PDA

View Full Version : ΑΛΛΑΓΗ ΣΕ ΤΑΚΑΚΙΑ



LIBYKOS
02/02/2007, 09:03
Εχω κάνει 18500 χλμ και στον επόμενο έλεγχο ( 24000 χλμ ) θα έχω και αλλαγή στα τακάκια.

Δεδομένου ότι αυτή η μέτρια αίσθηση δεν αλλάζει, έχει να προτείνει κάποιος μια καλή aftermarket λύση, ή να βάλω πάλι τα μαμίσια;

LIBYKOS
02/02/2007, 09:16
Κάνοντας μια βόλτα στην ενότητα των V-Strom βρήκα για το συγκεκριμένο θέμα αυτό (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=23185&highlight=%F4%2A%EA%2A%EA%E9%E1) και αυτό (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=30968) το post.

Αν έχετε κάποια άλλη πρόταση, ενημερώστε με

Thanks

spyrakos35
03/02/2007, 09:17
τα μπροστινά πάντα μόνο μαμα......

τα πίσω ό,τι θες.....

costas81
05/02/2007, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyrakos35
τα μπροστινά πάντα μόνο μαμα......

τα πίσω ό,τι θες.....


τι πισω το άλλαξα στα 22500 χλμ αν και κράταγε για κανα 2,000-2,500 χλμ!

Και κοστος 50?!Μια χαρα τα μαμα!

Vezouvios
10/02/2007, 06:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyrakos35
τα μπροστινά πάντα μόνο μαμα......

τα πίσω ό,τι θες.....

Διαφωνω!!!
Μπρος πισω ΠΑΝΤΑ ΜΑΜΑ!!!
Δεν υπαρχει λογος να αχρηστευσουμε την πισω δισκοπλακα για 5 ευρω διαφορα!!!

spyrakos35
10/02/2007, 06:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
τι πισω το άλλαξα στα 22500 χλμ αν και κράταγε για κανα 2,000-2,500 χλμ!

Και κοστος 50?!Μια χαρα τα μαμα!


ναι δεν διαφωνω....

εννοω οτι αφου οι μοτοσυκλετες σταματανε με τα μπροστινα φρένα, τα μπροστινά τακακια πρεπει να είναι τα καλύτερα δυνατον....

Xlitos
10/02/2007, 09:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από LIBYKOS
Κάνοντας μια βόλτα στην ενότητα των V-Strom βρήκα για το συγκεκριμένο θέμα αυτό (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=23185&highlight=%F4%2A%EA%2A%EA%E9%E1) και αυτό (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=30968) το post.

Αν έχετε κάποια άλλη πρόταση, ενημερώστε με

Thanks



Αρχικά δημιουργήθηκε από vrider
Βεβαια τωρα τα αγορασες οποτε η κουβντα γινεται σε θεωρητικο επιπεδο, αλλα τελικα θα πρεπει να αποφασισεις αν θελεις το μηχανακι σου να φρεναρει η αν προτιμας να παραδωσεις στον επομενο κατοχο (οταν το πουλησεις) καλυτερο δισκο.

Παντως απο τα ferodo μην περιμενεις πολλα πραγματα γιατι εχουν μαλακη παστα.


Χαρης

νομίζω ότι είναι η πιο σωστή άποψη που διάβασα..


ούτε που μου πέρασε ποτέ απ το μυαλό σε πόσο χρόνο θα φθαρει ο δίσκος και ούτε με νοιαζει...σιγουρα κοστίζει πολύ λιγότερο απ την ασφάλεια μου.Σε τέτοια θέματα καλό είναι να χουμε απαιτήσεις απο τα υλικά που αγοράζουμε ανεξάρτητα απο τη χρήση που κάνουμε στη μοτό μας.

Respect
04/04/2008, 21:04
Σήμερα έβαλα μπρος (x-tokiko 38.000km) πίσω (και από τα πλάγια) Carbonne Lorraine Α3 = 80?

Για να δούμε..

Random
05/04/2008, 16:13
τα φρενα του 650αριου αλλα και του 1000αριου ειναι επιεικως χαλια..δεν ξερω αν εχετε οδηγησει αλλες μοτο αλλα εγω εχω το 650αρι και εχω απογοητευτει τελειως..

τα εχω εξαερωσει μονος μου εβαλα πολυ καλα τακακια αλλαξα λαδια κ τιποτα...εχουν σπογγωδη αισθηση οι μανετες πιανουν πολυ χαμηλα και ειδικα για το 650αρι φρεναρουν οριακα..για το 1000αρι ειναι απαραδεκτα..

εγω προσωπικα ψαχνομαι για αφτερμαρκετ τοσο σε δισκους-δαγκανες-σωληνακια καθως και μεγαλυτερη τρομπα..

σσ. τα φρενα του 650 με abs ειναι ακομα πιο χαλια..πολυ πιο χαμηλα οι μανετες και με κινδυνο να καρφωσεις αν σταματησει κανεις αποτομα μπροστα σου...

θα ενημερωσω για εξελιξεις..

tdm900
05/04/2008, 19:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Random
τα φρενα του 650αριου αλλα και του 1000αριου ειναι επιεικως χαλια..δεν ξερω αν εχετε οδηγησει αλλες μοτο αλλα εγω εχω το 650αρι και εχω απογοητευτει τελειως..

τα εχω εξαερωσει μονος μου εβαλα πολυ καλα τακακια αλλαξα λαδια κ τιποτα...εχουν σπογγωδη αισθηση οι μανετες πιανουν πολυ χαμηλα και ειδικα για το 650αρι φρεναρουν οριακα..για το 1000αρι ειναι απαραδεκτα..

εγω προσωπικα ψαχνομαι για αφτερμαρκετ τοσο σε δισκους-δαγκανες-σωληνακια καθως και μεγαλυτερη τρομπα..

σσ. τα φρενα του 650 με abs ειναι ακομα πιο χαλια..πολυ πιο χαμηλα οι μανετες και με κινδυνο να καρφωσεις αν σταματησει κανεις αποτομα μπροστα σου...

θα ενημερωσω για εξελιξεις..

:lol: :lol:

Φίλε μου....δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο μαζί σου.Το μηχανάκι απλά δεν εχει φρένα.Κάθε φορά υπολογίζω καμιά 50αρια μετρα πριν που θα σταματήσω.Αλλά δεν ρίχνω φράγκο.Κατα τά άλλα για αυτό που το πήρα να κάνει μια χαρά ειναι.Και μην ξεχνάμε ότι έιναι μια φτηνή μοτοσυκλέτα...με ότι αυτό συνεπάγεται.

THEOD
05/04/2008, 20:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Random

εγω προσωπικα ψαχνομαι για αφτερμαρκετ τοσο σε δισκους-δαγκανες-σωληνακια καθως και μεγαλυτερη τρομπα..



Πριν ξεκινήσεις κοστοβόρες διαδικασίες, δοκίμασε να περάσεις ένα σετάκι σωληνάκια υψηλής μπροστά...Η διαφορά στην αίσθηση και στο αποτέλεσμα είναι σεβαστή και μπορεί να αποφύγεις τα πολλά έξοδα...

kalant
05/04/2008, 20:18
για το 650 δεν συμφωνω, ειχε αψογα φρενα χωρις να εχω κανει κατι...

για το 1000 συμφωνω, χρειαζεται σωληνακια υψηλης απαραιτητως...

Respect
05/04/2008, 20:20
Εγώ πάντως που τα άλλαξα, διαφορά δεν είδα.

vestromas
08/07/2008, 18:41
Εβαλα σημερα κατι breaking ιταλικα. Τα μαμισια λεγετε πως τρωνε καργα δισκους και ειναι ακριβοτερα.
Τα breaking μου ηρθαν 94 ευρο, μπρος πισω με τα περαστικα.
Παρακαλω την γνωμη σας.:beer: :beer: :beer: :wave2:

vestromas
10/07/2008, 23:08
Ρε, με γραψατε ολοι με τα τακακια; Δεν ξερει κανεις τιποτα γι αυτα που εβαλα;:lol: :beer: :wave2:

Atsatsos
20/12/2008, 01:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Πριν ξεκινήσεις κοστοβόρες διαδικασίες, δοκίμασε να περάσεις ένα σετάκι σωληνάκια υψηλής μπροστά...Η διαφορά στην αίσθηση και στο αποτέλεσμα είναι σεβαστή και μπορεί να αποφύγεις τα πολλά έξοδα...

Υπάρχουν τελικά σωληνάκια για το ABS?


Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Εγώ πάντως που τα άλλαξα, διαφορά δεν είδα.

Πες μας και ποιά έβαλες...



Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Εβαλα σημερα κατι breaking ιταλικα. Τα μαμισια λεγετε πως τρωνε καργα δισκους και ειναι ακριβοτερα.
Τα breaking μου ηρθαν 94 ευρο, μπρος πισω με τα περαστικα.
Παρακαλω την γνωμη σας.:beer: :beer: :beer: :wave2: Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Ρε, με γραψατε ολοι με τα τακακια; Δεν ξερει κανεις τιποτα γι αυτα που εβαλα;:lol: :beer: :wave2:

Εσύ θα μας πεις που τα 'βαλες. Λοιπόν;

TH3_B3ST
29/12/2008, 01:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Ρε, με γραψατε ολοι με τα τακακια; Δεν ξερει κανεις τιποτα γι αυτα που εβαλα;:lol: :beer: :wave2:


Τα έβαλα και εγώ...πραγματικά απο τη πρώτη μέρα που τα φόρεσα..ειδικά πίσω είδα μεγάλη διαφορά στο φρενάρισμα τουπίσω τροχού..δε ξέρω ποιά έβαλες εσύ πάντως εγώ έβαλα τα μεταλλικά πίσω(χρυσά)

@lex_73
25/01/2009, 10:57
καλημέρα,
εδώ και λίγες μέρες όταν τσουλάω τη μηχανή με τα χέρια ακούω τα τακάκια να ξύνουν τις δισκόπλακες και να έχουν δημιουργήσει αρκετές γραμμές, να διευκρινίσω ότι η μηχανή είναι καινούρια, 500 km, που σημαίνει ότι δεν την πιέζω άρα δεν κάνω και ιδιαίτερα απότομα φρεναρίσματα. Είναι φυσιολογικό αυτό μέχρι να πατήσουν τα τακάκια ή συμβαίνει κάτι άλλο πχ δεν επανέρχονται τελείως στη φυσική τους θέση. Βέβαια να πω ότι λόγω αρχικού άγχους φρενάρω σίγουρα με μεγαλύτερη συχνότητα, αλλά δικαιολογεί κάτι τέτοιο ή θα πρέπει να ανησυχώ;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

mikros boudas
25/01/2009, 11:15
ειναι ακομα αστρωτα τα φρενα σου.πρεπει να κανεις καποια χλμ ακομα(στα 800 περιπου στρωνονται εντελως) με απαλα φρεναρισματα ετσι ωστε να στρωθουν,μετα δεν θα ακους κατι,αν ακους σημαινει πως εχουνε στραβωσει η δισκοπλακες(δλδ "κακη" χρηση) και τα τακακια ειναι ανισα φαγωμενα

siokatas
25/01/2009, 11:58
...παντα θα ακους κατι σε ολα τα οχηματα αυτο γινεται για να μειωνεται οχρονος αποκρισεις μην ανυσηχεις......:beer: :beer:

domiemic65
26/01/2009, 22:16
E ναι ρε παιδιά... πάντα ακούς ένα ελαφρύ συρσιμο απο τα τακάκια... σιγά μην στραβώσουν οι δισκόπλακες σε τόσο λίγα χλμ... εκτός αν πας με ταφρένα πατημένα...

jimgeo
06/05/2009, 16:19
Παιδια καλησπερα,

Θα ειμαι συντομος.Μετα απο αλλαγη σε τακακια σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο και μαμα τα κακια παρατηρειται το εξης:
Οταν παταω φρενο για παραδειγμα απο τα 80χλμ. φτανοντας στα 20-30χλμ περιπου ακουγεται ενα εντονο "τακ" απο την πισω δαγκανα.
Το πηγα παλι στο συνεργειο και μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο,κατι ανεφερε για ενα πυρρο,και οτι το παρουσιαζουν πολλα V-STROM οταν γινεται αλλαγη στα τακακια.
Το περιεργο ειναι οτι αρχισε να το κανει μετα απο περιπου 500χλμ. χρησης της μηχανης με τα καινουργια τακακια.

Το εχετε ξανακουσει?Το εχει παθει και αλλος?

Thanks

:smilea:

jimgeo
07/05/2009, 14:48
Κανενας?

tezas
08/05/2009, 22:49
Φιλε jimgeo αυτο το τακ που ακουγεται απο το πισω φρενο,το κανει και η δικια μου απο οταν αλλαξα τακακια, οταν το πιεζω αρκετα.Δεν πρεπει να ειναι κατι, καποιο παραμικρο 'μποσικο' στο τακακι με τη δαγκανα μαλλον.Το εκανε και αλλη μηχανη που ειχα.