PDA

View Full Version : Γεια σας..



jerdim
04/05/2009, 23:05
Να ρωτησω και εγω, αμα εισαι 17 χρονων , και εχεις 125 μηχανακι / η μοτοκροςς 125
και σε πιασουν και εχεις χαρτια αδειες, αλλα σου λειπει το δυπλωμα, τι γινετε?
ποσα πληρωνεις?

wodan
06/05/2009, 09:37
φίλε μου....
το τελευταίο που πρέπει να σε απασχολεί είναι το πρόστιμο για τα "χαρτιά", εγώ κάποια χρόνια πίσω (1989 πολλααααα!!!!!! χρονια πίσω), πλήρωσα πρόστιμο και πέρασα και δίκη.
αλλά σκέψου τι ζημιά θα κάνεις και τι θα πληρώσεις εάν (χτύπα ξύλο) προκαλέσεις ατύχημα ή στη χειρότερη δυστύχημα........
τι λές , πως το βλέπεις τώρα?

Road67
06/05/2009, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από wodan
εγώ κάποια χρόνια πίσω (1989 πολλααααα!!!!!! πίσω)

βροντόσαυρε :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:










:beer: :beer: :wave2:






------------------------------------------------------------

Φίλε μου αγάλι αγάλι γίνεται η αγουρίδα μέλι. Ξεκίνα μ' ένα 50αράκι να μάθεις τα βασικά για τους δρόμους και την οδήγηση και προχωράς σταδιακά :wave2:

wodan
06/05/2009, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
βροντόσαυρε :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:p :p :p :p :p :p
αλλά χρειαζόμαστε και οι παλιές καραβάνες.... ε???

jerdim
07/05/2009, 22:30
xartia gia to mixanaki lew ola ok ..
to diplwma 8a lipei mono..

DimChios
07/05/2009, 22:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από jerdim
xartia gia to mixanaki lew ola ok ..
to diplwma 8a lipei mono..

αυτο λεμε!!!

:rolleyes:

jerdim
07/05/2009, 22:36
kai ti na min parw mixanaki? kai na perimenw 1 xrono? alloi pernoun apo ta 14 eleos dld.

DimChios
07/05/2009, 22:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από jerdim
kai ti na min parw mixanaki? kai na perimenw 1 xrono? alloi pernoun apo ta 14 eleos dld.

Οχι ρε, τρελος εισαι? Γραφ τους στα παπαρια σου!

Παρε αυριο κιολας!

:wave2:

nobody
07/05/2009, 22:40
καλως ηρθες πρωτον!
και αλλοι παιρνουν αρκετα μετα τα 17, ε και??
ελεος να πεις οταν θα σουρθει η λυπητερη αμα χτυπα ξυλο κατσει η στραβη και εμπλακεις σε καποιο ατυχημα και μετα θα τρεχεις και δεν θα φτανεις.εκτος αν πιστευεις πως εσενα δεν θα σου συμβει ποτε των ποτων ουτε ενα μικρο μικροτατο ατυχημα...

jerdim
07/05/2009, 22:48
κοιτα σε ολα εχεις δικιο.. το θεμα ειναι οτι ερχετε καλοκαιρι θελω να ειμαι με την κοπελα μου να πηγαινουμε για μπανια απο δω αποκει και να μην περνουμε τα παλιο ταχι που σε χρεωνουν 6 ευρω επειδη μενεις σε πολη και δεν ειναι αθηνα και πολλα τετια.. κτλβενεις.. δεν ξερω.. παντως σου δινουν μηχανακι να αγορασεις , χωρις διπλωμα κτλπ ετσι?

menos
07/05/2009, 22:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Οχι ρε, τρελος εισαι? Γραφ τους στα παπαρια σου!

Παρε αυριο κιολας!

:wave2:

Φονιά!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

jerdim
07/05/2009, 22:51
εισαι κακος! χαχα

nobody
07/05/2009, 22:51
σε καταλαβαινω μια χαρα
κι εγω πηγαινα για μπανακι τα καλοκαιρια και ολα τα συναφη και τα λοιπα
ομως το να κανεις λιγους μηνες υπομονη μεχρι να εισαι 18 δεν νομιζω πως ειναι και τοσο μεγαλη υποθεση
ναχεις και το κεφαλι σου ησυχο
διοτι αν ειναι να το παρεις το μοτορι(ναι σου δινουν και χωρις διπλωμα αλλα ασφαλεια δεν νομιζεις πως βγαζεις,οποτε θα σε γραψουνε και για ασφαλεια μετα) και να εισαι μες το αγχος μηπως και σε πετυχουνε σε καποιο μπλοκο δεν λεει ρε φιλε

DimChios
07/05/2009, 22:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από nobody
σε καταλαβαινω μια χαρα
κι εγω πηγαινα για μπανακι τα καλοκαιρια και ολα τα συναφη και τα λοιπα
ομως το να κανεις λιγους μηνες υπομονη μεχρι να εισαι 18 δεν νομιζω πως ειναι και τοσο μεγαλη υποθεση
ναχεις και το κεφαλι σου ησυχο
διοτι αν ειναι να το παρεις το μοτορι(ναι σου δινουν και χωρις διπλωμα αλλα ασφαλεια δεν νομιζεις πως βγαζεις,οποτε θα σε γραψουνε και για ασφαλεια μετα) και να εισαι μες το αγχος μηπως και σε πετυχουνε σε καποιο μπλοκο δεν λεει ρε φιλε


μα γιατι? ασε το παιδι να παρει να πηγαινει με τη γκομενα για μπανιο!

menos
07/05/2009, 22:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από jerdim
και να μην περνουμε τα παλιο ταχι που σε χρεωνουν 6 ευρω επειδη μενεις σε πολη και δεν ειναι αθηνα και πολλα τετια..
Υπαρχουν και τα λεωφορεια, εμεις καπως ετσι μετακινουμασταν μεχρι να παρουμε το πρωτο μας διτροχο.. Εκτος αν ενοχλεισαι που θα κρατας τις χειρολαβες του λεωφορειου μαζι με τα βατραχοπεδιλα.. :lol:

vangelis 64
07/05/2009, 23:00
Μά'στα...πάλι καλά που δεν είναι σε δίλημμα τύπου...R1 ή Κ8:sick:

Δε μού λες αγαπητέ,οι γονείς σου-που,όπως και να το κάνουμε, είναι ακόμα υπεύθυνοι για σένα-ξέρουν ότι οδηγείς χωρίς δίπλωμα;

Road67
07/05/2009, 23:00
Δηλαδή ένα 50άρι δε θα σας βολέψει; Υπάρχουν πολλών ειδών 50άρια. Καλύτερα να είσαι ok παρά να είσαι in :winka:

wodan
08/05/2009, 09:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Δηλαδή ένα 50άρι δε θα σας βολέψει; Υπάρχουν πολλών ειδών 50άρια. Καλύτερα να είσαι ok παρά να είσαι in :winka:

σωστός.....
κοίτα jerdim
Υπάρχουν πάρα πολύ αξιοπιστα , όμορφα και μουράτα 50άρια , σε ότι είδος θέλεις street,enduro, custom κ.α Δεν είναι ανάγκη εάν δεν θέλεις να πας σε "πάπια" ή scooter.
;)
για παράδειγμα , λέω εγώ τώρα........

http://www.derbi.com/int/images/stories/motos/offroad/senda_xrace_50R/Xrace_50-R_1.png

http://50cctuning.net/images/categories/derbi%20gpr%2050.jpg

http://www.velos-motos-keller.ch/bilder/motorraeder/aprilia/aprilia_rs_50_schwarz_2006.jpg

http://www.50cc-motorcycles.com/pictures/aprilia/rx50-03.jpg

όλα 50 cc

notakos600
08/05/2009, 09:07
Αν απλά οδηγείς χωρίς δίπλωμα θα υποστείς όλες τις κυρώσεις που προβλέπει ο ΚΟΚ και μέχρι να γίνει η δίκη θα έχεις βγάλει δίπλωμα.
Αν όμως υπάρχει όριο ηλικίας και πας στη δίκη χωρίς δίπλωμα θα είναι κάτι σαν τον εφιάλτη στο δρόμο με τις λεύκες να πω?
Μην κάνετε βλακείες παίδες, εδώ δεν μιλάμε για ένα αστείο, για μια πλάκα, εδώ μιλάμε για πολύ σοβαρότερα πράγματα.