PDA

View Full Version : Γνωμες για Bandit 1250..



George_M.
04/05/2009, 18:27
θα ηθελα να ακουσω αποψεις για την εν λογω μοτοσυκλετα κ περισσοτερο απο κατοχους αυτης.

TONYBANDIT
05/05/2009, 18:56
μετα απο 11 μηνες και 15000 χλμ με το 1250 μπορω να εχω μια αποψη την οποια και θα μεταφερω .πριν ξεκινησω να πω οτι η αποψη μου και η κριση μου θα ειναι για ενα 1250 εντελως "μαμα" και μετα θα αναφερω και που το βελτιωσα εγω.αν η χρηση της μοτο ειναι πολη κατα μεγαλο ποσοστο καλυτερα να το ξεχασετε το 1250 αλλωστε υπαρχει και το 650.οχι οτι δεν παει στην πολη τι να πουν αλλωστε και τα ΒΜW LT αλλα δεν ειναι το πεδιο δρασης της.εξω απο την πολη ειναι απολαυση,η ροπη κανει το κιβωτιο αχρηστο η 6η τραβαει απο τα 60χλμ και χρειαζεται κατεβασμα μονο για πολυ γρηγορο προσπερασμα.ταξιδευει για πλακα με 6000στρ και 180 χλμ καιει σχετικα λιγο σε συνθηκες ταξιδιου και τον αμπακα οταν πιεστει.δηλ απο 5.5λτ ανα 100χλμ εως και 9.5 κυνηγωντας τελικες.αναρτησεις μαγικο χαλι απο ανεση μαλακες για γρηγορη οδηγηση,οποιος θελει να το κρατησει χρονια μια βελτιωση ειναι απαραιτητη.φρενα αρκετα σπογγωδη αισθηση το abs ενεργοποιειται σχεδον ΠΟΤΕ πιστευω με ενα πιο σκληρο τακακι θα αποκτησει το φρενο την αμεσοτητα που του λειπει γιατι τωρα θελει πολλη δυναμη στην μανετα για να σταματησει.στα θετικα η πολυ καλη ποιοτητα κυλισης του η ΑΡΙΣΤΗ θεση οδηγησης η πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης καθως και μεγαλη δυνατοτητα φορτωματος μιας και κυκλοφορει τριπλετα και απο givi και απο kappa.στα μειον τωρα το μεγαλο βαρος στις χαμηλες ταχυτητες και τις μανουβρες γινεται αισθητο και το απαισιο τελικο της εξατμισης το οποιο λιωνει σολα παπουτσιου για πλακα και κανει το ποδι φιλου μου ψητο στην κυριολεξια καθως ξεκαβαλωντας το μηχανακι του παγιδευτηκε για 5δευτερα με το ποδι του στην εξατμιση μου. θα επανελθω συντομα με τις βελτιωσεις μου.ελπιιζω να βοηθησα

Ληστης
05/05/2009, 21:06
Εγω ειχα το 650 για ενα χρονο το οποιο ανταλλαξα εδω και 7 μηνες με το 1250.
Κατα την δικη μου γνωμη το 1250 ειναι καλυτερο στην πολη απο το 650 για τον απλουστατο λογο οτι κανεις περιπου 50% λιγοτερες αλλαγες ταχυτητων.Καταναλωση στα ιδια επιπεδα, βαρος στα ιδια επιπεδα, οποτε δεν κερδιζεις καπου.
Μετα, καλυτερες αναρτησεις στο 1250 και φυσικα με λιγο πειραγμα παιρνεις 120+ αλογα στον τροχο απο τα 73 του 650.
Αν δεν εχεις προβλημα χρηματων για μενα το 1250 αξιζει.

intruder
02/11/2009, 01:06
για χωματινες διαδρομες 10-20 χιλχομετρων κ φυσικα οχι για extreme πραγματα κανει?κ για καμια γνωμη για τριπλετα γιατι η βαση givi της μπαγκαζιερασ μου φαινεται αρκετα ψηλη

Gares'
02/11/2009, 01:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από intruder
για χωματινες διαδρομες 10-20 χιλχομετρων κ φυσικα οχι για extreme πραγματα κανει?κ για καμια γνωμη για τριπλετα γιατι η βαση givi της μπαγκαζιερασ μου φαινεται αρκετα ψηλη

Αν θες να πατάς χώμα καλύτερα να διαλέξεις άλλη κατηγορία γιατί θα πάει στράφη το μηχανάκι.Έστω για αυτά τα λίγα χλμ που αναφέρεις το μηχανάκι δεν πάει.Δεν είναι αυτοκίνητο που και να περάσεις λίγο δεν έγινε και τίποτα.Αν θέλεις να πηγαίνεις χώμα αλλά και άσφαλτο διάλεξε κάτι σε on-off. :wave2:

GiannisX
02/11/2009, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από TONYBANDIT
μετα απο 11 μηνες και 15000 χλμ με το 1250 μπορω να εχω μια αποψη την οποια και θα μεταφερω .πριν ξεκινησω να πω οτι η αποψη μου και η κριση μου θα ειναι για ενα 1250 εντελως "μαμα" και μετα θα αναφερω και που το βελτιωσα εγω.αν η χρηση της μοτο ειναι πολη κατα μεγαλο ποσοστο καλυτερα να το ξεχασετε το 1250 αλλωστε υπαρχει και το 650.οχι οτι δεν παει στην πολη τι να πουν αλλωστε και τα ΒΜW LT αλλα δεν ειναι το πεδιο δρασης της.εξω απο την πολη ειναι απολαυση,η ροπη κανει το κιβωτιο αχρηστο η 6η τραβαει απο τα 60χλμ και χρειαζεται κατεβασμα μονο για πολυ γρηγορο προσπερασμα.ταξιδευει για πλακα με 6000στρ και 180 χλμ καιει σχετικα λιγο σε συνθηκες ταξιδιου και τον αμπακα οταν πιεστει.δηλ απο 5.5λτ ανα 100χλμ εως και 9.5 κυνηγωντας τελικες.αναρτησεις μαγικο χαλι απο ανεση μαλακες για γρηγορη οδηγηση,οποιος θελει να το κρατησει χρονια μια βελτιωση ειναι απαραιτητη.φρενα αρκετα σπογγωδη αισθηση το abs ενεργοποιειται σχεδον ΠΟΤΕ πιστευω με ενα πιο σκληρο τακακι θα αποκτησει το φρενο την αμεσοτητα που του λειπει γιατι τωρα θελει πολλη δυναμη στην μανετα για να σταματησει.στα θετικα η πολυ καλη ποιοτητα κυλισης του η ΑΡΙΣΤΗ θεση οδηγησης η πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης καθως και μεγαλη δυνατοτητα φορτωματος μιας και κυκλοφορει τριπλετα και απο givi και απο kappa.στα μειον τωρα το μεγαλο βαρος στις χαμηλες ταχυτητες και τις μανουβρες γινεται αισθητο και το απαισιο τελικο της εξατμισης το οποιο λιωνει σολα παπουτσιου για πλακα και κανει το ποδι φιλου μου ψητο στην κυριολεξια καθως ξεκαβαλωντας το μηχανακι του παγιδευτηκε για 5δευτερα με το ποδι του στην εξατμιση μου. θα επανελθω συντομα με τις βελτιωσεις μου.ελπιιζω να βοηθησα

:a18: Συμφωνώ απόλυτα, νομίζω οτι έχεις αποτυπώσει πλήρως την εικόνα την οποία δίνει και σ' εμένα το Bandit. Μόνη μου διαφωνία ότι εμένα μου αρέσει το τελικό, θεωρώ οτι ο όγκος του πάει με τη μοτοσυκλέτα και μάλλον δεν πρόκειται να το αλλάξω. Βέβαια μην ξεχνάμε οτι γούστα είναι αυτά, κάτι που για μένα είναι ωραίο για άλλους είναι απαίσιο.... Αυτό βέβαια που έκανα από την πρώτη στιγμή ήταν να εκπαιδεύσω γυναίκα και παιδιά να ανεβαίνουν και να κατεβαίνουν στη μηναχανή ΜΟΝΟ από την αριστερή πλευρά.....

smooth criminal
02/11/2009, 10:30
Eγω αν και εχω καβαλησει μονο το 650αρι αν ειχα τα λεφτα(αλλα και την εμπειρια σε πολλα κυβικα )θα επαιρνα τον μεγαλο αδερφο,αφου εμεινα ικανοποιημενος απο το 650αρι φαντασου πως θα ειναι το 1250αρι.
Οσο αφορα την εξατμιση(σχετικα ειναι ολα),εμενα μου αρεσει με χιλια και της παει της μηχανης,βεβαια δεν εχω ακομα δει το μηχανακι πουθενα με μια αλλη aftermarket εξατμιση,ισως τοτε να αναθεωρησω,αλλα μεχρι τωρα η τυπου τουμπανο εξατμιση μου αρεσει.
Μην το παρεις το 1250αρι αμα θα περνας απο χωμα(ειτε προκειται για πολλα χλμ ειτε για λιγα):nono:
:wave2:

akisjg
02/11/2009, 12:42
Κάποιες σκόρπιες σκέψεις για το εργαλείο........

Μετά από 6000km και χρησιμοποιώντας τη μηχανή για την πλάκα μου αφού συνήθως κυκλοφορώ με autο-δυστυχώς- έχω να πώ τα εξής:

Βασικά εκείνο που σε κερδίζει είναι ο κινητήρας του: τεράστια ροπή, τόσο ομαλή και τόσο χαμηλά δεν συναντάς σχεδόν πουθενά (τουλάχιστον στα μηχανάκια που έχω οδηγήσει). Εξερετικά αθόρυβος, πράγμα στο οποίο συμβάλει και το τελικό της εξάτμισης, για την οποία κατατάσσομαι κι εγώ σ’αυτούς που το λατρεύουν, και απίστευτα ομαλή λειτουργία. Έτσι πηγα να μπω σε βενζινάδικο με 100! και σταμάτησα στην αντλία αέρα :lol: .
Επίσης θα παραξενευτείς που στα φανάρια αφήνεις πίσω πολλούς με μεγαλύτερη υποδύναμη λόγω της «κτιριο-μεταφορικής» ροπής του.

Ο συναναβάτης θα λατρέψει την τέλεια γι’αυτόν θέση οδήγησης, την αθόρυβη λειτουργία, αλλά όχι και το τελικό της εξάτμισης.

Φρένα συμπαθητικά-επαρκή και πολύ καλό ABS: όχι δλδ τίποτα το εξωτικό

Πλαίσιο μακρύ και βαρύ, γι’αυτό και δεν σηκώνεται εύκολα καιαπλά αν το παρακάνεις με τα γκάζια αρχίζει τα φίδια.

Στην πόλη είναι κομάτι δύσκολο λόγω του είδους της μηχανής, του αντρικού συμπλέχτη και των υπερωριών του ventilateur.

Περιβάλλον άπταιστης λειτουργίας: μακρινά ταξίδια μεσυναναβάτη, σε εθνική οδό και σε επαρχιακούς μεστροφές.,

Γενικά είναι ένα μηχανάκι που χαίρεσαι να κυκλοφορείς και να το βλέπεις στο γκαράζ σου

.....αυτά τα ολίγα

intruder
02/11/2009, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Greek_Gares
Αν θες να πατάς χώμα καλύτερα να διαλέξεις άλλη κατηγορία γιατί θα πάει στράφη το μηχανάκι.Έστω για αυτά τα λίγα χλμ που αναφέρεις το μηχανάκι δεν πάει.Δεν είναι αυτοκίνητο που και να περάσεις λίγο δεν έγινε και τίποτα.Αν θέλεις να πηγαίνεις χώμα αλλά και άσφαλτο διάλεξε κάτι σε on-off. :wave2:


ΚΡΙΜΑ ΡΕ ΓΜΤ ΞΕΝΕΡΩΝΩ ΛΙΓΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΘΕΛΩ ΠΟΛΥ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ-ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΒΓΑΙΝΕΙ Κ ΤΟ 2100 ΠΟΥ ΜΕ ΑΡΕΣΕ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥrolleyes:
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΟΝ-ΟΦ ΔΕ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΟΝΤΑ ΜΕ TO BANDIT ΣΕ ΜΑΚΡΙΝΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΔΙΠΛΟ ΚΑΒΑΛΟΣ ΚΦΟΡΤΩΜΕΝΟΣ ΟΣΟ ΜΕΓΑΛΑ Κ ΑΝ ΕΙΝΑΙ
ΤΕΛΙΚΑ ALL AROUND ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΜΟΝΟ ΤΑ CHOPER ΕΙΝΑΙ Κ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΙΣΩ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΑ?:eyepop:
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ Κ ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ ΝΑ ΔΩ ΤΟΝ ΛΗΣΤΗ ΑΠΟ ΚΟΝΤA ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ Κ ΝΑ ΜΠΩ Κ ΓΩ ΣΤΗΝ ΟΛΟΕΝΑ ΑΥΞΑΝΟΜΕΝΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΩΝ BANDIT:winka:

Tpap
02/11/2009, 18:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από akisjg
...Ο συναναβάτης θα λατρέψει την τέλεια γι’αυτόν θέση οδήγησης...

:eyepop: :eyepop: ?!!

gaz6
02/11/2009, 18:52
να και ένα συγκριτικό:
http://www.visordown.com/road-tests/road-test-r1100s-v-vtr-v-zrx1200s-v-bandit-1250s/4823.html

blueangel
02/11/2009, 19:18
Ρε παιδιά στην κατηγορία αυτή το FJR δεν είναι πολύ πιο όμορφη μηχανή???και με 1300 κυβικά μάλιστα:winka:

smooth criminal
02/11/2009, 19:32
kαι το FJR καλο ειναι και μαλλον καλλυτερο απο το bandit αλλα αλλη τιμη το ενα αλλη τιμη το αλλο.
Βασικα το bandit κερδιζει σαν συνολο γιατι δινει οτι δινει και μαλιστα σε σουπερ ντουπερ τιμη και στα 650 και στα 1200.

blueangel
02/11/2009, 19:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από smooth criminal
kαι το FJR καλο ειναι και μαλλον καλλυτερο απο το bandit αλλα αλλη τιμη το ενα αλλη τιμη το αλλο.
Βασικα το bandit κερδιζει σαν συνολο γιατι δινει οτι δινει και μαλιστα σε σουπερ ντουπερ τιμη και στα 650 και στα 1200.

Σίγουρα έτσι είναι προσωπικά την έχω λατρέψει αυτή τη μηχανή και σύντομα θα είναι το επόμενο "μωρό" μου.Σαν στήσιμο πάντως είναι μακράν η ωραιότερη touring μηχανή!!!Η μόνη μαλακία γαμώτο -κυρίως σε σχέση με τις BMW- αφορά την αξία μεταπώλησης:(

kyko
02/11/2009, 19:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από blueangel
Η μόνη μαλακία γαμώτο -κυρίως σε σχέση με τις BMW- αφορά την αξία μεταπώλησης

μηχανη σαν το fjr απλα ΔΕΝ σε ενδιαφερει η μεταπωληση...γιατι την παιρνεις για να την κρατησεις μια ζωη αυτη τη μηχανη...γι'αυτο κ την αγοραζεις οταν ωριμασεις κ χορτασεις στριψιμο κ υψηλες ταχυτητες:winka:

SVX
02/11/2009, 19:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από intruder
ΚΡΙΜΑ ΡΕ ΓΜΤ ΞΕΝΕΡΩΝΩ ΛΙΓΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΘΕΛΩ ΠΟΛΥ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ-ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΒΓΑΙΝΕΙ Κ ΤΟ 2100 ΠΟΥ ΜΕ ΑΡΕΣΕ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥrolleyes:
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΟΝ-ΟΦ ΔΕ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΟΝΤΑ ΜΕ TO BANDIT ΣΕ ΜΑΚΡΙΝΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΔΙΠΛΟ ΚΑΒΑΛΟΣ ΚΦΟΡΤΩΜΕΝΟΣ ΟΣΟ ΜΕΓΑΛΑ Κ ΑΝ ΕΙΝΑΙ
ΤΕΛΙΚΑ ALL AROUND ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΜΟΝΟ ΤΑ CHOPER ΕΙΝΑΙ Κ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΙΣΩ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΑ?:eyepop:
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ Κ ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ ΝΑ ΔΩ ΤΟΝ ΛΗΣΤΗ ΑΠΟ ΚΟΝΤA ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ Κ ΝΑ ΜΠΩ Κ ΓΩ ΣΤΗΝ ΟΛΟΕΝΑ ΑΥΞΑΝΟΜΕΝΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΩΝ BANDIT:winka:


εσυ ΔΕ ΘΕΣ bandit 1200 ..... ΕΣΥ ΘΕΣ........... :wave2:


179161

blueangel
02/11/2009, 19:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
μηχανη σαν το fjr απλα ΔΕΝ σε ενδιαφερει η μεταπωληση...γιατι την παιρνεις για να την κρατησεις μια ζωη αυτη τη μηχανη...γι'αυτο κ την αγοραζεις οταν ωριμασεις κ χορτασεις στριψιμο κ υψηλες ταχυτητες:winka:

Εεεεεετσι φίλε όντως +1000000000000000000000000:winka: :a013:

akisjg
03/11/2009, 09:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
:eyepop: :eyepop: ?!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
σ'αυτή τη μηχανη όλοι οδηγάμε:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

GiannisX
10/11/2009, 20:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
μηχανη σαν το fjr απλα ΔΕΝ σε ενδιαφερει η μεταπωληση...γιατι την παιρνεις για να την κρατησεις μια ζωη αυτη τη μηχανη...γι'αυτο κ την αγοραζεις οταν ωριμασεις κ χορτασεις στριψιμο κ υψηλες ταχυτητες:winka:


την ίδια άποψη είχα κι εγώ για το Bandit γι' αυτό και το πήρα....... είναι μια μηχανή για να την ...... παντρευτείς. Ειδικά αν είσαι στα δεύτερα αντα όπως εγώ, αποτελεί ένα ιδανικό πακέτο που συνδυάζει ταξίδι, σπορ οδήγηση όποτε θελήσεις (σε λογικά πλαίσια βέβαια..... ) και απίστευτη τιμή.
Αυτό που είναι η ουσία είναι οτι ο καθένας μας επιλέγει την τέλεια μοτοσυκλέτα ...... για τα δικά του γούστα ..... που δεν είναι απαραίτητο να είναι τα ίδια με του παραδίπλα.....
Καλά χιλιόμετρα σε όλους, απολαυστικά πάνω στις αγαπημένες μας, όποιες κι αν είναι αυτές !!

gavcr
12/11/2009, 13:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από GiannisX
την ίδια άποψη είχα κι εγώ για το Bandit γι' αυτό και το πήρα....... είναι μια μηχανή για να την ...... παντρευτείς. Ειδικά αν είσαι στα δεύτερα αντα όπως εγώ, αποτελεί ένα ιδανικό πακέτο που συνδυάζει ταξίδι, σπορ οδήγηση όποτε θελήσεις (σε λογικά πλαίσια βέβαια..... ) και απίστευτη τιμή.
Αυτό που είναι η ουσία είναι οτι ο καθένας μας επιλέγει την τέλεια μοτοσυκλέτα ...... για τα δικά του γούστα ..... που δεν είναι απαραίτητο να είναι τα ίδια με του παραδίπλα.....
Καλά χιλιόμετρα σε όλους, απολαυστικά πάνω στις αγαπημένες μας, όποιες κι αν είναι αυτές !!

+1