PDA

View Full Version : επενδυση-αναρτηση



lspiros
29/04/2009, 09:41
σημερα το πρωι εβαλα στην γρια μου(kawa zr-7)ελατηρια wp και λαδακια στο μπροστινο.τι να σας πω ρε παιδια,λες και αλλαξα μηχανακι.η τοποθετηση εγινε στο γνωστο k-shock με συνολικο κοστος εργασιας ανταλλακτικων 170€.καλα τα καλουδια για το look αλλα το τριπτυχο φρενα-λαστιχα- αναρτηση πρεπει να ακολουθειται πιστα και μετα ολα τα αλλα.οχι μονο βελτιωθηκε η συμπεριφορα στις στροφες αλλα σταματησαν και κατι ηψισυχνοι κραδασμοι?σκεφτομαι και για αλλαγη,πισω,μονο του ελατηριου με κοστος 150€ συνολο...

sapila racing
29/04/2009, 09:48
Εκανες την καλύτερη μετατροπή για την μοτοσυκλέτα σου.
Το ZR7 όπως είναι απο το εγοστάσιο εχει σοβαρό πρόβλημα στο μποστινό, είναι σούπα κοινως απο καινούριο.
Εγω του ειχα βάλει Hyperpro εμπρος και ειχε μεταμορφωθεί, στη συνέχεια ειχα αλλάξει τακάκια με Carbone Lorraine και σωληνάκια υψηλής κι ετσι πλέον η μοτοσυκλέτα μπορούσε να οδηγηθεί κανονικά και οχι μόνο για χαλαρές βόλτες.

Οπως ηταν απο μαμα, τα φρένα ηταν ασθενικά στην καλύτερη και παρ ολα αυτα το μπροστινό τερμάτιζε για πλάκα στα φρένα. Στο ZR7S με το φαιρινγκ ειχαν βάλει λίγο σκληρότερα ελατήρια εμπρος και δεν ηταν τόσο χάλια.
Το πίσω αμορτισέρ είναι αρκετά καλής ποιότητας και στο K shock μου είχαν πει οτι αξίζει να του κάνεις ενα revalving και να βάλεις κι ενα καλό ελατήριο.
Τωρα πια το εχω πουλήσει αλλά το εχει ενας κολλητός φίλος και με 55000 χλμ πλέον θα παει και να φτιάξει και το πίσω σύντομα. :wave2:

DrBig
29/04/2009, 09:56
Εχεις απολυτο δικιο. Αλλα 270 ευρω??? Προσφατα μου ειπαν για αλλαγη μπροστινων ελλατηριων και λαδιων για cbr954 170 ευρω. Τελικα αλλαξα μονος τα λαδια με πιο παχυρευστα, τους εβαλα και λιγο παραπανω ποσοτητα και ειχα πολυ ικανοποιητικα αποτελεσματα.

Ηθικο διδαγμα. Νομιζω οτι αξιζει να πειραματιστει κανεις με σκληροτερο λαδι και τον ογκο του αερα στα πηρουνια (μεσω σταθμης λαδιου) πριν τα σκασει για ελλατηρια. Προσφατα εβαλα βαλβιδες αερα σε ενα αλλο μπροστινο που ειχε ελλατηρια για 20 κιλα ελαφρυτερη μηχανη απο αυτη στην οποια τα τοποθετησα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το αποτελεσμα.

sapila racing
29/04/2009, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Εχεις απολυτο δικιο. Αλλα 270 ευρω???

Οντως 270 Ευρω είναι πολλά, εκτός κι αν τους πήγες την μοτοσυκλέτα κι εβγαλαν αυτοί το μπροστινό κι άλλαξαν ελατήρια, λάδια και τσιμούχες, αλλά και πάλι πολλά είναι.

dirtbird
29/04/2009, 10:06
πηρούνι cartridge+αέρας = :nono: :nono:

DrBig
29/04/2009, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
πηρούνι cartridge+αέρας = :nono: :nono:

Παμε για σπαμ του ποστ νομιζω :blush: , αλλα ετσι κι αλλιως υπαρχει αερας με πιεση 1 ατμ μεσα που αυξανει ελαφρως κατα την συμπιεση. Ποιο το προβλημα αυτος να ειναι αρχικα 1.2-1.3 ατμ? Να πω κιολας οτι η μηχανη ειναι μεγαλο ον-οφ και δεν κανει ουτε αλματα ουτε παει ταπα στα αγραφα.

dirtbird
29/04/2009, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Ποιο το προβλημα αυτος να ειναι αρχικα 1.2-1.3 ατμ?

Είναι πάντα τόσο?:winka:

θυμάμαι που το έχεις κάνει και ίσως εκεί να μην έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα αλλά ΔΕΝ συστήνεται... :beer:

lspiros
29/04/2009, 14:43
παιδια ο δαιμονας του τυπογραφειου,η τιμη ειναι 170€.....διορθωνω και πανω...