PDA

View Full Version : Προστασια απο σκουρια..πως?



Xrider
22/04/2009, 14:54
Σημερα μετα απο ενα χρονο ξεσκεπασα την μηχανη και με τρελλη χαρα ειδα οτι εχει πεταξει σκουριες στο πλαισιο,βιδες,βαση απο καθρεφτες και κατω απο το τεποζιτο.
Δεν την εχω βαλει ακομα μπροστα γιατι πρεπει να της συνδεσω την μπαταρια.
Αυτο λογω του οτι εδω που μενω εχει τον χειμωνα πολυ υγρασια μ.ο 60%
Ξερει κανεις καποιον τροπο η καποιο προιον που να περναει στην μοτο σαν αντιδιαβρωτικο?

Η μηχανη μου ηταν σε τελεια κατασταση μεχρι το προηγουμενο καλοκαιρι που την ειχα κυκλοφορησει.
*ειναι του 1999 αλλα ηταν μεχρι περισυ σε τελεια κατασταση

bentouza
25/04/2009, 23:35
την σκεπαζες ολα τα χρονια;
αν ναι αλλαξες κουκουλα αυτη τη φορα;
τι κουκουλα ειναι;αδιαβροχη ή ενα πανινο καλυμα;

Xrider
26/04/2009, 14:56
Ναι παντα σκεπασμενη,η κουκουλα ειναι αδιαβροχη και εχει επενδυση απο μεσα υφασμα.
Μαλλον η μπαταρια μου εκανε την ζημια.
Αν και ξεσυνδετη κατι πρεπει να εγινε και να εβγαλε ατμους γιατι κατω απο το τεποζιτο μου πεταξε πολυ σκουρια οπως οταν σκαει η μπαταρια και βγαινουν τα οξεα...μαλλον!

OldMan
27/04/2009, 14:58
Η αδιάβροχη κουκούλα στην έκανε την ζημιά ...

(για πολύ καιρό σκέπασμα, μόνο πάνινη - ή τακτικό ξεσκέπασμα και αέρισμα της αδιάβροχης...) :wave2:

orcinious
27/04/2009, 15:42
yeap εκανε σαουνα η μοτο :uplate:

bentouza
27/04/2009, 19:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Η αδιάβροχη κουκούλα στην έκανε την ζημιά ...

(για πολύ καιρό σκέπασμα, μόνο πάνινη - ή τακτικό ξεσκέπασμα και αέρισμα της αδιάβροχης...) :wave2:

αυτο που λεει ο oldman ειχα στο μυαλο μου και σε ρωτησα..

Xrider
30/04/2009, 11:43
Μαλλον αυτο εγινε :sick:
Το μονο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι οτι μου εβγαλε off ακομα και τους Ιμαντες,που υποτιθεται οτι τα καπακια ειναι στεγανα.
Ο ιμαντας εχει μονο 600-700χλμ και το παχος του (ειναι σε σημεια που φαινετε καφε) μολις το 1/3 απο το κανονικο.
Τουλαχιστον δεν την εβαλα μπροστα και να μου σπασει.


162297

OldMan
30/04/2009, 12:10
Στα μέρη που είναι ανοξείδωτα η σκουριά είναι επιφανειακή (δεν έχει "φάει" μέταλλο..).

Αν καθαρίσεις με βουρτσάκι ή σύρμα κουζίνας το γρανάζι του ιμάντα θα γίνει καινούριο...

Τώρα, τι ποσότητα μεταλλικού πλέγματος είχε ο ιμάντας για να φαγωθεί τόσο πολύ από την σκουριά ... :confused:

Xrider
30/04/2009, 12:34
Το γραναζι δεν εχει προβλημα ειναι οπως ειπες επιφανειακη....
Ο ιμαντας για να λιωσει...γιατι αυτο εγινε...ειναι για πεταμα.
Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι πως διαβρωθηκαν (ακομα και το λαστιχο του ιμαντα)...
Μηπως την επομενη φορα πριν την σκεπασω να την περασω ολη με κερι???

KaTaNaS
30/04/2009, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider

Μηπως την επομενη φορα πριν την σκεπασω να την περασω ολη με κερι???

σκεπασε την με ενα σεντονακι