PDA

View Full Version : Πιλοτικά τα ΤΑΧΙ στις λωρίδες του ΟΑΣΑ.



Gandalf dr685sm
27/04/2009, 15:44
Πιλοτική κυκλοφορία ταξί σε λεωφορειολωρίδες
27 Απριλίου 2009, 15:02


Τα ταξί του λεκανοπεδίου Αττικής έστω και δοκιμαστικά θα μπορούν να κυκλοφορούν από 1 Μαΐου έως 15 Ιουλίου στις τρεις ειδικές λωρίδες λεωφορείων της πρωτεύουσας.

Πιο αναλυτικά

1. Στην Λένορμαν, στην κατεύθυνση προς περιφέρεια, στο τμήμα των οδών Τριπόλεως και Κρέοντος.

2. Στην Λένορμαν, στην κατεύθυνση προς κέντρο, στο τμήμα μεταξύ των οδών Κρέοντος και Παλαμηδίου.

3. Στην ειδική λεωφορειολωρίδα αντίθετης ροής της οδού Μεταμορφώσεως στο Χαλάνδρι, στο τμήμα μεταξύ των οδών Δουκίσσης Πλακεντίας και Ολύμπου.

Με τη συγκατάθεση του ΟΑΣΑ, τελικώς, θα επιτρέπεται η χρήση των προαναφερθέντων λωρίδων από τα ταξί μόνο στις 10:00-13:00 και 18:00-21:00 από Δευτέρα έως Παρασκευή, και το Σάββατο από τις 10:00 έως τις 13:00.

Μου αρέσει που προωθούν την χρήση των ΜΜΜ. Έκαναν που έκαναν απίστευτα πολύ χρόνο για να έρθουν τα όποια μέσα και φυσικά αποφεύγαν αρκετοί να τα παίρνουν... αν ολοκληρωθεί τέτοιο μέτρο... κανείς δεν θα τα προτιμά πλέον.

Όσο για τις μηχανές, τι να πείς;... με ή χωρίς απαγόρευση , πάντα κάποιος χωρίς φλας θα την έκανε την ματσακονιά να μπεί σε λωρίδα και να σε κάνει να φρενάρεις με γουρλωμένα μάτια και μερικές παραπάνω άσπρες τρίχες... τώρα ακόμα χειρότερα.

Gandalf

el_hymador
27/04/2009, 15:45
Μπραβο λαλακες...

περιμενουν δηλαδη να τηρησουν οι ταξιτζηδες το ωραριο...

mourgakos
27/04/2009, 16:02
απλα...
τα τροχαια μεταξυ ταξι και μηχανων θα δεκαπλασιαστουν,
και ο χρονος αναμονης ΜΜΜ θα εικοσαπλασιαστει...
μεγεια μας...:alien:

PortisHead
27/04/2009, 16:04
Εδω ειμαστε ΒΑΛΚΑΝΙΑ , δεν ειμαστε παιξε-γελασε.

:( :( :(

sniper
27/04/2009, 16:05
Δεν ξέρω σε ποια πόλη ζείτε αλλά εγώ όταν κυκλοφορώ σε δρόμους με λεωφορειολωριδες μόνο ταξί βλέπω να κινούνται.....

Απλά δεν θα τους κυνηγάει η τροχαία πλέον....


Δεν έχουμε (κι ουτε πρόκειτε να αποκτήσουμε) υποδομές για ΜΜΜ.

TROOPER
27/04/2009, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δεν ξέρω σε ποια πόλη ζείτε αλλά εγώ όταν κυκλοφορώ σε δρόμους με λεωφορειολωριδες μόνο ταξί βλέπω να κινούνται.....

Απλά δεν θα τους κυνηγάει η τροχαία πλέον....


Δεν έχουμε (κι ουτε πρόκειτε να αποκτήσουμε) υποδομές για ΜΜΜ.

+1000

μλκ σημερα ολο συμφωνω μαζι σου !!!! :uplate:

devil's animal
27/04/2009, 16:12
μαλιστα..
ολο προς το καλυτερο παμε...:rolleyes:

golis
27/04/2009, 16:32
ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΑΛΟΙ ΧΩΡΑΜΕ ΡΕ !

ΑΛΛΟΟΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΑΑΑΑΑΡΚΑΑΑΑΑΑ


ΞΥΠΝΑΤΕ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΕΚΛΟΓΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΛΑΔΟΓΡΑΝΑΖΑ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΓΥΡΝΟΥΝ........

VANDA
27/04/2009, 16:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper

Απλά δεν θα τους κυνηγάει η τροχαία πλέον....



Ενώ μέχρι τώρα τους κυνηγούσε... και τα ταξί και τους άλλους έξυπνους... :rolleyes:

matmat
28/04/2009, 00:43
Παντως σημερα απο το υψος του Χιλτον μεχρι και ολη την Κηφισιας και στην ανοδο αλλα και στην καθοδο δεν ειδα πουθενα ουτε Ταξι ουτε αυτοκινητο που να ΜΗΝ ειναι στην Λεωφοριολωριδα ! :cry:

pektis
28/04/2009, 09:04
Tο κακό είναι ότι μπαίνουν με ''σφήνες'',χωρίς φλας & λες τώρα προλαβαίνω δεν προλαβαίνω να σταματίσω!!

jorgevaldano
28/04/2009, 09:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δεν ξέρω σε ποια πόλη ζείτε αλλά εγώ όταν κυκλοφορώ σε δρόμους με λεωφορειολωριδες μόνο ταξί βλέπω να κινούνται.....

Απλά δεν θα τους κυνηγάει η τροχαία πλέον....


ποτέ δεν τους κυνήγησε η τροχαία

(εδώ δεν κυνηγάνε όσους περνούν το κόκκινο φανάρι μετά από άλλους πέντε που επίσης το έχουν περάσει κόκκινο )

στις ΛΦ κυκλοφορούν όλοι όσοι ξέρουν πως δεν κινδυνεύουν με κλήση από τους ανύπαρκτους και βαριεστημένους μπάτσους/δημόσιους υπαλλήλους, οι άλλοι που τις αποφεύγουν είναι αφελείς, έχουν ακόμη την ψευδαίσθηση πως ζούν σε κράτος δικαίου

οι ταρίφες έχουν ισχυρό συνδικάτο που επιμένει συστηματικά και απαρέγκλιτα σε ό,τι τους ενδιαφέρει

...και έρχονται εκλογές

PortisHead
28/04/2009, 09:39
Οι λεοφορειολωριδες ειναι παγιδα θανατου για τους μοτοσυκλετιστες.
Καλυτερα να τις αποφευγετε.

:winka:

JAD
28/04/2009, 10:45
:a31: :a31:

Εχετλαίος
28/04/2009, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από JAD
:a31: :a31:

Με χέρια και με πόδια!

ACAB
28/04/2009, 10:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από pektis
Tο κακό είναι ότι μπαίνουν με ''σφήνες'',χωρίς φλας & λες τώρα προλαβαίνω δεν προλαβαίνω να σταματίσω!!

Ενω εσυ εισαι χωρις σφηνες και παντα με φλας:mad:
Καπως πρεπει να παρει και τους πελατες και πρεπει να ειναι στα δεξια......

jorgevaldano
28/04/2009, 11:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από ACAB
Ενω εσυ εισαι χωρις σφηνες και παντα με φλας:mad:


ίδια απειλή συνιστά μια μοτό προς τα αμάξια, και ένα αμάξι προς τις μοτό;



Αρχικά δημιουργήθηκε από ACAB

Καπως πρεπει να παρει και τους πελατες και πρεπει να ειναι στα δεξια......

πρόβλημά του

sober
28/04/2009, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από ACAB

Καπως πρεπει να παρει και τους πελατες και πρεπει να ειναι στα δεξια......


Δε νομιζω να ειπε κανεις να μην παρει πελατες....να βγαλει το φλασακι του...να τσεκαρει ΚΑΛΑ!..να αλλαξει λωριδα...να βγαλει αλαρμ....και σιγα σιγα να σταματησει....:D

το 8εμα ειναι να μην παιρνει αμπαριζα κι εμας....:rolleyes:

Aggelos_SV
28/04/2009, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Οι λεοφορειολωριδες ειναι παγιδα θανατου για τους μοτοσυκλετιστες.
Καλυτερα να τις αποφευγετε.

:winka:

+μπόλικα

jorgevaldano
28/04/2009, 13:09
οι ΛΦ είναι παγίδα για μοτό, υποτίθεται πως είναι ελεύθερες σχετικά, αλλά είναι τόσοι οι ατζαμήδες που πετάγονται μέσα-έξω από αυτές που η στραβή δεν είναι ποτέ μακριά...

και μέσα στους ατζαμήδες βάζω και τα παπάκια που θέλουν πάντα να χώνονται πρώτα και παντού, και σε εκβιάζουν να φρενάρεις για να τα αποφύγεις

MitsosNaked
28/04/2009, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
οι ΛΦ είναι παγίδα για μοτό, υποτίθεται πως είναι ελεύθερες σχετικά, αλλά είναι τόσοι οι ατζαμήδες που πετάγονται μέσα-έξω από αυτές που η στραβή δεν είναι ποτέ μακριά...

και μέσα στους ατζαμήδες βάζω και τα παπάκια που θέλουν πάντα να χώνονται πρώτα και παντού, και σε εκβιάζουν να φρενάρεις για να τα αποφύγεις

Συμφωνώ απολύτως γι'αυτό και τις αποφεύγω σά το διάολο. Τώρα όσον αφορά τα παπιά, τις χειρότερες και πιό θανατηφόρες μ@λακίες στο δρόμο μου τις έχουν κάνει παπάκηδες.