PDA

View Full Version : Χαμός ασθενούς στο ''Σωτηρία''



Road67
22/04/2009, 13:18
Τραγική κατάληξη είχε η νοσηλεία ηλικιωμένου ασθενούς στην πανεπιστημιακή κλινική του Περιφερειακού Γενικού Νοσοκομείου Νοσημάτων Θώρακος Αθηνών «Η Σωτηρία», ο οποίος εξέπνευσε το βράδυ της Ανάστασης ενώ τυλιγόταν στις φλόγες.
Σύμφωνα με πληροφορίες, το δίκλινο δωμάτιο στο οποίο νοσηλευόταν ο ασθενής πήρε φωτιά εξαιτίας μιας αναμμένης λαμπάδας που είχε φέρει η αποκλειστική του νοσοκόμα από τη λειτουργία της Ανάστασης. Οπως αναφέρουν οι ίδιες πηγές, η γυναίκα τοποθέτησε το κερί σε ένα πλαστικό ποτήρι και το ακούμπησε στο κομοδίνο του ασθενούς, ο οποίος ανέπνεε με μηχανική υποστήριξη.

Η πυρκαγιά εκδηλώθηκε αφού η αποκλειστική νοσοκόμα βγήκε από τον θάλαμο αφήνοντας τη λαμπάδα αναμμένη και από τη φλόγα πιθανότατα πήρε φωτιά το πλαστικό ποτήρι, τα σεντόνια του κρεβατιού και στη συνέχεια η φιάλη του οξυγόνου που είναι ιδιαίτερα εύφλεκτο.

Η γυναίκα που φρόντιζε τον άλλο ασθενή του δωματίου έβαλε τις φωνές, ενώ κατάφερε να προφυλάξει το νοσηλευόμενό της τραβώντας το κρεβάτι του προς το μπαλκόνι.

Την ίδια στιγμή καπνοί έπνιξαν τους διαδρόμους του νοσοκομείου, πράγμα που δεν είναι ασήμαντο για ένα θεραπευτήριο αναπνευστικών νοσημάτων.

Σε βοήθεια έσπευσαν οι παρευρισκόμενοι στην πτέρυγα του νοσοκομείου και κατόρθωσαν να θέσουν υπό έλεγχο την πυρκαγιά μολονότι, σύμφωνα με μαρτυρίες, οι πυροσβεστήρες που διέθετε το νοσοκομείο παρουσίαζαν προβλήματα.

Σύμφωνα με έγκυρες πληροφορίες, από το υπουργείο Υγείας δόθηκε εντολή να διενεργηθεί προκαταρκτική εξέταση σχετικά με την υπόθεση καθώς από τη διοίκηση του νοσοκομείου δεν θεωρείται βέβαιο ότι ο θάνατος του ανθρώπου που νοσηλευόταν σε εξαιρετικά κρίσιμη κατάσταση οφείλεται στην πυρκαγιά.

Το σχετικό πόρισμα αναμένεται να βγει τις επόμενες μέρες και ενδεχομένως θα δώσει απαντήσεις στα ερωτήματα που προκύπτουν από το σοβαρό αυτό περιστατικό που συνέβη σε δωμάτιο κρατικού νοσοκομείου τη νύχτα της Ανάστασης. Ενα ακόμη ζήτημα που ανακύπτει και που ίσως θα έπρεπε να αποτελέσει αντικείμενο ειδικής διερεύνησης είναι η ασφάλεια του συστήματος πυρόσβεσης που διαθέτει το νοσοκομείο.


www.ethnos.gr/article.asp?catid=11424&subid=2&tag=8400&pubid=3204813


:confused:

blueangel
22/04/2009, 13:30
:a7: :hypnotize :a03: :a03: :a03: :a03: Λαμπάδα δίπλα σε κρεβάτι ασθενούς με μηχανική υποστήριξη????????!!!!!!:confused: :confused: :confused: Αυτά ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ μπορούν να γίνουν:mad: :mad: ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΑΙΣΧΟΣ!!!!:bigcry: :bigcry: :bigcry:

Akatanomastos
22/04/2009, 13:48
πραγματικα ασυληπτο και τεραστια βλακεια απο ανειδικευτους/τες


για αλλη μια φορα συγχαρητηρια στην ελλαδα (ως κοινωνια, κρατος, θεσμοι) που συνεχεια καταφερνει να μας εκπλησει και καθε φορα να αναφωνουμε τρομαγμενοι αναλογιζομενοι το τι μπορει να μας συμβει αν πεσουμε στα χερια ηλιθιων/αδιαφορων/αχρηστων ανθρωπων..


ντροπη..

STOYBI
22/04/2009, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από blueangel
:a7: :hypnotize :a03: :a03: Λαμπάδα δίπλα σε κρεβάτι ασθενούς με μηχανική υποστήριξη??????????????:confused: :confused: :confused: Αυτά ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ μπορούν να γίνουν:mad: ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΑΙΣΧΟΣ!!!!:bigcry:

Δηλ ρε παιδια..... Επειδη μια πανηλιθια αποκλειστική ..... νοσοκόμα... πηγε και εβαλε το κερι διπλα στην μπουκαλα οξυγονου και στο μηχανημα υποστηριξης και σηκωθηκε και εφυγε με αποτελεσμα να γινει οτι εγινε..... Φταιει η.... Ελλαδα.....????? :uplate: :uplate:

blueangel
22/04/2009, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Δηλ ρε παιδια..... Επειδη μια πανηλιθια αποκλειστική ..... νοσοκόμα... πηγε και εβαλε το κερι διπλα στην μπουκαλα οξυγονου και στο μηχανημα υποστηριξης και σηκωθηκε και εφυγε με αποτελεσμα να γινει οτι εγινε..... Φταιει η.... Ελλαδα.....????? :uplate: :uplate:

Προφανώς δεν εχεις βγεί ρουπι εκτος συνόρων φιλαράκι εγώ που λόγω δουλειάς έχω ζήσει έξω ειδικά Ισπανία και Γαλλία ΟΧΙ ΜΟΝΟ ειδικά σε νοσοκομεία έλεγχοι εξωνυχιστικοί αλλά και ΟΛΟΙ αυτοί οι τυχάρπαστοι δήθεν ειδικευόμενοι περνάνε από χιλιάδες τέστ καθε τόσο!!!Υπήρχε περίπτωση έξω να δούν μια αποκλειστική να κουβαλά κερί και ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΡΩΤΑΓΑΝ που το πάει??????Δεν καταλαβα σε ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΠΗΓΑΙΝΕ δεν πήγαινε σε εκκλησία ή μοναστήρι!!!ΟΙ ΥΠΟΤΥΠΩΔΕΙΣ ΕΛΕΓΧΟΙ ΥΠΟΔΗΛΩΝΟΥΝ ΑΝ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΞΕΦΤΙΛΑΣ Η ΑΠΛΑ ΣΟΒΑΡΟ!!!!Αν λειτουργούσαν θεσμοί και υπηρεσίες θα είχαν γίνει ΄θαύματα φίλε μου!!!Εδώ είναι μπήτε σκύλοι αλέστε!!!!!ΑΚΟΥ ΚΕΡΙΑ ΣΕ ΜΟΝΑΔΕΣ ΥΨΗΛΟΥ ΚΙΝΔΥΝΟΥ ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:

SVX
22/04/2009, 14:17
η προθεση της δηλαδη....να ηταν αυτη? μιληστε για εγκληματικη αφελεια....οχι για αλλα ασχετα...

blueangel
22/04/2009, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
η προθεση της δηλαδη....να ηταν αυτη? μιληστε για εγκληματικη αφελεια....οχι για αλλα ασχετα...

Δυστυχώς φίλε όσο ζώο και μαλακισμένη να ήταν αυτή φυσικά και δεν κρίνεις προθέσεις φυσικά και πήγε να κάνει κάτι καλό ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΚΗ ΤΗΣ ΚΡΙΣΗ αλλά ΔΥΣΤΥΧΩΣ όλα στη ζωή μας κρίνονται ΕΚ ΤΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ!!!!Και όταν έχουν τέτοια τραγική κατάληξη ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ όλοι αυτοί ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΈΝΑ ΟΙ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ που δεν τεστάρουν ΠΡΙΝ ΕΠΙΤΡΕΨΟΥΝ να κράτουν τέτοιες υπεύθυνες θέσεις ΑΤΟΜΑ ΜΕΙΩΜΕΝΗΣ ΑΝΤΙΛΗΨΗΣ για να το πώ παααααρα πολύ ευγενικά!!!!!!!:mad: :mad: :mad:

STOYBI
22/04/2009, 14:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από blueangel
Προφανώς δεν εχεις βγεί ρουπι εκτος συνόρων φιλαράκι εγώ που λόγω δουλειάς έχω ζήσει έξω ειδικά Ισπανία και Γαλλία ΟΧΙ ΜΟΝΟ ειδικά σε νοσοκομεία έλεγχοι εξωνυχιστικοί αλλά και ΟΛΟΙ αυτοί οι τυχάρπαστοι δήθεν ειδικευόμενοι περνάνε από χιλιάδες τέστ καθε τόσο!!!Υπήρχε περίπτωση έξω να δούν μια αποκλειστική να κουβαλά κερί και ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΡΩΤΑΓΑΝ που το πάει??????Δεν καταλαβα σε ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΠΗΓΑΙΝΕ δεν πήγαινε σε εκκλησία ή μοναστήρι!!!ΟΙ ΥΠΟΤΥΠΩΔΕΙΣ ΕΛΕΓΧΟΙ ΥΠΟΔΗΛΩΝΟΥΝ ΑΝ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΞΕΦΤΙΛΑΣ Η ΑΠΛΑ ΣΟΒΑΡΟ!!!!Αν λειτουργούσαν θεσμοί και υπηρεσίες θα είχαν γίνει ΄θαύματα φίλε μου!!!Εδώ είναι μπήτε σκύλοι αλέστε!!!!!ΑΚΟΥ ΚΕΡΙΑ ΣΕ ΜΟΝΑΔΕΣ ΥΨΗΛΟΥ ΚΙΝΔΥΝΟΥ ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:

Εσυ δηλ...???? Αν ησουν εκει τι θα εκανες....????

Θα περιμενες να δεις αν οι σεκιουριταδες κανουν καλα την δουλεια τους ( οπως ισπανια-γαλλια ) προκεμενου να μην γινετε φωτια και μπουρμπερι...???

Η θα της το εσβυνες φωναζοντας εσυ ο ιδιος την ασφαλεια...???

Τοσος κοσμος ... Γιατι δεν μιλησε κανεις οταν την ειδανε περηφανη--περηφανη να περπατα με το κερι...????

Μου θυμιζεις τον γειτονα.... Που παρατηρει σιωπηλος τον κλεφτη την ωρα που μου κλεβει την μηχανη ... Και αφου το παιρνω χαμπαρι οτι εχει κανει φτερα η μηχανη μου, ερχετε ουρλιαζοντας να φωναζει οτι δεν υπαρχει πουθενα αστυνομια.....

Δεν Διαφωνω σε αυτα που λες κυριως στο οτι μπαινεις σε ενα νοσοκομειο και μετα απο τρεις ωρες σου εχουν παρει απο το θαλαμο μεχρι και το σωβρακο.....

Αλλα μην τα ισωπεδωνουμε ολα... Καπου φταιμε και εμεις εκτος απο την Ελλαδα......

Την ελλαδα αφηστε τη να φταιει σε πολυ σοβαροτερα θεματα....

Ας πουμε στο θεμα οτι αυτη η αποκλειστική ..... νοσοκόμα.. Θα δουλευει αυριο σε αλλο νοσοκομειο...

Gandalf dr685sm
22/04/2009, 14:46
Και να ήταν μόνο αυτη...

Στο τρακάρισμα που υπέπεσε την Μ.Παρασκευή η μητέρα μου, έχει χτυπήσει στο κεφάλι (στην μύτη για την ακρίβεια) και στον θώρακα, παρόλο που φόραγε ζώνη.

Το ΕΚΑΒ (που ήρθε γρήγορα ευτυχώς γιατί η Αθήνα άδεια την μέρα εκείνη) την πήγε στο ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΕΦΗΜΕΡΕΥΩΝ στην Αττική, που ήταν ο Ευαγγελισμός.

Όταν έφτασα εκεί, να γίνεται χαμός ώς φυσικό μιας και όλα τα ατυχήματα ήταν εκεί...

Η μητέρα μου με την θεία μου εκεί να περιμένουν μια ώρα περίπου να τις δεί Γιατρός... και ρωτάω τώρα ο αδαής...

Σαφώς και εξωτερικά δεν έδειχνε σημάδια κάποιου σοβαρού τραυματισμού.

Αλλά χτύπημα στον θώρακα (τους τα λένε απο το ΕΚΑΒ) μπορεί να υποδηλώνει εσωτερική αιμοραγία.

Την παίρνουν για εξετάσεις 2 ώρες απο το συμβάν του ατυχήματος και μετά. Αν ... λέω .. ΑΝ.. η γυναίκα είχε εσωτερική αιμοραγία... δεν θα πήγαινε τσάμπα;

Δεν μιλάμε για εγκληματική αμέλεια ΤΗΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΤΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ... και οχι των 2 γιατρών για δεκάδες ασθενείς που έτρεχαν πάνω κάτω...που δεν φρόντισε να έχει προσωπικό;

Και το κακό ξέρετε ποιό είναι;.. οτι ακόμα και ιδιωτική ασφάλεια να έχεις, πρώτα σε διακομίζουν σε δημόσιο νοσοκομείο για να καταγραφεί το περιστατικό και ύστερα σε μεταφέρουν.

Πάμε στο εξωτερικό τώρα που είχα αντίστοιχο βίωμα στην Γερμανία.

Ατύχημα... έρχεται το αντίστοιχο ασθενοφόρο εκεί. Μετέφεραν τον ασθενή στο κοντινότερο νοσοκομείο λόγω σοβαρότητος τραύματος. Δημόσιο και εκεί.. μόνο που το δημόσιο εκεί είναι 4-5 φορές ανώτερο απο το ιδιωτικό εδώ. Και οχι... δεν μιλώ για κτιριακές υποδομές και καθαριότητα. Ευτυχώς αυτό εδώ έχει διορθωθεί αρκετά.

Μιλώ για το bed side manner , αλλά και για το οτι με την είσοδο του τραυματία (είχε και πολλούς άλλους) είχε ήδη Γιατρό απο πάνω και νοσοκόμους που έκαναν μια γρήγορη εξέταση και αμέσως ο γιατρός (ΑΜΕΣΩΣ ΛΕΜΕ) έγραψε υπέρηχο και ακτίνες και τον έστειλε στα αντίστοιχα δωμάτια.

Ούτε δευτερόλεπτο σε χάσιμο χρόνου. Ούτε το χάος που επικρατεί εδώ στα έκτακτα που βλέπεις παντού χτυπημένους ανθρώπους σε φορεία να περιμένουν , για να κάνουν αρχικές εξετάσεις..αφού κατά την είσοδο τους , αν δεν είναι εμφανισιακά πολύ σοβαρά ή δεν έχουν πάθει κάτι κατά την διακομιδή τους, δεν εξετάζονται άμεσα... αλλά μπαίνουν σε σειρά ( !!!! )

Αυτά είναι τα θέματα της Υγείας , αντίστοιχα της Παιδείας κτλ... αυτά σαν μαλάκες Νεο-Έλληνες τα πληρώνουμε χρυσά με ΙΚΑ-ΤΕΒΕ-κτλ.. για να έχουμε το χάλι που έχουμε.

Δεν είναι ούτε τα κεριά.. ούτε η αφελής σκέψη. Είναι το σύνολο της Υγείας μας που απλα΄δεν υπάρχει σε τέτοιες περιπτώσεις...

Α.. και αν είσαι τυχερός και προνοητικός και έχεις και κανά καλό συμβόλαιο με ασφαλιστική , τότε θα την γλυτώσεις τουλάχιστον αν θες εγχείρηση (χτύπα ξύλο λέμε!!! ) και φροντίδα για μακρύ διάστημα. Διαφορετικά θα παίξεις ρουλέτα με την ανάρρωση σου.

Δεν λέω για την επέμβαση , μιας και οι περισσότεροι γιατροί στον Δημόσιο τομέα την ξέρουν καλά την δουλειά τους (οχι όλοι...)αλλά είναι πολύ λίγοι και κάνουν οτι μπορούν και αυτοί.

Γάμησε τα ... είναι να μην σου τύχει στην Ελλάδα.


Gandalf

el_hymador
22/04/2009, 14:51
Οκ εγινε το γεγονος...

Τωρα ποιος θα τη πληρωσει;

1)Η αποκλειστικη;

2)Ο γιατρος που ειχε βαρδια;

3)Ο διευθυντης του νοσοκομειου;

4)Αυτοι που εκπαιδευσαν τη νοσοκομα;

5)Ο υπουργος Υγειας;

6)Κανενας;

Εγω λεω 1 και 6...η νοσκομα εχει το ελαφρυντικο οτι τελουσε υπο καθεστως θρησκευτικης κατανυξης και αυτο θα αγγιξει σιγουρα πολυ κοσμο...

ρε τι μαλακια κυκλοφορει ελευθερη εκει εξω...

Ακρατος ρατσισμος και θανατος στους ηλιθιους!!!

ελεος....

blueangel
22/04/2009, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI


Την ελλαδα αφηστε τη να φταιει σε πολυ σοβαροτερα θεματα....

Ας πουμε στο θεμα οτι αυτη η αποκλειστική ..... νοσοκόμα.. Θα δουλευει αυριο σε αλλο νοσοκομειο...

ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ!!!!Δήλαδή μόνο την ατομική ευθύνη ψάχνουμε????Το γεγονός ότι αυτή η κυρία θα βολτάρει αύριο σε άλλα νοσοκομεία ΠΟΙΟΣ ΦΤΑΙΕΙ?????ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΘΕΣΜΟΙ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ?????ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΟΣΚΙΝΟ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΙΕΣ???:cry: :cry: :cry:

blackbusa
22/04/2009, 14:54
http://www.superfast.com/site/content.asp?sel=291&loc=2

καλο ταξιδακι....εχει και στα ελληνικα αν δεν κατεχετε την γλωσσα....

:wave2:

LsKostas
22/04/2009, 14:56
εχοντας προσφατη εμπειρια απο το NHS της Αγγλιας (το αντιστοιχο Ε.Σ.Υ)ειναι οπως τα λεει ο Gandalf


Αυτο το "εξωτερικα αν φαινεται σοβαρη η κατασταση" θα εχει στοιχισει σε πολυ κοσμο...

Γαμω την πουτ#$%@% την Ευα...

Στην υγεια και στην παιδεια να ειχαν δοθει το ενα εκατοστο απο οσα εχουν κλεψει
(και οχι κακοδιαχειριστει) ΘΑ ΕΙΧΕ ΣΩΘΕΙ ΚΟΣΜΟΣ !!!

SVX
22/04/2009, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm

Γάμησε τα ... είναι να μην σου τύχει στην Ελλάδα.


Gandalf



ειδες?τελικα αυτο ειναι..... το ρεζουμε....:mad:

Gandalf dr685sm
22/04/2009, 15:00
Ακρατος ρατσισμος και θανατος στους ηλιθιους!!!


Σιγά αδερφέ... γιατί αυτή η ασθένεια της ηλιθιότητας είναι άκρως μεταδοτική και δεν την αντιλαμβανόμαστε και οι ίδιοι ακόμα και αν κοιτάξουμε τον καθρέφτη μας.

Με την βία δεν λύνονται προβλήματα.. μόνο δημιουργούνται.

Πολλά μπορούν να φτιάξουν.. δυστυχώς θέληση σαν σύνολο δεν έχουμε. Εγώ και η οικογένεια μου να είμαι καλά και οι άλλοι ας γαμ%$#%$.

Είναι το ίδιο σκεπτικό που απαλάσσει "αποκλειστικές εν δοξασία", "υπουργούς χωρίς αποδεικτικά στοιχεία ενοχής", "δημόσιους υπάλληλους που τα παίρνουν" κτλ.

Τι θα κάνουμε;... θα τους σκοτώσουμε όλους; ... Μα όλοι ηλίθιοι είμαστε με αυτό το σκεπτικό!

Πρώτα λοιπόν ας ενεργοποιηθούμε σαν πολίτες με βούληση και ικανή κρίση , και μετά σαν ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟ πλήθος που θα θέλει το καλύτερο και σεβασμό για τον εαυτό του.


Gandalf

el_hymador
22/04/2009, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Σιγά αδερφέ... γιατί αυτή η ασθένεια της ηλιθιότητας είναι άκρως μεταδοτική και δεν την αντιλαμβανόμαστε και οι ίδιοι ακόμα και αν κοιτάξουμε τον καθρέφτη μας.

Με την βία δεν λύνονται προβλήματα.. μόνο δημιουργούνται.

Πολλά μπορούν να φτιάξουν.. δυστυχώς θέληση σαν σύνολο δεν έχουμε. Εγώ και η οικογένεια μου να είμαι καλά και οι άλλοι ας γαμ%$#%$.

Είναι το ίδιο σκεπτικό που απαλάσσει "αποκλειστικές εν δοξασία", "υπουργούς χωρίς αποδεικτικά στοιχεία ενοχής", "δημόσιους υπάλληλους που τα παίρνουν" κτλ.

Τι θα κάνουμε;... θα τους σκοτώσουμε όλους; ... Μα όλοι ηλίθιοι είμαστε με αυτό το σκεπτικό!

Πρώτα λοιπόν ας ενεργοποιηθούμε σαν πολίτες με βούληση και ικανή κρίση , και μετά σαν ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟ πλήθος που θα θέλει το καλύτερο και σεβασμό για τον εαυτό του.


Gandalf

Συμφωνω στο οτι υπαρχει μια μεγαλη δοση υποκειμενικοτητας στο χαρακτηρισμο καποιου ως ηλιθιο, αλλα σε περιπτωσεις σαν και αυτες το πραγμα ειναι φως φαναρι!!!!

super_toto
22/04/2009, 15:11
Θέμα που πονάει πολύ.

Οι περισσότεροι δυστυχώς δεν αντιλαμβάνονται σε πόσο άθλια κατάσταση ζούμε. Και επίσης δυστυχώς το μαθαίνουν από τέτοια δυσάρεστα περιστατικά.

Gandalf dr685sm
22/04/2009, 15:14
είναι φως φανάρι;...

Η συγκεκριμένη μπορεί να μην είχε καν τα προσόντα να είναι εκει που είναι , και απλά να πέρασε απο ΑΣΕΠ με μπάρμπα στην Κορώνη.

Εκτελεί τα καθήκοντα της τυπικά (μιας και δεν είναι κάτι που της αρέσει αλλά το κάνει μόνο βιοποριστικά) και φυσικά κάποια πράγματα δεν της κάνουν εντύπωση (όπως λαμπάδα στα δωμάτια... σε λίγο και σούβλα με αρνί σε καρδιοπαθείς). Μην ξεχνάς οτι μέχρι πρόσφατα είχαν και καντήλια σε δωμάτια (δεκαετία του 80) με εικονίσματα.

Η ηλιθιότητα όλων μας ξεκινάει απο την ανοχή μας σε όλα αυτά που συμβαίνουν γύρω μας και εμείς έχουμε σταματήσει να αντιδρούμε. Και ξέρεις γιατί δεν αντιδρούμε;... γιατί δεν ακουμπούν την γαμω το κέρατο μου, τσέπη μας.

Γενικευμένη αντίδραση είχαμε μόνο στους Ελεύθερους επαγγελματίες και το όριο των 10.000? γιατί εκεί θα μας πόναγε.

Γενικευμένη είχαμε και στα τεκμήρια... για τον ίδιο λόγο.

Όλα τα άλλα ... έλα μωρε τώρα...

Για αυτό σου λέω... ούτε στον καθρέφτη δεν βλέπουμε πόσο ηλίθιοι είμαστε.


Gandalf

mikros boudas
22/04/2009, 15:19
η αποκλειστικη οκ ειναι ηλιθια.ανεκπαιδευτη.χαζη.ζωο.μπιφτεκι ορθιο.ντολμας με ποδια.γιδι κλπ κλπ κλπ.
καποιος την προσελαβε γιατι δεν μπορουσε να προσεχει τον ατυχο ανθρωπο.οκ.
ολοκληρο γαμημενο νοσοκομειο,δεν την ειδε?οι μορφωμενοι μας γιατροι(που με τοσο τουπε λενε πως σπουδασανε στην ελλαδα και οχι στις αγγλιες και στις γερμανιες καθως εδω ειναι η πιο γαμηστερη ιατρικη),οι αστερατες νοσοκομες μας,οι φιλευσπλαχνοι συμπολιτες,δε την ειδαν?δεν της μιλησαν?με το κωλοκερο μεσα στο Σωτηρια?:mad: γαμω το κεφαλι τους δλδ.νοσοκομειο ειναι,οχι μοναστηρι,καλο θα του κανε δλδ το κερι?:nono:

kalesin
22/04/2009, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
η αποκλειστικη οκ ειναι ηλιθια.ανεκπαιδευτη...........χαζη.ζωο.μπιφτεκι ορθιο.ντολμας με ποδια.γιδι κλπ κλπ κλπ.
καποιος την προσελαβε γιατι δεν μπορουσε να προσεχει τον ατυχο ανθρωπο.οκ.
ολοκληρο γαμημενο νοσοκομειο,δεν την ειδε?οι μορφωμενοι μας γιατροι(που με τοσο τουπε λενε πως σπουδασανε στην ελλαδα και οχι στις αγγλιες και στις γερμανιες καθως εδω ειναι η πιο γαμηστερη ιατρικη),οι αστερατες νοσοκομες μας,οι φιλευσπλαχνοι συμπολιτες,δε την ειδαν?δεν της μιλησαν?με το κωλοκερο μεσα στο Σωτηρια?:mad: γαμω το κεφαλι τους δλδ.νοσοκομειο ειναι,οχι μοναστηρι,καλο θα του κανε δλδ το κερι?:nono:

μικρε βουδα οταν γινεις μεγαλος βουδας θα μαθεις κ την εγκρατεια στους χαρακτηρισμους..

ειδικα σε αυτους που δειχνουν ρατσιστικες συμπεριφορες

σαν χρηστης κιτρινη...

:a28:

STOYBI
22/04/2009, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από blueangel
ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ!!!!Δήλαδή μόνο την ατομική ευθύνη ψάχνουμε????Το γεγονός ότι αυτή η κυρία θα βολτάρει αύριο σε άλλα νοσοκομεία ΠΟΙΟΣ ΦΤΑΙΕΙ?????ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΘΕΣΜΟΙ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ?????ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΟΣΚΙΝΟ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΙΕΣ???:cry: :cry: :cry:

Απαντησα για το συγκεκριμενο συμβαν και μεχρι εκει.....

Δεν διαφωνω σε τιποτα περετερω ( και ειδικα σε περιπτωσεις σαν αυτη που αναφερει Gandalf dr685sm )

Ολοι εχουμε ζησει τα νοσοκομεια και ξερουμε πολυ καλα τα χαλια τους ....

:rolleyes:

mikros boudas
22/04/2009, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
μικρε βουδα οταν γινεις μεγαλος βουδας θα μαθεις κ την εγκρατεια στους χαρακτηρισμους..

ειδικα σε αυτους που δειχνουν ρατσιστικες συμπεριφορες

σαν χρηστης κιτρινη...

:a28: οκ:beer: οι χαρακτηρισμοι δεν ηταν κατευθυνομενοι προς την συγκεκριμενη ομαδα πληθυσμου-μεταναστων παντως αν εκει ειναι το θεμα,ετσι κι αλλιως το σβησα:beer:

kalesin
22/04/2009, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
οκ:beer: οι χαρακτηρισμοι δεν ηταν κατευθυνομενοι προς την συγκεκριμενη ομαδα πληθυσμου-μεταναστων παντως αν εκει ειναι το θεμα και ειμαι διατεθιμενος να το σβησω:beer:

θα κανω κ εγω ενα εντιτ στο δικο μου να μη φαινεται...
κατανοω το θυμο σου για το αναιτιο του χαμου ενος ανθρωπου απο μια αλυσιδα ηλιθιωδων συμπεριφορων

:beer:

blueangel
22/04/2009, 15:39
Παιδιά μην το ψάχνετε τέτοια μεμονωμένα περιστατικά ΔΥΣΤΥΧΩΣ για άλλη μια φορά υποδηλώνουν την κορφή του παγόβουνου:bigcry: :bigcry: :bigcry: Πέρα από τις όποιες ατομικές,διοικητικές και κοινωνικές ευθύνες αν ήμασταν σε άλλη χώρα και αναφέρομαι τις Σκανδιναβικές που διαθέτουν και υψηλό δείκτη κοινωνικής ευαισθησίας...Θα είχε παραιτηθεί ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΥΓΕΙΑΣ μετά από τέτοιο σκηνικό!!!Εδώ όχι υπουργός πολύ φοβάμαι ότι ούτε καν ο Διοικητής του Νοσοκομείου θα μετατεθεί ή θα απολυθεί λόγω πλημελών ελέγχων στο Νοσοκομείο του:( :( :( Είναι να τρελαίνεσαι ρε γαμώτο!!!!Το μετέφερε το κολόκερο στους διαδρόμους και όλοι κάνανε μετάνοιες!!!!!:confused: :confused: Ελεος δηλαδή:mad: :mad: :mad:

idomeneas
22/04/2009, 15:57
Αφού στα νοσοκομεία οι νοσοκόμες παπαρίζονται,
και οι διοικήσεις εγκληματικά αφήνουν τις αποκλειστικές
από ρουμουνία, μολδαβία και δεν ξέρω και εγώ που
να πηγαινοέρχονται τι περιμένετε να γίνει?

MitsosNaked
22/04/2009, 16:10
Ο αδερφός μου ΔΥΟ φορές τη γλίτωσε(περίπου) απο μαλακία νοσοκομείων. Μία που τον έπιασε κρίση σκωληκοειδίτης και δέν είχανε πάρει χαμπάρι. Πάλι καλά που την ψυλλιαστήκαμε εμείς και πήγαμε σε άλλο νοσοκομείο.

Η δεύτερη ήταν όταν έσπασε το ΔΕΞΙ χέρι του στον καρπό πάρα πολύ άσχημα κάνοντας snowboard(αυτό τον μάρανε 2 μέτρα ύψος και 110 κιλά). Τον πήγανε στο νοσοκομείο και του βάλανε ένα εξωτερικό μεταλλικό πράγμα με βίδες στο χέρι και όσο περνούσε ο καιρός ο αδερφός μου ένοιωθε οτι κάτι δεν πάει καλά. Πηγαίναμε στο νοσοκομείο και τους έλεγε ότι νομίζει ότι το χέρι έχει αρχίσει να στραβώνει κλπ και αυτοί επέμεναν(νοσοκόμοι και γιατροί) ότι κάνει λάθος το παιδί και πως μιά χαρά είναι. Τελικά το κόκκαλο είχε ΟΝΤΩΣ στραβώσει κατα 30-35 ΜΟΙΡΕΣ:eek: !!! Το αποτέλεσμα; Τον πήγαμε στο Πανεπιστημιακό της Λάρισας για να του το ΞΑΝΑΣΠΑΣΟΥΝ και να το ΞΑΝΑΚΟΛΛΗΣΟΥΝ σωστά. Πάνω από εννέα(το στράβωμα διαπιστώθηκε κανα τριμηνο μετα την πρωτη επεμβαση) μήνες χαμένοι εξεταστικές, δουλειά κλπ .


Σίγουρα δέν είναι η γενική εικόνα αλλά με αυτά που έχω δεί, έχω γίνει πολύ πιο επιφυλακτικός.

doctor x
22/04/2009, 17:34
το ΜΟΝΟ εγκληματικο (συμφωνα με οσα ξερουμε)ειναι η παρουσια φωτιας (λαμπαδα)διπλα στο (εξαιρετικα ευφλεκτο οξυγονο-μια σπιθα αρκει να παρει φωτια ο ασθενης,ποσο μαλλον η...ετοιμη φλογα μιας λαμπαδας,και μαλιστα σε χρονο ρεκορ!)
αλλα και παλι αν ο ασθενης ηταν σε πληρη μηχανικη υποστηριξη το συστημα ειναι κλειστο και το οξυγονο δεν διαχεεται στο περιβαλλον.οποτε σωστα γινεται προκαταρκτικη εξεταση και καλο ειναι να περιμενουμε να μαθουμε τ αποτελεσματα της.
βεβαια αυτα συνηθως ακομα κ ΑΝ βγουνε νωρις δεν μας...πολυενδιαφερουν οσο το αρχικο γεγονος(δυστυχως!)

Akatanomastos
22/04/2009, 18:20
παιδια εγω δεν το βλεπω ως ηλιθιοτητα
αλλα ως κακη/ανεπαρκης/μηδαμινη εκπαιδευση

και γω μπορει να βαζα ενα κερι διπλα σε οξυγονο γιατι δεν ξερω οτι ειναι επικυνδυνο(και θελω να πιστευω πως δεν ειμαι ηλιθιος)
αλλα εγω ειμαι ανεκπαιδευτος περι αυτου

το θεμα ειναι πολυ εαισθητο διοτι μιλαμε για νοσοκομειο που εχει ΑΝΥΜΠΟΡΟΥς ανθρωπους
γιαυτο λεω στην αρχη οτι με λιγη ατυχια σε μια φαση αδυναμιας/ανικανοτητας δεν ξερεις τι μπορει να σου συμβει.

αυτη η αδιαφορια/ανικανοτητα της νοσοκομας συνανταται ΠΑΝΤΟΥ στην ελλαδα και στις δημοσιες υπηρεσιες.

απλα σε αλλους τομεις απλα σου τρωνε τον χρονο και σου σπανε τα νευρα
ενω στα νοσοκομεια/αστυνομια/στρατο μπορει και να σε σκοτωσει..

doctor x
22/04/2009, 18:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
παιδια εγω δεν το βλεπω ως ηλιθιοτητα
αλλα ως κακη/ανεπαρκης/μηδαμινη εκπαιδευση

και γω μπορει να βαζα ενα κερι διπλα σε οξυγονο γιατι δεν ξερω οτι ειναι επικυνδυνο(και θελω να πιστευω πως δεν ειμαι ηλιθιος)
αλλα εγω ειμαι ανεκπαιδευτος περι αυτου

το θεμα ειναι πολυ εαισθητο διοτι μιλαμε για νοσοκομειο που εχει ΑΝΥΜΠΟΡΟΥς ανθρωπους
γιαυτο λεω στην αρχη οτι με λιγη ατυχια σε μια φαση αδυναμιας/ανικανοτητας δεν ξερεις τι μπορει να σου συμβει.

αυτη η αδιαφορια/ανικανοτητα της νοσοκομας συνανταται ΠΑΝΤΟΥ στην ελλαδα και στις δημοσιες υπηρεσιες.

απλα σε αλλους τομεις απλα σου τρωνε τον χρονο και σου σπανε τα νευρα
ενω στα νοσοκομεια/αστυνομια/στρατο μπορει και να σε σκοτωσει..
η συγκεκριμενη ειναι αποκλειστικη ,δηλαδη καποια που εχει σχετικη αδεια γι αυτο,την πληρωνεις ιδιωτικα εσυ και ο σκοπος της ειναι κυριως η παρεα /εξυπηρετηση του ασθενους σε απλα πραγματα.(δεν ανηκει δηλ.στο προσωπικο του νοσοκομειου)
ειδικα στη Ελλαδα το νοσηλευτικο προσωπικο (με τα καλα και τα κακα του δεν αντιλεγω)ειναι οι ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ των νοσοκομειων δημοσιων και ιδιωτικων.
ειδικα στα δημοσια που ο αριθμος τους ειναι ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟΣ απο οσο προβλεπεται και τρωνε πολυ ΣΚΑΤΟ κυριολεκτικα και κυριως μεταφορικα απο ΟΛΟΥΣ και σιγουρα ειναι οι τελευταιοι που φταινε .
απλα λεω να ειμαστε προσεκτικοι σε χαρακτηρισμους στονσυγκεκριμενο επαγγελματικο κλαδο .ειναι κριμα.μην τα ισοπεδωνουμε ολα.
(γενικα παντως δεν εχεις αδικο):wave2:

paramedic
22/04/2009, 19:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από doctor x
η συγκεκριμενη ειναι αποκλειστικη ,δηλαδη καποια που εχει σχετικη αδεια γι αυτο,την πληρωνεις ιδιωτικα εσυ και ο σκοπος της ειναι κυριως η παρεα /εξυπηρετηση του ασθενους σε απλα πραγματα.(δεν ανηκει δηλ.στο προσωπικο του νοσοκομειου)
ειδικα στη Ελλαδα το νοσηλευτικο προσωπικο (με τα καλα και τα κακα του δεν αντιλεγω)ειναι οι ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ των νοσοκομειων δημοσιων και ιδιωτικων.
ειδικα στα δημοσια που ο αριθμος τους ειναι ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟΣ απο οσο προβλεπεται και τρωνε πολυ ΣΚΑΤΟ κυριολεκτικα και κυριως μεταφορικα απο ΟΛΟΥΣ και σιγουρα ειναι οι τελευταιοι που φταινε .
απλα λεω να ειμαστε προσεκτικοι σε χαρακτηρισμους στονσυγκεκριμενο επαγγελματικο κλαδο .ειναι κριμα.μην τα ισοπεδωνουμε ολα.
(γενικα παντως δεν εχεις αδικο):wave2:

Πεστα γιατί όλοι εδω μέσα το πάιζουνε 1)γιατροί και 2)σχετικοί με όλα και όλο π@π@ριές διαβάζω κάθε φορά που μιλάμε για υγεία εδώ. Ελάτε στα νοσοκομεία να δείτε τι καλά περνάμε όσοι δουλεύουμε εκεί και πόσο πίκρα τραβάμε και μετά να μιλάτε.
Βρισκόμαστε κάθε μέρα σε διαρκή κίνδυνο για την υγεία μας και ακόμα ακόμα και την ζωή μας με κάθε καρυδιάς καρύδι που προσπαθούμε να κάνουμε καλά.
Και για τους γιατρούς που όλο βρίζετε και κατηγορείτε σας προκαλώ να έρθετε να δείτε τι τραβάνε για πάρουνε μια ειδικότητα.
Και πόσο δύσκολο είναι να βγάλεις μια διάγνωση για οτιδήποτε και πολλά άλλα.
Εχω πολλά να πώ αλλά θα αρχίσω το βρισίδι και δεν το κάνω.

TROOPER
22/04/2009, 19:11
ε ειναι να τρελενεσαι !!!!!!!!

:a018:

idomeneas
22/04/2009, 19:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από paramedic
Πεστα γιατί όλοι εδω μέσα το πάιζουνε 1)γιατροί και 2)σχετικοί με όλα και όλο π@π@ριές διαβάζω κάθε φορά που μιλάμε για υγεία εδώ. Ελάτε στα νοσοκομεία να δείτε τι καλά περνάμε όσοι δουλεύουμε εκεί και πόσο πίκρα τραβάμε και μετά να μιλάτε.
Βρισκόμαστε κάθε μέρα σε διαρκή κίνδυνο για την υγεία μας και ακόμα ακόμα και την ζωή μας με κάθε καρυδιάς καρύδι που προσπαθούμε να κάνουμε καλά.
Και για τους γιατρούς που όλο βρίζετε και κατηγορείτε σας προκαλώ να έρθετε να δείτε τι τραβάνε για πάρουνε μια ειδικότητα.
Και πόσο δύσκολο είναι να βγάλεις μια διάγνωση για οτιδήποτε και πολλά άλλα.
Εχω πολλά να πώ αλλά θα αρχίσω το βρισίδι και δεν το κάνω.

Σε αυτό το φόρουμ το μόνο σίγουρο είναι ότι όλοι σχεδόν έχουμε περάσει ευχάριστες ώρες σε νοσοκομεία
σε όλη την Ελλάδα... οπότε έχουμε άποψη από πείρα...
και όχι επειδή κάποιος μας το είπε...
Τώρα το πόσο δύσκολα είναι στα νοσοκομεία για το νοσηλευτικό προσωπικό να μου επιτρέψεις να το γνωρίζω πάρα πολύ καλά και από την καλή αλλά και από
την ανάποδη...
Οι αποκλειστικές κάνουν κουμάντο εκεί μέσα,
και τα έχω δει με τα ίδια μου τα μάτια οπότε κόψε τις μαγκιές και τις απειλές...
Δεν ξέρω αν εσύ τραβάς λούκι, αλλά η εικόνα που έχω εγώ αποκομίσει είναι αθλιοτάτη!!!
Θέλεις να σου πω για τα βράδυα όπου μαζεύονται όλο το προσωπικό σε αίθουσες συνεδριάσεων και παπαρίζονται,
και μην τολμήσεις να πας και να ζητήσεις κάτι...
την πιπίλα την έχουν έτοιμη!!! πες το σε μια αποκλειστική...
Θέλεις να σου πω για παραγγελία που είχα παει σε γνωστό νοσοκομείο του Ηρακλείου σαν ντιλίβερι και επειδή ο γιατρός
δεν ήταν στο πόστο του αλλά έβλεπε το ματς μου είπαν μπες στην εντατική και αφησέ τα!!!
Έχω πολλά ακόμα αλλά δεν χρειάζεται να τα πω...
μια επίσκεψη είναι αρκετή...
και μην αρπάζεσε... φιλικά...:D

Akatanomastos
22/04/2009, 19:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από doctor x
η συγκεκριμενη ειναι αποκλειστικη ,δηλαδη καποια που εχει σχετικη αδεια γι αυτο,την πληρωνεις ιδιωτικα εσυ και ο σκοπος της ειναι κυριως η παρεα /εξυπηρετηση του ασθενους σε απλα πραγματα.(δεν ανηκει δηλ.στο προσωπικο του νοσοκομειου):


οκ δεν διαφωνουμε

απλα για μενα που δεν ξερω απο στελεχωση νοσοκομειων δεν ξερω αν μια αποκλειστικη την φερνεις απο ξω ή την πληρωνεις επιπλεον απο το υπαρχον προσωπικο του νοσοκομειου

ειχα την εντυπωση για το δευτερο


οπως και να χει και στις 2 περιπτωσεις, η νοσοκομα υποτιθετε πως εχει παρει πτυχειο απο καποια αναγνωριζμενη σχολη ΤΕΙ ή κατι τετοιο..

paramedic δεν κατηγορησα ουτε γιατρους ουτε νοσηλευτες στο συνολο τους,
και ξερω απο φιλη γιατρο στο ρεθυμνο τι τραβανε, ποσα ξενυχτια, τι βοσκους αντιμετοπιζουν κλπ κλπ
και πραγματικα ρεσπεκτ σε αυτους τους ανθρωπους
ειναι μια δουλεια που σε μενα φανταζει αθλος και πραγματικα λειτουργημα

αλλα σε αυτες τις δουλειες αρκει 1 κακος επαγγελματιας(?) για να χασεις μια ζωη και οχι κατι απλο

αυτους κραζουμε εδω περα

nobody
22/04/2009, 19:55
ας αναπαυθει ο ανθρωπος λεω εγω,ας κοιταξουμε τι μπορει ο καθενας μας να κανει απο το ποστο του για να μην συμβαινουν τετοια φαινομενα,ας ευχηθουμε τουλαχιστον να αποδοθουν επιτελους ευθυνες σε οσους κι οσες πρεπει και ας αφησουμε τα αλλα.το θεμα μας δεν ειναι οι γιατροι και οι νοσοκομες,νοσηλευτες και το τι τραβανε η οχι.εδω μιλαμε για μια συγκεκριμενη αποκλειστικη και για το συστημα πυροσβεσης ενος νοσοκομειου,ειδικα στην περιπτωση που νοσηλευει ασθενεις με νοσηματα θωρακος.αν θελετε μπορουμε να το επεκτεινουμε γενικα για τον θεσμο πλεον των αποκλειστικων και γενικα για τα νοσοκομεια.αλλα μεχρι εκει
αυτη τουλαχιστον ειναι η αποψη μου

doctor x
22/04/2009, 20:06
μμμμμμμμμμμ
αν πω κ εγω οτι εχω.......παραγγειλει πολλες φορες ντελιβερι και .....εχω αποψη για τις .....συνθηκες δουλειας των ντελιβεραδων θα χω.....αδικο??!!!!!!!!!!!
απλα για ενα αλλο θεμα η.......πολυπραγμωσυνη ολων μας μας απομακρυνει απο την πραγματικη εικονα και ΠΡΟΦΑΝΩΣ απο τα πραγματικα προβληματα και τις ΛΥΣΕΙΣ τους!






(αυριο θα παω μετα απο....χρονια στη δουλεια να .....μαθω που επιτελους ειναι το ποστο μου να παρω και τη......γεμιστηρα και να παω να ....φυλαξω!)

:bigcry:

(πλακωθειτε ελευθερα παω για ποτακι!:wave2: )

doctor x
22/04/2009, 20:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
οκ δεν διαφωνουμε

απλα για μενα που δεν ξερω απο στελεχωση νοσοκομειων δεν ξερω αν μια αποκλειστικη την φερνεις απο ξω ή την πληρωνεις επιπλεον απο το υπαρχον προσωπικο του νοσοκομειου

ειχα την εντυπωση για το δευτερο


οπως και να χει και στις 2 περιπτωσεις, η νοσοκομα υποτιθετε πως εχει παρει πτυχειο απο καποια αναγνωριζμενη σχολη ΤΕΙ ή κατι τετοιο..

paramedic δεν κατηγορησα ουτε γιατρους ουτε νοσηλευτες στο συνολο τους,
και ξερω απο φιλη γιατρο στο ρεθυμνο τι τραβανε, ποσα ξενυχτια, τι βοσκους αντιμετοπιζουν κλπ κλπ
και πραγματικα ρεσπεκτ σε αυτους τους ανθρωπους
ειναι μια δουλεια που σε μενα φανταζει αθλος και πραγματικα λειτουργημα

αλλα σε αυτες τις δουλειες αρκει 1 κακος επαγγελματιας(?) για να χασεις μια ζωη και οχι κατι απλο

αυτους κραζουμε εδω περα

σου πα δεν εχεις αδικο...

ειναι πολλα τα προβληματα και μεγαλη η κουβεντα παντως..
:beer:

el_hymador
22/04/2009, 21:08
Ρε ξεκολατε το μυαλο σας...

Δεν εχει να κανει ουτε με τη ειδικοτητα ουτε με τη εθνικοτητα, ουτε με το ΕΣΥ, ουτε με τη τουρκοκρατια και τα 400 χρονια σκλαβιας, ουτε με τιποτα αλλο...

Απλα, πρεπει να εισαι πραγαματικα ΗΛΙΘΙΟΣ και ΚΡΕΤΙΝΟΣ για να χρησιμοποιησεις ως βαζο κεριου ενα πλαστικο ποτηρι!!!!

τι αναλυουμε τωρα...5χρονο παιδι το ξερει αυτο.

για αυτο λεω, ολοι οι ηλιθιοι σε γκουλακ να απαλαχτουμε....

αυτο το ζωο μπορει να οδηγουσε και κανα αμαξι...φαντασου....

idomeneas
22/04/2009, 21:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
αυτο το ζωο μπορει να οδηγουσε και κανα αμαξι...φαντασου....

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
:rotflmao:
ωραίος

STOYBI
22/04/2009, 21:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από paramedic
Πεστα γιατί όλοι εδω μέσα το πάιζουνε 1)γιατροί και 2)σχετικοί με όλα και όλο π@π@ριές διαβάζω κάθε φορά που μιλάμε για υγεία εδώ. Ελάτε στα νοσοκομεία να δείτε τι καλά περνάμε όσοι δουλεύουμε εκεί και πόσο πίκρα τραβάμε και μετά να μιλάτε.
Βρισκόμαστε κάθε μέρα σε διαρκή κίνδυνο για την υγεία μας και ακόμα ακόμα και την ζωή μας με κάθε καρυδιάς καρύδι που προσπαθούμε να κάνουμε καλά.
Και για τους γιατρούς που όλο βρίζετε και κατηγορείτε σας προκαλώ να έρθετε να δείτε τι τραβάνε για πάρουνε μια ειδικότητα.
Και πόσο δύσκολο είναι να βγάλεις μια διάγνωση για οτιδήποτε και πολλά άλλα.
Εχω πολλά να πώ αλλά θα αρχίσω το βρισίδι και δεν το κάνω.


Δεν θα ξεχασω γιατρο στα εξωτερικα στο κρατικο που παλευε μονος του με 10 ασθενεις ( οι περισσοτεροι με εγκεφαλικα ) και απο πανω του 20 συγγενεις τους να τον βριζουν γιατι δεν ασχολιοταν πρωτα με τον δικο τους ανθρωπο.....

Δεν θα ξεχασω παλι στα εξωτερικα του κρατικου εναν γιατρο να ασχολειτε μαζι μου ( συντριγμιαιο καταγμα του καρπου μου ) και αλλοι δυο παραπερα να μαλακιζονται τουλαχιστον 15λεπτο αναμεσα στους ασθενεις που εξεταζαν ( φυσικα εξω απο την πορτα επικρατουσε πολεμος..)

Διαλεξε για πιο απο τα παραπανω θες να βριστουμε......

Θελεις δεν θελεις....

Παντου υπαρχουν οι καλοι... Παντου υπαρχουν και οι μαλακες...... ( Το θεμα στον κλαδο σας ειναι να μην πεσεις στους μαλακες..... Θα το πληρωσεις με την ιδια σου την υγεια...)

paramedic
22/04/2009, 22:02
@ idomeneas
Δουλέυω 6 χρόνια στα Νοσοκομεία(ιδιωτικό και δημόσιο).Καμμία αποκlειστικη δεν μου έχει κάνει ποτέ κουμάντο.
Μαγκιές και απειλές δεν κάνω ρε φίλε νομίζεις οτι έχω όρεξη να πλακώνομαι με άγνωστα άτομα πίσω απο ένα πληκτρολόγιο????
Δεν ξέρω τι κάνουν στο Ηράκλειο αλλά εγώ όσα χρόνια δουλέυω σε ιδιωτικό και σε δημόσιο μιλάω με το σεις και με το σας σε όλους γιατί έχω να κάνω με ανθρώπους που πονάνε πολύ(ΕΝΤΑΤΙΚΗ) παρόλο που με εχουν βρίσει χυδαία και με έχουν χτυπήσει ασθενείς.
Α και μη με συγκρίνεις σε παρακαλώ με αποκλειστικές γιατί εγώ σπούδασα 4 χρόνια και κάνω συνέχεια σεμινάρια και διαβάζω για να έχω ενα επίπεδο στην παροχή φροντίδας στον τομέα μου ενω αυτές είναι ότι αλλοδαπό κυκλοφορεί.
Οταν σου μιλήσει άσχημα ΝΟΣΗΛΕΥΤΗΣ κάνε του ΑΝΑΦΟΡΑ να του κόψεις τον ΚΩΛΟ. Αλλα δεν έχω δει ακόμα ΝΟΣΗΛΕΥΤΗ να μιλάει άσχημα σε ασθενή.

@ Akatanomastos
Αποκλειστική με πτυχίο ΤΕΙ??? Ναι μπορεί να υπάρχει αλλά αν εγώ έκανα θα σε χρέωνα 100? την πρωινή βάρδια,100 την απογευματινή και 120 την βραδινή.Θα με έπαιρνες?? Οχι φίλε μου αποκλειστικές γίνονται όποιες θέλουνε αρκεί να γραφτούνε στο σωματείο τους. Ειναι οτι χειρότερο στα νοσοκομεία και κατα την άποψη μου απλά άχρηστες...

@ doctor x
Ελα στη ΜΕΘ που είμαι έχουμε θέση για σένα και το όπλο σου. Ειδικά αυτήν την περίοδο σε χρειαζόμαστε.
Καλά ποτά!!!:beer:

@ el_hymador
Απλα, πρεπει να εισαι πραγαματικα ΗΛΙΘΙΟΣ και ΚΡΕΤΙΝΟΣ για να χρησιμοποιησεις ως βαζο κεριου ενα πλαστικο ποτηρι!!!!

Συμφωνώ απόλυτα...

Akatanomastos
22/04/2009, 22:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από paramedic

@ Akatanomastos
Αποκλειστική με πτυχίο ΤΕΙ??? Ναι μπορεί να υπάρχει αλλά αν εγώ έκανα θα σε χρέωνα 100? την πρωινή βάρδια,100 την απογευματινή και 120 την βραδινή.Θα με έπαιρνες?? Οχι φίλε μου αποκλειστικές γίνονται όποιες θέλουνε αρκεί να γραφτούνε στο σωματείο τους. Ειναι οτι χειρότερο στα νοσοκομεία και κατα την άποψη μου απλά άχρηστες...


εχω αδικο λοιπον να κατηγορω το κρατος τους θεσμους του κλπ κλπ που τα νοσοκομεια επιτρεπουν σε ασχετες να προσεχουν ασθενεις και να βρισκοντε εκει εκτος ωραριου επισκεψης?

paramedic
22/04/2009, 22:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
εχω αδικο λοιπον να κατηγορω το κρατος τους θεσμους του κλπ κλπ που τα νοσοκομεια επιτρεπουν σε ασχετες να προσεχουν ασθενεις και να βρισκοντε εκει εκτος ωραριου επισκεψης?
Ειχε γίνει προσπάθεια να σταματήσουν οι αποκλειστικές σε μερικά νοσοκομεία νομίζω παλια αλλά ξέρεις τι έγινε? Οι συγγενείς των ασθενών φέρνανε Αλβανίδες,Ρουμάνες,Βουλγάρες και όποιες βρίσκανε απο έξω για να φυλάνε τους συγγενείς. Αρα ποιοι φταίνε πρώτοι: Εμείς οι ίδιοι φίλε μου.

nassosxlvbros
22/04/2009, 22:29
α,ρε ελλαδάρα αθάνατη...:beer: :bawl:

nassosxlvbros
22/04/2009, 22:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από paramedic
Ειχε γίνει προσπάθεια να σταματήσουν οι αποκλειστικές σε μερικά νοσοκομεία νομίζω παλια αλλά ξέρεις τι έγινε? Οι συγγενείς των ασθενών φέρνανε Αλβανίδες,Ρουμάνες,Βουλγάρες και όποιες βρίσκανε απο έξω για να φυλάνε τους συγγενείς. Αρα ποιοι φταίνε πρώτοι: Εμείς οι ίδιοι φίλε μου.

το θέμα είναι ότι όλες αυτές δεν έχουν και τις καλύτερες σχέσεις με εκκλησίες...τη μαλακία ελληνίδα την έκανε...υποτίθεται πεπειραμένη,σε ένα νοσοκομείο που το κάπνισμα είναι βλαστήμια (θα μου πεις οι ελληνάρες καπνίζουν στη βεράντα...) και το ρημάδι το οξυγόνο είναι αν μη τι άλλο εύφλεκτο!
(πόσο χαώδη άγνοια έχουν αυτά τα άτομα που χρεώνουν 100? τη βραδιά; ) ....
και φανταστείτε το συγκεκριμένο νοσοκομείο έτυχε να επισκεφτώ πριν από το Πάσχα για έναν συγγενή..ένα κωλοχανείο είναι...ψάχναν το εξιτήριο 4 άτομα και ήταν μες το...φάκελο του ασθενή!!!
και να τους ζητάω το κινητό του γιατρού που το υπέγραψε και να μη το ξέρουν (και καλά)....

Gandalf dr685sm
23/04/2009, 08:34
Τι ψάχνετε ρε παιδιά;... όλοι γνωρίζουμε τι συμβαίνει και στην παιδεία και στην Υγεία που είναι οι κατεξοχήν δύο κοινωνικές υπηρεσίες που ΔΕΝ ΕΧΕΙ η Ελλάδα.

Ελάχιστο προσωπικό που το ξεθεώνουν, μπάτε σκύλοι αλέστε καταστάσεις σε χώρους νοσοκομείων, μερικά λαμόγια που παίρνουν φακελάκια με το έτσι θέλω, προμηθευτές που τα υπερχρεώνουν και κονομάνε, συνταγογραφήσεις περίεργες, συμπεριφορά λαχαναγοριτών απο κάποιους προς ανθρώπους που πραγματικά πονάνε...κράτος ανύπαρκτο που δεν τιμωρεί έτσι και αλλιώς

Και μερικοί άνθρωποι σαν και εμάς που μας παίρνουν απο 300+ ευρώ ανά μήνα για ΙΚΑ-ΤΕΒΕ κτλ... για να συντηρούν ενα σύστημα που δεν θα ζήσει και είναι εμφανές.

Δεν θα αλλάξει αυτή η κατάσταση προς το καλύτερο... γιατί απλά έτσι δημιουργήθηκε απο την αρχή το σύστημα να καταλήξει εκεί (μιλώ για το ΕΣΥ).

Οπότε... είναι απλά να μην σου τύχει.

Υ.Γ. Να επαναλάβω οτι τιμώ όλους εκείνους που τιμούν τον όρο του Ιπποκράτη και την δουλειά τους....και επίσης γνωρίζουν οτι μιλούν σε ανθρώπους και οχι σε ζώα προς σφαγή. Είναι η μόνη ελπίδα σε αυτό το χάος.


Gandalf

idomeneas
23/04/2009, 09:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από paramedic
@ idomeneas
Δουλέυω 6 χρόνια στα Νοσοκομεία(ιδιωτικό και δημόσιο).Καμμία αποκlειστικη δεν μου έχει κάνει ποτέ κουμάντο.
Μαγκιές και απειλές δεν κάνω ρε φίλε νομίζεις οτι έχω όρεξη να πλακώνομαι με άγνωστα άτομα πίσω απο ένα πληκτρολόγιο????
Δεν ξέρω τι κάνουν στο Ηράκλειο αλλά εγώ όσα χρόνια δουλέυω σε ιδιωτικό και σε δημόσιο μιλάω με το σεις και με το σας σε όλους γιατί έχω να κάνω με ανθρώπους που πονάνε πολύ(ΕΝΤΑΤΙΚΗ) παρόλο που με εχουν βρίσει χυδαία και με έχουν χτυπήσει ασθενείς.
Α και μη με συγκρίνεις σε παρακαλώ με αποκλειστικές γιατί εγώ σπούδασα 4 χρόνια και κάνω συνέχεια σεμινάρια και διαβάζω για να έχω ενα επίπεδο στην παροχή φροντίδας στον τομέα μου ενω αυτές είναι ότι αλλοδαπό κυκλοφορεί.
Οταν σου μιλήσει άσχημα ΝΟΣΗΛΕΥΤΗΣ κάνε του ΑΝΑΦΟΡΑ να του κόψεις τον ΚΩΛΟ. Αλλα δεν έχω δει ακόμα ΝΟΣΗΛΕΥΤΗ να μιλάει άσχημα σε ασθενή.



Ωραίος :D Μακάρι να ήταν όλοι έτσι...