PDA

View Full Version : Ωχ ωχ ωχ



Σελίδες : [1] 2

Road67
21/04/2009, 13:34
Μου στείλανε χαρτί για το στρατό :confused:

Οι σκέψεις μου...

Είμαι σε μέτρια προς κακή σωματική κατάσταση. Δηλαδή, αγύμναστος, έχω βάλει και μερικά κιλά, πλησιάζω επικίνδυνα τα 28, καπνίζω φουγάρο.

Δεν είμαι κατοχυρωμένος επαγγελματικά και έχω έξοδα κκαι είμαι μόνος μου.

Τί στην ευχή είναι το ΥΕΑ;;; :confused:
Κάποιος μου είπε οτι δίνεις κάτι τεστάκια για έφεδρος αξιωματικός κι αν περάσεις σε στέλνουν σε μια απ' τις βάσεις Κρήτη ή Λαμία και παίρνεις και μισθό; Κι οτι ο αξιωματικός κάνει 6 μήνες παραπάνω. Ισχύει κάτι απ' αυτά;

Το επαγγελματικό δίπλωμα μπορεί να με βοηθήσει κάπου;

Όποιος ξέρει ας πει κάτι.
Ευχαριστώ.

menos
21/04/2009, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Δεν είμαι κατοχυρωμένος επαγγελματικά και έχω έξοδα κκαι είμαι μόνος μου.
Tι στην ευχή είναι το ΥΕΑ;;; :confused:

ΤΥχΕρΑκιαααα :beer:
Τσαμπα θεση στο δημοσιο :lol:

Zid
21/04/2009, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Μου στείλανε χαρτί για το στρατό :confused:

Οι σκέψεις μου...

Είμαι σε μέτρια προς κακή σωματική κατάσταση. Δηλαδή, αγύμναστος, έχω βάλει και μερικά κιλά, πλησιάζω επικίνδυνα τα 28, καπνίζω φουγάρο.

Δεν είμαι κατοχυρωμένος επαγγελματικά και έχω έξοδα κκαι είμαι μόνος μου.

Τί στην ευχή είναι το ΥΕΑ;;; :confused:
Κάποιος μου είπε οτι δίνεις κάτι τεστάκια για έφεδρος αξιωματικός κι αν περάσεις σε στέλνουν σε μια απ' τις βάσεις Κρήτη ή Λαμία και παίρνεις και μισθό; Κι οτι ο αξιωματικός κάνει 6 μήνες παραπάνω. Ισχύει κάτι απ' αυτά;

Το επαγγελματικό δίπλωμα μπορεί να με βοηθήσει κάπου;

Όποιος ξέρει ας πει κάτι.
Ευχαριστώ. σημαίνει και υπουργειο εθνικής αμυνας :bigcry: Λες να σε πάρουν εκει!!!:rotflmao:

cityfly
21/04/2009, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
σημαίνει και υπουργειο εθνικής αμυνας :bigcry: Λες να σε πάρουν εκει!!!:rotflmao:


το οποίο αν δεν έχεις βύσμα είναι χάλια

DrBig
21/04/2009, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Μου στείλανε χαρτί για το στρατό :confused:

Οι σκέψεις μου...

Είμαι σε μέτρια προς κακή σωματική κατάσταση. Δηλαδή, αγύμναστος, έχω βάλει και μερικά κιλά, πλησιάζω επικίνδυνα τα 28, καπνίζω φουγάρο.

Δεν είμαι κατοχυρωμένος επαγγελματικά και έχω έξοδα κκαι είμαι μόνος μου.

Τί στην ευχή είναι το ΥΕΑ;;; :confused:
Κάποιος μου είπε οτι δίνεις κάτι τεστάκια για έφεδρος αξιωματικός κι αν περάσεις σε στέλνουν σε μια απ' τις βάσεις Κρήτη ή Λαμία και παίρνεις και μισθό; Κι οτι ο αξιωματικός κάνει 6 μήνες παραπάνω. Ισχύει κάτι απ' αυτά;

Το επαγγελματικό δίπλωμα μπορεί να με βοηθήσει κάπου;

Όποιος ξέρει ας πει κάτι.
Ευχαριστώ.



Μη ανησυχεις, εγω πηγα φανταρος στα 38. ΥΕΑ ειναι υποψηφιος εφεδρος αξιωματικος, αλλα αν δε θες να πας, απλα 'πατωνεις' στις αθλητικες εξετασεις. Παντως σκεψου το σοβαρα, ισως και να αξιζει. Παιρνεις ενα βασικο μισθο και απολαμβανεις καποια αξιοπρεπεια, που αλλιως δεν υπαρχει.
Και ναι, αν θυμαμαι καλα ειναι 6 μηνες παραπανω.

Road67
21/04/2009, 13:46
Δεν λέει στο ΥΕΑ αλλά θέση ΥΕΑ που σημαίνει αυτό έφεδρος αξιωματικός.

jorgevaldano
21/04/2009, 13:46
οι ΥΕΑ περνούν ΠΟΛΥ καλύτερα αλλά κάνουν παραπάνω θητεία

επίσης έχουν παραπάνω ευθύνες

άλλοι το "άθροισμα" θετικών και αρνητικών το θεωρούν θετικό, άλλοι αρνητικό, είναι θέμα χαρακτήρα

το βέβαιο είναι πως στις 13:30 οι ΥΕΑ αν δεν έχουν υπηρεσία την κάνουν, ενώ οι φαντάροι π ή ζ ο υ ν

Road67
21/04/2009, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Μη ανησυχεις, εγω πηγα φανταρος στα 38. ΥΕΑ ειναι υποψηφιος εφεδρος αξιωματικος, αλλα αν δε θες να πας, απλα 'πατωνεις' στις αθλητικες εξετασεις. Παντως σκεψου το σοβαρα, ισως και να αξιζει. Παιρνεις ενα βασικο μισθο και απολαμβανεις καποια αξιοπρεπεια, που αλλιως δεν υπαρχει.
Και ναι, αν θυμαμαι καλα ειναι 6 μηνες παραπανω. Ευχαριστώ πολύ. Κάτι μου λέει πως θιέλω δε θέλω θ' αποτύχω στις αθλητικές εξετάσεις.

menos
21/04/2009, 13:47
Βρε εδω σου εξασφαλισαν θεση στο Δημοσιο με συνταξη στα 45, και το πιπιλιζεις;;;;;

vagtav
21/04/2009, 13:50
Πλεονεκτήματα ΔΕΑ

* Ως Έφεδρος Αξιωματικός ακολουθείς το ωράριο των μόνιμων στελεχών (χειμερινό 07:30 - 15:00, θερινό 07:00 - 14:30) και δεν μένεις στο στρατόπεδο όταν δεν έχεις υπηρεσία αλλά σε σπίτι που νοικιάζεις
* Αμείβεσαι με το 60% του μισθού του μονίμου ανθυπολοχαγού (δηλαδή περίπου 478,28 ευρώ*) και με το 80% του μισθού του όταν ονομαστείς Έφεδρος Ανθυπολοχαγός (δηλαδή περίπου 636,80 ευρώ*). Στα παραπάνω προστίθενται (σε όσους τα δικαιούνται):
1. Επίδομα παραμεθορίου (περίπου 130 ευρώ*)
2. Οδοιπορικά (περίπου 60 - 90 ευρώ*)
3. Επίδομα για υπηρεσίες Κυριακές ή αργίες (13,5 ευρώ* ανά υπηρεσία)
4. Εξτρά ποσά για ασκήσεις, σκοινάκια, διανυκτερεύσεις εκτός μονάδων, σχολεία κλπ.
* Έχεις πολύ λιγότερες υπηρεσίες από απλούς στρατιώτες, συνήθως 4-6 χωρίς να αποκλείονται σημαντικές παρεκκλίσεις
* Έχεις δικαίωμα να τρως στις Λέσχες Αξιωματικών όπου το φαγητό είναι σαφέστατα φθηνότερο απ' ό,τι στα εστιατόρια αλλά και καλύτερης ποιότητας σε σχέση με αυτό που σερβίρεται στις μονάδες
* Απολύεσαι με το βαθμό του Έφεδρου Ανθυπολοχαγού και συνεχίζεις να προάγεσαι ακόμα και μετά την απόλυσή σου (μέχρι το βαθμό του Λοχαγού ή Ταγματάρχη)
* Η εκπαίδευσή σου είναι σαφώς ανώτερη (θεωρητικά και πρακτικά) από του μέσου στρατιώτη
* Είσαι ανώτερος από οπλίτη, Δεκανέα, Λοχία, Επιλοχία, Αρχιλοχία και ομοιόβαθμος με Ανθυπασπιστή
* Τα στελέχη σου φέρονται καλύτερα από οπλίτη

* τα ποσά είναι κατά προσέγγιση για το 2004.

Γενικά η ποιότητα της θητείας είναι σαφώς καλύτερη, αφού οι συνθήκες διαβίωσης στα στρατόπεδα είναι -πολλές φορές- άσχημες.

Μειονεκτήματα ΔΕΑ

* Υπηρετείς 5 μήνες περισσότερο - το απόλυτο μειονέκτημα
* Όπως και με τα μόνιμα στελέχη, το ωράριό σου εξαρτάται από "τις υπηρεσιακές ανάγκες της Μονάδας", δηλαδή ο Διοικητής μπορεί αν θέλει να σε κρατά στο Στρατόπεδο και μετά τη λήξη του ωραρίου σου
* Οι μόνιμοι συνήθως "μετακυλούν" τις υπηρεσίες των αργιών (Εορτές, τριήμερα κλπ) στους Δόκιμους
* Επιπλέον καθήκον σου είναι οι αντιπροσωπείες (= παρακολουθείς εκδηλώσεις, ομιλίες, εκκλησία, καταθέσεις στεφάνων κ.λπ.) εκτός ωραρίου, στις οποίες παρίστασαι με την επίσημη στολή. Τα μόνιμα στελέχη συνήθως στέλνουν (χώνουν) τους Δόκιμους
* Τα χρήματα που παίρνεις δεν φτάνουν για τα επιπλέον έξοδα του σπιτιού, φαγητού κλπ, αλλά σίγουρα χρειάζεσαι λιγότερα από ότι ένας απλός φαντάρος
* Η τετράμηνη εκπαίδευση είναι αναμφισβήτητα η χειρότερη εμπειρία που θα έχεις περάσει στη ζωή σου (υπάρχουν όμως και εξαιρέσεις)
* Έχεις περισσότερες ευθύνες αφού αναλαμβάνεις υπηρεσίες Α.Υ.Δ.Μ. και επιπλέον χρεώνεσαι περισσότερο και σημαντικότερο στρατιωτικό υλικό
* Σε Μονάδες "χαλαρής" πειθαρχίας οι στρατιώτες δεν σε υπακούν και πρέπει να στηριχτείς στην προσωπικότητά σου αντί για το βαθμό σου για να επιβληθείς. Επίσης, οι Υπαξιωματικοί συχνά δε βλέπουν με καλό μάτι τους Δόκιμους γιατί προάγονται πολύ γρηγορότερα από αυτούς
* Οι Έφεδροι Αξιωματικοί συνήθως καλούνται περισσότερες φορές για μετεκπαίδευση και ασκήσεις

Σήμερα, με τη δραματική μείωση της στρατιωτικής θητείας κατά 30% περίπου (από 18 έως 21 μήνες σε μόλις 12), οι στρατεύσιμοι που επιλέγουν να καταταχθούν ως Υ.Ε.Α. μειώνονται συνεχώς. Οι 5 μήνες περισσότερης θητείας φαντάζουν -και είναι- ένα χρονικό διάστημα που φαίνεται πολύ περισσότερο στους 12 μήνες στρατιωτικής ζωής, σε σχέση με τους 18 μήνες του παρελθόντος. Προσωπική μου άποψη είναι ότι πλέον δεν υπάρχουν επαρκείς λόγοι για έναν κληρωτό να επιλέξει αυτό το δρόμο, αφού δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις όπου οι Δ.Ε.Α. αναλαμβάνουν ιδιαίτερα μεγάλες ευθύνες και τελικά περνάνε χειρότερα από απλούς στρατιώτες.


Αντιγραφή από άλλο site
Έλεγξε την ορθότητά του καθώς έχουν περάσει αρκετά χρόνια από όταν πήγα φαντάρος
Διαλέγεις και παίρνεις :wave2:

kalgeorge
21/04/2009, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
οι ΥΕΑ περνούν ΠΟΛΥ καλύτερα αλλά κάνουν παραπάνω θητεία

επίσης έχουν παραπάνω ευθύνες

άλλοι το "άθροισμα" θετικών και αρνητικών το θεωρούν θετικό, άλλοι αρνητικό, είναι θέμα χαρακτήρα

το βέβαιο είναι πως στις 13:30 οι ΥΕΑ αν δεν έχουν υπηρεσία την κάνουν, ενώ οι φαντάροι π ή ζ ο υ ν

ναι.....και οταν βλεπουν την ΕΣΣΟ τους να απολυεται και να τους χαιρετανε...κλαινε με μαυρο δακρυ....:wave2:

menos
21/04/2009, 13:57
Παναγια μου και τα κακομοιρα κανουν συνολικα 17 μηνες πληρωτεους απο τις 6 το πρωι μεχρι τις 2 το μεσημερι και μετα αναγκαζονται να αφησουν το στρατοπεδο και να πανε στο ησυχο σπιτακι τους η στην καφετερια με την γκομενα!! Το χαβιαρι μαυρο και το κρασι παλιο.... κωλοκατασταση μωρε :yuck: :yuck: :yuck:

stvr1
21/04/2009, 14:00
Αν πάς για ΔΕΑ (Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός), θα είσαι στέλεχος δηλαδή θα μπαίνεις το πρωϊ και θα φεύγεις στις 14:00, θα κοιμάσε σε δικό σου σπίτι, θα πληρώνεσαι και θα παίζουν και απαλαγές (κάτι σαν ρεπό). Το μόνο "ζόρι" θα είναι η σχολή αξιωματικών (αν είσαι πεζικό στο Ηράκλειο), κατά τα άλλα θα τα ξίνεις. Δεν θα κάνεις σκοπιές, αλλά θεωρητικά θα έχεις περισσότερες ευθήνες από απλός φαντάρος και φυσικά κάνεις περισσότερη θητεία (6 μήνες).
Αν χρειάζονται άτομα, παίζει να σε πάρουν ότι και να κάνεις στα αθλήματα, γι' αυτό θα σου πρότεινα να μην κάνεις τον καραγκιόζη. Όταν περάσεις από συνέντευξή στον διοικητή του κέντρου (όλοι οι ΥΕΑ περνάνε) πες του ότι δεν θες να πάς λόγω οικογενειακών ή επαγγελματικών υποχρεώσεων.

Το να δηλώσεις το επάγγελμά σου στο στρατό είναι ρίσκο. Μπορεί να σε τοποθετήσουν σε κάποιο καλό πόστο ή και να γλιτώνεις υπηρεσίες αλλά μπορεί και να τρώς χώσιμο.

Δεν είναι τίποτα πάντως, πλέον η θητεία (ακόμα και για τους ΔΕΑ) είναι μικρή και περνάει γρήγορα. Κοίτα να περάσεις καλά!!!!

jorgevaldano
21/04/2009, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
ναι.....και οταν βλεπουν την ΕΣΣΟ τους να απολυεται και να τους χαιρετανε...κλαινε με μαυρο δακρυ....:wave2:

o vagtav παραπάνω έγραψε αναλυτικά τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα

εκεί που υπηρέτησα εγώ οι ΥΕΑ περνούσαν υπέροχα, ήταν σαν παιδιά ενός ΠΟΛΥ ανώτερου θεού, όχι σκαλιά αλλά σκάλες παραπάνω από φαντάρους σε συνθήκες θητείας

συνεπώς καλύτερα παραπάνω θητεία αλλά σε ΠΟΛΥ καλύτερες συνθήκες, από ό,τι "μόλις" 12 μήνες αλλά σκέτη αηδία και φρίκη

ο ΥΕΑ στο στρατό παραμένει αξιοπρεπής άνθρωπος, ο φαντάρος είναι ΔΟΥΛΟΣ

έτσι τα είδα και τα έζησα

kalgeorge
21/04/2009, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
o vagtav παραπάνω έγραψε αναλυτικά τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα

εκεί που υπηρέτησα εγώ οι ΥΕΑ περνούσαν υπέροχα, ήταν σαν παιδιά ενός ΠΟΛΥ ανώτερου θεού, όχι σκαλιά αλλά σκάλες παραπάνω από φαντάρους σε συνθήκες θητείας

συνεπώς καλύτερα παραπάνω θητεία αλλά σε ΠΟΛΥ καλύτερες συνθήκες, από ό,τι "μόλις" 12 μήνες αλλά σκέτη αηδία και φρίκη

ο ΥΕΑ στο στρατό παραμένει αξιοπρεπής άνθρωπος, ο φαντάρος είναι ΔΟΥΛΟΣ

έτσι τα είδα και τα έζησα

ναι συμφωνω....
και οταν θα βρισκεται στον χωρο αναφορας και θα γελανε και θα φωναζουν απολελε οι της ΕΣΣΟ του...και αυτος θα κλαιει...θα σκεφτεται....

γαμωτο...σιγα θα περναγε...και τωρα θα εφευγα με τα παιδια γαι σπιτι
:wave2: :wave2:

jorgevaldano
21/04/2009, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Παναγια μου και τα κακομοιρα κανουν συνολικα 17 μηνες πληρωτεους απο τις 6 το πρωι μεχρι τις 2 το μεσημερι και μετα αναγκαζονται να αφησουν το στρατοπεδο και να πανε στο ησυχο σπιτακι τους η στην καφετερια με την γκομενα!! Το χαβιαρι μαυρο και το κρασι παλιο.... κωλοκατασταση μωρε :yuck: :yuck: :yuck:

πέστα ρε φίλε...

DrBig
21/04/2009, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Ευχαριστώ πολύ. Κάτι μου λέει πως θιέλω δε θέλω θ' αποτύχω στις αθλητικές εξετάσεις.

Σ'αυτην την περιπτωση θα σου συνιστουσα να αθληθεις λιγο πριν καταταγεις (αν προλαβαινεις!) . Ηξερα παιδια που θελαν να γινουν ΕΑ αλλα κοπηκαν στα αθλητικα. Ακομα λαβε υπ'οψιν οτι τα εξοδα ενος φανταρου για μια 12μηνη θητεια, δεν ειναι διολου ευκαταφρονητα, ενω ο εφεδρος ειναι οικονομικα αυτοδυναμος. Μεχρι και στο βιογραφικο σου μετραει αν εχεις θητεια αξιωματικου.
Αν παντως παρουσιαζεσαι σε στρατοπεδο το οποιο δεν εχει πολλους πτυχιουχους, τοτε οι πιθανοτητες σου να γινεις ΕΑ ειναι περισσοτερες.

jorgevaldano
21/04/2009, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
ναι συμφωνω....
και οταν θα βρισκεται στον χωρο αναφορας και θα γελανε και θα φωναζουν απολελε οι της ΕΣΣΟ του...και αυτος θα κλαιει...θα σκεφτεται....

γαμωτο...σιγα θα περναγε...και τωρα θα εφευγα με τα παιδια γαι σπιτι
:wave2: :wave2:

εσύ έχεις κολλήσει με τη μέρα της απόλυσης όπως βλέπω

φιλαράκο η μέρα της απόλυσης είναι μία, οι άλλες 364;;;;;

kalgeorge
21/04/2009, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
εσύ έχεις κολλήσει με τη μέρα της απόλυσης όπως βλέπω

φιλαράκο η μέρα της απόλυσης είναι μία, οι άλλες 364;;;;;

νταξ οτι πειτε
:wave2:

menos
21/04/2009, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
ναι συμφωνω....
και οταν θα βρισκεται στον χωρο αναφορας και θα γελανε και θα φωναζουν απολελε οι της ΕΣΣΟ του...και αυτος θα κλαιει...θα σκεφτεται....

γαμωτο...σιγα θα περναγε...και τωρα θα εφευγα με τα παιδια γαι σπιτι
:wave2: :wave2:
... και ενω αυτοι θα ψαχνουν την παλια τους ζωη και την παλια τους εργασια, και τα λεφτα που χασανε 12 μηνες χωρις δουλεια, ο Δοκιμος θα κανει 5 μηνες παραπανω σε καποιο νησι, εργαζομενος (να τα ξυνει μετα απο 12μηνο) σε παραλιες και με το μηνιατικο καθε μηνα στην τσεπη. Αχ, πως θα τον νοιαξει...

kalgeorge
21/04/2009, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
... και ενω αυτοι θα ψαχνουν την παλια τους ζωη και την παλια τους εργασια, και τα λεφτα που χασανε 12 μηνες χωρις δουλεια, ο Δοκιμος θα κανει 5 μηνες παραπανω σε καποιο νησι, εργαζομενος (να τα ξυνει μετα απο 12μηνο) σε παραλιες και με το μηνιατικο καθε μηνα στην τσεπη. Αχ, πως θα τον νοιαξει...



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
μεγαλη κολοφαρδια

blueangel
21/04/2009, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
ναι συμφωνω....
και οταν θα βρισκεται στον χωρο αναφορας και θα γελανε και θα φωναζουν απολελε οι της ΕΣΣΟ του...και αυτος θα κλαιει...θα σκεφτεται....

γαμωτο...σιγα θα περναγε...και τωρα θα εφευγα με τα παιδια γαι σπιτι
:wave2: :wave2:

+ 1000000000000000000000000

Φιλαράκο δεν είναι όλα ρόδινα έχει μεν τα καλά του από θέμα χρημάτων και ευέλικτου ωραρίου αλλά μια η επιπλέον θητεία μια το "κολαστήριο" της ΣΕΑΠ στο Ηράκλειο θα παρακαλάς χίλιες φορές να έβγαζες λάθος όλα τα ψυχολογικά τέστ για να κοπείς...Μια βδομάδα έμεινα σαν φιλοξενούμενος ΣΕΑΠ (βέβαια μιλάμε για το 1990) αποστολή στην Κρήτη για ασκήσεις στο πυροβολικό από Ρόδο και τα λυπήθηκε η ψυχή μου τα παιδιά εκει μέσα...Και αν όπως λές η φυσική σου κατάσταση δεν είναι και η καλυτερότερη...Ξανασκέψου και ζύγισε όλα τα προηγούμενα που σου είπανε τα παιδιά.Η Θητεία -για όσους δεν την ψάχνουν για επαγγελματική κατάσταση- είναι να περνούν οι μήνες και να ξαναγυρίσεις όσο το δυνατόν πιο γρήγορα στην πολιτική ζωή...Αυτά και μην μασάς όπως και νάχει ο γ@μημένος ο καιρός περνά γρήγορα:wave2:

devil's animal
21/04/2009, 14:16
εγω εκει που ημουν επεφτε τρελο δουλεμα στους δοκιμους.
τους λεγαμε "ναυαγια"....:rotflmao: και αν το καλοσκεφτειτε δεν ειναι καθολου ακυρο..

επισης οι μονιμοι και περισσοτερο κατι στρατοκ@υλοι ταμγαταρχες τους φεροντουσαν με τον χειροτερο τροπο.
πολυ χειροτερο απ'ότι σε απλο οπλιτη.
Δοκιμος Εφεδρος Αξιωματικος=επιλογη και συνειδητοποιηση για πηξιμο.
οπλιτης=τυπος που απλα θελει να κανει την θητεια του και να βγει οσο το δυνατον γρηγοροτερα στον "πραγματικο" κοσμο


αν δεν συγκατοικησουν,τα λεφτα δεν τους φτανουν.


καποιοι ηταν καλα παιδια και συγκαταβατικα, ενω καποιοι αλλοι το επαιζαν εξουσια και ας ησουν 4-5 χρονια μεγαλυτερος τους με περισσοτερες σπουδες και καλυτερο επιπεδο.
εκει αν ησουν λιγο αλητης,τους εκανες αλογα...:rotflmao: :bigcry: (ρε τι θυμηθηκα..):bigcry:


προσωπικα ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι δεν αξιζει.
εισαι πανω απο φανταρους και κατω απο μονιμους (οπερ και σημαινει σακος εκτονωσης απο ολους)
:wave2:

kalgeorge
21/04/2009, 14:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από blueangel
+ 1000000000000000000000000

.Η Θητεία -για όσους δεν την ψάχνουν για επαγγελματική κατάσταση- είναι να περνούν οι μήνες και να ξαναγυρίσεις όσο το δυνατόν πιο γρήγορα στην πολιτική ζωή...Αυτά και μην μασάς όπως και νάχει ο γ@μημένος ο καιρός περνά γρήγορα:wave2:


ασε που ειναι και το θεμα ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΣΕΙΣ....
επρεπε να δεις τι εκαναν οι ΥΕΑ σε εμας....εκει να δεις γελιο

:rotflmao: :rotflmao:

mikros boudas
21/04/2009, 14:19
αν δεν εχεις απολυτος τιποτα αλλο στο οριζοντα(απο οικονομικης πλευρας) πηγαινε.αλλα δεν αξιζει τον κοπο.στρατος=θανατος:beer:

devil's animal
21/04/2009, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
αν δεν εχεις απολυτος τιποτα αλλο στο οριζοντα(απο οικονομικης πλευρας) πηγαινε.αλλα δεν αξιζει τον κοπο.στρατος=θανατος:beer:

αν εισαι στριμωγμενα απο οικονομικης αποψης,μπορεις να πας Κυπρο.

οταν ημουν σαν φανταρος επαιρνα 280€ και οταν εγινα λοχιας 320€

με λιγη οικονομια (γιατι η Κυπρος ειναι ακριβη) μπορεις να μην επιβαρυνεις καθολου τους δικους σου ή τον λογαριασμο τραπεζης σου.

kalgeorge
21/04/2009, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
αν εισαι στριμωγμενα απο οικονομικης αποψης,μπορεις να πας Κυπρο.

οταν ημουν σαν φανταρος επαιρνα 280€ και οταν εγινα λοχιας 320€

με λιγη οικονομια (γιατι η Κυπρος ειναι ακριβη) μπορεις να μην επιβαρυνεις καθολου τους δικους σου ή τον λογαριασμο τραπεζης σου.

τωρα αν πας ει΄ναι καλα
οταν ημουν εγω :nono:

Road67
21/04/2009, 14:25
Είμαι στριμωγμένος οικονομικά και τους δικούς μου τους έχω χάσει.

devil's animal
21/04/2009, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
τωρα αν πας ει΄ναι καλα
οταν ημουν εγω :nono:

καλα και εγω σαν νεος εφτυσα το γαλατακι της μαμας μου (ημουν και καλοπαιδο):blush:

αλλα αν αντεξεις τους 3-4 πρωτους μηνες και παλιωσεις εισαι αρνταν και πληρωνεσαι κιολας:cool:

(ειναι και η μεγαλυτερη χρονικα παραμεθοριος ρπμ...9 μηνες απ'τους 12 :rolleyes: )

menos
21/04/2009, 14:27
Οι ΥΕΑ περνανε μια 6μηνη περιοδο ψαρωτικη, οταν ομως πατησουν το ποδι στην μοναδα, οι υπολοιποι φανταροι σκυλιαζουν που
1) Δεν παιρνουν το ιδιο μηνιατικο,
2)δεν εχουν τα ιδια ωραρια,
3)δεν εχουν καθημερινες εξοδους,
Οι ΥΕΑ δεν τρωνε καμπανες, ουτε βαρανε καμψεις και εχουν και καμμια 20αρια κολλητους γλυφτες φανταρους που θελουν να εχουν εναν υψηλοβαθμο στο πλευρο τους!
Φυσικο λοιπον οι φανταροι να βγαζουν ονοματα σε αυτους!!
Ειναι κατι σαν το δημοσιο, ολοι το βριζουμε και το κοροιδευουμε, αλλα ολοι θελουμε μια θεση σ'αυτο :winka:

devil's animal
21/04/2009, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Είμαι στριμωγμένος οικονομικά και τους δικούς μου τους έχω χάσει.

εφ'οσον εχεις σπουδασει κατι (φανταζομαι οτι για να πας 28 χρονων αυτο θα συμβαινει) θα μπορεις να γινεις εφεδρος υπαξιωματικος δλδ δεκανεας-λοχιας.
μαλλον δεν θα κανεις καν 12μηνο λογω των δικων σου...
αν κανεις 9μηνο μπορεις να πας Κυπρο (6 μηνες)
αν κανεις λιγοτερο π.χ. 6μηνο δεν σε παιρνουν.

θα στο προτεινα σαν λυση αν δεν θες να χαλασεις χρημα.
ερχεσαι αεροπορικως σε ολες τις αδειες σου (οποιαδηποτε αλλη παραμεθοριος εισαι με πλοιο ή τρενο)
και γενικα εχει περισσοτερη ζωη (Λευκωσια) απο καποιο χωριο του Εβρου ή της Μυτιληνης.

θα δεις και το προπαγανδιστικο φυλλαδιο στο κεντρο που θα παρουσιαστεις.:rolleyes:

devil's animal
21/04/2009, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Οι ΥΕΑ περνανε μια 6μηνη περιοδο ψαρωτικη, οταν ομως πατησουν το ποδι στην μοναδα, οι υπολοιποι φανταροι σκυλιαζουν που
1) Δεν παιρνουν το ιδιο μηνιατικο,
2)δεν εχουν τα ιδια ωραρια,
3)δεν εχουν καθημερινες εξοδους,
Οι ΥΕΑ δεν τρωνε καμπανες, ουτε βαρανε καμψεις και εχουν και καμμια 20αρια κολλητους γλυφτες φανταρους που θελουν να εχουν εναν υψηλοβαθμο στο πλευρο τους!
Φυσικο λοιπον οι φανταροι να βγαζουν ονοματα σε αυτους!!
Ειναι κατι σαν το δημοσιο, ολοι το βριζουμε και το κοροιδευουμε, αλλα ολοι θελουμε μια θεση σ'αυτο :winka:


χαχαχαχαχαχα
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

χαχαχαχαχαχ
:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao:

καλα ενταξει...

το μηνιατικο ειπαμε ειναι της πεινας.
αν δεν συγκατοικεις απλα δεν βγαινεις.
και οσο βγαινεις,χαλας.:winka:
με την ιδια λογικη οταν φευγουν τα στελεχη στις 2:30, οι φανταροι ειναι απολυτα χαλαροι αφου εχουν μονον εναν ΑΥΔΜ και εναν ΒΑΥΔΜ για ολο το στρατοπεδο.
στην Κυπρο τρωγανε και καμπανες και πεφτανε και για καμψεις και δεν υπηρχε κανενας απο τους φανταρους να τους γλυφει. ισα ισα κοροϊδευαμε την αμορφωσια και την καταντια τους.


αμφιβαλλω αν καποιος δοκιμος εχει γινει κατι αξιολογο στην ζωη του οταν τελειωσε την θητεια του.

kalgeorge
21/04/2009, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Οι ΥΕΑ περνανε μια 6μηνη περιοδο ψαρωτικη, οταν ομως πατησουν το ποδι στην μοναδα, οι υπολοιποι φανταροι σκυλιαζουν που
1) Δεν παιρνουν το ιδιο μηνιατικο,
2)δεν εχουν τα ιδια ωραρια,
3)δεν εχουν καθημερινες εξοδους,
Οι ΥΕΑ δεν τρωνε καμπανες, ουτε βαρανε καμψεις και εχουν και καμμια 20αρια κολλητους γλυφτες φανταρους που θελουν να εχουν εναν υψηλοβαθμο στο πλευρο τους!
Φυσικο λοιπον οι φανταροι να βγαζουν ονοματα σε αυτους!!
Ειναι κατι σαν το δημοσιο, ολοι το βριζουμε και το κοροιδευουμε, αλλα ολοι θελουμε μια θεση σ'αυτο :winka:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

kalgeorge
21/04/2009, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
καλα και εγω σαν νεος εφτυσα το γαλατακι της μαμας μου (ημουν και καλοπαιδο):blush:

αλλα αν αντεξεις τους 3-4 πρωτους μηνες και παλιωσεις εισαι αρνταν και πληρωνεσαι κιολας:cool:

(ειναι και η μεγαλυτερη χρονικα παραμεθοριος ρπμ...9 μηνες απ'τους 12 :rolleyes: )


που σαι....γιωτά ..:p :lol:

μην συγκρινεις...
13.5 μηνες στο νησι (κυπρο) και με συνθηκες.....αστα....

menos
21/04/2009, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
χαχαχαχαχαχα
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

χαχαχαχαχαχ
:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao:

καλα ενταξει...

το μηνιατικο ειπαμε ειναι της πεινας.
αν δεν συγκατοικεις απλα δεν βγαινεις.
και οσο βγαινεις,χαλας.:winka:
με την ιδια λογικη οταν φευγουν τα στελεχη στις 2:30, οι φανταροι ειναι απολυτα χαλαροι αφου εχουν μονον εναν ΑΥΔΜ και εναν ΒΑΥΔΜ για ολο το στρατοπεδο.
στην Κυπρο τρωγανε και καμπανες και πεφτανε και για καμψεις και δεν υπηρχε κανενας απο τους φανταρους να τους γλυφει. ισα ισα κοροϊδευαμε την αμορφωσια και την καταντια τους.


αμφιβαλλω αν καποιος δοκιμος εχει γινει κατι αξιολογο στην ζωη του οταν τελειωσε την θητεια του.

Ας κανει μια συγκριση το παλληκαρι για το μηνιατικο της πεινας με το μηνιατικο που παιρνει τωρα.
Και γιατι οχι, να την δει και ως μονιμη εργασια, ουτε φοβο να τον απολυσουν θα εχει (οπως περασαν πολλοι αυτην την ατυχια εδω μεσα, λογω "οικονομικης κρισης")
Και στην χειροτερη, θα εχει μονιμη στεγη, μονιμο φαγητο και σιγουρα η οικονομικη κριση δεν θα τον αγγιξει, επειδη η μαμα Ελλαδα καλοταιζει την αμυνα της :wave2:

Road67
21/04/2009, 14:52
Βρήκα αυτό www.ellinikos-stratos.com/thiteia/dea_1.asp και λέει οτι μια απ' τις εξετάσεις είναι να κάνω 1 χλμ σε 4 λεπτά :confused:

Δεν παίζει με την καμία αλλά και να παίξει θα με μαζεύουν με το φαράσι μετά :D

menos
21/04/2009, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
που σαι....γιωτά ..:p :lol:

μην συγκρινεις...
13.5 μηνες στο νησι (κυπρο) και με συνθηκες.....αστα....

15 μηνες στην λερο!
Οι τελευταιοι 2 μηνες ηταν οι χειροτεροι, καθως ειχαμε τα Ιμια σχεδον απεναντι μας και ειμασταν σε μονιμη επιφυλακη!
1996...

devil's animal
21/04/2009, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Ας κανει μια συγκριση το παλληκαρι για το μηνιατικο της πεινας με το μηνιατικο που παιρνει τωρα.
Και γιατι οχι, να την δει και ως μονιμη εργασια, ουτε φοβο να τον απολυσουν θα εχει (οπως περασαν πολλοι αυτην την ατυχια εδω μεσα, λογω "οικονομικης κρισης")
Και στην χειροτερη, θα εχει μονιμη στεγη, μονιμο φαγητο και σιγουρα η οικονομικη κριση δεν θα τον αγγιξει, επειδη η μαμα Ελλαδα καλοταιζει την αμυνα της :wave2:

αν θελει να το δει ετσι ας παει ΕΠΟΠ.

αλλα ο στρατος (καλα για την αστυνομια δεν το συζητω), οσο μονιμος και σταθερος να εισαι...απλα δεν παλευεται!:cry:

τωρα περι ορεξεως κολοκυθοπιτα.:rolleyes:

kalgeorge
21/04/2009, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
15 μηνες στην λερο!
Οι τελευταιοι 2 μηνες ηταν οι χειροτεροι, καθως ειχαμε τα Ιμια σχεδον απεναντι μας και ειμασταν σε μονιμη επιφυλακη!
1996...

99...ο διοικητης μας πηγαινε νυχτα πορεια μεχρι την γραμμη, μονο και μονο για να αναστατωσουμε οσους ηταν επιφυλακη απο τους ¨¨ουδετερους¨¨ και να αναστατωσουμε τους τουρκους σκοπους :wave2:

toulis
21/04/2009, 14:55
Αν θυμάμαι καλά όταν ήμουν φαντάρος τους φωνάζαμε κολοφανταρα πολυτελείας

Κατά την γνώμη μου το πήξιμο και το τρέξιμο στο στρατό είναι κάτι που αν δεν είσαι μαμμόθρεφτο το αντέχεις άνετα.

Άσε που αν δεν έχεις κάποιο μέσο για να είσαι σίγουρος για της μεταθέσεις σου είναι καθαρά θέμα τύχης. Ανεξάρτητα από το βαθμό που θα έχεις.

Έχω δει μόνιμους υπολοχαγούς να εξευτελίζονται μπροστά σε όλο το στρατόπεδο από λοχαγούς και να μην κάνουν τίποτα.

Το όλο θέμα είναι ψυχολογικό πιστεύω.

Το δύσκολο είναι να αντέχεις να μεταφέρεις την κάθε μαλακία ( διαταγή) του κάθε καραβανά στους υπόλοιπους φαντάρους ασχέτως αν ο ίδιος πιστεύεις ότι γίνεσαι γελοίος και καταπατάς τα πιστεύω σου.

Αν σαν άνθρωπος και σαν χαρακτήρας το αντέχεις τότε θα είσαι οκ

Αν είσαι από τα άτομα που πιστεύουν ότι έχουν γνώμη και αξιοπρέπεια τότε θα πιεστείς ψυχολογικά.

Sapadak
21/04/2009, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Βρήκα αυτό www.ellinikos-stratos.com/thiteia/dea_1.asp και λέει οτι μια απ' τις εξετάσεις είναι να κάνω 1 χλμ σε 4 λεπτά :confused:

Δεν παίζει με την καμία αλλά και να παίξει θα με μαζεύουν με το φαράσι μετά :D

4+20

Οταν ημουν ηταν 5 λεπτα, αλλα φαινεται τους βαλαν χερι γιατι τον καναμε το χρονο καπνιζοντας :lol:


Επειδη οπως καταλαβαινεις ειναι που θα τυχεις, (μοναδα, διοικητη κτλ) εφοσον τη ψαχνεις τη δουλεια κανε μια προσπαθεια να πας.

Δες το και διαφορετικα.

Θα εχεις παραπανω χρονο να ψαχτεις για δουλεια, λιγοτερο χρονο ανεργειας, και οταν με το καλο θα φτασεις για τη συνταξη θα εχεις περισσοτερα ενσημα να αγορασεις ;)


Και μη ξεχνας στο στρατο εισαι ΟΤΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ, οποτε να εισαι προσεχτικος στις δηλωσεις σου ;)

menos
21/04/2009, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Και μη ξεχνας στο στρατο εισαι ΟΤΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ, οποτε να εισαι προσεχτικος στις δηλωσεις σου ;)
Προς θεου, μην τους πεις πως ησουν DJ!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

castoras
21/04/2009, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Οι ΥΕΑ περνανε μια 6μηνη περιοδο ψαρωτικη, οταν ομως πατησουν το ποδι στην μοναδα, οι υπολοιποι φανταροι σκυλιαζουν που
1) Δεν παιρνουν το ιδιο μηνιατικο,
2)δεν εχουν τα ιδια ωραρια,
3)δεν εχουν καθημερινες εξοδους,
Οι ΥΕΑ δεν τρωνε καμπανες, ουτε βαρανε καμψεις και εχουν και καμμια 20αρια κολλητους γλυφτες φανταρους που θελουν να εχουν εναν υψηλοβαθμο στο πλευρο τους!
Φυσικο λοιπον οι φανταροι να βγαζουν ονοματα σε αυτους!!
Ειναι κατι σαν το δημοσιο, ολοι το βριζουμε και το κοροιδευουμε, αλλα ολοι θελουμε μια θεση σ'αυτο :winka:


Από όσο θυμάμαι οι ΥΕΑ τρώνε φυλακές και είναι όλες υπηρετήσιμες
Επίσης θυμάμαι ότι όσες κάμψεις βάρεσα εγώ (και οι υπολοιποι φαντάροι,δεν ήμουν βίσμα)σε όλη μου τη θητεία,οι ΥΕΑ τις βάρεσαν όσο ήταν Αλφάδες
Και τέλος οι μέρες που σχόλαγαν σαν δημόσιοι υπάλληλοι,ήταν μετρημένες στα δάχτυλα,γιατί τους έχωναν στις υπηρεσίες τους οι καραβανάδες:wave2: :wave2:

Road67 ότι σε φωτήσει ο Θεός ρε φίλε!!Όποια κι αν είναι η επιλογή σου κοιτα να περάσεις όσο πιο ξάπλα μπορεις(έτσι μειώνεται η θητεία):lol: :lol: :lol:

jorgevaldano
21/04/2009, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από castoras

Road67 ότι σε φωτήσει ο Θεός ρε φίλε!!Όποια κι αν είναι η επιλογή σου κοιτα να περάσεις όσο πιο ξάπλα μπορεις(έτσι μειώνεται η θητεία):lol: :lol: :lol:

έλα όμως που ένα από τα βασικότερα προβλήματα του φαντάρου είναι η έλλειψη ύπνου

όταν είχα υπηρεσία, 3 ώρες τη μέρα



βέβαια υπάρχουν ορισμένα άτομα που έχουν ακριβώς αντίθετη εμπειρία και φυσικά θεωρούν τη θητεία εύκολη υπόθεση (αυτό τους έλλειπε να έχουν και παράπονα αφού περνούσαν :ZZZ: )

el_hymador
21/04/2009, 15:48
ΥΕΑ και μαλακιες...

κανε εκει το δωδεκαμηνο να τελειωνεις και ασε τους βαθμους για τους στρατοκαυλους.

Τα λεφτα ειναι πολυ λιγα αν σκεφτεις οτι θα πρεπει να νοικιασεις σπιτι και να πληρωνεις τα εξοδα διατροφης σου...το οτι παιρνανε καλυτερα ειναι ενα θεμα προς συζητηση...

εγω θυμαμαι οτι ειχεν πολυ περισσοτερες ευθυνες και στη τελικη καλυτερα να χτυπησεις καποια γερμανικα νουμερα σκοπια και να πηξεις λιγο σε σκοινακια (που στη τελικη ειναι και οι φασεις που θα θυμασαι απο το στρατο) παρα να χρεωθεις καμμια αποθηκη οπλισμου και να ψαχνεις που πηγε ενα τριποδο για ολη σου τη θητεια...

ασε αυτο που λεει ο kal...να απολυεται η σειρα σου και εσυ να λες εχω αλλους τοσους μηυνες μπροστα μου...η πικρα που θα νοιωσεις εκεινη τη στιγμη δεν ανταλασσεται ουτε με το αστειο μηνιατικο, ουτε με τις εξοδους στις 14:00 το μεσημερι...

καλη θητεια σου ευχομαι και μη μασας! :wave2:

castoras
21/04/2009, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
έλα όμως που ένα από τα βασικότερα προβλήματα του φαντάρου είναι η έλλειψη ύπνου

όταν είχα υπηρεσία, 3 ώρες τη μέρα



βέβαια υπάρχουν ορισμένα άτομα που έχουν ακριβώς αντίθετη εμπειρία και φυσικά θεωρούν τη θητεία εύκολη υπόθεση (αυτό τους έλλειπε να έχουν και παράπονα αφού περνούσαν :ZZZ: )

Μπορείς να με λες castora :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

super_toto
21/04/2009, 15:51
Φίλε μου ο στατός στην Ελλάδα είναι η αντανάκλαση της κοινωνίας σε υπερθετικο βαθμο. Δηλαδή πλήρης αναξιοκρατία και απουσία κάθε έννοιας ισονομίας.

Συνεπώς ασχετα με το αν θα γίνεις ΔΕΑ ή όχι το πιο σημαντικό είναι να έχεις καλό βήσμα που θα σε καβατζώσει.

Και σαν φαντάρος μπορείς να περάσεις καλά και σαν ΔΕΑ. Το θέμα είναι που θα βρίσκεσαι και με ποιούς θα βρίσκεσαι.

Είναι πολύ σχετικά όλα. Θα ακούσεις ΔΕΑ να βρίζουν για την θητεία τους και άλλους ΔΕΑ να αναπολούν. Το ίδιο και τα φαντάρια.

Κατά την γνώμη μου δεν πρέπει να λάβεις υπ όψιν σου τον σωματικό παράγοντα. Όλοι αντέχουν στο στρατό δεν είναι τοσο τραγικά τα πράγματα όσο τα περιγράφουν. Και η επαίδευση των ΥΕΑ παλεύεται (2 μηνάκια ειναι) και η ζωή στον θάλαμο συνηθίζεται.

Βασικά ξεκίνα να ψάχνεις βύσμα και έχει ο θεός.;) Πάντως όπως και να σου κάτσει να είσαι στα ρχίδια σου.

Sapadak
21/04/2009, 15:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Προς θεου, μην τους πεις πως ησουν DJ!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


χααχχαχαχαχα


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Road67
21/04/2009, 16:01
Είμαι σε καλό δρόμο νομίζω. Ακούω το ''εμβατήριο'' και το ''χαιρετίσματα στην εξουσία'' με μερικές μίξεις απ' το ''ελλάς'' :bawl: :bawl: :confused: :D

Sapadak
21/04/2009, 16:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Είμαι σε καλό δρόμο νομίζω. Ακούω το ''εμβατήριο'' και το ''χαιρετίσματα στην εξουσία'' με μερικές μίξεις απ' το ''ελλάς'' :bawl: :bawl: :confused: :D

Ακου και αυτο

http://www.youtube.com/watch?v=9Uvhh8dInyw

:beer:

daddy78
21/04/2009, 16:42
Φιλε, εγω αν ειμουν στη θεση σου θα πηγαινα ΥΕΑ δαγκωτο:

1. Θα κανεις στο πρώτο 3μηνο τη γυμναστικουλα σου
2. Στις 2μισή θα είσαι ήδη καθοδον για το σπίτι σου εκτός αν έχεις υπηρεσία (2-3 το μήνα αναλόγως, αν είναι ΣΚ παίρνεις ρεπο)
3. Θα πληρώνεσαι (οχι πολλά αλλα για επαρχία φτανουν)

Τα περι ΥΕΑ-στρατοκαβλων σχολια μην δινεις σημασία. Ο στρατος είναι ενα θέατρο του κερατα. Προσπαθεις να τον περάσεις οσο πιο καλά και ανώδυνα γινεται. Για μένα ο μόνος λόγος για να μην παει καποιος ΥΕΑ είναι το 17αμηνο (βασικά να σε περιμένει καποια δουλειά).

Α' και κάτι άλλο..σαν ΔΕΑ (αυτό που γίνεσαι δηλαδή μετά απο ΥΕΑ - στο 5αμηνο εκπαίδευσης) απέφυγε σαν το διάολο μεγάλες μονάδες πχ. ΓΕΝ, ΑΣΔΕΝ, ΥΠΕΘΑ κλπ. Οσο πιο λιγοι γαλοναδες κυκλοφορούν τοσο το καλήτερο.


Υ.Γ η αγυμνασιά να μη σε ανησυχεί καθόλου.....
:wave2:

harvester
21/04/2009, 16:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Μου στείλανε χαρτί για το στρατό :confused:

Οι σκέψεις μου...

Είμαι σε μέτρια προς κακή σωματική κατάσταση. Δηλαδή, αγύμναστος, έχω βάλει και μερικά κιλά, πλησιάζω επικίνδυνα τα 28, καπνίζω φουγάρο.

Δεν είμαι κατοχυρωμένος επαγγελματικά και έχω έξοδα κκαι είμαι μόνος μου.

Τί στην ευχή είναι το ΥΕΑ;;; :confused:
Κάποιος μου είπε οτι δίνεις κάτι τεστάκια για έφεδρος αξιωματικός κι αν περάσεις σε στέλνουν σε μια απ' τις βάσεις Κρήτη ή Λαμία και παίρνεις και μισθό; Κι οτι ο αξιωματικός κάνει 6 μήνες παραπάνω. Ισχύει κάτι απ' αυτά;

Το επαγγελματικό δίπλωμα μπορεί να με βοηθήσει κάπου;

Όποιος ξέρει ας πει κάτι.
Ευχαριστώ.
απο αυτα που γραφεις νομιζω εισαι καρφωτος Ι4:lol:

ermiss
21/04/2009, 17:01
Όταν δίνανε οι δικοί μου για ΥΕΑ καθόντουσαν κάτω ή κάνανε κύκλους για να αποτύχουν στα αθλήματα...

Τώρα είναι πιο δύσκολα
Δρόμος 1000 μ = 4λ. 20δ, Δρόμος 100μ = 15δ, Άλμα εις μήκος = 3,60μ, Άλμα εις ύψος = 1 μ, Ρίψη σφαίρας - 4,50μ μέσο όρο και με τα δύο χέρια)

Αλλά δεν είναι και κάτι που θέλει γυμναστήριο.... Δοκίμασε το και θα δείς.

jorgevaldano
21/04/2009, 17:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss

Αλλά δεν είναι και κάτι που θέλει γυμναστήριο.... Δοκίμασε το και θα δείς.

άλλοι έχουν εκ φύσεως αθλητικά προσόντα και τα βγάζουν τα νούμερα άνετα, κι ας καπνίζουν και ένα πακέττο

άλλοι είναι λαπάδες εκ φύσεως, και δεν τα βγάζουν ΟΥΤΕ με γυμναστήριο

;)

Road67
21/04/2009, 17:13
Όλα τα άλλα τα έχω άνετα, αλλά αυτά τα 4.2 για 1 χλμ είναι αδύνατον. Τουλάχιστον προσπάθησα με το διάδρομο και τα 'φτυσα.

VanDiemen
21/04/2009, 17:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Όλα τα άλλα τα έχω άνετα, αλλά αυτά τα 4.2 για 1 χλμ είναι αδύνατον. Τουλάχιστον προσπάθησα με το διάδρομο και τα 'φτυσα.

Κάνε προπονήσεις φίλε! Τα γήπεδα είναι γεμάτα με υποψήφιους για στρατιωτικές σχολές, υποψήφιους πυροσβέστες, αστυνομικούς, ΕΠΟΠ κ.λπ. Κι αν δε σου κάτσει, ουδέν κακόν αμιγές καλού. Θα έχεις βελτιώσει τη φυσική σου κατάσταση και βλέποντας το όφελος από την όλη διαδικασία στο σώμα σου και στις αντοχές σου, μπορεί να αρχίσει να σου αρέσει και να σου μείνει. Όχι γυμναστήρια και μπούρδες. Τρέξιμο! Το γυμναστήριο πρέπει να είναι απλό συμπλήρωμα στην προπόνηση και όχι η κυρίως προπόνηση! Στο γήπεδο είναι πολύ διαφορετικά τα πράγματα. Δεν είναι το ίδιο, το να τρέχεις στο διάδρομο και να βλέπεις έναν καθρέφτη, με το να αισθάνεσαι το αεράκι στο πρόσωπο! Είναι τόσο το ίδιο, όσο το να συγκρίνεις τη βόλτα έστω και με ποδήλατο, με το motoGP στο Playstation. Και μια που το' φερε η κουβέντα, βάλε το μηχανοκίνητο δίτροχο στην άκρη και πάρε το ποδήλατο! Δε φαντάζεσαι πόση διαφορά θα δεις μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα! Τα 4 λεπτά είναι γελοίο όριο! Είναι κρίμα, για τόσο νέο παιδί, να το συζητάμε, λες και είσαι 50-άρης.

castoras
21/04/2009, 17:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Κάνε προπονήσεις φίλε! Τα γήπεδα είναι γεμάτα με υποψηφίους για στρατιωτικές σχολές, υποψήφιους πυροσβέστες, αστυνομικούς, ΕΠΟΠ κ.λπ. Κι αν δε σου κάτσει, ουδέν κακόν αμιγές καλού. Θα έχεις βελτιώσει τη φυσική σου κατάσταση και βλέποντας το όφελος από την όλη διαδικασία στο σώμα σου και στις αντοχές σου, μπορεί να αρχίσει να σου αρέσει και να σου μείνει. Όχι γυμναστήρια και μπούρδες. Τρέξιμο! Το γυμναστήριο πρέπει να είναι απλό συμπλήρωμα στην προπόνηση και όχι η κυρίως προπόνηση! Στο γήπεδο είναι πολύ διαφορετικά τα πράγματα. Δεν είναι το ίδιο, το να τρέχεις στο διάδρομο και να βλέπεις έναν καθρέφτη, με το να αισθάνεσαι το αεράκι στο πρόσωπο! Είναι τόσο το ίδιο όσο το να συγκρίνεις τη βόλτα έστω και με παπάκι, με το motoGP στο Playstation.

Έχει δίκιο ο VanDiemen,ένας φίλος με σχεδόν καθημερινές καταχρήσεις σε ποτό και πολύ τσιγάρο,κατάφερε με προπονήσεις 2 εβδομάδων(σε στίβο) να τον βγάλει το χρόνο(έδινε για κάποια σχολή).Βέβαια για εκείνο το διάστημα μείωσε το κάπνισμα και έκοψε το ποτό.Μακάρι να το έκοβε μια και καλή ο παπάρας...

Akatanomastos
21/04/2009, 18:27
ειναι 2,5 γυροι στον στοιβο

νομιζω οτι 1 λεπτο και 40 δευτερα ειναι πολυ ευκολο για τον γυρο

100" * 2,5 = 250"
250"/60" = 4,1 λεπτα

ειναι επιτευξιμο

VanDiemen
21/04/2009, 18:34
Εντάξει, ο καθένας μιλάει με βάση την προσωπική του φυσική κατάσταση, έτσι; Για ορισμένους δεν είναι τίποτα, αλλά για κάποιους είναι ακατόρθωτο.

Akatanomastos
21/04/2009, 18:38
ναι αλλα το 1,40" που εβαλα ειναι αντικειμενικα μεγαλος χρονος.

ενας γρηγορος γυρος για εναν ανθρωπο που δεν γυμναζεται ιδιαιτερα ειναι γυρο στο 1,10"
(αν δεν κανω λαθος)

jorgevaldano
21/04/2009, 18:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
ναι αλλα το 1,40" που εβαλα ειναι αντικειμενικα μεγαλος χρονος.

ενας γρηγορος γυρος για εναν ανθρωπο που δεν γυμναζεται ιδιαιτερα ειναι γυρο στο 1,10"
(αν δεν κανω λαθος)

μπορεί αλλά μετά τον γύρο αυτόν θα έχει κρεμάσει γλώσσα-γραβάτα



οπότε τον άλλο ενάμισυ γύρο θα τον πάρει με απ' όλα για το σπίτι :lol:

blueangel
21/04/2009, 18:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
ναι αλλα το 1,40" που εβαλα ειναι αντικειμενικα μεγαλος χρονος.

ενας γρηγορος γυρος για εναν ανθρωπο που δεν γυμναζεται ιδιαιτερα ειναι γυρο στο 1,10"
(αν δεν κανω λαθος)

Οπως τα λές είναι ρε φίλε αλλά από την άλλη εξαρτάται το ύψος του καθενός και το άνοιγμα των ποδιών που μπορεί να κάνει για να τον καλύψει καλυτερα το γύρο...:sick:

jorgevaldano
21/04/2009, 18:48
όπως έγραψα και παραπάνω, και σύμφωνα με ιατρικά άρθρα που έχω διαβάσει, το παν (*) είναι τα γονίδια φίλε μου



(*) το παν = το 60% της υπόθεσης

TROOPER
21/04/2009, 18:52
καλες διακοπες !!!!!

:wave2:

Akatanomastos
21/04/2009, 18:52
μπορει το παιδι να μην το βγαζει αυτον τον χρονο τωρα
αλλα οπως ειπε και καποιος αλλος αν ξεκινησει μια προπονηση 3 φορες την βδομαδα(οχι συνεχομενες μερες)
λογικα σε 2-3 βδομαδες θα το χει.


αν ομως δεις οτι πιεζεσαι πολυ καλυτερα συμβουλεψου εναν γυμναστη(εγω δεν ειμαι):wave2:

div400
21/04/2009, 19:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
ναι αλλα το 1,40" που εβαλα ειναι αντικειμενικα μεγαλος χρονος.

ενας γρηγορος γυρος για εναν ανθρωπο που δεν γυμναζεται ιδιαιτερα ειναι γυρο στο 1,10"
(αν δεν κανω λαθος)

ε ναι οι αρχάριοι γυρνάν και κάτω από 1,40 χαλαρά....

για τους πιο έμπειρους το 1,10-1,15 είναι, θα τολμήσω να πω, μέτριος έως κακός χρόνος....

αλλά το 1,05 και κάτω θέλει πολύ προσπάθεια και ψάξιμο για το φτάσεις....:winka:

για μέγαρα μιλάω πάντα έτσι...:look:

:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:


για να σοβαρευτούμε και λίγο...
αν το θέμα είναι καθαρά οικονομικό πιστεύω ότι με λίγη αυτοσυγκράτηση μπορείς να καταφέρεις να μην χαλάσεις πολλά χρήματα στην θητεία σου (ε δεν είναι ανάγκη να πάρεις και κάθε μέρα το σάντουιτς+αναψυκτικό+καφέδες από το ΚΨΜ για να πλουτίζει ο προμηθευτής του Στρατού ή στην έξοδο σου να τα χώνεις για φαγητό,ποτά και άλλες ''πολυτέλειες''...) και οκ καταλαβαίνω ότι το φαγητό της μονάδας δεν συγκρίνεται ούτε με την κουζίνα της μαμάς, ούτε με διπλόπιτο από όλα, άλλα τι να κάνουμε..συνήθεια είναι.

και μην πει κανείς ότι έτσι είναι ακόμα χειρότερη θητεία και ότι ο φαντάρος χρειάζεται και λίγη καλοπέραση για την παλέψει, γιατί αν ΔΕΝ τα έχεις (και δεν θες να ζητάς από τους δικούς σου) απλά κόβεις από όπου μπορείς....

αν από την άλλη ο φίλος θέλει να ζήσει μια ''διαφορετική'' θητεία ας σταθμίσει τα υπέρ και τα κατά και ας δοκιμάσει....


:wave2:

Ζεύκας
21/04/2009, 19:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
...

ΕΠΟΠ και ΔΕΑ τον παίρνετε παρέα! :lol:


για ποιό σώμα σου ήρθε το χαρτί? :wave2:

Road67
21/04/2009, 19:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
ΕΠΟΠ και ΔΕΑ τον παίρνετε παρέα! :lol:


για ποιό σώμα σου ήρθε το χαρτί? :wave2: Στρατό ξηράς.

zephyr1
21/04/2009, 19:35
Ποντικια!:smokin:

Ζεύκας
21/04/2009, 19:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Στρατό ξηράς.

ΣΞ οκ, αλλά τι?πεζικό?τεθωρακισμενα?υλικού πολέμου???

η αλλιώς που σου ήρθε το χαρτί να παρουσιαστείς?

jorgevaldano
21/04/2009, 19:58
Στρατός Ξηράς είναι το Όπλο

εντός του ΣΞ υπάρχουν τα Σώματα, δηλαδή

πεζικό (το χειρότερο)
τεθωρακισμένα
πυροβολικό (τα δύο επόμενα χειρότερα)
εφοδιασμού-μεταφορών
υλικού πολέμου
διαβιβάσεις (το καλύτερο)
τεχνικό
υγειονομικό (το καλυτερότερο)

ίσως ξέχασα κάποιο

Ζεύκας
21/04/2009, 20:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
Στρατός Ξηράς είναι το Όπλο

εντός του ΣΞ υπάρχουν τα Σώματα, δηλαδή

πεζικό (το χειρότερο)
τεθωρακισμένα
πυροβολικό (τα δύο επόμενα χειρότερα)
εφοδιασμού-μεταφορών
υλικού πολέμου
διαβιβάσεις (το καλύτερο)
τεχνικό
υγειονομικό (το καλυτερότερο)

ίσως ξέχασα κάποιο

τα 3 πρώτα σώματα πολεμούν,τα υπόλοιπα υποστηρίζουν. γι'αυτό κ είναι πιο χαλαρά τα πράγματα εκεί.

αν ο φίλος θέλει να περάσει χαλαρή θητεία σαν δόκιμος καλό θα ήταν να μην είναι στα 3 πρώτα...

φανταστείτε πως οι ΥΕΑ στο Εφοδιασμού Μεταφορών (νομίζω) κοιμούνται σε ξύλινα κρεβάτια!:eyepop: :lol:

Road67
22/04/2009, 02:06
Εφοδιασμού μεταφορών.

kalesin
22/04/2009, 03:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Εφοδιασμού μεταφορών.

αυτα ειναι..
μαλακο μαξιλαρι να βρεις

:beer: :beer:

Cpt. Haddock
22/04/2009, 03:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Εφοδιασμού μεταφορών.



:ZZZ: :ZZZ: :ZZZ: :ZZZ: :ZZZ:

(ετοιμάσου για πολλά παραπάνω κιλά... :wave2: )

Καλά ρε, 28 χρονώνΕ και δεν ήξερες τι ειναι το ΥΕΑ??? :lol:

VanDiemen
22/04/2009, 07:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
Στρατός Ξηράς είναι το Όπλο

εντός του ΣΞ υπάρχουν τα Σώματα, δηλαδή

πεζικό (το χειρότερο)
τεθωρακισμένα
πυροβολικό (τα δύο επόμενα χειρότερα)
εφοδιασμού-μεταφορών
υλικού πολέμου
διαβιβάσεις (το καλύτερο)
τεχνικό
υγειονομικό (το καλυτερότερο)

ίσως ξέχασα κάποιο

Ο στρατός ξηράς δεν είναι το όπλο! Τα τρία πρώτα είναι τα όπλα και τα επόμενα πέντε είναι τα σώματα στρατού.

Sapadak
22/04/2009, 07:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Ο στρατός ξηράς δεν είναι το όπλο! Τα τρία πρώτα είναι τα όπλα και τα επόμενα πέντε είναι τα σώματα στρατού.

Οπλο επισης ειναι ΚΑΙ οι διαβιβασεις

:smokin:

kalgeorge
22/04/2009, 07:50
αναφορικα με τα αγωνισματα, αν τελικα αποφασισεις να πας για ΥΕΑ, μην σε απασχολουν.

αν ασχοληθεις πανω κατω δυο εβδομαδες σοβαρα, δεν θα εχεις κανενα προβλημα.
και οταν λεω σοβαρα, εννοω 3-4 φορες την εβδομαδα τρεξιμο και μικρες ασκησουλες φυσικης καταστασης , σε στιβο.

εκτος βεβαια και αν η τελευταια φορα που ετρεξες , ηταν το δημοτικο :rotflmao:
τοτε θα χρειαστεις λιιιιιγη περισσοτερη προσπαθεια :lol:

Road67
22/04/2009, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
αναφορικα με τα αγωνισματα, αν τελικα αποφασισεις να πας για ΥΕΑ, μην σε απασχολουν.

αν ασχοληθεις πανω κατω δυο εβδομαδες σοβαρα, δεν θα εχεις κανενα προβλημα.
και οταν λεω σοβαρα, εννοω 3-4 φορες την εβδομαδα τρεξιμο και μικρες ασκησουλες φυσικης καταστασης , σε στιβο.

εκτος βεβαια και αν η τελευταια φορα που ετρεξες , ηταν το δημοτικο :rotflmao:
τοτε θα χρειαστεις λιιιιιγη περισσοτερη προσπαθεια :lol:

Kάνω σχεδόν καθημερνά διάδρομο 2.5 χλμ περίπου αλλά δε με βοήθησε κα πολύ χθες που προσπάθησα να κάνω σε 4 λεπτά 1 χλμ :rolleyes:

kalgeorge
22/04/2009, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Kάνω σχεδόν καθημερνά διάδρομο 2.5 χλμ περίπου αλλά δε με βοήθησε κα πολύ χθες που προσπάθησα να κάνω σε 4 λεπτά 1 χλμ :rolleyes:

σου ειπα σε στιβο...ο διαδρομος δεν ειναι τιποτα αλλο απο μια μεγαλη κοροιδια.
αν οχι στιβο, πηγαινε σε ενα παρκο, ενα μεγαλο χωρο τελος παντων και τρεξε λιγο.
εχει μεγαλη διαφορα.
κυριολεκτικα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ τιποτα τα αγωνισματα, πρεπει να εισαι τελειως αχρηστος για να μην τα περασεις.
μην σε νοιαζει

jorgevaldano
22/04/2009, 10:53
o διάδρομος είναι μια χαρά επιλογή, αντί να πηγαίνεις χιλιόμετρα μακριά να βρεις στίβο, κάνεις τρέξιμο στο δωμάτιό σου, όποτε γουστάρεις, με εντελώς ελεγχόμενη ταχύτητα/απόσταση/χρόνο, με μέτρηση σφυγμών, σε χώρο σκιερό και κλιματιζόμενο το καλοκαίρι, με μουσική ή ακόμη και τηλεόραση αν προτιμάς, πάνω σε επιφάνεια κάπως μαλακιά ώστε να απορροφά κραδασμούς, όλα καλά, κάνε το διάδρομό σου και μην ακούς κανένα :wave2:

kalgeorge
22/04/2009, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
o διάδρομος είναι μια χαρά επιλογή, αντί να πηγαίνεις χιλιόμετρα μακριά να βρεις στίβο, κάνεις τρέξιμο στο δωμάτιό σου, όποτε γουστάρεις, με εντελώς ελεγχόμενη ταχύτητα/απόσταση/χρόνο, με μέτρηση σφυγμών, σε χώρο σκιερό και κλιματιζόμενο το καλοκαίρι, με μουσική ή ακόμη και τηλεόραση αν προτιμάς, πάνω σε επιφάνεια κάπως μαλακιά ώστε να απορροφά κραδασμούς, όλα καλά, κάνε το διάδρομό σου και μην ακούς κανένα :wave2:

ο διαδρομος ειναι ενα αχρηστο πραγμα που βολευει οσους βαριουνται να βγουν να κανουν σωστη γυμναστικη.
δεν υπαρχει ΚΑΜΜΙΑ συγκριση με το τρεξιμο εξω....αλλα αν θες να πιστευεις διαφορετικα δεν θα σου χαλασω χατηρι :wave2:

Road67
22/04/2009, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
o διάδρομος είναι μια χαρά επιλογή, αντί να πηγαίνεις χιλιόμετρα μακριά να βρεις στίβο, κάνεις τρέξιμο στο δωμάτιό σου, όποτε γουστάρεις, με εντελώς ελεγχόμενη ταχύτητα/απόσταση/χρόνο, με μέτρηση σφυγμών, σε χώρο σκιερό και κλιματιζόμενο το καλοκαίρι, με μουσική ή ακόμη και τηλεόραση αν προτιμάς, πάνω σε επιφάνεια κάπως μαλακιά ώστε να απορροφά κραδασμούς, όλα καλά, κάνε το διάδρομό σου και μην ακούς κανένα :wave2:

Αν και κάτι μου λέει οτι την ώρα των αγωνισμάτων ούτε το moonchild θα μου βάλουν για μουσική υπόκρουση, ούτε σε γιγαντοοθόνη το μικρό σπίτι στο λιβάδι :lol: :lol: :lol:

jorgevaldano
22/04/2009, 11:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
ο διαδρομος ειναι ενα αχρηστο πραγμα που βολευει οσους βαριουνται να βγουν να κανουν σωστη γυμναστικη.
δεν υπαρχει ΚΑΜΜΙΑ συγκριση με το τρεξιμο εξω....αλλα αν θες να πιστευεις διαφορετικα δεν θα σου χαλασω χατηρι :wave2:

ευχαριστώ φιλαράκο με καταϋποχρέωσες!!! :beer:

kalgeorge
22/04/2009, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
ευχαριστώ φιλαράκο με καταϋποχρέωσες!!! :beer:

να σαι καλα :wave2: τζαμπα ειναι

OldMan
22/04/2009, 11:02
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
Αν δεν συμπληρώνουν τον αριθμό των Αξ/κων που χρειάζονται, θα σε πάρουν ακόμη και χαλίκι 3Α να μην μπορείς να πηδήξεις... :wave2:

kalgeorge
22/04/2009, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
Αν δεν συμπληρώνουν τον αριθμό των Αξ/κων που χρειάζονται, θα σε πάρουν ακόμη και χαλίκι 3Α να μην μπορείς να πηδήξεις... :wave2:

δεν σε παιρνουν αν το παιξεις λιγο αναπηρος.
εξαλου αν θυμαμαι εχει και γραπτα....γραφεις οτι μ@@@κια σου κατεβει και εισαι οκ
το παιζεις και λιγο ψυχακιας και κανενα προβλημα

OldMan
22/04/2009, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
δεν σε παιρνουν αν το παιξεις λιγο αναπηρος.
εξαλου αν θυμαμαι εχει και γραπτα....γραφεις οτι μ@@@κια σου κατεβει και εισαι οκ
το παιζεις και λιγο ψυχακιας και κανενα προβλημα
Καλώς... :wave2:

daddy78
22/04/2009, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
Αν δεν συμπληρώνουν τον αριθμό των Αξ/κων που χρειάζονται, θα σε πάρουν ακόμη και χαλίκι 3Α να μην μπορείς να πηδήξεις... :wave2:


ακριβώς έτσι είναι... εμένα με πήραν ενώ τον στίβο τον έκανα περπατώντας... τη δε σφαιροβολία... λίγο ακόμα και θα είχε πέσει στο πόδι μου. :rotflmao: Για να μην πώ και για το άλμα... στην καλύτερη θα το χαρακτήριζα ως "μεγάλο βήμα". :lol:

Πιστέυω πάντως το σημαντικότερο για το άν θα επιλεγείς ειναι αυτό που έιπε ο OldMan παραπάνω και η δική σου πρόθεση (αν θέλεις να πάς - να το δηλώσεις στη σχετική συνέντευξη).

daddy78
22/04/2009, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
δεν σε παιρνουν αν το παιξεις λιγο αναπηρος.
εξαλου αν θυμαμαι εχει και γραπτα....γραφεις οτι μ@@@κια σου κατεβει και εισαι οκ
το παιζεις και λιγο ψυχακιας και κανενα προβλημα


πολύ θα ηθελα να βρώ αυτό το θρυλικό ερωτηματολόγιο με τις 666 ερωτήσεις....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
.
.
.
.

"143.Οταν εισουν μικρός έπαιζες με κούκλες?"
.
.
.
.
"312.Ηθελες ποτε να γίνεις ανθοπώλης?"
.
.
.
"447.Πιστευες ποτε οτι είσαι ο σατανας?"
.
.
.
.
.
θεικό!


:lol: :bawl: :bawl: :bawl: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Road67
22/04/2009, 11:20
Η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω τι να κάνω. Δεν υπάρχει κανένας να μου στέλνει χρήματα και δεν περισσεύουν άλλωστε σ' αυτή τη φάση. Αν πάω και περάσω τα αθλήματα και τα άλλα τεστ πληρώνομαι απ' την πρώτη στιγμή; Και μετά τους 17 μήνες παίζει να με κρατήσουν με το ζόρι παραπάνω;
Κι αν δεν πάω για ΔΕΑ και πάω μόνο για το υποχρεωτικό υπάρχει δυνατότητα αν δεν πάρω καμία άδεια να βγω 1 με 2 μήνες γρηγορότερα;

OldMan
22/04/2009, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
υπάρχει δυνατότητα αν δεν πάρω καμία άδεια να βγω 1 με 2 μήνες γρηγορότερα;
:lol: :rotflmao: :lol:

Επίτηδες το κάνεις ρε συ ..?? :bawl: :bigcry:

Road67
22/04/2009, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:lol: :rotflmao: :lol:

Επίτηδες το κάνεις ρε συ ..?? :bawl: :bigcry: :confused: :confused:

kalgeorge
22/04/2009, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω τι να κάνω. Δεν υπάρχει κανένας να μου στέλνει χρήματα και δεν περισσεύουν άλλωστε σ' αυτή τη φάση. Αν πάω και περάσω τα αθλήματα και τα άλλα τεστ πληρώνομαι απ' την πρώτη στιγμή; Και μετά τους 17 μήνες παίζει να με κρατήσουν με το ζόρι παραπάνω;
Κι αν δεν πάω για ΔΕΑ και πάω μόνο για το υποχρεωτικό υπάρχει δυνατότητα αν δεν πάρω καμία άδεια να βγω 1 με 2 μήνες γρηγορότερα;

ρε συ δεν εχει διαφορα....και ΥΕΑ να πας παλι θα εχεις εξοδα, μην νομιζεις οτι παιρνεις τρελα λεφτα.
οποτε κανε την υπομονη σου, μην κανεις ασκοπα εξοδα και μαι χαρα θα εισαι

vagtav
22/04/2009, 11:29
Καλά ρε φίλε. Δεν έχεις πάει φαντάρος. Κανένας φίλος σου δεν έχει?
Sorry που στο λέω έτσι, αλλά οι απορίες σου μου φαίνονται σα να έπεσες από τον Αρη :) :)
Ποιος να σε κρατήσει παραπάνω? Μόνο αν μας κάτσει καμιά επιστράτευση θα γίνει αυτό, αλλά τότε θα πρέπει να ανησυχούμε όλοι και όχι μόνος σου.
Οι ημέρες φυλακές που θα αρπάξεις προστίθενται στη θητεία, αλλά οι ΔΕΑ πρέπει να κάνουν χοντρή μ@λακία για να φάνε.
Τους πρώτους μήνες δεν ξέρω αν πληρώνεσαι, αλλά πάντως δεν θα σου χρειαστούν πολλά μιας και θα είσαι πηγμένος στην εκπαίδευση και στα κενά απογεύματα μόνο για έξω δεν θα έχεις όρεξη :)
Αν πας φάνταρος, η άδεια απολύσεως μπορεί να είναι μεγάλη, 15-20 ημέρες, αλλά δε νομίζω ότι θα κρατήσεις τόση πολύ για το τέλος. Εκτός αν μουρλαθείς στις τιμητικές άδειες, αλλά δεν σε βλέπω :)

OldMan
22/04/2009, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
:confused: :confused:
Μάλλον δεν το κάνεις επίτηδες ...:(

Οι άδειες είναι άσχετες με την ημερομηνία απόλυσης ...!!!

Μπορεί να αφήσεις "μέσα" αρκετές μέρες άδειας, αν υπάρχουν "υπηρεσιακοί" λόγοι ...

Μην βασίζεσαι στο ότι θα έχεις μαζέψει π.χ. 1 μήνα άδεια και θα την πάρεις τον τελευταίο μήνα πριν απολυθείς γιατί μάλλον θα το μετανοιώσεις ...

:wave2:

SnakeMJK
22/04/2009, 11:39
Έχουμε και λέμε....

- Μισθό με τα έξτρα κλπ, υπολογίζεις στους 12 μηνες γύρω στα 9.500 ευρώ συνολικά (με τα τώρα δεδομένα)

- Τους 4 μήνες της εκπαίδευσης και τον πρώτο μήνα στο κέντρο πληρώνεσαι σαν φαντάρος (8 και κάτι ευρώ). Δεν σε νοιάζει και πολύ με την πίκρα που θα τρως αυτό το διάστημα, έτσι και αλλιώς δεν θα βγαίνεις και πολύ (9 μέσα - 1 έξω με πήγαινε στο Χαϊδάρι στη Σχολή Διαβιβαστών).

- Τα λεφτά σε φτάνουν μια χαρά στην παραμεθόριο, μόνο αν νοικιάσεις με άλλους δόκιμους παρέα. Εγώ ήμουν με άλλα 2 παιδιά, μια χαρά μας βγήκε το οικονομικό.

- Υπηρεσίες, 2 με 4 το μήνα (το φυσιολογικό), η μία από αυτές θα είναι σίγουρα Κυριακή-Αργία, αλλά έτσι και αλλιώς την παίρνεις ρεπό μετά όποτε θες. Συνήθως Αξιωματικός Υπηρεσίας, όπου δεν κάνεις απολύτως τίποτα. Μην χάσεις κανά φαντάρο μόνο, που λέει ο λόγος. Αν τους ξηγηθείς από την αρχή, σε φάση κάντε ότι θέλετε, αλλά μην φαίνεται παρα έξω, θα περάσεις μια τέλεια υπηρεσία.

- Το σημαντικότερο (για μένα)... ΚΑΘΕ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΧΕΙΣ ΑΔΕΙΑ! Πόσα σουκού έχει ο χρόνος; 50 πες... χ 2 μέρες = 100 μέρες τον χρόνο θα σαι σίγουρα σπίτι σου. Τις υπόλοιπες μέρες θα είσαι απο τις 3 το μεσημέρι και μετά :p

Όσο για την ξενέρα όταν απολύεται η σειρά σου, προσωπικά δεν το χα δει καθόλου έτσι. Όταν απολύθηκε η σειρά μου, εγώ μόλις είχα πάρει μετάθεση Αθήνα. Το μόνο που μου απέμενε ήταν για τους υπόλοιπους 5 μήνες να περνάω τα πρωινά μου στο ίντερνετ και να πληρώνομαι 650 ευρώ τον μήνα γι αυτό... Δεν ήταν και τόσο άσχημα. Απλά βαρετά!

vagtav
22/04/2009, 11:57
Κάτι λίγο άσχετο με το πρόβλημα του φίλου μας, άλλα θα το πώ. Άλλωστε είμαι σπίτι και τον π@ίζω :) :)
Μίλαγα με έναν φίλο μου προχθές ο οποίος είναι καραβανάς. Είναι τώρα 37 ετών και είναι ήδη 20 χρόνια στον στρατό:eyepop: . Είναι ανθυπασπιστής τώρα και μπορεί να φτάσει στο βαθμό του αντί, εύκολα. Μου είπε λοιπόν ότι σε 5 χρόνια από τώρα, δηλαδή στα 42 του, θα μπορεί εάν θέλει να βγει στη σύνταξη, με απολαβές 1400?. Τα τελευταία χρόνια είναι στην Αθήνα σε πρατήριο και κωλοβαράει, έχει κάνει βέβαια και Εβρο, Ρόδο, Καλαμάτα κλπ. Εάν θέλει κάθεται και άλλα χρόνια και αυξάνει το εφάπαξ από 50.000 σε 100.000? και ανάλογα τη σύνταξη και το μισθό.
Ρωτάω εγώ τώρα εμάς που είμαστε κατά των καραβανάδων και του στρατού. Ποιος από εμάς στα 42 του θα έχει εξασφαλίσει το υπόλοιπο της ζωής του σε αξιοπρεπέστατο επίπεδο χωρίς κανένα άγχος? Ποιος είναι σίγουρος ότι δεν θα ψάχνει δουλειά επειδή η εταιρεία του θα κλείσει - φαληρήσει?
Ποιος θα έχει το χρόνο να ασχοληθεί με τα παιδιά του ή την οικογένειά του σε μια ηλικία που εμείς θα ζούμε με το άγχος της εξασφάλισης των διδάκτρων και λοιπών παροχών στα παιδιά μας κυρίως?
Ποιος θα έχει το χρόνο να κάνει τις βόλτες του με τη μηχανή, ενώ θα παλεύει να μαζέψει ακόμα τα ένσημα για να πάρει στα 65 του καμιά 800αριά ευρώ?

Θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας και μην αρχίσετε τα περί στρατόκαυλων κλπ διότι το ζωντανό παράδειγμα που έχω εγώ απέχει έτη φωτός από αυτό.
Είναι και συνάδελφος μοτοσυκλετιστής και παλικάρι πρώτο, άρα δεν έχει σημασία ο στρατός, αλλά ο άνθρωπος

SnakeMJK
22/04/2009, 12:01
Το μόνο που προσφέρει φαντάζομαι είναι αυτό που αναφέρεις...

Κατα τ' άλλα αν έχεις φάει τις μετακινήσεις - μετακομίσεις με το τσουβάλι, αν σε τρέχουν πέρα - δώθε χωρίς λόγο, αν χρειάζεται να ακούς και να ακολουθείς τις οδηγίες του κάθε παπάρα στρατόκαυλου για όλη σου την ζωή......... ε λογικό να θες να πάρεις σύνταξη απ τα 42 :p :p :p
καλή η σιγουριά, αλλά εγώ που έζησα σαν αξιωματικός για 1 μόλις χρόνο δεν θα μπορούσα να το κάνω για όλη μου την ζωή για κανένα λόγο. δεν αξίζει... (εκτός αν είσαι στραυτόκαλος :p )

devil's animal
22/04/2009, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagtav
Κάτι λίγο άσχετο με το πρόβλημα του φίλου μας, άλλα θα το πώ. Άλλωστε είμαι σπίτι και τον π@ίζω :) :)
Μίλαγα με έναν φίλο μου προχθές ο οποίος είναι καραβανάς. Είναι τώρα 37 ετών και είναι ήδη 20 χρόνια στον στρατό:eyepop: . Είναι ανθυπασπιστής τώρα και μπορεί να φτάσει στο βαθμό του αντί, εύκολα. Μου είπε λοιπόν ότι σε 5 χρόνια από τώρα, δηλαδή στα 42 του, θα μπορεί εάν θέλει να βγει στη σύνταξη, με απολαβές 1400?. Τα τελευταία χρόνια είναι στην Αθήνα σε πρατήριο και κωλοβαράει, έχει κάνει βέβαια και Εβρο, Ρόδο, Καλαμάτα κλπ. Εάν θέλει κάθεται και άλλα χρόνια και αυξάνει το εφάπαξ από 50.000 σε 100.000? και ανάλογα τη σύνταξη και το μισθό.
Ρωτάω εγώ τώρα εμάς που είμαστε κατά των καραβανάδων και του στρατού. Ποιος από εμάς στα 42 του θα έχει εξασφαλίσει το υπόλοιπο της ζωής του σε αξιοπρεπέστατο επίπεδο χωρίς κανένα άγχος? Ποιος είναι σίγουρος ότι δεν θα ψάχνει δουλειά επειδή η εταιρεία του θα κλείσει - φαληρήσει?
Ποιος θα έχει το χρόνο να ασχοληθεί με τα παιδιά του ή την οικογένειά του σε μια ηλικία που εμείς θα ζούμε με το άγχος της εξασφάλισης των διδάκτρων και λοιπών παροχών στα παιδιά μας κυρίως?
Ποιος θα έχει το χρόνο να κάνει τις βόλτες του με τη μηχανή, ενώ θα παλεύει να μαζέψει ακόμα τα ένσημα για να πάρει στα 65 του καμιά 800αριά ευρώ?

Θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας και μην αρχίσετε τα περί στρατόκαυλων κλπ διότι το ζωντανό παράδειγμα που έχω εγώ απέχει έτη φωτός από αυτό.
Είναι και συνάδελφος μοτοσυκλετιστής και παλικάρι πρώτο, άρα δεν έχει σημασία ο στρατός, αλλά ο άνθρωπος


ανοιγεις μεγαλο θεμα τωρα...
ολα ειναι σχετικα και πως τα βλεπεις τα πραγματα.
απ'οσο ειχα συζητησει με σοβαρους μονιμους στο στρατο και λεγαμε για τα προνομια και τις υποχρεωσεις τους,μην νομιζεις οτι τους κανουν και τρελη χαρη.
προτιμω μια δημοσια θεση χωρις χρεωση ανθρωπινων ζωων (και δη εφηβων), οπλισμου ασφαλειας αξιας εκατομμυριων ευρω και συνεχεις μεταθεσεις ανα την Ελλαδα.

το πιο απλο που μου ειπε καποτε ενας ειναι:
"εμεις δεν μπορουμε να παρουμε ποτε ενα σπιτι. παντα θα ειμαστε στο νοικι."

να μην αναφερω οτι δεν εχουν φιλους. ή οποιοι φιλοι εχουν δημιουργηθει μεσα απο την δουλεια τους και δεν ειναι και οτι καλυτερο γι'αυτο.


μπορω να ανφερω απειρα μειονεκτηματα οπως και εσυ πλεονεκτηματα. το θεμα ειναι πως θελει να βλεπει κανεις την ζωη του.

εγω προσωπικα προτιμω να μην βαραω προσοχες σε κανεναν (και μην μου πειτε για αφεντικο γιατι δεν ειναι το ιδιο πραγμα) και να μην θεωρειτε κανενας ανωτερος απο τον αλλον.

θυμαμαι στην Κυπρο οτι ενας ταγματαρχης απο Ειδικες Δυναμεις ειχε φαει 2 φορες στερηση βαθμου γιατι ειχε χτυπησει 2 δοκιμους και "εριχνε" μεχρι και τους λοχαγους. θα ηταν συνταγματαρχης. στρατοκαυλος τερμα. ειχε ακουστει οτι ηταν ενας απο αυτους που ειχαν πεσει τοτε στα Ιμια.

ευχαριστω αλλα δεν γουσταρω να πεφτω για καμψεις οταν ειμαι 31 και εχω βγαλει μια Ευελπιδων και εχω και καποια χρονια στο σωμα.
:wave2: