PDA

View Full Version : xj6 abs



Heart Collector
25/04/2009, 12:57
Hey dudes! Αυτο τον καιρο σκεφτομαι να αγορασω την xj6 abs και θελω να μαθω οσο περισσοτερα γινεται. Ειναι η πρωτη μου μηχανη και γι αυτο το λογο απομακρυνθηκα απο την fz6 s2 abs που θεωρησα τα αλογα της κομματακι πολλα για την παρτη μου!Περιμενω ενημερωση!

Thanks a lot!::smokin:

GATOYLHS
26/04/2009, 10:27
Κακως απομακρυνθηκες απο το s2 μιας και τα αλογα του δεν υπαρχει περιπτωση να σε φερουν δυσκολη θεση εαν το δουλευεις για αρχη μεχρι της μεσαιες.Ενα μπαντιτ που χει λιγοτερα αλογα θα σε φοβισει περισσοτερο.για το xj6 εχει ανοιχτει θεμα.

Γνωμη μου ειναι οτι ειναι ενα πανεμορφο μηχανακι αλλα δεν θα το αγοραζα οταν περιπου στα ιδια χρηματα μπορω να βρω το s2.

TassosK
26/04/2009, 10:37
+ το οτι ειναι και πιο βαρυ

Heart Collector
26/04/2009, 16:31
To θεμα μου ειναι οτι ακουσα πως υπαρχει προβλημα μεταπωλησης της fz6 κατι που σιγουρα θα με δυσκολεψει μιας και βαριεμαι σχετικα ευκολα και δεν βλεπω να την κραταω πανω απο 3-4 χρονια!Επισης μιας και δεν φημιζομαι για τις σωματικες μου διαστασεις (1,70) βρηκα την xj6 περισσοτερο στα μέτρα μου!Νομιζω ειναι πιο συμμαζεμενη.Δεν παιζει ρόλο?:confused:

mchris
28/04/2009, 19:27
Φίλε, ένα απ'τα ίδια. Ετοιμάζομαι κι εγώ για ένα Diversion ABS. Παρ'όλο το βάρος της σε σχέση με τα αλουμινένια, το χαμηλό κέντρο βάρους της το κρύβει. Νομίζω ότι είναι ότι πρέπει για αρχάριους. Μην το πάρεις προσβλητικά αλλά η ίδια η Yamaha λέει ότι το σχεδίασε ιδιαίτερα για νέους αναβάτες και γυναίκες.

mchris
05/07/2009, 00:22
Τελικά η έκδοση με ABS δεν υπάρχει και είναι άγνωστο πότε θα φέρουν. Αναγκάστηκα και πήρα χωρίς ABS. Οι μέχρι τώρα εντυπώσεις είναι θετικές, αλλά για περισσότερες λεπτομέρειες αργότερα. Το σίγουρο είναι ότι η μηχανή είναι πιο όμορφη απ'ότι στις φωτογραφίες. Ένα μικρό προβληματάκι ίσως υπάρχει στο κομμάτι που πήρα με το φως του πίσω φρένου που ίσως να ανάβει λίγο καθυστερημένα, αλλά αυτό ρυθμίζεται εύκολα με ένα μπουλόνι πάνω απ'το ποδόφρενο, και σκοπεύω να το ελέγξω αύριο...

mchris
23/07/2009, 20:00
Το πρόβλημα είναι ότι δε βρίσκω χρόνο να παίξω με το καινούργιο μου παιχνίδι όσο θα ήθελα. Μέχρι στιγμής μόνο 500χλμ. Ενώ είναι ακόμα στο στρώσιμο η μηχανή, η μέχρι στιγμής κατανάλωση σε χιλιόμετρα εθνικής οδού είναι 5,6L/100km. Μετά το στρώσιμο είναι αναμενόμενο να πέσει κι άλλο....

Μετά τα πρώτα χιλιόμετρα ο συμπλέκτης σκλήρυνε λίγο αλλά απ'ότι μου είπαν στην αντιπροσωπεία γίνεται μια τελική ρύθμιση στο πρώτο σέρβις και βρίσκει πάλι τη βουτυράτη υφή του!

Στην πόλη και στην κίνηση με δυσκολεύει λίγο, καθ'ότι είμαι και αρχάριος (πρώτη μου μηχανή - ούτε παπάκι νωρίτερα), και είναι και πάνω από 210 κιλά γομάρι. Αλλά στην εθνική δεν καταλαβαίνει τίποτα. Μου έχει κάνει εντύπωση η πολύ άνετη θέση οδήγησης. Μετά από 2ώρο δεν ένιωθα καθόλου κουρασμένος. Κανένα πρόβλημα με τον αέρα.

Στις 5800 στροφές με 6η δίνει 105-110 χλμ/ω οπότε στις 10500 που έχει και τον κόφτη πρέπει να πιάνει κοντά 200. Φίλος με τη γυμνή έχει πιάσει τα 205. Από ροπές σχίζει. Στην πόλη ξεχνάς τι σχέση έχεις.

Μετά τις 6-7 χιλιάδες στροφές αρχίζουν τα μαρσεπιέ να μεταδίδουν συχνότητες στα πόδια αλλά καθ'ότι στο στρώσιμο ακόμα δεν τις ξεπερνάω συχνά οπότε γι'αυτό το θέμα θα έχω περισσότερα στο μέλλον...

giovani64
24/07/2009, 02:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από mchris
Το πρόβλημα είναι ότι δε βρίσκω χρόνο να παίξω με το καινούργιο μου παιχνίδι όσο θα ήθελα. Μέχρι στιγμής μόνο 500χλμ. Ενώ είναι ακόμα στο στρώσιμο η μηχανή, η μέχρι στιγμής κατανάλωση σε χιλιόμετρα εθνικής οδού είναι 5,6L/100km. Μετά το στρώσιμο είναι αναμενόμενο να πέσει κι άλλο....

Μετά τα πρώτα χιλιόμετρα ο συμπλέκτης σκλήρυνε λίγο αλλά απ'ότι μου είπαν στην αντιπροσωπεία γίνεται μια τελική ρύθμιση στο πρώτο σέρβις και βρίσκει πάλι τη βουτυράτη υφή του!

Στην πόλη και στην κίνηση με δυσκολεύει λίγο, καθ'ότι είμαι και αρχάριος (πρώτη μου μηχανή - ούτε παπάκι νωρίτερα), και είναι και πάνω από 210 κιλά γομάρι. Αλλά στην εθνική δεν καταλαβαίνει τίποτα. Μου έχει κάνει εντύπωση η πολύ άνετη θέση οδήγησης. Μετά από 2ώρο δεν ένιωθα καθόλου κουρασμένος. Κανένα πρόβλημα με τον αέρα.

Στις 5800 στροφές με 6η δίνει 105-110 χλμ/ω οπότε στις 10500 που έχει και τον κόφτη πρέπει να πιάνει κοντά 200. Φίλος με τη γυμνή έχει πιάσει τα 205. Από ροπές σχίζει. Στην πόλη ξεχνάς τι σχέση έχεις.

Μετά τις 6-7 χιλιάδες στροφές αρχίζουν τα μαρσεπιέ να μεταδίδουν συχνότητες στα πόδια αλλά καθ'ότι στο στρώσιμο ακόμα δεν τις ξεπερνάω συχνά οπότε γι'αυτό το θέμα θα έχω περισσότερα στο μέλλον...
κατατοπιστηκοτατος. συμφωνω σε οσα γραφεις. εχω και γω το diversion και εχω κανει 650 χλμ.με τις στροφες στις 5.000 καταφερα καταναλωση στα 4,6 λιτρα.σε εθνικη και οχι μεσα στην πολη.εμενα φιλε μου δεν με ενοχλει ο συμπλεκτης. το σαζμαν ειναι πολυ σκληρο. ελπιζω να μαλακωσει μετα την πρωτη αλλαγη λαδιων.
και μια μικρη συγκριση με το fazer. στο diversion μπορεις να κινησαι με εκτη και 2.000 στροφες και να επιταχυνεις χωρις καθολου σκορτσαρισμα.στο fazer με τιποτα. για αλλη δουλεια ειναι το ενα και για αλλη το αλλο.
με την θερμοκρασια πως τα πας? μου αναβει συνεχως το βεντιλατερ και σε ταξιδι εχω θερμοκρασια απο 88 εως 92 βαθμους αλλα μολις μπω σε κινηση χτυπαει κατοσταρες +:eek:

mchris
24/07/2009, 19:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από giovani64
κατατοπιστηκοτατος. συμφωνω σε οσα γραφεις. εχω και γω το diversion και εχω κανει 650 χλμ.με τις στροφες στις 5.000 καταφερα καταναλωση στα 4,6 λιτρα.σε εθνικη και οχι μεσα στην πολη.εμενα φιλε μου δεν με ενοχλει ο συμπλεκτης. το σαζμαν ειναι πολυ σκληρο. ελπιζω να μαλακωσει μετα την πρωτη αλλαγη λαδιων.
και μια μικρη συγκριση με το fazer. στο diversion μπορεις να κινησαι με εκτη και 2.000 στροφες και να επιταχυνεις χωρις καθολου σκορτσαρισμα.στο fazer με τιποτα. για αλλη δουλεια ειναι το ενα και για αλλη το αλλο.
με την θερμοκρασια πως τα πας? μου αναβει συνεχως το βεντιλατερ και σε ταξιδι εχω θερμοκρασια απο 88 εως 92 βαθμους αλλα μολις μπω σε κινηση χτυπαει κατοσταρες +:eek:

Εγώ στο στρώσιμο το πάω ως 5800 στροφές όπως λέει και το Manual. Ο υπολογισμός της κατανάλωσης γίνεται με ένα προγραμματάκι σε Palm (AutoMobile) που χρησιμοποιώ και στο αυτοκίνητο. Από 1000 ως 1600 χιλιόμετρα λέει μπορείς ως 7000 στροφές και μετά όσο θέλεις.

Απορία: Γιατί να μαλακώσει το σασμάν με την αλλαγή λαδιών; Τα ίδια λάδια με τη μηχανή έχει;

Η θερμοκρασία στην εθνική είναι στάνταρ στους 87 βαθμούς. Μόλις μπω στην κίνηση ανεβαίνει αμέσως. Το μηχάνημα δείχνει ότι στην πόλη δεν είναι και στα καλύτερά του. Πάντως μην παραξενεύεσαι για τις θερμοκρασίες. Μόνο αν σου βγάλει "Hi" να ανησυχήσεις. Μην ξεχνάς και σε ποιά χώρα ζούμε και τι εποχή έχουμε. Το χειμώνα θα είναι αλλιώς.

Ένα άλλο που θέλει προσοχή είναι ότι αν βάλεις σούπερ αμόλυβδη (98 και βάλε οκτανίων) πιθανώς να μη δουλέψει σωστά και να ανεβάσει παραπάνω θερμοκρασία. Δεν έχει αισθητήρα κραδασμών και η μηχανή είναι χρονισμένη να δουλεύει με βενζίνη 92 οκτανίων. Στην ελλάδα η απλή είναι - υποτίθεται - 95 οκτανίων. Το πολύ-πολύ βάζε μια φορά το μήνα βενζίνη με πρόσθετα π.χ. V-Power για καθαρισμό βαλβίδων.

Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν έχω σκιερό μέρος στην αυλή για το παρκάρισμά του. Το σκεπάζω μεν με κουκούλα αλλά οι θερμοκρασίες που αναπτύσονται και κάτω απ'την κουκούλα είναι μεγάλες. Είναι σοβαρό αυτό; Πρέπει να βρω κάτι άλλο; Τι λέτε;

giovani64
25/07/2009, 01:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από mchris
Εγώ στο στρώσιμο το πάω ως 5800 στροφές όπως λέει και το Manual. Ο υπολογισμός της κατανάλωσης γίνεται με ένα προγραμματάκι σε Palm (AutoMobile) που χρησιμοποιώ και στο αυτοκίνητο. Από 1000 ως 1600 χιλιόμετρα λέει μπορείς ως 7000 στροφές και μετά όσο θέλεις.

Απορία: Γιατί να μαλακώσει το σασμάν με την αλλαγή λαδιών; Τα ίδια λάδια με τη μηχανή έχει;

Η θερμοκρασία στην εθνική είναι στάνταρ στους 87 βαθμούς. Μόλις μπω στην κίνηση ανεβαίνει αμέσως. Το μηχάνημα δείχνει ότι στην πόλη δεν είναι και στα καλύτερά του. Πάντως μην παραξενεύεσαι για τις θερμοκρασίες. Μόνο αν σου βγάλει "Hi" να ανησυχήσεις. Μην ξεχνάς και σε ποιά χώρα ζούμε και τι εποχή έχουμε. Το χειμώνα θα είναι αλλιώς.

Ένα άλλο που θέλει προσοχή είναι ότι αν βάλεις σούπερ αμόλυβδη (98 και βάλε οκτανίων) πιθανώς να μη δουλέψει σωστά και να ανεβάσει παραπάνω θερμοκρασία. Δεν έχει αισθητήρα κραδασμών και η μηχανή είναι χρονισμένη να δουλεύει με βενζίνη 92 οκτανίων. Στην ελλάδα η απλή είναι - υποτίθεται - 95 οκτανίων. Το πολύ-πολύ βάζε μια φορά το μήνα βενζίνη με πρόσθετα π.χ. V-Power για καθαρισμό βαλβίδων.

Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν έχω σκιερό μέρος στην αυλή για το παρκάρισμά του. Το σκεπάζω μεν με κουκούλα αλλά οι θερμοκρασίες που αναπτύσονται και κάτω απ'την κουκούλα είναι μεγάλες. Είναι σοβαρό αυτό; Πρέπει να βρω κάτι άλλο; Τι λέτε;
το σασμαν και η μηχανη εχουν κοινο καρτερ(τα ιδια λαδια). και πιστευω οτι μια καλη επιλογη λαδιου θα μαλακωσει καπως το σασμαν.
βενζινη βαζω μονο την απλη αμολυβδη οπως γραφει και το βιβλιο της μηχανης.
οσο για το γεγονος οτι την παρκαρεις στον ηλιο με κουκουλα μην σε ανησυχει καθολου. δεν παθαινει τιποτα.

panagis83
26/07/2009, 09:10
Εχω το XJ6 απο τέλη Φεβρουαρίου (με το που πατησε Ελλαδα το πηρα) εχω κανει ήδη 10000 χλμ μετα τα 6000 χλμ θα αρχιζετε να βλεπετε μια άλλη μηχανη ο κινητήρας γίνεται ακομα ποιο ελαστικός (αναμενονμενο θα πείτε αλλα θα δείτε οτι θα σας εντυπωσιασει) το σασμαν κιαυτο θα μαλακωσει μετα τα 5000, λιπαινετε ανα 300 με 500 χλμ την αλυσιδα κανει πολυ καλο! Τη μανετα του συμπλεκτη ρυθμιστε σωστα να εχει 3 χιλιαστα ελευθερο στη βαση της μανετας.

Η θερμοκρασία το χειμωνα ειναι σε καλα επιπεδα 87-93 το βεντιλατερ αντε να αναψει σε πολυ κλειστη διαδρομη με αρκετα "σταματα-ξεκινα" σε σχεση με χτες το βραδυ που εκανα διαδρομη Καλλιθεα Κηφισια το ατιμο το βεντιλατερ δεν εσβησε καθόλου !!!!!!

Κοντερισια εχω δει 218 χλμ στις κατηφορες γυρνωντας απο Τριπολη.. !!! δεν παει παραπανω !!

τωρα με τις βενζινες εχω δει οτι με τις απλες πάει καλυτερα απο τις 100αρες και οχι μονο αυτο αλλα και η θερμοκρασια μενει "σχετικα" ποιο χαμηλά! δεν ειμαι και ειδικος αλλα με τις 100αρες η μηχανη ακουγεται καπως ποιο "σκληρη" ενω με απλη "μαλκώνει" ο ήχος της.

Ειναι μια φανταστικη μηχανη (πρωτη μου μηχανη) και να πω και ενα γεγονος .. Χτες είδα το πρωτο αδερφακι XJ6 σε μαυρο (με μπαγκαζιερα GIVI πισω) επιθυμια το είχα να δω αλλο ενα !απο το Φεβρουαριο νομιζα οτι ήμουν ο μόνος στην Αθηνα..

Καλοτάξιδες να είναι η μηχανές σας και μακρια απο τις κακοτοπιές!!!

mchris
26/07/2009, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagis83
[Bτωρα με τις βενζινες εχω δει οτι με τις απλες πάει καλυτερα απο τις 100αρες και οχι μονο αυτο αλλα και η θερμοκρασια μενει "σχετικα" ποιο χαμηλά! δεν ειμαι και ειδικος αλλα με τις 100αρες η μηχανη ακουγεται καπως ποιο "σκληρη" ενω με απλη "μαλκώνει" ο ήχος της.
[/B]

Με τη βενζίνη συμβαίνει το εξής: Ανάλογα με τα οκτάνια, κάθε μηχανή πρέπει να έχει συγκεκριμένο χρόνο ανάφλεξης. Όταν αλλάζουν τα οκτάνια αλλάζει και ο χρόνος ανάφλεξης (μιλάμε για χιλιοστά του δευτερολέπτου). Όταν ο χρόνος ανάφλεξης δεν συμβαδίζει με τα οκτάνια τότε παρατηρούνται κραδασμοί στα πιστόνια και αυτό σίγουρα δεν είναι καλό. Τα περισσότερα αυτοκίνητα είτε έχουν αυτόματο ανιχνευτή κραδασμών (δεν ξέρω πως δουλεύει...) και προσαρμόζουν ανάλογα το χρονισμό της ανάφλεξης, είτε έχουν μια μπριζούλα ή διακόπτη κάτω απ'το καπό για να ρυθμίζει ο χρήστης ανάλογα το χρονισμό σε σχέση με τη βενζίνη που επέλεξε να βάλει 95 ή 99 οκτανίων. Οι μηχανές δεν έχουν τέτοια συστήματα απ'ότι ξέρω (πιθανώς κάποια μοντέλα να έχουν, αν ξέρει κανείς ας το αναφέρει). Οπότε όταν λέει ο κατασκευαστής ότι βάζουμε μόνο βενζίνη τάδε οκτανίων, αυτό είναι νόμος. Οποιαδήποτε παρέκλιση δεν κάνει καλό στον κινητήρα, αυξάνει το θόρυβο, υπερθερμένεται η μηχανή και φθείρεται δυσανάλογα.

giovani64
26/07/2009, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagis83
Εχω το XJ6 απο τέλη Φεβρουαρίου (με το που πατησε Ελλαδα το πηρα) εχω κανει ήδη 10000 χλμ μετα τα 6000 χλμ θα αρχιζετε να βλεπετε μια άλλη μηχανη ο κινητήρας γίνεται ακομα ποιο ελαστικός (αναμενονμενο θα πείτε αλλα θα δείτε οτι θα σας εντυπωσιασει) το σασμαν κιαυτο θα μαλακωσει μετα τα 5000, λιπαινετε ανα 300 με 500 χλμ την αλυσιδα κανει πολυ καλο! Τη μανετα του συμπλεκτη ρυθμιστε σωστα να εχει 3 χιλιαστα ελευθερο στη βαση της μανετας.

Η θερμοκρασία το χειμωνα ειναι σε καλα επιπεδα 87-93 το βεντιλατερ αντε να αναψει σε πολυ κλειστη διαδρομη με αρκετα "σταματα-ξεκινα" σε σχεση με χτες το βραδυ που εκανα διαδρομη Καλλιθεα Κηφισια το ατιμο το βεντιλατερ δεν εσβησε καθόλου !!!!!!

Κοντερισια εχω δει 218 χλμ στις κατηφορες γυρνωντας απο Τριπολη.. !!! δεν παει παραπανω !!

τωρα με τις βενζινες εχω δει οτι με τις απλες πάει καλυτερα απο τις 100αρες και οχι μονο αυτο αλλα και η θερμοκρασια μενει "σχετικα" ποιο χαμηλά! δεν ειμαι και ειδικος αλλα με τις 100αρες η μηχανη ακουγεται καπως ποιο "σκληρη" ενω με απλη "μαλκώνει" ο ήχος της.

Ειναι μια φανταστικη μηχανη (πρωτη μου μηχανη) και να πω και ενα γεγονος .. Χτες είδα το πρωτο αδερφακι XJ6 σε μαυρο (με μπαγκαζιερα GIVI πισω) επιθυμια το είχα να δω αλλο ενα !απο το Φεβρουαριο νομιζα οτι ήμουν ο μόνος στην Αθηνα..

Καλοτάξιδες να είναι η μηχανές σας και μακρια απο τις κακοτοπιές!!!
φιλε παναγιωτη σαν ο πιο παλιος κατοχος εσυ θα μας δινεις τα φωτα σου.
για το οτι ειναι μια φανταστικη μηχανη συμφωνω και επαυξανω.τραβαει απο τοσο χαμηλα που με την εκτη κανεις τα παντα.επισεις οταν ξεκιναω πολλες φορες βαζω πρωτη μετα δευτερα , τεταρτη και εκτη.
ηθελα να ρωτησω παναγιωτη τι σπρευ αλυσιδας εχεις. εχω ενα motul.και το σημαντικοτερο τι λαδια βαζεις και καθε ποτε τα αλλαζεις.στην αντιπροσωπεια μου ειπαν να μην βαζω συνθετικα και να τα αλλαζω καθε 3.000 χλμ η αν δεν τα συμπληρωνω καθε χρονο.μετα μου το αλλαξε και μου ειπε καθε 5.000 χλμ.
απο καταναλωση πως παει?με ενδιαφερει η αυτονομια του.τωρα που εχω κανει 750 χλμ καιει λιγο αλλα ξερω οτι στις 10.000 που εχεις κανει εσυ θα καιει ακομα λιγοτερα.
την τελικη της σε ποσες στροφες την επιασες?στα πολλα χλμ ειναι σταθερη?πιθανον το diversion να ειναι λιγο πιο γρηγορο λογω φερινγκ.
καλοταξιδες λοιπον και προσοχη στους απροσεχτους......

panagis83
26/07/2009, 19:33
Σπρευ αλυσίδας οτιδηποτε δεν εχει αυτο το ασπρο υλικό (δεν θυμάμαι τωρα πως το λένε) που μένει πανω και κανει την αλυσιδα λευκή, κανει κακο, τωρα χρησιμοποιω ενα της Honda δεν εχει καποιο συγκεριμενο ονομα.

Λαδι μηχανης !το συνεργειο χρησιμοποιει της RockOil καλο φαινεται!!! λαδια αλλαξα στα 1000 μαζι με φιλτρο λαδιου στα 5000 και παλι φιλτρο λαδιου και στα 10000 παλι τα ιδια! βασικα οτι λεει ο κατασκευαστής (χρειαζετε πολυ σκληρη δουλεια για να τα αλλαζεις νωριτερα).. στα 10000 (που δεν ειναι και λιγα χλμ απο τελη Φεβρουαριου που εχω κανει) τα μπουζι ηταν ακομα καθαρα (ασχετο με τα λαδια αλλα μου εκανε μεγαλη εντυπωση)

Απο κατανλωση δεν εχω παρατηρησει ακριβως να σου πω συγκεκριμενα νουμερα αλλα στο περιπου με οδηγηση γρηγορη σχετικα (7-8000 στρ) σε βγαζει 200 - 220 χλμ με 10 ευρω απλης βενζινης! πρωτου σου εμφανιστει ο χιλιομετρης αναγκης!! (αν δεν το εχεις παρατηρησει οταν τελιωνει η βενζινη η ενδειξη των χλμ μηδενιζει).

Στα πολλα χλμ 170+ αν γυρεις το κεφαλι πανω στο ντεποζιτο δεν καταλαβαινεις τπτ ο αερας περναει απο πανω .. με 6η και τερμα γκαζι φυσικα τελικιασα οι στροφες απο οσο προσεξα ηταν κατι παραπανω απο τις 10.000 δεν φτανει με τπτ τον κοφτη η 6η.. απο σταθεροτητα εμενα μου φαινεται πολυ καλα (δεν με ανυσηχησε δλδ, πρωτη μου μηχανη ειναι, ενα suzuki sv 650 φιλου εχω παει με τοσα χλμ ηταν παρομοια η αισθηση) αααανετα ταξιδευεις με 140-150 (τιπ καλο ειναι να φορας οτωασπιδες, ολα φαινονται παιχνιδι μετα)..

την τριτη θα του βαλω σωληνακια υψηλης στα φρενα αν διαβαζετε το powerbikes που κανουν δοκιμή διαρκειας ειδαν αρκετη διαφορα, το κοστος ειναι σχετικα μικρο (100 ευρω) λεω να το δοκιμασω! θα σας πω νεα απο Τεταρτη!

ilion10
26/07/2009, 19:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagis83
Σπρευ αλυσίδας οτιδηποτε δεν εχει αυτο το ασπρο υλικό (δεν θυμάμαι τωρα πως το λένε) που μένει πανω και κανει την αλυσιδα λευκή, κανει κακο, τωρα χρησιμοποιω ενα της Honda δεν εχει καποιο συγκεριμενο ονομα.

Λαδι μηχανης !το συνεργειο χρησιμοποιει της RockOil καλο φαινεται!!! λαδια αλλαξα στα 1000 μαζι με φιλτρο λαδιου στα 5000 και παλι φιλτρο λαδιου και στα 10000 παλι τα ιδια! βασικα οτι λεει ο κατασκευαστής (χρειαζετε πολυ σκληρη δουλεια για να τα αλλαζεις νωριτερα).. στα 10000 (που δεν ειναι και λιγα χλμ απο τελη Φεβρουαριου που εχω κανει) τα μπουζι ηταν ακομα καθαρα (ασχετο με τα λαδια αλλα μου εκανε μεγαλη εντυπωση)

Απο κατανλωση δεν εχω παρατηρησει ακριβως να σου πω συγκεκριμενα νουμερα αλλα στο περιπου με οδηγηση γρηγορη σχετικα (7-8000 στρ) σε βγαζει 200 - 220 χλμ με 10 ευρω απλης βενζινης! πρωτου σου εμφανιστει ο χιλιομετρης αναγκης!! (αν δεν το εχεις παρατηρησει οταν τελιωνει η βενζινη η ενδειξη των χλμ μηδενιζει).

Στα πολλα χλμ 170+ αν γυρεις το κεφαλι πανω στο ντεποζιτο δεν καταλαβαινεις τπτ ο αερας περναει απο πανω .. με 6η και τερμα γκαζι φυσικα τελικιασα οι στροφες απο οσο προσεξα ηταν κατι παραπανω απο τις 10.000 δεν φτανει με τπτ τον κοφτη η 6η.. απο σταθεροτητα εμενα μου φαινεται πολυ καλα (δεν με ανυσηχησε δλδ, πρωτη μου μηχανη ειναι, ενα suzuki sv 650 φιλου εχω παει με τοσα χλμ ηταν παρομοια η αισθηση) αααανετα ταξιδευεις με 140-150 (τιπ καλο ειναι να φορας οτωασπιδες, ολα φαινονται παιχνιδι μετα)..

την τριτη θα του βαλω σωληνακια υψηλης στα φρενα αν διαβαζετε το powerbikes που κανουν δοκιμή διαρκειας ειδαν αρκετη διαφορα, το κοστος ειναι σχετικα μικρο (100 ευρω) λεω να το δοκιμασω! θα σας πω νεα απο Τεταρτη!

φίλε μου αυτό με το σπρέι αλυσίδας με προβλημάτισες πολύ,έχω αυτό το άσπρο της bul ray,γιατί δεν κάνει?

περιμένουμε εντυπώσεις για τα σωληνάκια υψηλής....

εγώ έφτασα τα 1700χλμ και μέχρι στιγμής είμαι απόλυτα ικανοποιημένος μόνο λίγο με την σέλα προβληματίζομαι την περίμενα πιο μαλακή....anyway αυτό φτιάχνεται.

Έχειο κανείς στα υπόψιν του για βάση και βαλίτσα givi 46 τιμές και που μπορώ να τις βρώ?

panagis83
26/07/2009, 20:06
χμμ και το bul ray ειναι και το χειροτερο !! αυτο το "ασπρο" τελος παντων παει και κολαει πανω στα o-ring και δεν φευγει με ΤΠT με αποτελεσμα αργοτερα τα ο-ring να μην λιπαινονται.. αυτος ειναι και ο κυριοτερος λογος!!! εγω πριν κανω την αλυσιδα την περναω ψεκαζοντας AIR FILTER OIL της DENICOL ενα μπλε υγρο (ειναι για καθαρισμο φιλτρο αερος μοτοκρος αλλα διωχνει τα παντα γενικως) για ενα λεπτο το αφηνω (πολυ παραπνω δεν κανει λογο οτι ξεραινει τα o-ring) και μετα περναω το sprey!!

για Βαλιτσες προσωπικα δεν το εχω ψαξει με χαλαει καπως .. αν και χτες ειδα το πρωτο XJ6 που ειδα κιωλας ειχε πισω της GIVI την βαλιτσα δεν ηταν ασχημη!

mchris
27/07/2009, 00:26
Προχθές το βράδυ που γύριζα σπίτι, είπα να δοκιμάσω τη μεγάλη σκάλα στα φώτα. Μου φαίνεται ότι φωτίζουν περισσότερο αέρα παρά δρόμο. Πάντως το φως που ρίχνουν στο δρόμο είναι ελάχιστο και αυτό με ενόχλησε λίγο. Έχει κανείς άλλος αυτό το πρόβληα; Διορθώνεται;

Τώρα για το θέμα του καθαρισμού της αλυσίδας, το manual λέει πλύσιμο με κηροζίνη και μετά λίπανση. Έχω μια παλιά σόμπα Kerosun που έχει ξεχασμένα εδώ και 10 χρόνια γύρω στα 2 λίτρα κηροζίνης μέσα. Είναι εντάξει να την καθαρίσω μ'αυτό; Για λίπανση έχω μια φιάλη Valvoline Chain Lube που βγάζει ένα αφρώδες μπλε υγρό.

Ένα ακόμη πράγμα που με προβληματίζει είναι ότι τα φρένα αρχίζουν και πιάνουν πριν ανάψει το στοπ. Στο πίσω φρένο αυτό διορθώνεται εύκολα και το έχω κάνει ήδη. Στο μπροστινό δεν υπάρχει ανάλογη ρύθμιση. Ξέρει κανείς τι μπορεί να γίνει;

giovani64
27/07/2009, 01:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από mchris
Προχθές το βράδυ που γύριζα σπίτι, είπα να δοκιμάσω τη μεγάλη σκάλα στα φώτα. Μου φαίνεται ότι φωτίζουν περισσότερο αέρα παρά δρόμο. Πάντως το φως που ρίχνουν στο δρόμο είναι ελάχιστο και αυτό με ενόχλησε λίγο. Έχει κανείς άλλος αυτό το πρόβληα; Διορθώνεται;

Τώρα για το θέμα του καθαρισμού της αλυσίδας, το manual λέει πλύσιμο με κηροζίνη και μετά λίπανση. Έχω μια παλιά σόμπα Kerosun που έχει ξεχασμένα εδώ και 10 χρόνια γύρω στα 2 λίτρα κηροζίνης μέσα. Είναι εντάξει να την καθαρίσω μ'αυτό; Για λίπανση έχω μια φιάλη Valvoline Chain Lube που βγάζει ένα αφρώδες μπλε υγρό.

Ένα ακόμη πράγμα που με προβληματίζει είναι ότι τα φρένα αρχίζουν και πιάνουν πριν ανάψει το στοπ. Στο πίσω φρένο αυτό διορθώνεται εύκολα και το έχω κάνει ήδη. Στο μπροστινό δεν υπάρχει ανάλογη ρύθμιση. Ξέρει κανείς τι μπορεί να γίνει;
εχεις δικιο για τα φωτα. η μεγαλη σκαλα φωτιζει αρκετα ψηλα. φανταζομαι οτι διπλος θα φωτιζει πολυ ψηλοτερα.πιθανον να ρυθμιζεται η δεσμη αλλα μηπως μετα η μεσαια σκαλα ειναι πολυ χαμηλη?
αυτο που λες για τα στοπ δεν το προσεξα. θα δω αυριο.
ΚΑΙ ΜΗΝ ΠΛΕΝΕΙς ΤΗΝ ΑΛΥΣΙΔΑ ΜΕ ΚΗΡΟΖΙΝΗ 10 ΕΤΩΝ.:nono:

panagis83
27/07/2009, 07:19
Για την δεσμη φώτων ειναι περιέργο ζήτημα γιατι σε σενα μπορει να είναι ψηλότερη σε μενα χαμηλότερη ειναι ενα θέμα! Παντως να σας πω μια εμπειρια που ειχα σε δρόμο μη φωτιζμενο, μονο εγω και τα αστρα, τα φώτα μου ηταν μια χαρα αλλα κατα την διάρκεια του φρεναρισματος που κλείνει προς τα εμπρος και κατω εχανα τα παντα!!! αν και είναι λιγο ψηλα η δεσμη κ μενα αφου σχεδον φωτιζει της οριζοντιες πανω απο το δρομο πινακιδες, σε δρόμο χωρις καθολου φωτα ειναι εξαιρετικα καλα!

mchris
27/07/2009, 09:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από giovani64
ΚΑΙ ΜΗΝ ΠΛΕΝΕΙς ΤΗΝ ΑΛΥΣΙΔΑ ΜΕ ΚΗΡΟΖΙΝΗ 10 ΕΤΩΝ.:nono:

Αυτό δεν το κατάλαβα. Έχουν και τα υγρά καύσιμα ημερομηνία λήξης; Τι διαφορά έχει η κηροζίνη 10 ετών απ'την φρέσκια;

giovani64
27/07/2009, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από mchris
Αυτό δεν το κατάλαβα. Έχουν και τα υγρά καύσιμα ημερομηνία λήξης; Τι διαφορά έχει η κηροζίνη 10 ετών απ'την φρέσκια;
να σου πω την αληθεια δεν ξερω αν εχουν ημερομηνια ληξης αλλα οταν ειχα παει ενα μηχανακι που ηταν σε ακινησια 5-6 χρονια με βενζινη στο τεποζιτο σε συνεργειο ο μαστορας την παλια βενζινη την πεταξε.μου ειχε πει οτι μπορει να κανει ζημια στο καρμπυρατερ.

ilion10
27/07/2009, 17:40
έχετε να προτείνεται ποιό είναι το καλύτερο λάδι για την αλυσίδα?με τρομάξατε λίγο για αυτό που βάζω το λευκό της bul ray και είχε και 13 ευρώ και μου είθπε ότι είναι το καλύτερο.

giovani64
27/07/2009, 19:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από ilion10
έχετε να προτείνεται ποιό είναι το καλύτερο λάδι για την αλυσίδα?με τρομάξατε λίγο για αυτό που βάζω το λευκό της bul ray και είχε και 13 ευρώ και μου είθπε ότι είναι το καλύτερο.
χρησημοποιω το motul chain lube road απο παλια και στο KLE που ειχα και δεν εχω κανενα παραπονο.δεν μπορω να πω βεβαια οτι ειναι το καλυτερο γιατι δεν δοκιμασα αλλο.

panagis83
28/07/2009, 23:48
μηπως πρεπει να ενωθουν τα δυο ποστ σε ενα; yamaha xj6 (diversion naked)- γνώμες και xj6 abs

giovani64
29/07/2009, 00:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagis83
μηπως πρεπει να ενωθουν τα δυο ποστ σε ενα; yamaha xj6 (diversion naked)- γνώμες και xj6 abs
παναγιωτη συμφωνω. ουτως η αλλως τα ιδια ατομα ειμαστε και στα δυο. δεν μπορουμε να κανουμε ενα για ολους τους κατοχους xj6 και xj6 diversion? αν και απο οτι βλεπω ειμαι ο μονος με diversion.

ilion10
29/07/2009, 00:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από giovani64
παναγιωτη συμφωνω. ουτως η αλλως τα ιδια ατομα ειμαστε και στα δυο. δεν μπορουμε να κανουμε ενα για ολους τους κατοχους xj6 και xj6 diversion? αν και απο οτι βλεπω ειμαι ο μονος με diversion.

όχι φίλε μου,δεν είσαι ο μόνος,είμαι κ εγώ εδώ!!!!

giovani64
29/07/2009, 00:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από ilion10
όχι φίλε μου,δεν είσαι ο μόνος,είμαι κ εγώ εδώ!!!!
οπαααααα γιναμε 2. σε τι χρωμα το πηρες? αν το πηρες και σε κοκκινο εχουμε το ιδιο

giovani64
29/07/2009, 00:46
ρε παιδια μια ερωτηση για ολους. σημερα παρατηρησα οτι οταν αφηνω τα χερια το μηχανακι τραβαει αριστερα. το εχει παρατηρησει και κανενας αλλος ή να αρχισω να φοβαμαι????????????????:uplate:

ilion10
29/07/2009, 00:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από giovani64
οπαααααα γιναμε 2. σε τι χρωμα το πηρες? αν το πηρες και σε κοκκινο εχουμε το ιδιο

Εγώ πήρα το ανθρακί για να διαφέρω...να πάμε καμια βολτα!

giovani64
29/07/2009, 01:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από ilion10
Εγώ πήρα το ανθρακί για να διαφέρω...να πάμε καμια βολτα!
βολτα να παμε αλλα απο οτι βλεπω ειστε ολοι αθηνα.εγω ειμαι απο βορεια ελλαδα.

ilion10
29/07/2009, 01:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από giovani64
βολτα να παμε αλλα απο οτι βλεπω ειστε ολοι αθηνα.εγω ειμαι απο βορεια ελλαδα.

Αυτό είναι όντως ένα μικρό πρόβλημα

mchris
31/07/2009, 11:00
Χθες την πάτησα ως αρχάριος που είμαι. Σκεπτόμενος ως οδηγός αυτοκινήτου, πάρκαρα σε κατηφόρα με τη μούρη λοξά στο πεζοδρόμιο και τον κώλο ψηλά. Έλα όμως που δεν έβγαινε μετά με τίποτα. Είναι και 220 κιλά γομάρι. Ευτυχώς βγήκε ένας γνωστός απ´το κτήριο και έβαλε ένα χεράκι. Πάντως αυτό είναι πρόβλημα καθ'ότι στο ιατρείο μου απ'έξω αφ'ενός έχει κατηφορικό δρόμο και αφ'ετέρου το παρκάρισμα των αυτοκινήτων γίνεται με τη μούρη λοξά προς τα κάτω, οπότε σε συνθήκες με πολλά παρκαρισμένα και έλλειψη χώρου (δηλαδή πάντα) δεν μπορείς να παρκάρεις ανάποδα.

Μια λύση θα ήταν να έρχομαι απ'την ανάποδη και να παρκάρω στην άλλη πλευρά του δρόμου που και ανηφορική είναι και παρκάρουν όλοι παράλληλα με το δρόμο και όχι λοξά. Αν έχει κανείς εναλλακτικές λύσεις θα χαρώ να τις ακούσω.

giovani64
31/07/2009, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από mchris
Χθες την πάτησα ως αρχάριος που είμαι. Σκεπτόμενος ως οδηγός αυτοκινήτου, πάρκαρα σε κατηφόρα με τη μούρη λοξά στο πεζοδρόμιο και τον κώλο ψηλά. Έλα όμως που δεν έβγαινε μετά με τίποτα. Είναι και 220 κιλά γομάρι. Ευτυχώς βγήκε ένας γνωστός απ´το κτήριο και έβαλε ένα χεράκι. Πάντως αυτό είναι πρόβλημα καθ'ότι στο ιατρείο μου απ'έξω αφ'ενός έχει κατηφορικό δρόμο και αφ'ετέρου το παρκάρισμα των αυτοκινήτων γίνεται με τη μούρη λοξά προς τα κάτω, οπότε σε συνθήκες με πολλά παρκαρισμένα και έλλειψη χώρου (δηλαδή πάντα) δεν μπορείς να παρκάρεις ανάποδα.

Μια λύση θα ήταν να έρχομαι απ'την ανάποδη και να παρκάρω στην άλλη πλευρά του δρόμου που και ανηφορική είναι και παρκάρουν όλοι παράλληλα με το δρόμο και όχι λοξά. Αν έχει κανείς εναλλακτικές λύσεις θα χαρώ να τις ακούσω.
η καλυτερη λυση ειναι να ειχαν οι μηχανες οπισθεν. πες μου εναν λογο που δεν θα επρεπε να ειχαν. ειδικα οι "μεγαλες"

mchris
31/07/2009, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από giovani64
η καλυτερη λυση ειναι να ειχαν οι μηχανες οπισθεν. πες μου εναν λογο που δεν θα επρεπε να ειχαν. ειδικα οι "μεγαλες" Η καλύτερη εξήγηση που μου έρχεται στο μυαλό (ως παθολόγου) είναι ότι αν είχαν οι μηχανές όπισθεν αυτό θα ήταν μια παγκόσμια συνομοσία για να αυξάνουν το εισόδημά τους οι ορθοπεδικοί (βλέπε ποδόσφαιρο 5χ5) :-)

mchris
31/07/2009, 13:48
Τώρα στα σοβαρά! Στη χώρα που ζούμε δημιουργούνται κάποια προβλήματα με τα δίκυκλα λόγω των ιδιαιτεροτήτων όπως π.χ. το ότι ενώ είμαστε η πιο αραιοκατοικημένη χώρα της ευρώπης έχουμε τις πιο πυκνοκατοικημένες πόλεις της, ελέω εργολάβων και περιορισμού του ύψους των κτηρίων. Επίσης έχουμε τη μικρότερη κοινωνική μέριμνα για ΜΜΜ με αποτέλεσμα συνεχή μποτιλιαρίσματα. Έχουμε από τους χειρότερους δρόμους, και το χειρότερο απ´όλα (το λένε οι στατιστικές) έχουμε αυξημένο επίπεδο άγχους που μας κάνει να οδηγούμε νευρικά, εγωιστικά (ως ναρκισσιστικά), πολλές φορές όχι με σκοπό να πάμε στη δουλειά μας, αλλά με σκοπό να εμποδίσουμε τους άλλους να πάνε στις δικές τους.

Ποιός θα το περίμενε ότι τέλη Ιουλίου στη Θεσσαλονίκη θα παρουσιαζόταν φωτοχημικό νέφος. Δεν το λένε μόνο στα κανάλια, το έχω ζήσει και στο λαιμό μου :-( και στο ιατρείο με άλλους (και εμείς οι γιατροί κλέφτες θα γίνουμε :-)) Το μποτιλιάρισμα στο κέντρο τέτοια εποχή όσο απίστευτο κι αν φαίνεται είναι παρανοϊκό. Αυτοί που διοικούν τον ΟΑΣΘ δεν μπορούν να καταλάβουν ότι αν θέλουν να συναγωνιστούν το ΙΧ πρέπει να προσφέρουν ανταγωνιστικά δρομολόγια: όταν π.χ. θέλω 10 λεπτά να πάω στο ιατρείο μου απ'τα Πεύκα στο κέντρο μέσω περιφερειακού με το ΙΧ ή τη μηχανή, δεν είναι ανταγωνιστικά τα δρομολόγια που με αναγκάζουν να αλλάξω 3 αστικά σε 1 ώρα για την ίδια διαδρομή. Σε άλλες διαδρομές όπως η διαμήκης σύνδεση της πόλης, εκεί ναι, και τρίκυκλα να έβαζαν θα τα προτιμούσε ο κόσμος...

Ώρες ώρες σκέφτομαι γιατί να μην έχω πάρει ένα παπί να κάνω τη δουλειά μου (ελπίζω του χρόνου να χτυπήσω ένα CryptonX). Αλλά το θέμα είναι ότι είτε ΙΧ έχεις είτε μηχανή, δεν είναι και το πιο διασκεδαστικό πράγμα να ζεις σ'αυτή τη χώρα με πολίτευμα την "Εργολαβική Δημοκρατία"...

fonzareli
25/08/2009, 00:38
"The BMW K1200LT also has reverse gear" : http://www.motorcyclenews.com/MCN/bikereviews/searchresults/Bike-Reviews/BMW/BMW-K1200LT-1999--current2/?&R=EPI-130

http://www.tabortrikesusa.com/reverse_gear.html

http://www.eglidegoodies.com/id71.html

πρέπει να πάρεις μια harley ή μια BMW K1200LT νομίζω και λύθηκε το πρόβλημα!
:beer:

giovani64
25/08/2009, 01:48
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από mchris
[B]Προχθές το βράδυ που γύριζα σπίτι, είπα να δοκιμάσω τη μεγάλη σκάλα στα φώτα. Μου φαίνεται ότι φωτίζουν περισσότερο αέρα παρά δρόμο. Πάντως το φως που ρίχνουν στο δρόμο είναι ελάχιστο και αυτό με ενόχλησε λίγο. Έχει κανείς άλλος αυτό το πρόβληα; Διορθώνεται;

χθες ρυθμισα τα φωτα. τα κατεβασα λιγο και αισθανομαι οτι αλλαξα φαναρι. σταματησαν πλεον να μου παιζουν τα φωτα ολοι οι Ι.Χηδες οταν εχω την μεσαια σκαλα και επιτελους η μεγαλη σκαλα φωτιζει τον δρομο. ρυθμιζονται πανευκολα μα ενα γερμανικο κλειδι 8αρακι. τα φωτα ειναι μαλλον απο την μανα τους ρυθμισμενα για ιαπωνες 50-60 κιλα.

panagis83
25/08/2009, 09:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από giovani64
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από mchris
[B]

χθες ρυθμισα τα φωτα. τα κατεβασα λιγο και αισθανομαι οτι αλλαξα φαναρι. σταματησαν πλεον να μου παιζουν τα φωτα ολοι οι Ι.Χηδες οταν εχω την μεσαια σκαλα και επιτελους η μεγαλη σκαλα φωτιζει τον δρομο. ρυθμιζονται πανευκολα μα ενα γερμανικο κλειδι 8αρακι. τα φωτα ειναι μαλλον απο την μανα τους ρυθμισμενα για ιαπωνες 50-60 κιλα.

Σου ειναι ευκολο να βαλεις κανα δυο ενδεικτικες φωτογραφιες για να δω ποια βιδα ειναι !

giovani64
25/08/2009, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagis83
Σου ειναι ευκολο να βαλεις κανα δυο ενδεικτικες φωτογραφιες για να δω ποια βιδα ειναι !

παναγιωτη οπως καθεσαι στην μηχανη στην αριστερη μερια του φαναριου χαμηλα. ειναι αυτη με την μεγαλη ροδελα.αυτη που ειναι στην δεξια μερια του φαναριου και λιγο πανω ειναι για να στρεφεται το φαναρι δεξια αριστερα.αν δεν βοηθησα πες μου να βγαλω κι αλλες:D


171930

panagis83
25/08/2009, 10:45
Έχω το γυμνό αλλά απο οτι φαντάζομαι θα είναι κατι παρόμοιο! Σ' ευχαριστω. Η αλήθεια είναι οτι ειναι ψηλά τα φωτα απο οτι βλεπω σε ολους.. αλλα προσωπικα δεν με εχουν προβληματισει ουτε μου εχει πει καποιος απο μπροστα οτι ενοχληθηκε! ειδωμεν

mchris
25/08/2009, 16:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
"The BMW K1200LT also has reverse gear" : http://www.motorcyclenews.com/MCN/bikereviews/searchresults/Bike-Reviews/BMW/BMW-K1200LT-1999--current2/?&R=EPI-130

http://www.tabortrikesusa.com/reverse_gear.html

http://www.eglidegoodies.com/id71.html

πρέπει να πάρεις μια harley ή μια BMW K1200LT νομίζω και λύθηκε το πρόβλημα!
:beer:
Αυτές δεν είναι μοτοσυκλέτες. Του κουτρούλη ο γάμος είναι.

panagis83
25/08/2009, 19:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από giovani64
παναγιωτη οπως καθεσαι στην μηχανη στην αριστερη μερια του φαναριου χαμηλα. ειναι αυτη με την μεγαλη ροδελα.αυτη που ειναι στην δεξια μερια του φαναριου και λιγο πανω ειναι για να στρεφεται το φαναρι δεξια αριστερα.αν δεν βοηθησα πες μου να βγαλω κι αλλες:D

Τελικα ειναι το ιδιο ακριβως φαναρι και στο γυμνο! και οι ροδελες οπως λες .. σ'ευχαριστω

raven_g20
16/09/2009, 14:17
καλησπέρα σε όλους...καινούργιος και εγώ στο forum αλλά και ολίγον στις μηχανές...μέσα αυγούστου αγόρασα την XJ6 NAKED ABS και μπορώ να πώ ότι είμαι ευχαριστημένος...αλλά ενα πρόβλημα ρε παιδειά...από τότε έως τώρα έχω κάνει κοντά στα 2000χλμ και εννοείται το πήγα στο 1ο service...το πρόβλημα μου είναι ότι ακόμα δεν έχω λάβει τα χαρτιά της εγγύησης, εγχειρίδιο κτλ κτλ...συνέβη σε κανέναν άλλο? γιατί τους έκραξα εκεί στην μεσογείων και μου έιπαν ότι έχει συμβεί σε πολλούς και μου έδωσαν ένα τηλ αλλά εδώ και 3 ημέρες δεν το σηκωνει κανείς...τι να κάνω? μήπως να ενημερώσω κεντρικά Yamaha(Japan) για την περίπτωση αυτή? διότι γνωρίζω και από άλλες καταστάσεις ότι αυτό έχει αποτέλεσμα γιατί χ*ζονται επάνω τους...αν έχει άλλος κάποια λύση παρακαλώ μην διστάσετε :) ευχαριστώ...


p.s. ΔΙΟΡΘΩΣΗ!! Την μηχανή την αγόρασα 10/07!! φαντάσου έχω χάσει εντελώς την μπάλλα...

panagis83
16/09/2009, 14:48
Αργούν λιγάκι τα χαρτιά raven, εμένα τα έστειλαν ταχυδρομικός απο την Μοτοδυναμική μετα απο 1 μήνα! Α! και δεν εισαι ο μόνος σε όλους εχει γίνει αυτό!! αλλα δεν ειναι προβλημα απλα στα στελνουν απο τα κεντρικα και περνει λιγο χρονο, ετσι εχω καταλαβει τουλάχιστον!! παντα κρανος και παντα ορθιος να χαιρεσαι το εργαλειο!!! τι χρωμα το πήρες;

raven_g20
16/09/2009, 16:08
Μαύρο!!! είναι όντως κουκλί έχει και τα γκαζάκια του τα οποία ούτως η άλλως δεν ήθελα να είναι δυνατά...

όσο για μοτοδυναμική..πήρα τηλέφωνο το κατάστημα και τους τα χωσα λίγο γιατί δεν θα πρεπε να παίρνω εγώ τηλέφωνο στα κεντρικά και να κυνηγώ φαντάσματα είναι δικία τους δουλεια...τέσπα θα πιέσει λέει ο ίδιο και θα το έχω σε 1 εβδομάδα...αλλιώς θα δούνε τι θα πάθουνε όπως έλεγε κ ο χλαπ!! :)

btw 2 μήνες έχουν περάσει εμένα όχι 1 ούτε 1.5...

fonzareli
16/09/2009, 23:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από raven_g20
Μαύρο!!! είναι όντως κουκλί έχει και τα γκαζάκια του τα οποία ούτως η άλλως δεν ήθελα να είναι δυνατά...

όσο για μοτοδυναμική..πήρα τηλέφωνο το κατάστημα και τους τα χωσα λίγο γιατί δεν θα πρεπε να παίρνω εγώ τηλέφωνο στα κεντρικά και να κυνηγώ φαντάσματα είναι δικία τους δουλεια...τέσπα θα πιέσει λέει ο ίδιο και θα το έχω σε 1 εβδομάδα...αλλιώς θα δούνε τι θα πάθουνε όπως έλεγε κ ο χλαπ!! :)

btw 2 μήνες έχουν περάσει εμένα όχι 1 ούτε 1.5...

Μεγειές!

πήγαινε στο http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=78222&perpage=15&pagenumber=17 και πρόσθεσε και το δικό σου!

Kastrinos
19/09/2009, 18:34
Γεια σας παιδιά.
Εδώ και 1900 χιλιόμετρα κάτοχος ενός Yamaha Diversion ABS.
Ψάχνω να βρώ μανιτάρια.
Εχει βάλει κανείς από εσάς;

giovani64
19/09/2009, 19:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kastrinos
Γεια σας παιδιά.
Εδώ και 1900 χιλιόμετρα κάτοχος ενός Yamaha Diversion ABS.
Ψάχνω να βρώ μανιτάρια.
Εχει βάλει κανείς από εσάς;

βρε καλως το παληκαρι. καλως τον τον 11ο. μανιταρια φιλε μου εβαλα τα γνησια της yamaha και οπως θα δεις οι πιο πολλοι αυτα βαλαμε.


174601

giovani64
19/09/2009, 19:53
και η αριστερη πλευρα


174603

fonzareli
19/09/2009, 20:07
Ας πάνε και οι 2 καινούριοι μια βόλτα από το άλλο θέμα να γραφτούνε να ξέρουμε πόσοι και με τι μοντέλο είμαστε!

Kastrinos
20/09/2009, 12:54
Παιδιά ευχαριστώ για την απάντηση.
Έχω δει τα γνήσια αλλά η τιμή τους είναι λίγο φρίκη (μου είπαν 150e)
Έχω δει και τα Aero Style της R G που μου αρέσουν αλλά δεν ξέρω αν μπαίνουν στο δικό μου μιας και εκεί τα βλέπω στο γυμνό μοντέλο συν ότι θέλουν τρύπα στα πλαστικά και αυτά τα φοβάμαι (http://www.rg-racing.com/browseBike/Yamaha/XJ6/2009/CP0246.aspx). Έστειλα email στον αντιπρόσωπο τους στην Ελλάδα αλλά ακόμα απάντηση δεν πήρα.

ΥΓ. Ο ilion10 λογικά είναι γείτονας μου μιας και εγώ εκεί μένω.

giovani64
20/09/2009, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kastrinos
Παιδιά ευχαριστώ για την απάντηση.
Έχω δει τα γνήσια αλλά η τιμή τους είναι λίγο φρίκη (μου είπαν 150e)
Έχω δει και τα Aero Style της R G που μου αρέσουν αλλά δεν ξέρω αν μπαίνουν στο δικό μου μιας και εκεί τα βλέπω στο γυμνό μοντέλο συν ότι θέλουν τρύπα στα πλαστικά και αυτά τα φοβάμαι (http://www.rg-racing.com/browseBike/Yamaha/XJ6/2009/CP0246.aspx). Έστειλα email στον αντιπρόσωπο τους στην Ελλάδα αλλά ακόμα απάντηση δεν πήρα.

ΥΓ. Ο ilion10 λογικά είναι γείτονας μου μιας και εγώ εκεί μένω.

εγω φιλε μου πηρα τα γνησια 135. αυτα που βρηκες θα σου βγουνε γυρω στα 100. να σου πω την αληθεια πολυ χοντροκομμενα μου φανηκαν. χωρια που θα τρυπησεις και τα πλαστικα.και στο ντυμενο θα γινουν οι ιδιες τρυπες.τα γνησια απαιτουν μονο μια μικρη τομη σε ενα πλαστικο που δεν φαινεται καθολου. και να επαναλαβω για να μην παρεξηγηθω αυτη ειναι απλα η δικη μου γνωμη.

ilion10
20/09/2009, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kastrinos
Παιδιά ευχαριστώ για την απάντηση.
Έχω δει τα γνήσια αλλά η τιμή τους είναι λίγο φρίκη (μου είπαν 150e)
Έχω δει και τα Aero Style της R G που μου αρέσουν αλλά δεν ξέρω αν μπαίνουν στο δικό μου μιας και εκεί τα βλέπω στο γυμνό μοντέλο συν ότι θέλουν τρύπα στα πλαστικά και αυτά τα φοβάμαι (http://www.rg-racing.com/browseBike/Yamaha/XJ6/2009/CP0246.aspx). Έστειλα email στον αντιπρόσωπο τους στην Ελλάδα αλλά ακόμα απάντηση δεν πήρα.

ΥΓ. Ο ilion10 λογικά είναι γείτονας μου μιας και εγώ εκεί μένω.

Καλησπέρα φίλε μου,κ εγώ τα αυθεντικά έχω. Ναι γείτονες θα είμαστε,οπότε μπορούμε να κανονίσουμε να βρεθούμε για ότι χρειάζεσαι αν μπορώ να σε βοηθήσω...ή να πάμε βολτούλα!