PDA

View Full Version : hornet 250



kostas4
22/04/2009, 12:26
gia sas paidia...ti kanete? eimai neos sto forum k thelo na agoraso ena hornet 250...mipos mporei kaneis na mou pei merika pragmata gia ayto to mixanaki? apo texnika xaraktiristika....antallaktika iparxoun giati apo oti ksero einai paraeisagogis....aksizei na to paro?

Road67
22/04/2009, 12:37
Πέρα απ' το οτι είναι παραεισαγωγής που δεν αποτελεί απαραίτητα πρόβλημα, το βασικό κατ' εμέ πρόβλημα είναι πως πρόκειται για πολύστροφο μηχανάκι. Υπάρχουν αρκετά μηχανάκια που εισάγονται ή εισήχθησαν κανονικά κοντά στα 40 άλογα και τα οποία δεν είναι κατ' ανάγκη πολύστροφα. Υποθέτω οτι έχεις το μικρό δίπλωμα.

kostas4
22/04/2009, 13:33
οχι εχο το απεριοριστο διπλωμα....δεν εχω τετοιο προβλημα...το θεμα ειναι οτι εχω βρει ενα αλλα δεν ξερω πολλα για αυτο το μηχανακι...μου αρεσει παρα πολυ κ θελω να το αγορασω...αλλα φοβαμαι αμα μου παθει καμια ζημια θα βρω ανταλλακτικα?υπαρχουν στις αντιπροσωπειες? κ το αλλο ειναι οτι εγω μενω στο ηρακλειο κρητης και το βρηκα αθηνα κ δεν εχω μηχανικο να το ελεγξει...help me...κατι αλλο που δεν ξερω ειναι το μηχανακι βγαζει ζημιες?

odt
22/04/2009, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostas4
το θεμα ειναι οτι εχω βρει ενα αλλα δεν ξερω πολλα για αυτο το μηχανακι...μου αρεσει παρα πολυ κ θελω να το αγορασω...αλλα φοβαμαι αμα μου παθει καμια ζημια θα βρω ανταλλακτικα?υπαρχουν στις αντιπροσωπειες? κ το αλλο ειναι οτι εγω μενω στο ηρακλειο κρητης και το βρηκα αθηνα κ δεν εχω μηχανικο να το ελεγξει...help me...κατι αλλο που δεν ξερω ειναι το μηχανακι βγαζει ζημιες?

μην το πάρεις, είναι πολύ σπάνιο μηχανάκι, που δεν έχει εισαχθεί επίσημα και θα δυσκολευτείς πολύ στο θέμα των ανταλλακτικών, ειδικά στην περίπτωσή σου που δεν μπορείς να το ελέγξεις πριν το πάρεις...

:wave2:

kostas4
22/04/2009, 19:51
το θεμα ομως ειναι οτι το γουσταρω πολυ αυτο το μοτορι και πραγματικα το θελω...σκεφτηκα κ το 600αρι αλλα ειναι πολλα κυβικα για αρχη....παντα ειχα παπια αστρα,κρυπτον κ τωρα εχω ενα τζιλερα ραννερ...κ απο τα μικρα κατευθειαν στα μεγαλα το θεωρω αλεξιπτωτισμο...δηλαδη ανταλλακτικα δεν υπαρχουν...

Road67
22/04/2009, 20:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostas4
το θεμα ομως ειναι οτι το γουσταρω πολυ αυτο το μοτορι και πραγματικα το θελω...σκεφτηκα κ το 600αρι αλλα ειναι πολλα κυβικα για αρχη....παντα ειχα παπια αστρα,κρυπτον κ τωρα εχω ενα τζιλερα ραννερ...κ απο τα μικρα κατευθειαν στα μεγαλα το θεωρω αλεξιπτωτισμο...δηλαδη ανταλλακτικα δεν υπαρχουν... Πάρε το CBF 250 ή το CB 400SF

ftsmf
22/04/2009, 20:24
κοιτα να δεις.. το μηχανακι το συγκεκριμενο ειναι υψηλοστροφο.. για πρωτο μηχανακι ειναι καλο.. ειναι γνησιο ιαπωνικο χοντα... αρα προβληματα ΔΕΝ προκειτε να βγαλει η αν βγαλει θα ειναι τιποτα ψιλοηλεκτρικα(σχεδον αδυνατο).. το θεμα ειναι οτι αν(που το πιο πιθανο ποτε) σου βγαλει θα δυσκολευτεις να βρεις ανταλλακτικα.. χωρις να σημαινει οτι δεν θα βρισκεις απλα θα εισαι στη γυρα... πολλα ανταλλακτικα τα μοιραζεται με αλλα μηχανακια χοντα που κυκλοφορουν επισημα και ανεπισημα... απο καταναλωση δεν εχει προβλημα και υενικωσ ειναι πολυ καλη πρωτη επιλογη για μενα.. απο μενα λοιπον ΠΑΡ'ΤΟ.. απλα πες μας αν θες χρονολογια του μοντελου χλμ και κατασταση περιφεριακων να σου πουμε μια γνωμη αν πρεπει να το παρεις...

kostas4
23/04/2009, 12:18
exei 32000 xlm. einai mple xroma se aristi eksoteriki katastasi. i adeia leei oti einai ton 1/2000. tora den ksero an ontos einai alithino...to deinei 2 xiliarika...ti lete?

Road67
23/04/2009, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostas4
to deinei 2 xiliarika...ti lete? οτι αν έχεις όπως ανέφερες δίπλωμα ανεξαρτήτως κυβισμού για ποιό λόγο να δώσεις 2.000 για ένα μηχανάκι 9 ετών (έστω) όταν υπάρχουν πιο καινούργια μοντέλα άνω των 250 κυβικών και μάλιστα ιδανικά για πρωτόπειρους (αν είσαι). To CBF250 πάντως που ανέφερα με 2.000 παίρνεις μοντέλο μάξιμουμ 2-3 ετών.

ftsmf
23/04/2009, 17:01
διαφωνω καθετα με το cbf250.. και επειδη ειναι 9 χρονων το μηχανακι τι εγινε..? το cb400sf που εχω εγω ειναι 17 ετων και ακομα δουλευει ρολοι.. ουτε ερυθμιες στα καρμπς δεν εχει..και ειναι αλλο να εχεις τετρακυλινδρο 250cc υδροψυκτο και αλλο μονοκυλινδρο 250 αεροψυκτο.. εξαλλου πιστευω οτι το χορνετ ειναι κλασεις ανωτερο σαν μοτοσυκλετα... ειτε απο θεμα φρενων ειτε απο μοτερ ειτε απο δυνατοτητες και απο εμφανιση ακομα ειναι πολυ καλυτερο(υποκειμενικο).. και για πρωτοπειρο ειναι οτι πρεπει... και εχει μια δυναμη που αν μη τι αλλο αν το βαρεθει γρηγορα θα εχει αρκετες ψηλες στροφες για να το καυλαντισει το μηχανακι του.. δεν θα χρειαστει να το δωσει συντομα.. μοντελο 2000 ειναι πολυ καλο φιλε μου.. εγω λεω αν το ακουσ καλα το μοτερ κι αν απο περιφερειακα ειναι ολα οκ τοτε παρτο.. αν δεις οτι χρειαζεται λαστιχα αλλυσιδες και λοιπα παλι παρτο απλα προσπαθησε να ριξεις την τιμη..

kostas4
23/04/2009, 18:32
dikio exeis file mou...k ego protimo ena kalo scooter para to cbf....den mou aresei katholou...to mono kalo einai oti einai honda....eno to hornetaki einai allo pragma...apla mporei kaneis na mou proteinei kanena kalo mixaniko stin athina na to akoysei na mou pei gnomi an einai na to paro? oso gia ta 2 xiliarika einai sizitisima....

ftsmf
23/04/2009, 18:42
σου στελνω πμ.. κοιτα σε 2 λεπτα...

Road67
23/04/2009, 20:48
Δε σου αρέσει το CBF250 και σου αρέσει το Hornet250 που έχουν παρόμοιο στήσιμο (και που μ' ένα μάξιμουμ 500άρι κάνεις το CBF φτηστό).
Μάλλον κάτι δε στέκει σ' αυτά. Επιπλέον και οι δύο ακολουθείται το σκεπτικό οτι το hornet είναι εξαιρετικό. Ποιό hornet το 600 ή το 900; Γιατί το 250 κανένας δεν εννοεί και νομίζω οτι καταλαβαινόμαστε. Μόνο σε άσχετους θα περάσει το δυομισάρι για μεγαλύτερο.
Κάνε ό,τι θέλεις αλλά είσαι λάθος. Α υπάρχει και το YBR που είναι ψεκαστό, αλλά αυτό ό,τι και να του κάνεις ποτέ δε θα μοιάσει με hornet.
Και το να ταυτίζει κάποιος το SF μ' ένα εξ' ίσου παλιάς κοπής και τεχνολογίας δυομισάρι είναι άκαιρο και άσχετο.

ftsmf
24/04/2009, 02:35
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΧΟΡΝΕΤ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΣΤΗΜΕΝΗ ΜΗΧΑΝΗ... ΚΑΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕ ΠΟΥΘΕΝΑ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΗΧΑΝΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΟΙΖΕΙ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΥ ΚΥΒΙΣΜΟΥ.. ΚΑΙ ΕΠΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΝΑ ΠΑΡΕΙς ΕΝΑ CBF ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΙΖΕΙ ΜΕ ΧΟΡΝΕΤ??? ΕΞΑΛΛΟΥ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΝΑ ΠΑΡΕΙς ΕΝΑ ΜΟΝΟΚΥΛΙΝΔΡΟ ΑΕΡΟΨΥΚΤΟ ΟΤΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΕΤΡΑΚΥΛΙΝΔΡΟ ΥΔΡΟΨΥΚΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΠΑΕΙ ΔΕΝ ΧΑΛΑΕΙ??? ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΛΕΣ ΟΤΙ Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΤΟ CB400 ΕΙΝΑΙ ΑΚΑΙΡΗ ΚΑΙ ΑΣΧΕΤΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΘΕΜΑ.. ΤΟ ΧΟΡΝΕΤ ΤΟ 250 ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΟΤΕΡ ΜΕ ΤΟ CB400ΣΦ ΑΠΛΑ ΜΕ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΚΥΒΙΣΜΟ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΚΕΦΑΛΗ.... ΑΛΛΙΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΟΤΕΡΑΚΙ...

ΕΓΩ ΑΠΛΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΜΟΥ ΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ... ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟΚΥΛΙΝΔΡΟ ΑΕΡΟΨΥΚΤΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΕΤΡΑΚΥΛΙΝΔΡΟ ΥΔΡΟΨΥΚΤΟ??

ftsmf
24/04/2009, 02:39
ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ... ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΠΡΙΝ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΤΟΥ ΣΙΜΠΙ ΜΕ ΤΟΥ ΧΟΡΝΕΤ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟ... ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΠΑΛΙΑΣ ΚΟΠΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΑ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙΑΣ.. ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ Η ΙΔΙΑ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΑ ΚΑΡΜΠΣ.. ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΝΝΟΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ CBF ΕΙΝΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ ΕΠΙΤΕΥΓΜΑ ΟΠΟΥ ΕΔΩ ΝΑ ΣΟΥ ΘΥΜΙΣΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΚΑΡΜΠΣ ΕΧΕΙ...

Road67
24/04/2009, 02:49
Δεν κατάλαβες καλά. Τα δύο μηχανάκια είναι σχεδόν ίδιας τεχνολογίας. Επομένως από που κι ως που συγκρίνουμε ένα 400άρι με ένα δυομισάρι;
Η τόση επιμονή σε ένα τόσο παλιό μηχανάκι μου κάνει εντύπωση. Ειδικά απ' τη στιγμή που δε νομίζω να έχετε δει από κοντά ούτε ο ένας ούτε ο άλλος ένα μηχανάκι παλιό και μη επίσημα εισαγμένο.
Επιπλέον δεν καταλαβαίνω γιατί να πάρει ένα μηχανάκι που αποδίδει 39 άλογα στις 17500 στροφές. Πέρα από την κ@λα του δε θα μπορέσει να το χρησιμοποιήσει με άνεση για να πάει να κάνει μια δουλειά. Δεν είναι χρηστικό. Αλλά πέρα απ' αυτό η βασική μου σκέψη είναι πως πρόκειται για πολύ παλιό μηχανάκι.
Γιατί να μη στραφεί στο σαφώς νεότερο, πιο ολοκληρωμένο και με καλή ανεμοπροστασία ZZR αν θέλει σώνει και καλά πολύστροφο μηχανάκι;

Λευκάδιος
24/04/2009, 04:34
αφου εχεις διπλωμα για απεριοριστα κυβικα παρε το 600,μην σε τρομαζει δεν ειναι και χαγιαμπουσα.το 250 οντως ειναι πολυ σπανιο και για τα ποιο ασημαντα ανταλλακτικα θα εχεις προβλημα να τα βρεις.

akaposto
24/04/2009, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostas4
gia sas paidia...ti kanete? eimai neos sto forum k thelo na agoraso ena hornet 250...mipos mporei kaneis na mou pei merika pragmata gia ayto to mixanaki? apo texnika xaraktiristika....antallaktika iparxoun giati apo oti ksero einai paraeisagogis....aksizei na to paro?

Μιας και το δυομισάρι το έχω δει live,είναι πολύ όμορφο και μπάνικο.
Αλλά...Είναι σπάνιο.Δεν έχει εισαχθεί επίσημα.Ανταλλακτικά μετάχειρα θα είναι σχεδόν ακατόρθωτο να βρεις.Γνήσια,ότι παραγγέλνεις έρχεται.Άλλοτε γρήγορα,άλλοτε όποτε.
Επίσης επειδή είναι 250,είναι πολύστροφο,και κάποια στιγμή μπορεί να σου σπάσει τα νεύρα :D

Πόσα δίνεις;Θες να είναι honda;
Η λογική σου είναι σωστή.Το 600 είναι κάπως μεγάλο.Ηράκλειο και εσύ ε;Δεν νομίζω να καταφέρεις να το ευχαριστηθείς.Ειδικά για το Ηράκλειο,με τις δρομάρες,δεν πατάει καθόλου κάτω.Μπορεί να φοράει 120/180 λάστιχο,αλλά...αν δεν έχεις δρόμο...
Το 600 έχει ναι μεν καλύτερη απόδοση,αλλά σε σκίζει στην κατανάλωση.
Επίσης,τώρα που καλοκαιριάζει...θα σε ψήσει! Χρειάζεται να καρβουνιάζεσαι χωρίς λόγο;

Άκου και το άλλο,μπορεί το 600 να μην έχει 150αραβικά αλόγατα,αλλά δεν συγχωρεί τα λάθη όπως ένα 400αρι.Και λάθη θα κάνεις.Νόμος.Κάνουν οι παγκόσμιοι,εγώ και εσύ δεν θα κάνουμε;

Προτείνω λοιπόν,αν θες honda και street,
κοίτα προς superfour μεριά.Αθάνατο.Θες όπλο για στρίψιμο;Bros 650.(αν αντέχεις τους κραδασμούς),
Και μετά παίζουν και τα ss 400,cbr400,αλλά δεν το έχω οδηγήσει και δεν ξέρω.

kostas4
24/04/2009, 12:51
exeis dikio...mipos mporeis na moy peis merikes plirofories gia to cb 400sf..opos ipodinami...pos douleyei? einai omorfo mixanaki...den leo...k apo oti akouo to hornet 250 einai ligo provlima...opote to 400ari arxizei na mou fainetai elkystiko...apla epeidi einai i proti mou mixani to 400 ari mipos einai megalo gia proto?

ftsmf
24/04/2009, 14:11
ΟΧΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΕΓΑΛΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ 400ΑΡΙ.. ΕΓΩ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ.. ΕΙΝΑΙ 53 ΑΛΟΓΑ ΠΕΡΙΠΟΥ.. ΠΟΛΥ ΓΡΑΜΜΙΚΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΣΕ ΤΡΟΜΑΞΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ.. ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΡΘΕ ΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΠΙΣΗΜΑ ΕΧΟΥΝ ΕΡΘΕΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΔΥΣΚΟΛΕΥΤΕΙΣ ΜΕ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ.. ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΣ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΠΕΣΕΙ ΠΟΤΕ ΤΟΥ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ.. ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΝΑ ΣΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ... ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΕΥΚΟΛΑ CB400SF ΣΕ ΚΑΛΗ ΕΩΣ ΑΡΙΣΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΠΟ 1200 ΜΕΧΡΙ 2000 ΕΥΡΩ... ΑΝΟΙΞΕ ΧΕ.GR ΚΑΙ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΠΟΛΛΑ....

kostas4
10/05/2009, 16:29
honda hornet 250 thelo.....allios proteinete moy merika alla stin katigoria ton 250 kibikon an den paizei to hornetaki

Kotsis23
10/05/2009, 16:55
Poly omorfo to hornetaki marese kai mena poly!:beer: