PDA

View Full Version : Fazer S2 ή Hornet ?



psionic
01/05/2009, 02:38
Καταρχην εχω ενα CBF 500.
Το Καλοκαιρι θα το αλλαξω και θα παω σε μεταχειρισμενο naked 600αρι. Ειμαι αναμεσα στα Fazer S2 και Hornet. Τελευταια μοντελα και θα κοιταξω για λιγα χιλιομετρα. Το Hornet το βλεπω να βρισκεται γυρω στα 1000 ευρω ακριβοτερο. Απο οσα λιγα γνωριζω και οσα διαβαζω στα forums απο τους κατοχους τους, μιλαμε περιπου για ιδιες επιδοσεις. Οποτε το μονο που εχω ακομα απορια ειναι κατα ποσο το fairing του Fazer υπερτερει απο τη extra ζελατινα της Honda που μπορεις να βαλεις στο Hornet. Η λογικη λεει πως ειναι καλυτερο το fairing, για προστασια απο τον αερα μιλαμε παντα, οχι εμφανιση. Απλα ρωταω το ποσο. Θα με βοηθουσαν και καποια νουμερα, με ποσα χλμ πας για ωρα με το Fazer χωρις να σε κουρασει ο αερας ας πουμε. Με ποσα πηγαινω ανετα χωρις να ειμαι καθολου σκυφτος επισης. Γενικα οτι εχει παρατηρησει καποιος ας το γραψει. Για το Hornet εχω δει που λενε 140-160 πας ταξιδακι, για το Fazer δε βρηκα κατι οσο κοιταξα, οποτε γιαυτο με ενδιαφερει περισσοτερο.
Εχω φαει ΠΟΛΥ αερα με το ΕΝΤΕΛΩΣ γυμνο μου και εχω βαρεθει...
Υψος: 1,70.

(Θα το βαλω και στην κατηγορια των Hornet, αν ειναι προβλημα ας το σβησουν απο κει οι υπευθυνοι ;)
Thnx!

Road67
01/05/2009, 03:06
Fazer ή FZ6 γιατί είναι κάπως συγκεχυμένο το κείμενο σου;

Το fazer ταξιδεύει σε ΕΟ άνετα με μέση ωριαία μεταξύ 170-190. Στιγμιαία χωρίς να ζορίζεται ιδιαίτερα τα έχει τα 225. Επιπλέον δε θα έχεις πρόβλημα με τον αέρα. Το πρόβλημα σου επειδή είναι υψηλόστροφο θα είναι στις ενδοαστικές μετακινήσεις.

Το Z750 όχι;

Aleziel
01/05/2009, 04:42
kai ta 2 gymna einai, opote tha fas aera..

an diavaseis, to neo hornet einai arketa pio dynato apo to FZ6 S2, nomizo vgazei 8-9 aloga parapanw, kai den exei trypa sta xamila...

nomizo prepei na pareia auto pou sou aresei pio poly emfanisiaka... zelatines prosthetes yparxoun pou benoun se 5-10 lepta ean einai kaneis taksidaki.

akaposto
01/05/2009, 10:15
Μιλάμε για ποιές χρονιές;Δεν είναι όλα ίδια μαν!

επειδή έχω οδηγήσει και τα δύο,αλλά όχι σε δρόμο που να δώ αν κάνει δουλειά το fairing,
να συνφωνήσω με τον Road67,ότι το fazer μέσα στην πόλη επειδή χαμηλά είναι τάφος του φαραώ,μπορεί να γίνει πολύ εκνευριστικό.


Με ποσα πηγαινω ανετα χωρις να ειμαι καθολου σκυφτος επισης.
αν δεν σκύψεις...δουλειά δεν γίνεται.

Sapadak
01/05/2009, 10:24
Sorry για το σπαμ αλλα




















































Kinky post alert :lol: :lol:


Αρχικά δημιουργήθηκε από akaposto
αν δεν σκύψεις...δουλειά δεν γίνεται.

Road67
01/05/2009, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Sorry για το σπαμ αλλα




















































Kinky post alert :lol: :lol:

'Αντε ρε :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

TOLISTOLAROS
01/05/2009, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από psionic
Εχω φαει ΠΟΛΥ αερα με το ΕΝΤΕΛΩΣ γυμνο μου και εχω βαρεθει...
Υψος: 1,70.

(Θα το βαλω και στην κατηγορια των Hornet, αν ειναι προβλημα ας το σβησουν απο κει οι υπευθυνοι ;)
Thnx!
Τότε πάρε μηχανή με μισό fairing.
Αυτό που ρωτάς δεν μπορεί να σου απαντήσει κανένας.Μόνο αν πας καμμια μακρινή βόλτα Εθνική Οδό και με τα δυο μηχανάκια.
Ακόμα και το ύψος σου να ξέρουμε δεν μπορεί να σου απαντήσει κανείς.Διάπλαση,άκρα όλα παίζουν μεγάλο ρόλο.Γι'αυτό οδήγα ο ίδιος.
Χτύπα κανά μετάχειρο Ζ750 s.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Aleziel
nomizo vgazei 8-9 aloga parapanw
Είσαι σίγουρος;Δηλαδή κοντά στα 105;Πλησιάζει δηλαδή τα ss;

psionic
01/05/2009, 14:04
Sry ksexasa na grapsw oti milaw gia ta teleutaia montela kai stis 2 periptwseis. '07-'08 dld.
To Fazer me to fairing lew oxi to gymno, gia kapoion pou rwtise...
Episis den exoun megali diafora stin ippodynami, 98 to fazer 102 to hornet. Oso gia tin trypa xamila pou lete den kserw, einai ontws toso megali? To Hornet dld den tin exei?
Gia ton aera me dyo logia rwtaw:
POSO megali einai i diafora tou ergostasiakou fairing tou Fazer me tin aftermartket (estw kai Honda) zelatina pou kykloforei gia to Hornet?

psionic
01/05/2009, 14:10
Episis Z750 de thelw kai mallon den einai 1000 euro i diafora sta metaxeirismena pou koitaw. Mallon lathos to eida xtes...
Emphanisiaka mou aresei to Hornet. Alla epanalamvanw oti epeidi einai entelws gymno to diko mou kai se taksidi mexri Nauplio pou pigainw, epeidi to trexw kai eimai sxedon monimws skyftos, ftanw piasmenos. Opote skeftomai na thysiasw tin emfanisi gia na kerdisw ligo pio ksekourastes diadromes... An omws i aftermarket zelatina gia to Hornet plisiazei se prostasia to fairing tou Fazer tote den yparxei logos na min parw to 1o pou mou aresei kai perissotero.
Gia tin prostasia apo ton aera dld sizitame...
Twra i trypa pou lete de nomizw na einai toso emfanis oso lete, ase pou se sxesi me ta 57 aloga pou exw synithisei kai tin 1i san apo papi tou dikou mou de tha mou kanei aisthisi mallon...

Aleziel
01/05/2009, 14:19
h trypa einai megali, ok, den simenei oti den borie na epitaxynei, alla einai aisthiti, fantasou ego metapidisa apo CBR600 sto FZ6s2, kai mou fanike XAMILA pio adynato to FZ pou ypotithete einai rythmismeno gia pio iremi odigisi...
.
genika opou k na diavaseis to hornet pernei kalitera sxolia den einai mono ta 4 aloga, milame gia ton kinitira tou CBR600 tou 07, me to R6 tou 02.. kat'eme vevea. einai panasximo, giauto k den to pira. to Fz6 einai koukli sketo.

psionic
01/05/2009, 15:06
Nai alla emena me endiaferei i PROSTASIA APO TON AERA perissotero para oi epidoseis pou eimai sigouros oti den exoun megali diafora...
Opoios kserei loipon (gia xiliosti fora :P ) gia to an kanei douleia i aftermarket zelatina tou Hornet se sxesi me to fairing tou Fazer as apantisei...
Oxi gia epidoseis, Z750 klp parakalw! :D

Road67
01/05/2009, 15:30
Σου απάντησα ήδη οτι το fazer πιάνει 225. Δε μύρισα τα νύχια μου για να το γράψω. 225 με γυμνό θα είχα πάθει διάσειση απ' τα ανεμοσκάμπιλα.
Ενδεικτικά το παρμπρίζ της givi για το hornet είναι παρόμοιο με το αντίστοιχο για mg breva 850. Μέχρι τα 180 - 190 δεν έχει πρόβλημα αλλά να κάθεσαι όρθιος καμαρωτός καμαρωτός δεν παίζει με την καμία. Θες τη σφίγγα πάρε τη σφίγγα αλλά να ξέρεις εξ' αρχής οτι παίρνεις μια γυμνή μηχανή.

jorgevaldano
01/05/2009, 15:56
το φέρινγκ του γιαμάχα είναι ΣΑΦΩΣ καλύτερο από τη ζελατίνα που θα βάλεις στο χόρνετ

κι αν βάλεις στο γιαμάχα καμιά double bubble αργότερα, θα είσαι άρχοντας

akaposto
01/05/2009, 19:27
Τελευταία μου απάντηση.Μην γράφεις greekenglish.


Αρχικά δημιουργήθηκε από psionic
Twra i trypa pou lete de nomizw na einai toso emfanis oso lete, ase pou se sxesi me ta 57 aloga pou exw synithisei kai tin 1i san apo papi tou dikou mou de tha mou kanei aisthisi mallon...

Σε κόβω να θεωρείς μάλλον λίγα τα 57 άλογα.Δεν πειράζει.
Η δεν ξέρεις πως πάει η πρώτη σε παπί,ή δεν το ανοίγεις όλο...

Επειδή όμως,ούτε εγώ,ούτε κανένας άλλος που απάντησε κερδίζει άμα πάρεις yamaha ή honda ή ότι άλλο θές,άκου αυτό και αν θέλεις όταν με το καλό πάρεις αυτό που επιλέξεις θυμίσου το.
Ειδικά στο yamaha,αν κρεμάσεις τον κινητήρα,χαμηλά παίζει το cbf να έχει καλύτερο τράβηγμα.


Κατά τα άλλα συμφωνώ απολύτως με τον TOLISTOLAROS



Αρχικά δημιουργήθηκε από psionic
epeidi to trexw kai eimai sxedon monimws skyftos, ftanw piasmenos

Μάλλον εννοείς στην μέση σου.Άλλαξε θέση οδήγησης ή πήγαινε πιο αργά.
Η ενδιάμεση θέση που έχεις στο μυαλό σου,δηλαδή ούτε όρθιος όπως varantero,ούτε σκυφτός όπως με ss,μπορεί να γίνει πολύ πιο κουραστική.

psionic
02/05/2009, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από akaposto
Τελευταία μου απάντηση.Μην γράφεις greekenglish.

Κατι θυμομουν οτι πρεπει να γραφουμε ελληνικα αλλα ειδα και αλλους να γραφουν greeklish και ειπα λαθος θα θυαμαι... :P



Αρχικά δημιουργήθηκε από akaposto
Σε κόβω να θεωρείς μάλλον λίγα τα 57 άλογα.Δεν πειράζει.
Η δεν ξέρεις πως πάει η πρώτη σε παπί,ή δεν το ανοίγεις όλο...

Επειδή όμως,ούτε εγώ,ούτε κανένας άλλος που απάντησε κερδίζει άμα πάρεις yamaha ή honda ή ότι άλλο θές,άκου αυτό και αν θέλεις όταν με το καλό πάρεις αυτό που επιλέξεις θυμίσου το.
Ειδικά στο yamaha,αν κρεμάσεις τον κινητήρα,χαμηλά παίζει το cbf να έχει καλύτερο τράβηγμα.

Εννοειται πως το ανοιγω ολο, οσοι το εχουν οδηγησει φιλοι μου το ιδιο λενε για την 1η. Απο κει και περα παει καλα. Η συγκριση με παπι ηταν για πλακα φυσικα...
Τωρα σε σχεση με το Fazer δεν υπαρχει συγκριση ουτε χαμηλα πιστεψε με. Εχω ανοιξει και ξερω. Η μονη πιθανοτητα ειναι να βαλω πολυ γρηγορα 2α. Με οσα εχω δοκιμασει δλδ το ιδιο συμβαινει, και με XT και με FMX... στο τελος της 2ας τους πιανω.
Δε με πολυνοιαζουν ομως αυτα, απλα τα παραθετω σαν απαντηση γιατι μαλλον δεν το εχεις οδηγησει το Cbf 500 και νομιζεις οτι ειμαι υπερβολικος.



Αρχικά δημιουργήθηκε από akaposto
Μάλλον εννοείς στην μέση σου.Άλλαξε θέση οδήγησης ή πήγαινε πιο αργά.
Η ενδιάμεση θέση που έχεις στο μυαλό σου,δηλαδή ούτε όρθιος όπως varantero,ούτε σκυφτός όπως με ss,μπορεί να γίνει πολύ πιο κουραστική.

Εννοω στον αυχενα και ψηλα στην πλατη (στον τραπεζοειδη), και ενιοτε στις παλαμες. Το πηγαινε πιο αργα εννοειται οτι ειναι μια λυση, απλα προφανως ψαχνω να βρω με ποιο απο τα δυο θα πηγαινω με τις ταχυτητες που θελω με τη μικροτερη επιβαρυνση. Παντως z750 που εχω οδηγησει χωρις ζελατινα, πηγα 170 πολυ ευκολα χωρις να με ενοχλει πολυ ο αερας, μεγαλη διαφορα με το δικο μου δλδ...

Το θεμα του thread ειναι αν υπαρχει μεγαλη διαφορα στο fairing του Fazer απο την aftermarket ζελατινα του Hornet. ΤΗΝΧ σε οσους απαντησαν, μαλλον δε γινεται να βγαλω συμπερασμα αν δεν τα οδηγησω και τα δυο σε εθνικη οπως λετε. ΛΟΤΤΟ θα παιξω παλι δλδ... :P

iosif
04/05/2009, 11:09
αν εισαι μεταξυ δυο γυμνων παρε αυτο που σου γουσταρει περισσοτερο

σχεδον ιδια ειναι μεταξυ τους μην τρελλαινομαστε. με καλυτερο δικτυο σερβις γιαμαχα, την την αξιοπιστια (?) χοντα απ την αλλη
οι διαφορες μικρες φιλε

αν ομως δεν θες γυμνο το μινι φερινγκ στο φειζερ κανει θαυματα καμια σχεση με αφτερ μαρκετ ζελατινα χορνετ που θα σου δωσει το πολυ +10 .

εγω εφτασα τα 210 με χορνετ αλλα μετα μαλωνα με τον αερα και μαντεψε ποιος νικησε. με το μπικινατο φειζερ πας ανετα 160 ταξιδι με τα γυμνα ανετα στα 130 οριακα στα 140
δεν νομιζω οτι η διαφορα ειναι να ταξιδευσεις με +10, +20 την ωρα αλλα ποιο γουσταρεις να βλεπεις το πρωι

psionic
04/05/2009, 18:11
Συμφωνω φιλε, γιαυτο μαλλον θα παρω το Hornet. Ελπιζω να το βρω σε ασπρο το Καλοκαιρι, γιατι για μεταχειρισμενο παω.
ΤΗΝΧ για τη βοηθεια παιδια!!! :D

blueangel
04/05/2009, 18:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από iosif
αν εισαι μεταξυ δυο γυμνων παρε αυτο που σου γουσταρει περισσοτερο

σχεδον ιδια ειναι μεταξυ τους μην τρελλαινομαστε. με καλυτερο δικτυο σερβις γιαμαχα, την την αξιοπιστια (?) χοντα απ την αλλη
οι διαφορες μικρες φιλε


Ε όχι και ίδιο το Fazer με τη "σφίγγα" μην τρελαθούμε και εντελώς :nono: ακόμα και το γυμνό υπερέχει σε πολλά σε σχέση με το Honda (μπλιάχχχχχχχ:a14: )φίλε μου:lol: Μια δοκιμή σε Εθνική και στην πόλη θα σε πείσει:a09: :wave2:

Road67
04/05/2009, 22:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από blueangel
Ε όχι και ίδιο το Fazer με τη "σφίγγα" μην τρελαθούμε και εντελώς :nono: ακόμα και το γυμνό υπερέχει σε πολλά σε σχέση με το Honda (μπλιάχχχχχχχ:a14: )φίλε μου:lol: Μια δοκιμή σε Εθνική και στην πόλη θα σε πείσει:a09: :wave2:

Το χόντα έχει μεγαλύτερη αξιοπιστία; Από πότε;

Γιατί κανένας δεν πάει να κάνει ένα test ride και κάθεται κι ακούει αερολογίες γύρω γύρω; ΕΛΕΟΣ.