PDA

View Full Version : πρόβλημα στο bros, ηλεκτρικό;



chr1s_86
06/05/2009, 22:48
Γεια χαρά σε όλους,

μου παρουσιάστηκε από χθες ένα πρόβλημα στο BROS 400 που οδηγώ καθημερινά.

Όπως πάει κανονικά στο δρόμο κάνει διακοπές το μοτέρ, ή όταν είναι στο ρελαντί μπορεί να σβήνει. Στην αρχή σκέφτηκα βενζίνη αλλά είδα ότι όταν κάνει διακοπή πέφτει το στροφόμετρο στο μηδέν και επίσης αν σβήσει στο ρελαντί αν πατήσω αμέσως μιζα δεν κάνει τίποτα, μετά από μισο δευτερόλεπτο παίρνει κανονικά.

Οπότε λέω μήπως είναι τίποτα ηλεκτρικό ωστόσο φώτα κτλ δουλεύουν όταν κάνει διακοπή (δεν αναβοσβήνουν δηλαδή). Αύριο πρωι θα κοιτάξω κάτω από τη σέλα και στις διάφορες καλωδιώσεις στο υποπλαίσιο μήπως βρω τίποτα ύποπτο.

Στο μεταξύ αν έχει κανείς καμιά ιδέα ας μου πει.....



Ευχαριστώ και τα λέμε!

:)

Anritsu
06/05/2009, 23:12
Το μοναδικό ηλεκτρικό πρόβλημα που αντιμετώπισα τόσο με το 400 όσο και με το 650 που έχω τώρα είναι ένα καλώδιο από την κλειδαριά προς την μπαταριά που είχε κοπεί εκεί που κάνει την τσάκιση στο λαιμό . Επειδή ασχολούμαι με το συγκεκριμένο μοντέλο 4 περίπου χρονιά το πρωτο ίσως πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι η τρόμπα της βενζίνης που είναι ίσως το μοναδικό πράγμα που μπορεί να σε προδώσει σε αυτό το μηχανάκι .

Πριν το πας σε μαστορα σιγουρέψου οτι υπάρχει βενζίνη η αν μπορείς γέμισε το μια στο φουλ . Η τρόμπα δουλεύει όταν το καύσιμο τελειώνει και πέσει κάτω από το ύψος των καρμπιρατέρ . Επίσης αν έχεις την κακή συνήθεια να το αφήνεις να πιάνει ρεζέρβα , μια και εχει και μικρό ντεπόζιτο , κοίτα αν περνάει βενζίνη άνετα από το φίλτρο προς την τρόμπα μήπως εχει πιασει λάσπη ή βρώμα . Την τρόμπα μπορείς να την ελέγξεις σε λειτουργία , στροφαρώντας το μηχανάκι σταδιακά με νεκρά , θα την πιάσεις στο χέρι σου και θα πρέπει ανεβάζοντας στροφές να νιώσεις παλμούς στο χέρι σου αναλογικά αυξανόμενους. Αν εκεί είναι ολα καλά τότε νομίζω θα πρέπει να κοιτάξεις πολλαπλασιαστή μήπως δεν δίνει ρεύμα στα μπουζί . Όπως και να έχει καλά ξεμπερδέματα και όταν το βρεις πες και σε μας να μάθουμε

:wave2:

chr1s_86
11/05/2009, 11:06
Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση.

Δεν πρέπει να είναι θέμα βενζίνης γιατί όταν μένει από βενζίνη εν κινήσει το στοφόμετρο δείχνει κανονικά, ενώ τώρα πάει στο μηδέν...

Κοίταξα και έριξα και σπρευ επαφων στις συνδέσεις κάτω από τη σέλα και κοίταξα και τις ασφάλειες αλλά τίποτα. Όταν προλάβω θα ανοίξω να κοιτάξω και τα καλώδια που φεύγουν κάτω από το λαιμό (αυτά δεν λές; )

για την ώρα τα λέμε!



(ΥΓ το bros club που λέγαμε σε άλλο thread θα το κάνουμε; Ψάχνω και εγώ τώρα για 650... :) )