PDA

View Full Version : CBF-250 vs Ninja 250R



Kotsis23
24/04/2009, 00:12
Καλησπέρα και πάλι παιδιά,ο καιρός πλησιάζει να πάρω την πρώτη μου μηχανή,ίσως γίνομαι βαρετός αλλα θέλω να κάνω την σωστή επιλογή από κάθε πλευρά για να ευχαριστηθώ την μηχανή μου στο έπακρο.Έχω κατάληξη λοιπόν σε 2 μηχανές την ninja και την cbf.Από αισθητική άποψη η ninja είναι πολύ καλύτερη,δεν θα έλεγα απαραίτητα ομορφότερη αλλα πλησιάζει περισσότερο εμφάνιση μεγάλης μηχανής.Κάνω κάποιο λάθος?Από την άλλη σαν πρώτη μηχανή κάποια μικροπτώσι πολύ πιθανόν να συμβεί και δεν νομίζω ότι θέλω να πληρώσω απίστευτα ποσα για τα fairing κάτι που "ψιλογλιτωνο" στην cbf.Το μονο που με κρατάει στο να πάρω την ninja είναι ότι φαίνεται με μεγάλη μηχανή και όχι απλά λίγο μεγαλύτερη από παπια σαν την cbf.Τι λέτε για αυτά ?

dimdil
24/04/2009, 01:12
στην πραγματικοτητα αν εξαιρεσεις τα κυβικα προκειται για δυο πολυ διαφορετικα μηχανακια
το cbf μονοκιλυνδρο αεροελαιοψυκτο με 21 αλογα με σαφεις στριτ καταβολες (ορθια οδηγηση)και γυμνο-ενα καταξιομενο μηχανακι σκυλι και απιστευτα οικονομικο δυνατο σχολειο για ξεκινημα και με βασιλειο την πολη θα σε προβληματισει μονο ενδεχομενως σε μικρα ταξιδια και .....τελικες---αρκετα ολοκληρωμενη μηχανη --μην την συγκρινεις με παπι την αδικεις σε ολλους τους τομεις..

απ την αλλη εχουμε το νιτζακι μια φιλοδοξη προταση στα κυβικα κατα πολλους μονοδρομος πια-- δικυλινδρο υδροψυκτο με φερινγκ κλιπονς (αρκετα σκυφτη οδηγηση) και σαφεις σπορ καταβολες 30 αλογα. εντελως νεα προταση δεν εχει ακομη δοκιμαστει στο χρονο σιγουρα πιο δυνατη με μεγαλυτερη τελικη και σιγουρα πιο ανετη σε μικρες αποδρασεις--επισης μαλλον πιο δαπανηρη και στην αποκτηση αλλα και στη χρηση/συντηρηση για ευνοητους λογους.

και οι δυο πιστευω πολυ καλες περιπτωσεις για ενα καλο ξεκινημα
εδω ερχεται το γουστο του καθενος και το τι πραγματικα θελει και του αρεσει για την τελικη επιλογη
η αποφαση ειναι δικη σου ....καλη αγορα οτι αποφασισεις
:beer:

Road67
24/04/2009, 01:37
Ερώτηση κρίσεως :

Στην εξίσωση γιατί βάζεις το CBF κι όχι το YBR που είναι και ψεκαστό;

Kotsis23
24/04/2009, 01:49
Απλά δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα για το ybr και δεν "μαρεσει" και εξωτερικά καθόλου

npat
24/04/2009, 02:21
Κάτι ακούγεται τώρα τελευταία ότι πρόκειται να κυκλοφορήσει το, μέχρι τώρα τζαπάν-όνλι, VTR250 στην Ευρώπη. Αν είναι έτσι, τα πράγματα αλλάζουν πολύ...


161884

SnakeMJK
24/04/2009, 09:40
το cbfάκι δεν θα το ξανάπαιρνα, λόγω του γνωστού προβλήματος που χει με την νεκρά. αν δεν υπήρχε αυτό το πρόβλημα, το μηχανάκι είναι πολύ αξιοπρεπές. Πέφτει κάτω και δεν καταλαβαίνει Χριστό (είχα διανύσει άπειρα μέτρα ξύνοντας :p με την κακή έννοια), δεν καίει καθόλου βενζίνη και η συντήρηση του δεν κοστίζει τίποτα τρελό. για πόλη είναι ιδανικό! απ την άλλη τα clip-on απ το ninjaκι δεν ξέρω πόσο βολεύουν.

ΑΛΛΑ ακόμα κ αν δεν υπήρχε το πρόβλημα με το κιβώτιο στο cbf, θα διάλεγα το ninja καθαρά για λόγους εμφάνισης! Είναι πολύ πιο όμορφο...

omitsos
24/04/2009, 10:57
Το cbf ειναι μια πολυ καλη επιλογη για πρωτη μηχανη..ειναι ελαφρυ και κουμανταρεται πολυ ευκολα..καιει οντως ελαχιστα σε σημειο που θα ξεχνας να το γεμισεις:winka: ..ειναι ανετο , "καθεται" πολυ ωραια στο δρομο, εχει ικανοποιητικο γκαζι και πιστευω ειναι ιδανικο αν δεν εχεις μεγαλη εμπειρια..σε θεμα αξιοπιστιας προσωπικα δεν ξερω μιας και το εχω μονο 2 μηνες παντως απο οτι ακουω ειναι "σκυλι" και οσον αφορα το θεμα με την νεκρα κατα τη γνωμη μου προκειται για λιγα περιστατικα που μιας και ουτε το δικο μου αλλα ουτε και απο αλλους το εχω ακουσει να τους συμβαινει μονο εδω μεσα το εχω δει :confused:..
Σε καθε περιπτωση καλο θα ηταν αν μπορεσεις να οδηγησεις και τα 2 μηχανακια που σε ενδιαφερουν για να εχεις καλυτερη αποψη:smilea:

idi
24/04/2009, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdil
σενα καταξιομενο μηχανακι σκυλι

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΓΙΑ ΤΟ CBF ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΙΓΟΥΡΟ...

devil's animal
24/04/2009, 11:19
εγω θα ελεγα το ninja μεταχειρισμενο. αφου θα ειναι και η πρωτη σου μηχανη...
:beer: :beer: :beer:

dimdil
24/04/2009, 16:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΓΙΑ ΤΟ CBF ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΙΓΟΥΡΟ...



idi---και γω με τους πρασινους ειμαι αλλαα-----η αληθεια να λεγεται
:beer:

idi
24/04/2009, 17:00
εγω δεν ειμαι με κανενα (ετσι λεω :lol: ) αλλα για το cbf250 εχω ακουσει ΠΟΛΛΑ που ΔΕΝ ειναι καλα...

GiannisBlessed
24/04/2009, 17:09
το νιντζα ειναι πιο καλο.
αλλα....
πιο ακριβο.
εγω θα επερνα το cbf μεταχειρο και μετα απο δυο χρονια κατι αλλο.
αν εχεις τα λεφτα ομως παρε το νιντζα.

Kotsis23
24/04/2009, 17:53
Ποπό αυτό το vtr250 είναι πραγματικά τέλειο!Έχετε ακούσει αν έρχεται τίποτα?

GiannisBlessed
24/04/2009, 18:24
το μονο που ξερω ειναι οτι κανει για α1.
αλλα τοσα χρονια ειναι καρμπυρατερατο.
ακουγεται οτι θα το βγαλει ψεκαστο και θα καταληξει και στην ελλαδα.κατι τετοιο εχω ακουσει και για το sf 400....
θα ειναι χαγομαρα για την χοντα να μην το μπασει στην ευρωπη...
θα κοντραρει το νιντζα.+ οτι εχει ετοιμη βαση.λιγο τα καυσαερια να κανει και ετοιμο!

npat
25/04/2009, 00:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
το μονο που ξερω ειναι οτι κανει για α1.
αλλα τοσα χρονια ειναι καρμπυρατερατο.
ακουγεται οτι θα το βγαλει ψεκαστο και θα καταληξει και στην ελλαδα.

Αυτό που διάβασα εγώ (στον τύπο) είναι ότι το μοντέλο του 2009 είναι ήδη ψεκαστό και αναμένεται στην Ευρώπη από το Φθινόπωρο.

Το κατά πόσο είναι ακριβές, δεν ξέρω...

mivvo
25/04/2009, 07:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
εγω θα ελεγα το ninja μεταχειρισμενο. αφου θα ειναι και η πρωτη σου μηχανη...
:beer: :beer: :beer:


Σωστος! :beer:

VBMAN
24/10/2009, 18:16
Λίγο παλιό το θέμα, αλλά ενδιαφέρομαι και εγώ για το ninja σαν πρώτη μηχανή.
=> Διαβάζω ότι για πόλη είναι καλό. Μου είπαν όμως ότι σε μιά διαδρομή 40 χιλιομέτρων θα λιώσω. Τα 160 τελική και τα 100 σε ανηφόρα είναι πολύ καλά πιστεύω και για μία διαδρομή max 40 χιλιομέτρων.

=> εξωτερικά το 250R είναι σαν το 10R? Στο ίδιο το μέγεθος? Ελπίζω να μην είναι σαν τα cbάρια τα 125 που είναι άθλια απομίμηση των 1000.

=> 3300 είναι καλή τιμή για μεταχειρισμένο ninja με 8000khm?


=> Το πρόβλημα μου δεν είναι μόνο τα παραπάνω. Είμαι 1,67 και 60 κιλα. Λέτε να μην μπορώ να το κρατήσω?

Όποιος έχει χρόνο ας βοηθήσει.!