PDA

View Full Version : Τελικα τι jacket χρειαζομαστε?



AFTER
04/04/2005, 18:19
Ειμαι στα χναρια αγορας νεου jacket(πανε τα λεφτουδακια μουυυυυυυυυ),ομως αυτην την φορα εχω κολλησει αγρια!

Ο λογος ειναι οτι δεν ξερω αν θα πρεπει να παρω δερματινο ή απο gordura!

Οκ τα δερματινα ειναι πιο ωραια για street μηχανες(αν και αυτο ειναι αντικειμενικο),αλλα δεν ειναι 100% αδιαβροχα!

Επισης ακουσα οτι τα συνθετικα ειναι εντελη πιο ζεστα!

Επισης με οσα παιρνεις ενα μαπα δερματινο,παιρνεις ενα τελειο συνθετικο!

Βασικα ειμαι πιο κοντα στην αγορα ενος συνθετικου αυτην την φορα,αλλα μπορει να αλλαξω γνωμη την τελευταια στιγμη αν δω κανενα ωραιο δερματινο και κολλησω(βρηκα κατι προσφορες dainese t-age κτλ,στα 300-350€)

Γνωμες συντεκνοι!


:wave2:

johnpan
05/04/2005, 13:38
Καμία σχέση στην προστασία από το κρύο, η κορνοτύρα με το δέρμα. Τα χιόνια του Γενάρη τα βγάζεις με δέρμα? Δε νομίζω...

Κορτούρα, και μάλιστα η αφαιρούμενη επένδυση να έχει και μανίκια. Μόνο μην πέσεις με πάνω από 120... Λιώνει όλη!

AFTER
05/04/2005, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Μόνο μην πέσεις με πάνω από 120... Λιώνει όλη!


Θα......προσπαθησω!!! :look:

Θάνος
05/04/2005, 14:50
Ο καλός σπάταλος μοτοσυκλετιστής έχει κι απ'τα δύο.

Το cordura για την πόλη αν θέλεις να μην έχεις πρόβλημα από κρύο, βροχή και τα σχετικά...

Το δερμάτινο για τις εκδρομές για προστασία από τον αέρα και τις πτώσεις (μακρυά από μας!).

Αν η τσέπη σου σηκώνει μόνο το ένα, εγώ στη θέση σου θα προτιμούσα δερμάτινο και για τις αντίξοες καιρικές συνθήκες του χειμώνα, ένα ισοθερμικό από μέσα και ένα σκέτο αδιάβροχο απ'έξω κάνουν δουλειά...

Άλλωστε καλοκαίρι έρχεται... Πάρε τώρα ένα δερμάτινο και του χρόνου το χειμώνα παίρνεις cordura!

AFTER
05/04/2005, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Ο καλός σπάταλος μοτοσυκλετιστής έχει κι απ'τα δύο.

Πάρε τώρα ένα δερμάτινο και του χρόνου το χειμώνα παίρνεις cordura!

Στο μυαλο μου μπηκες και με διαολιζεις να χωσω το χερι βαθια στην τσεπη?
Λες και χρειαζομαι και πολυ...:rolleyes:

Το θεμα ειναι οτι εχω ηδη ενα δερματινο εν ενεργεια,αλλα και ενα απο tactel για καλοκαιρι!

Μηπως θελω να σπρωξω χρηματα(λες και περισευουν...),και δεν το εχω καταλαβει?

Μηπως θα επρεπε να προβω στην αγορα αλλου εξοπλισμου,οπως καλυτερα γαντια,μποτες,παντελονι....?
Μηπως να τα παρω ολα?

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΟΣΑ ΑΞΕΣΟΥΑΡ ΘΕΛΩ,ΚΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΟΛΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΖΩΗ........ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ? :D

sniper
05/04/2005, 15:32
Παλιότερα δεν φοράγανε τίποτα.... μπουφανάκι σαν κι αυτό που πηγαίνανε στην disco (Boney M, Bee Gees κλπ) γάντια (τι είναι αυτό; ) και το κράνος ήταν κάτι που φόραγαν στον στρατό....

Τώρα υπάρχουν τα πάντα και καλό θα ήταν να έχουμε (αν βέβαια μπορύμε) ένα απ' όλα και όσο καλύτερο γίνεται.....

Ακριβό σπορ αλλά επενδύεις στον εαυτό σου.....

tai
05/04/2005, 19:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Καμία σχέση στην προστασία από το κρύο, η κορνοτύρα με το δέρμα. Τα χιόνια του Γενάρη τα βγάζεις με δέρμα? Δε νομίζω...

Με δερμάτινο μπουφάν, ισοθερμική φανέλα, και αντιανεμικό (της φόρμας), ταξίδεψα σε θερμοκρασίες από +3 έως -2 με 140χλμ, και το μόνο που πάγωσε, ήταν τα νύχια των χεριών.:wave2: :wave2:

periklisk
05/04/2005, 23:52
Εγώ ψηφίζω ένα καλό δερμάτινο με αφαιρούμενη επένδυση....

AFTER
06/04/2005, 01:16
Τι σας ειπα οτι θα δω κανενα δερματινο και θα κολλησω?

Ειδα το παρακατω jacket σε προσφορα,ηταν καινουργιο,πετυχα την στιγμη που τα φερνανε!

Το ειχαν στα 350€


11895

AFTER
06/04/2005, 01:20
Επισης στα 260€ βρηκα αυτο απο cordura αλλα θα πρεπει να αγορασω ξεχωριστα τα προστατευτικα


11896

AFTER
06/04/2005, 01:26
Ακομα σε προσφορα 375€ βρηκα το imatra


Και αν ποτε βγαλω ακρη,σφυριχτε μου!!!


11897

SF
06/04/2005, 09:51
Σε δερμάτινο Dainese έχε υπ'όψη ότι θα χώσεις ακόμα €40-50 για να πάρει το μεγάλο κόκκαλο (5-6 σπόνδυλοι) για την πλάτη, που δεν είναι στάνταρ.


Πάντως δεν μπορώ να κατάλάβω βρε παιδί μου: όλα τα πράγματα του κόσμου ακριβαίνουν (και ιδίως με το €), και τα jacket της Dainese έχουν πέσει στα μισά λεφτά??? Πριν 3-4 χρόνια πήρα το Brave με 195.000δρχ!!! Να το κάνω €? :D Και είναι 'μεσαίο' τζάκετ έτσι? Τα τύπου Imatra είχαν 50% και πλέον παραπάνω!!

tai
06/04/2005, 17:29
Ας είναι καλά οι Κίνα, Βουλγαρία, Ταιβάν, κλπ:lol: :lol: :lol:

siokatas
06/04/2005, 23:18
:wave2:


φιλε μου μια γνωμη.....CLOVER SYS 5 τα εχει ολα και συμφερει γινεται μεχρι και αμανικο...300 ευροπουλα αλλα...ειναι 5 σε1 δεν ξερω αν το ειδες το εχω εδω και 1 χρονο περιπου και ειμαι πολυ ευχαριστημενος (σε μαυρο ομως)


11949

AFTER
06/04/2005, 23:42
Εισαι πρωτος!!!

Το εψαχνα και δεν θυμομουν αν ηταν clover ή spidi!

Ξερεις καποιο καταστημα που να τα φερνει?

:beer:

955i
07/04/2005, 00:36
κακα τα ψεματα, το cordura ειναι πολυ πιο ζεστο και πιο ελαφρυ, αν πηγαινεις για δουλεια δεν τσαλακωνει το πουκαμισο, πολλες τσεπες να βαζεις διαφορα αρα καταργεις την banana, αλλα απο την αλλη το δερματινο ειναι πιο μουρατο. αρα προτεινω παρε ενα καλο δερματινο οποιο σου αρεσει, και ενα cordura οποια μαρκα και αν ειναι, ειναι πλεον ολες καλες, ας ειναι και colori!
το ολο σκηνικο το βλεπω γυρω στα 500 ευρω;)
τωρα για γαντια μια ειναι η λυση :θερμενομενα grip!!!!;) ;) κανενα γαντι δεν ζεστενει στο πολυ κριο!!!;) :beer:

ruyjin
07/04/2005, 09:42
Λοιπον, φιλε, αν κανεις ταξιδακια και βολτες και δε το θες μονο για μουρη και επειδη λεφτα και για δερμα και για γκορντουρα δυσκολο, προτεινω γκορντουρα.
εφαγα πριν ενα χρονο για μιαμισι ωρα βροχη-καρεκλες απο δευτερα διοδια μεχρι λαμια με δερματινο. δεν ειχα παρει δικο μου τζακετ τοτε ευτυχως, γιατι ετσι κατελειξα σε γκορντουρα.

ασε που απ οτι ειχα δει εγω για να παρεις μουρατο γαματο δερματινο θελεις 500+, αυτο εντελως υποκειμενικο...

δες και τα γκορντουρα spidi, ειναι πιο οικονομικα και τα μονο που πλησιαζουν τα dainese.

φιλικα, και καλη αγορα :wave2:

m1ke
07/04/2005, 11:50
Εγώ πρόσφατα πήρα το Dainese JetPac :D Είναι κάτι ανάμεσα σε δέρμα και συνθετικό. Στα σημεία που απαιτείται αντοχή σε πτώση έχει δέρμα, και στα σημεία που χρειάζεται ελαστικότητα για σωστή εφαρμογή στο σώμα και περισσότερο άνεση στις κινήσεις έχει ένα τύπο ελαστικού kevlar αντίστοιχης αντοχής με το δέρμα.
Μιλάμε ότι έχει τέλεια εφαρμογή πάνω στο σώμα το συστήνω ανεπιφύλακτα. :winka:
ΔΕΝ είναι αδιάβροχο και δεν με απασχολεί, γιατί πάντα χρησιμοποιούσα ολόσωμο αδιάβροχο πάνω από το jacket. Μετά από λίγη ώρα οδήγησης σε βροχή ειδικά μέσα στην πόλη το jacket θα φάει λάσπη με το κουτάλι, και μέτα άντε να καθαρίσεις το condura από τη λάσπη!!!! :(

Θάνος
07/04/2005, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από m1ke
....και μέτα άντε να καθαρίσεις το condura από τη λάσπη!!!! :(

Το cordura καθαρίζεται πανεύκολα. Το βάζεις κάτω από το ντους και το σαπουνίζεις!

Το δερμάτινο πώς το καθαρίζεις με το vetex;

m1ke
07/04/2005, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Το cordura καθαρίζεται πανεύκολα. Το βάζεις κάτω από το ντους και το σαπουνίζεις!

Το δερμάτινο πώς το καθαρίζεις με το vetex;

Με το vetex καθαρίζει μια χαρά. Το θέμα είναι πως θα αποφύγεις εν τέλει το καθάρισμα. Για να καθαρίσεις παντελόνι και jacket είτε δερμάτινο είτε condura θέλεις τουλάχιστον ένα μισάωρο. Γι αυτό αδιάβροχο πάντα :winka:

tai
07/04/2005, 19:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από m1ke
Με το vetex καθαρίζει μια χαρά. Το θέμα είναι πως θα αποφύγεις εν τέλει το καθάρισμα. Για να καθαρίσεις παντελόνι και jacket είτε δερμάτινο είτε condura θέλεις τουλάχιστον ένα μισάωρο. Γι αυτό αδιάβροχο πάντα :winka:

Η λύση.

Μόλις κατέβεις από την μηχανή, γεμάτος λάσπες, κάνεις ένα ντουζάκι και μετά γδύνεσαι.:lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :rotflmao:

Boxer
08/04/2005, 09:19
Εγω ρε παιδια ψαχνω κατι σε δερματινο , οχι κοντο ομως, 3/4 νομιζω λεγονται.
Κατι ομως να μη δειχνει πολυ μηχανοβιο - λιγο κυριλε - αλλα να εχει τις ανεσεις των μηχανοβιων μπουφαν.

Εχω ενα dainese συνθετικο πολυ καλο αλλα ρε παιδι μου ειναι πολυ μηχανοβιο.Δεν μπορω να παω σε ενα κυριλε ραντεβου με κυριλε ρουχα απο κατω και απο πανω το μπουφαν του Rossi.

Οποιος εχει κατι να προτεινει δεκτο.:wave2:

m1ke
08/04/2005, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Η λύση.

Μόλις κατέβεις από την μηχανή, γεμάτος λάσπες, κάνεις ένα ντουζάκι και μετά γδύνεσαι.:lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :rotflmao:

Ωραίος :smilea: Μπορείς βέβαια να σταματήσεις και σε ένα βενζινάδικο να σε περάσει μία με το πιεστικό :lol:

siokatas
09/04/2005, 00:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Εισαι πρωτος!!!

Το εψαχνα και δεν θυμομουν αν ηταν clover ή spidi!

Ξερεις καποιο καταστημα που να τα φερνει?

:beer:

ΦΙΛΕ AFTER εδω θα σε δυσαρεστισω γιατι μενω θεσ\νικη και για αθηνα δεν γνωριζω.....το μπουφαν παντως λεγεται
сlover sys(tem)5 .............kαι ειναι πολυ ζορικο.........

φιλε στο site http://www.baxevanis.gr/clover/index.html εχει περισσοτερα στοιχεια.....
:wave2:

tai
09/04/2005, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Boxer
.Δεν μπορω να παω σε ενα κυριλε ραντεβου με κυριλε ρουχα απο κατω και απο πανω το μπουφαν του Rossi.

πάγενε σε χύμα ραντεβου με κάζουαλ ρούχα. παλιοκυρίλα.:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: αφου σε χαλνάει το ραντεβου με αυτά τα ρούχα, πήγενε σε άλλο ραντεβου.:lol: :lol: :lol: :lol:







































κοίτα σε golden bee. έχει σακάκια κορντούρα σαν υφασμάτινα.:wave2: :wave2: