PDA

View Full Version : Πρώτη μηχανή



periman
25/04/2009, 00:08
Καλησπέρα παιδιά , είμαι νέος στο φόρουμ και με την ευκαιρία καλώς σας βρήκα !
Δεν έχω πολλά να σας ζαλίσω η ερώτηση μου είναι απλή γιατί είμαι σχετικά κατασταλαγμένος (έχω καταλήξει σε 3 επιλογές).

ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ (ούτε παπί, ούτε αυτόματο) . Σόρρυ για τα κεφαλαία αλλα ήθελα να το τονίσω οσο γίνεται περισσότερο..
Τώρα βγάζω το δίπλωμα για μεγάλη μηχανή
Ηλικία 24 , 1.90 ύψος . Χρήση περισσότερο για μέσα στην πόλη λιγότερο για ταξίδια.

Έχω απο τη μια το Kawasaki Versys 2008 ABS
Απο την άλλη το Yamaha Fazer 2008 ABS (μάλλον το Fz6 που έχει και λιγότερα άλογα)
Και στη μέση το Yamaha Diversion 2009 ABS :)
Όπως καταλάβατε το ABS το θεωρώ σημαντικό μιας και είμαι άσχετος και φοβάμαι το μπλοκάρισμα σε φρενάρισμα.

Σαν ομορφιά το Versys χάνει είναι αλήθεια (μα τι φανάρι είναι αυτό;) αλλά έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για πρώτη μηχανή (χαμηλό κέντρο βάρους , 2κύλινδρη , δε σε τρομάζει το γκάζι όσο στις άλλες 2).
Οι άλλες 2 Yamaha όμως είναι κούκλες . Κοινώς την Versys θα την παντρευόμουνα (είναι πιο σοβαρή και συνετή κοπέλα) αλλά θα την απατούσα άνετα με τις Yamaha (γιατί είναι γκομενάρες) :P

Και φτάνουμε στο ψητό: Τι προτείνεται ; Μπορώ να μάθω ευκολότερα μια απο τις 3 ; Να αποφύγω σίγουρα κάποια ;

Ευχαριστώ !

MitsosNaked
25/04/2009, 00:13
Πάρε το γυμνό FZ6 σε μαύρο με ABS με τα 98 άλογα. Δέ θα έχεις πρόβλημα άν είσαι από τη φύση σου προσεκτικός και θα το καμαρώνεις κιόλας γιατί είναι κουκλί.

Road67
25/04/2009, 00:47
To FZ6 είναι το γυμνό (χωρίς το μισό φαίρνιγκ δηλαδή) fazer. Αυτό δεν έχει καμία σχέση με την ιπποδύναμη. Μάλλον έχεις μπερδευτεί μεταξύ FZ6 και FZ6 S2. Το fazer που αναφέρεις με τα λίγα άλογα αντικαταστάθηκε και εξελίχθηκε απ' το Diversion και το οποίο σου προτείνω να πάρεις μιας και δεν έχεις πρότερη εμπειρία. Ας θεωρηθώ κακός ή επαναλαμβανόμενος προτείνω πάντως να δεις και το CBF 600s που ναι μεν είναι παρωχημενό σχεδιαστικά, απ' την άλλη αποδίδει από πιο χαμηλά, δε σκορτσάρει και μπορεί να σε μάθει πολλά πράγματα.
Όσον αφορά το Versys είναι πανάλαφρο, σχετικά εύκολο κι όσο μαθαίνεις τόσο περισσότερα ''νάζια'' θα σου κάνει, σε χώμα μην το βάλεις γιατί μόνο κατ' όνομα χαρακτηρίζεται on off, προσωπικά (εννοείται οτι αυτό είναι υποκειμενικό) το φανάρι του μ' αρέσει που βέβαια είναι λογικό εφ' όσον μ' αρέσει και το εκκεντρικό MS (απ' το οποίο δανείστηκε στοιχεία η Kawa), μόνο το παρμπριζάκι του δε μου αρέσει αλλά προσφέρει ικανοποιητική ανεμοκάλυψη έως ενός ορίου φυσικά.

periman
25/04/2009, 01:38
CBF 600 δεν είναι λίγο δύσκολο να το κουμαντάρω για 1η μηχανή ;
Το Versys δε σκόπευα να το βάλω χώμα έτσι και αλλιώς . Έχω ακούσει οτι είναι ένα ψηλό street και σίγουρα οχι on/off .
Προτείνεις και το Diversion δλδ και το Versys .
Τελικά με μπέρδεψες φίλε Road67. :) Ευχαριστώ παντως

ΥΓ. Παρεπιπτόντως θεωρώ οτι το CBF600 ABS ξεφεύγει λιγάκι στα λεφτά (τιμές καινούργιου πάντα).

Road67
25/04/2009, 02:25
Αν θεωρείς το CBF δύσκολο στο να το κουμαντάρεις (βάσει ποιών κριτηρίων; ) ξέχνα το fazer. Πού σε μπέρδεψα;

periman
25/04/2009, 02:36
Βάσει όγκου και βάρους (222 κιλά ενώ το fazer 191, νομίζω πλήρη υγρών και τα 2).
Εννοούσα οτι με μπέρδεψες γιατί μου πρότεινες και CBF και Diversion και Versys .. Είπες καλά λόγια και για τα 3 ;)

Αλήθεια πώς γίνεται να μου λένε όλοι οτι το Versys είναι πανάλαφρο ενώ ζυγίζει 209 κιλά με το ABS ? Μήπως υπερβάλουν ;

epp1640
25/04/2009, 03:17
Συγνώμη που βγαίνω εντελώς εκτός αλλά αν δεν έχεις καμία απολύτως εμπειρία αυτά όλα είναι 2 much από πολλές απόψεις και δεν θα χαρείς στο έπακρο την συμβίωση μαζί τους. Εγώ στην θέση σου, αν δεν ήθελα κάποιο street 250 όπως το ninja 250 ή το VTR 250 θα κοίταζα κάποιο μεταχειρισμένο χτ600 ή γενικά κάποιο μονοκύλινδρο 600. :beer: :wave2:

periman
25/04/2009, 03:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
Συγνώμη που βγαίνω εντελώς εκτός αλλά αν δεν έχεις καμία απολύτως εμπειρία αυτά όλα είναι 2 much από πολλές απόψεις και δεν θα χαρείς στο έπακρο την συμβίωση μαζί τους. Εγώ στην θέση σου, αν δεν ήθελα κάποιο street 250 όπως το ninja 250 ή το VTR 250 θα κοίταζα κάποιο μεταχειρισμένο χτ600 ή γενικά κάποιο μονοκύλινδρο 600. :beer: :wave2:

Ναι ... Ξεχασα να αναφέρω 2 λεπτομέρειες .
Πρώτον ότι και να πάρω θα μπεί βαλίτσα πίσω λόγω δουλειάς . Φαντάζεσαι το νιντζακι με βαλιτσακί ;; :P
Δεύτερον Enduro , SuperMotard , Scooters είναι τελείως έξω απο τα γούστα μου , το καθένα για άλλο λόγο

Όταν βλέπω Enduro θυμάμαι τον Ψάλτη , τον Γαρδέλη , τον Πετρόχειλο .. συφιλιάζομαι ειναι αλήθεια. Σε SuperMotard το μόνο αξιόλογο εμφανησιακά απο τα λίγα που είδα ήταν το XT660X αλλά μου πέρασε γρήγορα. Τώρα απο scooter ενα μου άρεσε παααααρα πολυ. T-Max 2009 ! Μετά είδα οτι κάνει 10.400 με ABS , και έκλεισα το site βρίζοντας τη σόι του γιαπωνέζου .

Σε οτι αφορά το VTR250 δε βρήκα κάτι προς πώληση με μια πρόχειρη αναζήτηση. Φοβάμαι να μη μου είναι μικρό γιατί είμαι και ψηλός αλλά θα το ψάξω καλύτερα αύριο. Ευχαριστώ για την πρόταση πάντως !

epp1640
25/04/2009, 03:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από periman
Ναι ... Ξεχασα να αναφέρω 2 λεπτομέρειες .
Πρώτον ότι και να πάρω θα μπεί βαλίτσα πίσω λόγω δουλειάς . Φαντάζεσαι το νιντζακι με βαλιτσακί ;; :P
Δεύτερον Enduro , SuperMotard , Scooters είναι τελείως έξω απο τα γούστα μου , το καθένα για άλλο λόγο

Όταν βλέπω Enduro θυμάμαι τον Ψάλτη , τον Γαρδέλη , τον Πετρόχειλο .. συφιλιάζομαι ειναι αλήθεια. Σε SuperMotard το μόνο αξιόλογο εμφανησιακά απο τα λίγα που είδα ήταν το XT660X αλλά μου πέρασε γρήγορα. Τώρα απο scooter ενα μου άρεσε παααααρα πολυ. T-Max 2009 ! Μετά είδα οτι κάνει 10.400 με ABS , και έκλεισα το site βρίζοντας τη σόι του γιαπωνέζου .

Σε οτι αφορά το VTR250 δε βρήκα κάτι προς πώληση με μια πρόχειρη αναζήτηση. Φοβάμαι να μη μου είναι μικρό γιατί είμαι και ψηλός αλλά θα το ψάξω καλύτερα αύριο. Ευχαριστώ για την πρόταση πάντως !

To VTR 250 αναμένεται να κυκλοφορήσει άμεσα με τιμή λογικά γύρω στα 4500 καινούριο. Μεταχειρισμένο δεν θα βρεις :winka: Δυστηχώς δεν έχεις πολλές επιλογές σε street εφόσον θες βαλίτσα. Μένουν μόνο τα ybr 250 και cbf 250. Το cb400 super four είναι επίσης πολύ καλή επιλογή όμως είναι παλιό. Γενικά γνώμη μου είναι ότι πρέπει να αποφύγεις μηχανάκια με 50+ άλογα και από 170-180 κιλά και πάνω. Ρίξε μια ματιά και σε κανένα KLE :wave2:

mivvo
25/04/2009, 06:20
Καλυτερα να παρεις μοτοσυκλετα με λιγοτερα κυβικα για πρωτη μηχανη.

Sapadak
25/04/2009, 06:33
Θα σου προτεινα να δεις για μεταχειρισμενο σε οποιο και αν καταληξεις.

Μιας και εισαι απειρος οδηγος, ολο και καμια μαλακιουλα θα σου τυχει, ολο και καποιο σταντ δεν θα ανοιξει, ολο, ολο, ολο και κατι θα συμβει.

Ειναι κριμα και θα στεναχωρηθεις για τη κουκλα σου.


Ταπεινη μου γνωμη δες για καποιο μεταχειρω βερσυς.

Με το υψος σου δεν θα εχεις κανενα προβλημα χειρισμου

Road67
25/04/2009, 08:41
Αν εξετάζεις την πιθανότητα της μεταχειρισμένης μοτό μια καλή επιλογή είναι το CB500. Παρεμφερής νοοτροπία με το CBF αλλά περισσότερο βατό για τις μη εμπειρίες σου.
Δεν τα έβγαλα όλα θετικά σχετικά με τα μηχανάκια απλώς ως μη οδηγός είναι δύσκολο να καταλάβεις κάποια πράγματα.
Για παράδειγμα το fazer δεν το χαρακτηρίζεις υψηλόστροφο (έχει σχέση με το που αποδίδει την ιπποδύναμη του) αλλά αποδίδει σχετικά ψηλά που σημαίνει οτι όσο πέφτουν οι στροφές τόσο πιο κούφιο γίνεται κι αυτό τον πρώτο καιρό μπορεί να ξενίσει ή ακόμη και να φοβίσει ένα πρωτόπειρο μιας και δημιουγεί μια πλαστή αίσθηση οτι μπορεί να σε ρίξει. Επιπλέον αυτή η ιδιαιτερότητα χαρακτηριστική πολλών τετρακύλινδρων δε βοηθάει για ενδοαστική μετακίνηση κουράζεται ο οδηγός και χολώνεται η μηχανή. Αυτός ήταν κι ο λόγος που είχα πάρει σα δεύτερο όχημα το Xmax για να μην κουράζω την μηχανή μου και για να μη βλαστημάω όταν έχω να διανύσω μικρές αποστάσεις. Kαι ιδιαίτερα σε περιπτώσεις όπου η διήθηση αποκλειόταν.
Αναφέρθηκες στο Τmax. Ποιός σου είπε οτι τα δικά του 210 κιλά μπορείς να τα κάνεις καλά.
Κάτι σημαντικότερο έχει να κάνει όχι με τα άλογα αλλά με τον όγκο της μηχανής και το πως την αισθάνεσαι κάτω απ' τα πόδια σου καθώς και το κέντρο βάρους. Γι' αυτό θεωρώ γενικά άτοπη κάθε συζήτηση αν δεν έχεις καβαλήσει τις μηχανές που σ' ενδιαφέρουν εν στάσει. Έπειτα καλό είναι να κάνεις κι ένα test ride.

moutoulos
25/04/2009, 08:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από periman
Καλησπέρα παιδιά , είμαι νέος στο φόρουμ και με την ευκαιρία καλώς σας βρήκα !
Δεν έχω πολλά να σας ζαλίσω η ερώτηση μου είναι απλή γιατί είμαι σχετικά κατασταλαγμένος (έχω καταλήξει σε 3 επιλογές).

ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ (ούτε παπί, ούτε αυτόματο) . Σόρρυ για τα κεφαλαία αλλα ήθελα να το τονίσω οσο γίνεται περισσότερο..
Τώρα βγάζω το δίπλωμα για μεγάλη μηχανή
Ηλικία 24 , 1.90 ύψος . Χρήση περισσότερο για μέσα στην πόλη λιγότερο για ταξίδια.

Έχω απο τη μια το Kawasaki Versys 2008 ABS
Απο την άλλη το Yamaha Fazer 2008 ABS (μάλλον το Fz6 που έχει και λιγότερα άλογα)
Και στη μέση το Yamaha Diversion 2009 ABS :)
Όπως καταλάβατε το ABS το θεωρώ σημαντικό μιας και είμαι άσχετος και φοβάμαι το μπλοκάρισμα σε φρενάρισμα.

Σαν ομορφιά το Versys χάνει είναι αλήθεια (μα τι φανάρι είναι αυτό;) αλλά έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για πρώτη μηχανή (χαμηλό κέντρο βάρους , 2κύλινδρη , δε σε τρομάζει το γκάζι όσο στις άλλες 2).
Οι άλλες 2 Yamaha όμως είναι κούκλες . Κοινώς την Versys θα την παντρευόμουνα (είναι πιο σοβαρή και συνετή κοπέλα) αλλά θα την απατούσα άνετα με τις Yamaha (γιατί είναι γκομενάρες) :P

Και φτάνουμε στο ψητό: Τι προτείνεται ; Μπορώ να μάθω ευκολότερα μια απο τις 3 ; Να αποφύγω σίγουρα κάποια ;

Ευχαριστώ !

Με βάση τα λεγόμενά σου, η εμπειρία σου σου σε μηχανή είναι ανύπαρκτη.
Που σημαίνει ..., θα σου πρότεινα να πάρεις (μη γελάσεις ...), ένα scooter 250
(πχ x-max., X8, X9, beverly), για αρχή, να το κρατήσεις 2,3,5,10 μήνες, να μπείς
στο "πνεύμα" τον δυο τροχών και αν δείς οτι σου αρέσει και "τραβας", το πουλάς
και πέρνεις ένα CBF600S ABS, που για πρώτο και όχι μόνο (με συμπλέκτη) μηχανάκι
είναι μαμάτο !!!.

Τουλάχιστον αυτή είναι η γνώμη μου ...

Έχω ένα φίλο ..., ο οποίος έτσι πήγε να ξεκινήσει, κατευθείαν με μηχανή. Την πήρε
έπεσε, φοβήθηκε, την πούλησε και μίσησε τις μηχανές ....
Λάθος του, του τά'λεγα, δεν με άκουγε, και τώρα προσπαθώ να τον επαναφέρω
στους δυο τροχούς, γιατί δεν φταίνε οι μηχανές, αλλά οι επιλογές μας ...

Ότι πάρεις ... ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΣ
Να'σαι καλά !!!!

menos
25/04/2009, 09:16
Να προτεινω και εγω κατι (και σε μεταχειρισμενο αν θες);;
Honda cb 400 Super four:D
Ελαφρυ, ευκολοδηγητο, καταλληλο για την πολη και για ταξιδακια, παιρνει βαλιτσες (και του πανε κιολας), το χρησιμοποιουν και πολλες σχολες οδηγων (λογω καταλληλοτητας σε νεο οδηγο), και ναι, εγω προσωπικα το γουσταρω ταμαλα :D


161946

moutoulos
25/04/2009, 09:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Honda cb 400 Super four
Άσχετο ..., αυτό το θρυλικό βγαίνει καινούργιο ?.

yannis24
25/04/2009, 09:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από moutoulos
Με βάση τα λεγόμενά σου, η εμπειρία σου σου σε μηχανή είναι ανύπαρκτη.
Που σημαίνει ..., θα σου πρότεινα να πάρεις (μη γελάσεις ...), ένα scooter 250
(πχ x-max., X8, X9, beverly), για αρχή, να το κρατήσεις 2,3,5,10 μήνες, να μπείς
στο "πνεύμα" τον δυο τροχών και αν δείς οτι σου αρέσει και "τραβας", το πουλάς
και πέρνεις ένα CBF600S ABS, που για πρώτο και όχι μόνο (με συμπλέκτη) μηχανάκι
είναι μαμάτο !!!.



ΣΥΜΦΩΝΩ απολυτα......

κατι σαν τα παραπανω να μαθεις και να δεις πως ειναι να κυκλοφορεις με 2 τροχους, τι να προσεχεις και πως να κινησαι (χωρις να ψαχνεσαι για συμπλεκτες και τα σχετικα) και στην συνεχεια το CBF600S ABS το οποιο ειναι περαν του δεοντως φιλικο και ευκολοχρηστο για χρηση σαν 'μηχανη" πια !!

menos
25/04/2009, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από moutoulos
Άσχετο ..., αυτό το θρυλικό βγαίνει καινούργιο ?.
Εχει ηδη παρουσιαστει το μοντελο απο τον φεβρουαριο του 2009 :D
Δεν ξερω ομως αν εχει ακομη ερθει στην Ελλαδα, μονο αν παει στην αντιπροσωπεια θα του δωσουν μαλλον μεσω παραγγελιας... ειδομεν...

http://bikes.drive.com.au/Editorial/ArticleDetail.aspx?ArticleID=60847

Road67
25/04/2009, 10:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Εχει ηδη παρουσιαστει το μοντελο απο τον φεβρουαριο του 2009 :D
Δεν ξερω ομως αν εχει ακομη ερθει στην Ελλαδα, μονο αν παει στην αντιπροσωπεια θα του δωσουν μαλλον μεσω παραγγελιας... ειδομεν...

http://bikes.drive.com.au/Editorial/ArticleDetail.aspx?ArticleID=60847 Μην είναι όμως σα τη shadow που τους στέλνει email ένας φίλος μου αν υπάρχει η μηχανή σε κάποια έκθεση κι αν μπορεί να την κάνει test ride και του απάντησαν οτι πρόκειται για μια ξεχωριστή μηχανή που απευθύνεται σε ανθρώπους που ξέρουν τι θέλουν :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :bigcry: :lol: :lol: :sun:

vangelis 64
25/04/2009, 10:03
Με μηδενική εμπειρία είναι θα σού είναι πράγματι πολύ δύσκολο να κουμαντάρεις τα μηχανάκια που ανέφερες.

Όχι τόσο για τη φοβερή τους δύναμη(που για σένα θα είναι πολλή)αλλά και για το ότι θα πρέπει να μάθεις ένα σωρό πράγματα γύρω από την οδήγηση τής μοτοσυκλέτας,πράγματα που οι δάσκαλοι ένα μικρό τους μέρος σού μαθαίνουν.

Είναι καλύτερα να ξεκινήσεις με κάτι πιο εύκολο και μεταχειρισμένο κατά προτίμηση.Καλώς ήρθες και καλή τύχη.:wave2:

tom304
25/04/2009, 12:59
Φιλε χωρις εμπειρια,καλυτερα να παρεις το πιο ηρεμο.Για μενα το versus ειναι μια χαρα για σενα.Εχεις και το υψος.Δεν ειμαι και τοσο συμφωνος για το ABS,γιατι στην ουσια αν θα σου χρειαστει θα ειναι μονο για βρεγμενο δρομο.Καλες βολτες.

tom304
25/04/2009, 13:08
Φιλε χωρις εμπειρια,καλυτερα να παρεις το πιο ηρεμο.Για μενα το versus ειναι μια χαρα για σενα.Εχεις και το υψος.Δεν ειμαι και τοσο συμφωνος για το ABS,γιατι στην ουσια αν θα σου χρειαστει θα ειναι μονο για βρεγμενο δρομο.Καλες βολτες.

periman
25/04/2009, 13:33
Παίδες scooter πχ Beverly , x-max και κατι τετοια καθώς και παπάκια είναι εκτός , καλύτερα με τα πόδια παρά να κυκλοφορώ με αυτά. Το μόνο χαμηλού κυβισμού το οποίο να είναι πολύ φθηνό και όμορφο είναι το CBF125 μοντέλο 2009 , καινούργιο 2.300 .


Μου έδειξαν και το Honda SH300i ABS αλλά μου προκάλεσε βήχα. Εκτός οτι δε μπορώ τα σουτεροπαπακια (δεν είμαι και 17 ρε παιδιά) είδα και την τιμή (5.300) και αντιλήφθηκα οτι είναι 2 χιλιάρικα κάτω απο το Versys 2008 ... ε δεν είναι αμαρτία και τζαμπα λεφτά ;

Road67
25/04/2009, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από periman
Παίδες scooter πχ Beverly , x-max και κατι τετοια καθώς και παπάκια είναι εκτός , καλύτερα με τα πόδια παρά να κυκλοφορώ με αυτά. Το μόνο χαμηλού κυβισμού το οποίο να είναι πολύ φθηνό και όμορφο είναι το CBF125 μοντέλο 2009 , καινούργιο 2.300 .


Μου έδειξαν και το Honda SH300i ABS αλλά μου προκάλεσε βήχα. Εκτός οτι δε μπορώ τα σουτεροπαπακια (δεν είμαι και 17 ρε παιδιά) είδα και την τιμή (5.300) και αντιλήφθηκα οτι είναι 2 χιλιάρικα κάτω απο το Versys 2008 ... ε δεν είναι αμαρτία και τζαμπα λεφτά ;

Βασικά είσαι τελείως λάθος ως προς το συλλογισμό. Είναι καθαρά υποκειμενικό να μη σ' ενδιαφέρουν τα αυτόματα αλλά απ' την άποψη του συλλογισμού είσαι off.
Όταν η μηχανή μου χολωνότανε μέσα στην πόλη και αποφάσισα να πάρω ένα scooter δεν κοίταξα να βρω το φτηνότερο αλλά το καλύτερο για τους λόγους που το θέλω. Και πήρα το ακριβότερο, το Xmax (δεν υπήρχε τότε το SH) το μοναδικό που δεν έχει θέση τύπου πολυθρόνας. Τόσα χρόνια μετά ποτέ δε διαψεύστηκα. Κι έχω κάνει μεγάλα ταξίδια με την ίδια άνεση που τα έκανα με τη μηχανή και σε κάποιες περιπτώσεις στους ίδιους χρόνους). Άλλο αν προτιμώ ν' αλλάζω ταχύτητες για καλύτερη διαχείριση κι επειδή μ' αρέσουν. Ούτως ή άλλως το Xmax δεν κάνει για 'σενα. Είναι βαρύ και μεγάλο. Αλλά υπάρχουν cvt ελαφριά και ικανά να σου μάθουν πρώτα απ' όλα το δρόμο. Παρόλ' αυτά εγώ δε σου προτείνω scooter καλύτερα να πάρεις ένα μεταχειρισμένο CBF 250 ή το αντίστοιχο της Yamaha το Ybr που είναι και ψεκαστό.

yamahakiasV2
25/04/2009, 14:38
Peri,

η γνώμη μου είναι μα πάρεις αυτό που σου γυαλίζει περισσότερο.
Αν είσαι τόσο αρχάριος πια, βάλε έναν που εμπιστεύεσαι να τη στρώσει και όταν τελειώσει το στρώσιμο πήγαινέ τη σε ένα χώρο με μεγάλη 'πίστα' ( πχ. αεροδρόμιο, λιμάνι , parking supermarket) όταν δεν θα κυκλοφορούν πολλά οχήματα και παίξε μαζί του: επιτάγχυνε, φρέναρε με διάφορους συνδυασμούς πχ μόνο μπροστινό, μόνο πίσω, πρώτα πίσω κ μετά μπροστινό κλπ, κάανε slalom, στρίψε - μάζεψέ το με πισινό κοκ. Και όλα προοδευτικά. Εκεί είναι το μυστικό.
Σε 2 μέρες θα τα έχεις τελειώσει όλα αυτά λογικά.
Μετά "βγες" πάλι με πολύ προσοχή στο 'πανεπιστήμιο' της οδήγησης. Μέσα στην πόλη δηλαδή. Εκεί στην αρχή στις στροφές δε θα πλαγιάζεις αρκετά κ θα πηγαίνεις πολύ σιγά τόσο ώστε να σε περνάνε κάτι ογκώδη τετράτροχα (αυτοκίνητα πρέπει να τα λένε). Αλλά σιγά-σιγά θα γίνεσαι όλο κ καλύτερος και γρηγορότερος. Όταν αποκτήσεις αυτοπεποίθηση με το μηχανάκι, θα ήταν φρονιμότερο να μην κάνεις τις tarzan-ies σου στους γλιστερούς κ γεμάτους λακούβες ελληνικούς δρόμους, αλλά σε καμία πίστα.
Αν έχεις άνεση με τ' Αγγλικά μπορείς να βρεις απο torrent κ στο internet γενικά πολλά πράγματα γύρω από την ασφαλή οδήγηση.
Τσέκαρε και το thread περί οδήγησης tips& tricks και οπωσδήποτε το παρακάτω pdf:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=74608


Μετά πήγαινε και παράγγειλε τη μηχανή με την οποία εσύ πιστεύεις ότι θα σου ταριάζει πιο πολύ.

Άντε και πάντα όρθιος.


PS: Πάντως το Fazer κάνει και για ταξίδι(αν μιλάμε για την έκδοση με το fairing) και δεν είναι Κυρα-Βάσω :)

yannis24
25/04/2009, 14:47
μα με το να παρεις σκουτερ-ηδες θα μαθεις να κυκλοφορεις καλυτερα πανω σε δυο ροδες και θα συνηθισεις την ιδεα των 2 τροχων.....τι να προσεχεις, τι να αποφευγεις, πως να κινησε αναμεσα στα αυτοκινητα, και ολο αυτο το "μπερδεμα", χωρις να προβληματιζεσαι για το πως θα ξεκινησεις, αν θα σου σβησει και ολα τα σχετικα !!
απο εκει και περα, αποκτωντας αυτην την¨"εμπειρια" μπορεις να πας και σε κατι αλλο, το οποιο θα το χειριστεις διαφορετικα....

πιστευω οτι η λογικη σου ειναι λιγο ....λαθος.....

μαθαινεις να κυκλοφορεις χωρις κινδυνο....καταγραφεις του κινδυνους που εχει η κινηση με μηχανη ( που ειναι 100αδες, και καθημερινα θα αντιμετωπιζεις πολλους ) τους γνωριζεις, τους περιμενεις συνεχεια, και μετα πας σε κατι αλλο......

γνωμη μου......

αμα το προβλημα σου ειναι το οικονομικο.....και τα 2-3 χιλιαρικα διαφορα.....παρε απο τωρα ενα GS 1200 πχ, και ξεμπερδεψε......


ΥΓ....ενα σκουτερακι beverly γυρω στα €2500 ειναι μια καλη αρχη......μετα απο κανα χρονο το πουλας και χανεις κανενα €500 αρικο, και αγοραζεις κατι αλλο σνα αυτα που λες......στο μεταξυ, η γνωσεις και η εμπερια που εχεις αποκτησει θα σου ειναι πολυτιμες.....

οδηγω 20 χρονια περιπου μηχανη εχoντας γραψει παρα πολλα χιλιομτερα και ταξιδια.....στην Αθηνα κυκλοφορω μονο με ενα Modenas Kriss star 125......

periman
25/04/2009, 14:58
Μόλις τώρα συνειδητοποιώ οτι θα πάρω κάτι που δε θα μου αρέσει και σφίχτηκε το στομάχι μου. Βέβαια καλυτέρο απο το να σκοτωθώ. Τουλάχιστον μπορώ να ελπίζω σε κάτι που δε θα είναι σκουτεράκι ή παπάκι ; Νομίζω οτι θα μπορέσω να συμβιώσω με ένα μικρό street μέχρι να μάθω (cbf250 , vtr250 αλήθεια ποτε θα ρθει ελλάδα αυτό;) . Και το νιντζάκι είναι ωραίο αλλά είπαμε .. βαλιτσάκι γιόκ .

yannis24
25/04/2009, 15:14
:beer:

μετα ομως απο κανα χρονο..........θα εισαι και ανετος........:beer:

SVX
25/04/2009, 15:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από yannis24
ΣΥΜΦΩΝΩ απολυτα......

κατι σαν τα παραπανω να μαθεις και να δεις πως ειναι να κυκλοφορεις με 2 τροχους, τι να προσεχεις και πως να κινησαι (χωρις να ψαχνεσαι για συμπλεκτες και τα σχετικα) και στην συνεχεια το CBF600S ABS το οποιο ειναι περαν του δεοντως φιλικο και ευκολοχρηστο για χρηση σαν 'μηχανη" πια !!

ναι αλλα μαθαινοντας σε αυτοματο (γκαζι φρενο...) δεν θα "καλομαθει" ?

παρε το SCrambleraki :wave2: ΚΑι οταν εισαι ετοιμος το συζηταμε για ενα ωραιοτατο Buellακι ή και STreet Triple ..... :smokin:


161960

moutoulos
25/04/2009, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από periman
Μου έδειξαν και το Honda SH300i ABS αλλά μου προκάλεσε βήχα. Εκτός οτι δε μπορώ τα σουτεροπαπακια (δεν είμαι και 17 ρε παιδιά) είδα και την τιμή (5.300) και αντιλήφθηκα οτι είναι 2 χιλιάρικα κάτω απο το Versys 2008 ... ε δεν είναι αμαρτία και τζαμπα λεφτά ;

Και εγώ πιστεύω είσαι λάθος ...
Αναφέρεσαι στη τιμή, μα αυτή τη στιγμή ο τίτλος δεν λέει "Τι να πάρω με 7000ε",
και να σου προτείνουμε υποτίθεται ποιά είναι η καλύτερη μηχανή ...

Έχεις άλλα να ασχοληθείς πριν απο αυτά, δεν έχεις ιδέα (μη με παραξηγήσεις,
με τη καλά έννοια στο λέω) απο δυο τροχούς. Πρέπει να μάθεις τη "φιλοσοφία"
κίνησης των δυο τροχών (πω πω τι είπα :lol: ), και μετά να μπείς σε αυτό το τρυπάκι ...

Ενας ακόμα λόγος που επιμένω όπως σου είπα και παραπάνω για scooter, είναι οτι
αναφέρθηκες για πόλη, αγοράζωντάς το λοιπόν μπορεί να σε βολέψει τόσο, που τελικά
να μην αγοράσεις καν μηχανή, έχει συμβεί γι'αυτό σου το λέω.

Επίσης λες οτι δεν είσαι και 17 ..., δεν ήξερα οτι μόνο οι πιτσιρικάδες έχουν CVT (αυτόματο).
Δεν νομίζω να είναι ντροπή να είσαι 25 και να έχεις beverly. Απλά έχεις μια προκατάληψη
για τα scooter, πάντως να ξέρεις οτι και η καλύτερη μηχανή "γονατίζει" μπροστά σε ένα
scooter, όταν πρόκειται να κάνεις τις δουλειές σου μέσα στη πόλη .;)

Και εγώ είμαι 37 και μέσα στη πόλη ... RUNNER VXR :eyepop: , γεροντόκαυλος .... :lol: :lol:

dimdil
25/04/2009, 15:36
φιλε μου καλε ακου μια γνωμη ακομα
οχι αμεσως στα τετρακιλυνδρα θηριακια
οχι σε μηχανες που πιανουν τα 100 σε 4 δευτερα
οχι σε βαρη που ακουνε σε 210 κιλα και πανω
οχι σε ογκους μεγαλους δισκινητους--που θελουν καποια τριβη για να τους διαχειριστεις

μην το βιαζεσαι ---ξεκινησε πιο ομαλα--και οταν εισαι ετοιμος θα το νοιωσεις και θα πας προς τα πανω---εσυ ομως να το νοιωσεις οχι επειδη καποιος απο δω θα σου πει παρτο δεν ειναι τιποτα--να ξερεις εσυ ποσο θ ανοιξεις το βημα σου--οχι με ποδια ....αλλου

καλη αγορα σε οτι αποφασισεις

toyar
25/04/2009, 15:55
Μεταχειρισμένο cbf γύρω στα 2500
εύκολο και οικονομικό σαν παπί
στήσιμο μηχανής υπεραρκετό για αρχάριο
γκάζι όσο ακριβώς χρειάζεται ένας αρχάριος μέσα στην πόλη με 1 ή 2 άτομα
κατανάλωση με ένα τεπόζιτο 16λτ εύκολα 400χλμ
σταθερότητα, φρένα, αναρτήσεις καμμία σχέση με παπί ή σκούτερ αντίστοιχης αξίας
κόστος συντήρησης ελάχιστο (αερόψυκτο, μονοκύλινδρο)
τα προβλήματα που έχουν αναφερθει με την εύρεση νεκράς σπανίζουν στα μοντέλα 2007+(μαύρες ζάντες)
αν μάθεις σε αυτό το μηχανάκι (λόγω συμπλέκτη) μετά οδηγείς οτιδήποτε:wave2:

moutoulos
25/04/2009, 15:59
Πάρε ένα τέτοιο ..., σαν αυτό που αναφέρει ο toyar εδώ απο τις
αγγελίες μας. Για πρώτο καλό είναι, αν και δεν είναι scooter,
παρόλα αυτά είναι η πιο "ήσυχη είσοδο" στο χώρο της Μ/κλέτας ...

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=76991

periman
25/04/2009, 16:29
το cbf250 ήταν απο τις πρώτες μου σκέψεις να σας πω την αλήθεια... . Ίσως λοιπόν θα πρέπει να το δω και απο κοντά αν μου κάνει και να το πάρω μεταχειρισμένο.

Road67
25/04/2009, 16:35
Κι αυτό είναι το Yamahaki


161962

toyar
25/04/2009, 16:50
Είχα δει και το ybr πριν πάρω το cbf γιατί προτιμούσα yamaha λόγω αντιπροσωπείας. Προσωπικά το απέρριψα γιατί φτιάχνεται στην κίνα και αυτό φαίνεται αν το δεις από κοντά
Επίσης είναι ακριβότερο χωρίς να προσφέρει κάτι παραπάνω εκτός του ψεκασμού
Πρακτικά το ybr δεν έχει πουλήσει ιδιαίτερα εδώ και 2 χρόνια που βγήκε

Road67
25/04/2009, 16:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyar

Πρακτικά το ybr δεν έχει πουλήσει ιδιαίτερα εδώ και 2 χρόνια που βγήκε


Πού είσαι epp; :D :D

epp1640
25/04/2009, 17:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Πού είσαι epp; :D :D

:lol: :lol:

Εγώ έχω το μικρό αδερφάκι (αυτό κατασκευάζεται κίνα αλλά δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό).. Λοιπόν το ybr 250 δεν κατασκευάζεται στην κίνα αλλά στην λατινική αμερική όπου κατασκευάζεται και το cbf 250. Δεν τα έχω οδηγήσει, όμως μια ματιά που τους έριξα στις αντιπροσωπείες το ybr μου φαίνεται ελάχιστα καλύτερο, σε πλαίσιο, άνεση, όψη(υποκειμενικό), λάστιχα, και έχει και injection. Ανάμεσα σε αυτό και στο cbf θα διάλεγα το ybr όμως δεν παίζουν πολλά μεταχειρισμένα από ότι είδα.

Δεν ξεχνάς λέω γω την μπαγκαζιέρα να πας να πάρεις το ninjάκι που είναι και μούρλια? :lol:

Πολύ καλό σχολείο μου φαίνεται και το καινούριο cbf 125 με 2340, το οποίο στην πόλη κινείται αξιοπρεπέστατα, έχει προστασία από αέρα, είναι μεγαλούτσικο για τα κυβικά του, απλό στην κατασκευή και καίει αναθυμιάσεις..

Το VTR λογικά θα κάνει κανένα 6μηνο + να έρθει.. ακόμα στο ΘΑ βρίσκεται το θέμα.. :beer: :wave2:

omitsos
25/04/2009, 18:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyar
Μεταχειρισμένο cbf γύρω στα 2500
εύκολο και οικονομικό σαν παπί
στήσιμο μηχανής υπεραρκετό για αρχάριο
γκάζι όσο ακριβώς χρειάζεται ένας αρχάριος μέσα στην πόλη με 1 ή 2 άτομα
κατανάλωση με ένα τεπόζιτο 16λτ εύκολα 400χλμ
σταθερότητα, φρένα, αναρτήσεις καμμία σχέση με παπί ή σκούτερ αντίστοιχης αξίας
κόστος συντήρησης ελάχιστο (αερόψυκτο, μονοκύλινδρο)
τα προβλήματα που έχουν αναφερθει με την εύρεση νεκράς σπανίζουν στα μοντέλα 2007+(μαύρες ζάντες)
αν μάθεις σε αυτό το μηχανάκι (λόγω συμπλέκτη) μετά οδηγείς οτιδήποτε:wave2:

+ 250:smilea:

NikHell
26/04/2009, 00:06
Εγώ με μηδέν εμπειρία παιδιά πήρα πέρσι το V-Strom 650 με ABS. Από αρχές Σεπτέμβρη 2008 μέχρι σήμερα έγραψε 7.000 Km. Νομίζω ότι αν είσαι προσεκτικός, καταλάβεις ότι για εμάς που δεν έχουμε εμπειρία μαγκιές...γιόκ ( για μένα ούτε για τους άλλους) και πάντα με πλήρη εξάρτυση...πρόβλημα δεν θα έχεις. Αν διάλεγα σήμερα μηχανή με τη λίγη εμπειρία που έχω ή θ' αγόραζα πάλι το v-strom ή αν πήγαινε σε κάτι πιό σπορ μάλλον σε cbf 600.
Σε κάθε περίπτωση νομίζω ότι με προσοχή δεν έχει πρόβλημα κάποιος να οδηγήσει μηχανή και μάλιστα με αξιοπρεπείς επιδόσεις...Τώρα για παραπάνω....οεο

Elle
26/04/2009, 01:46
_________________________________________________
Βασικά ούτε τα V-Strom ούτε τα CBF600 κάνουν για πρώτες μοτοσυκλέτες, αλλά
από τo Fazer με τα 98 άλογα καλύτερα είναι. Τουλάχιστον ο φίλος μας έχει
ύψος που τον βοηθά να κρατήσει τα πάντα.

Θα σου πρότεινα με κλειστά τα μάτια το TDM 900 μιας που τώρα πια έχει
φτάσει στα 8.600 από τη Μοτοδυναμική και είναι μοτοσυκλέτα με τα όλα της!

Καβάλησέ τα όλα, να δεις αν σε βολεύει η θέση οδήγησης γιατί στο ύψος σου
αυτό είναι το πιο βασικό!
:beer: :beer: :beer:
_________________________________________________


Μόνο το Versys μην καβαλήσεις! Είναι απλά για τα σκουπίδια! Μην κάνεις τέτοιο
λάθος, είναι η χειρότερη μοτοσυκλέτα (χάρη της κάνω που την αποκαλώ και
μοτοσυκλέτα) όλων των εποχών!!! Σκουπίδια! Ξέρεις, κάδος, σκουπιδοσακούλες,
κεραμιδόγατες κι ένα Versys παραδίπλα!:uplate: :uplate: :uplate: :yuck:

Road67
26/04/2009, 01:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle
_________________________________________________
Βασικά ούτε τα V-Strom ούτε τα CBF600 κάνουν για πρώτες μοτοσυκλέτες, αλλά
από τo Fazer με τα 98 άλογα καλύτερα είναι. Τουλάχιστον ο φίλος μας έχει
ύψος που τον βοηθά να κρατήσει τα πάντα.

Θα σου πρότεινα με κλειστά τα μάτια το TDM 900 μιας που τώρα πια έχει
φτάσει στα 8.600 από τη Μοτοδυναμική και είναι μοτοσυκλέτα με τα όλα της!

Καβάλησέ τα όλα, να δεις αν σε βολεύει η θέση οδήγησης γιατί στο ύψος σου
αυτό είναι το πιο βασικό!
:beer: :beer: :beer:
_________________________________________________


Μόνο το Versys μην καβαλήσεις! Είναι απλά για τα σκουπίδια! Μην κάνεις τέτοιο
λάθος, είναι η χειρότερη μοτοσυκλέτα (χάρη της κάνω που την αποκαλώ και
μοτοσυκλέτα) όλων των εποχών!!! Σκουπίδια! Ξέρεις, κάδος, σκουπιδοσακούλες,
κεραμιδόγατες κι ένα Versys παραδίπλα!:yuck:
Μήπως έχεις μια δουλίτσα το πρωί :D
Άντε για νανάκια :mad:






κι άσε αυτές τις κουβέντες στους άντρες :mad:






















:rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol: :lol: :lol:

periman
26/04/2009, 04:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle
_________________________________________________
Μόνο το Versys μην καβαλήσεις! Είναι απλά για τα σκουπίδια! Μην κάνεις τέτοιο
λάθος, είναι η χειρότερη μοτοσυκλέτα (χάρη της κάνω που την αποκαλώ και
μοτοσυκλέτα) όλων των εποχών!!! Σκουπίδια! Ξέρεις, κάδος, σκουπιδοσακούλες,
κεραμιδόγατες κι ένα Versys παραδίπλα!:uplate: :uplate: :uplate: :yuck:

Βασικά είναι το πρώτο κακό σχόλιο που ακούω για το versys . Οχι μόνο κακό βασικα.. την ισοπέδωσες τη μηχανή . Πλέον να σου πω την αλήθεια δε σκέφτομαι για καμία απο αυτές που ανέφερα στην άρχη . Λέω να ακολουθήσω τις συμβουλές σας και να ξεκινήσω με κάτι μικρότερο. Τώρα τι ακριβώς δε ξέρω , αλλα μάλλον μεταχειρισμένο . Πάντως την Versys θα την κάνω σίγουρα ενα test ride αργότερα όταν θα ψάχνω για μεγαλύτερη , γιατί έχω ακούσει πολλά θετικά. :)

moutoulos
26/04/2009, 08:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από periman
Λέω να ακολουθήσω τις συμβουλές σας και να ξεκινήσω με κάτι μικρότερο. Τώρα τι ακριβώς δε ξέρω , αλλα μάλλον μεταχειρισμένο.

Σωστός ... :beer: