PDA

View Full Version : περι αλυσιδων



Rezeguet
04/04/2005, 17:13
λιοπον στο cbf 250 μου η αλυσιδα ειναι προβλημα. Με την εννοια οτι δεν ξερω πως να την φροντισω. Οταν καθαριζω την μηχανη καθαριζω και την αλυσιδα και το πισω γραναζι? και μετα βαζω και λαδακι? Και αν ναι πως την καθαριζω? Με πανι και απορυπαντικο και εξονυχιστικα η απαλα και με νερακι?

OldMan
04/04/2005, 17:27
:wave2: :wave2: :wave2:

Άμα ΔΕΝ βαριέσαι, βγάζεις κάθε φορά την αλυσίδα και την πλένεις ανελέητα με βούρτσα / πινέλο, ζεστό νερό και υγρό απορυπαντικό πιάτων.

Όσο την αφήνεις να στεγνώσει, περνάς με πανί και βενζίνη τα δόντια των γραναζιών.

Αφού στεγνώσει η αλυσίδα, την ξαναβάζεις στα γρανάζια και την λαδώνεις με spray (θα εμφανιστούν όπου νάναι κάτι τύποι και θα σου πούνε να βάλεις μίγμα λαδιού 20W50 και βαλβολίνης.....) από την ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ της πλευρά (αν δεν έχεις κεντρικό stand, θα σε βλέπει η γειτονιά να πηγαίνεις μπρος-πίσω το μηχανάκι και να σκύβεις κάθε τόσο να ψεκάσεις ....):lol:

Αμα βαριέσαι, την πλένεις μαζί με την μηχανή (με διαφορετικό σφουγγάρι ή βούρτσα) σε ΟΛΟ της το μήκος και αφού ξεπλυθεί καλά και στεγνώσει, κάνεις τα παραπάνω ...

:wave2: :beer: :wave2:

RapidShade
04/04/2005, 17:30
Αυτά παίζουν και για τις o-ring???

idi
04/04/2005, 17:39
Τρελη ταλαιπωρία για πολύ μικρο οφελος. Η αλυσιδα καθαριζει σχεδον τέλεια με ένα πινελακι και παραφινέλαιο. Και μετα με ένα σπρει περνας λιγο λαδακι…

αμα ειναι να βγαζω αλυσίδα καθε φορα..... καλύτερα να μη τη καθαρίζω καθόλου ....

ρε παιδια πρεπει να ειμαστε λογικοι!!!! δεν είμαστε συνεργείο μοτο!!!

adam_tsouk
04/04/2005, 18:03
Συμφωνώ με τον Γιώργο.


Θα χρειαστείς μία μέρα για να τα κάνεις όλα αυτά και δεν θα έχεις κάποιο ουσιαστικό όφελος.


Άσε που πρέπει να έχεις χώρο!

Rezeguet
04/04/2005, 18:13
εμενα το πισω γραναζι εχει πιασει βρωμια αστα να πανε. Ειναι μιγμα απο λαδι σκονη λασπη και βρωμια τωρα δεν ξερω αν πρεπει να το καθαρισω γιατι μετα δεν θα εχει λαδι.

periklisk
05/04/2005, 22:40
θέλει καθάρισμα η αλυσίδα αλλά όχι υπερβολές....

εγώ έχω ένα ειδικό χημικό που διαλύει τα λάδια και τα γράσσα χωρίς να χαλάει τίποτα άλλο.... Μόλις πέσει νερό πάνω του γίνεται σα σαπουνάδα και φεύγει...

Με το πινέλο φεύγει το γράσσο και από τα δύσκολα σημεία....

Μετά λαδάκι αλυσίδας απαραίτητα....

KaTaNaS
05/04/2005, 23:11
to parafinelaio me bambakero panaki doyleyei,



epishs katharizei apisteyta kai tis zantes!

George-3-
06/04/2005, 01:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
θέλει καθάρισμα η αλυσίδα αλλά όχι υπερβολές....

εγώ έχω ένα ειδικό χημικό που διαλύει τα λάδια και τα γράσσα χωρίς να χαλάει τίποτα άλλο.... Μόλις πέσει νερό πάνω του γίνεται σα σαπουνάδα και φεύγει...

Με το πινέλο φεύγει το γράσσο και από τα δύσκολα σημεία....

Μετά λαδάκι αλυσίδας απαραίτητα....

Και πως λεγεται αυτο...?

periklisk
06/04/2005, 09:45
grease and oil remover

είναι σε 4κιλο... να δω τα στοιχεία που γράφει πάνω γιατί μου το φέρανε και δεν ξέρω από που μπορείς να το πάρεις....

RapidShade
06/04/2005, 09:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
grease and oil remover

είναι σε 4κιλο... να δω τα στοιχεία που γράφει πάνω γιατί μου το φέρανε και δεν ξέρω από που μπορείς να το πάρεις....

Απο κει που σου το φέρανε!!!
απο κει μπορεί να το πάρει...

ή μπορεί να πάρει και το δικό σου...

ή να πάρεις εσύ ένα άλλο και να
το δώσεις σε μένα αυτό...

:wave2:

periklisk
06/04/2005, 09:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από RapidShade
Απο κει που σου το φέρανε!!!
απο κει μπορεί να το πάρει...

ή μπορεί να πάρει και το δικό σου...

ή να πάρεις εσύ ένα άλλο και να
το δώσεις σε μένα αυτό...

:wave2:

εσύ θα πάρεις ένα @άκι στη λαδόκολα:lol:

RapidShade
06/04/2005, 10:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
εσύ θα πάρεις ένα @άκι στη λαδόκολα:lol:

Σωστό το υποκοριστικό!!!...
έτσι έτσι... να βγαίνουνε στη φόρα
όλα σιγά σιγά!...

χαχαχααχ

:rotflmao: :lol: :rotflmao:

periklisk
06/04/2005, 10:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από RapidShade
Σωστό το υποκοριστικό!!!...
έτσι έτσι... να βγαίνουνε στη φόρα
όλα σιγά σιγά!...

χαχαχααχ

:rotflmao: :lol: :rotflmao:

AXAXAXAXAAA πάει το ποστ..... ΑΧΑΧΑΧΑΑΑΑ

OldMan
06/04/2005, 11:43
:rotflmao: :lol: :rotflmao:

Gentlemen..... !!!!

Θα ήθελα να σας επιστήσω λίγο την προσοχή στο ότι ΔΕΝ είναι κατάλληλα ΟΛΑ τα sprays (καθαριστικά ή λιπαντικά) για τις αλυσίδες (εννοείται ότι μιλάμε πάντα για αλυσίδες με O-rings ή X-rings) ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΝ γράφουν κάτι αντίστοιχο στην συσκευασία...

Οι περισσότεροι κατασκευαστές λιπαντικών ΔΕΝ έχουν καμία όρεξη(και χρόνο και χρήμα) να αλλάξουν την σύνθεση των λιπαντικών αλυσίδας που παρήγαγαν μέχρι πριν λίγα χρόνια και που ήταν ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΑ για τις παραπάνω αλυσίδες.

Κοτσάρουν λοιπόν ένα " O-ring Safe " στο δοχείο και ησυχάζουν !!!

Λίγο προσεκτική επιλογή στην μάρκα και τον τύπο του λιπαντικού ΔΕΝ θα έβλαπτε καθόλου ( όταν ρωτήσετε πόσο κάνει μια Regina Gold 5/8 x 1/4 X-ring ΔΕΝ θα σας αρέσει η απάντηση !!!!)

Αν δε, υπολογίσετε και το σετ γραναζιών (που ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ θα αντικαταστήσετε λόγω φθαρμένης αλυσίδας) .....

θα φτάσουμε σε ΜΕΓΑΛΗ στεναχώρια !!!!

:wave2: :beer: :wave2:

johnpan
06/04/2005, 12:02
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΚΛΑΣΣΙΚΟ WD40 ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ??

periklisk
06/04/2005, 12:21
Το WD40 εξαφανίζεται από την αλυσίδα σε χρόνο dt....

το βρίσκεις στη ζάντα, στα πλαστικά και γενικά εκεί τριγύρω....

Αν η αλυσίδα είναι παλιά και θέλεις να του βάλεις μπόλικο δοκίμασέ το γιατί θα πάει παντού......

OldMan
06/04/2005, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΚΛΑΣΣΙΚΟ WD40 ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ??

:mad: :D :mad:

Πάλι τα ίδιαααααα !!!!

Το ανωτέρω αντισκωριακό/λιπαντικό είναι Penetrating Oil και δουλειά του είναι να ξεφρακάρει-λιπαίνει μηχανισμούς και να εισχωρεί σε μέρη που δεν φτάνει απλό λιπαντικό.

Οι ιδιότητες του αυτές το καθιστούν ΑΚΡΩΣ ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ για αλυσίδες moto για 2 βασικούς λόγους :

1. Το λάδι του είναι πετρελαϊκής βάσης (όπως και το πετρέλαιο και η βενζίνη) και ΦΘΕΙΡΕΙ (ξεραίνει) τα τσιμουχάκια που κρατάνε το (από κατασκευής) λιπαντικό ανάμεσα στους πείρους και τα ράουλα της αλυσίδας....

2. Ακόμη και αν ΔΕΝ έκανε τα παραπάνω, το λάδι του είναι πολύ ΨΙΛΟ (ακριβώς για να μπορεί να εισχωρεί σε φρακαρισμένες βίδες κ.λ.π.) που ΔΕΝ μπορεί να σχηματίσει ικανοποιητικού πάχους film λιπαντικού ανάμεσα στις τριβόμενες επιφάνεις της αλυσίδας ...

(ΔΕν έχω τίποτε με το WD40 (το οποίο είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ, για την δουλειά που προορίζεται όμως ...

:wave2: :beer: :wave2:

Υ.Γ.
Μου φαίνεται ότι θα ανοίξω post περί αλυσίδων γενικότερα !!!!
(Πάρτε το και σαν απειλή ... ):mad: :mad: :mad:

johnpan
06/04/2005, 13:12
Δηλαδή αδερφε να το παρατήσω και να πάρω ένα κλασσικό σιλικονούχο σπρέι από κανα βενζινάδικο? Η ούτε πάλι είσαι ευχαριστημένος ?!! :rolleyes:

OldMan
06/04/2005, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Δηλαδή αδερφε να το παρατήσω και να πάρω ένα κλασσικό σιλικονούχο σπρέι από κανα βενζινάδικο? Η ούτε πάλι είσαι ευχαριστημένος ?!! :rolleyes:

:lol: :rotflmao: :lol:

Ρε δεν πάτε να βάλετε ΑΞΟΝΑ να ησυχάσουμε ΟΛΟΙ !!!!!

:wave2: :rotflmao: :wave2:

johnpan
06/04/2005, 13:22
Εγώ σε ρωτάω σοβαρά, θέλω να έχω ένα καλό σπρέι που να μπορώ να το βρίσκω εύκολα στην αγορά, και να βάζω μόνο αυτό, ούτε πινέλα, ούτε να λύνω αλυσίδες, ουτε τίποτα.

Ξέρεις? Υπάρχει τίποτα?

Αντε γιατί θα βάλω ΙΜΑΝΤΑ!!!! :rotflmao:

OldMan
06/04/2005, 13:56
:lol: :lol: :lol:

ΕΝΑ καλό spray που ΚΑΙ να καθαρίζει ΚΑΙ να λιπαίνει, ΔΕΝ υπάρχει (είναι κάτι σαν το "ασυμβίβαστο" των αρμοδιοτήτων).

Αν ΔΕΝ βαρυέσαι να πλένεις την αλυσίδα κάθε φορά (τουλάχιστον) που θα πλένεις και την μηχανή, τότε αρκεί η λίπανσή της με SHELL Advance Bio Chain ή MOTOREX 622 Racing (για street).

ΑΝ βαρυέσαι, τότε θα την καθαρίζεις πρώτα με MOTOREX 611 και μετά θα την λιπαίνεις.

:wave2: :beer: :wave2:

johnpan
06/04/2005, 14:07
Ευχαριστώωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω

:beer: :beer: :beer:

OldMan
06/04/2005, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Ευχαριστώωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω

:beer: :beer: :beer:

:lol: :rotflmao: :lol:

Δεν κάν' τίπτις !!!!

:wave2: :beer: :wave2:

jimjim
06/04/2005, 16:28
egw 8a sou sistina anepifilakta to bel ray super clean chain lube.
to vazeis vradu.xupnas pas patra gurnas koitas.stin zanta den vlepeis ixnos grasou.stin alisida vlepeis olo to graso pou evales to perasmeno vradu.einai aspro graso mamaei.exw xt 600k.edw kai 5000 khm asximi xrisi den exw sfixei akoma alusida.to idio kai sto dakar toy aderfou mou.swstos?

cityfly
06/04/2005, 16:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
θέλει καθάρισμα η αλυσίδα αλλά όχι υπερβολές....

εγώ έχω ένα ειδικό χημικό που διαλύει τα λάδια και τα γράσσα χωρίς να χαλάει τίποτα άλλο.... Μόλις πέσει νερό πάνω του γίνεται σα σαπουνάδα και φεύγει...

Με το πινέλο φεύγει το γράσσο και από τα δύσκολα σημεία....

Μετά λαδάκι αλυσίδας απαραίτητα....


και πιο είναι αυτό να το πάρουμε κι εμείς

periklisk
06/04/2005, 17:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan


Το ανωτέρω αντισκωριακό/λιπαντικό είναι Penetrating Oil και δουλειά του είναι να ξεφρακάρει-λιπαίνει μηχανισμούς και να εισχωρεί σε μέρη που δεν φτάνει απλό λιπαντικό.

Οι ιδιότητες του αυτές το καθιστούν ΑΚΡΩΣ ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ για αλυσίδες moto για 2 βασικούς λόγους :

1. Το λάδι του είναι πετρελαϊκής βάσης (όπως και το πετρέλαιο και η βενζίνη) και ΦΘΕΙΡΕΙ (ξεραίνει) τα τσιμουχάκια που κρατάνε το (από κατασκευής) λιπαντικό ανάμεσα στους πείρους και τα ράουλα της αλυσίδας....

2. Ακόμη και αν ΔΕΝ έκανε τα παραπάνω, το λάδι του είναι πολύ ΨΙΛΟ (ακριβώς για να μπορεί να εισχωρεί σε φρακαρισμένες βίδες κ.λ.π.) που ΔΕΝ μπορεί να σχηματίσει ικανοποιητικού πάχους film λιπαντικού ανάμεσα στις τριβόμενες επιφάνεις της αλυσίδας ...

(ΔΕν έχω τίποτε με το WD40 (το οποίο είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ, για την δουλειά που προορίζεται όμως ...

Γι' αυτό το χρησιμοποιούσα όταν πια η αλυσίδα μου είχε κλάσει και τα τσιμουχάκια της επίσης και επειδή είναι ψιλό μπαίνει παντού.... έβαζα και κάθε μέρα μέχρι να πετάξει όλη τη σκουριά από μέσα... μετά λαδάκι πάλι και γλύτωσα κανα δίμηνο.....

periklisk
06/04/2005, 17:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
και πιο είναι αυτό να το πάρουμε κι εμείς

Διάβασε παραπάνω ρεεεεεεεεεεεεεεε:lol:

jimjim
07/04/2005, 14:59
bel ray lew.kararizei kiolas.

gRim
07/04/2005, 18:59
Γνωρίζει κανείς που θα βρούμε προϊόντα belray στο Ηράκλειο της Κρήτης?:confused:

jimjim
07/04/2005, 19:43
auto den to xerw.se kanena sinergeio isws.(tis prokopis).prosexe omos na einai to kainourgio to super clean to opoio den feugei me tipotes.:winka:

gRim
07/04/2005, 20:50
Exo psaksei pantou. Mono motorex shell kai kati pio ftina brisko.
An kapios einai apo Hrakleio kai gnorizei as pei

free rider
08/04/2005, 07:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:lol: :lol: :lol:

ΕΝΑ καλό spray που ΚΑΙ να καθαρίζει ΚΑΙ να λιπαίνει, ΔΕΝ υπάρχει (είναι κάτι σαν το "ασυμβίβαστο" των αρμοδιοτήτων).

Αν ΔΕΝ βαρυέσαι να πλένεις την αλυσίδα κάθε φορά (τουλάχιστον) που θα πλένεις και την μηχανή, τότε αρκεί η λίπανσή της με SHELL Advance Bio Chain ή MOTOREX 622 Racing (για street).

ΑΝ βαρυέσαι, τότε θα την καθαρίζεις πρώτα με MOTOREX 611 και μετά θα την λιπαίνεις.

:wave2: :beer: :wave2:

ρε ψιτ...

αντιπρόσωπος του Θανάση στην Σαλόνικά είσαι ???

με έχετε κάνει να ΄ψαχνω το κατάστημα του συμπαθούς φίλου μας σε όλο το Παγκτράτι για να βρω αυτό το γαμωσπρέι...

ρε Θανάση κανά dilibery δεν βάζεις??

:wave2: :wave2:

OldMan
08/04/2005, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
ρε ψιτ...
αντιπρόσωπος του Θανάση στην Σαλόνικά είσαι ???


Ρε δεν πάτε να βάλετε ότι θέλετε !!!!

Δικιά σας η αλυσίδα, δικιά σας η ζάντα, δικό σας το ψαλίδι, δικιά σας και η πλάτη του μπουφάν και τα μπατζάκια του παντελονιού ......

Αλλα καλό θα είναι να ξέρετε (οι καβλόγκαζοι) ότι μια βρώμικη, αρρύθμιστη και ταλαιπωρημένη αλυσίδα, ΤΡΩΕΙ πάνω από 7-8% της ιπποδύναμης του μοτέρ.



:wave2: :beer: :wave2:

periklisk
08/04/2005, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ρε δεν πάτε να βάλετε ότι θέλετε !!!!

Δικιά σας η αλυσίδα, δικιά σας η ζάντα, δικό σας το ψαλίδι, δικιά σας και η πλάτη του μπουφάν και τα μπατζάκια του παντελονιού ......

Αλλα καλό θα είναι να ξέρετε (οι καβλόγκαζοι) ότι μια βρώμικη, αρρύθμιστη και ταλαιπωρημένη αλυσίδα, ΤΡΩΕΙ πάνω από 7-8% της ιπποδύναμης του μοτέρ.



:wave2: :beer: :wave2:

και είναι και επικίνδυνη!

Rezeguet
08/04/2005, 14:30
ρε grim κρητικατσι εισαι και συ? Εγω ειμαι Αγ.νικολαο και βρηκα σε εναν τυπο Μοτο Μπαμπη που πουλαει Χοντα και Καβα.
Ειχε το bell ray το καινουργιο 12 Ε η μπουκαλα μικρη (μου την αφησε 10 γιατι δεν ειχε ρεστα)

παντως τωρα ερωτηση για το συγκεκριμενο. Πως το χρησημοποιουν? Πρωτα πλενουν και μετα αφηνουν να στεγνωσει και μετα το λιπαινουν η το λιπαινουν κατευθειαν? Εγω το επλυνα λιγακι και μετα απο 10 λεπτα το λιπαινα με μικρη δοση στο πανω και κατω μερος του 0 ρινγ και το αφησα να δρασει 1-2 ωρες. Καλα εκανα?

idi
08/04/2005, 14:40
αυτο το Bell ray θα το βριζετε για πολυ καιρο...

ακομα προσπαθω να βγαλω την ασπριλα απο το γραναζι...

jimjim
08/04/2005, 18:20
me venzini dokimases?sto granazi oxi stin alisida.

gRim
08/04/2005, 18:40
Rezeguet an exeis kentriko stant stirikse ti mixani bale proti kai ka8ws h alisida 8a girna psekaze to esoteriko meros. To eksoteriko meros de nomizo na xreiazete na to psekaseis giati etsi ki allios 8a paei mono tou to ladi ekei...

Gia na ka8arisete grasa, ladia ktlp to powerclean ths motorex h' to brake cleaner einai oti prepei kai de katastrefoun ta plastika..

anco
08/04/2005, 18:42
Μotul Brake Claner (προσοχη που θα ψεκασεις , μπορει να χαλασει καποια γυαλαδα στο χρωμα), βγαζει τα παντα, ειναι σπρει και εχει ακριβεια εκει που ψεκαζει.

Motul Factory Chain Lube , σταθερο πανω στην αλυσιδα και αντεχει παρα πολυ.

Aντι του Βrake Cleaner μπορεις να παρεις και το Motul MotoWash κανει και για τα πλαστικα και για ολλες τις βρωμιες.


:wave2:

Rezeguet
09/04/2005, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
αυτο το Bell ray θα το βριζετε για πολυ καιρο...

ακομα προσπαθω να βγαλω την ασπριλα απο το γραναζι...

οντως εχει μια περιεργη ασπριλα και νομιζα οτι ητανε μονο παροδικο αλλα τελικα ητανε μονιμο.... ενταξει δεν με πειραζει κιολας...

Το πλαστικο καλυμα της αλυσιδας το εχετε ακομα πανω η οχι? Βολευει να το βγαζω οταν λαδωνω καθαριζω αλλα μετα το ξαναβαζω γιατι προφανως εχει καποια χρησημοτητα για να ειναι εκει....

gRim
09/04/2005, 15:38
Enoite oti xreiazete. Kai gia na mh leronete h alisida alla kai gia na mh gemiseis esi, to pirouni kai h zanta grasa.

sakisp
13/04/2005, 13:02
εχω ενα χτ600ε και θα χρειαστει εμεσα να αλαξω γραναζι αλυσιδα!!!!!το μηχανακι βασικα ειναι πολυ κοντο και θα ηθελα να το μακρινω λιγο!!!!!!σκεφτομουν 1 δοντι λιγοτερο στο μπροστινο γραναζι που αντιστοιχει σε 2.5 δοντια στο πισω!!!!βασικα με ενδιαφερει να δουλευει το μηχανακι σε ποιο χαλαρες στροφες για κανενα κοντινο ταξυδακι!και να κανει μετρα μεταξυ των αλαγων!!!!!!κατα ποσο θα κοψει?????το εχει κανει κανεις ξερει???
Υ.Γ.to mhxanaki fora ta mama granazia!!!!
eyxaristw!!!!!!!

sakisp
13/04/2005, 13:04
π[ινελακι με πετρελεακι!!!!και αν εχετε διαθεση για οθσιαστικοτερο καθαρισμο!πινελακι με σαπουνελαιο!!!!!αυτο θα το βρειτε σε μηχανουργια!δεν βλαπτει τα πλαστικα και καθαριζει καταπληκτικα!γυαλιζει και τις ακτινες με ενα σφουγκαρακι!!!!!!!!

OldMan
13/04/2005, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisp
εχω ενα χτ600ε και θα χρειαστει εμεσα να αλαξω γραναζι αλυσιδα!!!!!το μηχανακι βασικα ειναι πολυ κοντο και θα ηθελα να το μακρινω λιγο!!!!!!σκεφτομουν 1 δοντι λιγοτερο στο μπροστινο γραναζι που αντιστοιχει σε 2.5 δοντια στο πισω!!!!βασικα με ενδιαφερει να δουλευει το μηχανακι σε ποιο χαλαρες στροφες για κανενα κοντινο ταξυδακι!και να κανει μετρα μεταξυ των αλαγων!!!!!!κατα ποσο θα κοψει?????το εχει κανει κανεις ξερει???
Υ.Γ.to mhxanaki fora ta mama granazia!!!!
eyxaristw!!!!!!!

:confused: :confused: :confused:

Αν φοράει τα μανίσια γρανάζια, ΔΕΝ είναι κοντό !!!

Αν το μακρύνεις κι'άλλο, ΔΕΝ θα σου γεμίζει την τελευταία ταχύτητα (αν είσαι δικάβαλος και φορτωμένος, ΟΥΤΕ την προτελευταία).

Φθηνότερος τρόπος είναι όντως να αλλάξεις το μπροστινό, αλλά είναι επιβαρυντικό για την αλυσίδα (και απαγορευτικό (!!!) να πέσεις κάτω από 13 δόντια).

Εφόσον δεν θέλεις το μηχανάκι για ακραίες καταστάσεις, κράτα την σχέση γραναζιών του εργοστασίου (και αν γίνεται από άποψη διαστάσεων, ΑΥΞΗΣΕ τα δόντια κατά 1 μπροστά και 3 πίσω - αν αυτή είναι η αναλογία, ώστε να διατηρήσεις την ίδια σχέση μετάδοσης με ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ γρανάζια - και μακρύτερη αλυσίδα εννοείται...)

Θα σου βγεί ΛΙΓΟ ακριβότερα, αλλά θα έχεις γρανάζια και αλυσίδα για ΠΟΛΥ καιρό..

(Και -εννοείται άντα- ΟΧΙ αλουμινένια !!!)

:wave2: :beer: :wave2: