PDA

View Full Version : ΕξατμισηΦιλτροΡυθμιση?



DeadEye
29/04/2009, 09:16
Γεια σας παιδια,

Ξερω εχει ξανασυζητηθει αλλα τεσπα ...

Εχω ενα fz6n 05 και σκεφτομαι να του βαλλω τις leovince και μου δινει δωρο ενα φιλτρο αερα EBM ή EBC κατι τετοιο τελος παντων.

Αν βαλλω μονο εξατμιση αποτι ακουσα δεν θελει ρυθμιση κ δεν παιζει προβλημα.

Αν βαλλω εξατμιση + φιλτρο , χρειαζεται ρυθμιση ? Χρειαζεται power commander ή γινεται ετσι απλα? Που την κανω την ρθυμιση κ ποσο παει το μαλλι ?

Αν δεν κανω την ρυθμιση τι θα συμβει ? θα υπερθερμανθει ο κινητήρας ?

Ευχαριστω :wave2:

DeadEye
06/05/2009, 11:03
...κανεις ???

Θα παραγγειλω τις εξατμισεις μαζι με το φιλτρο οπου ναναι ! Να τα βαλλω κ τα δυο ??

:confused:

manhunter
06/05/2009, 11:04
Από που θα τις παραγγείλεις??

Ενδιαφέρεται ένας φίλος

SeNNinhA
06/05/2009, 11:20
εξάτμηση + φιλτρο θέλει ξαναρύθμιση το μίγμα.

Δεν χρειάζεσαι PC. Μπορεί να το κάνει και το συνεργείο αυτό.

DeadEye
06/05/2009, 13:17
thx, για την απαντηση !

θα τις παραγγειλω απ το www.ebay.it

http://cgi.ebay.it/SBK-LEOVINCE-YAMAHA-FZ6-TUTTI-COD-7155A_W0QQitemZ360150594354QQcmdZViewItemQQptZRicambi_e_Accessori_Moto?hash=item360150594354&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1385|66%3A4|65%3A12|39%3A1|240%3A1318|301%3A0|293%3A1|294%3A200

manhunter
06/05/2009, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeadEye
thx, για την απαντηση !

θα τις παραγγειλω απ το www.ebay.it

http://cgi.ebay.it/SBK-LEOVINCE-YAMAHA-FZ6-TUTTI-COD-7155A_W0QQitemZ360150594354QQcmdZViewItemQQptZRicambi_e_Accessori_Moto?hash=item360150594354&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1385|66%3A4|65%3A12|39%3A1|240%3A1318|301%3A0|293%3A1|294%3A200


Tελική τιμή με μεταφορικά?

Παίζει να θέλει να παραγγείλει και ο φίλος, και αν θες σου δίνει τα λεφτά και παραγγέλνεις 2 ζευγάρια

Παίζει κάτι τέτοιο να μπορεί να γίνει??

DeadEye
06/05/2009, 16:31
Γυρω στα 450 e μαζι με τα μεταφορικα ..

Για να παραγγειλεις χρειαζεσαι paypal account και ebay account.

Εγω δεν εχω .. θα τα παραγγειλω μεσω συγγενη μου. Δυστηχως δεν μπορω να κανονισω κατι για τον φιλο σου , γιατι παντα υπαρχει κ το ρισκο να μην τις παραδωσουν τις εξατμισεις κ μετα αντε βγαλε ακρη ποιος φταιει .. ειναι μεγαλη ευθυνη.

Γιαυτο ειδες οτι παρρειγγειλα πραγματα χαμηλης αξιας για να τους τεσταρω τους ιταλους αν οντως τα φερνουν!

:smilea:

SeNNinhA
06/05/2009, 16:38
Εαν θέλεις στα παραγγέλνω εγώ αλλά ή θα πρέπει να μου βάλεις τα χρήματα στην προπληρωμένη μου κάρτα για να τα στείλω κατευθείαν ή να τα πληρώσουμε μεσω δικού σου paypal account. Δεν είναι δύσκολο. Το ανοίγεις κατευθείαν (όπως και το ebay account βέβαια).

libali10
06/05/2009, 21:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeadEye
Γεια σας παιδια,

Ξερω εχει ξανασυζητηθει αλλα τεσπα ...

Εχω ενα fz6n 05 και σκεφτομαι να του βαλλω τις leovince και μου δινει δωρο ενα φιλτρο αερα EBM ή EBC κατι τετοιο τελος παντων.

Αν βαλλω μονο εξατμιση αποτι ακουσα δεν θελει ρυθμιση κ δεν παιζει προβλημα.

Αν βαλλω εξατμιση + φιλτρο , χρειαζεται ρυθμιση ? Χρειαζεται power commander ή γινεται ετσι απλα? Που την κανω την ρθυμιση κ ποσο παει το μαλλι ?

Αν δεν κανω την ρυθμιση τι θα συμβει ? θα υπερθερμανθει ο κινητήρας ?

Ευχαριστω :wave2:

Αφου θα μπεις στα εξοδα χρειαζεται power commander γιατι το μηχανακι σου φιλτρο - εξατμιση to mιχανακι σου θα παρει "ανασα"και και θα χρειαστει επιπλεον καυσιμο
οποτε με εναν χαρτη ή εναν φτιακτο χαρτη καλητερα (αν εχει ram air καυσαναλυση γινεται sto dromo για καλυτερα αποτελεσματα αν οχι σε δυναμομετρο) απο εναν προγραμματα θα σου ρυθμισει το απαιτουμενο μειγμα καυσιμου που χρειαζεται και τοτε θα δεις ενα αλλο μηχανακι.

Αν θα υπερθερμανθει ο κινητήρας ? Μην λες τετοια γιατι θα βαλω

:bawl:

DeadEye
06/05/2009, 23:07
libali10,

σιγα τα εξοδα 450 ε για φιλτρο κ εξατμιση απο ebay . Ενω το PC κανει 350 ε μονο του. Γιαυτο λεω να τα γλυτωσω τα πολλα πολλα.. αν γινεται ρυθμιση στην αντιπροσωπεια θα παω εκει να μου το φτιαξουν το μιγμα χωρις pc

Διαβασα σε ενα αλλο post οτι εαν εχεις φτωχο μιγμα , δεν ψυχεται καλα ο κινητηρας εσωτερικα !?

Πολυ οξυγονο , καλυτερη καυση = μεγαλυτερη θερμοκρασια !??! ετσι διαβασα ! ισχυει ?

Ram air τι ειναι???

libali10
07/05/2009, 09:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeadEye
libali10,

σιγα τα εξοδα 450 ε για φιλτρο κ εξατμιση απο ebay . Ενω το PC κανει 350 ε μονο του. Γιαυτο λεω να τα γλυτωσω τα πολλα πολλα.. αν γινεται ρυθμιση στην αντιπροσωπεια θα παω εκει να μου το φτιαξουν το μιγμα χωρις pc

Διαβασα σε ενα αλλο post οτι εαν εχεις φτωχο μιγμα , δεν ψυχεται καλα ο κινητηρας εσωτερικα !?

Πολυ οξυγονο , καλυτερη καυση = μεγαλυτερη θερμοκρασια !??! ετσι διαβασα ! ισχυει ?

Ram air τι ειναι???


Διαβασα σε ενα αλλο post οτι εαν εχεις φτωχο μιγμα , δεν ψυχεται καλα ο κινητηρας εσωτερικα !? :eyepop: :eyepop:
ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΜΗ ΜΟΥ ΛΕΣ ΤΕΤΟΙΑ
Αν εχεις φτωχο μειγμα κτυπαει "πιρακια" που λενε η μαστοροι κια οταν το μηχανακι ειναι πολυστροφο μια απο τις συνηθης ζημιες ειναι να κοπει καμια αγκιδα μπουζιου και να στα κανει ρυζι.Αυτο ισχυει περισσιτερο για μοτερ στο οριο.
Η Ψυξη δεν εχει καμια σχεση.

Πολυ οξυγονο , καλυτερη καυση = μεγαλυτερη θερμοκρασια !??! ετσι διαβασα ! ισχυει ?
Οχι δεν ισχυει για αυτα που θειλεις εσυ να κανεις!!!!!!!!

Ram air με λιγα λογια ειναι οι εισαγωγες (τρυπες) μπροστα στα μουτρα των μηχανων που εισερχεται αερας και καταληγει στο φιλτροκουτι.Αυτο επιρεαζει την ποσοτητα μειγματος οταν το μηχανακι εχει αναπτυξη ταχυτητα π.χ ανω 180
Για αυτο πολλοι λενε (ορθος) λενε οτι η ρυθμισει σε τετοια μηχανακια πρεπει να γινεται σε δρομο και οχι σε δυναμομετρο.Το δυναμομετρο εχει καποιο στροβιλο για να διοχετευει αερα το μηχανακι αλλα οχι σε τετοιο βαθμο που εχει στην πραγματικοτητα ο δρομος.

Αν το μηχανακι σου ειναι με καμπιλατερ υπαρχει τροπος να στο ρυθμισουν...Αν ειναι με ψεκασμο θα χρειαστεις παραλληλο εγκεφαλο (power commander)
Kαι υποψην...τα λεφτα που θα γλητωσεις λογω αγορας απο το ebay θα τα πληρωσεις στο μαστορα...δεν γλειτωνεις

libali10
07/05/2009, 09:49
Α και κατι αλλο
για το δικο συυ το μηχανακι που ειναι ψεκαστο Θα χρειαστεις παραλληλο για να κενεις δουλεια διοτι ειναι λαθος να του δωσεις μειγμα απο κατι κουμπια που εχει στο κοντερ (αν ειναι σαν το δικο μου R1 )
Τελος αφου υπαρχουν πολλα μεταχειρισμενα γιατι δεν παιρνεις τιποτα πιο επωνημα με τα ιδια λεφτα?Αυτο το εχεις ψαξει?

SeNNinhA
07/05/2009, 10:12
Κοίτα πως έχουν τα πράγματα.

Οι ψεκασμοί πια για να ρυθμίσουν το μίγμα έχουν διάφορους αισθητήρες για να μπορούν να το ρυθμίσουν κατά το καλύτερο δυνατό. Το μίγμα δεν εξαρτάται μόνο από τις στροφές και την σχέση του κινητήρα αλλά και από τις ατμοσφαιρικές συνθήκες πίεσης και θερμοκρασίας. Μιας και οι ατμοσφαιρικές αυτές συνθήκες δεν είναι σταθερές, η ECU έχει την δυνατότητα μια αυτοδιόρθωσης του μίγματος κατά ενα υπολογισμένο μικρό ποσοστό +/- που είναι πιθανό να χρειαστεί.

Όταν εσύ αλλάζεις το φίλτρο μόνο (ή την εξάτμηση μόνο) σε άλλο με πιο ελεύθερη ροή, αυτό σημαίνει ότι ο κινητήρας μπορεί να ρουφήξει περισσότερο αέρα στην μονάδα του χρόνου και έτσι το μίγμα πρέπει να εμπλουτιστεί με περισσότερο βενζίνη. Εαν γίνει ενα μόνο από τα παραπάνω, τότε βρίσκεσαι μέσα στα +/- που μπορεί να διαχειριστεί η ECU και μόνο το χειμώνα με κρύο μπορεί να είσαι εκτός (οριακά).

Εαν τώρα αλλάξεις και εξάτμηση και φίλτρο, η διαφορά σε αναπνοή του κινητήρα είναι μεγαλύτερη και η αυτορύθμιση της ECU δεν μπορεί να ανταποκριθεί επαρκώς. Έτσι θέλεις νέα ρύθμιση για πιο πλούσιο μίγμα.

Αυτό το τελευταίο μπορεί να γίνει στο συνεργείο (ή ίσως και με κουμπάκια όπως λέει ο φίλος αλλά δεν το ξέρω αυτό). Το συνεργείο δεν κάνει τίποτε περισσότερο από το να ανεβάσει την αναλογία του μίγματος χωρίς να το ξαναρυθμίσει όμως. Δηλαδή οι χάρτες της ECU ισχύουν ως έχουν με μια αύξηση παντού κατά ενα ποσοστό (ότι ήταν πριν + κάτι).

Κάποιες μηχανές (πχ Mille) έχουν έτοιμο τσιπάκι που έρχεται με την εξάτμηση και έχει νέες ρυθμίσεις για την ECU για εξάτμηση/φίλτρο και το οποίο κλείνει και την τρύπα στις μεσαίες.

Με το power commander μπορείς να το κάνεις κι αυτό, αλλά δεν είναι αυτή η ουσία του. Με το power commander ή άλλη wide band αντίστοιχη συσκευή, ουσιαστικά αναπροσαρμόζεις τους χάρτες και τους τροποποιείς έτσι ώστε η μηχανή να έχει την απόδοση που θέλεις εσύ. Κερδίζεις έτσι και 2-3 αλογάκια αλλά κυρίως κλείνεις την τρύπα στις μεσαίες (όπου μετρούνται οι ρύποι) την οποία κάθε σύγχρονη μοτοσυκλέτα έχει αναγκαστικά για να περνάει τις προδιαγραφές. Τα παραπάνω γίνονται σε δυναμόμετρο και βέλτιστα ταυτόχρονα και με καυσανάλυση.

Ενδιάμεση λύση είναι η αγορά PC (ή άλλου) και χρήση έτοιμου χάρτη για την εξάτμηση και το φίλτρο που κάτι κάνει αλλά όχι πολλά και είναι για εμένα σαν να πετάς τα χρήματα που θα έχεις δώσει για το PC.


-----
Στην δική σου περίπτωση, πάρε την εξάτμηση και το φίλτρο και πήγαινε σε ενα συνεργείο να σου τα περάσουν και να σου ρυθμίσουν το μίγμα. Εαν μετά θέλεις και έχεις χρήματα, παίρνεις και ενα PC και το ρυθμίζεις.

DeadEye
07/05/2009, 11:05
κατ'αρχας να σας ευχαριστησω για τις περιεκτικες απαντησεις...

Εχω ψαξει για μεταχειρισμενες επωνυμες εξατμισεις αλλα δεν βρηκα τιποτα , γιατι για την συγκεκριμενη μηχανη εδω στην ελλαδα ειναι πανακριβες (800+ ε) οποτε κανενας δεν βαζει κ ποσο μαλλον να τις πουλησει κιολας.

Για φιλτρο δεν ψαχνομουν , απλα επειδη το δινει δωρο μπηκα σε σκεψεις να το βαλλω .

Το fz6 δεν νομιζω να ειναι στο οριο , γιατι εχει κινητηρα r6 που ειναι φτιαγμενος να αντεχει κ σε μεγαλυτερες πιεσεις οποτε φανταζομαι οτι δεν ειναι τσιτωμενος.

Το pc προσπαθω να το αποφυγω γιατι δεν θελω να μπω στην διαδικασια / εξοδα για να δω μερικα αλογα παραπανω . Το μονο που με ενδιεφερε ειναι να κλεισω την τρυπα που εχω στις μεσαιες.

Ελπιζω με μια απλη ρυθμιση του μιγματος στο συνεργειο να ξεμπερδεψω.

Μηπως να βαλλω μονο τις εξατμισεις κ οχι το φιλτρο , για ρυθμιστει μονο του το μειγμα κ να ξεμπερδευω?!

:confused:

SeNNinhA
07/05/2009, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeadEye

..... Το fz6 δεν νομιζω να ειναι στο οριο , γιατι εχει κινητηρα r6 που ειναι φτιαγμενος να αντεχει κ σε μεγαλυτερες πιεσεις οποτε φανταζομαι οτι δεν ειναι τσιτωμενος.
.........

Δεν έχει σχέση με το τσίτωμα του κινητήρα το όριο που ανέφερα. Η ECU έχει πχ μια αναλογία μίγματος για την τρίτη σχέση και 4000σαλ. Αυτή η αναλογία δεν είναι σταθερή για κάθε θερμοκρασία και πίεση αέρα. Έχει την δυνατότητα για ενα +/- ανάλογα με τις συνθήκες. Και εξηγώ γιατί. Διότι άλλη πυκνότητα έχει ο κρύος και άλλη ο ζεστός αέρας. Άλλη η πυκνότητα του αέρα στην θάλασσα και άλλη στο βουνό. Αυτό το +/- όμως δεν είναι μεγάλο. Έτσι όταν εσύ βάζεις εξάτμηση και φίλτρο μαζί, την αναλογία την διαταράσεις προσθέτοντας επιπλέον αέρα σε αυτή. Επειδή όμως η ECU δεν έχει προγραμματιστεί για τόσο μεγάλες αλλαγές θα είσαι ή στο όριο της αναλογίας μίγματος ή πιο πιθανά θα το έχεις ξεπεράσει και το +. Τότε το μίγμα σου είναι πιο φτωχό (σε καύσιμο) απ'ότι πρέπει να είναι (πόσο μάλλον εαν κυκλοφορήσεις και χειμώνα με κρύο) και αυτό δεν είναι καλό για τον κινητήρα.



Αρχικά δημιουργήθηκε από DeadEye

.........
Το pc προσπαθω να το αποφυγω γιατι δεν θελω να μπω στην διαδικασια / εξοδα για να δω μερικα αλογα παραπανω . Το μονο που με ενδιεφερε ειναι να κλεισω την τρυπα που εχω στις μεσαιες.

Ελπιζω με μια απλη ρυθμιση του μιγματος στο συνεργειο να ξεμπερδεψω.

.........

Η τρύπα δεν κλείνει με εξάτμηση και φίλτρο ή ότιδήποτε άλλο. Θέλει PC ή άλλο αντίστοιχο



Αρχικά δημιουργήθηκε από DeadEye

.........
Μηπως να βαλλω μονο τις εξατμισεις κ οχι το φιλτρο , για ρυθμιστει μονο του το μειγμα κ να ξεμπερδευω?!
........

Όπως είπα μπορείς να βάλεις μόνο την εξάτμηση και να μην κάνεις τίποτε άλλο. Αν θέλεις όμως να βάλεις και το φίλτρο δεν είναι κάτι δύσκολο να στο ρυθμίσουν στο συνεργείο σωστά για εξατμηση και φίλτρο. Δεν θα κάνεις όμως κάτι για την τρύπα. Εαν πάλι βάλεις εξάτμηση και φίλτρο και δεν το ρυθμίσεις, θα πάει χειρότερα από πριν.

DeadEye
07/05/2009, 12:00
Θα βαλλω μονο την εξατμιση για αρχη , χωρις να το ρυθμισω το μιγμα κ θα δω πως πηγαινει ..

Μετα θα βαλλω κ το φιλτρο καποια στιγμη , κ θα παω για ρυθμισμα στο συνεργειο ..

Ας μεινω με την τρυπα λοιπον .. :sick: δεν ειναι κ τοσο μεγαλη αλλωστε. (πολυ δεν την καταλαβαινουν καν !)

libali10
07/05/2009, 21:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Δεν έχει σχέση με το τσίτωμα του κινητήρα το όριο που ανέφερα. Η ECU έχει πχ μια αναλογία μίγματος για την τρίτη σχέση και 4000σαλ. Αυτή η αναλογία δεν είναι σταθερή για κάθε θερμοκρασία και πίεση αέρα. Έχει την δυνατότητα για ενα +/- ανάλογα με τις συνθήκες. Και εξηγώ γιατί. Διότι άλλη πυκνότητα έχει ο κρύος και άλλη ο ζεστός αέρας. Άλλη η πυκνότητα του αέρα στην θάλασσα και άλλη στο βουνό. Αυτό το +/- όμως δεν είναι μεγάλο. Έτσι όταν εσύ βάζεις εξάτμηση και φίλτρο μαζί, την αναλογία την διαταράσεις προσθέτοντας επιπλέον αέρα σε αυτή. Επειδή όμως η ECU δεν έχει προγραμματιστεί για τόσο μεγάλες αλλαγές θα είσαι ή στο όριο της αναλογίας μίγματος ή πιο πιθανά θα το έχεις ξεπεράσει και το +. Τότε το μίγμα σου είναι πιο φτωχό (σε καύσιμο) απ'ότι πρέπει να είναι (πόσο μάλλον εαν κυκλοφορήσεις και χειμώνα με κρύο) και αυτό δεν είναι καλό για τον κινητήρα.




Η τρύπα δεν κλείνει με εξάτμηση και φίλτρο ή ότιδήποτε άλλο. Θέλει PC ή άλλο αντίστοιχο




Όπως είπα μπορείς να βάλεις μόνο την εξάτμηση και να μην κάνεις τίποτε άλλο. Αν θέλεις όμως να βάλεις και το φίλτρο δεν είναι κάτι δύσκολο να στο ρυθμίσουν στο συνεργείο σωστά για εξατμηση και φίλτρο. Δεν θα κάνεις όμως κάτι για την τρύπα. Εαν πάλι βάλεις εξάτμηση και φίλτρο και δεν το ρυθμίσεις, θα πάει χειρότερα από πριν.


Φιλε μου μιλας σωστα αλλα προσεξε.Μπορει και οχι ομως..το Ζχ 10 μοντ 08 αkrapovic απο λαιμους και ειχε διαφορα μερα με νυχτα προς το καλητερο...ενω τα GSXR αkrapovic κ7-κ8 απο λαιμους και μετα apo tiw 8000 rpm κρεμανε χωρις παραλληλο εγκεφαλο .
Τελος παντων ξαναλεω οτι με το power commander (δεν κανω διαφημηση αλλα αυτο τυχαινει να δουλευω σε πολλα μηχανακια) κανεις θαυματα οχι 2-3 αλαγακια που λες αλλα περισσοτερα συν οτι γεμιζεις ολες τις τρυπες ....απλα οι περοσσοτεροι δεν τξερουν να παρουν ουτε το 40% των δυνατοτητων του και εχετε αυτην την εντυπωση οτι δεν βοηθουν πολυ.
Θαυματα φιλε μου κανουν ..πιστεψε με!
Ο φιλος μπορει να πετυχη πολλα και χωρις εξατμιση (κανεις μικρη μετατροπη στην ιδια) και φιλτρο ΚΝ + παραλληλο και δεν θα φαινεται τιποτα( ασε που θα σπαει πλακα με τους αλλους)

Τωρα αυτο που ειπες για το Mile αυτο δεν ειναι τιποτα αλλο απο ενα σενσορα κλειστου κυκλωματος το οποιο υποκαταστα το αισθητηρα ecu για να μην βγαζει ενδειξη τσεκ (ξεγελαει)στο πινακα οργανων.Το εχουν πολλα μοντελα (οχι ολα) π.χ για ο δικο μου δεν βγαζει.
Ξαναλεω δυναμομετρο μονο σε μοντελα χωρις Ram Air εκτος και γουσταρετε να βλεπετε χαρτια.
Οσο για υγρασια/θερμοκρασια.. σωστα μιλας αλλα αστο ειναι αλλη ιστορια.

ΛΟΙΠΟΝ ΦΙΛΕ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ , Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ...Η ΒΑΖΕΙΣ ΕΞΑΤΜΙΣΗ/ΦΙΛΤΡΟ/ΠΑΡΑΛΛΗΛΟ ΕΓΚΕΦΑΛΟ/ΧΑΡΤΗ ...= 1200 (εξατμιση μεταχειρισμενη)+ 150 ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ Η δεν πειραζεις τιποτα και εχεις τα λεφτακια σου.
Ετσι θα γλιτωσεις και απο κανενα αρπαχτηκο που λεφτα σου θα δωσεις και δουλεια δεν θα κανεις.