PDA

View Full Version : Μανιτάρι?Αυτό από τα δάση?(αστειάκι)



Kotsis23
25/04/2009, 00:25
Ακούω και ξανακούω για χρήση μανιταριών σε μηχανές.Τι είναι αυτό ρε παιδιά καθώς θέλω να πάρω μηχανή και από ότι κατάλαβα βοηθάει στο να μην παθαίνει ζημιες? ?

jorgevaldano
25/04/2009, 00:35
http://www.webbikeworld.com/r4/frame-sliders/motovation-frame-sliders.htm

Kotsis23
25/04/2009, 00:38
Ευχαριστώ πολύ!Ξέρει κανεις που τα πουλάνε?Σε τι είδους μαγαζιά

jorgevaldano
25/04/2009, 00:41
σε μαγαζιά με αξεσουάρ, χοντρικά γύρω στα 80Ε

σωτήρια για σούπερσπορ, εφόσον η πτώση είναι ήπια

ορισμένες φορές μεταφέρουν τις δυνάμεις στο πλαίσιο κι αυτό στραβώνει άρα ψάξε καλά τι θα πάρεις

mivvo
25/04/2009, 06:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
σε μαγαζιά με αξεσουάρ, χοντρικά γύρω στα 80Ε

σωτήρια για σούπερσπορ, εφόσον η πτώση είναι ήπια

ορισμένες φορές μεταφέρουν τις δυνάμεις στο πλαίσιο κι αυτό στραβώνει άρα ψάξε καλά τι θα πάρεις


Ακριβως! :beer:

Sapadak
25/04/2009, 06:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kotsis23
Ευχαριστώ πολύ!Ξέρει κανεις που τα πουλάνε?Σε τι είδους μαγαζιά

Για τι μοτοσυκλετα τα θελεις?

Αν μιλαμε για ον-οφφ μαλλον κοιτας προς καγκελα μερια παρα για μανιταρια

Kotsis23
25/04/2009, 10:48
Gia to ninjaki :)

jorgevaldano
25/04/2009, 11:46
αν το μηχανάκι σου παίρνει μανιτάρια, βάλτου οπωσδήποτε

να είναι αρκετά μικρά ώστε να μην το ασχημαίνουν, αλλά και αρκετά μεγάλα ώστε να κάνουν δουλειά αν ποτέ χρειαστεί

harvester
25/04/2009, 11:47
φυσικα υπαρχει και η σχολη που λεει οτι τα μανιταρια στραβωνουν πλαισια αν δεν απλα συρσιμο.

SVX
25/04/2009, 12:17
........ για τηγανι ειναι πολυ καλα τα πλευρωτους (PLEVROTUS) ..... Τωρα για ασπρη σαλτσα σε μακαροναδα θα παρεις τα τεμαχισμενα.... [καραμαλακοSpam Off] :bigcry:

TROOPER
25/04/2009, 22:54
:) :) :)

devil's animal
25/04/2009, 23:39
εγω θα σου ελεγα να μην βαλεις...:rolleyes:


αλλα αυτη ειναι η δικη μου και μονο αποψη!
:wave2:

menos
26/04/2009, 11:17
Δεν εχω τοποθετησει στην μηχανη μου λογω φοβου μην μου στραβωσει το πλαισιο σε πεσιμο!
Δεν γνωριζω κατα ποσο αληθευει το στραβωμα του πλαισιου κατα την πτωση, απλα δεν το διακινδυνευω.
Τελικα τι ακριβως προστατευουν τα μανιταρια; Μονο το ξυσιμο των πλαστικων;
Αν αυτος ειναι ο λογος τοποθετησης τους, καλυτερα να ειμαι με γδαρμενα πλαστικα, παρα με στραβωμενο πλαισιο!!

toyar
26/04/2009, 11:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
........ για τηγανι ειναι πολυ καλα τα πλευρωτους (PLEVROTUS) ..... Τωρα για ασπρη σαλτσα σε μακαροναδα θα παρεις τα τεμαχισμενα.... [καραμαλακοSpam Off] :bigcry:
Και προσοχή στα δηλητηριώδη:nono: :nono:

nik7119
26/04/2009, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Δεν εχω τοποθετησει στην μηχανη μου λογω φοβου μην μου στραβωσει το πλαισιο σε πεσιμο!
Δεν γνωριζω κατα ποσο αληθευει το στραβωμα του πλαισιου κατα την πτωση, απλα δεν το διακινδυνευω.
Τελικα τι ακριβως προστατευουν τα μανιταρια; Μονο το ξυσιμο των πλαστικων;
Αν αυτος ειναι ο λογος τοποθετησης τους, καλυτερα να ειμαι με γδαρμενα πλαστικα, παρα με στραβωμενο πλαισιο!! κι αν το μχν ειναι γημνο?

SVX
26/04/2009, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Δεν εχω τοποθετησει στην μηχανη μου λογω φοβου μην μου στραβωσει το πλαισιο σε πεσιμο!
Δεν γνωριζω κατα ποσο αληθευει το στραβωμα του πλαισιου κατα την πτωση, απλα δεν το διακινδυνευω.
Τελικα τι ακριβως προστατευουν τα μανιταρια; Μονο το ξυσιμο των πλαστικων;
Αν αυτος ειναι ο λογος τοποθετησης τους, καλυτερα να ειμαι με γδαρμενα πλαστικα, παρα με στραβωμενο πλαισιο!!


οι βιδες που κρατανε τα "μανιταρια" ειναι απο ελεφρα κραμματα αλουμινιου ετσι ωστε να αντεχουν ΜΟΝΟ την πιεση που πρεπει ΜΕΧΡΙ να σπασουν ... τα καλα μανιταραι(εγω εχω R&G) ειναι ενα μερος (κυλινδρικο) Πλαστικο , ανα μερος (κιλυνδρικο ) αλουμινιο σαν βαση και μετα εχεις τις βιδες/αξονακι που τις στηριζουν.....


:alien: οποιος νομιζει πως τα μανιταρια ειναι για αποφυγη γδαρσιματων και γρατσουνιων κανει ΛΑΘΟΣ !! θα γρατσουνιστει το φερινγκ και θα χρειαστεις βαψιμο....ΙΣΩΣ να σωσεις τα φερινγκ απο σπασιματα και ρωγμες....επισης το συρσιμο ειναι πολυ πιο δυσκολο να σακαταεψει ΠΛΑΙΣΙΟ-ΨΑΛΙΔΙ...



και σκεψου πως αλλο ειναι οταν σου φευγει η μηχανη με μεγαλη κλιση ( σε πιστα ή δρομο ) να πεφτει κατευθειαν στο ποδι...και αλλο να εχει ενα περιθωριο 6-7 εκατοστα... :wave2:





Αρχικά δημιουργήθηκε από nik7119
κι αν το μχν ειναι γημνο?


ο τυπος των "Μανιταριων" αλλαζει απο Γυμνα σε Φερινγκατα .....εχουν αλλο κωδικο ...θα το δεις στις περισσοτερες εταιρειες.....

nik7119
26/04/2009, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
οι βιδες που κρατανε τα "μανιταρια" ειναι απο ελεφρα κραμματα αλουμινιου ετσι ωστε να αντεχουν ΜΟΝΟ την πιεση που πρεπει ΜΕΧΡΙ να σπασουν ... τα καλα μανιταραι(εγω εχω R&G) ειναι ενα μερος (κυλινδρικο) Πλαστικο , ανα μερος (κιλυνδρικο ) αλουμινιο σαν βαση και μετα εχεις τις βιδες/αξονακι που τις στηριζουν.....


:alien: οποιος νομιζει πως τα μανιταρια ειναι για αποφυγη γδαρσιματων και γρατσουνιων κανει ΛΑΘΟΣ !! θα γρατσουνιστει το φερινγκ και θα χρειαστεις βαψιμο....ΙΣΩΣ να σωσεις τα φερινγκ απο σπασιματα και ρωγμες....επισης το συρσιμο ειναι πολυ πιο δυσκολο να σακαταεψει ΠΛΑΙΣΙΟ-ΨΑΛΙΔΙ...



και σκεψου πως αλλο ειναι οταν σου φευγει η μηχανη με μεγαλη κλιση ( σε πιστα ή δρομο ) να πεφτει κατευθειαν στο ποδι...και αλλο να εχει ενα περιθωριο 6-7 εκατοστα... :wave2:







ο τυπος των "Μανιταριων" αλλαζει απο Γυμνα σε Φερινγκατα .....εχουν αλλο κωδικο ...θα το δεις στις περισσοτερες εταιρειες..... εχω ενα gsr,,ποια προτινεις,,η να μην βαλω καθολου

menos
26/04/2009, 14:23
Τελικα τι ακριβως σωνουν τα μανιταρια; και ποτε θεωρουνται επικινδυνα για το πλαισιο;:confused:

SVX
26/04/2009, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από nik7119
εχω ενα gsr,,ποια προτινεις,,η να μην βαλω καθολου


η SUZUKI εχει τα δικα της για το GSR
http://www.suzuki-gb.co.uk/accessories/detail.php?id=001019&sector=onroad&search[range]=on_gsr&search[model]=&search[year]=&search[keyword]=&offset=0


αλλα ψαξε και απο R&G ή LSL .... Googlare Το ...μην πας και σου πουλησουν οτι τους περισευει...:wave2:

nik7119
26/04/2009, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
η SUZUKI εχει τα δικα της για το GSR
http://www.suzuki-gb.co.uk/accessories/detail.php?id=001019&sector=onroad&search[range]=on_gsr&search[model]=&search[year]=&search[keyword]=&offset=0


αλλα ψαξε και απο R&G ή LSL .... Googlare Το ...μην πας και σου πουλησουν οτι τους περισευει...:wave2: να προτιμησω λες τα γνησια η κατι σε αφτερ

banditgr
27/04/2009, 12:47
se prosfath ptosh me xamhlh taxythta me to cbr mou...ta r&g manitaria mou eswsan trela lefta....otan shkwthhke h moto epsaxna na vrw POU exei akoumpisei...den eixe gratzounia sta fairing klp.Mono gdarthike ligo to kapaki tou statora...Alh mia ptosh statikh...(den eixe katsei kala sto stand) pali htan 100% swthria....to mhxanaki den epathe gratzounia! den vrhke apolytws tipota katw ektos apo to manitari (ayth thn fora valter moto) kai to antivaro timoniou...apo tote PANTA manitaria!