PDA

View Full Version : Περαστε να μας πειτε τη γνωμη σας



Giorgos19
28/04/2009, 19:12
Ο καιρος που θα επιστρεψω στους 2 τροχους πλησιαζει. Εχω ερθει ομως αντιμετωπος με εναν προβληματισμο. Ως γνωστον, οπου και αν κανεις τα σερβις της καλης σου, αν ειναι συνεργειο με αδεια, εχει το δικαιωμα να σου σφραγιζει και το βιβλιο σερβις και αρα ειναι καλυμενος απο την εγγυηση. Πολυ ωραιο αυτο αλλα δυστυχως ειναι ΘΕΩΡΙΑ. Στην πραξη ομως τι γινεται? Αν (φτου κακια ωρα μακρια απο εμας) αντιμετωπισουμε καποιο προβλημα τι γινεται? Θα ηθελα αν καποιος εχει αντιμετωπισει κατι παρομοιο, να γραψει την εμπειρια του...

Και καποιες πληροφοριες εγκυκλοπαιδικα....
1ον) Απο τα εξουσιοδοτημενα συνεργεια την εχω πατησει μια φορα και πλεον δεν τους εμπιστευομαι καθολου.. Ειχα βρει ενα πολυ καλο συνεργειο, που δυστυχως για τα μηχανακια που ενδιαφερομαι δεν ειναι εξουσιοδοτημενος. Μιλαμε για μηχανικο που τον εμπιστευομαι με κλειστα ματια!Για αυτο κιολας ψαχνω να βρω τι συμβαινει στην πραξη με τις εγγυησεις. Αν το μηχανακι εχει καποιο κατασκευαστικο ελαττωμα που θα βγει στην πορεια, δεν εχω καθολου κουραγιο να το κυνηγησω...

2ον) Υποψηφια μηχανακια υπαρχουν και εξ ανατολης αλλα και Ευρωπαικα




:beer: :beer: :beer: :beer:

devil's animal
29/04/2009, 10:57
Γιωργο δεν εχει να κανει τοσο το εξουσιοδοτημενο με τον καλο μηχανικο.

αν μπορεις βεβαια να τα συνδυασεις και τα 2 θα ηταν ευχης εργον...


εγω θα σου ελεγα αν παρεις καινουργιο μηχανακι να το πηγαινεις σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο γιατι:
1) ουτε πολλα,πολλα θα θελει σαν καινουργιο (δλδ μια αλλαγη λαδιων και ενα ρυθμισμα βαλβιδων ειναι αστεια)
2) θα σου σφραγιζει βιβλιο και θα εισαι μεσα στην εγγυηση αν κατι παει στραβα (κατασκευαστικο λαθος ή αστοχια υλικου κλπ)
3) αντε και το πολυ πολυ να σου περασει και μια εξατμιση (αστειο και αυτο)


αν ληξει η εγγυηση και το μηχανακι "παλιωσει" και βγαζει πραγματακια να το πας σε ενα μηχανικο που εμπιστευεσαι ΕΣΥ για να μην κανει μ@λακιες.


καλες αγορες
:wave2:

manhunter
29/04/2009, 11:18
Να πω και εγώ την μ@λ@κία μου...

Το μηχανάκι, το πάω σε μάστορα, πολύ γνωστό στο φόρουμ.
Το πάω όμως για τα εξής:

Αλυσιδογράναζα
Λαστιχα
Κανά τακάκι
Και γενικώς ''περιφεριακά''


Για το μεγάλο σέρβις, καθώς και αν κάτσει καμιά χοντροοδουλειά στο μοτέρ, ή αναβάθμιση με εξατμισούλα και έτσι, με αυτά που έχω δει, κα ιέχω ακούσει....δεν το πάω πουθενά.

Όταν έρθει η ώρα, θα το αναλάβει (αν μπορέσει) άνθρωπος με μεράκι και αμέτρητεςς γνώσεις, που ακούγεται ότι φτιάχνει και καλό καφέ (ξέρετε ποιος είναι, να μην κάνω διαφημίσεις...πάλι:lol: :lol: :lol: ))

Το λέω πολύ σοβαρά. Σε όσους έχω πάει τα μηχανάκια μου, όλα τα χρόνια που είχα, όλο και καμιά μαλακία θα έκαναν.

Κάποιοι είχαν γαμώ τις συμπεριφορές και εξυπηρετήσεις, κάποιοι σου έκαναν τον δούλο και ένιωθες βασιληάς, αλλά από ''κοκό'', τίποτα.


Στην περίπτωση σου, πάρτο πρώτα, και μετά συμβουλέψου παλαιότερα πόστ, ή άλλους χρήστες, να σου συστήσουν ένα εξουσιοδοτημένο.


Καλή τύχη

bar-code
29/04/2009, 11:35
re pedia ksekolate me ti diafimisi....
forum einai kai antalasoume plirofories!!!
peite gia ton en logo mastora....

:beer: :beer: :beer:

Aggelos_SV
29/04/2009, 11:42
Σου χω πει να το πας στον Ευθυμίου ή όχι....δεν θυμάμαι γαμώτο...:bigcry: :lol:

Κι ας τα Γιαπωνέζικα στην άκρη (εκτός κι αν είναι SV :lol: ) αφού στριγκάκι (πρόστυχο,με τρία κορδονάκια :winka: ) θα πάρεις .

Giorgos19
29/04/2009, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
Γιωργο δεν εχει να κανει τοσο το εξουσιοδοτημενο με τον καλο μηχανικο.

αν μπορεις βεβαια να τα συνδυασεις και τα 2 θα ηταν ευχης εργον...


εγω θα σου ελεγα αν παρεις καινουργιο μηχανακι να το πηγαινεις σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο γιατι:
1) ουτε πολλα,πολλα θα θελει σαν καινουργιο (δλδ μια αλλαγη λαδιων και ενα ρυθμισμα βαλβιδων ειναι αστεια)
2) θα σου σφραγιζει βιβλιο και θα εισαι μεσα στην εγγυηση αν κατι παει στραβα (κατασκευαστικο λαθος ή αστοχια υλικου κλπ)
3) αντε και το πολυ πολυ να σου περασει και μια εξατμιση (αστειο και αυτο)


αν ληξει η εγγυηση και το μηχανακι "παλιωσει" και βγαζει πραγματακια να το πας σε ενα μηχανικο που εμπιστευεσαι ΕΣΥ για να μην κανει μ@λακιες.


καλες αγορες



Σταυρο, πολυ σωστα αυτα που αναφερεις αλλα και το gsrακι, οταν ειχαν κανει οι μ@λ@κες την βλακεια τους, για ψιλοπραγματα ειχε μπει και ειχε βγει με και γω δεν ξερω τι! Ασε που ειμαι σχεδον σιγουρος οτι τις εργασιες που ελεγαν οτι εκαναν, ΔΕΝ τις εκαναν...
Τελος παντων, θα αρχισω να ψαχνμαι σιγα σιγα...



Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
Να πω και εγώ την μ@λ@κία μου...

Το μηχανάκι, το πάω σε μάστορα, πολύ γνωστό στο φόρουμ.
Το πάω όμως για τα εξής:

Αλυσιδογράναζα
Λαστιχα
Κανά τακάκι
Και γενικώς ''περιφεριακά''


Για το μεγάλο σέρβις, καθώς και αν κάτσει καμιά χοντροοδουλειά στο μοτέρ, ή αναβάθμιση με εξατμισούλα και έτσι, με αυτά που έχω δει, κα ιέχω ακούσει....δεν το πάω πουθενά.

Όταν έρθει η ώρα, θα το αναλάβει (αν μπορέσει) άνθρωπος με μεράκι και αμέτρητεςς γνώσεις, που ακούγεται ότι φτιάχνει και καλό καφέ (ξέρετε ποιος είναι, να μην κάνω διαφημίσεις...πάλι:lol: :lol: :lol: ))

Το λέω πολύ σοβαρά. Σε όσους έχω πάει τα μηχανάκια μου, όλα τα χρόνια που είχα, όλο και καμιά μαλακία θα έκαναν.

Κάποιοι είχαν γαμώ τις συμπεριφορές και εξυπηρετήσεις, κάποιοι σου έκαναν τον δούλο και ένιωθες βασιληάς, αλλά από ''κοκό'', τίποτα.

Στην περίπτωση σου, πάρτο πρώτα, και μετά συμβουλέψου παλαιότερα πόστ, ή άλλους χρήστες, να σου συστήσουν ένα εξουσιοδοτημένο.

Καλή τύχη


Για να δουμε.. Αλλα αγχη τωρα γμτ :lol: :lol:




Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Σου χω πει να το πας στον Ευθυμίου ή όχι....δεν θυμάμαι γαμώτο...:bigcry: :lol:

Κι ας τα Γιαπωνέζικα στην άκρη (εκτός κι αν είναι SV :lol: ) αφού στριγκάκι (πρόστυχο,με τρία κορδονάκια :winka: ) θα πάρεις .


:lol: :lol: Εσυ να ετοιμαζεσαι για αγριο τσαγακι, προστυχο ΝΑΥΤΑΚΙ :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

TROOPER
29/04/2009, 15:33
δεν καταλαβαινω την ερωτηση ρε γιωργη.:wave2:

Giorgos19
29/04/2009, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
δεν καταλαβαινω την ερωτηση ρε γιωργη.:wave2:


Eιναι λιγο μπερδεμα...Πιο απλα: Αγοραζουμε ενα μηχανακι και τα σερβις του δεν τα κανουμε σε εξουσιοδοτημενο καταστημα της αντιπροσωπιας αλλα σε εναν μηχανικο που εμπιστευομαστε και ο οποιος εχει το δικαιωμα να σφαγιζει το βιβλιο σερβις. Κατι συμβαινει και το μηχανακι σπαει κολλαει κλπ κλπ λογω κατασκευαστικου λαθους(φτου κακα μακρια απο εμας!). Θα μας καλυψει η αντιπροσωπια???

TROOPER
29/04/2009, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Giorgos19
Eιναι λιγο μπερδεμα...Πιο απλα: Αγοραζουμε ενα μηχανακι και τα σερβις του δεν τα κανουμε σε εξουσιοδοτημενο καταστημα της αντιπροσωπιας αλλα σε εναν μηχανικο που εμπιστευομαστε και ο οποιος εχει το δικαιωμα να σφαγιζει το βιβλιο σερβις. Κατι συμβαινει και το μηχανακι σπαει κολλαει κλπ κλπ λογω κατασκευαστικου λαθους(φτου κακα μακρια απο εμας!). Θα μας καλυψει η αντιπροσωπια???

απο τη στιγμη που σφραγιζει βιβλιο, ναι.

Giorgos19
29/04/2009, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
απο τη στιγμη που σφραγιζει βιβλιο, ναι.


Ok. Θεωρητικα ισχυει. Πρακτικα ομως? Στο φτιαχνουν ετσι ευκολα χωρις μα μου σου του η σε αναγκαζουν να καταφυγεις σε δικηγορους κλπ?

TROOPER
29/04/2009, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Giorgos19
Ok. Θεωρητικα ισχυει. Πρακτικα ομως? Στο φτιαχνουν ετσι ευκολα χωρις μα μου σου του η σε αναγκαζουν να καταφυγεις σε δικηγορους κλπ?

ρε γιωργο μου δε σε καταλαβαινω.αφου εχει σφραγιδα το βιβλιο οτι στο εφτιαξε εξουσιοδωτημενο καταστημα της εταιριας,σε καλυπτει η εγκυηση κιολας.

Giorgos19
29/04/2009, 18:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ρε γιωργο μου δε σε καταλαβαινω.αφου εχει σφραγιδα το βιβλιο οτι στο εφτιαξε εξουσιοδωτημενο καταστημα της εταιριας,σε καλυπτει η εγκυηση κιολας.


Kαταλαβα που εχει δημιουργηθει η παρανοηση....
Απο οσο γνωριζω, υπαρχουν τα εξουσιοδωτημενα συνεργεια και τα μη...Τα τελευταια χωριζονται σε: αυτα που ανηκουν στον συλλογο συνεργειων ελλαδος (καπως ετσι λεγεται, δεν θυμαμαι την ακριβη ονομασια) και εχουν δικαιωμα να σφραγιζουν βιβλιο σερβις και ας μην ειναι εξουσιοδοτημενα καποιας αντιπροσωπιας, και σε αυτα που δεν ανηκουν στον συλλογο και κατα συνεπεια στερουνται του παραπανω δικαιωματος..
Ελπιζω να ειναι πιο "καθαρο" τωρα... Αν και ολα αυτα καπου εδω μεσα τα ειχα διαβασει...
Θα ψαξω να βρω λινκ


Εdit : Εδω αυτο που λεω (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=41379)

TROOPER
29/04/2009, 20:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Giorgos19
Kαταλαβα που εχει δημιουργηθει η παρανοηση....
Απο οσο γνωριζω, υπαρχουν τα εξουσιοδωτημενα συνεργεια και τα μη...Τα τελευταια χωριζονται σε: αυτα που ανηκουν στον συλλογο συνεργειων ελλαδος (καπως ετσι λεγεται, δεν θυμαμαι την ακριβη ονομασια) και εχουν δικαιωμα να σφραγιζουν βιβλιο σερβις και ας μην ειναι εξουσιοδοτημενα καποιας αντιπροσωπιας, και σε αυτα που δεν ανηκουν στον συλλογο και κατα συνεπεια στερουνται του παραπανω δικαιωματος..
Ελπιζω να ειναι πιο "καθαρο" τωρα... Αν και ολα αυτα καπου εδω μεσα τα ειχα διαβασει...
Θα ψαξω να βρω λινκ


Εdit : Εδω αυτο που λεω (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=41379)

μαλιστα.αν λοιπον πας το μηχανακι σου σε συνεργειο εκτος αντιπροσωπειας και σου βαλει σφραγιδα ο κυρ-μητσος αυτος εχει και την ευθυνη για οτι παθει η μηχανη.αρα θα πρεπει να κοψει τον λαιμο του να βγαλει εκεινος ακρη με την αντιπροσωπεια.

ουσιαστικα εχεις την εγγυηση του μηχανικου (και μεταξυ μας πιο ευκολα κυνηγας εναν ιδιωτη παρα μια εταιρια)

νομιζω τουλαχιστον.

EVI
30/04/2009, 00:07
ολα τα μαγαζια δινουν εγγυηση πλεον εισαγωγης η παραεισαγωγης

να σου εξηγησω Γιωργο

περνεις μηχανη παραεισαγωγης με τα ελληνικα ΄΄δεδομενα΄΄ δε πας σε εξουσουδιοτιμενο συνεργειο γιατι δεν εχεις εγγυηση ΛΑΘΟΣ εχεις εγγυηση οπου και να το πας σε καλυπτει η μαμα εταιρεια απλα στην Ελλαδα για πρωσοπικα συμφεροντα δικα τους εχουν μαθει το κοσμο να μην παιρνει παραεισαγωγης (δλδ ποιο φτηνα) να πηγαινει σε εξουσιοδοτιμενα που φυσικα αν λειτουργουσαν σωστα θα ηταν τα καλυτερα στο καθε μοντελο-μαρκα αλλα δεν....τες πα βασικα παρε με τηλ

:rotflmao: :wave2: :beer: