PDA

View Full Version : Επιχειρηση ενοικιασης μοτοσυκλετων



tsoukas77
05/04/2005, 15:06
Καλησπερα,

σκεφτομαι παραλληλα με την τωρινη επαγγελματικη μου δραστηριοτητα,να ασχοληθω με την ενοικιαση μοτοσυκλετων.
Δεν αναφερομαι σε ενοικιαση σκουτερ(δεν ενδεικνυται για την πολη μου),αλλα για ενοικιαση supersport μοτοσυκλετων.
Η υπηρεσια δεν θα ειναι η ενοικιαση μεταφορικου μεσου,αλλα η ενοικιαση απολαυσης.
Ακουω τις αποψεις σας...

Φιλικα,
Δημητρης

sniper
05/04/2005, 15:17
Καλή τύχη ....



:smokin:

afrotwin
05/04/2005, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsoukas77
Καλησπερα,

σκεφτομαι παραλληλα με την τωρινη επαγγελματικη μου δραστηριοτητα,να ασχοληθω με την ενοικιαση μοτοσυκλετων.
Δεν αναφερομαι σε ενοικιαση σκουτερ(δεν ενδεικνυται για την πολη μου),αλλα για ενοικιαση supersport μοτοσυκλετων.
Η υπηρεσια δεν θα ειναι η ενοικιαση μεταφορικου μεσου,αλλα η ενοικιαση απολαυσης.
Ακουω τις αποψεις σας...

Φιλικα,
Δημητρης

kita ama 8es na sindiasoume tin apolafsi me kati rosides pou exo pare tilefono..
:rotflmao: :rotflmao:

sniper
05/04/2005, 15:35
Πέρα από την πλάκα...

εδώ πέρνει σε ιδιοκτήτη χρόνο και κόπο να μάθει ένα SS και εσύ θα τα νοικιάζεις;

Και τι SS; Θα έρχεται δλδ ένας με δίπλωμα μηχανής που το έβγαλε πριν 10 χρόνια και από τότε δεν έχει καβαλήσει και θα του δίνεις ας πούμε R1;

Για σκέψου το λίγο.....


:smokin:

afrotwin
05/04/2005, 15:37
re sniper malon grafio teleton 8eli na aniksi o tipos apla den iksere pos na to pi...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

DoctorS
05/04/2005, 15:49
εμένα πάμτως μου ακούγεται λίγο επικίνδυνο.......για ξανασκέψου το!!!!

afrotwin
05/04/2005, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από DoctorS
εμένα πάμτως μου ακούγεται λίγο επικίνδυνο.......για ξανασκέψου το!!!!

sopa re pou ine epikindino
o tipos se ena grafio 8a ka8ete ke 8a vgazi lefta apo tous pelates ke apo asfalistikes....


aaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
tora katalava
gia ton pelati enois?
e ne gia afton 8a ine epikindino
:rotflmao: :rotflmao:

ala ton pelati 8a kitame tora..
lefta na vganoun
posi exoun kani lefta epi ptomaton.....
:lol: :lol: :bawl: :lol: :lol:

DoctorS
05/04/2005, 15:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
sopa re pou ine epikindino
o tipos se ena grafio 8a ka8ete ke 8a vgazi lefta apo tous pelates ke apo asfalistikes....


aaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
tora katalava
gia ton pelati enois?
e ne gia afton 8a ine epikindino
:rotflmao: :rotflmao:

ala ton pelati 8a kitame tora..
lefta na vganoun
posi exoun kani lefta epi ptomaton.....
:lol: :lol: :bawl: :lol: :lol:

είναι κι αυτό μια άποψη.....!!!!

λεφτά θα βγάζει όμως ή θα τα τρώνε όλα οι ασφαλιστικές και τα συνεργεία??????

εεεεεεεεεεεεε????

:confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

tsoukas77
05/04/2005, 16:16
Μιλω για ωριμα ατομα,ενηλικα,που εχουν διπλωμα.Δικη τους επιλογη θα ειναι.Μια απο τις χιλιαδες δραστηριοτητες που υπαρχουν.Δεν καταλαβαινω την νοοτροπια σας...

sniper
05/04/2005, 16:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από DoctorS
είναι κι αυτό μια άποψη.....!!!!

λεφτά θα βγάζει όμως ή θα τα τρώνε όλα οι ασφαλιστικές και τα συνεργεία??????

εεεεεεεεεεεεε????

:confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

Υπάρχει κι άλλος τρόπος... ΠΧ :

Νοικιάζει ένας R1 - Το ενοίκιο φίλε είναι 14.900 € (όσο καινούρια) - άμα γυρίσεις σώος σου επιστρέφονται τα 14.800... Άμα δεν γυρίσεις το κρατάς το μηχανάκι.... Short Term Leasing with Buy option......


:smokin:

DoctorS
05/04/2005, 16:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Υπάρχει κι άλλος τρόπος... ΠΧ :

Νοικιάζει ένας R1 - Το ενοίκιο φίλε είναι 14.900 € (όσο καινούρια) - άμα γυρίσεις σώος σου επιστρέφονται τα 14.800... Άμα δεν γυρίσεις το κρατάς το μηχανάκι.... Short Term Leasing with Buy option......


:smokin:

λες να υπάρχουν πολλά άτομα που θα διέθεταν 15000 για ενοίκιο????και μάλλον όχι αν διέθεταν πιο σωστά αν έχουν 15000???

:confused: :confused: :confused: :confused:

εμένα πάντως μου ακούγεται κάπως!!

DoctorS
05/04/2005, 16:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsoukas77
Μιλω για ωριμα ατομα,ενηλικα,που εχουν διπλωμα.Δικη τους επιλογη θα ειναι.Μια απο τις χιλιαδες δραστηριοτητες που υπαρχουν.Δεν καταλαβαινω την νοοτροπια σας...

ενήλικος+δίπλωμα δεν σημαίνει κατάλληλη εμπειρία για οδήγηση ειδικά ss!!!

απλώς εγώ είμαι επιφυλακτικός για το αν θα ήταν προσοδοφόρα μια τέτοια επιχείρηση.......τίποτε παραπάνω!!

:wave2: :wave2: :wave2:

devil's animal
05/04/2005, 18:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
sopa re pou ine epikindino
o tipos se ena grafio 8a ka8ete ke 8a vgazi lefta apo tous pelates ke apo asfalistikes....


aaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
tora katalava
gia ton pelati enois?
e ne gia afton 8a ine epikindino
:rotflmao: :rotflmao:

ala ton pelati 8a kitame tora..
lefta na vganoun
posi exoun kani lefta epi ptomaton.....
:lol: :lol: :bawl: :lol: :lol:



:lol:
:rotflmao:
:lol:
:rotflmao:
:lol:

καλα εχω λιωσει στο γελιο...................

devil's animal
05/04/2005, 18:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsoukas77
Καλησπερα,

σκεφτομαι παραλληλα με την τωρινη επαγγελματικη μου δραστηριοτητα,να ασχοληθω με την ενοικιαση μοτοσυκλετων.
Δεν αναφερομαι σε ενοικιαση σκουτερ(δεν ενδεικνυται για την πολη μου),αλλα για ενοικιαση supersport μοτοσυκλετων.
Η υπηρεσια δεν θα ειναι η ενοικιαση μεταφορικου μεσου,αλλα η ενοικιαση απολαυσης.
Ακουω τις αποψεις σας...

Φιλικα,
Δημητρης



μπορεις να κανεις κατι λιγο πιο συνθετο...........



ας πουμε οτι για να νοικιασει ο αλλος μια ss θα πρεπει να εχει στο ονομα του μια αντιστοιχη μοτοσυκλετα........

(και θα μου πειτε τωρα ........"τοτε γιατι να νοικιασει???"


γιατι θα ειναι κατι σαν test ride......................

πολλοι δεν δινουν τις μοτο τοσο ευκολα για να τις οδηγησεις και να εχεις μια γνωμη για το αν θες να την παρεις ή οχι......


οπως επισης και αν θελουν να δουν και να αποκτησουν εμπειριες απο το συγκεκριμενο μοντελο κ.τ.λ.


πρεπει ομως να υπαρχει μια εμπειρια για να εισαι και εσυ εξασφαλισμενος σαν επιχειρηματιας........


μπορει να ερθει και ενας μπαμπας με το παιδι του που θελει να παρει ss..............

μπαινει εγγυητης ο μπαμπας και του δινεις του μικρου για μια βδομαδα το εργαλειο να δει αν μπορει να το παει...........






καλες δουλειες:wave2:

Boxer
06/04/2005, 08:03
Ρε παιδια τι του λετε του ανθρωπου.:eek:

Παραβλεπω τα περι ασφαλειας και παω στο ζουμι.

Μιλαμε για 3 SS τουλαχιστον δηλαδη κοστος γυρω στα 45.000

Βαλε ενοικιο κλπ.
Ποτε θα κανεις αποσβεση;Ποσους πελατες περιμενεις οτι θα εχεις;Ποσους πελατες χρειαζεσαι για να μην μπαινεις μεσα;ΠΟΥ θα το κανεις αυτο;Ποιος θα πληρωνει τα κατεστραμμενα SS και τι θα κανεις οταν αυτα βρισκονται στο συνεργειο;

Τετοιες ερωτησεις πρεπει να κανεις στον εαυτο σου και να βρεις και πειστικες απαντησεις.Και να παιρνεις παντα την χειροτερη των περιπτωσεων πριν αποφασισεις.

Και οταν λες παραλληλα τι εννοεις;Θα εχεις υπαλληλο;Η υψηλη επιστασια ειναι πολυ πιο δυσκολη απο οσο φαινεται.

Η γνωμη μου ειναι οτι αν δεν εισαι διπλα σε πιστα ειναι πεταμενα λεφτα.

afrotwin
06/04/2005, 08:20
GIATI DEN FTIAXNIS ENA KAROUSEL ME R1 KE ALA SS NA GIRNANE GIRO GIRO OPOS STA LOUNA PARK

8A XESTIS STO DIDRAXMO....

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

stako
06/04/2005, 08:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Boxer
Ρε παιδια τι του λετε του ανθρωπου.:eek:

Παραβλεπω τα περι ασφαλειας και παω στο ζουμι.

Μιλαμε για 3 SS τουλαχιστον δηλαδη κοστος γυρω στα 45.000

Βαλε ενοικιο κλπ.
Ποτε θα κανεις αποσβεση;Ποσους πελατες περιμενεις οτι θα εχεις;Ποσους πελατες χρειαζεσαι για να μην μπαινεις μεσα;ΠΟΥ θα το κανεις αυτο;Ποιος θα πληρωνει τα κατεστραμμενα SS και τι θα κανεις οταν αυτα βρισκονται στο συνεργειο;

Τετοιες ερωτησεις πρεπει να κανεις στον εαυτο σου και να βρεις και πειστικες απαντησεις.Και να παιρνεις παντα την χειροτερη των περιπτωσεων πριν αποφασισεις.

Και οταν λες παραλληλα τι εννοεις;Θα εχεις υπαλληλο;Η υψηλη επιστασια ειναι πολυ πιο δυσκολη απο οσο φαινεται.

Η γνωμη μου ειναι οτι αν δεν εισαι διπλα σε πιστα ειναι πεταμενα λεφτα.

Επιτέλους μια σωστή απάντηση........ Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί τον πήρατε στο ψιλό τον άνθρωπο........ Μια ερώτηση έκανε για να ακούσει απόψεις, αν δεν έχετε τπτ να πείτε εκτός από κοροϊδία μη λέτε.......

Υποτίθεται τα forum είναι για να αλληλοβοηθούμαστε μεταξύ άλλων!

powerphot
06/04/2005, 08:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
GIATI DEN FTIAXNIS ENA KAROUSEL ME R1 KE ALA SS NA GIRNANE GIRO GIRO OPOS STA LOUNA PARK

8A XESTIS STO DIDRAXMO....

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:rotflmao:
:lol:
:rotflmao:
:lol:
:rotflmao:
:lol:
:bawl: :lol: :bawl: :lol: :bawl: :lol:

cityfly
06/04/2005, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsoukas77
Μιλω για ωριμα ατομα,ενηλικα,που εχουν διπλωμα.Δικη τους επιλογη θα ειναι.Μια απο τις χιλιαδες δραστηριοτητες που υπαρχουν.Δεν καταλαβαινω την νοοτροπια σας...


1. δική τους επιλογή σίγουρα
2. και καλά το ενήλικα το τσεκάρεις εύκολα, πού θα ξέρεις εσύ αν είναι ώριμα άτομα;
3. πόσο θα τις νοικιάζεις ώστε να μην είναι απλησίαστες και να έχεις αρκετούς πελάτες και όχι ένα το μήνα;
4. τις ζημιές ποιος τις πληρώνει;
5. πώς θα καλύπτεσαι 100% αν υποθέσουμε ότι γίνει η στραβή και ο αναβάτης προκειμένου να καλυφθεί ισχυριστεί ότι είχε πρόβλημα η μηχανή;

SF
06/04/2005, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsoukas77
Μιλω για ωριμα ατομα,ενηλικα,που εχουν διπλωμα.Δικη τους επιλογη θα ειναι.Μια απο τις χιλιαδες δραστηριοτητες που υπαρχουν.Δεν καταλαβαινω την νοοτροπια σας...


Νομίζω πως αυτό που θέλουν να πουν οι συνάδελφοι, αλλά το λένε γλαφυρά, είναι ότι δεν έχεις μέτρο να κρίνεις την "ωριμότητα" του υποψήφιου πελάτη σου. Και νομίζω πως έτσι είναι. Και υπό αυτές τις προϋποθέσεις, η ασφαλιστική σου θα σου βγάλει ένα risk factor υπερδιαστημικό, πράγμα που θα σε κάνει να βάλεις τιμές αστρονομικές κλπ κλπ.

Από την άλλη μεριά πιστεύω ότι *υπάρχει* κόσμος που θα δώσει πολλά $ για να χαρεί ένα SS για ένα weekend, αλλά απο εκέι και πέρα είναι το προσωπικό σου ρίσκο ως businessman (το αν αυτός ο κόσμος σημαίνει κέρδος για σένα).

Επίσης, από το σκίσιμο που θα φάνε τα μηχανάκια, θα έχουμε όλοι κι ένα καλό εμπειρικό μέτρο αξιοπιστίας :)

SF
06/04/2005, 10:39
Να συμπληρώσω ότι στην υπόλοιπη "δυτική ευρώπη" υπάρχουν πολλές τέτοιες υπηρεσίες με αυτοκίνητα. Πριν 3-4 χρόνια που ήμουν Αγγλία, με 500 λίρες είχες Ferrari 360 για ένα weekend. Τιμή όχι απελπιστική, αν σκεφτείς ότι θα μοιραζόταν δια 2 ή 3 με τους φίλους σου. ΠΡΟΦΑΝΩΣ το αυτοκίνητο θα ήταν σε χρήση ΚΑΙ τις 48 ώρες, με βάρδιες!! ;)

:rotflmao:

sniper
06/04/2005, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Να συμπληρώσω ότι στην υπόλοιπη "δυτική ευρώπη" υπάρχουν πολλές τέτοιες υπηρεσίες με αυτοκίνητα. Πριν 3-4 χρόνια που ήμουν Αγγλία, με 500 λίρες είχες Ferrari 360 για ένα weekend. Τιμή όχι απελπιστική, αν σκεφτείς ότι θα μοιραζόταν δια 2 ή 3 με τους φίλους σου. ΠΡΟΦΑΝΩΣ το αυτοκίνητο θα ήταν σε χρήση ΚΑΙ τις 48 ώρες, με βάρδιες!! ;)

:rotflmao:

Άλλο Ferrari κι άλλο GSXR1000K5......

:look:

stako
06/04/2005, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Άλλο Ferrari κι άλλο GSXR1000K5......

:look:


Πλάκα πλάκα έχεις απόλυτο δίκιο! Ώρες ώρες το ξεχνάμε αλλά να οδηγείς πχ GSXR 1000 '05 από πλευράς απόδοσης είναι πολύ κοντά σε ένα εργοστασιακό superbike...... Ενώ το αντίστοιχο σε αυτοκίνητο δεν ξέρω αν γίνεται...... Δηλαδή ποιο κουτί πλησιάζει σε επιδόσεις μια F1???

Ώρες ώρες το συνειδητοποιώ κι εγώ ακόμα και με το 600, σε κανά φανάρι με ένα ελαφρύ άνοιγμα οι πίσω εξαφανίζονται.......... Ζούμε σε άλλο πλανήτη κι ας το ξεχνάμε συχνά.........

sniper
06/04/2005, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Πλάκα πλάκα έχεις απόλυτο δίκιο! ...........


Δεν έκανα πλάκα...... άλλο πράγμα να καβαλάς 4 ρόδες κι άλλο 2....

Τι σχέση έχει ένα κουτί με 400 άλογα, 1000 κιλά και 400 ηλεκτρονικά βοηθήματα με μία μηχανή 160-170 άλογα, 170 κιλά με γκάζι και φρένο μόνο;

:smokin:

stako
06/04/2005, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δεν έκανα πλάκα...... άλλο πράγμα να καβαλάς 4 ρόδες κι άλλο 2....

Τι σχέση έχει ένα κουτί με 400 άλογα, 1000 κιλά και 400 ηλεκτρονικά βοηθήματα με μία μηχανή 160-170 άλογα, 170 κιλά με γκάζι και φρένο μόνο;

:smokin:

Έχεις απόλυτο δίκιο, λέγοντας πλάκα-πλάκα εννοούσα ότι το ξεχνάμε το γεγονός που αναφέρεις.

Λάθος επιλογή λέξεων! :)

Boxer
06/04/2005, 12:54
Ναι αλλα ξεχνατε το εξης:

Ενα SS μπορεις εστω και με αιματηρες οικονομιες να το αποκτησεις.

Ενω μια Ferrari ποτε.
Εγω θα νοικιαζα μια Ferrari 500€ το σαββατοκυριακο ΜΟΝΟΣ μου

Ενα SS μαλλον οχι.

Τι να λεμε τωρα.Δεν συγκρινονται αυτα.

Αμα νοικιασεις Ferrari , Lamborgini κλπ υπολογησε με για πελατη:beer:

cityfly
06/04/2005, 14:24
σωστά όλα αυτά αλλά δεν πρόκειται να γίνει ποτέ γιατί απλούστατα τα έξοδα θα ήταν τεράστια και κυρίως οι πιθανές επισφάλειες λόγο ατυχημάτων

οπότε η όλη συζήτηση είναι μάλλον ακαδημαϊκή

KnT
06/04/2005, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Επιτέλους μια σωστή απάντηση........ Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί τον πήρατε στο ψιλό τον άνθρωπο........ Μια ερώτηση έκανε για να ακούσει απόψεις, αν δεν έχετε τπτ να πείτε εκτός από κοροϊδία μη λέτε.......

Υποτίθεται τα forum είναι για να αλληλοβοηθούμαστε μεταξύ άλλων!

Εδώ ισχύουν άλλοι κανόνες δυστυχώς ...:rolleyes:

SF
06/04/2005, 22:41
Κατ'αρχάς με τα περί 400 ίππων και 4 τροχών ξεφύγαμε από την κουβέντα. Εγώ ανέφερα το παράδειγμα των αυτοκινήτων για την εμπορική πλευρά του θέματος, μιας και ενδιαφέρεται ο άνθρωπος να κάνει μπιζνα. Κατα τ'αλλα όμως δεν έχετε δίκιο, γιατί συγκρίνετε ανόμοια πράγματα. Μια βόλτα με ένα Lancer Evo με τα μισά άλογα και τα διπλάσια ηλεκτρονικά είναι κάτι άλλο. Μια βόλτα με μια 'παλιά' Integrale είναι επίσης κάτι άλλο. Για Ferrari και Lanborghini δεν ξέρω ακριβώς, αλλά μπορώ πλέον να φανταστώ. Μηχανάκι, αυτοκίνητο, καθένα ΜΕ ΤΗ ΧΑΡΗ ΤΟΥ! Μην ξεχνάτε: ότι στο 95% των διαδρομών, τα κουτιά με 300+ άλογα και ηλεκτρονικά... δύσκολα τα προσπερνάμε!!! Έως και μας πατάνε χαλαρά! Το ότι κυκλοφορούν λίγοι χεράδες είναι άλλο θέμα. :eek:

Anyway, σχετικά με τη μπίζνα, νομίζω (τώρα που θυμάμαι) ότι κάποιες εταιρίες ενοικιάσεως αυτοκινήτων, έχουν και μεγάλα SS...

Polifer
07/04/2005, 04:37
Επειδή ένας φίλος μου έχει ένα μαγαζί τύπου Rent a Car σε νησί, στην τουριστική περίοδο χέζεται στο ταληρο, αλλα σκέψου ότι το αυτοκίνητο πρεπει να ειναι καινούργιο και μετά απο 5 χρόνια ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΟΥΛΗΘΕΙ! Απαγορεύετε να ξανανοικιαστεί για οποιονδήποτε λόγο. Επίσης ο συνεργάτης που το έχουν το μαγαζί μαζί ειναι ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ και ότι παθει ενα αυτοκίνητο ΞΕΡΕΙ να το φτιάξει ανα πασα στιγμή και δεν μένει ξεκρέμαστος ουτε ένα δευτερόλεπτο.

Επίσης οι μοτό Super Sport ειναι πιο ακριβές από συνηθισμένα αυτοκίνητα που νοικιάζονται. Για παραδειγμα ένα καινούριο φτηνό αυτοκίνητο τύπου Ηundai ATOS κανει γύρω στα 8.000 και ενα καπως καλύτερο Hundai GETZ κάνει 9.000€!
Το πιο φτηνο Super Sport 600αρι είναι στα 10.000€ με μεγαλύτερο ενδεχόμενο να στο έχουν διαλυμένο από 1η μερα!!!!!

Εκτός κι αν ενοείς αντί για Super Sport τίποτα Street Fighter τύπου Z, bandit, Fazer κλπ αλλά παλι το ενδεχόμενο να σου φέρουν στραπατσαρισμένη motο ειναι τεράστιο.

Χωρια που μπορεί να μη δεχονται οι ασφαλιστικές να σου ασφαλίζουν τα moto γιατί μπορει να το θεωρήσουν ασύμφορο...

Polifer
07/04/2005, 04:42
Μην ξεχνάτε: ότι στο 95% των διαδρομών, τα κουτιά με 300+ άλογα και ηλεκτρονικά... δύσκολα τα προσπερνάμε!!! Έως και μας πατάνε χαλαρά! Το ότι κυκλοφορούν λίγοι χεράδες είναι άλλο θέμα. :eek: ....

Ρε φιλε έχεις GSX-R Hayabusa και μας λες οτι σε πατανε αυτοκίνητα; Μου φαίνεται περίεργο εώς και απίστευτο...
Ηλικρινά ...

Boxer
07/04/2005, 08:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Polifer
Ρε φιλε έχεις GSX-R Hayabusa και μας λες οτι σε πατανε αυτοκίνητα; Μου φαίνεται περίεργο εώς και απίστευτο...
Ηλικρινά ...

Και ομως ετσι ειναι.
Η μηχανη ειναι πιο γρηγορη μονο μεσα στην κινηση.
Σε πιστα το καρο στριβει πιο γρηγορα , φρεναρει πιο γρηγορα και μονο στα 100 πρωτα μετρα πρεπει να υστερει.

Και μιλαμε βεβαια για αυτοκινητα γρηγορα ετσι;

SF
07/04/2005, 08:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Polifer
Ρε φιλε έχεις GSX-R Hayabusa και μας λες οτι σε πατανε αυτοκίνητα; Μου φαίνεται περίεργο εώς και απίστευτο...
Ηλικρινά ...

Ακριβώς όπως τα λέει ο boxer!

Tώρα για το Busa, ε, δε μιλάμε για τη Βούτα ούτε για την Εθνική ΠΡΟΦΑΝΩΣ!! Είναι μέχρι να σου τύχει αγαπητέ polifer! Κι αν είναι και κανένα... φορτηγό (βλέπε Porsche Cayenne) τότε είναι που τσιμπιέσαι για να ξυπνήσεις! Ήταν ένα τέτοιο στην κατάβαση Αρτεμισίου. Πολύ φοβάμαι ότι δεν ήταν καν το turbo! Όταν το φορτηγό στρίβει τελικιασμένο με 230+, ε και +10 ή +20 να μπορώ να πάω, δε γίνεται να προσπεράσω... Αρτεμίσιο είναι όχι πίστα.

Η παραδοσιακοί μηχανόβιοι υποτιμούν υπερβολικά τα αυτοκίνητα, γιατί απλά δεν ξέρουν τι σημαίνει 'μπαίνω στο πρώτο λιμανάκι με το 1400αρι μου με 130χαω(!), μένω στο ρεύμα μου, και βγαίνω με καμιά 100άρα...'. Η πλευρική επιτάχυνση (βλ. φυγόκεντρος) που στέλνει στο στομάχι σου ένα καλό αυτοκινητάκι είναι μια εμπειρία που δε στη δίνει η μηχανή!

Βέβαια η ελευθερία του λόγου σας επιτρέπει να πείτε ότι είμαι κουλός :bigcry:

Αλλά αυτό θα διαψευσθεί περίτρανα στις 24/4 ;)

stako
07/04/2005, 08:51
Μάλιστα............ Και οι γνωστές κόντρες στα περιοδικά με αυτοκίνητο-μηχανή ΤΙ ήταν???

Διαβάσατε το προ-προηγούμενο (αν θυμάμαι καλά) Power Bikes? Που είχε ένα R1 με 3 άλλα "γνωστά" κουτιά της Αθήνας??? Αν όχι το συμπέρασμα ήταν ότι ο μόνος τρόπος να το φτάσουν τα αυτοκίνητα ήταν αν έκλεινε το γκάζι και τους περίμενε!!!

Τα ίδια και με άλλα συγκριτικά σε πίστες! Ρε εδω βάλανε όχι R1, όχι GSXR 1000, όχι CBR 1000, αλλά ένα "ταπεινό" SV650 με μια Ferrari σε πίστα και την είχε για πλάκα!!!

Ρε πάτε καλά???!!!???

:uplate: :uplate: :uplate:

Φιλικά πάντα παιδιά, μην αρχίσουν τα flames......:)

SF
07/04/2005, 09:15
Δεν αγοράζω ελληνικά περιοδικά
:D :) :D :) :D :) :D :) :D :) :D :) :D


11965

GST
07/04/2005, 09:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Μάλιστα............ Και οι γνωστές κόντρες στα περιοδικά με αυτοκίνητο-μηχανή ΤΙ ήταν???

Διαβάσατε το προ-προηγούμενο (αν θυμάμαι καλά) Power Bikes? Που είχε ένα R1 με 3 άλλα "γνωστά" κουτιά της Αθήνας??? Αν όχι το συμπέρασμα ήταν ότι ο μόνος τρόπος να το φτάσουν τα αυτοκίνητα ήταν αν έκλεινε το γκάζι και τους περίμενε!!!

Τα ίδια και με άλλα συγκριτικά σε πίστες! Ρε εδω βάλανε όχι R1, όχι GSXR 1000, όχι CBR 1000, αλλά ένα "ταπεινό" SV650 με μια Ferrari σε πίστα και την είχε για πλάκα!!!

Ρε πάτε καλά???!!!???

:uplate: :uplate: :uplate:

Φιλικά πάντα παιδιά, μην αρχίσουν τα flames......:)



εξαρτατε την πιστα ρε φιλε ...σε πιστα καρτ περναει και το παπι πρωτο....:wave2:

stako
07/04/2005, 09:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
εξαρτατε την πιστα ρε φιλε ...σε πιστα καρτ περναει και το παπι πρωτο....:wave2:

Ok, δεν έχει νόημα η κουβέντα, ας το αφήσουμε γιατί χαλάμε και το post του ανθρώπου.......

Alexander
07/04/2005, 10:18
To video του Jeremy Clarkson το έχετε δει;

Μια Porsche ενάντια σε μία μοτοσυκλέτα μέσα σε πίστα.

Σε μεικτή διαδρομή οι 4 τροχοί με πέλμα >250 είναι καλύτεροι από 2 με max πέλμα 190...

Ε σε ευθεία δεν το συζητάμε...

ΥΓ. Ουπς... τώρα συνειδητοποίησα πόσο εκτός θέματος είμαστε...:blush:

Polifer
07/04/2005, 10:56
ΡΕ παιδια στο Power bikes πάλι , ZX- 10 R VS EVO 8 στις ΣΕΡΡΕΣ και το EVO ακόμα κλεει για την ΗΤΤΑ!!!

Κινεζικα μου φαινονται τα λεγομενα σας! Αληθεια το λεω! Μακαρι να λετε ψεματα! :-p

SF
07/04/2005, 11:00
Μήπως να ζητήσουμε να μας μεταφέρουν το θρέντ αλλού? :)
Διότι για τη μπουρδολογία των ελληνικών περιοδικών μπορούμε να γράφουμε για.... πάντα!

Polifer
07/04/2005, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Μάλιστα............ Και οι γνωστές κόντρες στα περιοδικά με αυτοκίνητο-μηχανή ΤΙ ήταν???

Διαβάσατε το προ-προηγούμενο (αν θυμάμαι καλά) Power Bikes? Που είχε ένα R1 με 3 άλλα "γνωστά" κουτιά της Αθήνας??? Αν όχι το συμπέρασμα ήταν ότι ο μόνος τρόπος να το φτάσουν τα αυτοκίνητα ήταν αν έκλεινε το γκάζι και τους περίμενε!!!

Τα ίδια και με άλλα συγκριτικά σε πίστες! Ρε εδω βάλανε όχι R1, όχι GSXR 1000, όχι CBR 1000, αλλά ένα "ταπεινό" SV650 με μια Ferrari σε πίστα και την είχε για πλάκα!!!

Ρε πάτε καλά???!!!???

:uplate: :uplate: :uplate:

Φιλικά πάντα παιδιά, μην αρχίσουν τα flames......:)


Πες τα ρε μαγκα..
Στο power bikes ειχανε βαλει μια ΑΠΛΗ R1 2004 εναντιων Porche 911, Porche 911 TURBO +THS PANAGIAS TA MATIA, Ferrari δε θυμαμαι τι και κλεγανε όλα μαζι τα αυτοκινητα!!! Το μονο καλυτερο στα Αυτοκινητα ηταν οτι ειχαν μεγαλυτερη τελίκή.
Ολα αυτα σε ευθεια.. Τωρα σε στροφες ειπα πριν για τη πιστα που το EVO εχασε απο ZX-10R...

stako
07/04/2005, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Polifer
Πες τα ρε μαγκα..
Στο power bikes ειχανε βαλει μια ΑΠΛΗ R1 2004 εναντιων Porche 911, Porche 911 TURBO +THS PANAGIAS TA MATIA, Ferrari δε θυμαμαι τι και κλεγανε όλα μαζι τα αυτοκινητα!!! Το μονο καλυτερο στα Αυτοκινητα ηταν οτι ειχαν μεγαλυτερη τελίκή.
Ολα αυτα σε ευθεια.. Τωρα σε στροφες ειπα πριν για τη πιστα που το EVO εχασε απο ZX-10R...

Ακριβώς! Ακόμα και SV650 έσκισε Ferrari ρε παιδιά.........

Ας μας μεταφέρει ένας mod το topic ρε παιδιά γιατί ξεφύγαμε...........

Ακούει κανείς??? :)

Polifer
07/04/2005, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Μήπως να ζητήσουμε να μας μεταφέρουν το θρέντ αλλού? :)
Διότι για τη μπουρδολογία των ελληνικών περιοδικών μπορούμε να γράφουμε για.... πάντα!

και μαλιστα φιλε ειχα παρει και γνωστο περιοδικο ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ το οποιο προσπαθουσανε να αποδειξουνε, σε μια πιστα στην Αγγλια, ότι τα αυτοκινητα ειναι πιο γρηγορα απο της Μηχανες.
Την προκληση την ειχε κανει η Suzuki με μια Hayabusa αγωνιστικων προδιαγραφών και οι αντιπαλλοι (συλλογικα εταιριες αυτοκινητων) ειχανε φερει για αντιπάλους απο BMW M3 , μεχρι και κατι αλλα αυτοκινητα που ειναι μονο για πιστα.
Δυστυχως τα Αυτοκινητα μεινανε πολύ πολύ πολύ πισω...

Κριμα! :evil: :evil: :evil: :evil:

Polifer
07/04/2005, 11:17
εφαγα το κοσμο ρε γμτ και δε βρισκω πουθενα το περιοδικο να το κανω scan να το ανεβασω! ΓΜΤ ΓΜΤ ΓΜΤ

Η HAYABUSA ESKISE! :)

gcrook
07/04/2005, 14:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Ακριβώς! Ακόμα και SV650 έσκισε Ferrari ρε παιδιά.........

Ας μας μεταφέρει ένας mod το topic ρε παιδιά γιατί ξεφύγαμε...........

Ακούει κανείς??? :)


Ο SF εχει απολυτο δικιο σε αυτα που λεει, και χαιρομαι που ανθρωποι με τοσο δυνατα μηχανακια οπως το Hayabusa, ξερουν που βαδιζουν.

Οσο για το τεστ δεν θυμαμαι για Φεραρι (εκτος και αν εγινε σε αλλο τεστ κατι τετοιο).

Μιλαω για το τεστ του DRIVE, και παρεπιπτοντως, περιοδικα σαν το Power Bikes ειναι καχεκτυπα των Αγγλικων αντιστοιχων περιοδικων για βελτιωση αυτοκινητων.

Το SV λοιπον, το βαλανε με το Impreza με τα 330 αλογα (μην ξεχναμε την τετρακινηση), και η διαφορα τους ηταν ΟΡΙΑΚΗ !!!.

Το SV επιταχυνε πιο γρηγορα στις εξοδους των στροφων, αλλα το SUBARU εμπαινε με πολυ πιο μεγαλη ταχυτητα χωρις να φρεναρει πολυ στην εισοδο και γλιστραγε με τα τεσσερα, κατι που του στοιχιζε ελαχιστα σε ταχυτητα μεν, ταχυτητα που δυσκολα αναπληρωνε δε λογω βαρους, σε σχεση με τη μοτοσυκλετα παντα.

Για να μην μιλησω για την χωματινη στο Παραλληλοδρομια με ΧR 650 και Σουμπαρου Φορεστερ τουρμπο, μια εντελως ΑΔΙΚΗ συγκριση, στην οποια και παλι νικητης βγηκε το XR με 1 δευτερολεπτο διαφορα μονο.

Το XR παρεπιπτοντως το αδηγουσε γνωστος συντακτης του 0-300, με εμπειρια στο χωμα.

Καλο ειναι να προσγειωθουμε καποια στιγμη ΟΛΟΙ μας, και να καταλαβουμε σε τι πραγματικα υπερτερουν οι μοτο εναντι των αυτοκινητων.

Και αυτο το ξερουμε πιστευω, αλλα μαλλον κακομαθαμε και δεν το αναγνωριζουμε πια.

cityfly
07/04/2005, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook


Καλο ειναι να προσγειωθουμε καποια στιγμη ΟΛΟΙ μας, και να καταλαβουμε σε τι πραγματικα υπερτερουν οι μοτο εναντι των αυτοκινητων.



οι μοτό υπερτερούν στην κ@βλ@ που νοιώθεις κάθε φορά που κάνεις βόλτα με όσα και να πας γιατί απλά γουστάρεις

thewhiteowl
07/04/2005, 15:00
Εγώ πάλι πιστεύω ότι η διαφορά δεν είναι θέμα ούτε μηχανής, ούτε αυτοκινήτου. Είτε η σύγκριση είναι μεταξύ μηχανών, είτε μεταξύ αυτοκινήτων είτε μεταξύ ποδήλατου και F16 η διαφορά είναι πάντα στον οδηγό.
Αλλά ακόμα και τον Rossi με τον Schumacher να βάλετε να αγωνιστούν και πάλι το αποτελέσμα δεν θα είναι αν είναι καλύτερη η μηχανή ή το αυτοκίνητο αλλά το ποιός από τους δύο είναι καλύτερος.
Η λύση θα ήταν να βέλετε τον ίδιο οδηγό να οδηγήσει πρώτα την μηχανή και μετά το αυτοκίνητο και να χρονομετρήσετε. ΕΠΙΣΗΣ άτοπο διότι ο ίδιος οδηγός δεν μπορεί να έχει τις ίδιες καλές επιδόσεις και στο αυτοκίνητο και στην μηχανή.
Είναι το ίδιο σαν να προσπαθείς να συγκρίνεις μία SS με ένα enduro.
Συμπέρασμα (και λογικότατο μάλιστα) δεν μπορείς να συγκρίνεις δύο κατηγορίες γενικά αλλά μόνο υπό πολύ συγκεκριμένες και προκαθορισμένες συνθήκες και να βγάλεις συμπεράσματα εκεί.
Ή όπως λέει και η διαφήμιση "Έκαστος στο είδος του και η κύρα Λίτσα στις πουτάνες της"!

adam_tsouk
07/04/2005, 15:15
Προσωπικά η ιδέα μου αρέσει πολύ (σαν πελάτης όμως όχι ιδοκτήτης).


Κάθε φορά που ήθελα άλλη μηχανή σκεφτόμουν ότι αν κάποιος νοίκιαζε την μηχανή που με ενδιέφερε και τις υπόλοιπες επιλογές μου θα μπορούσα να πάω να την νοικιάσω για 2 μερούλες (ένα ΣΚ πχ) και να δω πραγματικά τι μου προσφέρει...



Όλα τα άλλα τα είπατε :D

idi
07/04/2005, 15:54
Λοιπον τα βλεπετε πολυ «flat» μαγκες

Για να πεις οτι καπoιος ειναι πιο "γΛήγορος" υπαρχουν πολοι παραμετροι και παρα πολλες διαφορετικες συνθήκες

Οι πιο βασικες ειναι

1. οδηγος /εμπειρία /κατάσταση-διαθεση τη συγκεκριμένη στιγμη για κοντρα
2. δρομος /ολισθηρότητα/κατάσταση οδοστρώματος / στροφές (τυπος,, κλισεις, καμπυλότητα)
3. οχημα / κατάσταση οχήματος (πχ. λαστιχα) / καταλληλότητα για συγκεκριμένη χρηση κτλ. Μετατροπες

η σύγκριση αμαξιου μοτο ειναι εντελώς στο.... περιπου

ελαχιστα αμαξια (ελαχιστα λεμε!) μπορούν να σταθουν διπλα σε ενα 1000 ss... σε ευθεια με καλη προσφυση.... «τσαμπα βενζίνη»... που λεμε

αλλα υπαρχουν!!!

μιλαγα τις προαλες μαζι μετο Life_dab με ενα τυπο που ειχε αμαξι με 700-800 περιπου ιππους (πολλα λεφτα πανω λεμε!) οχι μαλακοπιτουρα... ειχε «ονομα»
εκανε κοντριτσες συνεχεια με μηχανές και τις παταγε...
αλλα ποσα αμαξια βγαζουν τοσους ιπππους με ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ πειραγμένες τουρμπίνες (τρελη ροπη) και 4Χ4 μπλοκε διαφορικο? Δε μιλαω για “Pimp Cars” Porche κτλ λεω για «καθαρά» EVO, STI κτλ...

Επισης παλιοτερα ειχα ενα Peugeot 106 rallye στημενο... ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΔΕ ΜΠΟΡΕΣΕ ΝΑ ΜΕ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ SS σε κλειστο στροφιλικι με κακή ασφαλτο ... ΠΟΤΕ ΛΕΜΕ... μολις ομως τελείωναν οι «σφιχτες» στροφές.... μη τον ειδατε το Παναη με το R1 ... με σουζα με περναγε... αλλα μιλαμε για αυτοκινητάκι 125 ιππων ε.... οχι κανα τερας...

Τεσπα... ουτε οι μηχανές ουτε τα αμαξια ειναι «πιο γΛηγορα». Εξαρτάτα απο πολλα...

Σε γενικες γραμμές ομως... οι μηχανές ruleZ…. Ουτε θυμάμαι ποσα Porche εχω πατησει με το ταπινο Ζ μου ... τι να μου πουν ? Αν ομως εχει ακουμπισει ο τυπος 10-20,000,000 δρχ πανω σε φταξιματα.... ειναι λιγο άνιση η «μαχη»...
:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

Rezeguet
07/04/2005, 16:07
δειτε το ετσι Ποσα αλογα και κυβικα μπορει να βγαλει ενα αμαξι και ποσα μια μηχανη? Ενα αμαξι μπορει να βαλει και 7000 κυβικα ανετα και να βγαλει και τη 1000αρα σε ιππους και παλι να οδηγιεται. Ενα μοτορι μπορει μεν να βγαλει 500αρα ιππους (βλεπε ντραγκστερ) αλλα αποκλειεται να οδηγηθει κανονικα μετα. Ουτε μια στροφη 10 μοιρων δεν θα μπορει να παρει. Το μαξιμουμ που μπορει να βγαλει μια μοτο και να οδηγηται εστω και μονο απο λιγους χεραδες ειναι τα GP bikes που ειναι παρομοιας αξιας με κωλοφτιαγμενο μοτερ και με ανιστοιχα καλο οδηγ μπορει να νικησει ανετα και στην ευθεια και σε πιστα παγκοσμιου οποιδηποτε αμαξι αντιστοιχης αξιας. (γιατι μιλαμε παντα για μηχανοκινητα ΙΔΙΑΣ αξιας και οχι διαφορας 100-150 χιλιαδων ευρω, οπως ενα R1 με 911 turbo nitro δεν ξερω γω τι η ενα enzo). Αλλωστε ενα μηχανακι ειναι ΠΑΝΤΑ ποι γρηγορο απο ενα αντιστοιχης αξιας (καινουργια και τα δυο, οχι μεταχειρισμενα γιατι εκει παιζονται πολλα σε τιμες) αμαξι. (Πχ ενα hyundai Matrix 1600 και ενα gsxr 1000 K5, ιδιας τιμης, η ενα saxo golf κλπ με ενα Ζ 750) Ειναι και αδικο να συγκρινουμε δυο πραγματα τελειως ανισης αξιας οπως κωλοφτιαγμενα ferrari porsche με ταπεινα ss1000 που εχουν 50 φορες μικροτερη αξια.


ΥΓ) εχουμε φυγει εντελωωωωωωως εκτος θεματος :look: :look:

adam_tsouk
07/04/2005, 16:11
Τι σχέση έχουν όλα αυτά με τις bussiness???


:confused: :confused:

Rezeguet
07/04/2005, 16:18
και για το παιδι που ανοιξε το θεμα, πιστευω οτι δεν ειναι οτι καλυτερο να νοικιαζε 1000αρια ss. Πιστευω οτι μονο touring enduro scooter και παπια αξιζουν να ενοικιαστουν, το πολυ κανα naked 600.

-Εντουρο θα ηταν σιγουρα καλο παντως ειδικα αν ειναι το μαγαζι κοντα σε πιστα, καθως αμα το παρετε ετσι, οσοι εχουν εντουρο πανε στα βουνα το ΣΚ και αμα το νοικιασουν θα τους βγει και πιο οικονομικο. Παντως αν υπηρχε τετοιο μαγαζι σιγουρα θα πηγαινα 1-2 φορες το μηνα να καυλωνω στα βουνα! :lol:

-Για τουρινγκ πιστευω ειναι επισης καλο για τουριστες αλλα και για ανθρωπους που θελουν να κανουν καμια εξορμηση και δεν εχουν καταλληλο μοτερ. Παντως μην περιμενεις τρελα κερδη απο αυτη την κατηγορια.

-Σκουτερ και παπια πιστευω ειναι τρελα λεφτα το καλοκαιρακι σε νησι και θα μπορουσες να τα εχεις σαν βασικη πηγη εσοδων για να στηριζεις τα υπολοιπα μοτερια.

-naked και τετοιου στιλ θα ητανε καλα αλλα μονο πχ για test ride θα ειχε ενδιαφερον η ενοικιαση. Για ΣΚ χλωμο το βλεπω να θελει κανεις 600αρι naked εκτος αν το παρει για να μαζεψει γκομενες απο καμια παραλια. :lol:

-Super Motard θα ητανε επισης καλα αν εκανες το ιδιο οπως με τα εντουρο απλα σε πιστα καρτ κοντα, και ειδικα αν εχεις δικια σου πιστα και νοικιαζεις και τα καρτ παραλληλα, πιστευω οτι θα ηταν κερδοφορο.

και σε ολα αυτα συνισταται να εχεις δικο σου συνεργειο και ανθρωπο να στα φτιαχνει τα μοτερ οταν χαλανε.

adam_tsouk
07/04/2005, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
και για το παιδι που ανοιξε το θεμα, πιστευω οτι δεν ειναι οτι καλυτερο να νοικιαζε 1000αρια ss. Πιστευω οτι μονο touring enduro scooter και παπια αξιζουν να ενοικιαστουν, το πολυ κανα naked 600.

-Εντουρο θα ηταν σιγουρα καλο παντως ειδικα αν ειναι το μαγαζι κοντα σε πιστα, καθως αμα το παρετε ετσι, οσοι εχουν εντουρο πανε στα βουνα το ΣΚ και αμα το νοικιασουν θα τους βγει και πιο οικονομικο. Παντως αν υπηρχε τετοιο μαγαζι σιγουρα θα πηγαινα 1-2 φορες το μηνα να καυλωνω στα βουνα! :lol:

-Για τουρινγκ πιστευω ειναι επισης καλο για τουριστες αλλα και για ανθρωπους που θελουν να κανουν καμια εξορμηση και δεν εχουν καταλληλο μοτερ. Παντως μην περιμενεις τρελα κερδη απο αυτη την κατηγορια.

-Σκουτερ και παπια πιστευω ειναι τρελα λεφτα το καλοκαιρακι σε νησι και θα μπορουσες να τα εχεις σαν βασικη πηγη εσοδων για να στηριζεις τα υπολοιπα μοτερια.

-naked και τετοιου στιλ θα ητανε καλα αλλα μονο πχ για test ride θα ειχε ενδιαφερον η ενοικιαση. Για ΣΚ χλωμο το βλεπω να θελει κανεις 600αρι naked εκτος αν το παρει για να μαζεψει γκομενες απο καμια παραλια. :lol:

-Super Motard θα ητανε επισης καλα αν εκανες το ιδιο οπως με τα εντουρο απλα σε πιστα καρτ κοντα, και ειδικα αν εχεις δικια σου πιστα και νοικιαζεις και τα καρτ παραλληλα, πιστευω οτι θα ηταν κερδοφορο.

και σε ολα αυτα συνισταται να εχεις δικο σου συνεργειο και ανθρωπο να στα φτιαχνει τα μοτερ οταν χαλανε.


και θες και ενα τσουβαλι λεφτα!!!

Nik0s
07/04/2005, 16:32
Ρε παιδιά τι λέτε....

έχουμε ξεφύγει τελείως δηλαδή!

:wave2:

free rider
07/04/2005, 18:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Ρε παιδιά τι λέτε....

έχουμε ξεφύγει τελείως δηλαδή!

:wave2:

αυτό εδω που τα λέμε είναι και το ευχάριστο...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Alx 84
07/04/2005, 23:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsoukas77
Καλησπερα,

σκεφτομαι παραλληλα με την τωρινη επαγγελματικη μου δραστηριοτητα,να ασχοληθω με την ενοικιαση μοτοσυκλετων.
Δεν αναφερομαι σε ενοικιαση σκουτερ(δεν ενδεικνυται για την πολη μου),αλλα για ενοικιαση supersport μοτοσυκλετων.
Η υπηρεσια δεν θα ειναι η ενοικιαση μεταφορικου μεσου,αλλα η ενοικιαση απολαυσης.
Ακουω τις αποψεις σας...

Φιλικα,
Δημητρης



Na epanel8w pali sto 8ema legontas kai tin dikia mou apopsi h opoia panw katw exei eipw8ei. De lew, proswpika mou aresei i idea(logw dokimis pollwn motosikletwn),alla uparxoun arketa problimata kai arketes parametroi pou prepei na elegx8oun. As paroume px kapoion san emena. Molis pire to dilpwmataki tou gia aperiorista kubika(asxeta an egw to pairnw se 2 mines,alla leme),den exei kabalisei tipota idiaitero prin kai opws einai mprizomenos me ta ss kabalaei ena xiliari kai stin prwti strofi ( i eu8eia ) trwei mia wraia saboura me dusaresta apotelesmata(de 8elw na skeftw leptomeries). Ti kanoume ekei??? Poion kunigame?? Den kserw... 8a to apokalousa 8anatiforo peirasmo gia tous kainourious tou a8limatos. Apo tin alli pali mporei kapoios na trexei apo ta 10 tou se pista me ss. Pws to elegxoume auto?? 8elei psaksimo.... einai megali istoria kai den exei kamia sxesi me ta autokinita. Egw pantws to lew oti 8a noikiaza ena cbr 600rr na mou fugei i trela. Elpizw na zousa bebaia gia na to xarw ki olas...

Wizard13
08/04/2005, 00:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
μιλαγα τις προαλες μαζι μετο Life_dab με ενα τυπο που ειχε αμαξι με 700-800 περιπου ιππους (πολλα λεφτα πανω λεμε!) οχι μαλακοπιτουρα... ειχε «ονομα»
εκανε κοντριτσες συνεχεια με μηχανές και τις παταγε...
αλλα ποσα αμαξια βγαζουν τοσους ιπππους με ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ πειραγμένες τουρμπίνες (τρελη ροπη) και 4Χ4 μπλοκε διαφορικο

Kανένα πρόβλημα. Αφου ΔΕΝ είναι αυτοκίνητο παραγωγής, ας το βάλουμε δίπλα σε φτιαγμένα μηχανάκια, όπως πχ. στο Hayabusha του Ghost Rider να το μετρήσουμε, κανένα πρόβλημα.

Όσο για το κλειστό στροφιλίκι, βρείτε ΟΠΟΙΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ θέλετε, ακόμα και F1 και βάλτε το να κοντράρει τον Κώστα τον Σμπρίνη (ssmprinis) με το R1'00 που έχει στη διαδρομή Χαλκίδα - Προκόπι (Αη Γιάννης Ρώσσος) κι αν δεν τερματίσει 3' μετά το κουτί, εγώ δίνω το μηχανάκι μου.

Polifer
08/04/2005, 04:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Wizard13
Kανένα πρόβλημα. Αφου ΔΕΝ είναι αυτοκίνητο παραγωγής, ας το βάλουμε δίπλα σε φτιαγμένα μηχανάκια, όπως πχ. στο Hayabusha του Ghost Rider να το μετρήσουμε, κανένα πρόβλημα.

Όσο για το κλειστό στροφιλίκι, βρείτε ΟΠΟΙΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ θέλετε, ακόμα και F1 και βάλτε το να κοντράρει τον Κώστα τον Σμπρίνη (ssmprinis) με το R1'00 που έχει στη διαδρομή Χαλκίδα - Προκόπι (Αη Γιάννης Ρώσσος) κι αν δεν τερματίσει 3' μετά το κουτί, εγώ δίνω το μηχανάκι μου.


Πες τα ρε Wizard13

tsoukas77
10/04/2005, 14:44
Ευχαριστω τους φιλους που απηντησαν και ιδιαιτερως αυτους που απηντησαν σοβαρα...

Rezeguet
10/04/2005, 19:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsoukas77
Ευχαριστω τους φιλους που απηντησαν και ιδιαιτερως αυτους που απηντησαν σοβαρα...

Ωραιος τους την ειπες γερα!

αλλα για πες σε τι κατεληξες? Θα το ανοιξεις το μαγαζι και ποτε? Αν ειναι να κανεις κατι πες το και δω να δεις μετα τρελα λεφτα που θα βγαλεις σε ενα ΣΚ απο τους φλορουμιτες!

tsoukas77
12/04/2005, 19:29
Τα θεματα ασφαλειων ψαχνω.Τοσο για ανθρωπινη απωλεια,οσο και για ζημια και κλοπη.Θα σας ενημερωσω παντως!

Φιλικα,
Δημητρης

motzin
02/10/2009, 05:29
και μετά, και μετά... τι έγινε;

Cpt. Haddock
02/10/2009, 06:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από motzin
και μετά, και μετά... τι έγινε;

4 χρόνια μετά;

Η εταιρία μεγαλούργησε, μπήκε στο χρηματιστήριο και έγινε πολυεθνική... :wave2:

motzin
02/10/2009, 06:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
4 χρόνια μετά;

Η εταιρία μεγαλούργησε, μπήκε στο χρηματιστήριο και έγινε πολυεθνική... :wave2:

κι εγώ έχω φάει το internet, να ψάχνω για rend a bike!

sober
02/10/2009, 08:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
GIATI DEN FTIAXNIS ENA KAROUSEL ME R1 KE ALA SS NA GIRNANE GIRO GIRO OPOS STA LOUNA PARK

8A XESTIS STO DIDRAXMO....

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Παλι καλα εγινε up το 8ρεντ και το ειδα...

:lol: :lol: :lol: :bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

devil's animal
02/10/2009, 09:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από motzin
κι εγώ έχω φάει το internet, να ψάχνω για rend a bike!

συνεχισε το φαϊ...
:beer:

SVX
02/10/2009, 09:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
Παλι καλα εγινε up το 8ρεντ και το ειδα...

:lol: :lol: :lol: :bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



:rolleyes: τσ....τσσσ.....τσςςς...... ιερόσυλοι & τυμβωρύγχοι.... το μοναδικο φορουμ που κανενα θρεντακι δεν μπορει να αναπαυθει εν ειρηνη.....

DeusEx
02/10/2009, 09:32
εμενα μου φαινεται καλη ιδεα η επιχειρηση αυτη !

Τωρα το ειδα το θρεντ

Γιατι δηλαδη να πρεπει να νοικιασω ντε κ καλα σαραβαλο σκουτερ, ή παπι για να μετακινηθω εν αναγκη ?

εξαλλου , ποσες μηχανες θα ηθελα να δοκιμασω αλλα δεν εχω αρκετους φιλους που να μου τις δινουνε για να τις τεσταρω ?

Το θεμα κινδυνου ειναι θεμα του καθενος

Ειναι λιγοτερο επικινδυνο , ενας αρχαριος που μολις πηρε το διπλωμα να μπορει να παρει Ρ1 ?

kiloMeater
02/10/2009, 12:51
Δεν έχεις business case βιώσιμο
Μην το κάνεις

dond4le
02/10/2009, 14:51
Βρες κανενα οικοπεδο η κανενα ευρυχωρο μαγαζι οπου εχει πιστες..............Μεγαρα-Σερρες βρες και 5-6 μηχανες ss διαφορων κυβικων και κατηγοριων.

Βαλε και 2-3 ατομα συνεργειο για συντηρηση-επισκευη................................και νοικιαζετα για track day η για Css.

Πιστευω να ποιασει. Αλλα θελλει καλο κεφαλαιο!!!!!!

Στα πολυεστερικα και στα μανιταρια να δωσεις βαση.:lol: :lol: :lol:

Akatanomastos
03/10/2009, 00:40
αυτο που εγινε ειναι το αναμενο..

μια επιχειρηση που σκοτωνει τους πελατες τις ειναι καταδικασμενη αργα η γρηγορα να κλεισει:lol:

menelaos46
03/10/2009, 00:54
Καλο σαν ιδεα αλλα δεν εχεις πιστα στη λαρισα.

fantacid
03/10/2009, 02:34
:lol: :lol:

kokos08
04/10/2009, 11:26
Εννοειται να το κανεις ρε φιλε,καλη φαση ειναι,τωρα το κατα ποσο θα τραβηξει θα δειξει,ποτε δεν ξερεις!
Τωρα αν την νοικιασει ενας που εχει να οδηγησει 20 χρονια ή δεν εχει οδηγησει ποτε με γεια του με χαρα του,ας φαει τα μουτρα του,ασ μην την νοικιαζε! Δεν ειναι κακη ιδεα παντος,τωρα ποια ασφαλιστικη θα αναλαβει το ολο concept αυτο δεν το ξερω...:beer:

menos
04/10/2009, 12:21
Αυτο που με τρομαζει περισσοτερο ειναι πως θα σου ερθουν 10 τρελλαμενα 20-25χρονα για να σου ξεζουμισουν τις μηχανες!!!! Και αν το παρεις στατιστικα με τα ατυχηματα.... ποιο πολυ χρονο θα καταναλωνεις με ασφαλιστικες εταιριες και με γονεις που θα σου ζητανε και τον λογο που ενοικιασες την σκοτωστρα στο γιο τους που βρισκεται σε καποια εντατικη....
Πικρη αλήθεια....:sad:

p@nos
04/10/2009, 12:52
το καλυτερο θα ηταν μια πιστα καρτ με ενοικιαζομενα supermoto...αμα το παιξεις εξυπνα, δε προκειτε να ξαναπαει κανεις για καρτ και θα βγαλεις πολλα λεφτα...

Red Rider
04/10/2009, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
το καλυτερο θα ηταν μια πιστα καρτ με ενοικιαζομενα supermoto...αμα το παιξεις εξυπνα, δε προκειτε να ξαναπαει κανεις για καρτ και θα βγαλεις πολλα λεφτα...

Καλη ιδεα:)

dond4le
04/10/2009, 23:27
:smokin: :smokin:

Για δες εδω (http://www.biketrackdays.co.uk/bikehire.html) .

:wave2:

menelaos46
04/10/2009, 23:39
Όσο για το κλειστό στροφιλίκι, βρείτε ΟΠΟΙΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ θέλετε, ακόμα και F1 και βάλτε το να κοντράρει τον Κώστα τον Σμπρίνη (ssmprinis) με το R1'00 που έχει στη διαδρομή Χαλκίδα - Προκόπι (Αη Γιάννης Ρώσσος) κι αν δεν τερματίσει 3' μετά το κουτί, εγώ δίνω το μηχανάκι μου.

Εμενα επισης μου φαινεται καλη επιχειρηση να βρεις εναν οδηγο αγωνων και να μοιραστειται το μηχανακι του.......

Υ.Γ. Απαγορευεται να κοψουν δρομο....

fantacid
04/10/2009, 23:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
το καλυτερο θα ηταν μια πιστα καρτ με ενοικιαζομενα supermoto...αμα το παιξεις εξυπνα, δε προκειτε να ξαναπαει κανεις για καρτ και θα βγαλεις πολλα λεφτα...


κ καθε τρίμηνο -μαξ- να κανεις γενικη σε 10 sm!!!!

στα αληθεια πανεξυπνο!!!

:D

p@nos
05/10/2009, 00:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
κ καθε τρίμηνο -μαξ- να κανεις γενικη σε 10 sm!!!!

στα αληθεια πανεξυπνο!!!

:D


γιατι στα καρτακια δε κανεις γενικη?

προφανως και τα μηχανακια θα ειναι 250αρια και χαρακτηρισμενα σκυλια τυπου xr250, tt250 klp τα οποια θα ειναι ανθεκτικα...
επισης μπορεις να βαλεις διχρονα 125/250 τα οποια εχουν αστειο κοστος συντηρησης...με μια βολτα που θα το κανει ο αλλος εχεις βγαλει το σερβις του...


το θεμα δεν ειναι να οδηγησει στην πιστα οτι πιο καλο υπαρχει ο αλλος, αλλα να μπει και να διασκεδασει με ασφαλεια και να κανει το χαβαλε του ειτε μονος ειτε με παρεα...


τωρα για τους πιο απαιτητικους μπορεις να εχεις και 2-3 πιο ακριβα μηχανακια τα οποια θα χρεωνεις αναλογως...

project.breeze
05/10/2009, 01:06
Τα τελευταία 4 χρόνια ο φίλος Τσούκας έφυγε για την Βραζιλία όπου και έχει ανοίξει μία τεράστια επιχείρηση συγκομιδής και επεξεργασίας ενός σπάνιου είδους καφέ.Ζει σε μία βίλα στο Ριο με θέα το άγαλμα του Ιησού και δεν ασχολείται καν με το φόρουμ...

GiannisBlessed
05/10/2009, 02:11
re paides...
πως θα σας φαινονταν το εξης....?

TEST RIDE shop
να μπουκαρεις και να κανεις τεστ τα καινουρια μοντελα(αυτα κυριως που δεν διατιθενται)

μου ηρθε τωρα στην μεση της νυκτος:ZZZ:

project.breeze
05/10/2009, 02:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
re paides...
πως θα σας φαινονταν το εξης....?

TEST RIDE shop
να μπουκαρεις και να κανεις τεστ τα καινουρια μοντελα(αυτα κυριως που δεν διατιθενται)

μου ηρθε τωρα στην μεση της νυκτος:ZZZ:



Πάρε ενα Panadol και πέσε για ύπνο,το πρωί θα αισθανθείς καλύτερα...

GiannisBlessed
05/10/2009, 02:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Πάρε ενα Panadol και πέσε για ύπνο,το πρωί θα αισθανθείς καλύτερα...
:lol: :lol: πω ρε φιλε!!!ΠΟΛΥ ΓΕΛΙΟ!!!!:beer: