PDA

View Full Version : κλωτσημα στις χαμηλες στροφες (σουπερ φορ)



aakkuan
16/04/2009, 20:02
εδώ και λίγο καιρό οταν με σβηστό το γκάζι αφήνω να πεσει η ταχυτητα κατω απ τα 20 περίπου μου κλωτσάει η μηχανή... τι μπορεί να ναι? πότε κλωτσάει ο κινητήρας?? είναι "φυσιολογικό πρόβλημα" η είναι επικίνδυνο??

ftsmf
17/04/2009, 11:33
με τι ταχύτητα στο σασμάν στο κάνει αυτό... αν στο κάνει με πρώτη είναι ''προβλημα'' και μάλλον κατά την γνώμη μου θα χρειαστείς άλλο γραναζωμα.. αν στο κάνει με δευτέρα ή παραπάνω ταχύτητα στο σασμάν δεν νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς... αν και κανονικά και 6η να έχεις με 40 χιλιόμετρα το μηχανάκι κανονικά δεν σκορτσάρει.. πόσο μάλλον με χαμηλή ταχύτητα στο σασμάν και 20 χιλιόμετρα.. ελπίζω να βοήθησα...

aakkuan
17/04/2009, 12:17
δεν ξέρω αν μου το κάνει με πρώτη γιατί ποτέ δεν βάζω πρώτη στο σταμάτημα! με δευτέρα η καμιά φορά που ξεχνιέμαι με τρίτη. θα το δοκιμάσω πάντως. ναι το ξέρω οτι δεν είναι "νορμάλ" να το κάνει αυτό αλλά πρωτον θέλω να μάθω τι και γιατί και αν επείγει να κάνω κάτι

Road67
17/04/2009, 12:39
Φυσιολογικά το SF δε σκορτσάρει με όποια σχέση κι αν έχεις μέσα (ένας ακόμη λόγος που το είχαν και το έχουν τόσες σχολές).

GiannisBlessed
17/04/2009, 15:11
μπορει να εχει θεμα η αλυσιδα η τα σινεμπλοκ του πισω τροχου.

aakkuan
17/04/2009, 15:17
αυριο είναι να κάνω εκδομουλα μεχρι χαλκιδική από θεσσαλονίκη. να τ αφήσω καλύτερα???

GiannisBlessed
17/04/2009, 15:42
(αν μπορεις)ελεγξε αν το γραναζι το πισω κουνιεται μπρος πισω με την ροδα κατω.αν δηλαδη μοιαζει να μην ειναι σωστα συνδεδεμενο.
αν συμβαινει αυτο τοτε ειναι σινεμπλοκ.
κοιτα και το τεντομα της αλυσιδας.
το προβλημα αυτο ηρθε σταδιακα?
κατι αλλο οταν κινησ με ταχυτητα ας πουμε 70 κμ
και αφησεις το γκαζι,η μηχανη κανει κατι σαν στιγμιαιο κλωτσημα?το ιδιο και οταν επιβραδυνεις και ανοιξεις το γκαζι.κλωτσαει?