PDA

View Full Version : Θόλωμα σε καθρέφτες Honda Hornet Abs 2008



mantzou
30/04/2009, 00:51
Kαλημέρα στούς φίλους...Θα ήθελα να ρωτήσω σε κατόχους HORNET και μή αν έχουν το ίδιο πρόβλημα με εμένα ή τελικά το έχω μόνο εγώ!!! Πάνω από τα 65 χλμ/ώρα στο κοντέρ θολώνουν οι καθρέφτες προφανώς από το τρεμούλιασμα και χάνω την καθαρή εικόνα πίσω μου, με αποτέλεσμα να τα βλέπω όλα θολά !!! Το πήγα στον αντιπρόσωπο, όντως το παρατήρησε και αυτός το πρόβλημα (μάλιστα δεν μου είπε για 65 χλμ/ω αλλά 5.000 στροφές) και παράλληλα παραξενεύτηκε γιατί δεν το είχε δώσει ποτέ σημασία μέχρι τότε γιατί δεν πολυχρησιμοποιεί τους καθρέφτες όταν οδηγεί...αλλά και από άλλα HORNET που πούλησε κανένας δεν τον ενόχλησε...Επίσης αλλάξαμε καθρέφτες και απο άλλο HORNET και τα αποτελέσματα τα ίδια:sad: .Υπάρχει λόγος ανησυχίας ? Θα στρώσει με τον καιρό ή είναι κάτι σοβαρότερο ?
Πάντα γεροί...:beer:

LogOutGoRide
30/04/2009, 01:48
Έχω το 07 .Παρατηρώ κάποιους κραδασμούς στις 6.000 στρ μόνο και εξαφανίζονται, ποτέ όμως τρεμούλιασμα (μάλλον αυτό εννοείς) στους καθρέφτες. Στα μαρσπιέ ναι αλλά μέχρι εκεί και για πολύ λίγο :wave2:

LogOutGoRide
30/04/2009, 01:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από mantzou
...γιατί δεν πολυχρησιμοποιεί τους καθρέφτες όταν οδηγεί...

:uplate:

Πότε ακριβώς τους χρησιμοποιεί; Για τα σπυράκια ίσως :confused:

mantzou
01/05/2009, 19:17
Το θέμα είναι ότι δεν εξαφανίζεται το θόλωμα αλλά παραμένει από τα 65 χλμ και πάνω...Να δημιουργείται στα 100 χλμ και πάνω το καταλαβαίνω...αλλά απο τα 65 νομίζω πως είναι πολύ μικρή η ταχύτητα για τέτοιου είδους φαινόμενο ???

jimmys08
12/09/2009, 19:02
γεια σας παιδια.φιλε εγω μονο κραδασμους βλεπω μετα τα 100 αλλα με απασχολει κατι αλλο.οταν το μηχανακι ειναι ζεστο ποσες rpm εχετε?το δικο μου ακομα και ζεστο δεν πεφτει κατω απο 1300rpm.ειναι φυσιολογικο αυτο?σε 3 αντοπροσωπειες που ρωτησα μου ειπαν οτι αν ειναι 1000-1500rpm ειναι οκ

Sotiris S.
13/09/2009, 09:26
Aν και οφτοπικ, εκει ειναι το ρελαντι του φιλε μου. Και κρυο, γυρω στις 2.000σαλ. Και οχι, δεν ρυθμιζεται.

Harry4
10/11/2009, 14:25
Οπως τα λες ειναι... και εμενα ετσι ηταν απο οταν το πηρα. Απλως το συνηθησα... και νοσταλγησα το brosaki μου που ο καθρεφτης ηταν χαρτι :(

Panopticon7
13/12/2009, 08:57
Με τους καθρευτες υπαρχει αυτο το θεμα και σε εμενα...

δε βαριεσαι

Anritsu
13/12/2009, 10:17
Χωρίς να έχω χορνετ φαντάζομαι οτι το πρόβλημα δεν εχει να κάνει με τα χλμ που πας αλλά με τις στροφές του κινητήρα . Δοκίμασε να το στροφάρεις σταματημένο με νεκρά και φαντάζομαι οτι για κάποιο εύρος στροφών θα τρέμει . Εκεί προφανώς είναι η ιδιοσυχνοτητα των καθρεφτών , απο κάποιο σημείο και μετά όμως ανεβαίνοντας θα πρέπει να σταματήσει . Αν συνεχισουνε να τρέμουν μόνιμα κάτι δεν πάει καλά (δεδομένου ότι οι καθρεφτες δεν ειναι ελλατωματικοί) και θα πρεπει λογικά σε μεγάλη διαδρομή να μουδιαζουνε και τα χέρια σου .

Το θέμα για μένα ειναι αν περνάνε κραδασμοί για κάποιο λόγο στο τιμόνι που δεν θα επρέπε να περνανε( ή να υπάρχουν γενικότερα) με οτι αυτό μπορεί να σημαίνει . Και φυσικά σημασια εχει τι συμβαίνει σε άλλα , γιατι αν το φαινομένο είναι γενικό σημαίνει οτι ειναι κακός σχεδιασμος της χοντα και οι καθρεφτες κουνάνε γενικά . Αν το πρόβλημα το εχεις μόνο εσυ σημαίνει οτι πρέπει να το κοιτάξεις , ειδικά αν δεν ειναι θέμα καθρέφτη ....

antsoar
16/12/2009, 22:13
Και εγώ έχω πρόβλημα με κραδασμούς (Hornet 600 08 ABS)

Στις 5000 rpm συντονίζετε το όργανο και τρίζει :confused: :yuck:

Στο κατάστημα μου είπαν ότι βάζουν μια τσιμούχα στο καπάκι του οργάνου και σταματάει

Θα το πάω την άλλη εβδομάδα, θα γράψω συμπεράσματα μετά

:wave2:

maikon
26/09/2010, 23:08
καλησπερα σε ολους τους hornetakides λοιπον το προβλημα ειναι απλο και το ειχα αντιμετωπισει στις αρχες με τη horneta μου!οταν διαπιστωσα οτι ετριζε το πηγα στο καταστημα οπου μου εβαλαν μια ταινια διπλη οψεως στο μπροστινο πλαστικο απο το φαναρι κατι που ηταν εντελως ασχετο με το προβλημα αφου δεν σταματησε να τριζει!!ετσι λοιπον αφαιρεσα τις δυο βιδες απο το κατω μερος στο καντραν και σηκωσα λιγο το γκρι καπακι και με πολυ προσοχη εβαλα λιγη σιλικονη!εδω και 1,5 χρονο με 24000 km και δεν με ξανα ενοχλησε!!!!!ελπιζω να βοηθησα!!!παντα ορθιοι και καλες βολτες!!!!

dmf
07/11/2010, 17:56
κι εγω ακουω εναν ηχο (σαν ντρρρρρρ) καπου στις 5000στροφες/λεπτο, και απ'οτι φαινεται προερχεται απο το κοντερ (αυτο πανω απο τον προβολεα :p ).

Με τους καθρεφτες δεν εχω κανενα προβλημα παντως.

-Stallion-
07/11/2010, 22:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από maikon
καλησπερα σε ολους τους hornetakides λοιπον το προβλημα ειναι απλο και το ειχα αντιμετωπισει στις αρχες με τη horneta μου!οταν διαπιστωσα οτι ετριζε το πηγα στο καταστημα οπου μου εβαλαν μια ταινια διπλη οψεως στο μπροστινο πλαστικο απο το φαναρι κατι που ηταν εντελως ασχετο με το προβλημα αφου δεν σταματησε να τριζει!!ετσι λοιπον αφαιρεσα τις δυο βιδες απο το κατω μερος στο καντραν και σηκωσα λιγο το γκρι καπακι και με πολυ προσοχη εβαλα λιγη σιλικονη!εδω και 1,5 χρονο με 24000 km και δεν με ξανα ενοχλησε!!!!!ελπιζω να βοηθησα!!!παντα ορθιοι και καλες βολτες!!!!

Φιλαρακι, αν μπορεις καποια στιγμη, βαλε καμια φωτο σε ποιο σημειο εβαλες την ταινια και τη σιλικονη, πιστευω θα βοηθησει πολλους!

Hornet_08
08/11/2010, 00:22
Πρεπει κ εγω καποια στιγμη να ασχοληθω με αυτο το θεμα...