PDA

View Full Version : Λάστιχα On-Off



MikeG
05/05/2009, 12:41
Λοιπόν..

Θα μου πείτε τι το ξεκινάω το thread, λες & δε τα ξέρουμε. Ε δε τα ξέρουμε ποτέ όλα.. Άρα, έχουμε το εξής:

BMW F650GS -> Σιγά σιγά θέλουμε αλλαγή ελαστικών.

Μέχρι στιγμής εμπιστεύομαι τα Anakee. Πλέον όμως διαπιστώνω ότι όλο και λιγότεροι τα χρησιμοποιούν & επίσης νέα μοντέλα ελαστικών έχουν παραχθεί.

Θέλω ένα λάστιχο να ζεσταίνεται σχετικά γρήγορα & βασικά να μη γλυστράει για πλάκα. Το Tourance δεν... το θεωρώ πολύ σκληρό.

Από Bridegstone, Dunlop, Avon, Continental, Pirelli, προτείνετε κάτι? Προσοχή δε το θέλω φαλακρό, 100% on. Όπως είπα on-off. Να πατάει & το χωματάκι του ελαφρά.

Για πείτε ρε παλικάρια.

:wave2:

OldMan
05/05/2009, 12:44
Γιατί ρε Μιχαλιό, το BMW σου είναι είναι on-off ..??? :smokin:

camen
05/05/2009, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Λοιπόν..

Θα μου πείτε τι το ξεκινάω το thread, λες & δε τα ξέρουμε. Ε δε τα ξέρουμε ποτέ όλα.. Άρα, έχουμε το εξής:

BMW F650GS -> Σιγά σιγά θέλουμε αλλαγή ελαστικών.

Μέχρι στιγμής εμπιστεύομαι τα Anakee. Πλέον όμως διαπιστώνω ότι όλο και λιγότεροι τα χρησιμοποιούν & επίσης νέα μοντέλα ελαστικών έχουν παραχθεί.

Θέλω ένα λάστιχο να ζεσταίνεται σχετικά γρήγορα & βασικά να μη γλυστράει για πλάκα. Το Tourance δεν... το θεωρώ πολύ σκληρό.

Από Bridegstone, Dunlop, Avon, Continental, Pirelli, προτείνετε κάτι? Προσοχή δε το θέλω φαλακρό, 100% on. Όπως είπα on-off. Να πατάει & το χωματάκι του ελαφρά.

Για πείτε ρε παλικάρια.

:wave2:
Eχω ακουσει πολυ καλα λογια για τα AVON DISTANZIA.
Λενε οτι κρατανε πολυ καλα σε στεγνο και ικανοποιητικα σε βρεγμενο!
Τα εχουν δοκιμασει καποιοι εδω μεσα,κανε ενα search...
Τα ειχε και φιλος σε TENERE,ευχατιστημενος πολυ αλλα πανω στον χρονο ηθελαν αλλαγη...
Βεβαια εγραφε χιλιομετρα σε ταξιδια...
Εγω τα εχω παραγγειλει και τα περιμενω...
:beer: :wave2:

road spirit
05/05/2009, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Μέχρι στιγμής εμπιστεύομαι τα Anakee. Πλέον όμως διαπιστώνω ότι όλο και λιγότεροι τα χρησιμοποιούν & επίσης νέα μοντέλα ελαστικών έχουν παραχθεί.

Β' εξάμηνο 2008 βγήκαν τα νέα Anakee 2, check it

road spirit
05/05/2009, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
Β' εξάμηνο 2008 βγήκαν τα νέα Anakee 2, check it
άκυρο, πίσω βγαίνει μόνο σε 150άρι, για μεγάλα ον-οφφ

MikeG
05/05/2009, 14:15
Βασικά περιμένω γνώμες πιο πολύ για Avon & Continental


:wave2:

Costas KLE
06/05/2009, 03:35
Μου έχει κολλήσει η χάραξη του Conti Escape και τα παράγγειλα (όχι από αυτόν που αναφέρω στο παρακάτω post αλλά στην ίδια τιμή: 150 € :eyepop: )
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=79099


Από εκεί και πέρα ο μηχανικός μου φοράει στο KLE του τα Avon Distanzia και είναι ευχαριστημένος.

Τώρα στο βουλκανιζατέρ που μου σύστησε να ρωτήσω (και δεν έφερνε Continental)
έβαζαν σε ένα F650gs τα Michelin Sirac

Και τέλος έχω την εντύπωση πως το F650gs αισθάνεται καλύτερα στο χώμα παρά στην άσφαλτο :beer:

peskandritsos
13/05/2009, 07:31
Αυτο που ισχυει σαν γενικος κανονας ειναι οτι ενα μαλακο λαστιχο θα σου κραταει καλυτερα αλλα θα θελει αλλαγη και πιο γρηγορα.
Αυτο βεβαια ειναι και λιγο σχετικο αναλογως με το τεραιν η με τις ταχυτητες που κινεισαι.
Για τα metzeler θα συμφωνησω μαζι σου οτι ειναι πολυ σκληρα και δεν ζεσταινοντε ευκολα για να αποδωσουν, ειδικα τον χειμωνα, ομως βγαζουν πολλα χιλιομετρα οποτε για καποιον που θα υπολογισει το κοστος κατα κυριο λογο ειναι μια πολυ καλη προταση.
Τα anakee θεωρω οτι ειναι ισως το καλυτερο ασφαλτινο στην κατηγορια αλλα στο χωμα
:yuck:
Για τα continental θα ηθελα και γω να μαθω.(αν τα εχεις ηδη βαλει ριξε κανενα π.μ.)

LARISEOS
13/05/2009, 07:52
εγω εχω τα anakee και πανε μια χαρα στο χωμα δεν πρόκειται να σου κανει και την διάφορα την τεραστια οπως ενα τρακτεροτο ουτε το anakee ουτε το distanzia ουτε το tourance.....

αρα κοιτα πρωτα στην ασφαλτο τι σε βολευει........

αν κανεις ταξιδια βαλε tourance αμα ξεκινάς και εισαι μεσα στην πολη βαλε anakee να ζεσταίνεται γρηγορα.......εγω ειμαι πολυ ευχαριστημένος μεσα στην πόλη με τα anakee και πριν ειχα τα tourance......



στο χώμα πιο πολυ ρόλο παίζει η εμπειρια παρα αυτα τα λάστιχα........







απλα η μοναδικη διαφορα ειναι πως βλεπω οτι το anakee πρεπει να τρώγεται λιγο πιο εύκολα σε πετρες και κροκάλες γιαυτο και το παω λιγο πιο χαλαρα.......οχι οτι εχει προβλημα, αλλα θυμαμαι το tourance 3-4 χρονια λαστιχο δεν το σκεφτομουνα ποτε ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,ισως επειδη ητανε και πιο παλιο αλλα ειναι και πιο σκληρο!



αυτα απο μενα.......avon μην βαζεις.................
και μην ακους το τι πουλάει ο καθένας............ο καθενας να κερδίσει θελει και αυτο το ξέρεις δεν το λεω για σενα.....αλλα για αλλους.

sas
13/05/2009, 08:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS


στο χώμα πιο πολυ ρόλο παίζει η εμπειρια παρα αυτα τα λάστιχα........



όταν όμως δεν το έχεις ή δεν είσαι έμπειρος, σε συνθήκες με λασπούρες τα τακουνάτα θα σε βοηθήσουν πολύυυυυυυ προσφέροντας σου λιγότερες πιθανότητες πτώσεων.

LARISEOS
13/05/2009, 09:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από sas
όταν όμως δεν το έχεις ή δεν είσαι έμπειρος, σε συνθήκες με λασπούρες τα τακουνάτα θα σε βοηθήσουν πολύυυυυυυ προσφέροντας σου λιγότερες πιθανότητες πτώσεων.


φιλε.....δεν μηλαμε για τακουνια ομως,,,,,,!

μηλαμε για τα συγκεκρημενα αλλιως ναι συμφωνω μαζι σου.


δλδ τι λεω,,,,,οτι η το anakee,tourance,distanzia κτλ.......στο χωμα η διαφορα τους δεν ειναι τεραστια για τα συγκεκρημενα λαστιχα...

αρα αυτο που πρωτεινω εγω ειναι να κοιταξει τι τον βολευει στην ασφαλτο και μετα.....

glargkatzis
13/05/2009, 10:40
τώρα τελευταία παίζει και το καινούριο pirelli scorpion TRAIL , καμία σχέση με το προηγούμενο έχω παραγγείλει ήδη 220 ευρώ μπρος-πίσω λάρισα μαζί με περαστικά, ζυγοστάθμιση.
κάτι συγκριτικά που διάβασα λένε για 70% πυρίτιο,ζεσταίνεται πιο γρήγορα και δεν σκληραίνει όταν παλιώνει (όπως τα προηγούμενα) είδομεν....

MikeG
13/05/2009, 10:43
Παίζει και αυτή (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=71074) η συζήτηση.

Τα καινούρια Pirelli τα σκέφτομαι και εγώ, αν και ο φίλος thou vou γράφει ότι στους Ελληνικούς δρόμους γλυστράνε απίστευτα..

:wave2:

VANDA
13/05/2009, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG

Τα καινούρια Pirelli τα σκέφτομαι και εγώ...


Αυτά είναι μόνο "ON"...
Βέβαια κάποιοι δε βάζουν μυαλό και κάνουν μλκίες...:o :rolleyes: :blush:


163552

peskandritsos
13/05/2009, 11:02
Επισης εγω θα σου προτεινα τωρα που καλοκαιριαζει αν σε παιρνει λιγο ακομα να περιμενες και να τα αλλαζες απο Σεπτεμβρη-Οκτωβρη.
Ξερεις οτι με τις μεγαλες θερμοκρασιες θα τα φθειρεις πιο γρηγορα τα καινουργια ενω τα παλια θα εχουν γινει λιγο κουτσουρο.;)

MikeG
13/05/2009, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Επισης εγω θα σου προτεινα τωρα που καλοκαιριαζει αν σε παιρνει λιγο ακομα να περιμενες και να τα αλλαζες απο Σεπτεμβρη-Οκτωβρη.
Ξερεις οτι με τις μεγαλες θερμοκρασιες θα τα φθειρεις πιο γρηγορα τα καινουργια ενω τα παλια θα εχουν γινει λιγο κουτσουρο.;)


Το μηχανάκι έχει μπροστά του το καλοκαίρι, πάνω από 6000 χιλιόμετρα δρόμο, οπότε είναι ανάγκη να αλλαχτούν.

:wave2:

sas
13/05/2009, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
φιλε.....δεν μηλαμε για τακουνια ομως,,,,,,!

μηλαμε για τα συγκεκρημενα αλλιως ναι συμφωνω μαζι σου.


δλδ τι λεω,,,,,οτι η το anakee,tourance,distanzia κτλ.......στο χωμα η διαφορα τους δεν ειναι τεραστια για τα συγκεκρημενα λαστιχα...

αρα αυτο που πρωτεινω εγω ειναι να κοιταξει τι τον βολευει στην ασφαλτο και μετα.....

Βρίσκομαι αλλού. ΑΑΑΑΚΥΡΟΣ :wave2:

thou-vou
15/05/2009, 19:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Το μηχανάκι έχει μπροστά του το καλοκαίρι, πάνω από 6000 χιλιόμετρα δρόμο, οπότε είναι ανάγκη να αλλαχτούν.

:wave2:

λοιπον... για τα οδοστρώματα του ξωτερικού στα οποία μάλλον αναφέρεσαι θέλουν σκληρό ελαστικό. Οτιδήποτε σε μαλακό ψιλοτακουνάτο θα σου τελειώσει στα 4000 με σβέλτους ρυθμούς καλοκαίρι. Τα λάστιχα που προτείνει ο vandas (μάλλον τα pirelli scorpio trail είναι ή κάτι τέτοιο) είναι αξιοπρεπέστατα έβγαλαν 9000 και άντεχαν αλλά στους ελληνικούς δρόμους (στους περισσότερους) δράμα (χωρίς δόξα). Στενό λάστιχο θέλει να το συνηθίσεις λίγο.
Επίσης τα brigestone που φοράει το 800 αποδείχτηκαν το ίδιο σίγουρα κι σκληρά.
Αν λοιπόν μιλάς για έξω πάρε ότι πιο δρομίσιο και σκληρό... :D