PDA

View Full Version : Scooter ή μικρό On/Off??



bill.k
21/04/2009, 12:47
Χαίρετε... Είμαι σχετικά νέο μέλος στο forum..
Βρίσκομαι σε αναζήτηση νέας μηχανής, καθότι ένα σκουτεράκι που οδηγούσα μέχρι πριν λίγο, ψόφησε (καιρός του ήταν).
Έχω το μικρό δίπλωμα, και είμαι σε αυτό το καυτό δίλημμα.. Το έχω ψάξει αρκετά το θέμα, αλλά δεν μπορώ να καταλήξω. (Βασικός σκοπός απόκτησης -> κίνηση στην πόλη, και ει δυνατόν καμιά εκδρομούλα παραέξω, μέχρι Χαλκίδα/Λειβαδιά και αντίστοιχης απόστασης προορισμούς)

Το scooter (μιλάω 99% για ένα SH150) είναι πιο άνετο στην οδήγηση (δεν ξέρω με συμπλέκτη ακόμα:( ) και με μεγαλύτερους αποθηκευτικούς χώρους, οπότε για την πόλη είναι καλύτερο.

Ένα 200-250άκι XR ή XT ή κάτι παρόμοιο, είναι μέσα στοα όριά μου για το δίπλωμα, είναι μια χαρά (απ'ότι ακούω και βλέπω) για την πόλη, (χωρίς βέβαια τους χώρους του scooter) αλλά έχει και το θετικό ότι μπορώ να κάνω κανένα μικρό ταξιδάκι, μέχρι Λειβαδιά π..χ (ή δε μπορώ??? - εδώ χρειάζομαι βοήθεια)...

Επίσης, τα λεφτά που σκοπεύω να χαλάσω είναι μέχρι 3000, άντε 3500 για καινούριο SH. Στα μεταχειρισμένα on/off που κοιτάω εδώ κι ένα μήνα τώρα περίπου, θα μου φτάσουν μάλλον και λιγότερα χρήματα, αλλά δεν παίζει συχνά (πολύ σπάνια θα έλεγα) κάτι που να ανταποκρίνεται σ'αυτά που ζητάω, γιατί θα ήθελα να είναι και σχετικά πρόσφατο με σχετικά λίγα χλμ... Συν το ότι θα πρέπει να μάθω και να το οδηγάω :D Και ο καιρός περνάει και ΑΝΟΙΓΕΙ ΚΙΟΛΑΣ και όσο δε βρίσκω κάτι να οδηγήσω ΣΑΛΤΑΡΩ :D

Επειδή είστε πολλοί εδώ μέσα (οι πειρσσότεροι μάλλον) πολύ πιο έμπειροι, και όλο και κάτι θα έχετε να μου πείτε παραπάνω, όλο και κάτι θα σκεφτείτε που δεν έχω σκεφτεί εγώ, είπα να ρωτήσω, να μαζέψω γνώμες :) Όλες σεβαστές, βεβαίως !! (αρκεί να είναι εμπεριστατωμένες :) )

EVI
21/04/2009, 12:59
το SH ειναι ενα πολυ ωραιο σκουτερακι με ικανοποιητικους χωρους αλλα σε αυτα τα λεφτα βρισκεις ενα ακομα καλυτερο το beverly με μεγαλυτερο κυβισμο και ιπποδυναμη που σου επιτρεπει να πας ανετα (θεση οδηγησης σελα κλπ) σε αποστασεις εκτος πολεως που περιγραφεις αλλα και μεσα στην πολη.

Τωρα αν θες να μπεις στο κοσμο της μοτοσυκλετας ενα ενδουρακι οπως τα λες ειναι ταμαμ για να μαθεις συμπλεκτη να καβαλας πεζοδρομια να μην την ακους σε λακουβες (φυσικα ολα αυτα ειναι κλασμενα αναρτησeiς μπροστina elathria klp μιας που μιλας για μεταχοιρο και θα υπολογιζεις κανα 500-1000 να τα μαζεψεις)φυσικα μπορεις να βγεις εξω με αυτα αλλα αργα η γρηγορα θα ανεβεις κατηγορια

bill.k
21/04/2009, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
το SH ειναι ενα πολυ ωραιο σκουτερακι με ικανοποιητικους χωρους αλλα σε αυτα τα λεφτα βρισκεις ενα ακομα καλυτερο το beverly με μεγαλυτερο κυβισμο και ιπποδυναμη που σου επιτρεπει να πας ανετα (θεση οδηγησης σελα κλπ) σε αποστασεις εκτος πολεως που περιγραφεις αλλα και μεσα στην πολη.


Καταρχάς, ευχαριστώ για την απάντηση :) Αν τελικά καταλήξω στο scooter, είσαι σίγουρος ότι το Beverly είναι στα ίδια λεφτά με το SH?? (Προφανώς εννοείς το 250, κι όχι το 125, το οποίο απ' ότι βλέπω εγώ έχει γύρω στα 4400, ενώ το SH είναι στα 3400)....

Gandalf dr685sm
21/04/2009, 13:22
κοίτα ... δεν ξέρω τι δίπλωμα έχεις... αλλιώς σου έχω παληκάρι που πουλάει μεταχειρισμένο ΧΤ600 με μπλέ άσπρο κοστούμι του 02 ή 03 αν θυμάμαι καλά που είναι του κουτιού (λίγα χλμ και καλοσυντηρημένο) στα 3500?.

Στην θέση σου πάντως δεν θα έπαιρνα scooter, απο την στιγμή που θες να κάνεις και βόλτες εκτός άστυ. Κατι σε enduro μέχρι τα 35kw είναι οτι πρέπει για αυτό που θες και είμαι σίγουρος οτι δεν θα κοστίζει και πολύ παραπάνω απο αυτά που θες να δώσεις.

Gandalf

bill.k
21/04/2009, 13:26
To μικρό δίπλωμα έχω (για 1 χρόνο ακόμα), αλλά ούτως ή άλλως για μεγαλύτερο δεν είμαι... Από scooter να πάω σε τόσο μεγαλύτερο με τη μία, δε νιώθω ότι το'χω...

Κατά τ'άλλα, ναι, συμφωνώ, γι'αυτό το ψάχνω τόσο καιρό, αλλιώς θα είχα πάρει κατευθείαν το scooter.. Αλλά κάτι ακόμα που με απασχολεί είναι το κατά πόσον είναι άνετο ένα μικρό on/off για τέτοιες αποστάσεις και για τον επιβάτη αλλά και για τον συνεπιβάτη! (έχω ακούσει διάφορα περί καταπόνησης των πισινών μερών, γι'αυτό :) )

harvester
21/04/2009, 13:26
παρε ενα μεταχειρισμενο 400αρι σκουτερ και τελος.
με 3500 αγοραζεις σχεδον ολοκαινουριο

EVI
21/04/2009, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από bill.k
Καταρχάς, ευχαριστώ για την απάντηση :) Αν τελικά καταλήξω στο scooter, είσαι σίγουρος ότι το Beverly είναι στα ίδια λεφτά με το SH?? (Προφανώς εννοείς το 250, κι όχι το 125, το οποίο απ' ότι βλέπω εγώ έχει γύρω στα 4400, ενώ το SH είναι στα 3400)....

δεν ειμαι σιγουρος σιγουρΗ ειμαι λολ
δε μιλαω μονο για καινουργια αλλα και για μεταχοιρισμενο θα σε βολεψει πολυ περισσοτερο απο το 150 ειδικα σε εκτος πολεως διαδρομες

το θεμα του συνεπιβατη που εθεσες πιο κατω ειναι τελειως διαφορετικο φυσικα και ειναι πιο ανετοι στα σκουτερ απο τα εντουρακια αλλα το θεμα δεν ειναι ο συνεπιβατης αλλα εσυ

εσυ τι θες

:beer:

bill.k
22/04/2009, 09:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
δεν ειμαι σιγουρος σιγουρΗ ειμαι λολ


Έπρεπε να το είχα καταλάβει από τη ροζ αλεπού :DD

Σας ευχαριστώ όλους για τις γνώμες, θα το σκεφτώ λίίίίγο ακόμα.. Λίγο, γιατί έρχεται το καλοκαίρι :beer:

Road67
22/04/2009, 09:34
CBF 250 και καθάρισες. Είναι αυτό ακριβώς που ζητάς. Και με μια givi simply που μάλλον ο προκάτοχος θα την έχει ούτως ή άλλως είσαι κομπλέ :wave2:

bill.k
22/04/2009, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
CBF 250 και καθάρισες. Είναι αυτό ακριβώς που ζητάς. Και με μια givi simply που μάλλον ο προκάτοχος θα την έχει ούτως ή άλλως είσαι κομπλέ :wave2:

Δλδ με το CBF δε θα έχω πρόβλημα στην καθημερινή κίνηση?? Και τι είναι η givi simply??? :D

binzis
22/04/2009, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από bill.k
Δλδ με το CBF δε θα έχω πρόβλημα στην καθημερινή κίνηση?? Και τι είναι η givi simply??? :D

Είναι ένα κουτάκι που στερεώνεται πίσω στη σχάρα της μοτοσικλέτας, για να βάζεις κράνος, γάντια ή ότι άλλο θες. :lol:
ΜΠΑΓΚΑΖΙΕΡΑ.
:wave2:

Road67
22/04/2009, 09:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από bill.k
Δλδ με το CBF δε θα έχω πρόβλημα στην καθημερινή κίνηση?? Και τι είναι η givi simply??? :D Πρώτα απ' όλα μιλάμε για συμπλεκτάτο μηχανάκι αλλά δεν πρόκειται να σε δυσκολέψει καθόλου, δε σκορτσάρει καθόλου ακόμη κι αν βάλεις πολύ μεγαλύτερη σχέση κατά λάθος. Στην κίνηση μπορείς να ελιχθείς, αναπτύσσει κάποια χιλιόμετρα, σαν μηχανάκ είναι άνετο και ευκολοδήγητο. Μπορεί να κάνει όχι απλά μικρό ταξίδι αλλά και μεγαλύτερο αρκεί εσύ να μπορείς :D αν κι ίσως να χρειαστεί κάποιο μασκάκι (ή παρμπριζάκι) για ταξίδι λόγω του αέρα.
Η givi στην οποία αναφέρομαι εν προκειμένω (γιατί η givi βγάζει κι άλλα είδη) είναι μπαγκαζιέρα. Η μπαγκαζιέρα ανάλογα με τα lt της μπορεί να χωρέσει αρκετά πράγματα από ψώνια μέχρι 1-2 κράνη.


161688

bill.k
22/04/2009, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Πρώτα απ' όλα μιλάμε για συμπλεκτάτο μηχανάκι αλλά δεν πρόκειται να σε δυσκολέψει καθόλου, δε σκορτσάρει καθόλου ακόμη κι αν βάλεις πολύ μεγαλύτερη σχέση κατά λάθος. Στην κίνηση μπορείς να ελιχθείς, αναπτύσσει κάποια χιλιόμετρα, σαν μηχανάκ είναι άνετο και ευκολοδήγητο. Μπορεί να κάνει όχι απλά μικρό ταξίδι αλλά και μεγαλύτερο αρκεί εσύ να μπορείς :D αν κι ίσως να χρειαστεί κάποιο μασκάκι (ή παρμπριζάκι) για ταξίδι λόγω του αέρα.
Η givi στην οποία αναφέρομαι εν προκειμένω (γιατί η givi βγάζει κι άλλα είδη) είναι μπαγκαζιέρα. Η μπαγκαζιέρα ανάλογα με τα lt της μπορεί να χωρέσει αρκετά πράγματα από ψώνια μέχρι 1-2 κράνη.

Ευχαριστώ πολύ!! Η πλάκα είναι ότι η συγκεκριμένη μηχανή, από εμφάνιση, είναι από τις αγαπημένες μου! Τώρα με έβαλες σρ τρίλημμα :D
Και ναι, τώρα θυμήθηκα τι είναι η GIVI, και οπωσδήποτε μια μπαγκαζιέρα είναι απαραίτητη :)

sober
22/04/2009, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από bill.k
Ευχαριστώ πολύ!! Η πλάκα είναι ότι η συγκεκριμένη μηχανή, από εμφάνιση, είναι από τις αγαπημένες μου! Τώρα με έβαλες σρ τρίλημμα :D
Και ναι, τώρα θυμήθηκα τι είναι η GIVI, και οπωσδήποτε μια μπαγκαζιέρα είναι απαραίτητη :)

+ 1 ψηφος κι απο μενα για το CBFακι ...

:beer:

Dimos35
22/04/2009, 13:39
Και για να σε πάω από τρίλημμα σε δίλημμα, μια και είμαι κάτοχος SH150, μην το πάρεις αν θέλεις να κάνεις εκδρομούλες της τάξης των 100 - 150 χλμ.
Θα σε πάει αλλά θα βαρεθείς τη ζωή σου. Για μένα είναι Super αλλά καθαρά εργαλείο πόλης.

Ο συμπλέκτης μη σε φοβίζει, ίσα ίσα που σε βοηθάει να έχεις τον έλεγχο καλύτερα στη μηχανή. Θα χρειαστείς 2-3 ώρες να τον συνηθίσεις.

CBF κι από μένα. :beer: :beer: :beer:

manhunter
22/04/2009, 14:05
Πάρε ένα cb400 super four


:wave2: :wave2: :wave2:


161702

bill.k
23/04/2009, 14:48
Kαλά, το 400άρι ξεπερνάει το δίπλωμά μου .. Αλλά είναι κούκλα :)

Ευχαριστώ άπαντες για τις γνώμες σας.. Μάλλον οδεύω προς CBF250 :D

Kotsis23
25/04/2009, 11:08
cbf250 και από μένα,και γω νέος οδηγός είμαι μεταξύ ninja250 και cbf250 αλλα αφού δεν ανέφερες το ninjaki πάρε το cbf.Σκυλί μηχανή ωραίο μέσα στην πολύ και κάνει και ταξιδάκι άμα λάχει :beer:

EVI
25/04/2009, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kotsis23
το cbf.Σκυλί μηχανή [/B]

γκουχγκουχγκουχ....για τραβατε μια απο τα μοντελα και καντε αναζητηση στα cbf250 ακου σκυλια σιγα μην ειναι και πιθηκοι (μπορει και να ειναι εχουν πιθηκους στην Βραζιλια?) :P :P :P :P

βγαζουν κατι προβληματακια παντως σε γενικα πλαισια
βεβαια υπαρχουν και καποιοι που τα λιωσαν στα χιλιομετρα και τιποτα
και αλλoi που πηγαν στο περιπτερο και μετα το βαψαν μπλε και το πεταξαν στην θαλασσα
παντως τσεκαρε τε οσα εχουν γραψει ανα καιρους οι συμφορουμιτες μας που το ειχαν
στο μοτο θα βρειτε σχεδον τα παντα ΑΝ ψαξετε.

:wave2: :beer:

Road67
25/04/2009, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kotsis23
cbf250 και από μένα,και γω νέος οδηγός είμαι μεταξύ ninja250 και cbf250 αλλα αφού δεν ανέφερες το ninjaki πάρε το cbf.Σκυλί μηχανή ωραίο μέσα στην πολύ και κάνει και ταξιδάκι άμα λάχει :beer: Μ' αρέσει που συμβουλεύεις ακόμη δεν πήρες μηχανή :rotflmao: :rotflmao:

:beer: :wave2:

Kotsis23
25/04/2009, 14:37
Αν δεις πόσες ώρες έχω ξοδέψει ρωτώντας βλέποντας σε forums,sites,videos κτλ θα με καταλάβαινες.Έχω σκιστεί στο ψάξιμο.

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Και το cbf βγάζει μονο ένα προβληματάκι με την εύρεση τις νέκρας,πράγμα που δεν αναιρεί το ότι είναι σκυλί μηχανάκι.Το κάνω για να βοηθήσω βεβαια όπως κάναν άλλοι όταν έκανα τις πρώτες μου ερωτήσεις.

joe_black
27/04/2009, 20:41
Πάρε το SH.

bill.k
29/04/2009, 11:45
Χαίρετε και πάλι...
Τελικά αγόρασα.... Μεταχειρισμένο CBF250 :)

Gandalf dr685sm
29/04/2009, 12:19
καλορίζικο... καλοτάξιδο .. και πάντα όρθιος φίλε μου. Ελπίζω με πλήρη εξοπλισμό να είσαι στην οδήγηση έτσι;

Κράνος - μπουφάν - γάντια.

Καλορίζικο και πάλι.

Gandalf

bill.k
29/04/2009, 13:21
Εννοείται ότι έχω πλήρη εξάρτηση.. Ευχαριστώ για τις ευχές... (Αν και δοθείσης ευκαιρίας, ένα καλύτερο κρανάκι θα το ήθελα - έχω ένα Shark τώρα..)

Πάντα όρθιοι ΟΛΟΙ μας λέμε...

Road67
29/04/2009, 20:46
Πάντα όρθιος και καλά χιλιόμετρα με την καλή σου :beer: :wave2: