PDA

View Full Version : Γνωμες για αλλαγη μηχανης ?



PortisHead
21/04/2009, 14:45
Τον Αυγουστο του '08 αγορασα ενα Bandit 1250.
Δεν εχω καποιο παραπονο λειτουργικο απο το μηχανακι,απλα απο τις πρωτες μέρες κατι δεν μου καθεται καλα.Σα να μην το γουσταρω ,σα να μην ειναι για μενα αυτο.
Θα μου πειτε,απουσιαζες οταν το αγοραζες ? Οχι ,απλα καποια πραγματα τα βλεπεις εν καιρω.
Βλεπω στο δρομο και χαλβαδιαζω μονοκυλινδρα οπως XTX , Pegaso Strada ,ΚΤΜ 690 και λοιπα παιχνιδακια.
Θα χτυπάω το κεφαλι μου αν το ανταλλαξω ?
Υποψιν δεν κανω πλεον ταξιδια με τη μηχανη και οι μεγιστες αποδρασεις μου θα ειναι +- 200 χλμ.
Τι λετε ?

Gandalf dr685sm
21/04/2009, 15:05
εμ.. .αν δεν σου κάνει κλικ.. τι να σου πούμε εμείς;... είναι θέμα κα(τ)λάς πλέον.

Για τα μονοκύλινδρα το μόνο που μπορώ να σου πω ,...... (μιας και όσο είχα μηχανή όλες μονού κυλίνδρου ήταν και είναι).... είναι πως βολεύουν αφάνταστα μέσα στην πόλη και ειδικά με το ΧΤΧ τώρα, τα 200ΚΜ είναι παιχνιδάκι.

Αλλά όπως είπα είναι και θέμα κά(τ)λας... Θα έλεγα καλύτερα να καβαλήσεις πριν σκεφτείς ανταλλαγή. Να δείς αν πραγματικά σου κάνουν αυτά που κοιτάς, σαν αναβάτη.

Gandalf

PortisHead
21/04/2009, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
εμ.. .αν δεν σου κάνει κλικ.. τι να σου πούμε εμείς;... είναι θέμα κα(τ)λάς πλέον.

Για τα μονοκύλινδρα το μόνο που μπορώ να σου πω ,...... (μιας και όσο είχα μηχανή όλες μονού κυλίνδρου ήταν και είναι).... είναι πως βολεύουν αφάνταστα μέσα στην πόλη και ειδικά με το ΧΤΧ τώρα, τα 200ΚΜ είναι παιχνιδάκι.

Αλλά όπως είπα είναι και θέμα κά(τ)λας... Θα έλεγα καλύτερα να καβαλήσεις πριν σκεφτείς ανταλλαγή. Να δείς αν πραγματικά σου κάνουν αυτά που κοιτάς, σαν αναβάτη.

Gandalf

Το XTX ειναι 1ο στις επιιλογες μου....αλλα που να βρεις πλεον test ride....παει παλιωσε κα ιτο βγαλανε απο τα tests

Gandalf dr685sm
21/04/2009, 15:29
Να μην λες βλακείες.. .όποτε το αποφασίσεις, βρισκόμαστε για καφεδάκι ή μπύρα και το πας μια βολτίτσα να δείς αν σου κάνει κλικ. Δεν είμαστε δα και άγνωστοι. Ξέρουμε ο ένας τον άλλον.

Άλλωστε το bandit σου κοστίζει τα τετραπλάσια...χαχαχαχαχα...

Gandalf

Road67
21/04/2009, 15:30
Γιατί όχι το TDM ;

PortisHead
21/04/2009, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Γιατί όχι το TDM ;
Ειχα το 850 8 χρονια.... οχι παλι TDM.
Μονολυλινδρο θελω.

Thrakiotis
21/04/2009, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Ειχα το 850 8 χρονια.... οχι παλι TDM.
Μονολυλινδρο θελω.

καλα Γιωργο θα σου πουλησω το 900 (μου περασε απο το μυαλο και αυτο)
ας ειναι 2κυλινδρο...

PortisHead
21/04/2009, 16:05
Gandalf ?
Στην πορεια πως ειναι ?
Εχω κακες εμπειριες απο ενα DR650 που ειχα καποτε....μετα τα 120....χορευε.
Ειναι καλυτερο το XTX σε αυτα ?

Nεκταριε ?
Οχι αλλο TDM δεν μπορω :D :D :D
Εξαλλου τα αξεσουαρ σου κανουν οσο αλλο ενα TDM ! :D

FZMAN
21/04/2009, 17:12
Πολύ καλό το XTX απλά είναι ένα χωμάτινο με ασφάλτινες αναρτήσεις και ασφάλτινα λάστιχα.
Τι γνώμη έχεις για το MT-03; Για δές το λίγο.

Gandalf dr685sm
21/04/2009, 20:29
Αδερφέ... μιλώ μόνο απο τις δικές μου εμπειρίες έτσι; για να είμαι ξεκάθαρος.

Το ΧΤΧ το έχω δεύτερο χέρι απο τα 17.000ΚΜ και μετά. στα 30 περίπου τώρα, δεν έχει κάνει κιχ , με τακτικά βέβαια service και συντήρηση του, όπως λέει στο manual.

Στον δρόμο δεν κουνάει καθόλου και σε μεσαίες και υψηλές ταχύτητες για μονοκύλινδρα, έχει συμπεριφορά ηλεκτρική... δηλαδή χωρίς κραδασμούς και χαστούκια απο πλευρικούς ανέμους. Βοηθάει και το δέσιμο και οι καλές του αναρτήσεις.

Περιφερειακά για Ιαπωνικό μονοκύλινδρο άριστα... αν σκεφτείς οτι έχει καταπληκτικά φρένα , σωληνάκια υψηλής, white power αζώτου ανάρτηση, upside down, excel ζάντες, κτλ.. κτλ..

Σε τελική αν είσαι ελαφρύς μπορεί να δείς και 170 στο κοντέρ... σε ταχύτητα άνετη ταξιδιού για τα δικά μου 94 κιλά και 1.83 ύψος είναι περίπου στα 130-140 στο κοντέρ. Χωρίς "φλακόνια" απο τον αέρα σε κράνος και σώμα.

Μειονεκτήματα;... το οτι είναι βαρύ μηχανάκι (175 κιλά περίπου "στεγνό") και οτι ενώ έχει 15ltr ντεπόζιτο και άνετα σε πάει 250ΚΜ ταξιδάκι με νορμάλ ταχύτητες (210-220 σκισμένο) , το λαμπάκι ανάβει στ0 1/3 γεμάτο ντεπόζιτο. Εκεί πρέπει να παίζεις με τον χιλιομετρητή για να είσαι μέσα στο όριο γεμίσματος και να μην ζορίσεις/κάψεις την αντλία καυσίμου του αν αδειάσει το ρεζερβουάρ.

Μέσα στην πόλη , στην κυριολεξία δεν παίζεται μιας και έχει και καλό κόψιμο τιμονιού και άνετα παίρνει και συνεπιβάτη , θηλυκής φύσης μέχρι 60-65 κιλά πίσω σου. Προσωπικά μου αρέσει και μένα η εμφάνιση του, ειδικά το κατάμαυρο που έχω κατορθώσει να πάρω.

Σε τιμή μεταπώλησης.. κλασσικό ΧΤ... δεν χάνει πολλά συγκριτικά με άλλα μοντέλα της κατηγορίας του.

Προσωπικά είμαι 110% ευχαριστημένος με το συγκεκριμένο μηχανάκι και θεωρώ οτι έκανα μια αγορά best value for money. Σαφώς και δεν είναι μηχανάκι "ξυράφι" με αγωνιστικές καταβολές, ούτε είναι κάποιο trip-bike που θα κάνει αμέτρητα χιλιόμετρα. Για μένα είναι ενα καλό εργαλείο με ικανότητες που μπορούν να ξυπνήσουν αδρεναλίνη αρκεί να θυμάσαι πως είναι μηχανάκι διασκέδασης και δουλειάς και οχι μηχανή πίστας - απόλυτο όπλο.

Αν ψάχνεις κάτι τέτοιο και για αποδράσεις σε κοντινές αποστάσεις της τάξης των 200-300ΚΜ είναι κάτι που συνιστώ ανεπιφύλακτα...

Α.. και το κυριότερο.. αντιπροσωπεία/after sales service έχει την ΥΑΜΑΗΑ... με οτι και αν σημαίνει αυτό για εκείνους που ξέρουν.

Gandalf

SVX
21/04/2009, 21:08
παρε ενα MT-03 που ειναι αναμεσα σε STREET & ΧΤ που τα δινουν και φτηνα...(λογω χαμηλης εκτιμησης στην ελληνικη αγορα)


γιατι απο αυτα που λες ψαχνεσαι για FUn bike και αν παρεις το ΧΤx δεν θα "δει" και πολυ TRAIL καταστασεις.....



βαλτου χουφτες -ζελατινα και Pirelli scorpio SYNC..... και γινε μικρο παιδι :wacko:


:wave2: συμφορουμιτικο μοτορι στα 4000ευρω με 6500 χλμ. http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=1418415&highlight=mt03#post1418415 :wave2:


161635