PDA

View Full Version : για Θρησκους και ΜΗ ....Αφιερωμενο...



Σελίδες : [1] 2 3

SVX
18/04/2009, 08:07
καλως ηρθες παραξενε


http://www.youtube.com/watch?v=s1tcgGayu0g&feature=related


.....κι αν σε πειραξει , τοσο που ντραπεις , πουθενα να μην το πεις...

mars696
18/04/2009, 08:10
Αν και δεν ειμαι φαν του ειδους...αυτο το τραγουδι απλα δεν υπαρχει...:beer:

950dim
18/04/2009, 08:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
καλως ηρθες παραξενε


http://www.youtube.com/watch?v=s1tcgGayu0g&feature=related


.....κι αν σε πειραξει , τοσο που ντραπεις , πουθενα να μην το πεις...

Επειδη δεν ανοιγει youtube:confused: ...μαντευω:smilea:
Active member;;;
:beer:
To γνωστο με το Χριστο που εμφανιζεται σε τυπο ο οποιος ειναι λιωμα στο ποτο;
:wave2:

harvester
18/04/2009, 08:54
Βάζω λίγο σκοτάδι και λιγάκι βροχή
για να σου φτιάξω μια παράξενη αρχή
και να σε ξεμακρύνω λίγο από τη σκέψη σου
που έτσι κι αλλιώς σε συνερίζεται το κέφι σου.
Σε πάω σε δρόμο μικρό, σε σοκάκι παλιό
σένα αιώνια ποτισμένο απτο κρασί καπηλειό,
μέρος κακόφημο, ακόμα και για το στοχασμό μου
που ούτε κι ο φόβος δε με φέρνει στόνειρό μου.
Εδώ λοιπόν, θα μοιραστώ μια ιστορία μαζί σου
πουναι σα να συνέβη χθες και ορκίσου
αν σε πειράξει τόσο που ντραπείς
πουθενά να μη τη πείς.

Καλώς ήρθες, ξένε στο τόπο μου
άραξε δίπλα να σου βάλω ένα κρασί να πιείς
συγχώρεσέ με λιγάκι για τον τρόπο μου
μα με βρήκες στην αγκαλιά της ντροπής.
Ξέμεινα μόνος μου, πάρε και κάτσε όπου θες
κουρασμένο σε βλέπω, πρέπει καιρό να γυρίζεις,
όμως μέσα στη ζαλάδα μου και πίσω απτις σκιές
σα να μου φαίνεται πως κάτι μου θυμίζεις.

Γειά σου και σένα, έλειπα χρόνια ήμουνα κάπου μακριά
με φέραν πίσω δυνατές φωνές
και κάποιες τύψεις που μου είπαν πως εδώ κοντά
έχω γεννηθεί κι έχω πεθάνει δυο χιλιάδες φορές.

Ω, να τα μας, καλά είπα όταν σε είδα
πως σίγουρα παράξενα θα πρέπει να μιλάς
από άλλο κόσμο έχεις απάνω σου σφραγίδα
αυτά τα αγκάθια στο κεφάλι και τα ρούχα που φοράς.

Κάποτε κάποιοι μου το φόρεσαν για στέμμα
και με χλευάζανε μεγάλο βασιλιά
ακόμα τρέχει από τότε φρέσκο αίμα
σαυτά που ανέβηκαν του χρόνου τα σκαλιά.
Γιαυτό με βλέπεις μέσα στις σκιές
σαν να φοβάμαι και να θέλω να γλυτώσω
μια προσευχή σένα περβόλι με ελιές
δε με αφήσανε ποτέ να την τελειώσω.

Κι όμως μυρίζεις ουρανό και χώματα
κι αυτή την όμορφη δροσιά της σιωπής

Είναι που μέφεραν εδώ αλλόκοτα μαλώματα
άκου λοιπόν τι θα τους πείς:
Αφού φωνάζουν όλοι αυτοί
κι αφού σκοτώνουν στόνομα μου
πες αναβάλλεται η γιορτή
πάω να ξαπλώσω στα καρφιά μου.
Πες τους ο χρόνος πως τρελάθηκε
δε κάνει στάση Γολγοθά
πες ο παράξενος πως χάθηκε
κι έφυγε οριστικά

Μπερδεμένα μου τα λες, αλλά γουστάρω
πρέπει να σπούδασες τη τέχνη του μυαλού
ή σαν κι μένα όταν με πιάνει και σαλτάρω
και πίνω εδώ, με πιάνει αλλού.

Γιαυτό και εγώ ήρθα εδώ και σε διάλεξα πιωμένο
για να μπορέσεις την αλήθεια να τους πεις
κάτω από το φως το μέτωπο έχεις ιδρωμένο,
μα το προσέχεις καθαρό, δε θα ντραπείς.
Οι άλλοι παίξανε μαζί μου στους αιώνες
αυτοκράτορα με χρίσανε, με κάναν στρατηγό,
ταπλά μου λόγια τα σκορπίσαν σαν κανόνες
και δεν ήξερα τίποτα εγώ.

Που με βρήκες εδώ κάτω τι με θες;
Το μυαλό μου δε σαλεύει από κούνια
σα να γεννήθηκα μου φαίνεται χτες
ενώ έξω υπάρχουν έξυπνοι μιλιούνια.

Αυτούς τους είδα, τους άκουσα, τους νιώθει το πετσί μου
προτιμώ τα καρφιά που με κρατάνε στο σταυρό
αυτοί πουλήσαν ακριβά τη γέννησή μου,
αυτοί φυλάνε το σκοτάδι θησαυρό.
Πες στους εχθρούς μου ότι είχαν λόγο καλό
και θα τους σέβομαι γιατί πιο τίμια σταθήκαν
όταν με σκοτώναν, κοιτούσαν ουρανό
κι έτσι πρόλαβαν από εκεί συγχωρεθήκαν.

Ωραίος, παράξενε φίλε μου, απόψε
για την ανημποριά μου βρήκες σκοπό
πάρε μια κούπα πάρε ψωμί και κόψε
να τελειώσω το κρασί μου και θα πάω να τους πω:
Αφού φωνάζουν όλοι αυτοί
κι αφού σκοτώνουν στόνομα σου
θα πω αναβάλλεται η γιορτή
πας να ξαπλώσεις στα καρφιά σου.
Θα πω ο χρόνος πως τρελάθηκε
δε κάνει στάση Γολγοθά
θα πω ο παράξενος πως χάθηκε
κι έφυγε οριστικά.

menos
18/04/2009, 09:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester

θα πω ο παράξενος πως χάθηκε
κι έφυγε οριστικά.
Δηλαδη, οσοι ψαχνουν τον Ιησου Χριστο, αδικα ψαχνουν;;;
Αρα αναστηθηκε και την κοπανησε;;;
Αυτο ειναι το μηνυμα που πρεπει να λαβουμε;;
Μηπως δεν επιασα το νοημα;

harvester
18/04/2009, 09:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Δηλαδη, οσοι ψαχνουν τον Ιησου Χριστο, αδικα ψαχνουν;;;
Αρα αναστηθηκε και την κοπανησε;;;
Αυτο ειναι το μηνυμα που πρεπει να λαβουμε;;
Μηπως δεν επιασα το νοημα;
γι'αυτους μιλαει

"Αυτούς τους είδα, τους άκουσα, τους νιώθει το πετσί μου
προτιμώ τα καρφιά που με κρατάνε στο σταυρό
αυτοί πουλήσαν ακριβά τη γέννησή μου"

Operater
18/04/2009, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
γι'αυτους μιλαει

"Αυτούς τους είδα, τους άκουσα, τους νιώθει το πετσί μου
προτιμώ τα καρφιά που με κρατάνε στο σταυρό
αυτοί πουλήσαν ακριβά τη γέννησή μου"


ποιοι αυτοί? δεν ειναι τελικα προσωπική υπόθεση η ΑνάΤαση?

mikros boudas
18/04/2009, 15:24
την θρησκεια με κανονες κραζει το τραγουδι μεσω του στοματος του "χριστου".τους παπαδες δλδ που ο Μιχαλης γενικα εχει πολυ κακη σχεση(και καλα κανει).

Gandalf dr685sm
18/04/2009, 17:23
γιατί;... έχει η πίστη του Χριστιανισμού τίποτα κοινό με τους Παπάδες που προβάλλονται για όλα όσα έχουμε παρατηρήσει πλέον;

ή μήπως είχε με τους ιερείς που Τον στάυρωσαν;

Πόσους ιερείς, ρασοφόρους έχουμε δεί και ξέρουμε να εφαρμόζουν το "αγαπάτε αλλήλους" και την ιδέα του Χριστιανισμού που είναι Αγάπη χωρίς να περιμένεις αντάλλαγμα;

Ή θρησκεία δόγμα που να απαιτέι να την προσκυνήσεις όταν ο ίδιος ο Χριστός είχε πεί "όσοι θέλετε ακολουθήστε με";


Βαριά συζήτηση πιάνουμε παιδιά....

Gandalf

menos
18/04/2009, 17:29
+1
Ιδιαιτερα λογω των ημερων... ας μην μπουμε σε αντιπαραθεση σε τετοια βαρια θεματα, και ιδιαιτερα μαλιστα απο τους στιχους ενος τραγουδιου...

VanDiemen
18/04/2009, 19:01
Ο θεολόγος στο γυμνάσιο μας είπε την εξής ιστορία:
Σ' ένα χωριό, κάποιος είδε ένα συγχωριανό του να διαπράττει φόνο! Εκείνη την περίοδο έφυγε στο εξωτερικό και όταν επέστρεψε, είδε, προς έκπληξή του, πως ο συγχωριανός του είχε χειροτονηθεί ιερέας! Πηγαίνοντας στην εκκλησία, τον είδε να έρχεται και στους ώμους του σαν σε όραμα, έβλεπε το νεκρό που είχε φονεύσει ο παπάς! Κάθε φορά, στην είσοδο της εκκλησίας, ο νεκρός έπεφτε από τους ώμους του και παρέμενε εκεί μέχρι ο παπάς να τελειώσει τη Θεία λειτουργία, μετά την οποία, φεύγοντας, ξαναφορτώνονταν το νεκρό στους ώμους του.

super_toto
22/04/2009, 09:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
+1
Ιδιαιτερα λογω των ημερων... ας μην μπουμε σε αντιπαραθεση σε τετοια βαρια θεματα, και ιδιαιτερα μαλιστα απο τους στιχους ενος τραγουδιου...

Τωρα που περάσανε οι γιορτές ας μπούμε:D

Τι θα γίνει με αυτούς τους κηφήνες που μας έχουν κάτσει στο σβέρκο εδώ και τόσες εκατοντάδες χρόνια?

Θα γίνει επιτέλους διαχωρισμός Κράτους-Εκκλησίας μπας και απαλλαγούμε από την μάστιγα της Εκκλησίας?
Η Εκκλησία ευθύνεται σε μεγάλο βαθμό για πολλά από τα δεινά της Ελλάδας και ενώ στις μέρες μας δεν κοιτάνε ούτε τα προσχήματα να κρατούν, κανείς δεν ενδιαφέρεται να αποτινάξει από τους ώμους μας αυτό το φορτίο.

jorgevaldano
22/04/2009, 10:05
πάντως από τη ΝΔ μην περιμένεις να το δεις...

Gandalf dr685sm
22/04/2009, 10:25
Βαριέμαι να τα ξαναγράφω...

http://pigadi-tis-skepsis.blogspot.com/2009/04/blog-post.html

Δώστε λίγο παραπάνω βάση στο 2 , και στις αναφορές περί ελεύθερης επιλογής και βούλησης.


Gandalf

VanDiemen
22/04/2009, 10:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
πάντως από τη ΝΔ μην περιμένεις να το δεις...

Τι προτείνεις; :rolleyes:

mikros boudas
22/04/2009, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Βαριέμαι να τα ξαναγράφω...

http://pigadi-tis-skepsis.blogspot.com/2009/04/blog-post.html

Δώστε λίγο παραπάνω βάση στο 2 , και στις αναφορές περί ελεύθερης επιλογής και βούλησης.


Gandalf Ο χριστος εχει πει να ακολουθουμε την εκκλησια του...οι ιδιοι οι μαθητες τους εκαναν την εκκλησια...η εκκλησια ειναι η θρησκεια...κανονικα δεν πρεπει να τα ξεχωριζουμε...ειδικα ο χριστιανισμος,ειναι μια θρησκεια με βαθια ιεραρχια...αγγελοι,χερουβειμ,σεραφειμ,αγιοι,οσιοι,αγια τριαδα...παντα ιεραρχια,παντα "υπακοη" στον "ανωτερο"...και μιλαω βαση των κειμωνων του χριστιανισμου και οχι προσωπικων εκτιμησεων...μην ξεχνας ομως πως οσοι πιστευουν,ειναι αυτοι που πανε στην εκκλησια...ετσι ταυτιζεται ο πιστος...με βαση τις ιεροτελεστιες της θρησκειας..ολα οι θρησκειες εκει βασιζονται:στην επαναληψη των καθεκαστων και στην αναλωση της θρησκειας και των μορφων της απο τους πιστους...βουδισμος,βουντου,χριστιανοι,ισλαμιστες...κα ειδικα ο χριστιανισμος εχει περασει ως ο ποιο "λαητ" δογματισμος ενω ειναι εξ ορισμου ο πιο "βαρυς"...:beer:

super_toto
22/04/2009, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Βαριέμαι να τα ξαναγράφω...

http://pigadi-tis-skepsis.blogspot.com/2009/04/blog-post.html

Δώστε λίγο παραπάνω βάση στο 2 , και στις αναφορές περί ελεύθερης επιλογής και βούλησης.


Gandalf

Τι σχέση έχουν όλα αυτά με το νομικό και φορολογικό καθεστως της Εκκλησίας στην Ελλάδα?
Δεν μιλάμε για ιδεολογία, πίστη, θρησκεία, μιλάμε για φορολογία και χρήμα.

jorgevaldano
22/04/2009, 10:45
όλες οι θρησκείες διεκδικούν το μονοπώλιο του "καλού" και της "αρετής", και αυτό βέβαια ισχύει και για το χριστιανισμό

σύμφωνα με τα λόγια του ΙΧ στην καινή διαθήκη, μόνο όσοι τον ακολουθήσουν θα κάνουν και θα δείξουν μπλα μπλα μπλα

έτσι αυτόματα μαρκάρονται ως "προβληματικοί" όσοι αρνηθούν αυτή την πρόσκληση, μπορεί να μην υποχρεώνονται να γίνουν χριστιανοί, ωστόσο υφίστανται συνέπειες

συνεπώς την ελεύθερη βούληση και επιλογή πρώτος ο χριστιανισμός την πλήττει

μέχρι τα χρόνια του μεγάλου κων/νου οι χριστιανοί υπέφεραν, όμως από τότε και έως τώρα κυριαρχούν και εξουσιάζουν με τρόπο απολυταρχικό και επιβάλλουν την "εξ' αποκαλύψεως" αλήθεια τους

VanDiemen
22/04/2009, 10:54
Περιμένουμε να μας πεις τι να ψηφίσουμε..

jorgevaldano
22/04/2009, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Περιμένουμε να μας πεις τι να ψηφίσουμε..

δεν καταλαβαίνω το ύφος σου

από πού κι ως πού περιμένεις να σου πώ εγώ τι να ψηφίσεις;

και μάλιστα το κάνεις και "περιμένΟΥΜΕ"; ποιοί αλλοι περιμένουν μαζί σου;

Gandalf dr685sm
22/04/2009, 11:08
Είναι επικίνδυνο να συγχέουμε την θρησκεία με την Πίστη το ξαναλέω..

Καταρχας εκκλησία αποκαλείται το σύνολο των πιστών ή του λαού... εξού και το "εκκλησία του δήμου" κατά την Αρχ. Αθήνα, κτλ.

Το ίδιο και στην θρησκεία του Χριστιανισμού που δημιούργησε την εκκλησία σε κατακόμβες απο σύνολο λαού πιστών σε κυρήγματα.

Επίσης "Θρησκεία Χριστιανισμου"... ποιά άραγε είναι η σωστή;.. το καθολικό δόγμα;.. το ορθόδοξο δόγμα;.. οι Κόπτες;.. οι Αρμένιοι;.. οι Προτεστάντες;.. οι Ευαγγελιστές;

Η θρησκεία είναι δόγμα που εξυπηρετεί σκοπιμότητες ανθρώπων και ερμηνεύεται ανάλογα με το τι θέλει και προσβλέπει το ανθρώπινο και οχι το "Θείο" βλέμα. Μάλιστα πιο απτό παράδειγμα τέτοιων προβλημάτων μπορούμε να δούμε στον Ισλαμισμό , όπου κάποιοι Ιμάμηδες με δική τους ατζέντα ερμηνεύουν κατά πως νομίζουν κομμάτια απο το Κοράνι.

Το ίδιο είχε γίνει και με τις Σταυροφορίες και το Βυζάντιο.

ΜΗΝ ΜΠΛΕΚΕΤΕ ΤΟ ΔΟΓΜΑ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ. Εκεί ακριβώς είναι και το επιχείρημα που δίνει ισχύ και βάση σε κάθε μορφής ιεραρχεία ιερέων πάσας δοξασίας.

Για την ελεύθερη επιλογή και βούληση.. δείτε το παρακαλώ με οπτική κάποιου που δεν γνωρίζει τι εστί Χριστιανισμό κατά κύρηγμα/ιδεολογία.

Έρχεται δλδ ενας σήμερα και σας λέει ... θα πάθετε αυτό και εκείνο αν δεν πιστέψετε/ακολουθήσετε... Ποιός απο εσάς θα το πιστέψει αλήθεια και θα φοβηθεί;.. άρα θα τρέξει και να ακολουθήσει;

Αν ο ίδιος τώρα, πεί ... ενα μήνυμα όπως.. όλοι οι άνθρωποι είναι ίσοι και κάποια στιγμή θα μπορέσω να το κάνω πραγματικότητα... κάποιοι θα τον ακούσουν περισσότερο. Έτσι δεν είναι;

Δεν είναι ο φόβος που μπλοκάρει την ελεύθερη επιλογή αλλά οι ανάγκες του καθενός. Κανείς δεν θα έρθει να υποχρεώσει κανέναν να είναι "καλός Χριστιανός" ακολουθώντας μηνύματα όπως "Αγαπάτε πλησίον"... και σίγουρα κανείς δεν θα τιμωρήσει κανένα εδώ. Η επιλογή είναι πάντα εκεί... αλλά όπως πάντα κάθε επιλογή έχει και δικά της αποτελέσματα.

Στον Χριστιανισμό είναι η Κόλαση και ο Παράδεισος.
Στον Ισλαμισμό είναι οι δαίμονες και τα ουρί του Παραδείσου.
Στον Βουδισμό-Ινδουισμό είναι η απόλυτη ολοκλήρωση και ο ατελείωτος κύκλος της μετενσάρκωσης.
Στον Αθεισμό... το απόλυτο τίποτα ή το σύνολο της ενέργειας.. κοκ...

Επιλογές είναι και αυτές. Ο καθείς διαλέγει γνωρίζοντας ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ τι τον περιμένει. Που ακριβώς είναι το μπλοκάρισμα, προσπάθεια να πληγεί η ελευθερία βούλησης και επιλογής;

Μπορείς μάλιστα να τα μουτζώσεις όλα και να πείς εγώ είμαι απλά χώμα και περπατώ! Και αυτό επιλογή είναι.

Το πρόβλημα λοιπόν δεν είναι στην πίστη και στην επιλογή αυτής, αλλά στο πως ακριβώς μια θρησκεία (όποιο δόγμα και αν είναι) δένει στο άρμα μια εξουσίας και γίνεται δεύτερη εξουσία πάνω σε ανθρώπους.

Ετσι και εδώ το πρόβλημα δεν είναι η ιδεολογία και το μήνυμα του Χριστιανισμού που δεν υποχρεώνει κανένα ουσιαστικά να ακολουθήσει.. απλα΄του δίνει μια επιλογή κατά τα διδάγματα του...

το πρόβλημα είναι ο συσχετισμός της κατήχησης απο βρεφική ηλικία ανθρώπων που δεν έχουν καν ακόμα γνώση της ύπαρξης τους , με ενα δόγμα που στην τελική μπορεί και να μην τους εκφράζει αργότερα... Εκεί είναι που αφαιρείται το δικαίωμα επιλογής... μέχρι μια ηλικία τουλάχιστον , καθώς ακόμα και μετά απο αυτό κανείς και πάλι δεν μπορεί να σε υποχρεώσει να είσαι κάτι.

Ειδικά σήμερα που μπορείς να συμβιώσεις/δεσμευτείς/ενωθείς με άνθρωπο χωρίς να πας σε Εκκλησία. (Το Γάμος σαν λέξη δεν ταιριάζει εδώ , καθώς είναι καθαρά Χριστιανικό μυστήριο).

Το πρόβλημα παραμένει σε βάφτιση που πρέπει να γίνει για να έχεις όνομα.

Όλα αυτά όμως είναι προερχόμενα απο το θέμα θρησκεία... και οχι Πίστης... είναι διαφορετικά τα θέματα αυτά αν και το ένα δημιουργήθηκε (αρχικά τουλάχιστον) για να στηρίζει και να δοξάζει το άλλο.

Ξέρω.. ξέρω... είναι συνδυασμένη λογική και ίσως προκαλεί περισσότερα ερωτήματα απο όσα λύνει. Αλλά κάποια στιγμή καλό είναι ο καθένας να ερευνά και μόνος του.

Είναι άλλωστε πολύ προσωπικό θέμα ... η Πίστη.

Gandalf

VanDiemen
22/04/2009, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
δεν καταλαβαίνω το ύφος σου

από πού κι ως πού περιμένεις να σου πώ εγώ τι να ψηφίσεις;

και μάλιστα το κάνεις και "περιμένΟΥΜΕ"; ποιοί αλλοι περιμένουν μαζί σου;

Αυτοί που είμαστε εδώ πέρα, στον υπολογιστή από τον οποίο σου γράφω! Αυτοί είμαστε που περιμένουμε.
Το ύφος μου είναι ειρωνικό, επειδή έσπευσες να εμπλέξεις την πολιτική σε ένα θέμα το οποίο δε σχετίζεται μ' αυτή, και βάσει των κομματικών σου πεποιθήσεων, καταλήγοντας σε αυθαίρετο συμπέρασμα με σκοπό να καταδείξεις την ιδεολογία ενός κόμματος, να υποκινήσεις εμμέσως τη στροφή αυτών που θα διαβάσουν την απάντησή σου, προς την προσωπική σου επιλογή.
Περιμένω να μου πεις τι να ψηφίσω, από τη στιγμή που σπεύδεις να μου πεις τι δεν πρέπει να ψηφίσω!

jorgevaldano
22/04/2009, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Αυτοί που είμαστε εδώ πέρα, στον υπολογιστή από τον οποίο σου γράφω! Αυτοί είμαστε που περιμένουμε.
Το ύφος μου είναι ειρωνικό, επειδή έσπευσες να εμπλέξεις την πολιτική σε ένα θέμα το οποίο δε σχετίζεται μ' αυτή, και βάσει των κομματικών σου πεποιθήσεων, καταλήγοντας σε αυθαίρετο συμπέρασμα με σκοπό να καταδείξεις την ιδεολογία ενός κόμματος, να υποκινήσεις εμμέσως τη στροφή αυτών που θα διαβάσουν την απάντησή σου προς την προσωπική σου επιλογή.

τι πάει να πει "έσπευσα να εμπλέξω την πολιτική";

ΠΟΛΙΤΙΚΗ απόφαση είναι ο διαχωρισμός κράτους-εκκλησίας, πρέπει να γίνει πρόταση νόμου που θα ψηφιστεί στη Βουλή, έχεις καμιά αντίρρηση;

τα περί "υποκίνησης" είναι ανάξια σχολίου

vagtav
22/04/2009, 11:22
Από τη στιγμή που η κουβέντα πήγε στο διαχωρισμό εκκλησίας και κράτους, αυτομάτως γίνεται πολιτική. Κομματική δεν πρέπει να γίνει πάντως, γιατί θα καταλήξει η κουβέντα από το σχολιασμό ενός ωραίου τραγουδιού σε μια ανούσια διένεξη.

menos
22/04/2009, 11:26
Και ας μην ξεχναμε εδω, πως η πολιτικη σταυρωσε τον Ιησου Χριστο!!
Μην μπλεκουμε την προσωπικη πιστη του καθενος με πολιτικα θεματα!!
Ελεος πια!!!

Υ.Γ. Σε οτι απαντησε ο Gandalf συμφωνω και επαυξανω!!:beer:

VanDiemen
22/04/2009, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
τι πάει να πει "έσπευσα να εμπλέξω την πολιτική";

ΠΟΛΙΤΙΚΗ απόφαση είναι ο διαχωρισμός κράτους-εκκλησίας, πρέπει να γίνει πρόταση νόμου που θα ψηφιστεί στη Βουλή, έχεις καμιά αντίρρηση;

τα περί "υποκίνησης" είναι ανάξια σχολίου

Αν δεν το καταλαβαίνεις, δε μπορώ να σε βοηθήσω.
Ο διαχωρισμός κράτους-εκκλησίας δεν είναι μια απλή πολιτική απόφαση και σίγουρα δεν αιτιολογείς την απάντηση που έδωσες παραπάνω. Μια τέτοια απόφαση θα μπορούσε να ληφθεί μόνο με δημοψήφισμα και δεν είναι κανενός δυνητικά κυβερνητικού κόμματος τόλμημα, η απόπειρα να επιχειρήσει το διαχωρισμό!
Τα περί υποκίνησης ανάξια σχολίων, ε; :rolleyes:
Τα περί σχολιασμού αυθαίρετων συμπερασμάτων που βασίζονται σε προσωπικές επιλογές;

vagtav
22/04/2009, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Ο διαχωρισμός κράτους-εκκλησίας δεν είναι μια απλή πολιτική απόφαση ..... Μια τέτοια απόφαση αυτή θα μπορούσε να ληφθεί μόνο με δημοψήφισμα και δεν είναι κανενός δυνητικά κυβερνητικού κόμματος τόλμημα η απόπειρα να επιχειρήσει το διαχωρισμό!


Η διενέργεια δημοψηφίσματος, είναι πολιτική απόφαση

VanDiemen
22/04/2009, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagtav
Η διενέργεια δημοψηφίσματος, είναι πολιτική απόφαση

Η απόφαση διενέργειας δημοψηφίσματος, δε συνεπάγεται με την απόφαση να διαχωριστεί η εκκλησία από το κράτος, αλλά μετακυλίει την ευθύνη λήψης μιας σημαντικής απόφασης στο λαό!

menos
22/04/2009, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
καλως ηρθες παραξενε


http://www.youtube.com/watch?v=s1tcgGayu0g&feature=related


.....κι αν σε πειραξει , τοσο που ντραπεις , πουθενα να μην το πεις...
Που ειχαμε μεινει;;;:D

mikros boudas
22/04/2009, 11:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Είναι επικίνδυνο να συγχέουμε την θρησκεία με την Πίστη το ξαναλέω..

Καταρχας εκκλησία αποκαλείται το σύνολο των πιστών ή του λαού... εξού και το "εκκλησία του δήμου" κατά την Αρχ. Αθήνα, κτλ.

Το ίδιο και στην θρησκεία του Χριστιανισμού που δημιούργησε την εκκλησία σε κατακόμβες απο σύνολο λαού πιστών σε κυρήγματα.

Επίσης "Θρησκεία Χριστιανισμου"... ποιά άραγε είναι η σωστή;.. το καθολικό δόγμα;.. το ορθόδοξο δόγμα;.. οι Κόπτες;.. οι Αρμένιοι;.. οι Προτεστάντες;.. οι Ευαγγελιστές;

Η θρησκεία είναι δόγμα που εξυπηρετεί σκοπιμότητες ανθρώπων και ερμηνεύεται ανάλογα με το τι θέλει και προσβλέπει το ανθρώπινο και οχι το "Θείο" βλέμα. Μάλιστα πιο απτό παράδειγμα τέτοιων προβλημάτων μπορούμε να δούμε στον Ισλαμισμό , όπου κάποιοι Ιμάμηδες με δική τους ατζέντα ερμηνεύουν κατά πως νομίζουν κομμάτια απο το Κοράνι.

Το ίδιο είχε γίνει και με τις Σταυροφορίες και το Βυζάντιο.

ΜΗΝ ΜΠΛΕΚΕΤΕ ΤΟ ΔΟΓΜΑ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ. Εκεί ακριβώς είναι και το επιχείρημα που δίνει ισχύ και βάση σε κάθε μορφής ιεραρχεία ιερέων πάσας δοξασίας.

Για την ελεύθερη επιλογή και βούληση.. δείτε το παρακαλώ με οπτική κάποιου που δεν γνωρίζει τι εστί Χριστιανισμό κατά κύρηγμα/ιδεολογία.

Έρχεται δλδ ενας σήμερα και σας λέει ... θα πάθετε αυτό και εκείνο αν δεν πιστέψετε/ακολουθήσετε... Ποιός απο εσάς θα το πιστέψει αλήθεια και θα φοβηθεί;.. άρα θα τρέξει και να ακολουθήσει;

Αν ο ίδιος τώρα, πεί ... ενα μήνυμα όπως.. όλοι οι άνθρωποι είναι ίσοι και κάποια στιγμή θα μπορέσω να το κάνω πραγματικότητα... κάποιοι θα τον ακούσουν περισσότερο. Έτσι δεν είναι;

Δεν είναι ο φόβος που μπλοκάρει την ελεύθερη επιλογή αλλά οι ανάγκες του καθενός. Κανείς δεν θα έρθει να υποχρεώσει κανέναν να είναι "καλός Χριστιανός" ακολουθώντας μηνύματα όπως "Αγαπάτε πλησίον"... και σίγουρα κανείς δεν θα τιμωρήσει κανένα εδώ. Η επιλογή είναι πάντα εκεί... αλλά όπως πάντα κάθε επιλογή έχει και δικά της αποτελέσματα.

Στον Χριστιανισμό είναι η Κόλαση και ο Παράδεισος.
Στον Ισλαμισμό είναι οι δαίμονες και τα ουρί του Παραδείσου.
Στον Βουδισμό-Ινδουισμό είναι η απόλυτη ολοκλήρωση και ο ατελείωτος κύκλος της μετενσάρκωσης.
Στον Αθεισμό... το απόλυτο τίποτα ή το σύνολο της ενέργειας.. κοκ...

Επιλογές είναι και αυτές. Ο καθείς διαλέγει γνωρίζοντας ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ τι τον περιμένει. Που ακριβώς είναι το μπλοκάρισμα, προσπάθεια να πληγεί η ελευθερία βούλησης και επιλογής;

Μπορείς μάλιστα να τα μουτζώσεις όλα και να πείς εγώ είμαι απλά χώμα και περπατώ! Και αυτό επιλογή είναι.

Το πρόβλημα λοιπόν δεν είναι στην πίστη και στην επιλογή αυτής, αλλά στο πως ακριβώς μια θρησκεία (όποιο δόγμα και αν είναι) δένει στο άρμα μια εξουσίας και γίνεται δεύτερη εξουσία πάνω σε ανθρώπους.

Ετσι και εδώ το πρόβλημα δεν είναι η ιδεολογία και το μήνυμα του Χριστιανισμού που δεν υποχρεώνει κανένα ουσιαστικά να ακολουθήσει.. απλα΄του δίνει μια επιλογή κατά τα διδάγματα του...

το πρόβλημα είναι ο συσχετισμός της κατήχησης απο βρεφική ηλικία ανθρώπων που δεν έχουν καν ακόμα γνώση της ύπαρξης τους , με ενα δόγμα που στην τελική μπορεί και να μην τους εκφράζει αργότερα... Εκεί είναι που αφαιρείται το δικαίωμα επιλογής... μέχρι μια ηλικία τουλάχιστον , καθώς ακόμα και μετά απο αυτό κανείς και πάλι δεν μπορεί να σε υποχρεώσει να είσαι κάτι.

Ειδικά σήμερα που μπορείς να συμβιώσεις/δεσμευτείς/ενωθείς με άνθρωπο χωρίς να πας σε Εκκλησία. (Το Γάμος σαν λέξη δεν ταιριάζει εδώ , καθώς είναι καθαρά Χριστιανικό μυστήριο).

Το πρόβλημα παραμένει σε βάφτιση που πρέπει να γίνει για να έχεις όνομα.

Όλα αυτά όμως είναι προερχόμενα απο το θέμα θρησκεία... και οχι Πίστης... είναι διαφορετικά τα θέματα αυτά αν και το ένα δημιουργήθηκε (αρχικά τουλάχιστον) για να στηρίζει και να δοξάζει το άλλο.

Ξέρω.. ξέρω... είναι συνδυασμένη λογική και ίσως προκαλεί περισσότερα ερωτήματα απο όσα λύνει. Αλλά κάποια στιγμή καλό είναι ο καθένας να ερευνά και μόνος του.

Είναι άλλωστε πολύ προσωπικό θέμα ... η Πίστη.

Gandalf δλδ εσυ πιστευεις πως το συνολο των πιστων(δλδ εκκλησια οπως το εθεσες) πορευεται συμφωνα με οσα προσταζει στις 10 εντολες ο χριστιανικος θεος?για να ειναι καποιος πιστος,πρεπει να ακολουθει καποια μυστηρια.οπως ο χριστος βαφτιστηκε,ετσι πρεπει και οι χριστιανοι τωρα.για να μπορεσει καποιος να πιστεψει,πρεπει να μαθει δλδ να κατηχηθει στην εκαστοτε θρησκεια.να καταλαβει τι πρεσβευει και να την ακολουθησει αν θελει.αυτα λενε και οι γραφες βεβαια,οχι εγω.οριστε και μερικα δειγματα.σου ξαναλεω πως ο χριστιανισμος,δεν ειναι θρησκεια αγαπης αλλα προσταγων.ειναι πολεμος.η πνευματικοτητα του εχει εξαντληθει,οπως και ολων των θρησκειων που βασιζονται σε αυτον.γι αυτο και τα τοσα δογματα στον χριστιανισμο,οι τοσες αιρεσεις και η οι τοσες αντιφασεις στην ερμηνεια.γιατι δεν ελεγε κατι συγκεκριμενο,ελεγε πραγματα στο αερα,παραβολικα οπως ειναι ολα τα κειμενα του,και απλα περιμενε ο καθεανς να δωσεις το δικο του νοημα,να ταυτιστει και να πιστεψει.βριθει ομως αντιφασεων,αντιθεσεων και ανυποστατων επιχειρηματων...:wave2:

[Κατά Λουκά 14,26 ? Εάν έρθει κάποιος σε μένα και δεν μισεί τον πατέρα, την μητέρα και την γυναίκα του, τα παιδία του και τους αδελφούς και της αδερφές του και τον εαυτό του, αυτός δεν μπορεί να γίνει μαθητής μου.]

[κατά Ματθαίον 12,30 ? Οποίος δεν είναι μαζί μου είναι εναντίον μου, όποιος δεν πάει μαζί μου, σκορπίζεται ]

[ κατά Λουκά 19,26 ? Σας βεβαιώνω ότι σε αυτόν που έχει θα δοθεί επιπλέον, αλλά σε αυτόν που δεν έχει θα αφαιρεθεί και το λίγο που έχει . Όσο για τους εχθρούς μου, αυτούς που δε με θέλησαν για Βασιλεία τους, φέρτε τους εδώ και σφάξτε τους μπροστά μου.]

[κατά Ματθαίον 10,34 ?Μη νομίζεται ότι ήρθα (εγώ ο Ιησούς) να φέρω ειρήνη, αλλά σπαθί. Ήρθα για να διχάσω τον άνθρωπο με τον πατέρα του και την κόρη εναντίων της μητέρας και την νύφη κατά της πεθεράς . Και εχθροί του ανθρώπου θα είναι οι δικοί του .]

[Προς Εβραίους 9,22 ? Όλα σχεδόν, σύμφωνα με τον νόμο, με αίμα καθαρίζονται και χωρίς αιματοχυσίας δεν γίνεται συγχώρηση αμαρτιών]

[Προς θεσσαλονικείς 1,6 ? Πραγματικά είναι δίκαιο από τον Θεό να ανταποδίδουμε την θλίψη που μας έφεραν άλλοι]

[κατά Λουκά 21,22 ? Γιατί αυτές είναι ημέρες εκδίκησης, για να εκπληρωθούν, όλα όσα είναι γραμμένα. ]

[Κατά Ιωάννη 5,31 ? Εάν εγώ έδινα μαρτυρία για τον εαυτό μου, η μαρτυρία μου δεν θα ήταν αληθινή.]

[κατά Ματθαίο 16,23 ? και ο Ιησούς γύρισε και είπε στον Πέτρο : Φύγε από μπροστά μου, Σατανά ! Εσύ μου γίνεσαι εμπόδιο γιατί δεν σκέφτεσαι όπως θέλει ο θεός, αλλά όπως θέλουν οι άνθρωποι]



:beer:

super_toto
22/04/2009, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Είναι επικίνδυνο να συγχέουμε την θρησκεία ... ... η Πίστη.

Gandalf

Οκ αλλα τι γνώμη έχεις για τον διαχωρισμό Εκκλησίας-Κράτους???

jorgevaldano
22/04/2009, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Η απόφαση διενέργειας δημοψηφίσματος, δε συνεπάγεται με την απόφαση να διαχωριστεί η εκκλησία από το κράτος, αλλά μετακυλίει την ευθύνη λήψης μιας σημαντικής απόφασης στο λαό!

καλά καλά

πές μας τώρα (ή μαλλον πείτε μας ΟΛΟΙ εσείς που βρίσκεστε πίσω από το πισί σου) την απόφαση αυτή για τη διενέργεια δημοψηφίσματος ποιός/ποιοί θα την πάρουν;

ή μάλλον τι ιδιότητα θα έχουν;

1. πολιτικοί
2. υδραυλικοί
3. ταξιτζήδες
4. εφοριακοί
5. κάτι άλλο;

έλα μπράβο... :)

VanDiemen
22/04/2009, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
καλά καλά

πές μας τώρα (ή μαλλον πείτε μας ΟΛΟΙ εσείς που βρίσκεστε πίσω από το πισί σου) την απόφαση αυτή για τη διενέργεια δημοψηφίσματος ποιός/ποιοί θα την πάρουν;

ή μάλλον τι ιδιότητα θα έχουν;

1. πολιτικοί
2. υδραυλικοί
3. ταξιτζήδες
4. εφοριακοί
5. κάτι άλλο;

έλα μπράβο... :)

Μπα, κανένας από τους παραπάνω δε θα την πάρει.. :rolleyes:
Εξάλλου όπως ειπώθηκε παραπάνω, το σχόλιό σου ήταν κομματικό! Επίσης όπως επίσης προείπα, είναι τελείως διαφορετικό πράγμα το να λάβεις μια απόφαση και τελείως διαφορετικό να μετακυλίσεις την ευθύνη λήψης μιας απόφασης στο λαό! Απέχουν έτη φωτός το ένα από το άλλο! Ακόμη περιμένουμε να μας πεις, ποιο κόμμα θεωρείς εσύ, κατά την αμιγώς προσωπική σου άποψη, πως πρέπει να ψηφίσουμε ώστε να λάβει οποιαδήποτε από τις δύο παραπάνω αποφάσεις (να μην ξανα-ματα-επαναλαμβανόμαστε :dizzy: );
Έλα μπράβο! :rolleyes:

VanDiemen
22/04/2009, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
............................

[Κατά Λουκά 14,26 ? Εάν έρθει κάποιος σε μένα και δεν μισεί τον πατέρα, την μητέρα και την γυναίκα του, τα παιδία του και τους αδελφούς και της αδερφές του και τον εαυτό του, αυτός δεν μπορεί να γίνει μαθητής μου.]

[κατά Ματθαίον 12,30 ? Οποίος δεν είναι μαζί μου είναι εναντίον μου, όποιος δεν πάει μαζί μου, σκορπίζεται ]

[ κατά Λουκά 19,26 ? Σας βεβαιώνω ότι σε αυτόν που έχει θα δοθεί επιπλέον, αλλά σε αυτόν που δεν έχει θα αφαιρεθεί και το λίγο που έχει . Όσο για τους εχθρούς μου, αυτούς που δε με θέλησαν για Βασιλεία τους, φέρτε τους εδώ και σφάξτε τους μπροστά μου.]

[κατά Ματθαίον 10,34 ?Μη νομίζεται ότι ήρθα (εγώ ο Ιησούς) να φέρω ειρήνη, αλλά σπαθί. Ήρθα για να διχάσω τον άνθρωπο με τον πατέρα του και την κόρη εναντίων της μητέρας και την νύφη κατά της πεθεράς . Και εχθροί του ανθρώπου θα είναι οι δικοί του .]

[Προς Εβραίους 9,22 ? Όλα σχεδόν, σύμφωνα με τον νόμο, με αίμα καθαρίζονται και χωρίς αιματοχυσίας δεν γίνεται συγχώρηση αμαρτιών]

[Προς θεσσαλονικείς 1,6 ? Πραγματικά είναι δίκαιο από τον Θεό να ανταποδίδουμε την θλίψη που μας έφεραν άλλοι]

[κατά Λουκά 21,22 ? Γιατί αυτές είναι ημέρες εκδίκησης, για να εκπληρωθούν, όλα όσα είναι γραμμένα. ]

[Κατά Ιωάννη 5,31 ? Εάν εγώ έδινα μαρτυρία για τον εαυτό μου, η μαρτυρία μου δεν θα ήταν αληθινή.]

[κατά Ματθαίο 16,23 ? και ο Ιησούς γύρισε και είπε στον Πέτρο : Φύγε από μπροστά μου, Σατανά ! Εσύ μου γίνεσαι εμπόδιο γιατί δεν σκέφτεσαι όπως θέλει ο θεός, αλλά όπως θέλουν οι άνθρωποι]



:beer:

Κλασική προσέγγιση απόπειρας διαστρέβλωσης του νοήματος με την τεχνική της απομόνωσης συγκεκριμένων στίχων.

mikros boudas
22/04/2009, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Κλασική προσέγγιση απόπειρας διαστρέβλωσης του νοήματος με την τεχνική της απομόνωσης συγκεκριμένων στίχων. εντελως λαθος ο τροπος σκεψης σου.:beer:

VanDiemen
22/04/2009, 12:17
Ο σωστός τρόπος ποιος είναι; Η απομόνωση μιας σειράς μέσα σε ένα κείμενο πολλών σελίδων μέσα από την οποία θα βγάλουμε συμπέρασμα για ολόκληρο το βιβλίο; Ή ο χαρακτηρισμός άνευ επιχειρημάτων της απάντησής μου ως λανθασμένη;

mikros boudas
22/04/2009, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Ο σωστός τρόπος ποιος είναι; Η απομόνωση μιας σειράς μέσα σε ένα κείμενο πολλών σελίδων μέσα από την οποία θα βγάλουμε συμπέρασμα για ολόκληρο το βιβλίο; Ή ο χαρακτηρισμός άνευ επιχειρημάτων της απάντησής μου ως λανθασμένη; δεν εχεις διαβασει την βιβλο απ'ο,τι φαινεται:D αφου την διαβασεις(ολοκληρη),την καταλαβεις και την αναλυσεις,ελα να τα ξαναπουμε:beer:
συζητηση στον αερα δε θα κανω:beer:

jorgevaldano
22/04/2009, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Μπα, κανένας από τους παραπάνω δε θα την πάρει.. :rolleyes:


:rotflmao:


καλά άστο δεν πειράζει :wave2:

VanDiemen
22/04/2009, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
:rotflmao:


καλά άστο δεν πειράζει :wave2:

Στο συγκεκριμένο δημοψήφισμα αναφερόμουν.

Αλλά έτσι μπράβο! Ασχολήσου με τίποτα που να σε παίρνει.. :rolleyes:

menos
22/04/2009, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Ο σωστός τρόπος ποιος είναι; Η απομόνωση μιας σειράς μέσα σε ένα κείμενο πολλών σελίδων μέσα από την οποία θα βγάλουμε συμπέρασμα για ολόκληρο το βιβλίο; Ή ο χαρακτηρισμός άνευ επιχειρημάτων της απάντησής μου ως λανθασμένη;
Σε καμμια περιπτωση δεν μπορεις να βαλεις ολη την Καινη Διαθηκη μεσα σε συζητηση σε Φορουμ!
Δεν νομιζω πως ο σκοπος του φιλου μας (mikros boudas) ειναι να μας αποπροσανατολισει βαζοντας 10 εδαφια:nono:
Τουλαχιστον εκανε την την κινηση (που επικροτω) να μας αφησει μερικα εδαφια απο την ΔΙΑΘΗΚΗ που μας αφησε ο Θεος στην Γη...
Καποια εδαφια που οι περισσοτεροι δεν ερευνησαμε ποτε, γιατι ειμαστε τοσο τυφλοι απο πολιτικα θεματα που χανουμε πραγματικα νοηματα!!
Αν τωρα η κινηση παρουσιασης 10 εδαφιων της Καινης Διαθηκης ονομαζεται "Κλασική προσέγγιση απόπειρας διαστρέβλωσης του νοήματος με την τεχνική της απομόνωσης συγκεκριμένων στίχων" τοτε εισαι κολλημενος οτι ολοι πανε να σε βαλουν στο καλουπι των σκεψεων και αποφασεων τους!!
Σορρυ για τον τονο μου, αλλα ετσι ειναι!!

jorgevaldano
22/04/2009, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen


Αλλά έτσι μπράβο! Ασχολήσου με τίποτα που να σε παίρνει.. :rolleyes:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

καλέ εσύ βγάζεις τρελό γέλιο!


αλλά επειδή την έχεις δεί ανακριτής και κριτής των πάντων στην κουβέντα, δεν μας λες κι εσύ τις δικές σου θέσεις;

είσαι υπέρ ή κατά του διαχωρισμού εκκλησίας - κράτους;

αν είσαι υπέρ, πιστεύεις πως μια τέτοια απόφαση υπάρχει περίπτωση να την πάρει μια κυβέρνηση της ΝΔ (έστω κι αν πρόκειται για απόφαση διενέργειας δημοψηφίσματος);;;

όχι μόνο να κάνεις ερωτησούλες ε; ;)

VanDiemen
22/04/2009, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
δεν εχεις διαβασει την βιβλο απ'ο,τι φαινεται:D αφου την διαβασεις(ολοκληρη),την καταλαβεις και την αναλυσεις,ελα να τα ξαναπουμε:beer:
συζητηση στον αερα δε θα κανω:beer:

Από που φαίνεται αυτό; Μήπως εσύ τη διάβασες και απομόνωσες τα συγκεκριμένα χωρία μόνος σου ή μήπως τα βρήκες έτοιμα σε κάποια από τις εκατοντάδες χιλιάδες αιρετικές ιστοσελίδες με υποχθόνιες φιλοδοξίες, που προσπαθούν να πείσουν αφελείς και ολιγόπιστους για τη "λανθασμένη" επιλογή τους;

Gandalf dr685sm
22/04/2009, 12:39
Είπα και στο blog μου ... ημιμάθεια...


δλδ εσυ πιστευεις πως το συνολο των πιστων(δλδ εκκλησια οπως το εθεσες) πορευεται συμφωνα με οσα προσταζει στις 10 εντολες ο χριστιανικος θεος?για να ειναι καποιος πιστος,πρεπει να ακολουθει καποια μυστηρια.οπως ο χριστος βαφτιστηκε,ετσι πρεπει και οι χριστιανοι τωρα.για να μπορεσει καποιος να πιστεψει,πρεπει να μαθει δλδ να κατηχηθει στην εκαστοτε θρησκεια.να καταλαβει τι πρεσβευει και να την ακολουθησει αν θελει.αυτα λενε και οι γραφες βεβαια,οχι εγω.οριστε και μερικα δειγματα.σου ξαναλεω πως ο χριστιανισμος,δεν ειναι θρησκεια αγαπης αλλα προσταγων.ειναι πολεμος.η πνευματικοτητα του εχει εξαντληθει,οπως και ολων των θρησκειων που βασιζονται σε αυτον.γι αυτο και τα τοσα δογματα στον χριστιανισμο,οι τοσες αιρεσεις και η οι τοσες αντιφασεις στην ερμηνεια.γιατι δεν ελεγε κατι συγκεκριμενο,ελεγε πραγματα στο αερα,παραβολικα οπως ειναι ολα τα κειμενα του,και απλα περιμενε ο καθεανς να δωσεις το δικο του νοημα,να ταυτιστει και να πιστεψει.βριθει ομως αντιφασεων,αντιθεσεων και ανυποστατων επιχειρηματων...

Πιστεύω δεν σημαίνει υπακούω... αυτό έχει περάσει απο το κατηχητικό των θρησκειών.

Πιστεύω σημαίνει σέβομαι και αγαπάω.. αυτό είναι το κεντρικό μήνυμα του Χριστιανισμού κατά τον ίδιο που αναφέρεται και στα ίδια τα ευαγγέλια των Αποστόλων , όταν ερωτήθηκε ο Χριστός ποιές είναι οι σημαντικότερες κατά την γνώμη του εντολές...

Αγάπα πλησίον ώς εαυτόν ... και αγάπα και τίμησε τον Θεόν σου.

Ο Πιστός δεν περιμένει κανόνες να ακολουθήσει ούτε εντολές... ούτε φυσικά υποταγές και υπακκοές. Πιστεύει γιατί θέλει να το κάνει και σέβεται αυτό που Αγαπάει. Είτε άνθρωπο... είτε Ζώο... είτε τον εαυτό του,.... είτε τον Θεό του.

Αν θεωρείς οτι ο Χριστιανισμός είναι μόνο σταυροκοπήματα, υποκριτικές κωλοτούμπες σε εικονίσματα και απλά μια τυφλή υπακοή σε διδαχές ιερέων... μάλλον έχεις καταλάβει κάτι λάθος.

Για τα εδάφια που παρέθεσες ... να προσθέσεις και την οπτική της εποχής... καλό κάνει.

Σκέψου το λοιπόν με Ρωμαίους τριγύρω ώς διώκτες...
Σκέψου το οτι η συνοχή των πρώτων ανθρώπων του Χριστιανισμού έπαιζε ζωτικό ρόλο...
Σκέψου τις κοινωνικές αντιλήψεις της εποχής...

Και είμαι σχεδόν σίγουρος οτι θα δείς και άλλα νοήματα στα εδάφια.


Δεν είναι φίλε μου "Πίστευε, και μη ερεύνα" ... αλλά "Πίστευε και μη, Ερεύνα"

Αν καταλάβεις αυτή την διαφορά , ίσως δείς κάτι και απο την δική μου άποψη.

Super_toto:

Οκ αλλα τι γνώμη έχεις για τον διαχωρισμό Εκκλησίας-Κράτους???

Απάντησα και πιο πάνω... η Εκκλησία δεν πρέπει να εφαρμόζει και να διδάσκει εξουσία.. μόνο Αγάπη. Δεν έχει καμία σχέση με πολιτικά εκτός και αν θέλουν να γίνουν Φαρισαίοι και Γραμματείς όπως κάποιοι άλλοι στο παρελθόν.

Gandalf

VanDiemen
22/04/2009, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

καλέ εσύ βγάζεις τρελό γέλιο!


αλλά επειδή την έχεις δεί ανακριτής και κριτής των πάντων στην κουβέντα, δεν μας λες κι εσύ τις δικές σου θέσεις;

είσαι υπέρ ή κατά του διαχωρισμού εκκλησίας - κράτους;

αν είσαι υπέρ, πιστεύεις πως μια τέτοια απόφαση υπάρχει περίπτωση να την πάρει μια κυβέρνηση της ΝΔ (έστω κι αν πρόκειται για απόφαση διενέργειας δημοψηφίσματος);;;

όχι μόνο να κάνεις ερωτησούλες ε; ;)

Αχ καλέ, ναι! Γελάσαμε πάλι! :rolleyes: Ήδη έχω απαντήσει στην ερώτηση που κάνεις, σε αντίθεση με εσένα που αποφεύγεις να απαντήσεις σε οτιδήποτε σε έχω ρωτήσει!

mikros boudas
22/04/2009, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Είπα και στο blog μου ... ημιμάθεια...



Πιστεύω δεν σημαίνει υπακούω... αυτό έχει περάσει απο το κατηχητικό των θρησκειών.

Πιστεύω σημαίνει σέβομαι και αγαπάω.. αυτό είναι το κεντρικό μήνυμα του Χριστιανισμού κατά τον ίδιο που αναφέρεται και στα ίδια τα ευαγγέλια των Αποστόλων , όταν ερωτήθηκε ο Χριστός ποιές είναι οι σημαντικότερες κατά την γνώμη του εντολές...

Αγάπα πλησίον ώς εαυτόν ... και αγάπα και τίμησε τον Θεόν σου.

Ο Πιστός δεν περιμένει κανόνες να ακολουθήσει ούτε εντολές... ούτε φυσικά υποταγές και υπακκοές. Πιστεύει γιατί θέλει να το κάνει και σέβεται αυτό που Αγαπάει. Είτε άνθρωπο... είτε Ζώο... είτε τον εαυτό του,.... είτε τον Θεό του.

Αν θεωρείς οτι ο Χριστιανισμός είναι μόνο σταυροκοπήματα, υποκριτικές κωλοτούμπες σε εικονίσματα και απλά μια τυφλή υπακοή σε διδαχές ιερέων... μάλλον έχεις καταλάβει κάτι λάθος.

Για τα εδάφια που παρέθεσες ... να προσθέσεις και την οπτική της εποχής... καλό κάνει.

Σκέψου το λοιπόν με Ρωμαίους τριγύρω ώς διώκτες...
Σκέψου το οτι η συνοχή των πρώτων ανθρώπων του Χριστιανισμού έπαιζε ζωτικό ρόλο...
Σκέψου τις κοινωνικές αντιλήψεις της εποχής...

Και είμαι σχεδόν σίγουρος οτι θα δείς και άλλα νοήματα στα εδάφια.


Δεν είναι φίλε μου "Πίστευε και ,μη ερεύνα" ... αλλά "Πίστευε και μη... Ερεύνα"

Αν καταλάβεις αυτή την διαφορά , ίσως δείς κάτι και απο την δική μου άποψη.

Super_toto:


Απάντησα και πιο πάνω... η Εκκλησία δεν πρέπει να εφαρμόζει και να διδάσκει εξουσία.. μόνο Αγάπη. Δεν έχει καμία σχέση με πολιτικά εκτός και αν θέλουν να γίνουν Φαρισαίοι και Γραμματείς όπως κάποιοι άλλοι στο παρελθόν.

Gandalf αυτη ειναι η δικη σου αποψη,η δικη σου κατηχηση προς τους πιστους αν θελεις.οι ιδιες οι γραφες λενε για εντολες και για ολα αυτα.το γεγονος της δικης σου ερμηνευσης,σε καθιστα υπευθυνο αιρεσης με βαση τις ιερες γραφες του χριστιανισμου και τις διδαχες τους χριστου,των προφητων και τους ιδιου του θεου...η βιβλος ειναι παραβολικη,τα εδαφια ειναι διαχρονικα οπως εχει πει και ο χριστος για την θρησκεια του...δεν εχει σημασια ποτε γραφτηκαν,ειναι αχρονικη η βιβλος και ο,τι λεει μεσα:beer: ο χριστος συνεχεια προσευχοταν,οι μαθητες το ιδιο,ολοι οι πιστοι πισω του το ιδιο γιατι εκεινος το ζητησε
:beer:

jorgevaldano
22/04/2009, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Ήδη έχω απαντήσει στην ερώτηση που κάνεις,

κάνε μου quote το σημείο όπου απάντησες

αλλά να απάντησες, ε, όχι υπεκφυγές τύπου Αντώναρου...

εγώ απαντώ ΝΑΙ είμαι υπέρ, και ΟΧΙ δεν θα το κάνει ποτέ η ΝΔ

σταράτα πράγματα

για να δω λοιπόν τι απάντησες εσύ και μου διέφυγε...

menos
22/04/2009, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm

Δεν είναι φίλε μου "Πίστευε και ,μη ερεύνα" ... αλλά "Πίστευε και μη, Ερεύνα"
:a23: :a23: :a23:

mikros boudas
22/04/2009, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
:a23: :a23: :a23: η φραση αυτη περιττο να πω πως δεν ξερουμε καν αν εχει ειπωθει ποτε ετσι:beer:
οπως και να χει,εγω δεν πιστευω ουτε ερευνω(πια)

super_toto
22/04/2009, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm

Super_toto:


Απάντησα και πιο πάνω... η Εκκλησία δεν πρέπει να εφαρμόζει και να διδάσκει εξουσία.. μόνο Αγάπη. Δεν έχει καμία σχέση με πολιτικά εκτός και αν θέλουν να γίνουν Φαρισαίοι και Γραμματείς όπως κάποιοι άλλοι στο παρελθόν.

Gandalf

A ok συμφωνούμε λοιπόν. Να διαχωριστούν. Αμην και πότε!
Πάντως θα συμφωνήσεις και στο ότι αυτά που λες δεν τα ασπάζεται σχεδόν κανένας από την επίσημη εκκλησία.
Όπως και στο ότι η Εκκλησία (ως θεσμός και όχι ως έννοια) αποτελεί καρκίνωμα στην κοινωνία.

VanDiemen
22/04/2009, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
αυτη ειναι η δικη σου αποψη.........μπλα, μπλα, μπλα..........εκεινος το ζητησε
:beer:


Ανέλυσε λίγο το voodoo practiotioner και εξήγησέ μας το νόημα του. Πείσε μας πως αυτός είναι ο σωστός δρόμος. Η επιλογή της πίστης μας, πρέπει να γίνεται με την εις άτοπον απαγωγή; Μέχρι στιγμής αυτό προκύπτει από την προσέγγισή σου!

jorgevaldano
22/04/2009, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm

Πιστεύω σημαίνει σέβομαι και αγαπάω.. αυτό είναι το κεντρικό μήνυμα του Χριστιανισμού

αυτό αποτελεί δικια σου ερμηνεία (εκτός αν μπορείς να το θεμελιώσεις με παράθεση κειμένου από καινή διαθήκη)

στο χριστιανισμό "πίστη" σημαίνει "ΠΙΣΤΗ"

και για την πίστη ως "πίστη" έχουν γραφτεί άπειρα θεολογικά κείμενα

VanDiemen
22/04/2009, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
κάνε μου quote το σημείο όπου απάντησες

αλλά να απάντησες, ε, όχι υπεκφυγές τύπου Αντώναρου...

εγώ απαντώ ΝΑΙ είμαι υπέρ, και ΟΧΙ δεν θα το κάνει ποτέ η ΝΔ

σταράτα πράγματα

για να δω λοιπόν τι απάντησες εσύ και μου διέφυγε...


Σαν ποιον θέλεις να σου απαντήσω; Σαν Πρωτόπαπας; Έλα.. πες, μη ντρέπεσαι! Έλα καλέ...για να γελάσουμε πάλι! :rolleyes:


Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Αν δεν το καταλαβαίνεις, δε μπορώ να σε βοηθήσω.
Ο διαχωρισμός κράτους-εκκλησίας δεν είναι μια απλή πολιτική απόφαση και σίγουρα δεν αιτιολογείς την απάντηση που έδωσες παραπάνω. Μια τέτοια απόφαση θα μπορούσε να ληφθεί μόνο με δημοψήφισμα και δεν είναι κανενός δυνητικά κυβερνητικού κόμματος τόλμημα, η απόπειρα να επιχειρήσει το διαχωρισμό! (μην τυχόν και σου διαφύγει πάλι) :rolleyes:
Τα περί υποκίνησης ανάξια σχολίων, ε; :rolleyes:
Τα περί σχολιασμού αυθαίρετων συμπερασμάτων που βασίζονται σε προσωπικές επιλογές; [

Εσύ που απάντησες και σε τι;

Gandalf dr685sm
22/04/2009, 13:02
Και οι Γραφές μήπως γνωρίζεις πως δημιουργήθηκαν;

Η Π. Διαθήκη δημιουργήθηκε απο προφορικές παραδόσεις και ιστορίες Εβραίων και κατόπιν Ιουδαίων κατά την βασιλεία του Σολωμόντα και μετέπειτα του Δαυίδ. Πόσο αλλοιώνεται μια προφορική ιστορία και παράδοση το ξέρουμε όλοι.

Τα Ευαγγέλια και αυτά ήταν προφορικές παραδόσεις (εκτός απο τις επιστολές) που κάποια στιγμή συγγράφηκαν απο τους ίδιους εώς σημείων και εμπλουτίστηκαν κατόπιν απο άλλους.

Το σύνολο των βιβλίων αυτών , μεταφράστηκε απο τα Αραμαϊκά, Εβραϊκά , Αρχ. Ελληνικά , Λατινικά πάνω απο 13 φορές με οτι συνεπάγεται αυτό σε αλλοιώσεις ερμηνειών απο συντακτικό και γραμματικό.

Συμφωνώ οτι είναι διαχρονικά ... αλλά μόνο ώς προς το νόημα .. και οχι στο γράμμα της έκφρασης.

Το κεντρικό νόημα του Χριστιανισμού είναι η Αγάπη. Αυτό διδάσκει και αυτό επιδιώκει. Οι μέθοδοι και οι τρόποι αλλάζουν όμως κατά την ερμηνεία των ιερέων. Όπως είπα και πριν... στο Βυζάντιο ήταν διά του ξίφους... στις Σταυροφορίες στο σκότωμα των Απίστων κτλ..

Στην εποχή του Χριστού... επέλεγαν την πιστή εφαρμογή του νόμου του Μωυσή και σε θυσίες... αν διαβάσες την Βίβλο θα διάβασες τι είχε πεί για αυτό.

Και επειδή το επικεντρώσαμε μόνο στον Χριστιανισμό .. θα σου πω οτι περίπου τα ίδια εδάφια θα βρείς στο Κοράνι , κάτω απο την τζιχάντ , αναφερόμενοι σε απίστους και ζωή των μουσουλμάνων.

Οι εξτρεμιστές Ιμάμηδες επιλέγουν να τα μεταφράσουν διά του σπαθιού (πόλεμος στους άπιστους)... οι φίλοι της Ειρήνης (απο που νομίζεις βγαίνει ο χαιρετισμός τους; ) το ερμηνεύουν ώς "πόλεμος για τους άπιστους" (σ.σ. κατά την ερμηνεία τους .. να τους φέρουν κοντά στο Ισλάμ).. η μόνη αλλαγή είναι στο άρθρο... πόσο μεγάλη διαφορά όμως κάνει βλέπεις;

Αυτό το κάνει η θρησκεία....παίζει με το γράμμα και την ερμηνεία.

Αν λοιπόν κατηγορούμαι απο σένα ώς αιρετικός επειδή λαμβάνω ως διαχρονική αξία το νόημα και οχι την ερμηνεία ιερών βιβλίων... τότε ναι είμαι.. και το προτιμώ έτσι για να είμαι ειλικρινής, παρά να ΥΠΑΚΟΥΩ σε δόγματα γραμμένα και ερμηνευμένα χιλιάδες χρόνια πιο πριν απο ανθρώπους για να περιγράψουν κάτι που στην ουσία με δύο λέξεις στον Χριστιανισμό είναι διαποτισμένο και στην Βίβλο (μόνο όμως στην Κ.Διαθήκη) και στην Αποκάλυψη του Ιωάννη... ακόμα και στα κείμενα μοναχών που έκαναν το βιο τους Ιστορία μέσω τρίτων, όπως του Παϊσιου...

Ώς τελευταίο στίγμα στην παρούσα απάντηση μου , να σου αναφέρω οτι μου έχει μείνει σαν ατάκα απο ενα πολύ απλό μοναχό στο Αγ Όρος που είχαν την τύχη και θέληση να επισκεφτώ.

"Μην βασανίζεσαι πολύ στο τι να πιστέψεις... να πιστέψεις αυτό που νιώθεις και βλέπεις με την καρδιά σου και οχι με το μυαλό σου... την Αγάπη Του".


Αυτά όπως είπα είναι προσωπικές πεποιθήσεις... δεν σε κατηχώ, ούτε προσπαθώ να σου αλλάξω γνώμη... αλλοίμονο. Απλά σου δίνω την εικόνα του πως το βλέπω μόνο εγώ.

Gandalf

menos
22/04/2009, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
η φραση αυτη περιττο να πω πως δεν ξερουμε καν αν εχει ειπωθει ποτε ετσι:beer:
οπως και να χει,εγω δεν πιστευω ουτε ερευνω(πια)

Βασικα δεν εχει ειπωθει ετσι στην Αγια Γραφη, απλα χρησιμοποιειται ως απαντηση σε αυτους που επιμενουν να μην ψαξουμε τον Θεο (αφου οι παπαδες και οι ψαλτες το εχουν αναλαβει αυτο)
(Το "Πιστευε και μη ερευνα" ειναι μια φραση που εγινε πιπιλα στα χειλη των ορθοδοξων)

Η Αγια Γραφη παρολ'αυτα μας προτρεπει να μελετουμε!
Ιωαννης 5:39
"Ερευνάτε τις γραφές, επειδή εσείς νομίζετε ότι μέσα σ' αυτές έχετε αιώνια ζωή· και εκείνες είναι που δίνουν μαρτυρία για μένα."

Gandalf dr685sm
22/04/2009, 13:08
η φράση ειπώθηκε έτσι στην Γ Οικουμενική σύνοδο της Εκκλησίας στο Βυζάντιο αν θυμάμαι καλά (γερνάω.. μπορεί και να κάνω λάθος)... ενώ την ίδια στιγμή είχε ουσιαστικά οριστικοποιηθεί και ο όρκος Χριστιανών που τον ξέρουμε σήμερα ώς "Πιστεύω".

Αν πάλι κάνω λάθος... ε... εντάξει... έτσι το θυμάμαι προ χρόνων που είχα ασχοληθεί έντονα με τις θρησκείες, κυρίως λόγω της σχέσης τους με το θέμα εξουσίας και κράτους ανά εποχές , που νομίζω θίγουμε εδώ.

Gandalf

jorgevaldano
22/04/2009, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Σαν ποιον θέλεις να σου απαντήσω; Σαν Πρωτόπαπας; Έλα.. πες, μη ντρέπεσαι! Έλα καλέ...για να γελάσουμε πάλι! :rolleyes:



Εσύ που απάντησες και σε τι;

αρχίζεις και γίνεσαι κουραστικός

σε ρώτησα αν είσαι υπέρ του διαχωρισμού, ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ, ούτε πριν, ούτε τώρα

η "απάντηση" ότι δεν είναι θέμα κυβέρνησης είναι ανόητη, ΦΥΣΙΚΑ και είναι θέμα κυβέρνησης, αποτελεί εξάλλου θέμα συζήτησης μεταξύ κομμάτων εδώ και πολλά χρόνια, απλά προτιμάς να αποφύγεις να απαντήσεις

και πριν σε ρώτησα, αν δεν την πάρουν πολιτικοί την απόφαση, ΠΟΙΟΙ θα την πάρουν την απόφαση για δημοψήφισμα, και πάλι απέφυγες να απαντήσεις

πες "τέτοια γραμμή έχω πάρει!" να τελειώνουμε...



άντε γειά σου, σε βαρέθηκα :wave2:

super_toto
22/04/2009, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Βασικα δεν εχει ειπωθει ετσι στην Αγια Γραφη, απλα χρησιμοποιειται ως απαντηση σε αυτους που επιμενουν να μην ψαξουμε τον Θεο (αφου οι παπαδες και οι ψαλτες το εχουν αναλαβει αυτο)
(Το "Πιστευε και μη ερευνα" ειναι μια φραση που εγινε πιπιλα στα χειλη των ορθοδοξων)

Η Αγια Γραφη παρολ'αυτα μας προτρεπει να μελετουμε!
Ιωαννης 5:39
"Ερευνάτε τις γραφές, επειδή εσείς νομίζετε ότι μέσα σ' αυτές έχετε αιώνια ζωή· και εκείνες είναι που δίνουν μαρτυρία για μένα."

Και να τις ερευνάς και να μην τις ερευνάς δεν έχει και πολυ σημασία.

Καλό είναι να ερευνάς γενικά .
Αν βασιστείς στα ευαγγέλια τότε την πάτησες.
Τα ευαγγέλια της καινής διαθήκης δεν είναι παρα ένα μόνο μικρό μέρος των ευαγγελίων που γράφτηκαν . Από τουλάχιστον 30 ευαγγέλια η εκκλησία επέλξε να διατηρήσει μόνο τα 4 τα οποία περιείχαν την εκδοχή που την ενδιέφερε.

Ούτως ή άλλως αυτά τα ευαγγέλια (και τα 30 η μόνο τα 4) είναι αγνώστου συγγραφέως και αμφιβόλου προελεύσεως. Δεν είναι κάν σύγχρονα με τον Χριστό. Είναι από μεταγενέστερα εώς πολύ μεταγενέστερα.

Για αυτό και αν επικεντωθείς στα 4 ευαγγέλια, όσο και να τα μελετήσεις, όσο και να τα κατανοήσεις θα λάβεις μόνο μια εκδοχή των πραγμάτων. Ένα μικρό κλάσμα από το σύνολο.

Καλό ειναι να μελετάς λοιπόν γενικά.

menos
22/04/2009, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Και να τις ερευνάς και να μην τις ερευνάς δεν έχει και πολυ σημασία.


Ούτως ή άλλως αυτά τα ευαγγέλια (και τα 30 η μόνο τα 4) είναι αγνώστου συγγραφέως και αμφιβόλου προελεύσεως. Δεν είναι κάν σύγχρονα με τον Χριστό. Είναι από μεταγενέστερα εώς πολύ μεταγενέστερα.

Για αυτό και αν επικεντωθείς στα 4 ευαγγέλια, όσο και να τα μελετήσεις, όσο και να τα κατανοήσεις θα λάβεις μόνο μια εκδοχή των πραγμάτων. Ένα μικρό κλάσμα από το σύνολο.

Καλό ειναι να μελετάς λοιπόν γενικά.

Οταν λες δεν ειναι καν συγχρονα με τον Χριστο τι εννοεις;;
Οταν οτι αναφερεται στην Καινη Διαθηκη που γραφτηκε απο τους μαθητηες του, και ΔΕΝ ειναι αγνωστου προελευσεως (οπως αναφερεις) αλλα συμβαδιζει ΑΠΟΛΥΤΑ με τα λεγομενα της Παλαιας Διαθηκης χωρις το παραμικρο λαθος η εστω με σημεια ατελειας στο βιβλιο του ΗΣΑΙΑ που εχει παρουσιασει τις μεγαλυτερες προφητικες αληθειες, απο που βγαζεις εσυ τετοια συμπερασματα;;

jorgevaldano
22/04/2009, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Και να τις ερευνάς και να μην τις ερευνάς δεν έχει και πολυ σημασία.

Καλό είναι να ερευνάς γενικά .
Αν βασιστείς στα ευαγγέλια τότε την πάτησες.
Τα ευαγγέλια της καινής διαθήκης δεν είναι παρα ένα μόνο μικρό μέρος των ευαγγελίων που γράφτηκαν . Από τουλάχιστον 30 ευαγγέλια η εκκλησία επέλξε να διατηρήσει μόνο τα 4 τα οποία περιείχαν την εκδοχή που την ενδιέφερε.

Ούτως ή άλλως αυτά τα ευαγγέλια (και τα 30 η μόνο τα 4) είναι αγνώστου συγγραφέως και αμφιβόλου προελεύσεως. Δεν είναι κάν σύγχρονα με τον Χριστό. Είναι από μεταγενέστερα εώς πολύ μεταγενέστερα.

Για αυτό και αν επικεντωθείς στα 4 ευαγγέλια, όσο και να τα μελετήσεις, όσο και να τα κατανοήσεις θα λάβεις μόνο μια εκδοχή των πραγμάτων. Ένα μικρό κλάσμα από το σύνολο.

Καλό ειναι να μελετάς λοιπόν γενικά.

ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΤΣΙ :beer:

αυτό που ονομάζουμε σήμερα "Ορθοδοξία" είναι κάτι που διαμορφώθηκε στις οικουμενικές συνόδους με τρόπο που βόλευε τα συμφέροντα της τότε ιεραρχίας

jorgevaldano
22/04/2009, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Οταν λες δεν ειναι καν συγχρονα με τον Χριστο τι εννοεις;;
Οταν οτι αναφερεται στην Καινη Διαθηκη που γραφτηκε απο τους μαθητηες του, και ΔΕΝ ειναι αγνωστου προελευσεως (οπως αναφερεις) αλλα συμβαδιζει ΑΠΟΛΥΤΑ με τα λεγομενα της Παλαιας Διαθηκης χωρις το παραμικρο λαθος η ατελεια στο βιβλιο του ΗΣΑΙΑ ως προφητικες αληθειες, απο που βγαζεις εσυ τετοια συμπερασματα;;

τα ευαγγέλια γράφτηκαν δεκαετίες μετά την ανάσταση, και γράφτηκαν ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ να συμπίπτουν με τις προφητείες... ;)

super_toto
22/04/2009, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Οταν λες δεν ειναι καν συγχρονα με τον Χριστο τι εννοεις;;
Οταν οτι αναφερεται στην Καινη Διαθηκη που γραφτηκε απο τους μαθητηες του, και ΔΕΝ ειναι αγνωστου προελευσεως (οπως αναφερεις) αλλα συμβαδιζει ΑΠΟΛΥΤΑ με τα λεγομενα της Παλαιας Διαθηκης χωρις το παραμικρο λαθος η εστω με σημεια ατελειας στο βιβλιο του ΗΣΑΙΑ που εχει παρουσιασει τις μεγαλυτερες προφητικες αληθειες, απο που βγαζεις εσυ τετοια συμπερασματα;;

Κανένα ευαγγέλιο δεν έχει γραφτει το 33 μΧ ή αν θέλεις λιγα χρόνια μετά όπως θα ήταν το φυσιολογικό. Η συγγραφή τους χρονολογείται από τον 2 έως τον 4 αιώνα μΧ.
Δεν είναι δικά μου συμπεράσματα αυτά είναι γεγονότα ιστορικά αποδεδειγμένα. Όπως καταλαβαίνεις από αυτό προκύπτει και η άγνωστη ταυτότητα των συγγραφέων που δεν θα μπορούσαν να είναι οι μαθητές του Ιησου αφού βιολογικά δεν θα μπορούσαν να ζουν σε αυτη την περίοδο.

mikros boudas
22/04/2009, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Και οι Γραφές μήπως γνωρίζεις πως δημιουργήθηκαν;

Η Π. Διαθήκη δημιουργήθηκε απο προφορικές παραδόσεις και ιστορίες Εβραίων και κατόπιν Ιουδαίων κατά την βασιλεία του Σολωμόντα και μετέπειτα του Δαυίδ. Πόσο αλλοιώνεται μια προφορική ιστορία και παράδοση το ξέρουμε όλοι.

Τα Ευαγγέλια και αυτά ήταν προφορικές παραδόσεις (εκτός απο τις επιστολές) που κάποια στιγμή συγγράφηκαν απο τους ίδιους εώς σημείων και εμπλουτίστηκαν κατόπιν απο άλλους.

Το σύνολο των βιβλίων αυτών , μεταφράστηκε απο τα Αραμαϊκά, Εβραϊκά , Αρχ. Ελληνικά , Λατινικά πάνω απο 13 φορές με οτι συνεπάγεται αυτό σε αλλοιώσεις ερμηνειών απο συντακτικό και γραμματικό.

Συμφωνώ οτι είναι διαχρονικά ... αλλά μόνο ώς προς το νόημα .. και οχι στο γράμμα της έκφρασης.

Το κεντρικό νόημα του Χριστιανισμού είναι η Αγάπη. Αυτό διδάσκει και αυτό επιδιώκει. Οι μέθοδοι και οι τρόποι αλλάζουν όμως κατά την ερμηνεία των ιερέων. Όπως είπα και πριν... στο Βυζάντιο ήταν διά του ξίφους... στις Σταυροφορίες στο σκότωμα των Απίστων κτλ..

Στην εποχή του Χριστού... επέλεγαν την πιστή εφαρμογή του νόμου του Μωυσή και σε θυσίες... αν διαβάσες την Βίβλο θα διάβασες τι είχε πεί για αυτό.

Και επειδή το επικεντρώσαμε μόνο στον Χριστιανισμό .. θα σου πω οτι περίπου τα ίδια εδάφια θα βρείς στο Κοράνι , κάτω απο την τζιχάντ , αναφερόμενοι σε απίστους και ζωή των μουσουλμάνων.

Οι εξτρεμιστές Ιμάμηδες επιλέγουν να τα μεταφράσουν διά του σπαθιού (πόλεμος στους άπιστους)... οι φίλοι της Ειρήνης (απο που νομίζεις βγαίνει ο χαιρετισμός τους; ) το ερμηνεύουν ώς "πόλεμος για τους άπιστους" (σ.σ. κατά την ερμηνεία τους .. να τους φέρουν κοντά στο Ισλάμ).. η μόνη αλλαγή είναι στο άρθρο... πόσο μεγάλη διαφορά όμως κάνει βλέπεις;

Αυτό το κάνει η θρησκεία....παίζει με το γράμμα και την ερμηνεία.

Αν λοιπόν κατηγορούμαι απο σένα ώς αιρετικός επειδή λαμβάνω ως διαχρονική αξία το νόημα και οχι την ερμηνεία ιερών βιβλίων... τότε ναι είμαι.. και το προτιμώ έτσι για να είμαι ειλικρινής, παρά να ΥΠΑΚΟΥΩ σε δόγματα γραμμένα και ερμηνευμένα χιλιάδες χρόνια πιο πριν απο ανθρώπους για να περιγράψουν κάτι που στην ουσία με δύο λέξεις στον Χριστιανισμό είναι διαποτισμένο και στην Βίβλο (μόνο όμως στην Κ.Διαθήκη) και στην Αποκάλυψη του Ιωάννη... ακόμα και στα κείμενα μοναχών που έκαναν το βιο τους Ιστορία μέσω τρίτων, όπως του Παϊσιου...

Ώς τελευταίο στίγμα στην παρούσα απάντηση μου , να σου αναφέρω οτι μου έχει μείνει σαν ατάκα απο ενα πολύ απλό μοναχό στο Αγ Όρος που είχαν την τύχη και θέληση να επισκεφτώ.

"Μην βασανίζεσαι πολύ στο τι να πιστέψεις... να πιστέψεις αυτό που νιώθεις και βλέπεις με την καρδιά σου και οχι με το μυαλό σου... την Αγάπη Του".


Αυτά όπως είπα είναι προσωπικές πεποιθήσεις... δεν σε κατηχώ, ούτε προσπαθώ να σου αλλάξω γνώμη... αλλοίμονο. Απλά σου δίνω την εικόνα του πως το βλέπω μόνο εγώ.

Gandalf τωρα μιλησες σωστα για μενα.εφοσον αποτελουν δικη σου πεποιθηση δε μπορω να τα αμφισβητισω.πριν ομως ετσι οπως τα ελεγες,εβγαινε μια εννοια "γενικης αληθειας" γι αυτο και διαφωνησα :beer:

menos
22/04/2009, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
τα ευαγγέλια γράφτηκαν δεκαετίες μετά την ανάσταση, και γράφτηκαν ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ να συμπίπτουν με τις προφητείες... ;)
Αρα βασικα μας λες πως η Καινη Διαθηκη ειναι μια σειρα απο ψεμματα που δημιουργηθηκε για να συμβαδισει με την Παλαια Διαθηκη χωρις καποιο αποτερο σκοπο!
Αρα ειτε τον Νοστραδαμο διαβασω , ειτε την Αποκαλυψη του Ιωαννου ειναι ενα και το αυτο!
Τοτε πως γινεται και ολες οι προφητειες της Αποκαλυψης ακομη και σημερα συνεχιζουν να αποκαλυπτονται, ενω ο Νοστραδαμος εχει ηδη πεσει σε ατελειες;;
Μηπως τελικα η Καινη Διαθηκη εχει να παρουσιαζει ακομη και στις μερες μας πραγματα που κανενα δογμα η προσωπικες αποψεις δεν εχουν καταφερει να επισκιασουν;;;

mikros boudas
22/04/2009, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Ανέλυσε λίγο το voodoo practiotioner και εξήγησέ μας το νόημα του. Πείσε μας πως αυτός είναι ο σωστός δρόμος. Η επιλογή της πίστης μας, πρέπει να γίνεται με την εις άτοπον απαγωγή; Μέχρι στιγμής αυτό προκύπτει από την προσέγγισή σου! ξερεις απο voodoo?σιγουρα εχει κανει και η γιαγια σου:D

super_toto
22/04/2009, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Αρα βασικα μας λες πως η Καινη Διαθηκη ειναι μια σειρα απο ψεμματα που δημιουργηθηκε για να συμβαδισει με την Παλαια Διαθηκη χωρις καποιο αποτερο σκοπο!
Αρα ειτε τον Νοστραδαμο διαβασω , ειτε την Αποκαλυψη του Ιωαννου ειναι ενα και το αυτο!
Τοτε πως γινεται και ολες οι προφητειες της Αποκαλυψης ακομη και σημερα συνεχιζουν να αποκαλυπτονται, ενω ο Νοστραδαμος εχει ηδη πεσει σε ατελειες;;
Μηπως τελικα η Καινη Διαθηκη εχει να παρουσιαζει ακομη και στις μερες μας πραγματα που κανενα δογμα η προσωπικες αποψεις δεν εχουν καταφερει να επισκιασουν;;;

Μιλάμε για μια ιστορική αλήθεια που δεν επιδέχεται αμφισβήτησης. Τα ευαγγέλια δεν είναι σύγχρονα του Ιησού, και ούτε καν των μαθητών του.
Στο κάτω κάτω ούτε ο Μάρκος ούτε ο Λουκάς ήταν μαθητές του Ιησού αλλά μαθητές των μαθητών του.

Δεν θέλω να πάω την κουβέντα στο τι είναι αλήθεια και τι όχι γιατί δεν θα τελειώσουμε ποτέ. Αυτά όμως που γραφω είναι αποδεδειγμένα ιστορικά.

Gandalf dr685sm
22/04/2009, 13:50
menos...

Ειδικά η αποκάλυψη , έχει τόσες αλληγορίες μέσα της και τόσες παραβολές που ακόμα γράφουν κείμενα ερμηνείας της και πάλι υπάρχει περιθώριο εξηγήσεων.

Γενικά η πρόβλεψη του μέλλοντος μέσα απο βιβλία , είναι σαν να προσπαθείς να μαντέψεις απο που θα σου έρθει ριπή ανέμου την επόμενη μέρα, σε μια συγκεκριμένη ώρα.

Έχεις πιθανότητες να είσαι σωστός... αλλά αυτό δεν λέει κάτι.

Gandalf

jorgevaldano
22/04/2009, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Αρα βασικα μας λες πως η Καινη Διαθηκη ειναι μια σειρα απο ψεμματα που δημιουργηθηκε για να συμβαδισει με την Παλαια Διαθηκη χωρις καποιο αποτερο σκοπο!
Αρα ειτε τον Νοστραδαμο διαβασω , ειτε την Αποκαλυψη του Ιωαννου ειναι ενα και το αυτο!


το τι σου λέω, το λέω μόνος μου ξεκάθαρα, μην προσπαθείς να μου βάλεις λόγια στο στόμα, δεν θα σ' αφήσω.... :nono:

πάρε διάβασε την αποκάλυψη, δες μια προς μια τις προφητείες, και κρίνε ΜΟΝΟΣ σου τι έχει επαληθευτεί και τι όχι, και με τι ακρίβεια

τα περί αγάπης που βρίσκει κανείς στην ΚΔ ως θετικό δεν αποτελούν μονοπώλιο του χριστιανισμού αλλά πανανθρώπινη και παντοτινή αξία

κάτι άλλο όμως που γράφει η ΚΔ και μάλιστα μέσα από τα χείλη του ίδιου του ΙΧ (και όχι κάποιου απόστολου που κάθησε ένα περιστέρι στο κεφάλι του και έγινε αυτομάτως εκπρόσωπος του θεού) είναι ότι ο χριστιανός οφείλει αν θέλει ζωή αιώνια να πουλήσει τα υπάρχοντά του και να δώσει τα έσοδα στους φτωχούς

ωστόσο όπως γνωρίζεις από τα χρόνια του μ. κων/νου η ιεραρχία είναι σφιχταγγαλιασμένη με την πλουτοκρατία, και φορά άμφια γεμάτα χρυσάφι και πολύτιμα πετράδια

menos
22/04/2009, 15:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano

κάτι άλλο όμως που γράφει η ΚΔ και μάλιστα μέσα από τα χείλη του ίδιου του ΙΧ (και όχι κάποιου απόστολου που κάθησε ένα περιστέρι στο κεφάλι του και έγινε αυτομάτως εκπρόσωπος του θεού) είναι ότι ο χριστιανός οφείλει αν θέλει ζωή αιώνια να πουλήσει τα υπάρχοντά του και να δώσει τα έσοδα στους φτωχούς

ωστόσο όπως γνωρίζεις από τα χρόνια του μ. κων/νου η ιεραρχία είναι σφιχταγγαλιασμένη με την πλουτοκρατία, και φορά άμφια γεμάτα χρυσάφι και πολύτιμα πετράδια

Σιγουρα καταδικαζω το γεγονος των παπαδων και της θρησκειας που εκμεταλλευονται και την τελευταια δραχμη του καθε φτωχου για να αλλαξουν την mercedes του 2005 με την νεα εκδοση κλπ, κλπ
Ο Ιησους Χριστος αναφερθηκε σε εναν πλουσιο για να του δειξει πως ηταν εξαρτημενος απο την περιουσια του. (Κατι σαν τις θρησκειες του σημερα)
Ματθαιος 19:21-24
"Του είπε ο Ιησούς: Αν θέλεις να είσαι τέλειος, πήγαινε, πούλησε τα υπάρχοντά σου, και δώσ' τα στους φτωχούς· και θάχεις θησαυρό στον ουρανό· και έλα, ακολούθα με.
22 Ακούγοντας δε ο νεανίσκος τον λόγο, αναχώρησε λυπούμενος· επειδή, είχε πολλά κτήματα.
23 Και ο Ιησούς είπε στους μαθητές του: Σας διαβεβαιώνω ότι, δύσκολα ένας πλούσιος θα μπει μέσα στη βασιλεία των ουρανών.
24 Και σας ξαναλέω: Ευκολότερο είναι να περάσει μια καμήλα από βελονότρυπα, παρά ένας πλούσιος να μπει μέσα στη βασιλεία τού Θεού.

Tpap
22/04/2009, 15:50
φίλε μένο,

άσε κατά μέρος τι έγραψε ο ματθαίος και τι ο λουκάς και ρίξε μια ματιά στην πραγματικότητα:

Η εκκλησία της ενορίας μας -στην οποία δίπλα της κατοικώ- είναι οικοδομή από το '80. Ολοκληρώνεται μάλλον φέτος μετά από 30 περίπου χρόνων αργών εργασιών.
Γιατί τα χρήματα προέρχονταν λίγα-λίγα από το ΥΣΤΕΡΗΜΑ ΤΩΝ ΠΙΣΤΩΝ...!!!

Κάθε φορά που αντικρύζω την επιγραφή τεραστίων διαστάσεων ''ενισχύσατε δια την αποπεράτωσιν...'' απλά, ντρέπομαι.

Ας φορολογήσουν επιτέλους όπως φορολογούν εμένα, έστω την εκμεταλλεύσιμη ακίνητη περιουσία της και μετά οι οικονομικές κρίσεις θα είναι παρελθόν.

VanDiemen
22/04/2009, 16:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
ξερεις απο voodoo?σιγουρα εχει κανει και η γιαγια σου:D

Εγώ να ξέρω; Σε ρωτάω που κολλάει το voodoo practioner; Ως τέτοιος μπήκες να μας βάλεις τα γυαλιά; Άφησε τη γιαγιά μου ήσυχη, για να αφήσω κι εγώ τη μαμά σου! Εσένα ο Brad Pitt και ο Richard Gere σε έκαναν θαυμαστή του βούδα; Όμορφα παληκάρια, δε λέω.. Να το κοιτάξεις! :rolleyes:

mikros boudas
22/04/2009, 16:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Εγώ να ξέρω; Σε ρωτάω που κολλάει το voodoo practioner; Ως τέτοιος μπήκες να μας βάλεις τα γυαλιά; Άφησε τη γιαγιά μου ήσυχη, για να αφήσω κι εγώ τη μαμά σου! Εσένα ο Brad Pitt και ο Richard Gere σε έκαναν θαυμαστή του βούδα; Όμορφα παληκάρια, δε λέω.. Να το κοιτάξεις! :rolleyes: ο,τι να ναι,οπως να ναι,οποτε να ναι εισαι:wave2:

tai
22/04/2009, 17:35
E! ρε γλέντια που εχασα:lol:

λοιπόν ενα ενα για το πότε γράφτηκαν τα Ευαγγέλια,


Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Μιλάμε για μια ιστορική αλήθεια που δεν επιδέχεται αμφισβήτησης. Τα ευαγγέλια δεν είναι σύγχρονα του Ιησού, και ούτε καν των μαθητών του.
Στο κάτω κάτω ούτε ο Μάρκος ούτε ο Λουκάς ήταν μαθητές του Ιησού αλλά μαθητές των μαθητών του.


παμε με κομμάτια απο συνέντευξη για μια ιστορική και επιστημονική αλήθεια που δεν επιδέχεται αμφισβήτησης

Συνέντευξη στο περιοδικό “Good News” του Κάρστεν Πήτερ Θίντε

Η Βιβλική φιλολογία έλαβε υπ' όψιν της πρόσφατους ισχυρισμούς για τα παλαιά αποσπάσματα παπύρου ηλικίας 2000 ετών στην Βιβλιοθήκη του Magdalen College στην Οξφόρδη στην Αγγλία. ΄Ισως τα περισσότερο αρχαία αποσπάσματα της Καινής Διαθήκης σε ύπαρξη, σε μερικούς παρατηρητές αυτός ο πάπυρος υποστηρίζει τον ισχυρισμό ότι το Κατά Ματθαίον Ευαγγέλιο είναι η αφήγηση ενός αυτόπτη μάρτυρα.
.....................
.....................
Ο Γερμανός παπυρολόγος Κάρστεν Πήτερ Θίντε έκανε αυτή την σημαντική ανακάλυψη το 1994. Ο καθηγητής Θίντε είναι διευθυντής του Ινστιτούτου για Βασική Επιστημολογική ΄Ερευνα στο Πάντερμπορν της Γερμανίας. Είναι λέκτορας στο Πανεπιστήμιο της Γενεύης στην Ελβετία (από το 1978), και ισόβιο μέλος του Ινστιτούτου των Γερμανικών Σπουδών στο Πανεπιστήμιο του Λονδίνου. Ο καθηγητής Θίντε έκδοσε τα επίμαχα ευρήματά του σε ένα βιβλίο που έχει τίτλο The Jesus Papyrus ( Weidenfeld & Nicolson, London,1996) που συγγράφηκε από κοινού με τον Μάτθιου ντ’ Ανκόνα, αναπληρωτή εκδότη για το τμήμα σχολίων της Σάνταιη Τέλεγραφ. Καθώς πάντοτε ενδιαφερόμαστε για την αποκατάσταση της εμπιστοσύνης του κοινού στην αυθεντία της Βίβλου,το περιοδικό The Good News παρουσιάζει αυτή τη συνεντευξη με τον Καθηγητή Θίντε.
ΕΡ: Το βιβλίο σας, "Ο Πάπυρος του Ιησού", ασχολείται με την αξιοπιστία και την αυθεντικότητα της αρχικής καταγωγής του Χριστιανισμού. Πιστεύετε ότι οι ανακαλύψεις σας έχουν βοηθήσει να αποδείξουν ότι το βιβλίο του Ματθαίου ήταν γραμμένο τόσο νωρίς όσο 20 ή 30 χρόνια μετά τη σταύρωση;

__ ..........................................
...........................................
Τα μόνα δύο Ευαγγέλια που μπορούν με την αυστηρή έννοια του όρου, να είναι Ευαγγέλια αυτοπτών μαρτύρων, είναι ο Ματθαίος -επειδή αυτός, σύμφωνα με αξιόπιστη παράδοση, ήταν στη πραγματικότητα ο μαθητής Λευί Ματθαίος- και το Ευαγγέλιο του Ιωάννη, όπου ο ίδιος ο συγγραφέας και ο επίλογός του στο τέλος του Ευαγγελίου μαζί λένε εντελώς καθαρά ότι αυτός ήταν ένας αυτόπτης μάρτυρας ο οποίος έγραψε εκείνο το Ευαγγέλιο.
..........................................
.........................................
_ ΄Ετσι μπορούμε να πούμε ότι όλα τα 4 Ευαγγέλια και το βιβλίο των Πραξεων ήταν γραμμένα κατά τη διάρκεια της περιόδου των αυτοπτών μαρτύρων - κατά τη διάρκεια του χρόνου όταν οι αυτόπτες μάρτυρες ήταν εκεί, θα μπορούσαν να κάνουν σχόλια στο κείμενο, θα μπορούσαν να διορθώσουν ότι ήταν γραμμένο, θα μπορούσαν να το απορρίψουν ή να το αποδεχτούν.


όποιος θέλει εχω ολόκληρη την συνέντευξη


καλά μεχρι εδώ?
:beer: :beer:

tai
22/04/2009, 17:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Βασικα δεν εχει ειπωθει ετσι στην Αγια Γραφη, απλα χρησιμοποιειται ως απαντηση σε αυτους που επιμενουν να μην ψαξουμε τον Θεο (αφου οι παπαδες και οι ψαλτες το εχουν αναλαβει αυτο)
(Το "Πιστευε και μη ερευνα" ειναι μια φραση που εγινε πιπιλα στα χειλη των ορθοδοξων):nono: ΠΟΤΕ
ΤΩΝΠΑΠΙΚΩΝ

Η Αγια Γραφη παρολ'αυτα μας προτρεπει να μελετουμε!
Ιωαννης 5:39
"Ερευνάτε τις γραφές, επειδή εσείς νομίζετε ότι μέσα σ' αυτές έχετε αιώνια ζωή· και εκείνες είναι που δίνουν μαρτυρία για μένα."
+10000

VanDiemen
22/04/2009, 17:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
δεν καταλαβαίνω το ύφος σου

Το ύφος μου είναι ειρωνικό, επειδή έσπευσες να εμπλέξεις την πολιτική σε ένα θέμα το οποίο δε σχετίζεται μ' αυτή, και βάσει των κομματικών σου πεποιθήσεων, καταλήγοντας σε αυθαίρετο συμπέρασμα με σκοπό να καταδείξεις την ιδεολογία ενός κόμματος, να υποκινήσεις εμμέσως τη στροφή αυτών που θα διαβάσουν την απάντησή σου, προς την προσωπική σου επιλογή.


Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
από πού κι ως πού περιμένεις να σου πώ εγώ τι να ψηφίσεις;

Περιμένω να μου πεις τι να ψηφίσω, από τη στιγμή που σπεύδεις να μου πεις τι δεν πρέπει να ψηφίσω!


Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
και μάλιστα το κάνεις και "περιμένΟΥΜΕ"; ποιοί αλλοι περιμένουν μαζί σου;

Αυτοί που είμαστε εδώ πέρα, στον υπολογιστή από τον οποίο σου γράφω! Αυτοί είμαστε που περιμένουμε.


Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
ΠΟΛΙΤΙΚΗ απόφαση είναι ο διαχωρισμός κράτους-εκκλησίας, πρέπει να γίνει πρόταση νόμου που θα ψηφιστεί στη Βουλή, έχεις καμιά αντίρρηση;

Ο διαχωρισμός κράτους-εκκλησίας δεν είναι μια απλή πολιτική απόφαση και σίγουρα δεν αιτιολογείς την απάντηση που έδωσες παραπάνω. Μια τέτοια απόφαση θα μπορούσε να ληφθεί μόνο με δημοψήφισμα και δεν είναι κανενός δυνητικά κυβερνητικού κόμματος τόλμημα, η απόπειρα να επιχειρήσει το διαχωρισμό!


Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
πές μας τώρα (ή μαλλον πείτε μας ΟΛΟΙ εσείς που βρίσκεστε πίσω από το πισί σου) την απόφαση αυτή για τη διενέργεια δημοψηφίσματος ποιός/ποιοί θα την πάρουν;

ή μάλλον τι ιδιότητα θα έχουν;

1. πολιτικοί

Μπα, κανένας από τους παραπάνω δε θα την πάρει.. :rolleyes:

Δε λέω πως κανείς δεν είναι αρμόδιος να την πάρει! Λέω πως κανείς δε θα την πάρει!

Αυτές είναι οι απαντήσεις που σου έχω δώσει. Εσύ αντίθετα σιγήν ιχθύος σε οτιδήποτε σε ρώτησα! Λυπάμαι που έπρεπε να σου τα ζωγραφίσω.. :rolleyes:

tai
22/04/2009, 17:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Και οι Γραφές μήπως γνωρίζεις πως δημιουργήθηκαν;

Η Π. Διαθήκη δημιουργήθηκε απο προφορικές παραδόσεις και ιστορίες Εβραίων και κατόπιν Ιουδαίων κατά την βασιλεία του Σολωμόντα και μετέπειτα του Δαυίδ. Πόσο αλλοιώνεται μια προφορική ιστορία και παράδοση το ξέρουμε όλοι.
λάθος
Ξεχνάμε οτι ειναι το ΙΣΤΟΡΙΚΟ (δλδ η ιστορια) βιβλίο (ταλμουδ) του εβραϊκού έθνους,
το πρώτο γράφτηκε επι Μωυσή, αρα δεν εχουμε απλα προφορική μεταβίβαση μα και γραπτή (και για πολλά χρονιά)
Την παλαιά διαθήκη μπορεί όποιος θέλει να την παρεμβάλει με το Ταλμούδ που παραμένει αμετάφραστο

Τα Ευαγγέλια και αυτά ήταν προφορικές παραδόσεις (εκτός απο τις επιστολές) που κάποια στιγμή συγγράφηκαν απο τους ίδιους εώς σημείων και εμπλουτίστηκαν κατόπιν απο άλλους.
αυθαίρετο λάθος
ειναι γραμμένα απο αυτόπτες πχ Ιωάννης,

Το σύνολο των βιβλίων αυτών , μεταφράστηκε απο τα Αραμαϊκά, Εβραϊκά , Αρχ. Ελληνικά , Λατινικά πάνω απο 13 φορές με οτι συνεπάγεται αυτό σε αλλοιώσεις ερμηνειών απο συντακτικό και γραμματικό.
λαθος!!
ειναι γραμένα εξ αρχής σε Ελληνικό(αλεξανδρινή)και εβραϊκά ΜΟΝΟ
και τα ελληνικά δεν χρειάστηκαν να μεταφραστούν μέχρι τον 20αιώνα

Συμφωνώ οτι είναι διαχρονικά ... αλλά μόνο ώς προς το νόημα .. και οχι στο γράμμα της έκφρασης.
το οποίο φυσικά ελάχιστοι πολέμιοι ξέρουν,



Και επειδή το επικεντρώσαμε μόνο στον Χριστιανισμό .. θα σου πω οτι περίπου τα ίδια εδάφια θα βρείς στο Κοράνι , κάτω απο την τζιχάντ , αναφερόμενοι σε απίστους και ζωή των μουσουλμάνων.
η παλαιά διαθήκη ειναι αυτούσια στο ισλάμ και το κοράνι ειναι η συνέχεια αρα το να βρεις τα εδάφια ειναι αυτονόητο,





Αυτά όπως είπα είναι προσωπικές πεποιθήσεις... δεν σε κατηχώ, ούτε προσπαθώ να σου αλλάξω γνώμη... αλλοίμονο. Απλά σου δίνω την εικόνα του πως το βλέπω μόνο εγώ.
+100000

Gandalf
:wave2: tai

menos
22/04/2009, 17:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai

όποιος θέλει εχω ολόκληρη την συνέντευξη

Αν σου ειναι ευκολο... :D
Συννενοουμαστε αν θες μεσω πμ :beer:

the who
22/04/2009, 18:18
Κερκοπορτα,οθωμανικη κατοχη,ευλογια της επαναστασης του 1821 με το πιστολι στον κροταφο,ευλογια της χουντας του Μεταξα,αγαστη συνεργασια με τους Γερμανους,δεξι χερι της 7ετιας,δεξι χερι της δεξιας,Βατοπαιδι.:wave2:

tai
22/04/2009, 18:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Κερκοπορτα,οθωμανικη κατοχη,

ευλογια της επαναστασης του 1821 με το πιστολι στον κροταφο,ευλογια της χουντας του Μεταξα,αγαστη συνεργασια με τους Γερμανους,δεξι χερι της 7ετιας,δεξι χερι της δεξιας,Βατοπαιδι.:wave2:

αν και ξεχασες αρκετα:smokin:


τα 2 πρωτα που κολλάνε??:confused:

Gandalf dr685sm
22/04/2009, 19:02
Tai..

μα το Τάλμουδ είναι το σύγγραμα που έφτιαξε ο Σολωμόντας , φίλε μου. Η έννοια της Βίβλου αποδόθηκε πολύ αργότερα απο τους Χριστιανούς έτσι ώστε να υπάρξει "θεμέλιο" στην διδασκαλία του Χριστιανισμού και συνέχεια αυτού.

Να σου υπενθυμίσω επίσης οτι οι Εβραίοι καθότι σκλάβοι ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΑΝ ΓΡΑΦΗ... άρα και όλες οι ιστορίες που αναφέρει το Ταλμούδ είναι και αυτές προφορικές αρχικά μεταδιδόμενες. Εξού και δεν θα βρείς και πολλές αναφορές για τον Μελχισεδέκ που αρκετοί Εβραίοι σήμερα θεωρούν ακόμα μεγαλύτερο προφήτη απο τον Ηλία. Τα περισσότερα συγγράφηκαν λοιπόν κατά την βασιλεία των Σολομώντα και Δαβίδ, θέλοντας να τιμήσουν την προέλευση του Ισραήλ (εκλεκτού απο τον Θεό) αλλά και να δώσουν ιστορικό υπόβαθρο στην χώρα τους (τι μου θυμίζει.. τι μου θυμίζει)... προχώρησαν στο έργο.

Για αυτό αν διαβάσεις και την Π.Διαθήκη θα δείς ενα εκδικητικό θεό , βία, αίμα , πολέμους... το ακριβώς αντίθετο απο τις διδαχές της Κ.Διαθήκης... ο λόγος απλός... το πρώτο βιβλίο έχει διαμορφωθεί και δημιουργηθεί για άλλο σκοπό που έχει να κάνει με την ενδυνάμωση της ιστορίας του Ισραήλ... ενώ το δεύτερο έχει γίνει για να υπενθυμίζει το νόημα της διδασκαλίας του μόνου Ανθρώπου με το αλτρουιστικότερο μήνυμα... Αγαπάτε αλλήλους.

Για το Κοράνι τώρα συμφωνώ ... αλλά δεν μιλάω για το περιεχόμενο.. μιλώ για την ερμηνεία του περιεχομένου και πως τα χειρίζονται κάποιοι επιτήδειοι.

Κατά τα άλλα δεν διαφωνούμε.

Gandalf

tai
22/04/2009, 19:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Tai..

Η έννοια της Βίβλου αποδόθηκε πολύ αργότερα απο τους Χριστιανούς έτσι ώστε να υπάρξει "θεμέλιο" στην διδασκαλία του Χριστιανισμού και συνέχεια αυτού.:nono: ,αναφερεται πριν το αναφέρουν οι χριστιανοί

Να σου υπενθυμίσω επίσης οτι οι Εβραίοι καθότι σκλάβοι ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΑΝ ΓΡΑΦΗ...αρκετοι δουλευαν στης αποθήκες μεν αλλα ο Μωησής ειχε παιδεία και ηταν ενγράματος, ο λόγος απλός... το πρώτο βιβλίο έχει διαμορφωθεί και δημιουργηθεί για άλλο σκοπό που έχει να κάνει με την ενδυνάμωση της ιστορίας του Ισραήλ... ενώ το δεύτερο έχει γίνει για να υπενθυμίζει το νόημα της διδασκαλίας του μόνου Ανθρώπου με το αλτρουιστικότερο μήνυμα... Αγαπάτε αλλήλους.
τσου!
το πρωτο μερος ειναι για να εκπαιδεύσει και το δευτερο για να διαφωτήσει



Κατά τα άλλα δεν διαφωνούμε.

Gandalf
:wave2:

the who
22/04/2009, 19:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
αν και ξεχασες αρκετα:smokin:


τα 2 πρωτα που κολλάνε??:confused:

Το ποιον αυτων που συνεταξαν τις γραφες αναφερω(του συναφιου τους τελως παντων),πολυ προχειρα οπως καταλαβες.Την κερκοπορτα οι μοναχοι την ανοιξαν.Αυτοι που συνεχισαν να εχουν προνομια επι οθωμανικης κατοχης και αυγατισαν την περιουσια της εκκλησιας εφαρμοζοντας κατα γραμμα το ευαγγελιο.
Κι ερχονται καποιοι μετα να μιλησουν για πιστη.Πιστη σε τι?Γιατι να μην πιστεψω στο Βουδα που γεννηθηκε κι αυτος απο αμωμη παρθενα?

TROOPER
22/04/2009, 19:14
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ....

ΗΜΑΡΤΟΝ !!!!!!!!

μπηκε ενα τραγουδι το οποιο λεει 2 πραματα και παει για διαμαχη !!!!!!!

ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ !!!!!!!!!!!

υ.γ.οποιος ξαναπει οτι εγω ξεκιναω μανουρες να του καει το πορτατιφ !!!!:lol: :lol: :lol:

doctor x
22/04/2009, 19:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ....

ΗΜΑΡΤΟΝ !!!!!!!!

μπηκε ενα τραγουδι το οποιο λεει 2 πραματα και παει για διαμαχη !!!!!!!

ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ !!!!!!!!!!!

υ.γ.οποιος ξαναπει οτι εγω ξεκιναω μανουρες να του καει το πορτατιφ !!!!:lol: :lol: :lol:
(sorry den.....adexa!:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :wave2: )


161734

tai
22/04/2009, 19:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ....
ΗΜΑΡΤΟΝ !!!!!!!!
μπηκε ενα τραγουδι το οποιο λεει 2 πραματα και παει για διαμαχη !!!!!!!
ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ !!!!!!!!!!!
υ.γ.οποιος ξαναπει οτι εγω ξεκιναω μανουρες να του καει το πορτατιφ !!!!:lol: :lol: :lol:


ΡΕ αντε παγενε και ασε μας στην ανταλλαγή των γνώσεων μας:a29:
:a22: :a22:

TROOPER
22/04/2009, 19:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
ΡΕ αντε παγενε και ασε μας στην ανταλλαγή των γνώσεων μας:a29:
:a22: :a22:

α συγγνωμη φιλε !!!

αμα ειναι ανταλαγη γνωσεων αλλαζει το πραμα !

εγω νομιζα οτι ανταλασετε υποθεσεις. σορυ ε !!!

:a11:

Gandalf dr685sm
22/04/2009, 20:08
Μπα κουβέντα κάνουμε.. .θεολόγοι δεν είμαστε... αυτά που ξέρουμε μοιράζομαστε μιας και είναι θέμα που πάντα "καίει".

Φίλε Tai...

παραθέτω για να μην ζαλίζουμε και άλλους .. όποιος θέλει να διαβάσει σχετικά με το Τάλμουδ που έχει ιστορία (έχεις δίκιο) πολύ περισσότερο πριν απο την Βίβλο...

http://www.sacred-texts.com/jud/t10/index.htm


ο Μωυσής σύμφωνα με όσα εξιστορεί η Βίβλος ήξερε και γραφή και ανάγνωση και γνώσεις γενικές... με μια διαφορά όμως.. οτι αυτός ΔΕΝ ΕΓΡΑΨΕ ΤΙΠΟΤΑ.

Τώρα για το τι λέει η Καινή και τι η Παλαιά διαθήκη... ο καθείς έχει διαμορφώσει μια γνώμη σύμφωνα με όσα ξέρει. Απλά διαφωνώ με την δική σου άποψη.

Gandalf

jorgevaldano
22/04/2009, 20:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Την κερκοπορτα οι μοναχοι την ανοιξαν.

τίποτε πηγές έχεις γι' αυτό;




και κάτι άλλο για την εκκλησία μας που είμαι σίγουρος πως πολλοί δεν γνωρίζετε

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=124284&ct=114&dt=16/07/2000

macrozan
22/04/2009, 21:06
Προτείνω Τσιπουρο - Μπυροκατάνυξοσυνάντηση όπου θα συζητήσουμε το άνω Θέμα.

Όλοι οι παραπάνω λαλήσαντες ας κοπιάσουν.

Χαίρομαι γιατί αποδεικνύουμε ότι εμείς οι γκαβλο-μηχανόβιοι, εκτός από το κάτω, διαθέτουμε ΚΑΙ πάνω κεφάλι.

Λοιπόν προτείνω μιά συνάντηση με μπιρόνια (Αλιγάτορα ;;;ή όπου αλλού θέλετε).

Ακούω συμμετοχές όποιος γουστάρει στην Ιδρυτική τών ... Μηχανοκουλτουριάρηδων :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :beer:

Και μην ακούσω αρνήσεις γιατί ... θα το ξαναγράψω...πολυτονικά !!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :sun:

SVX
22/04/2009, 21:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από macrozan
Προτείνω Τσιπουρο - Μπυροκατάνυξοσυνάντηση όπου θα συζητήσουμε το άνω Θέμα.
Όλοι οι παραπάνω λαλήσαντες ας κοπιάσουν.


NAI :a013:





Αρχικά δημιουργήθηκε από macrozan

Και μην ακούσω αρνήσεις γιατί ... θα το ξαναγράψω...πολυτονικά !!!

οοοΟΟΟΧΙ! :a53:

the who
23/04/2009, 07:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
τίποτε πηγές έχεις γι' αυτό;




και κάτι άλλο για την εκκλησία μας που είμαι σίγουρος πως πολλοί δεν γνωρίζετε

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=124284&ct=114&dt=16/07/2000

http://el.wikipedia.org/wiki/Συζήτηση:Θεοδοσιανά_τείχη

Gandalf dr685sm
23/04/2009, 08:22
jorgevaldano ,

είναι γνωστός ο αφορισμός του Φαναριού (με εκπρόσωπο το Πατριαρχείο) προς την "ανεξέλεγκτη επανάσταση" που θα τους δημιουργούσε τεράστια προβλήματα σχέσεων με τον "φιλόξενο" και "αγαπημένο" Τούρκο "εφέντη". Προβλήματα που θα επηρρέαζαν εμπόριο και οικονομικές συμφωνίες.
Αναφέρεται σε αρκετά βιβλία ιστορικά ακόμα και προσπάθεις έμπρακτες ανατροπών και καθυστερήσεων σε προσπάθειες αποτίναξης τουρκικού ζυγού.


Όπως και η σχέση της ιεραρχείας με την εγκαθιδρυμένη εξουσία ανά εποχές... δεν ήταν μόνο με τον Βενιζέλο... αλλά και με τους Ναζί... και με τους δικτάτορες (1939-1941/1967-1974)... και γενικά με όποιους εξυπηρετούσαν συμφέροντα οικονομικά και επιρροές των ιεραρχών σε θέματα εξουσίας. (δες σήμερα την σχέση που έχουν με κόμματα φιλικά προσκείμενα ας πούμε).

Αυτό ακριβώς είναι που αναφέρουμε όταν λέμε για διαχωρισμό κράτους εκκλησίας.

Gandalf

jorgevaldano
23/04/2009, 10:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
jorgevaldano ,

είναι γνωστός ο αφορισμός του Φαναριού (με εκπρόσωπο το Πατριαρχείο) προς την "ανεξέλεγκτη επανάσταση" που θα τους δημιουργούσε τεράστια προβλήματα σχέσεων με τον "φιλόξενο" και "αγαπημένο" Τούρκο "εφέντη". Προβλήματα που θα επηρρέαζαν εμπόριο και οικονομικές συμφωνίες.
Αναφέρεται σε αρκετά βιβλία ιστορικά ακόμα και προσπάθεις έμπρακτες ανατροπών και καθυστερήσεων σε προσπάθειες αποτίναξης τουρκικού ζυγού.


Όπως και η σχέση της ιεραρχείας με την εγκαθιδρυμένη εξουσία ανά εποχές... δεν ήταν μόνο με τον Βενιζέλο... αλλά και με τους Ναζί... και με τους δικτάτορες (1939-1941/1967-1974)... και γενικά με όποιους εξυπηρετούσαν συμφέροντα οικονομικά και επιρροές των ιεραρχών σε θέματα εξουσίας. (δες σήμερα την σχέση που έχουν με κόμματα φιλικά προσκείμενα ας πούμε).

Αυτό ακριβώς είναι που αναφέρουμε όταν λέμε για διαχωρισμό κράτους εκκλησίας.

Gandalf

το ότι η ιεραρχία αφόρισε την επανάσταση και μάλιστα με τόσο σφοδρές εκφράσεις το έμαθα όταν διάβασα το άρθρο το 2000, και είμαι απόλυτα βέβαιος πως πολλοί στο φόρουμ δεν το γνώριζαν (βέβαια τα περί σχέσης ιεραρχίας με χούντα είναι γνωστά στους πάντες σχεδόν, η ιεραρχία αγαπά τη δεξιά και λατρεύει την ακροδεξιά, και τα αισθήματα είναι αμοιβαία)

πάντως ανεξάρτητα από τις σχέσεις ιεραρχίας με κάθε λογής δυνάστες, ο διαχωρισμός είναι απαραίτητος για λόγους (1) ανεξιθρησκείας και (2) οικονομικούς

super_toto
23/04/2009, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
E! ρε γλέντια που εχασα...


καλά μεχρι εδώ?
:beer: :beer:

Όχι και τόσο καλά:D .

Κατ αρχάς να μάθουμε για ποιόν μιλάμε
Καρστεν Πιτερ Θιντε (http://en.wikipedia.org/wiki/Carsten_Peter_Thiede)



Τι αποδεικνύει αυτό που ποσταρες? Την άποψη κάποιου όχι και τόσο αντικειμενικού για το θέμα. Ενός παπυρολόγου. Δηλαδή την υποκειμενική άποψη κάποιου η οποία βαζίσεται σε ερμηνείες και σε ενδείξεις και όχι αποδείξεις.

Ο παπυρολόγος αυτός λοιπον βασίστικε σε μερικά θραυσματα. Δεν έχουμε δηλαδή ένα χειρόγραφο πάπυρο ή δέρμα το οποίο θα μπορούσαμε να το δώσουμε σε ένα επιστήμονα ωστε να το ραδιοχρονολογήσει και να μας πει ότι πρόκειται για έγγραφο του 1 αιώνα ή κατα προσέγγιση να μας δώσει και την χρονολογία.

Κάτι τέτοιο δεν υπάρχει. Συνεπώς η χρονολόγηση των ευαγγελίων μπορεί να γίνει μόνο βάσει του περιεχομένου τους.
Βέβαια αυτό ίσως δεν έχει και πολύ μεγάλη σημασία από την στιγμή που δεν υπάρχει κανενας σύγχρονος ιστορικός του Ιησού ή οποιοσδήποτε άλλος πλην της καινής διαθήκης ο οποίος να τον αναφέρει.

jorgevaldano
23/04/2009, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto

Βέβαια αυτό ίσως δεν έχει και πολύ μεγάλη σημασία από την στιγμή που δεν υπάρχει κανενας σύγχρονος ιστορικός του Ιησού ή οποιοσδήποτε άλλος πλην της καινής διαθήκης ο οποίος να τον αναφέρει.

ακριβώς

τα φοβερά και τρομερά που περιγράφουν τα ευαγγέλια, δεν τα πήραν είδηση οι ιστορικοί της εποχής... :(

the who
23/04/2009, 15:32
Επειδη το εχουμε βαρυνει να το ελαφρωσουμε λιγο?
Ξερει κανεις πως θα γινοταν να γιορταζουμε μαζι Χριστουγεννα και Πασχα?

mikros boudas
23/04/2009, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
ακριβώς

τα φοβερά και τρομερά που περιγράφουν τα ευαγγέλια, δεν τα πήραν είδηση οι ιστορικοί της εποχής... :( αναφερουν Χριστο 100%,οχι Ιησου ομως!Χριστος=χαρισματικος.καθε εποχη ειχε παρα πολλους χαρισματικους!!

mikros boudas
23/04/2009, 15:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Επειδη το εχουμε βαρυνει να το ελαφρωσουμε λιγο?
Ξερει κανεις πως θα γινοταν να γιορταζουμε μαζι Χριστουγεννα και Πασχα? :nono: για πες!!

Gandalf dr685sm
23/04/2009, 15:52
Χριστός ... οχι χαρισματικός... αλλά "χρισμένος". Χρισμένος ήταν ένας... οχι πολλοί.


Gandalf

menos
23/04/2009, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Επειδη το εχουμε βαρυνει να το ελαφρωσουμε λιγο?
Ξερει κανεις πως θα γινοταν να γιορταζουμε μαζι Χριστουγεννα και Πασχα?
Αν συνεχισουμε να πεταγομαστε απο το ενα θεμα στο αλλο, επειδη ετυχε να γνωριζουμε κατι, η συζητηση αυτη δεν προκειται να τελειωσει...
Τους λογους ημερομηνιων Χριστουγεννων, Πασχα και αλλων εορτων (που εμεις οι Ελληνες ειμαστε πρωτοποροι) θα μας πεταξουν σε αλλα θεματα με λατρεια Θεου του Ηλιου και αλλα παρεμφερη που πολλοι απο δω μεσα εχουν μαυρα μεσανυχτα!! Δεν κανουμε κοντρα γνωσεων, αν εχετε κατι εμπεριστατομενο, να το πειτε, αν ο καθενας μας πεταξει μια θεωρια που διαβασε καπου, καποτε, ζήτω που καηκαμε!!

the who
23/04/2009, 15:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Αν συνεχισουμε να πεταγομαστε απο το ενα θεμα στο αλλο, επειδη ετυχε να γνωριζουμε κατι, η συζητηση αυτη δεν προκειται να τελειωσει...
Τους λογους ημερομηνιων Χριστουγεννων, Πασχα και αλλων εορτων (που εμεις οι Ελληνες ειμαστε πρωτοποροι) θα μας πεταξουν σε αλλα θεματα με λατρεια Θεου του Ηλιου και αλλα παρεμφερη που πολλοι απο δω μεσα εχουν μαυρα μεσανυχτα!! Δεν κανουμε κοντρα γνωσεων, αν εχετε κατι εμπεριστατομενο, να το πειτε, αν ο καθενας μας πεταξει μια θεωρια που διαβασε καπου, καποτε, ζήτω που καηκαμε!!

Χαλαρωσε μαν.
Ο μονος τροπος θα ηταν αν ο Χριστος πεθαινε στη γεννα.
ΟΚ μακαβριο και ιεροσυλο για καποιους αλλα εγω γελασα.