PDA

View Full Version : ερωτηση ιδιοκατασκευη μανιταρια



lspiros
28/04/2009, 15:00
γνωριζετε καποιον να φταχνει χειροποιητα μανιταρια?ψαχνοντας για τη δικη μου μοτο kawasaki zr-7,μαστορας μου ειπε οτι φτιαχνουν απο κοματι teflon το τρυπανε στο κεντρο και περνανε τη βιδα.

KaTaNaS
28/04/2009, 15:07
η κοινη λογικη αυτο λέει σε όλους μας!

γεγονός είναι όμως πως το πιό "μαλακό" πέσιμο που μπορεί να επιτύχει η μότο έιτε στατικα (απο το σταντ) είτε εν κινήσει (απο LOW SIDE) όσον αφορά το πλαίσιο ή τις βάσεις κινητηρα είναι εκείνο στο οποίο επαναπαύει το βάρος της στα φερινγκ και τις βάσεις αυτων!

μπορει ας πουμε να βγει το βαψιμο κολλημα πλαστικων πιο φθηνο απο το κατεβασμα κινητηρα για την σωστη συγκολληση βασης αυτου επι του πλαισίου!


με αλλα λογια όπως συμβουλευει πάντα και o OLDMAN αντιστοιχα στους χωματερους, το πιο ανεξοδο ειναι να μην πέφτεις!

devil's animal
28/04/2009, 15:33
τα μανιταρια (και δη τα ιδιοκατασκευασμενα) ειναι δικοπο μαχαιρι!

μπορει οντως να σε σωσουν ή να σε καταστρεψουν.

θα σου ελεγα να μην τα βαλεις (για τους λογους που ειπε ο katanas)

:wave2:

sapila racing
28/04/2009, 15:35
Παλιότερα είχα ενα ZR7 και του είχα βάλει μανιτάρια της GSG που τα είχα πάρει απο την Γερμανία.
http://www.gsg-mototechnik.de
Τωρα τα φέρνουν κι εδω νομιζω, αλλά δεν ξέρω ποιός.

binzis
28/04/2009, 18:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
τα μανιταρια (και δη τα ιδιοκατασκευασμενα) ειναι δικοπο μαχαιρι!

μπορει οντως να σε σωσουν ή να σε καταστρεψουν.

θα σου ελεγα να μην τα βαλεις (για τους λογους που ειπε ο katanas)

:wave2:

Πάντως έτσι για την ιστορία και χωρίς να πω ονόματα, ξέρω μηχανουργείο που κατασκευάζει μανιτάρια για πολλά μοντέλα της αγοράς, τα δίνει σε 2-3 μαγαζιά σε τιμή ξεφτίλα και στη συνέχεια αυτοί τα πουλάνε σε εμάς με τουλάχιστον τετραπλάσια τιμή. :sad:

Τα έχω δει με τα μάτια μου και έχω ρωτήσει.

the who
28/04/2009, 18:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από binzis
Πάντως έτσι για την ιστορία και χωρίς να πω ονόματα, ξέρω μηχανουργείο που κατασκευάζει μανιτάρια για πολλά μοντέλα της αγοράς, τα δίνει σε 2-3 μαγαζιά σε τιμή ξεφτίλα και στη συνέχεια αυτοί τα πουλάνε σε εμάς με τουλάχιστον τετραπλάσια τιμή. :sad:

Τα έχω δει με τα μάτια μου και έχω ρωτήσει.

Κι ακομα δεν εχεις κανει κατι γι αυτο?:lol: :lol: :lol: Φτιαξτα ρε Γιαννη αν μπορεις(δεν λεω οτι δεν μπορεις απλα δεν ξερω) και πουλα τα στην τιμη που πρεπει.:beer: :beer: :beer:

binzis
28/04/2009, 19:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Κι ακομα δεν εχεις κανει κατι γι αυτο?:lol: :lol: :lol: Φτιαξτα ρε Γιαννη αν μπορεις(δεν λεω οτι δεν μπορεις απλα δεν ξερω) και πουλα τα στην τιμη που πρεπει.:beer: :beer: :beer:

Φίλε Χρήστο,

Όπως σου έχω πει και από κοντά, έχω δουλειά και μάλιστα όχι μία.

Αυτά που κάνω για εσάς, είναι το χόμπυ μου στα νεκρά διαστήματα της δουλειάς μου με αντάλλαγμα-κέρδος: α)τίποτα, περνάω την ώρα μου, β)γνωριμία με ανθρώπους με κοινά ενδιαφέροντα, γ)μπύρα, δ)καφέ, ή ε)τιμή κόστους, γιατί κάποια πράγματα κοστίζουν.
Είπαμε, να μην βάζω και από την τσέπη μου.
Όσοι πιστεύουν κάτι το διαφορετικό κάνουν ΛΑΘΟΣ, (δεν αναφέρομαι σε εσένα φυσικά φίλε).

Όταν και άμα κάνω το δικό μου μαγαζί, τα πράγματα θα είναι διαφορετικά.
Μέχρι τότε θα φτιάχνω ότι θέλω και γουστάρω , σε όποιον θέλω.
:wave2:

the who
28/04/2009, 19:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από binzis
Φίλε Χρήστο,

Όπως σου έχω πει και από κοντά, έχω δουλειά και μάλιστα όχι μία.

Αυτά που κάνω για εσάς, είναι το χόμπυ μου στα νεκρά διαστήματα της δουλειάς μου με αντάλλαγμα-κέρδος: α)τίποτα, περνάω την ώρα μου, β)γνωριμία με ανθρώπους με κοινά ενδιαφέροντα, γ)μπύρα, δ)καφέ, ή ε)τιμή κόστους, γιατί κάποια πράγματα κοστίζουν.
Είπαμε, να μην βάζω και από την τσέπη μου.
Όσοι πιστεύουν κάτι το διαφορετικό κάνουν ΛΑΘΟΣ, (δεν αναφέρομαι σε εσένα φυσικά φίλε).

Όταν και άμα κάνω το δικό μου μαγαζί, τα πράγματα θα είναι διαφορετικά.
Μέχρι τότε θα φτιάχνω ότι θέλω και γουστάρω , σε όποιον θέλω.
:wave2:

Το ξερω ρε Γιαννη,πλακα κανω.Δυστυχως παντα θα υπαρχουν οι "επιτηδειοι" κι οι μεσαζοντες που πουλανε αερα και βγαζουν χρηματα στις πλατες αλλων.
Σου ευχομαι να κανεις δικο σου μαγαζι μιας και εχεις τα προσοντα(ξερω μερικες χιλιαδουλες ευρω λειπουν).:beer: :beer: :beer:

lspiros
29/04/2009, 00:24
Μανιταρια,μαλλον βασεις για μανιταρια και το μανιταρι βρηκα.Δεν βρισκω βιδα Μ12 σε αλεν πολυ μακρια που χρειαζεται το μηχανακι μου,πανω απο 20cm...Μου ειπαν οτι ο δαμιγος,και οι δυο πιο γνωστοι στην Σπυρου Πατση δεν εχουν.Καμια ιδεα?Για ολοκληρα μανιταρια η βιδες?

binzis
29/04/2009, 05:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
Μανιταρια,μαλλον βασεις για μανιταρια και το μανιταρι βρηκα.Δεν βρισκω βιδα Μ12 σε αλεν πολυ μακρια που χρειαζεται το μηχανακι μου,πανω απο 20cm...Μου ειπαν οτι ο δαμιγος,και οι δυο πιο γνωστοι στην Σπυρου Πατση δεν εχουν.Καμια ιδεα?Για ολοκληρα μανιταρια η βιδες?

Πες μου το μήκος της βίδας Μ12 allen που θες, να δω τι μπορώ να κάνω.
:wave2:

lspiros
29/04/2009, 09:34
απο 23cm και πανω.ουτε ο john holmes να ηταν.ευχαριστω προκαταβολικα για την προσπαθεια.

KaTaNaS
29/04/2009, 09:44
βαλε ντιζα!

binzis
29/04/2009, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
απο 23cm και πανω.ουτε ο john holmes να ηταν.ευχαριστω προκαταβολικα για την προσπαθεια.

Βρήκα Σπύρο 21cm :sad:

Μάλλον με ντίζα θα κάνεις τη δουλειά σου, που λέει και ο KaTaNaS.

sapila racing
29/04/2009, 10:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
Μανιταρια,μαλλον βασεις για μανιταρια και το μανιταρι βρηκα.Δεν βρισκω βιδα Μ12 σε αλεν πολυ μακρια που χρειαζεται το μηχανακι μου,πανω απο 20cm...Μου ειπαν οτι ο δαμιγος,και οι δυο πιο γνωστοι στην Σπυρου Πατση δεν εχουν.Καμια ιδεα?Για ολοκληρα μανιταρια η βιδες?

Aπ οτι θυμάμαι η σωστή τοποθέτηση στο ZR7 δεν απαιτεί ντίζα που να περνάει απο τη μια μεριά στην άλλη, αλλά απλά λίγο μακρύτερες βίδες που θα αντικαταστήσουν τις υπάρχουσες των δύο μπροστά βάσεων του κινητήρα.
Αν τα μανιτάρια σου εχουν άλλες βάσεις που πιάνουν αλλού τότε θέλεις ντίζα όπως σου είπαν, βίδα δεν θα βρείς και ούτε εχει και νόημα εξ άλλου.

jorgevaldano
29/04/2009, 10:39
να κάνω μια - ίσως αφελή - ερώτηση;

δεν θα ήταν καλό τα μανιτάρια να είχαν εσωτερικά και ένα σκληρό ελατήριο μήκους περίπου 2εκ, που να συμπιέζεται στο ~1εκ και έτσι να απορροφά μέρος της ενέργειας της σύγκρουσης ;

sapila racing
29/04/2009, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
να κάνω μια - ίσως αφελή - ερώτηση;

δεν θα ήταν καλό τα μανιτάρια να είχαν εσωτερικά και ένα σκληρό ελατήριο μήκους περίπου 2εκ, που να συμπιέζεται στο ~1εκ και έτσι να απορροφά μέρος της ενέργειας της σύγκρουσης ;

Υπάρχουν τέτοια που περιγράφεις, αλλά δεν νομίζω οτι βοηθούν σε τίποτα.
Το πρόβλημα με τα μανιτάρια είναι όταν μαγκώσουν σε κάποιο σημείο με αποτέλεσμα ζημιά στο πλαίσιο, κι αυτό δεν λύνεται με ελατήρια κλπ.

jorgevaldano
29/04/2009, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Υπάρχουν τέτοια που περιγράφεις, αλλά δεν νομίζω οτι βοηθούν σε τίποτα.

λογικό είναι να βοηθούν, αφού απορροφούν ενέργεια που διαφορετικά θα πήγαινε ολόκληρη στο πλαίσιο



Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Το πρόβλημα με τα μανιτάρια είναι όταν μαγκώσουν σε κάποιο σημείο με αποτέλεσμα ζημιά στο
πλαίσιο, κι αυτό δεν λύνεται με ελατήρια κλπ.

δεν χρειάζεται να μαγκώσει το μανιτάρι πουθενά, αν η σύγκρουση είναι αρκετά ισχυρή και το μανιτάρι δεν έχει καμία ελαστικότητα, το πλαίσιο θα την ακούσει θέλει-δε θέλει

SeNNinhA
29/04/2009, 12:43
Γι αυτό λοιπόν τα σωστά μανιτάρια πιάνουν σε 2 βίδες και έχουν ενα ενδιάμεσο λαμάκι πάνω στο οποίο βιδώνει το μανιτάρι. Έτσι δεν μεταφέρονται υπερβολικές δυνάμεις στο πλαίσιο γιατί μοιράζονται αλλά και απορροφόνται από το λαμάκι.

Φωτό παρακάτω...


162222

SeNNinhA
29/04/2009, 12:43
...


162225

SeNNinhA
29/04/2009, 12:45
Από τα πιο σωστά που έχω δει....


162226

SeNNinhA
29/04/2009, 12:46
.


162227

SeNNinhA
29/04/2009, 12:47
Τα κλασικά...


162228

SeNNinhA
29/04/2009, 12:48
Κάτι ενδιάμεσο.

Η βίδα που βιδώνει η βαση στο πλαίσιο δεν είναι η ίδια που βιδώνει το μανιτάρι στην βάση


162229

polymoto
29/04/2009, 22:51
Γεια σας

Επειδη δουλευω τορνο μμπορω να σας βεβαιωσω οτι ειναι μια απο τις ευκολες κατασκευες
μιας και το υλικο ειναι ευκολο στην κατεργασια του και η κατασκευ του γρηγορη.

Βιδες μεμονομενες πωλουνται απο την γερμανικη εταιρια LUCAS

Το θεμα μας ειναι οι προδιαγραφες τηε κατασκευης να αποφερουν ενα καλο αποτελεσμα
στην περιπτωση πτωσεως και αυτο νομιζω ανηκει σε αυτους που εχουν ασχοληθει και ιδρωσει
γι αυτο ""

Ευχαριστω

lspiros
30/04/2009, 18:47
μπορεις να με βοηθησεις δηλαδη στην κατασκευη?ποιο ειναι το site της εταιρειας με τις βιδες?

polymoto
30/04/2009, 20:03
Γεια σας

Τ ο site δεν ειναι υποχρεωτικο διοτι για να ερθουν 2 βιδες απο γερμανια εδω το κοστος θα φτασει τα 18 ευρω μονο κουριερ + βιδες

Την Lukas εδω την αντιπρωσωπευει ο Πατμανιδης βεβαια πουλα μονο χονδρικη , ετσι μπορεις να απευθυνθεις σε μικροτερα μαγαζια της λιανικης οπως Γαλεος - Moto Maddness ....να τους τηλεφωνησεις και να δωσεις παραγγελια να στα φερουν στον χωρο τους

Ευχαριστω

lspiros
01/05/2009, 08:51
Φιλαρακι ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες,θα δω τι μπορω να κανω για να προμηθευθω τις βιδες.