PDA

View Full Version : Top Case E55 GIVI



kakto
28/04/2009, 22:48
Ανοίγω το θέμα για να πληροφορήσω τυχών κάτοχους της εν λόγο βαλίτσας για τη λύση σε κάποιο πρόβλημα ασφαλείας που παρουσίαζε εκ κατασκευής .
Τον Δεκέμβριο αγόρασα από την αντιπροσωπεία της GIVI (Αφοι Δημητρόπουλοι) την παραπάνω βαλίτσα που είναι το top μοντέλο της GIVI .Η βαλίτσα είχε πρωτοποριακά χαρακτηριστικά που ξέφευγαν από τα καθιερωμένα της σειράς MAXIA ,όπως δυνατότητα να δεχθεί τηλεκοντρόλ .Προφανώς όμως η GIVI πάνω στη χαρά της για το επίτευγμα της και στη βιασύνη της να το βγάλει στην αγορά ,δεν έκανε ενδελεχείς ελέγχους όσον αφορά το κλείδωμα της βαλίτσας .
Το παραπάνω το διαπίστωσα τυχαία στη λέσχη V-Strom ,όταν ένας συνφορουμίτης μου έφερε στο τραπέζι που καθόμουν ,το κράνος μου που το είχα μέσα στην….κλειδωμένη μπαγαζιέρα της μηχανής .Μετά το αρχικό σοκ ,μου εξήγησε ότι δεν είναι ξάδερφος του Μπάμπη του Σουγιά και ότι απλά η βαλίτσα ανοίγει με μια δυνατή…σφαλιάρα στο ύψος της κλειδαριάς και μου έκανε ζωντανή επίδειξη .
Το πρόβλημα δεν οφείλονταν σε αστοχία της συγκεκριμένης βαλίτσας ,αλλά σε σχεδιαστικό λάθος της GIVI .
Πριν από 15 μέρες γνωστοποίησα το πρόβλημα στην αντιπροσωπεία ,όπου μου είπαν ότι τους έχει αναφερθεί και από άλλους κατόχους και ότι έχουν ενημερώσει τους Ιταλούς και περιμένουν τη σχεδίαση και κατασκευή βελτιωμένου ανταλλακτικού για να αποκαταστήσουν το πρόβλημα .
Η GIVI δεν μπόρεσε να κατασκευάσει το ανταλλακτικό και αντ’αυτού επανασχεδίασε όλη τη βαλίτσα και έδωσε οδηγία να αντικατασταθούν όλες οι βαλίτσες που είχαν πωληθεί ,με τις καινούργιες .
Από σήμερα λοιπόν είμαι κι εγώ κάτοχος της καινούργιας .
Όσοι έχουν αγοράσει λοιπόν την ελαττωματική βαλίτσα (όλοι δηλαδή αφού οι καινούργιες ήρθαν Ελλάδα σήμερα) ,να επικοινωνήσουν με την αντιπροσωπία για την αντικατάσταση .Μαζί με τη βαλίτσα χρειάζεται να παραδώσουν το δεύτερο κλειδί και να έχουν μαζί τους την απόδειξη αγοράς .
Αφού επισημάνω το απαράδεκτο σχεδιαστικό λάθος της GIVI ,οφείλω παράλληλα να αναγνωρίσω την άμεση αντίδραση της και το υψηλό επίπεδο after sale support ,καθώς και να ευχαριστήσω τον αντιπρόσωπο για την επίλυση του προβλήματος χωρίς άσκοπη ταλαιπωρία και εκνευρισμό .

Υ.Γ. Όσοι πρόκειται να αγοράσετε την συγκεκριμένη βαλίτσα ,προσέξτε να είναι από τις καινούργιες .