγματικά δεν ξέρω πόσα άλογα βγάζει ούτε στον τροχό ούτε στον στρόφαλο, αλλά αυτό που ξέρω είναι ότι όσα έχει τα βγάζει εύκολα στο χώμα, κοινώς πάω πιο γρήγορα παντού (σε όλα τα τερέν) και με μεγαλύτερη ασφάλεια. Ένας καλύτερος οδηγός και πιο γυμνασμένος ίσως να μπορούσε να πάει πιο γρήγορα με τα 44 άλογα, εγώ όμως όχι δεν μπορούσα να κρατήσω το γκάζι για πολύ ώρα τέρμα ανοιχτό.

Στο εντούρο πιο σημαντικό είναι να έχεις αξιοποιήσιμη δύναμη παρά υπερβολική. Γι αυτό μη κοιτάς μόνο την μέγιστη υποδύναμη αλλά όλη την καμπύλη αυτής. Ακόμα και τα σύγχρονα 2504τ έχουν δύναμη από χαμηλά.

Αν κάνεις σωστή συντήρηση δεν παθαίνουν τίποτα σοβαρό.

blades
16/04/2009, 17:58
ενταξει συμφωνω αλλα σιγουρα στο βουνο χρειαζετε καποιος 35-40 αλογα για να κινηθει με αξιοπρεπεια,οσο για τη γραμικοτητα της αποδοσης γιαυτο και προτιμω λιγο παραπανω τα 4Τ.

kordix
16/04/2009, 20:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από blades
ενταξει συμφωνω αλλα σιγουρα στο βουνο χρειαζετε καποιος 35-40 αλογα για να κινηθει με αξιοπρεπεια,οσο για τη γραμικοτητα της αποδοσης γιαυτο και προτιμω λιγο παραπανω τα 4Τ.


Ωραία αν σε ενδιαφέρουν οι αγώνες εντούρο ή προτιμάς πολύωρη οδήγηση σε μονοπάτια επιλέγεις μηχανάκι που να είναι καλύτερο στα κλειστά. Τα 250 υπερτερούν στην εξοικονόμηση δυνάμεων του αναβάτη, αλλά τα 450 πάνε με μισό γκάζι έχουν όμως πιο βαριά αίσθηση.

Αν όμως θες απλά να διασκεδάζεις και να τα χώνεις και σε πιο ανοιχτά κομμάτια, πάρε κάτι πιο δυνατό. Ενα 450 εδώ είναι μονόδρομος...

Υπάρχει και το 400ρι που είναι η χρυσή τομή. Κάποιοι το βρίσκουν ελαφρώς ξενερουά, εμένα μου αρέσει πολύ αλλά πάλι εξαρτάται τι χρήση θα κάνεις με το μηχανάκι. Αν πηγαίνεις σε πιστάκια ΜΧ πάρε 450 αντί για 400 αλλά σε μονοπάτια το 400ρι θα σε κρατήσει ξεκούραστο. Το 250 πάλι θα σε κρατήσει ξεκούραστο και θα σου δώσει την χαρά του "χουφτώματος" αφού το ανοίγεις άφοβα το γκαζάκι.

Μηχανάκια υπάρχουν πολλά και στα 250 και στα 450 κυβικά. Απλά πρέπει να επιλέξεις αυτό που σου ταιριάζει καλύτερα και φυσικά αυτό που σου αρέσει πιο πολύ. Μη κολλάς σε μάρκες αφού έχουν και τις καλές και τις κακές στιγμές τους. Ενημερώσου για το μηχανάκι που σε ενδιαφέρει και αν μπορέσεις βρες κάποιο να το οδηγήσεις

dirtbird
16/04/2009, 20:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ
..... Τα 250 .... τα 450 ..... 450 ....το 400.... πάρε 450 ...αλλά 400 ... 250 ....στα 450


:hypnotize :hypnotize :hypnotize :hypnotize

kordix
16/04/2009, 20:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
:hypnotize :hypnotize :hypnotize :hypnotize


Δεν έχεις κι άδικο, μάλλον τον ζάλισα τον άνθρωπο. :lol:

blades
16/04/2009, 22:29
xaxaxa οχι ενταξει το εκτιμω και σας ευχαριστω ολους.
καλο πασχα να περασουμε και τα λεμε απο βδομαδα παιδες.

STOYBI
20/04/2009, 20:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ
Πριν είχα ένα YZ 250 02 που έβγαζε τροχό 44 άλογα και τώρα έχω ένα EXC 250 F 09 που πραγματικά δεν ξέρω πόσα άλογα βγάζει ούτε στον τροχό ούτε στον στρόφαλο, αλλά αυτό που ξέρω είναι ότι όσα έχει τα βγάζει εύκολα στο χώμα, κοινώς πάω πιο γρήγορα παντού (σε όλα τα τερέν) και με μεγαλύτερη ασφάλεια. Ένας καλύτερος οδηγός και πιο γυμνασμένος ίσως να μπορούσε να πάει πιο γρήγορα με τα 44 άλογα, εγώ όμως όχι δεν μπορούσα να κρατήσω το γκάζι για πολύ ώρα τέρμα ανοιχτό.

Στο εντούρο πιο σημαντικό είναι να έχεις αξιοποιήσιμη δύναμη παρά υπερβολική. Γι αυτό μη κοιτάς μόνο την μέγιστη υποδύναμη αλλά όλη την καμπύλη αυτής. Ακόμα και τα σύγχρονα 2504τ έχουν δύναμη από χαμηλά.

Αν κάνεις σωστή συντήρηση δεν παθαίνουν τίποτα σοβαρό.

+ 10.000 !!! :beer: :beer:

OldMan
21/04/2009, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
+ 10.000 !!! :beer: :beer:
Δεν μιλήσαμε για Ισπανικές καφετιέρες, κύριος... :smokin:

STOYBI
21/04/2009, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Δεν μιλήσαμε για Ισπανικές καφετιέρες, κύριος... :smokin:
(Κατα τα αλλα.... Οι ισπανικες καφετεριες στα περιφερειακα τους ( ντιζοβιδομ@λ@κιουλες ειναι πραγματικα απαραδεκτες.... :mad: )

blades
08/05/2009, 09:30
δε ξερω γιατι αλλα επιμενω σε 4Τ.
μια ερωτηση ακομα,εω πηγαινω σε δαση κλπ κλπ δε μου αρεσουν οι πιστες,αν παρω ΜΧ θα με βολεψει?

KaTaNaS
08/05/2009, 09:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από blades
εω πηγαινω σε δαση κλπ κλπ δε μου αρεσουν οι πιστες,αν παρω ΜΧ θα με βολεψει?

θα το μετανιωσεις στη πρωτη βολτα! :nono:

blades
08/05/2009, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
θα το μετανιωσεις στη πρωτη βολτα! :nono:

χαχα σοβαρα?
μαλλον τοτε πρεπει να δω σε κατι πιο σκληρο ε?
(οοοοοοοταν το παρω)

blades
08/05/2009, 10:24
ενταξει να πω βεβαια οτι την πλακα μου κανω στα βουνα και τα δαση,δεν κοιταζω χρονομετρα,απλα μου αρεσει η ενταση παρα πολυ και ειμαι fun τυπος

KaTaNaS
08/05/2009, 11:59
me motocross δεν θα κανεις πλακα σε μονοπατια... απλα θα συχτηριζεις... :wave2:

Julius
08/05/2009, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από blades
ενταξει να πω βεβαια οτι την πλακα μου κανω στα βουνα και τα δαση,δεν κοιταζω χρονομετρα,απλα μου αρεσει η ενταση παρα πολυ και ειμαι fun τυπος

file ean sou aresei h entasi kai eisai fan typos, me 17 euro sto alou fan park mpeneis se oles tis trampales gia mia mera

apo ekei kai pera auta pou lene oi synforoumites apo epano einai apo prosopiki empeiria kai h prospathia toys einai na mhn kaneis lathos epilogi (gia auto evales kai to post aloste etsi?)

MX = pista austhra kai mono, ta vriskeis ftinotera kai poio eykola metaxeirismena alla distixos den kanoune gia "volta" sto voyno, EIDIKA ean den exeis empeiria.

blades
08/05/2009, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
file ean sou aresei h entasi kai eisai fan typos, me 17 euro sto alou fan park mpeneis se oles tis trampales gia mia mera

apo ekei kai pera auta pou lene oi synforoumites apo epano einai apo prosopiki empeiria kai h prospathia toys einai na mhn kaneis lathos epilogi (gia auto evales kai to post aloste etsi?)

MX = pista austhra kai mono, ta vriskeis ftinotera kai poio eykola metaxeirismena alla distixos den kanoune gia "volta" sto voyno, EIDIKA ean den exeis empeiria.

ama mou arese to allou 8a phgaina alla ekei einai gia paidakia.sas efxaristo gia th voh8eia much much,na eiste oloi kala.oso gia empeiria egrapsa kai pio pano phgaina me XR600'94 prin 10 xronia sta vouna alla katie gine kai stamathsa,tora 8elo pali na 3ekinhso

thank you all for the answers

ARISPEED1
08/05/2009, 14:32
KTM 400 EXC :bigcry: :sun: