PDA

View Full Version : Νικαιώτες - Νικαιώτισσες



PortisHead
21/04/2009, 10:45
Γνωριζει κανεις που ειναι το Δ.Α.Κ.Α.Ν. ???
ή αλλιως λόφος Καραμπινη ?
Παλια νταμάρια Καραμπινη ?

Προκειται να γινει ενα ιστορικο ραλλυ ("Αναβαση Νικαιας")
αλλα πουθενα δεν αναφερετε που ειναι αυτο το μερος.

:wave2:

ΜΟΡΦΕΑΣ
21/04/2009, 11:06
Τα νταμάρια Καραμπίνη έιναι στο Κατράκειο θέατρο. Εκεί ήταν παλιά και το γήπεδο του Εθνικού. Τωρα βέβαια δεν υπάρχει το γήπεδο, αλλά το βοηθητικό έχει γίνει κύριο, μαζί με το κλειστό γυμναστήριο και το γυμναστήριο της Άρσης Βαρών. Στην θέση του γηπέδου έγινε το Κατράκειο. Πίσω από το θέατρο είναι τα νταμάρια. Εκεί πιτσιρικάδες πηγαίναμε με τα ποδήλατα (αν ξέρεις αυτά με τις αναρτήσεις που υπήρχαν) και κάναμε μ@λ@κί3ς (έ ρε "σούπες" που είχαμε φάει). Ο δρόμος ανεβαίνει από την Ακροπόλεως. Παλιά υπήρχε δρόμος που πέρναγε μέσα από τα νταμάρια και κατέληγε στο πρώην γήπεδο - νυν θέατρο. Πίσω από το θέατρο και τα νταμάρια υπήρχε μια περιοχή σαν καταβόθρα όπου ρίχνανε ότι μπορείς να φανταστείς. Από την καφετέρια του Αγ. ΦΙΛΙΠΠΟΥ, έχεις θέα προς το γήπεδο. Δεν γνωρίζω που θα γίνει το ραλλυ αυτό οπότε δεν μπορώ να σε κατατοπίσω για αν θα έχεις θέα προς την "πίστα". Ελπίζω να σε Βοήθησα. :wave2:

ciric7
21/04/2009, 11:06
θα δεις στον χαρτη σου την γρ.λαμπρακη,σε καποιο σημειο 3-4 φαναρια μετα τις φυλακες προς κερατσινι θα βρεις ενα δρομο Κωστη Παλαμα.θα κανεις αριστερα απο λαμπρακη στην παλαμα και οπως παει ο δρομος μεχρι να τερματισει πανω στα βουνα και βγαινεις στου καραμπινη


Φιλε ΜΟΡΦΕΑ δεν ειναι εκει που λες

ΜΟΡΦΕΑΣ
21/04/2009, 11:10
Έγω νόμιζα ότι τα νταμάρια πίσω από το Κατράκειο είναι του Καραμπίνη. Τώρα αν έκανα λάθος.....Συγνώμη για το μπέρδεμα. (Πάντως έχει νταμάρια πίσω από το Κατράκειο)

PortisHead
21/04/2009, 11:16
Χμμμμ.....
τωρα μπερδευτικα.
Κατω στο Κατρακειο ειναι τελικα ? Πανω στο ορος Αιγαλεω ?
Για δες λιγο εδω το χαρτη.....
Στο τερμα αυτου του δρόμου εννοεις ?

http://i85.photobucket.com/albums/k67/massive850/karampini.jpg

ΜΟΡΦΕΑΣ
21/04/2009, 11:32
Πάντως μια αναζήτηση στο διαδίκτυο, για τα νταμάρια Καραμπινη, αναφέρετε στο Κατράκειο. Μάλλον μια βόλτα από εκείγια να ρωτήσεις τους τοπικούς κατοίκους (αν είσαι κοντα) θα ήταν το καλύτερο. :dizzy: :confused: :eyepop:

PortisHead
21/04/2009, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΡΦΕΑΣ
Πάντως μια αναζήτηση στο διαδίκτυο, για τα νταμάρια Καραμπινη, αναφέρετε στο Κατράκειο. Μάλλον μια βόλτα από εκείγια να ρωτήσεις τους τοπικούς κατοίκους (αν είσαι κοντα) θα ήταν το καλύτερο. :dizzy: :confused: :eyepop:

:rolleyes: ντροπή μου γιατι μενω Αμφιάλη...αλλα ειμαι νεος σχετικα εκει και δεν τα ξέρω τα μέρη.

ΜΟΡΦΕΑΣ
21/04/2009, 12:31
Μην ανησυχείς, δεν είναι τίποτα, γιατί με τον καιρό αλλάζουν οι ονομασίες των τοποθεσιών, με αποτέλεσμα να μην γνωρίζουμε τα ίδια μας τα μέρη. Εγώ μένω Μανιάτικα. Ποιος γνωρίζει ότι εδώ που μένω λέγετε η περιοχή "Ξυλοκέριζα" (Κάπως έτσι, δεν μου έρχετε στο μυαλό η ορθή ονομασία). Πάντως από νταμάρια έχουμε πολλά εδώ γύρω. Μην ξεχνάς το ΤΣΕΛΕΠΙΤΣΑΡΙ, κάτω από την καφετέρια είναι η είδοδος για το τούνελ που κατεβαίναν με το τραινάκι. (Πρέπει τα βαγονέτα να είναι ακόμη από έξω, την είσοδο δεν ξέρω αν την έχουν κλειστή). Εκεί ποιό κάτω στην συμβολή με την Σαλαμίνος είναι η περιοχή "ΝΕΡΟ". κ.α. :wave2:

PortisHead
21/04/2009, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΡΦΕΑΣ
Μην ανησυχείς, δεν είναι τίποτα, γιατί με τον καιρό αλλάζουν οι ονομασίες των τοποθεσιών, με αποτέλεσμα να μην γνωρίζουμε τα ίδια μας τα μέρη. Εγώ μένω Μανιάτικα. Ποιος γνωρίζει ότι εδώ που μένω λέγετε η περιοχή "Ξυλοκέριζα" (Κάπως έτσι, δεν μου έρχετε στο μυαλό η ορθή ονομασία). Πάντως από νταμάρια έχουμε πολλά εδώ γύρω. Μην ξεχνάς το ΤΣΕΛΕΠΙΤΣΑΡΙ, κάτω από την καφετέρια είναι η είδοδος για το τούνελ που κατεβαίναν με το τραινάκι. (Πρέπει τα βαγονέτα να είναι ακόμη από έξω, την είσοδο δεν ξέρω αν την έχουν κλειστή). Εκεί ποιό κάτω στην συμβολή με την Σαλαμίνος είναι η περιοχή "ΝΕΡΟ". κ.α. :wave2:

Το Σελεπιτσαρι το ξερω γιατι παω στο παρκο την κορη μου :lol: :lol: :lol:
Και το "Νερο" το εχω μαθει....αμε !
:beer:

ΜΟΡΦΕΑΣ
21/04/2009, 12:44
Την ιστορία όμως πως βγήκε το όνομα "ΝΕΡΟ" την γνωρίζεις;;;:confused:

PortisHead
21/04/2009, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΡΦΕΑΣ
Την ιστορία όμως πως βγήκε το όνομα "ΝΕΡΟ" την γνωρίζεις;;;:confused:
Αμεεεεεε
Ειναι τα πεθερικα μου 3 γενιες Αμφιαλιωτες :D

transalpblack
21/04/2009, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΡΦΕΑΣ
Μην ανησυχείς, δεν είναι τίποτα, γιατί με τον καιρό αλλάζουν οι ονομασίες των τοποθεσιών, με αποτέλεσμα να μην γνωρίζουμε τα ίδια μας τα μέρη. Εγώ μένω Μανιάτικα. Ποιος γνωρίζει ότι εδώ που μένω λέγετε η περιοχή "Ξυλοκέριζα" (Κάπως έτσι, δεν μου έρχετε στο μυαλό η ορθή ονομασία). Πάντως από νταμάρια έχουμε πολλά εδώ γύρω. Μην ξεχνάς το ΤΣΕΛΕΠΙΤΣΑΡΙ, κάτω από την καφετέρια είναι η είδοδος για το τούνελ που κατεβαίναν με το τραινάκι. (Πρέπει τα βαγονέτα να είναι ακόμη από έξω, την είσοδο δεν ξέρω αν την έχουν κλειστή). Εκεί ποιό κάτω στην συμβολή με την Σαλαμίνος είναι η περιοχή "ΝΕΡΟ". κ.α. :wave2:


Φιλαράκι κι εγώ μανιάτικα μένω εδώ και 28 χρόνια, από τότε που γεννήθηκα δηλαδή και δεν ήξερα ότι η περιοχή λέγεται ξυλοκέριζα. Μανιάτικα που μένεις;Εγώ Λακωνίας και Παπαφλέσσα.

Εκεί στο Νερό υπήρχε κάποτε ένα μπαράκι το CARAVELLA, το θυμάστε? Το 1999 έπαιζα μουσική εκεί μέσα όπως και σε πολλά άλλα, EVERY DAY, TRAFFIC, ROMANCE, BEST, CANADIAN, BLACK AND WHITE, JOY... εποχές ωραίες...

ΜΟΡΦΕΑΣ
21/04/2009, 20:42
Εγώ μένω στο σχολείο του "ΔΟΥΚΑ", το δημοτικό. Μένω στα όρια. Αν λες ένα υπόγειο μπαράκι, νομίζω ότι λεγώταν "PERFECT" τέλη `80s αρχές `90s. Μετά πολύ αραιά. Πιο πολύ "ΠΑΣΑΡΕΛΛΑ" & ΝΙΚΑΙΑ. Πάντως κάποια από τα ονόματα κάτι μου θυμίζουν (δεν συγκρατώ και ονόματα). JOY`s στο ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ;;;

transalpblack
21/04/2009, 20:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΡΦΕΑΣ
Εγώ μένω στο σχολείο του "ΔΟΥΚΑ", το δημοτικό. Μένω στα όρια. Αν λες ένα υπόγειο μπαράκι, νομίζω ότι λεγώταν "PERFECT" τέλη `80s αρχές `90s. Μετά πολύ αραιά. Πιο πολύ "ΠΑΣΑΡΕΛΛΑ" & ΝΙΚΑΙΑ. Πάντως κάποια από τα ονόματα κάτι μου θυμίζουν (δεν συγκρατώ και ονόματα). JOY`s στο ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ;;;

Νομιζω το σχολειο του Δουκα ειναι στην Αιγαλεου?
Το μπαρακι που λεω ειναι τελη 90s και οχι τοσο νωρις.
Οσο για το JOY's, ναι πανω απο το θεμιστοκλειο. Και στην GALAXY επαιζα. τοτε που ερχονταν ο Ασβεστας, ο γιαννης ο σπυρος και όλα τα αλλα παιδια που δουλευαν στον PITSO τοτε

the who
21/04/2009, 21:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Αμεεεεεε
Ειναι τα πεθερικα μου 3 γενιες Αμφιαλιωτες :D

Τοτε ειναι πολυ πιθανο να αγοραζαν παγο απο τον παππου μου και ουζο απο τον θειο μου.:beer:

ΜΟΡΦΕΑΣ
21/04/2009, 21:21
Πιθανών, κάποια άτομα που αναφέρεις, να τους γνωρίζω φατσικά, από τα ονόματα πάντως κάτι μου θυμίζει η παρέα αλλά δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά. Πάντως ο "ΤΡΙΓΩΝΗΣ" έχει ωραίο κρασάκι. Ξέρεις πως και γιατί την περιοχή την ονομάσανε "ΜΑΝΙΑΤΙΚΑ";;; Του "ΔΟΥΚΑ" αυτό είναι, στην οδό ΑΙΓΑΛΕΩ. (Στον Β' Π.Π. ήταν νοσοκομείο).:uplate:

transalpblack
21/04/2009, 21:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΡΦΕΑΣ
Πιθανών, κάποια άτομα που αναφέρεις, να τους γνωρίζω φατσικά, από τα ονόματα πάντως κάτι μου θυμίζει η παρέα αλλά δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά. Πάντως ο "ΤΡΙΓΩΝΗΣ" έχει ωραίο κρασάκι. Ξέρεις πως και γιατί την περιοχή την ονομάσανε "ΜΑΝΙΑΤΙΚΑ";;; Του "ΔΟΥΚΑ" αυτό είναι, στην οδό ΑΙΓΑΛΕΩ. (Στον Β' Π.Π. ήταν νοσοκομείο).:uplate:


Οτριγωνης ειναι 4 στενα παραπανω απο εμενα. Τωρα οσο για τα μανιατικα μαλλον γιατι ειναι πυκνοκατοικημενα απο μανιατες???(εγω γεννημα θρεμα πειραιωτης εδω και 2 γενιες)

ΜΟΡΦΕΑΣ
21/04/2009, 21:44
Όταν ήρθαν οι πρώτοι Μανιάτες στο λόφο του Βώκου και τα περίχωρα, υπήρχαν μόνο κάτι χωματόδρομοι. Σπίτια πουθενά. Το μέρος έμοιαζε σαν ένα πετρινο τοπίο με θέα προς την θάλασσα. Μια μικρογραφία της Μάνης. Μιλάμε για πριν τον Β' Π.Π. (αν θυμάμαι καλά. Η γιαγιά μου ως Μανιάτισσα, ήρθε από το χωριό της για να μείνει στον Πειραιά όπως και πολύ άλλοι Μανιάτες και όχι μόνο, γιατί "άνοιγαν" οι δουλειές στο λιμάνι). Στο συγκεκριμένο μέρος το κατέκλησαν οι Μανιάτες για να υπάρχει και αλληλοβοήθεια μεταξύ τους. Ο καθένας όριζε ένα κομμάτι που θα ήταν το οικόπεδό του. (Πολλοί όρισαν ένα μικρό σχετικά κομμάτι, χωρίς να γνωρίζουν τι αξία θα έπαιρνε στο μέλλον, γιατί έλεγαν τι να το κάνουν ένα τεράστιο οικόπεδο από πέτρες ):bawl: Φαντάσου τις παλιές Ελληνικές ταινίες που δείχνει το λιμάνι με κάτι διάσπαρτα σπιτάκια στο βουνό.

transalpblack
22/04/2009, 07:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΡΦΕΑΣ
Όταν ήρθαν οι πρώτοι Μανιάτες στο λόφο του Βώκου και τα περίχωρα, υπήρχαν μόνο κάτι χωματόδρομοι. Σπίτια πουθενά. Το μέρος έμοιαζε σαν ένα πετρινο τοπίο με θέα προς την θάλασσα. Μια μικρογραφία της Μάνης. Μιλάμε για πριν τον Β' Π.Π. (αν θυμάμαι καλά. Η γιαγιά μου ως Μανιάτισσα, ήρθε από το χωριό της για να μείνει στον Πειραιά όπως και πολύ άλλοι Μανιάτες και όχι μόνο, γιατί "άνοιγαν" οι δουλειές στο λιμάνι). Στο συγκεκριμένο μέρος το κατέκλησαν οι Μανιάτες για να υπάρχει και αλληλοβοήθεια μεταξύ τους. Ο καθένας όριζε ένα κομμάτι που θα ήταν το οικόπεδό του. (Πολλοί όρισαν ένα μικρό σχετικά κομμάτι, χωρίς να γνωρίζουν τι αξία θα έπαιρνε στο μέλλον, γιατί έλεγαν τι να το κάνουν ένα τεράστιο οικόπεδο από πέτρες ):bawl: Φαντάσου τις παλιές Ελληνικές ταινίες που δείχνει το λιμάνι με κάτι διάσπαρτα σπιτάκια στο βουνό.


Σωστα.. κατι τετοιο...