PDA

View Full Version : Suzuki DRz 400



Σελίδες : [1] 2 3

Dr Luv
24/04/2009, 11:57
Σχεδόν 3 μήνες χωρίς μοτό και δεν αντέχω άλλο! Σκέφτομαι να πάρω ένα DRZ 400 που πάντα μου άρεσε να ξανανιώσω :D

Ποιπόν, καινούριο δεν υπάρχει, σταματήσανε την εισαγωγή. Σκέφτομαι για μεταχειρισμένο.

Ξέρει κανείς τι να προσέξω, SM, χρονιά κτλ?

Α, είμαι Κύπρο, οπότε οι επιλογές είναι λίγες. :look:

VIDAS
25/04/2009, 16:37
Τα 'SM ειναι μοντελα ολα απο '05 και μετα , ειναι τα μονα με αναποδα μπροστινα . Εχουν και διαφορετικο ψαλιδι , θυμιζει λιγο κατι απο 'RM...
Κυνηγα μοντελο , οχι πρωτη αδεια μοντελο , απο '02 και μετα αν πας για 'S 'η 'Ε .
Το 'Ε ειναι το πιο δυνατο απ'τα δυο , εχει αλλο καρμπυρατερ ( εκει κρυβεται η περισοτερη δυναμη ) , εκκεντροφορους , συμπιεση , ηλεκτρονικη και πλαστικο τεποζιτο , ειναι και λιγο πιο ελαφρυ απο τ'αλλα 2 .

Dr Luv
26/04/2009, 09:23
Ευχαριστώ. Για SM πάω, οπότε παίζουν όλα αφού είναι από 05 και μετά, αν κατάλαβα καλά.

DrBig
26/04/2009, 09:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dr Luv
Ευχαριστώ. Για SM πάω, οπότε παίζουν όλα αφού είναι από 05 και μετά, αν κατάλαβα καλά.

Oταν με το καλο το παρεις, κανε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ την μετατροπη 3χ3 η οποια περιλαμβανει ανοιγμα του φιλτροκουτιου και τοποθετηση στο καρμπυρατερ κιτ dynojet. Η αποδοση του κινητηρα πριν και μετα δεν εχουν καμια σχεση, και το κοστος ειναι μηδαμινο.

mpompas
26/04/2009, 10:35
χωρίς το κιτ γίνεται?

VIDAS
26/04/2009, 10:55
ΜΗΝ ανοιξεις το φιλτροκουτι χωρις να γινουν οι απαραιτητες αλλαγες ζιγκλερ στο καρμπ. .
Αμα δε σε περνει απο $$$ τοτε παρε ενα κυριο ζιγκλερ - κοστος 4-5 ευρω- και γινεται κουτσα στραβα η δουλεια σηκωντοντας και λιγο τη βελονα...

Πατνως καλο το dynojet αλλα το Fcr ακομα καλυτερο !

mivvo
26/04/2009, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από VIDAS
ΜΗΝ ανοιξεις το φιλτροκουτι χωρις να γινουν οι απαραιτητες αλλαγες ζιγκλερ στο καρμπ. .
Αμα δε σε περνει απο $$$ τοτε παρε ενα κυριο ζιγκλερ - κοστος 4-5 ευρω- και γινεται κουτσα στραβα η δουλεια σηκωντοντας και λιγο τη βελονα...

Πατνως καλο το dynojet αλλα το Fcr ακομα καλυτερο !


Συμφωνω απολυτα :beer:

DrBig
26/04/2009, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από VIDAS

Πατνως καλο το dynojet αλλα το Fcr ακομα καλυτερο !

Το μεν κοστιζει 70 ευρω, το δε 500 !

mivvo
26/04/2009, 11:27
Οτι πληρωνεις παιρνεις ;)

VIDAS
26/04/2009, 11:29
Οτι δινεις περνεις !









mivvo με προλαβες !

DrBig
26/04/2009, 11:41
καμια αντιρρηση.
Υπαρχουν δυο τροποι ομως τροποι να δει κανεις τις μετατροπες. Τι παιρνεις κατ'απολυτο βαθμο και τι παιρνεις σε σχεση με τα λεφτα που δινεις. Με την δευτερη λογικη το DJ ειναι καλυτερη λυση, με την πρωτη το FCR. Ασε που αν το γραναζωσεις πιο κοντο, κερδιζεις οτι σου δινει το FCR και τσαμπα.

Στην περιπτωση του DRZ η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι δεν αξιζει να το φορτωσεις με ακριβα πραγματα, γιατι τελικα σε συμφερει να παρεις μια καλυτερη μηχανη. Και πιο λιγο θα σου στοιχισει και θα δε θα χασεις ενα σωρο χρηματα στην μεταπωληση.

Εγω προσωπικα το πουλησα για ενα και μονο λογο, που δεν επιδεχοταν βελτιωσης. Εχει κοντο κιβωτιο με αποτελεσμα να μην ειναι καθολου διασκεδαστικο μετα τα 100 χμ/ωρα.

Dr Luv
26/04/2009, 12:36
Ρε παιδιά είμαι Κύπρο και δεν ξέρω μηχανικούς που να εμπιστεύομαι για μετατροπές, αν και σχεδόν όλες οι μηχανές εδω είναι πειραγμένες. Αυτός είναι και ο λόγος που τις ψιλοφοβάμαι τις μεταχειρισμένες. Αν πετύχω καμμία που μόλις ήρθε από Ιαπωνία έχει καλώς, αλλιώς αυτές που κυκλοφορούν εδώ τις έχουν τουμπανιάσει και πιθανότατα τους έχουν πιεί το αίμα...

mivvo
27/04/2009, 18:32
Με υπομονη θα βρεις καποιο καλό μηχανακι,αποκλειεται ολοι να τα εχουν βελτιωσει, καποια θα ειναι και εργοστασιακά και καλοσυντηρημένα,πρεπει να τα κοιταξεις μαζι με μηχανικό.

888
15/07/2009, 09:39
για δώστε τα φώτα σας οι γνώστες πλιιιιιζζζζ...

σχετικά με τη μοντιφιά του 3Χ3 και FCR-MX 39 (σε συνδυασμό με ακράπα)


δυο ερωτησούλες:

η πρώτη έχει να κάνει με το ζιγκλέρωμα, σκέφτομαι το dynojet stage 2 (to "dirt" για το E)
καλά είναι? κάτι άλλο?

το fcr που παράγγειλα είναι το:
" Suzuki DRZ400 39MM FCR-MX Keihin Carburetor- Brand New "
από ebay.com (item no. 200360946993)

η δεύτερη ερωτησούλα:

vacuum port nipple (to retain S petcock Suzuki p/n 13685-29F00)

τι κάνει αυτό? τι συνδέεται πάνω και που πάει ? ? ? ?


168908

VIDAS
15/07/2009, 22:36
Εσενα τι μοντελο ειναι το μηχανακι ? Εχεις το ιδιο ρουμπινετο βενζινης που θελει υποπιεση οπως της φωτο ? on pri res ? η το κανονικο res off on ?

ΕΔΩ (http://www.thumpertalk.com/forum/showthread.php?t=802092&page=3) λεει για το ρουμπινετο βενζινης/petcock .

Μη παρεις κιτ dynojet .
Αυτο το fcr που πηρες δεν ειναι το "κλασικο" που μπαινει σε ολα τα μηχανακια κτλ , ειναι μια πατεντα ενος τυπου και δεν υπαρχει καποια γνωστη-εγγυημενη βαση τζεταρισματος γι'αυτο το τυπο fcr σε drz .
ΕΔΩ (http://www.thumpertalk.com/forum/showthread.php?t=802483) εχει ενα thread με ενα παρομοιο που ενας τυπος το εβαλε , βαλε οτι εβαλε κι εκεινος και ο θεος βοηθος !
Αυτος νομιζω εβαλε JD kit .

Η βαση για fcr σε drz ειναι :
main jet 160 με ανοιχτη εξατμιση , 155 για μαμα εξατμιση 'η εξατμιση τυπου fmf 'Q 'η εξατμιση με ταπα .

- 200 Main Air Jet
- 160 Main Jet
- 45 Pilot Jet
- 100 Pliot Air Jet
Βελονα ΕΜΝ 3'ο κλιπ απο πανω προς τα κατω .

Αυτα για τα "κοινα" fcr ου εχουν αφαιρουμενο ανταπτωρα για το φιλτροκουτι 'η τη 1'η και 2'η γεννια , οχι γι'αυτο που εχεις εσυ .
Εσυ παρακουλουθα το thread sto thumpertalk !

888
16/07/2009, 09:36
got it...

καλά λέμε ότι όσο και να έψαχνα το ΤΤ αποκλείεται να πετύχαινα το thread για το συγκεκριμένο fcr...
φιλαράκι είσαι unpectable :a18: :a19: :a20:

παράγγειλα το JD kit και βλέπουμε, είχα σκεφτεί για το Dynojet γιατί ο τύπος που το πήρα μου είπε ότι έχει πάνω τα:
138 main jet
45 pilot jet
70 slow air jet
OBDVR jet needle



Νάσαι καλά!

8 Α Ν Κ Σ

VIDAS
17/07/2009, 00:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από 888
got it...

καλά λέμε ότι όσο και να έψαχνα το ΤΤ αποκλείεται να πετύχαινα το thread για το συγκεκριμένο fcr...
φιλαράκι είσαι unpectable :a18: :a19: :a20:

παράγγειλα το JD kit και βλέπουμε, είχα σκεφτεί για το Dynojet γιατί ο τύπος που το πήρα μου είπε ότι έχει πάνω τα:
138 main jet
45 pilot jet
70 slow air jet
OBDVR jet needle



Νάσαι καλά!

8 Α Ν Κ Σ

Αλιμονο!!! Αληλεγγυη μεταξυ DRZοαδερφιων :beer:

888
17/07/2009, 08:57
για να ενημερώνουμε τους DRZfun, ο τύπος λέει ότι κατέληξε (προς το παρόν) στα παρακάτω:


Ok, here is what I finally ended up with on this carb and it runs PERFECT!
I switched the main to a 160 and it had some hesitation so I switched it back to the 165.
For anyone who buys this eBay Fcr-Mx carb here is what you need to do;
*Fcr-Mx Carb off eBay* http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Suzuk...6%3A2%7C39%3A1
***FYI if you submit a "best offer" he'll sell it for $300 shipped!!!***

Buy the following oem Suzuki parts;
P/N 13111-29F00 OEM Suzuki E Intake Manifold $13.48
P/N 09402-58208 OEM Suzuki Clamp $3.44
P/N 13685-29F00 OEM Suzuki Vacuum Port Nipple $7.33

JD Jetting kit; 165 main, 42 Pilot, red JD needle 4th clip down, 85 starter jet, 70 pilot air jet, quickshot 2 AP cover, Merge AP spring, Tokyo Mod Fuel Screw (or the like) and float bowl drain bolt. (1) turn out on fuel screw. (1) turn in on AP screw.

I also have 3x3 mod, full Yoshimura carbon/ss exhaust with baffle/spark arrestor removed, K&N air filter.

This carb has NO popping on decel and starts without using your choke or pumping the throttle. It idles PERFECT and has NO BOG off idle. Basically everything that I've read on TT that people have problems with their FCR-MX I don't have. So... to those that think this is the wrong carb and it won't work on a DRZ... it does. And it does it without any of the problems listed above!


για πες τα μας και λίγο πιο "ελληνικο-λιανά", τι θέλει να πει ο ποιητής:

quickshot 2 AP cover, Merge AP spring, Tokyo Mod Fuel Screw (or the like) and float bowl drain bolt.

VIDAS
18/07/2009, 21:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από 888
για να ενημερώνουμε τους DRZfun, ο τύπος λέει ότι κατέληξε (προς το παρόν) στα παρακάτω:


Ok, here is what I finally ended up with on this carb and it runs PERFECT!
I switched the main to a 160 and it had some hesitation so I switched it back to the 165.
For anyone who buys this eBay Fcr-Mx carb here is what you need to do;
*Fcr-Mx Carb off eBay* http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Suzuk...6%3A2%7C39%3A1
***FYI if you submit a "best offer" he'll sell it for $300 shipped!!!***

Buy the following oem Suzuki parts;
P/N 13111-29F00 OEM Suzuki E Intake Manifold $13.48
P/N 09402-58208 OEM Suzuki Clamp $3.44
P/N 13685-29F00 OEM Suzuki Vacuum Port Nipple $7.33

JD Jetting kit; 165 main, 42 Pilot, red JD needle 4th clip down, 85 starter jet, 70 pilot air jet, quickshot 2 AP cover, Merge AP spring, Tokyo Mod Fuel Screw (or the like) and float bowl drain bolt. (1) turn out on fuel screw. (1) turn in on AP screw.

I also have 3x3 mod, full Yoshimura carbon/ss exhaust with baffle/spark arrestor removed, K&N air filter.

This carb has NO popping on decel and starts without using your choke or pumping the throttle. It idles PERFECT and has NO BOG off idle. Basically everything that I've read on TT that people have problems with their FCR-MX I don't have. So... to those that think this is the wrong carb and it won't work on a DRZ... it does. And it does it without any of the problems listed above!


για πες τα μας και λίγο πιο "ελληνικο-λιανά", τι θέλει να πει ο ποιητής:

quickshot 2 AP cover, Merge AP spring, Tokyo Mod Fuel Screw (or the like) and float bowl drain bolt.

Απλα λεει οτι εχει το μηχανακι του , λεει οτι μετα απο το τζεταρισμα με το >JD kit δεν εχει σκασιματα , αρχιζει-περνει μπροστα χωρις τη χρηση τσοκ 'η με μια-δυο ξερογκαζιες πριν το βαλει μπροστα και κραταει τελειο ρελαντι .

Bog = οπως λεμε εμεις οτι μπουκωνει
idle= ρελαντι
popping=σκασιματα
pump=αντλια -τα fcr εχουν μια αντλια που σε καθε ανοιγμα του γκαζιου ψεκαζει καυσιμο .


quickshot 2 AP cover,=καπακι της quickshot για την αντλια ψεκασμου/επιταχυνσης
Merge AP spring= ελατηριο για την αντλια ψεκασμου/επιταχυνσης
Tokyo Mod Fuel Screw=βιδα ρυθμισης μιγματος

Δε μπορω να τα πω/μεταφρασω ολα , καποια πραγματα τα ξερω αλλα δε μπορω να τα εξηγησω ακριβος..!

Για να μπει ενα fcr σε drz 'S-'SM χρειαζεται το κολαρο/εισαγωγη απο το 'Ε (P/N 13111-29F00 OEM Suzuki E Intake Manifold $13.48) + ενα κολαρο/σφικτηρας απο το 'Ε (P/N 09402-58208 OEM Suzuki Clamp $3.44)

Και μια ρωγα για την υποπιεση για τα μοντελα που εχουν το ρουμπινετο βενζινης( petcock ) που γραφει on-res-pri (P/N 13685-29F00 OEM Suzuki Vacuum Port Nipple $7.33) , τα δικα μας μοντελα με τετοιο ρουμπινετο ειναι '07-'08 , ολα τα προηγουμενα μοντελα εχουν το απλο/κλασικο ρουμπινετο βενζινης με φυσικη ροη που γραφει res-off-on .

Καλο ειναι οταν καποιος βαζει fcr σε drz400 να πρωτιμαει την πεπατημενη/δοκιμασμενη λυση με τα fcr που εχουν αφαιρουμενο ανταπτωρα για το φιλτροκουτι γιατι υπαρχουν τονοι πληροφοριων και ρυθμισεων γι'αυτα .
Καταληλα για drz ειναι fcr απο yamaha yz-wr400-426 αλλα ΟΧΙ απο μοντελα '03 και 450cc , και απο ktm 400-450-520 αλλα οχι απο ολες τις χρονιες .

Και ΠΡΟΣΟΧΗ , στο eBay πολλοι πωλητες λενε οτι καποιο fcr ειναι καταληλο για drz αλλα δεν ειναι . Υπαρχουν πολλοιοιοι απατεωνες κει .
Σωστο θεωρηται ΜΟΝΟ οποιο εχει αφαιρουμενο ανταντπτωρα για το φιλτροκουτι .
Τα αλλα θελουν πατεντες και εγω δε θα εμπλεκα με τετοιο πραγμα στα τυφλα .

Καλο ψαξιμο :beer:

888
19/07/2009, 08:23
όπως είπα και πιο πάνω:


:a20:

BLiTzER
27/05/2015, 09:53
Έχει ασχοληθεί κανείς; Αξίζει σαν commuter/fun bike; Ξέρω σίγουρα ότι είναι εξαιρετικό, low maintenance commuter, αλλά ψάχνω να βρω τη χρυσή τομή μεταξύ αυτού και της ροπής/δύναμης των πιο εξωτικών SM. Μπορεί να πλησιάσει αξιόπιστα τα 50 άλογα ή θα χρειαστεί 5,000 ευρώ; Να προτιμήσω SM ή Ε και μετατροπή σε motard; Πείτε καμιά γνώμη. Ευχαριστώ.

Panos76
27/05/2015, 10:03
500 λένε τα παιδιά εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=78828)

Ωραίο μηχανάκι. Γενικά όλα τα DRειδή τα πάω πολύ.

BLiTzER
27/05/2015, 10:05
Περίεργο. Είμαι σίγουρος ότι κοίταξα στην ενότητα των Suzuki και δε βρήκα παρόμοιο θέμα :O

7Tolis
27/05/2015, 11:10
Το είχε κολλητός μου παλιότερα. Νερό στο όνομα του έπινε.

Πως πήγε το live?

Panos76
27/05/2015, 12:03
ΜπριΤζώθηκα τώρα και μπήκα στο car. Η πλειοψηφία ή SM θα είναι ή ψιλοχρέπια :(



ps: Τρικυμιά εν κρανίω καθώς εκεί που έλεγα για ον οφφ βλέπω ότι μάλλον δεν κάνει για εμένα.

BLiTzER
27/05/2015, 12:10
Καλά πήγε το live, δεν έχω παράπονο. Έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας βέβαια. Thanks for asking :)

Πολύς κόσμος το θεωρεί το ιδανικό SM commuter, αλλά εγώ δεν είμαι πολύς κόσμος και προτιμώ να θυσιάσω λίγη πρακτικότητα/οικονομία για να έχω κάτι, το οποίο με κάνει να χαμογελάω κάθε φορά που το καβαλάω. Η άλλη μου επιλογή πχ είναι ένα 640SM, το οποίο είχα και μου άρεσε πάρα πολύ, αλλά κράτησα ελάχιστα. Όχι, δε θέλω Duke 690 πάλι και το SMC690 είναι πανάκριβο. Κάνει γι'αυτή τη δουλειά, έστω με κάποιες βελτιώσεις ή θα το βαρεθώ σε 2 μήνες, οπότε να πάω στη σίγουρη λύση των ΚΤΜ;

Bob_o_mastoras
27/05/2015, 12:20
XR 650 R. Eγγυηση για χαμογελα.. :D
Τα περισσοτερα ειναι μανιβελατα αλλα εχουν πολυ ευκολη μανιβελα.
Βαλβιδες, λαδια καθε 1000 με 1500 χλμ αναλογα τη χρηση.

BLiTzER
27/05/2015, 12:27
Δεν έχει κλειδί και μίζα, οπότε όχι. Είναι κρίμα, βέβαια, γιατί κατά τ'άλλα φαντάζει ιδανικό γι'αυτό που το θέλω. Ελλείψει αυτών, είχα καταλήξει στο Husky SM610ie, αλλά δεν υπάρχει υποστήριξη πλέον και δε θέλω να το ρισκάρω. Οπότε ξαναγυρνάμε στο DRZ vs KTM :P

Bob_o_mastoras
27/05/2015, 12:33
Τα τελευταια που τα εβγαλε η Dallara ειχαν κλειδαρια και μιζα αλλα υπαρχουν ελαχιστα προς πωληση και ειναι ακριβα. 4000+ :(

Κατα τα αλλα.. ΚΤΜ, θα το βαρεθεις δυσκολοτερα εφοσον θες κατι να πλησιαζει τα 50 αλογα. Το DR θα θελει χρημα για να φτασει εκει και θα χασει σιγουρα σε αξιοπιστια.

congate7
27/05/2015, 21:45
Αν πάρεις το δρζ και το συγκρίνεις με το ΚΤΜ που είχες τότε ΚΤΜ.

BLiTzER
28/05/2015, 11:36
Το ΚΤΜ σίγουρα είναι πιο στημένο, πιο δυνατό. Ωστόσο με το DRZ θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο, είναι σίγουρα πιο low maintenance και απ'ότι διαβάζω μπορεί να γίνει αρκετά ανταγωνιστικό, υπάρχουν εκατομμύρια δοκιμασμένες μετατροπές. Μάλλον έχω γεράσει και μου ακούγεται δελεαστικό το τελευταίο.

Περισσότερες ηλίθιες ερωτήσεις: Να προτιμήσω παλαιότερο ή νεότερο μοντέλο (με USD); Αξίζει να κοιτάζω αυτά με τις περισσότερες μετατροπές (κιτ υπερκυβισμού, fcr, εξατμίσεις κτλ), ώστε να γλυτώσω χρήματα (αφού θα γίνουν ούτως ή άλλως κάποια στιγμή) ή θα μου μείνει στα χέρια, οπότε να προτιμήσω όσο το δυνατόν πιο μαμά και να τις κάνω μόνος μου αργότερα;

zannisvel
28/05/2015, 11:44
Ειχε ο πατερας μου το Enduro για δευτερο και το ειχα οδηγησει αρκετα. Πολυ παιχνιδιαρικο και ωραιο μηχανακι αλλα η σελα του δε παλευεται με τιποτα αν ειναι να κανεις καμια μεγαλη διαδρομη. Αλλα πραγματικα εχω πολυ καλη εντυπωση για το συγκεκριμενο μηχανακι. Φανταζομαι το sm θα ειναι ακομα πιο παιχνιδιαρικο και βολικο στο δρομο.

congate7
28/05/2015, 12:31
Τα Ε δεν βγάζουν πινακίδα, είναι τα χωμάτινα. SM άρχισαν να βγαίνουν μετά το 05 νομίζω. Μετά το δούκα δεν πιστεύω να έχεις θέμα με τη σέλα του δρζ. Το fcr με 500 ευρά περίπου έχεις καθαρίσει πιστεύω.
Για ταξίδια όταν πήγα Οινόη Ιθάκη με σακ βουαγιάζ στην πλάτη και σχολική μπροστά δεν είχα πρόβλημα,είναι μια χαρά, αν μπορείς να συμβιβαστείς με τα 100-110 πορεία.
Ε εντάξει... όταν πιάνεσαι θα σηκώνεσαι για λίγο όρθιος και θα φαίνεσαι πολύ κουλ που είπε και η συνοδός σου στη βόλτα που πήγαμε Ερέτρια Ν. Στύρα :lol:

Panos76
28/05/2015, 12:44
Ρίξτε info παίδες, μου τα σκάει το μηχανάκι. Κάπου είδα ότι έχει 150 τελική.

Δύο άτομα με συμπράγκαλα κ πορεία 120-130 σε μια διαδρομή 180km τη βγάζεις;

Προβλήματα /αδυναμίες;

Συμπεριφορά σε άσφαλτο;

Κατανάλωση; (νομίζω όλα φοράνε μικούΝι; )

Στην Ελλάδα πότε έγινε τελευταία εισαγωγή και γιατί άραγε σταμάτησαν να το φέρνουν εδώ; (το θεωρώ ιδανικό για Ελλάδα)

Ευχαριστώ :)

ποπαϋ
28/05/2015, 12:51
με βασή αυτό: http://www.gearingcommander.com/ έχει 130 τελική

Bob_o_mastoras
28/05/2015, 12:59
Τα καταστρεφετε αυτα τα μηχανακια στα ταξιδια.. :sad:

congate7
28/05/2015, 13:01
Κατ' αρχάς να πω ότι εγώ έχω το SM.
160 έχει τελική...
Τη διαδρομή που αναφέρεις τη βγάζει αλλά με τις ταχύτητες που λες, δε νομίζω το μηχανάκι να έχει μεγαλύτερο πρόβλημα από εσένα. Αυτό λόγω του αέρα. Αν θες να κάνεις μεγάλες διαδρομές μπορείς να αλλάξεις πίσω γρανάζι και να τα πηγαίνει πιο άνετα αλλά με το ανάλογο «χάσιμο» στις χαμηλές. Παντού πάει. Χώματα άνετα και όταν λέω δεν μιλάω για στρωμένο χώμα εννοώ με πέτρες λακουβάρες και όλα τα συναφή.
Τη διαδρομή που έγραψα που ήταν αν θυμάμαι καλά γύρω στα 260χλμ την έκανα πήγαινε έλα με μία στάση στα φέρρυ της Πάτρας.
Στα - για εμένα είναι μόνο ένα και θα στο πω με τον τρόπο που μου έρχεται εμένα στο μυαλό όταν πηγαίνω εθνικές
Που'ναι η έκτη????
οεο που'ναι η έκτη????
που'ναι έέέέέέέέέέέέέκτη

ποπαϋ
28/05/2015, 13:02
160 τελική;
κοντερίσια ή πραγματική;

congate7
28/05/2015, 13:03
κοντέρ :blush:

Stergios69
29/05/2015, 07:50
Ρίξτε info παίδες, μου τα σκάει το μηχανάκι. Κάπου είδα ότι έχει 150 τελική.
Ταξιδεύει με 110-120

Δύο άτομα με συμπράγκαλα κ πορεία 120-130 σε μια διαδρομή 180km τη βγάζεις;
Οχι, εκτός αν αγαπιέσται πάρα πολύ. Εχω μια σέλα Corbin, αν το πάρεις στην πουλάω.


Προβλήματα /αδυναμίες;
Εχουν θέματα καποιες παρτίδες με τις βίδες των πηνίων, που λασκάρουν φεύγουν και κάνουν ζημιά στα συρματάκια.
Έχει και κάποια άλλα μικρά αλλά φθηνά και εύκολα

Συμπεριφορά σε άσφαλτο;
Το On-Off, είπαμε, έχει μικρό μεταξώνιο επομένως είναι λίγο ασταθές. Το SM ίσως είναι λίγο καλύτερα

Κατανάλωση; (νομίζω όλα φοράνε μικούΝι; )
Το S και SM έχει μικούνι καιει περίπου 5-6 λίτρα στην πόλη

Στην Ελλάδα πότε έγινε τελευταία εισαγωγή και γιατί άραγε σταμάτησαν να το φέρνουν εδώ; (το θεωρώ ιδανικό για Ελλάδα)
ΔΞ/ΔΑ

Ευχαριστώ :)
Δες τι έγραψα κάτω από τις ερωτήσεις σου.

congate7
29/05/2015, 09:46
Για την κατανάλωση... με χαλαρή οδήγηση βγάζει με 11 ευρά 180 χιλιόμετρα και με γρήγορη 155. Στα 11 ευρά ανοίγεις ρεζέρβα που σημαίνει πάνω 30χλμ με χαλαρή οδήγηση.
Φουλ γέμισμα μαζί με το ρεζερβουάρ παίζει στα 14-15 εύρω ανάλογα με την τιμή της βενζίνης

Panos76
29/05/2015, 10:03
Εχθές χάζευα κάτι βιντεάκια στο u tube και εντυπωσιάστηκα από τις δυνατότητες του. Αξιόπιστο και αξιόμαχο τόσο σε ζόρικες off road καταστάσεις όσο και σε πίστα :uplate:

Επίσης παράγεται κανονικά κ το μοντέλο 2014 είναι πανέμορφο. Κρίμα που δεν το φέρνουν εδώ!

zannisvel
29/05/2015, 10:05
Τοσο λιγο καιει το DRZ? Με 1,50€ τη βενζινη σου βγαζει 4 με 4,5λ/100km.
Πολυ καλα, εγω το περιμενα γυρω στο 5 με 5.5.
:beer:

BLiTzER
14/07/2015, 09:36
Μετά από 2 μήνες "κυνηγιού", έδωσα προκαταβολή σήμερα και αύριο πάω να παραλάβω ένα DRZ SM, χοχοχο!

devil's animal
14/07/2015, 09:44
Μετά από 2 μήνες "κυνηγιού", έδωσα προκαταβολή σήμερα και αύριο πάω να παραλάβω ένα DRZ SM, χοχοχο!


το ψοφιο ρε Γιωργο...να'ταν τουλαχιστον το Ε να πω ενταξει....:tooth:


αναμενουμε φωτο...
:beer::beer:

Panos76
14/07/2015, 09:46
Ωραίος! Θα κάνεις καλοκαιράκι μούρλια. Με το καλό να το παραλάβεις! Τι μονδέλο;

zannisvel
14/07/2015, 09:54
Καλοτάξιδο και καλοριζικο!!!!!! Περιμενουμε φωτος!!!!
:beer::beer:

Black Mamba
14/07/2015, 09:57
Tι εγινε ρε Γιωργο?
Παει το Hondaki?
Εχει τρελλο κινητηρακι.
Ειχα το CCM και ξερω...
Tεσπα, ριξτου πανω ενα 39αρι FCR, κανα εκκεντροφορακι αγριο κανε και την μοντα 3Χ3 στο φιλτροκουτι και θα πεταει...
Και εξατμιση ΟΛΟΣΩΜΗ, ναι?
;)

BLiTzER
14/07/2015, 09:58
Δυστυχώς, δεν είχα πολλές επιλογές για αξιόπιστο, καθημερινό motard, με αξιοπρεπές γκάζι. Το μόνο άλλο μηχανάκι που σκεφτόμουν ήταν το 640, αλλά, αν και έφτασα πολύ κοντά, δεν ήθελα να ρισκάρω με 640 10ετίας, 2ο και 3ο χέρι, όταν βρήκα DRZ που ήταν σαν να βγήκαν χτες από την αντιπροσωπεία.

625, 660 SMC τρομερά εργαλεία, αλλά όχι για καθημερινά, όπως και το δικό σου το XR (χωρίς κλειδαριά, nono). Husqy 610 εξαιρετικό για τη δουλειά που το θέλω, αλλά κι αυτό με θέματα αξιοπιστίας και η παλιά H έχει ουσιαστικά κλείσει. Το μόνο άλλο μηχανάκι που θα έπαιρνα είναι το 690 SMC (έρωτας), αλλά είναι πανάκριβο ακόμα και ήθελα κάτι σχετικά φθηνό στο γκαράζ μου.

Το Ε είναι λίγο πιο "άγριο", αλλά πάσχει σε αρκετά σημεία έναντι του SM, ειδικά αν η χρήση είναι αυστηρά εντός δρόμου. Εξάλλου πραγματικά υπάρχουν ΑΠΕΙΡΕΣ μόντες για το SM. Εξαρτάται πόσα λεφτά έχεις και πόσο θες να θυσιάσεις την αξιοπιστία του. Τα 50 άλογα είναι πολύ κοντά, πάντως. Θα δούμε. Cheers!

2006 μοντέλο. Κιτρινάκι ^^

spyro
14/07/2015, 10:01
Δυστυχώς, δεν είχα πολλές επιλογές για αξιόπιστο, καθημερινό motard, με αξιοπρεπές γκάζι. Το μόνο άλλο μηχανάκι που σκεφτόμουν ήταν το 640, αλλά, αν και έφτασα πολύ κοντά, δεν ήθελα να ρισκάρω με 640 10ετίας, 2ο και 3ο χέρι, όταν βρήκα DRZ που ήταν σαν να βγήκαν χτες από την αντιπροσωπεία.

625, 660 SMC τρομερά εργαλεία, αλλά όχι για καθημερινά, όπως και το δικό σου το XR (χωρίς κλειδαριά, nono). Husqy 610 εξαιρετικό για τη δουλειά που το θέλω, αλλά κι αυτό με θέματα αξιοπιστίας και η παλιά H έχει ουσιαστικά κλείσει. Το μόνο άλλο μηχανάκι που θα έπαιρνα είναι το 690 SMC (έρωτας), αλλά είναι πανάκριβο ακόμα και ήθελα κάτι σχετικά φθηνό στο γκαράζ μου.

Το Ε είναι λίγο πιο "άγριο", αλλά πάσχει σε αρκετά σημεία έναντι του SM, ειδικά αν η χρήση είναι αυστηρά εντός δρόμου. Εξάλλου πραγματικά υπάρχουν ΑΠΕΙΡΕΣ μόντες για το SM. Εξαρτάται πόσα λεφτά έχεις και πόσο θες να θυσιάσεις την αξιοπιστία του. Τα 50 άλογα είναι πολύ κοντά, πάντως. Θα δούμε. Cheers!

2006 μοντέλο. Κιτρινάκι ^^

ωραίος

:beer:

devil's animal
14/07/2015, 10:15
Δυστυχώς, δεν είχα πολλές επιλογές για αξιόπιστο, καθημερινό motard, με αξιοπρεπές γκάζι. Το μόνο άλλο μηχανάκι που σκεφτόμουν ήταν το 640, αλλά, αν και έφτασα πολύ κοντά, δεν ήθελα να ρισκάρω με 640 10ετίας, 2ο και 3ο χέρι, όταν βρήκα DRZ που ήταν σαν να βγήκαν χτες από την αντιπροσωπεία.

625, 660 SMC τρομερά εργαλεία, αλλά όχι για καθημερινά, όπως και το δικό σου το XR (χωρίς κλειδαριά, nono). Husqy 610 εξαιρετικό για τη δουλειά που το θέλω, αλλά κι αυτό με θέματα αξιοπιστίας και η παλιά H έχει ουσιαστικά κλείσει. Το μόνο άλλο μηχανάκι που θα έπαιρνα είναι το 690 SMC (έρωτας), αλλά είναι πανάκριβο ακόμα και ήθελα κάτι σχετικά φθηνό στο γκαράζ μου.

Το Ε είναι λίγο πιο "άγριο", αλλά πάσχει σε αρκετά σημεία έναντι του SM, ειδικά αν η χρήση είναι αυστηρά εντός δρόμου. Εξάλλου πραγματικά υπάρχουν ΑΠΕΙΡΕΣ μόντες για το SM. Εξαρτάται πόσα λεφτά έχεις και πόσο θες να θυσιάσεις την αξιοπιστία του. Τα 50 άλογα είναι πολύ κοντά, πάντως. Θα δούμε. Cheers!

2006 μοντέλο. Κιτρινάκι ^^



ετσι οπως το θετεις μπορουσες να κινηθεις και σε ΧΤ660...
με 2-3 πραγματακια παει πολυ πανω απο το drz...εκει κερδιζεις μονο σε βαρος και σε ευελιξια...
αλλα την ροπη την ξεχνας, πρεπει να το δουλευεις συνεχως ψηλα για να αποδιδει και αν θες κανενα ταξιδακι (που ξερω οτι αρεσκεσαι σε εκδρομες με μονοκυλινδρα) θα δεινοπαθησεις...

+οτι βρωμαει ο τοπος απο μεταχειρισμενα και μπορεις να βρεις τα παντα στο περιπτερο...

anyway, καλοριζικο να ειναι μεχρι να το πουλησεις...:p

harris_x
14/07/2015, 10:15
Δυστυχώς, δεν είχα πολλές επιλογές για αξιόπιστο, καθημερινό motard, με αξιοπρεπές γκάζι. Το μόνο άλλο μηχανάκι που σκεφτόμουν ήταν το 640, αλλά, αν και έφτασα πολύ κοντά, δεν ήθελα να ρισκάρω με 640 10ετίας, 2ο και 3ο χέρι, όταν βρήκα DRZ που ήταν σαν να βγήκαν χτες από την αντιπροσωπεία.

625, 660 SMC τρομερά εργαλεία, αλλά όχι για καθημερινά, όπως και το δικό σου το XR (χωρίς κλειδαριά, nono). Husqy 610 εξαιρετικό για τη δουλειά που το θέλω, αλλά κι αυτό με θέματα αξιοπιστίας και η παλιά H έχει ουσιαστικά κλείσει. Το μόνο άλλο μηχανάκι που θα έπαιρνα είναι το 690 SMC (έρωτας), αλλά είναι πανάκριβο ακόμα και ήθελα κάτι σχετικά φθηνό στο γκαράζ μου.

Το Ε είναι λίγο πιο "άγριο", αλλά πάσχει σε αρκετά σημεία έναντι του SM, ειδικά αν η χρήση είναι αυστηρά εντός δρόμου. Εξάλλου πραγματικά υπάρχουν ΑΠΕΙΡΕΣ μόντες για το SM. Εξαρτάται πόσα λεφτά έχεις και πόσο θες να θυσιάσεις την αξιοπιστία του. Τα 50 άλογα είναι πολύ κοντά, πάντως. Θα δούμε. Cheers!

2006 μοντέλο. Κιτρινάκι ^^

μια χαρά!

Καλόβολτο να είναι :beer::beer::beer::beer:

BLiTzER
14/07/2015, 10:20
Το ΧΤX είναι 40 (ΣΑΡΑΝΤΑ!) κιλά βαρύτερο... Το σκέφτηκα και 99% κινούμαι εντός πόλης. Ναι, κάνω τα πάντα με μονοκύλινδρα, αντέχει ο κώλος μου, αλλά πόσες φορές βγαίνω Ε.Ο. πλέον ανά έτος; 2; 3; 4; Ας υποφέρω λίγο αυτές τις 4 φορές, δε γαμιέται :)

Χαχα ευχαριστώ. Αυτή τη φορά επέλεξα κάτι για να το κρατήσω, αλλά πάντα αυτό λέω :P Ας δοκιμάσω κι ένα Suzuki που δεν είχα ποτέ.

Θενξ, παίδες. Θα έχω φωτογραφίες αύριο.

amyroukai
14/07/2015, 10:45
Καλόβολτο :)

bulmont
14/07/2015, 13:23
:beer::beer::beer:

DoctoR_k6
14/07/2015, 13:29
Περιμενω νεα απο την Σουζι...
Σκεφτομαι κ εγω απο σκουτερ να τσιμπησω ενα DRZ ωστε η διαδρομη για την δουλεια κ αλλες βολτες εντος να εχουν πιο ενδιαφερον...
Καλοταξιδο κ απροβληματιστο!!

Φωτο γρηγορα...

congate7
14/07/2015, 13:40
Καλώς ήρθες στο κλαμπ. Καλορίζικο και καλοτάξιδο.

:beer::beer::beer:

Black Mamba
14/07/2015, 16:10
Αντε παρτο με το καλο και κανε το ετσι, να γουσταρεις...338539

akis_trevor
14/07/2015, 16:14
:beer::beer:

7Tolis
14/07/2015, 16:17
Καλοκάγκουρο :beer:

VIDAS
16/07/2015, 19:48
Καλοταξιδο !

Οταν ειχα το μαμα κοντερ ειχα δει 167χλμ , το '09 που μου το κλεψανε και εβαλα το TrailTech Vapor ειδα την αληθεια..!
Το πιο πολυ σε 2καβαλο που εχω κανει ειναι 100κατι χλμ με τη γυναικα και πραγματα , 140χλμ παει μια χαρα , βεβαια το δικο μου ειναι bb-stroker 465cc απ'το 2011 οποτε δε ξερω τι γινεται σε μαμα κυβισμο , πιο πριν το ειχα 440 , μαμα μονο για σχεδον 2 χρονια και το μηχανακι το εχω απ'το '07 .



Έχει ασχοληθεί κανείς; Αξίζει σαν commuter/fun bike; Ξέρω σίγουρα ότι είναι εξαιρετικό, low maintenance commuter, αλλά ψάχνω να βρω τη χρυσή τομή μεταξύ αυτού και της ροπής/δύναμης των πιο εξωτικών SM. Μπορεί να πλησιάσει αξιόπιστα τα 50 άλογα ή θα χρειαστεί 5,000 ευρώ; Να προτιμήσω SM ή Ε και μετατροπή σε motard; Πείτε καμιά γνώμη. Ευχαριστώ.

Ναι , εχω ασχοληθει πολυ και πλεον εχω σταματησει , εδω :http://supermotoforum.gr/viewtopic.php?f=23&t=53 ειχα γραψει μερικα πραγματα , καποια ισως να θελουν διορθωση , καποια δεν ισχυουν ποια , αλλα ειναι μια καλη βαση δεδομενων στα Ελληνικα θελω να πιστευω .

Για να πλησιασει τα 50 τροχο θελεις :
440(434cc) bb kit
Fcr39
Εκκ/ρους
Μια (πραγματική) ολοσωμη εξατμιση
Εκει πλησιαζεις τα 50 , 45-48 , συγκριτικα με δυναμομετρησεις μαμα drz400S/SM που βγαζουν 34 τροχο .
Το κοστος βεβαια , ειδικα στις μερες μας , ειναι εξωφρενικο , πριν 4-5 χρονια με τις καλες ισοτιμιες ευρω δολαριου τα ψωνιζες απο Αμερικη
και εκανες τη δουλεια σου πολυ πιο χαλαρα .
Πλεον για 'μενα δεν αξιζει , υπαρχει και το ktm 690sm .

Κρατα το οπως ειναι , μη του πειραξεις τιποτα και οταν το βαρεθεις πουλα το , ειναι πολυ καλο για commuter , δυστυχως δεν εχει 6'η αλλα το συνηθιζεις..!

BLiTzER
16/07/2015, 23:12
Σε ευχαριστώ!

Σε κάποιο φόρουμ είχα πετύχει το συγκεκριμένο κειμενάκι σου και το βρήκα αρκετά ενδιαφέρον. Προς το παρόν έχω ολόσωμη Akrapovic και ίσως βάλω και fcr, αν βρω σε καλή τιμή. Μοτέρ δεν ανοίγω, μέχρι να χρειαστεί να ανοίξω. Τότε βλέπουμε :)

Τί έχει αλλάξει στη συντήρησή σου στα 465cc σε σχέση με το μαμά;

Πάντως σήμερα στον δρόμο είδα 150-152 χλμ/ώρα, χωρίς να το τερματίσω. Είναι αρκετά κοντό και μετά τα 110 με κούραζε, αν και πήγα σχεδόν όλη τη διαδρομή με σταθερά 110-120. Και ναι, η 6η μου έλειψε λίγο. Μόλις γύρισα από βόλτα εντός πόλης πάντως και το χάρηκα απίστευτα. Είναι ακριβώς αυτό που περίμενα.

Κατανάλωση: Μέχρι Θήβα (120 χλμ περίπου; ) έκαψα 11 ευρώ βενζίνη (με 1.59 ευρώ/λ. ~ 6.9 λίτρα), άρα 5.5-6 λίτρα/100 χλμ.

DoctoR_k6
16/07/2015, 23:33
:D
Στα 120 κουδουνιζει η δουλευει νορμαλ?

congate7
17/07/2015, 00:01
Καλορίζικο :beer::beer::beer::beer:


Αν πας ταξίδι με 100-105 η κατανάλωση πέφτει στα 8 ευρώ/120 χλμ

BLiTzER
17/07/2015, 08:26
338634

Κουδουνίζει λίγο (ανεπαίσθητα) γενικά σε υψηλότερες στροφές, αλλά δεν είχα χρόνο να το κοιτάξω παραπάνω.

VIDAS
17/07/2015, 08:39
Σε ευχαριστώ!

Σε κάποιο φόρουμ είχα πετύχει το συγκεκριμένο κειμενάκι σου και το βρήκα αρκετά ενδιαφέρον. Προς το παρόν έχω ολόσωμη Akrapovic και ίσως βάλω και fcr, αν βρω σε καλή τιμή. Μοτέρ δεν ανοίγω, μέχρι να χρειαστεί να ανοίξω. Τότε βλέπουμε :)

Τί έχει αλλάξει στη συντήρησή σου στα 465cc σε σχέση με το μαμά;

Πάντως σήμερα στον δρόμο είδα 150-152 χλμ/ώρα, χωρίς να το τερματίσω. Είναι αρκετά κοντό και μετά τα 110 με κούραζε, αν και πήγα σχεδόν όλη τη διαδρομή με σταθερά 110-120. Και ναι, η 6η μου έλειψε λίγο. Μόλις γύρισα από βόλτα εντός πόλης πάντως και το χάρηκα απίστευτα. Είναι ακριβώς αυτό που περίμενα.

Κατανάλωση: Μέχρι Θήβα (120 χλμ περίπου; ) έκαψα 11 ευρώ βενζίνη (με 1.59 ευρώ/λ. ~ 6.9 λίτρα), άρα 5.5-6 λίτρα/100 χλμ.

Μπα οχι ιδιαιτερα με πριν , οταν το ειχα μαμα ή 440 στα 3.000χλμ λαδι κ φιλτρο λαδιου και τσεκ βαλβιδων στα 10.000χλμ , τωρα το λαδι καπου στα ιδια ή και λιγο λιγοτερο τυπου 2-2μιση χιλιαδες ετσι για την ψυχολογια , μονο αυτο .
Επελεξα φλατζα βασεως οπως των S/SM(διπλή) και οχι την μονή οπως στα Ε για να εχω νορμαλ συμπιεση (ονομαστικη 12,5-12,8:1 αν θυμαμαι καλα..) μιας και ειναι το μοναδικο οχημα μου οποτε το ηθελα σχετικα ηρεμο , ild bb-stroker ου το λενε κ' οι φιλοι μας .
Αυτα του εχω : http://supermotoforum.gr/viewtopic.php?f=11&t=653
Αν κατσεις να τα υπολογισεις απλα παιρνεις ενα 690..!

15/39 γραναζωμα το οποιο ειναι ιδανικο αν το δουλευει καποιος που και που εθνικη-μεγαλες αποστασεις , και 14/39 το ειχα οπου ηταν πολυ διασκεδαστικο μεσα στην πολη αλλα σε μεγαλη αποσταση αρκετα κουραστικο..
Απο καταναλωση σε ταξιδακι μου γυριζει ρεζερβα αναμεσα σε 130χλμ με 160χλμ , αναλογα τις συνθηκες , στην πολυ λιγοτερα που εχει ξεκινα - σταματα .

BLiTzER
17/07/2015, 09:06
Fcr41 δεν είναι υπερβολή;

Το πιο ενοχλητικό του σημείο, μέχρι στιγμής, είναι η πολύ στενή σέλα. Πονάει ο κώλος μου κάθε φορά (και είχα 640 και 690, αυτό είναι χειρότερο). Κάτι πρέπει να γίνει με αυτό.

Sapadak
17/07/2015, 09:19
Κάτι πρέπει να γίνει με αυτό.

Fat ass, tiny seat (http://advrider.com/index.php?threads/drz-fat-ass-tiny-seat.776607/)

VIDAS
17/07/2015, 09:23
Σε μαμα ή σε νορμάλ 440 ναι , στο 465 ειναι ταμάμ για ασφαλτινη-sm χρηση !
Εχω καβα κι ενα FcrMX39 που του λειπουν πολλα κομματια και κααααποια στιγμη αν εχω πολυ ορεξη θα το δοκιμασω κι αυτο αλλα οι μεγαλοι στο ΤΤ το θεωρουν νομο το fcrMX41 σε drz bb-stroker οποτε ετσι εκανα κι εγω , λογο κυβισμου δε κοβει τπτ στις χαμηλες και ψηλα δινει μια χαρα σε συνδιασμο με τους RHC-WEB εκκ/ρους .
Λιγο πριν το κανω 462(στροφαλομπιελα +4mm & 94mm κυλινδρος-οπως στα 440) και ηταν ενα απλο 440 του εβαλά το 41 για ενα μηνα μεχρι να μπει μεσα για εγχειριση , χαμηλα και λιγο πριν τη μεση ειχε πεσει τσεκουρι..
Ειχα ειδη την MRD/Ssw και εκκ/ρους HotCams (για μαμα κυβισμο ή 440 ειναι οκ ) , επαιξα λιγο με ρυθμισεις αλλα ηταν μεγαλο .

Fcr/FcrMX39 σε μαμα κυβισμο κ 440 ειναι λουκουμι αν ρυθμιστει και σωστα..!


Τη σελα την εχω πειραξει , οχι τρελα & ασχημα πραγματα , λιιιγο παραπανω αφροδες στο υπαρχον , τυπου ενα δαχτυλο αν τη βαλεις διπλα σε μια μαμα σελα και ειναι πιο υποφερτη .

Bob_o_mastoras
17/07/2015, 15:57
Καλοριζικο και καλοστριφτο!!! :beer::beer:

BLiTzER
20/07/2015, 16:37
Fat ass, tiny seat (http://advrider.com/index.php?threads/drz-fat-ass-tiny-seat.776607/)

Tiny ass, tinier seat μάλλον. Έχω διαβάσει άπειρα posts σε διάφορα fora σχετικά με το θέμα. Ξέρω ότι υπάρχουν έτοιμες σέλες, αλλά είναι πανάκριβες και δεν πρόκειται να δώσω τόσα λεφτά για μια σέλα. Επίσης δε με ενδιαφέρει να φτιάξω μόνος μου κάτι πρακτικό μεν, αντιαισθητικό δε. Έχουμε κι ένα image :P

Η πιο συμφέρουσα λύση είναι μάλλον σελάς (ή ταπετσέρης), αλλά δεν είμαι πολύ σίγουρος ποιον μπορώ να εμπιστευτώ για να γίνει καλή δουλειά, χωρίς να χρεώσει 2 περιουσίες. Αν γνωρίζετε κάποιον καλό και αξιόπιστο, πείτε.

@VIDAS: Πρέπει να βγούμε για καφέ εμείς :P

Tycho Moon
20/07/2015, 16:44
Να το χαίρεσαι φίλε μου! Κατά τη γνώμη μου, η καλύτερη επιλογή στα κυβικά του και στο είδος του! :beer:

christof40
21/07/2015, 09:01
Tiny ass, tinier seat μάλλον. Έχω διαβάσει άπειρα posts σε διάφορα fora σχετικά με το θέμα. Ξέρω ότι υπάρχουν έτοιμες σέλες, αλλά είναι πανάκριβες και δεν πρόκειται να δώσω τόσα λεφτά για μια σέλα. Επίσης δε με ενδιαφέρει να φτιάξω μόνος μου κάτι πρακτικό μεν, αντιαισθητικό δε. Έχουμε κι ένα image :P

Η πιο συμφέρουσα λύση είναι μάλλον σελάς (ή ταπετσέρης), αλλά δεν είμαι πολύ σίγουρος ποιον μπορώ να εμπιστευτώ για να γίνει καλή δουλειά, χωρίς να χρεώσει 2 περιουσίες. Αν γνωρίζετε κάποιον καλό και αξιόπιστο, πείτε.

@VIDAS: Πρέπει να βγούμε για καφέ εμείς :P

μοτοΚ στην ν.σμυρνη,ειναι ακριβος,θα σου παρει 110 ευρω αλλα θα παθεις πλακα με την σελα που θα σου φτιαξει

Tycho Moon
21/07/2015, 10:08
μοτοΚ στην ν.σμυρνη,ειναι ακριβος,θα σου παρει 110 ευρω αλλα θα παθεις πλακα με την σελα που θα σου φτιαξει

Για ΜΟΤΟ Κ επιβεβαιώνω και εγώ. 2 φορές έχω πάει και έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος. :beer:

BLiTzER
21/07/2015, 10:12
Δεν ξέρω αν δικαιολογούνται τα 100+ €, αλλά φαίνεται να κάνει όντως καλή δουλειά. Το θέμα είναι ότι πρέπει να μείνω χωρίς μηχανάκι για 2 μέρες, το οποίο δε με ενθουσιάζει ιδιαίτερα ως ιδέα.

Θα κάνω ένα τηλέφωνο έτσι από περιέργεια. Ευχαριστώ.

Black Mamba
21/07/2015, 10:37
Tσεκαρε και τον Κουρη στην Υμηττου μετα τον Πρ. Ηλια.
Εχω φτιαξει ενα καρο σελες, ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.

Ζεύκας
21/07/2015, 11:37
Αντε παρτο με το καλο και κανε το ετσι, να γουσταρεις...338539
:a32:

Ζεύκας
21/07/2015, 11:39
Η πιο συμφέρουσα λύση είναι μάλλον σελάς (ή ταπετσέρης), αλλά δεν είμαι πολύ σίγουρος ποιον μπορώ να εμπιστευτώ για να γίνει καλή δουλειά, χωρίς να χρεώσει 2 περιουσίες. Αν γνωρίζετε κάποιον καλό και αξιόπιστο, πείτε.


Υμηττού κ Εμπεδοκλέους, ψάξε τηλ εδώ μέσα

byron
21/07/2015, 12:28
Tσεκαρε και τον Κουρη στην Υμηττου μετα τον Πρ. Ηλια.
Εχω φτιαξει ενα καρο σελες, ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.


Υμηττού κ Εμπεδοκλέους, ψάξε τηλ εδώ μέσα

O ιδιος είναι, ο Ανδρέας. +990 από εμένα.

BLiTzER
23/07/2015, 15:10
Είναι σχετικά κοντά στη δουλειά μου. Θα περάσω αργότερα μια βόλτα από εκεί, να ακούσω τη γνώμη του. Cheers!

Μηχανικός που εμπιστευόμαστε; Προτιμώ κάποιον ο οποίος γνωρίζει σε βάθος το συγκεκριμένο μοντέλο (προβλήματα, αναβαθμίσεις, υπερκυβισμούς, ρυθμίσεις κτλ κτλ).

spyro
23/07/2015, 15:58
...

Μηχανικός που εμπιστευόμαστε; Προτιμώ κάποιον ο οποίος γνωρίζει σε βάθος το συγκεκριμένο μοντέλο (προβλήματα, αναβαθμίσεις, υπερκυβισμούς, ρυθμίσεις κτλ κτλ).

+990

κουράστηκα με τις προσωπικές αδερφικές φιλίες οι οποίες τις περισσότερες φορές προσπαθούν να κρύψουν αδυναμίες. έλα όμως που οι γνώστες στην Ελλάδα αισθάνονται Θεοί και χρεώνουν τα διπλάσια απο όσο πρέπει ....

BLiTzER
23/07/2015, 18:10
O ιδιος είναι, ο Ανδρέας. +990 από εμένα.

Λεπόν, μου είπε 110-120€, με δικό του κάλυμμα, το οποίο με χαλάει λίγο, αφού η σέλα μου είναι στα χρώματα της μοτοσυκλέτας. Επίσης μου ακούγονται πάρα πολλά, όταν μιλάμε για ΔΙΚΗ ΜΟΥ σέλα και το μόνο που ζητάω είναι να φαρδύνει λίγο (2 δάχτυλα σε κάθε πλευρά περίπου). Και θα πάρει ταυτόχρονα λίγο ύψος, απ'ότι μου'πε, το οποίο θα μου κάνει τη ζωή δυσκολότερη, αφού μόλις μετά βίας πατάω κάτω όπως είναι :P

Στα διάφορα fora μιλάνε για ταπετσέρηδες της γειτονιάς, οι οποίοι το κάνουν για 20€. Σίγουρα δε θα είναι η ίδια δουλειά, αλλά η χρηματική διαφορά είναι αστρονομική και οκ, δε μιλάμε για πυρηνική φυσική ε, μια σέλα είναι.

akis_trevor
23/07/2015, 18:56
θες να κανεις μια ερωτηση στον μοτο-κ στην νεα σμυρνη;δεν χανεις κατι...

BLiTzER
23/07/2015, 19:26
Θα περάσω κι από κει μια βόλτα κι όπου αλλού προτείνατε. Αλλά κι εκεί απ'ότι είδα, ίδιες τιμές παίζουν. Και δεν υπάρχει καμία περίπτωση να αφήσω το μηχανάκι μου για 2 μέρες.

theofilos888
23/07/2015, 19:48
Πανορμου κ λαρισης..... στον παππου.

gior-gos
23/07/2015, 19:51
Λεπόν, μου είπε 110-120€, με δικό του κάλυμμα, το οποίο με χαλάει λίγο, αφού η σέλα μου είναι στα χρώματα της μοτοσυκλέτας. Επίσης μου ακούγονται πάρα πολλά, όταν μιλάμε για ΔΙΚΗ ΜΟΥ σέλα και το μόνο που ζητάω είναι να φαρδύνει λίγο (2 δάχτυλα σε κάθε πλευρά περίπου).


Και δεν υπάρχει καμία περίπτωση να αφήσω το μηχανάκι μου για 2 μέρες.

Εμενα για αλλαγη αφρωδους και καλυμματος μου ζητησε 90€. Με παζαρια μου τ αφησε 80€. Και ειχε και spare σελα να μου δωσει για οσο θα κρατουσε τη δικια μου. Επειδη ειχα παει διερευνητικα τελικα δεν του την αφησα. Αλλά οταν θα την φτιαξω εκει θα την παω. Μενω πολυ κοντα και ολα αυτα τα χρονια μόνο θετικα σχόλια εχω ακουσει. Απλα επιβεβαιωνεται ο κανονας 'οπου σε πιασουν'.

vagelis78
24/07/2015, 07:56
Παρε και μια γνωμη απο τον Σακη στο Μεταξουργειο.
Starsel το λεει το μαγαζι του.
Σε διπλανο φορουμ εχει ολοκληρο νημα για αυτον.
Εγω αλλαξα καλυμα με δυο τυπου υλικο, την εσκαψα λιγακι και μου πηρε 45 ευρω.
Πολυ καλος ανθρωπος και ο φθηνοτερος θα ελεγα με πολυ καλη δουλεια αλλα και ορεξη αν το αποτελεσμα δεν σε ικανοποιηση να το ξσνακανει παντα με χαμογελο.

montechristo
24/07/2015, 08:12
Παρε και μια γνωμη απο τον Σακη στο Μεταξουργειο.
Starsel το λεει το μαγαζι του.
Σε διπλανο φορουμ εχει ολοκληρο νημα για αυτον.
Εγω αλλαξα καλυμα με δυο τυπου υλικο, την εσκαψα λιγακι και μου πηρε 45 ευρω.
Πολυ καλος ανθρωπος και ο φθηνοτερος θα ελεγα με πολυ καλη δουλεια αλλα και ορεξη αν το αποτελεσμα δεν σε ικανοποιηση να το ξσνακανει παντα με χαμογελο.

Μια ακομη θετικη ψηφο για τον Σακη, και οικονομικος και με το χαμογελο και το ευχαριστω στα χειλη...

lykourgi
24/07/2015, 09:23
Μια ακομη θετικη ψηφο για τον Σακη, και οικονομικος και με το χαμογελο και το ευχαριστω στα χειλη...

+ 1

BLiTzER
30/07/2015, 00:30
Απλά να ενημερώσω ότι άφησα σήμερα το πρωί τη σέλα στον Σάκη (starsel), μου έδωσε μια δική του πρόχειρη για να κάνω τη δουλειά μου και το απόγευμα γύρισα να την πάρω. Χρησιμοποίησε το ίδιο κάλυμμα (το οποίο ήθελα), πρόσθεσε μαλακότερο υλικό και έδωσε λίγο περισσότερο όγκο και, κυρίως, πλάτος. Δυστυχώς, μιλάμε για motard μηχανάκι, οπότε δε μπορείς να κάνεις ακραίες αλλαγές, αν θες να διατηρήσεις τον χαρακτήρα της μοτοσυκλέτας. Οι αλλαγές ήταν μικρές, διακριτικές, στο όριο του επιτρεπτού και, ξανά, ΧΩΡΙΣ να αλλαχθεί το εργοστασιακό κάλυμμα. Ο Σάκης, ευγενέστατος και εξυπηρετικότατος. Μάλιστα άνοιξε νωρίτερα για μένα, για να προλάβω να είμαι στη δουλειά μου στην ώρα μου.

Κόστος: 20€. Όταν όλοι οι υπόλοιποι μου ζητούσαν 110-120€ (με δικό τους κάλυμμα).

Black Mamba
30/07/2015, 07:51
Απλά να ενημερώσω ότι άφησα σήμερα το πρωί τη σέλα στον Σάκη (starsel), μου έδωσε μια δική του πρόχειρη για να κάνω τη δουλειά μου και το απόγευμα γύρισα να την πάρω. Χρησιμοποίησε το ίδιο κάλυμμα (το οποίο ήθελα), πρόσθεσε μαλακότερο υλικό και έδωσε λίγο περισσότερο όγκο και, κυρίως, πλάτος. Δυστυχώς, μιλάμε για motard μηχανάκι, οπότε δε μπορείς να κάνεις ακραίες αλλαγές, αν θες να διατηρήσεις τον χαρακτήρα της μοτοσυκλέτας. Οι αλλαγές ήταν μικρές, διακριτικές, στο όριο του επιτρεπτού και, ξανά, ΧΩΡΙΣ να αλλαχθεί το εργοστασιακό κάλυμμα. Ο Σάκης, ευγενέστατος και εξυπηρετικότατος. Μάλιστα άνοιξε νωρίτερα για μένα, για να προλάβω να είμαι στη δουλειά μου στην ώρα μου.



Κόστος: 20€. Όταν όλοι οι υπόλοιποι μου ζητούσαν 110-120€ (με δικό τους κάλυμμα).

Μια χαρα!
Απο εμφανιση και λεφτα,ικανοποιημενος.
Τελικα ομως δεν μας ειπες, εγινε οπως την ηθελες, πιο ανετη ουτως ειπειν?

BLiTzER
30/07/2015, 09:51
Δε μπορώ να γνωρίζω ποιο είναι το καλύτερο που μπορεί να γίνει, χωρίς να χάσει τη φόρμα της, καθώς δεν είμαι ειδικός. Αλλά είναι λίγο πιο φαρδιά και αρκετά πιο "αφράτη" και μαλακή, οπότε ναι σίγουρα είναι πιο άνετη και τα λεφτά που έδωσα είναι ελάχιστα. Αν αργότερα θέλω κάτι πιο ριζικό, το ξαναβλέπω. Προς το παρόν, είμαι ευχαριστημένος. Θα ποστάρω μια φωτογραφία με την πρώτη ευκαιρία, αλλά δε νομίζω να φανεί η διαφορά.

Παρ'όλ'αυτά, κυρίως, με εξέπληξε το γεγονός ότι ο άνθρωπος, αντί να κοιτάξει να βγάλει μεροκάματα μιας βδομάδας για μια ώρα δουλειάς, προτίμησε να βάλει το μυαλό του να δουλέψει και να κάνει αυτό που ήθελε ο πελάτης με την ελάχιστη δυνατή προσπάθεια και κόστος, δουλεύοντας με τα υπάρχοντα υλικά.

dankannn
30/07/2015, 10:31
Δε μπορώ να γνωρίζω ποιο είναι το καλύτερο που μπορεί να γίνει, χωρίς να χάσει τη φόρμα της, καθώς δεν είμαι ειδικός. Αλλά είναι λίγο πιο φαρδιά και αρκετά πιο "αφράτη" και μαλακή, οπότε ναι σίγουρα είναι πιο άνετη και τα λεφτά που έδωσα είναι ελάχιστα. Αν αργότερα θέλω κάτι πιο ριζικό, το ξαναβλέπω. Προς το παρόν, είμαι ευχαριστημένος. Θα ποστάρω μια φωτογραφία με την πρώτη ευκαιρία, αλλά δε νομίζω να φανεί η διαφορά.

Παρ'όλ'αυτά, κυρίως, με εξέπληξε το γεγονός ότι ο άνθρωπος, αντί να κοιτάξει να βγάλει μεροκάματα μιας βδομάδας για μια ώρα δουλειάς, προτίμησε να βάλει το μυαλό του να δουλέψει και να κάνει αυτό που ήθελε ο πελάτης με την ελάχιστη δυνατή προσπάθεια και κόστος, δουλεύοντας με τα υπάρχοντα υλικά.

Όπως τα λέει ο φίλος BLiTzER είναι τα πράγματα.
Θα πρέπει και εμείς να ξεχωρίσουμε τους επαγγελματίες από αυτούς που θέλουν αρπαχτες.
Μιας και σε λίγο καιρό θα θέλω και εγώ αλλαγή στο κάλυμα μετά από τόσα χρόνια θα πάω στον ίδιο που λέει ( Σάκη ) και θα γράψω και εγώ την γνώμη μου.
Παλιά έχω πάει στην Αμφιθέας 91 στον Γιάννη , θέλει κάνα 60 € περίπου μόνο για κάλυμμα και επεξεργασία που κάνει από κάτω στο υλικό για να αντέχει , ότι μου έχει φτιάξει παλιά είναι αθάνατο αλλά είναι λίγο μακριά μου.
Στον Κουρή στην Υμηττού είχα πάει και μαλακια μου γιατί έδωσα 90 € για ένα σκέτο κάλυμμα πριν 4 χρόνια.
Ένα απλό κάλυμμα δεν είναι καμία ιδιαίτερη τέχνη για να ζηταει αυτό το ποσο , από εκεί και πέρα δεν ξέρω τι άλλο κάνει ο άνθρωπος πιθανά με φουσκώματα σκαψίματα κλπ αλλά για σκέτο κάλυμα υπάρχουν καλύτερες τιμές.

BLiTzER
07/08/2015, 20:46
Επειδή το είχα υποσχεθεί:
339328

339330

339329

Δεν είμαι πολύ σίγουρος ότι φαίνεται η διαφορά. Πάντως το καβαλάω καθημερινά και δεν έχω νιώσει την παραμικρή ενόχληση (για motard). Και η συνεπιβάτιδά μου το βρήκε επίσης πιο άνετο.

amyroukai
08/08/2015, 08:55
yep ο Σάκης είναι καλός. τρεις εχω φτιάξει εκεί.

doctoras
08/08/2015, 10:04
πω..! μπουμπουκι το εργαλείο!! καλή δουλειά και αισθητικά η σέλα

VIDAS
08/08/2015, 10:17
Μια χαρα ο Σακης !
Κι εγω τετοια φαση της εκανα , αλλα με νεο καλυμα γιατι ηθελα αντιολισθητικο .
Καλοκαιρι '13 εγινε και κρατα μια χαρα , ουτε εχει κατσει πουθενα ουτε τπτ το κακο , απο ανεση πολυ καλυτερα απο τη μαμα δε το συζητω!!!
Ενα δαχτυλακι στο πλαι και στο υψος .

BLiTzER
08/08/2015, 22:21
Βαριόμουν σήμερα και σκέφτηκα να αφαιρέσω το solenoid. Το PAIR είχε ήδη αφαιρεθεί από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη, αλλά έκανα κάποιες "βελτιώσεις" και σε αυτό, πχ block-off plate στη θέση της σύνδεσης με την κεφαλή του μοτέρ, αντί να έχω ένα άκυρο σωληνάκι με μια βίδα στην άκρη του να εξέχει χωρίς λόγο. Γενικά αφαίρεσα οτιδήποτε περιττό. Υπόψην ότι δεν κατέχω γενικά το σπόρ, ποτέ δεν κάθισα να ασχοληθώ (ούτε λάδια δεν αλλάζω μόνος), αλλά που και που με πιάνει και σκαλίζω. Διάβασα, είδα βιντεάκια και κατέβηκα στο γκαράζ μου. Να σημειώσω εδώ ότι το έκανα χωρίς να αφαιρέσω το καρμπυρατέρ και ήταν εξαιρετικά δύσκολη η πρόσβαση σε κάποιες βίδες.

3 ερωτήσεις:

1. Το μηχανάκι μου δεν έχει vacuum line για το ντεπόζιτο (ναι, αφαίρεσα και το ντεπόζιτο), σωστά; Τέτοια έχουν μόνο όσα διαθέτουν PRI, ON, RES (εμένα έχει ON, OFF, RES) ή κάνω λάθος;

2. Το σωληνάκι που βγαίνει από την κορυφή του δοχείου υπερχείλισης του ψυγείου είναι στον αέρα, σωστά; Πηγαίνει κάπου συγκεκριμένα;

3. Στο τέλος των οδηγιών για τη μόντα, έλεγε ότι πρέπει να μπλοκάρω το "air boot hose that feeds the Solenoid". Μπορεί κάποιος να με καθοδηγήσει ποιο είναι αυτό; Μια φωτογραφία θα βοηθούσε. Είναι το σωληνάκι σε σχήμα "S" που ενώνει το κάτω μέρος του καρμπυρατέρ με το φιλτροκούτι;

Κατά τ'άλλα, νομίζω τα έκανα όλα σωστά.

Αύριο θα κάνω το "free power mod" και θα τσεκάρω ότι το μηχανάκι ακόμα δουλεύει :P

FCR39MX που θα βρω; Από ΤΤ θα με χρεώσουν άλλο τόσο τα τελωνεία :/

congate7
08/08/2015, 23:36
Έχω ψαχτεί και εγώ για το fcr. Δεν έχω βρει εκτός αμερικής να πουλιέται καινούριο, αλλά το πιο φθηνό που βρήκα είναι από εδώ (http://www.keihin-fcr.com/index.php?route=product/product&filter_name=drz&product_id=55).
Έχει μεγάλη διαφορά στην τιμή.

nightraider
09/08/2015, 23:32
το S κανονικά έχει ρουμπινέτο υποπίεσης