PDA

View Full Version : Λάστιχα για το CBF-600



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5

anixneyths
30/10/2008, 11:23
Pilot Road B, 290 ευρώ

290 ευρώ για τα Pilot Road B για την μηχανή μου (Cbf600s Abs) είναι καλή τιμή;

Βοηθήστε μιας και η τσέπη μου έχει καβούρια :smokin:

:wave2:

anixneyths
05/11/2008, 19:18
Αναφέρομαι στην απογευματινή αναφορά του φόρουμ. Αναφέρω αναβάτης cbf600s. Τα λάστιχα αγοράστηκαν στα 280 ευρώ.

:smokin:

υστερόγραφο: Τα καβούρια παραμένουν ακλόνητα στην τσέπη μου

franki26gr
05/11/2008, 19:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από anixneyths
Αναφέρομαι στην απογευματινή αναφορά του φόρουμ. Αναφέρω αναβάτης cbf600s. Τα λάστιχα αγοράστηκαν στα 280 ευρώ.

:smokin:

υστερόγραφο: Τα καβούρια παραμένουν ακλόνητα στην τσέπη μου

Εχεις πμ

chrisgl17
22/11/2008, 17:06
Γειά χαρά σε όλους!!! Εγώ σκέφτομαι για τα DUNLOP RoadSmart.Τα έχει βάλει κανένας μέχρι τώρα;:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

spyridon
22/12/2008, 21:19
Κατ' αρχήν θα ήθελα να ευχηθώ χρόνια πολλά και καλές γιορτές σε όλους τους φίλους!

Τα ελαστικά για μένα ήταν πρόβλημα ανέκαθεν. Τα "μαμίσια" μου φαινόταν ότι γλιστρούσαν και σε πρώτη ευκαιρία αποφάσισα να τα αντικαταστήσω.

Με μάλλον (τι μάλλον δηλαδή) αφελή σκέψη συζήτησα με τον μηχανικό μου και πείστηκα (λάθος) ότι θα με εξυπηρετούσε ένας συνδυασμός Pirelli Diablo απλού πίσω και Pirelli Corsa μπροστά.

Δεν τον κατηγορώ τον άνθρωπο γιατί και από άλλους έμπειρους λαστιχάδες άκουσα ότι αυτός ο συνδυασμός στέκει.

Προφανώς όμως, παρότι ο συνδυαμός έστεκε δεν ήταν ο κατάλληλος για μένα (χιλιόμετρα πόλης, μάλλον αργά).

Προσωπικά, έκανα περίπου 1000 χλμ να το συνηθίσω καθώς είχα την αίσθηση ότι με την παραμικρή κλίση η μοτοσυκλέτα θα "έπεφτε". Αρκετά χιλιόμετρα μετάπροσπαθούσα να ταιριάξω πιέσεις για να βελτιώσω την απόδοση και οι στροφές αποτελούσαν μεγάλο πρόβλημα καθώς είχα την αίσθηση ότι η μοτοσυκλέτα πάει μόνο ευθεία και θέλει αίτηση για να στρίψει. Για βροχή δεν σας λέω..με 10 πήγαινα.

Θεώρησα ότι μεγάλο μέρος των προβλημάτων οφείλονταν στην δική μου παραξενιά και έλειψη οδηγικής ικανότητας (παρότι 20 χρόνια οδηγώ καθημερινά ). Βέβαια, επικοινώνησα και με την Pirelli Ευρώπης για να μάθω ότι κατά την άποψη τους ο συνδυασμός ήταν αταίριαστος και ίσως επικίνδυνος μια και τα δύο ελαστικά είχαν διαφορετικές δυνατότητες και χαρακτηριστικά.

Σήμερα μόλις, φόρεσα στο CBFάκι τα Pirelli Strada και είδα το φώς το αληθινό από το πρώτο χιλιόμετρο! Αποκάλυψη. Άλλη μοτοσυκλέτα. Στροφές, νερά (με ελαστικό 0 χλμ), φιλική συμπεριφορά, άνεση στους ελιγμούς. Συγγνώμη για την υπερβολή αλλά έπαθα σοκ από την διαφορά αμέσως αφού την ξεκίνησα.

Τέλος πάντως, για να μην πολυλογώ, ήθελα οποσδήποτε στους λιγότερους έμπειρους αναβάτες να υπογραμμίσω το να μην τοποθετούν με τίποτα "συνδυασμούς" ελαστικών. Παιδιά ο κίνδυνος είναι μεγάλος και δεν αξίζει να τον πάρουμε για κανένα κόστος.

Μην είστε απροετοίμαστοι και αδιάβαστοι όπως ήμουν εγώ. Επιλέξτε ότι ελαστικό θέλετε αλλά επιλέξτε το εσείς με βάση τις δικές σας ανάγκες.

Εγώ πλέον απολαμβάνω τα Strada μου και πολύ περισσότερο από πριν την οδήγηση της μοτοσυκλέτας μου.

makis206
22/12/2008, 21:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyridon
Τέλος πάντως, για να μην πολυλογώ, ήθελα οποσδήποτε στους λιγότερους έμπειρους αναβάτες να υπογραμμίσω το να μην τοποθετούν με τίποτα "συνδυασμούς" ελαστικών. Παιδιά ο κίνδυνος είναι μεγάλος και δεν αξίζει να τον πάρουμε για κανένα κόστος.

Κι έκανες πολύ καλά που το ανάφερες, προσωπικά συμφωνώ κι εγώ απόλυτα με αυτή την επιλογή παρόλο που δεν έχω δοκιμάσει ποτέ τον συνδιασμό διαφορετικής γόμας (και όχι μόνο...) ελαστικών αν και στο παρελθόν μου έχει προταθεί αρκετά !

Να είσαι καλά και να το χαίρεσαι το ίδιο μέχρι το τέλος τους !

:beer:

extremist
23/12/2008, 01:26
Επειδή την έχω κάνει την συγκεκριμένη αλλαγή και απο 180-55-17 πήγα σε 190-50-17 μπορώ να σου πώ τις αλλαγές.
Ανάλογα τη χρήση που κάνεις το 180 είναι πιο φιλικό και κάνει το μηχανάκι να πλαγιάζει πιο ήρεμα(ας πούμε).
Τα 190 έχουν πιο γρήγορη κορώνα και σε βάζουν στη στροφή πιο γρήγορα,όχι πιο αργά..
Δεν σβήνουν όμως τόσο έυκολα όσο τα 180;) Γενικώς δεν υπάρχει πρόβλημα στο να αλλάξεις πίσω διαστάσεις.Το πρόβλημα είναι στη χρήση που θέλεις να κάνεις..:wave2:

javaneze
24/12/2008, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyridon
Σήμερα μόλις, φόρεσα στο CBFάκι τα Pirelli Strada και είδα το φώς το αληθινό από το πρώτο χιλιόμετρο! Αποκάλυψη. Άλλη μοτοσυκλέτα. Στροφές, νερά (με ελαστικό 0 χλμ), φιλική συμπεριφορά, άνεση στους ελιγμούς. Συγγνώμη για την υπερβολή αλλά έπαθα σοκ από την διαφορά αμέσως αφού την ξεκίνησα.

Τα ιδια ακριβως συναισθηματα με εσενα οταν εβαλα το πισω pirelli Strada.
Μπροστα εχω ακομα pirelli diablo απο την προηγουμενη αλλαγη χωρις ομως να με προβληματιζει μιας και δεν εχω βγει καθολου εθνικη μετα την αλλαγη.
Δεν το εκανα για τον συνδιασμο βεβαια. Οικονομικοι λογοι και καποια στιγμη θα αλλαξει και το μπροστα με Strada.

Μακραν το καλυτερο λαστιχο απο τα 3 που εχω δοκιμασει.

cbf 600 abs
05/02/2009, 17:39
ΤΕΛΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗΤΕΡΑ ΓΙΑ CBF600?

cbf 600 abs
05/02/2009, 17:47
ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΗΝΑΝ METZELER Z6 ΚΑΙ DUNLOP RoadSmart ΚΑΙ ΔΕ ΞΕΡΩ
ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.ΕΠΙΣΕΙΣ ΔΕ ΜΟΥ ΕΓΓΗΟΤΑΝ ΚΑΝΕΝΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΑΝ ΘΑ ΕΠΕΖΕ ΤΟ
ΤΙΜΟΝΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ 50 ΜΕ 90ΧΙΛ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΑΥΤΟ ΔΕ ΤΟ ΘΕΛΩ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ
ΤΙΠΟΤΑ?

makis206
06/02/2009, 02:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από cbf 600 abs
ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΗΝΑΝ METZELER Z6 ΚΑΙ DUNLOP RoadSmart ΚΑΙ ΔΕ ΞΕΡΩ
ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.ΕΠΙΣΕΙΣ ΔΕ ΜΟΥ ΕΓΓΗΟΤΑΝ ΚΑΝΕΝΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΑΝ ΘΑ ΕΠΕΖΕ ΤΟ
ΤΙΜΟΝΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ 50 ΜΕ 90ΧΙΛ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΑΥΤΟ ΔΕ ΤΟ ΘΕΛΩ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ
ΤΙΠΟΤΑ?

Τα Metzeler Z6 είναι άψογα λάστιχα για το CBFάκι, συνδιάζουν καλές επιδόσεις και αντοχή στο χρόνο, ότι πρέπει για το χαρακτήρα αυτής της μοτοσυκλέτας !

Έχε υπόψη σου ότι εδώ και κάμποσο καιρό βγήκαν και τα νέα Ζ6 με την ένδειξη "Interact" που είναι ακόμα καλύτερα στα περισσότερα σημεία απ'τα προηγούμενα ενώ είναι ακριβώς τα ίδια εμφανισιακά, θα σου πρότεινα να πας κατευθείαν σε αυτά !

Δες τα εδώ σε σύγκριση με τα παλιά :beer: :beer:


154446

chrisgl17
15/02/2009, 18:21
Εχει βαλει κανενας τα DUNLOP Roadsmart στο CBFακι του;;;:confused: :confused: :confused:

pektis
18/02/2009, 06:39
Pirelli diablo πιστεύω ότι είναι τα καλύτερα & τα πιο σταθερά...Έχω πάθει πλάκα!!!!:D

CBFMAN 600
03/04/2009, 12:26
Εβαλα στην καλη μου πριν απο 10 μερες περιπου τα bringestone bt 16.Αφου εγραψα περιπου
300 χλμ εντος ,εχτες πηγα με την καλη μου στην Επιδαυρο για καφε με δυο φιλους.
Απλα καταπληκτικα.Δεν μπορω να πω τιποτε αλλο.Χωρις να ζοριστω ιδιαιτερα οι στροφες περναγαν χωρις να το καταλαβω.Τα bt 16 ειναι πενταγομα πισω.Χρησιμοποιησα μονο το κεντρο και την μεσαια γομα.Η μηχανη επεφτε για πλακα.Η εμπιστοσυνη που σου εδινε το συνολακι ηταν φοβερη. Τα προηγουμενα λαστιχα μου ηταν
τα michelin 2ct,τα οποια εγραψαν 17.000 χλμ ,αντεχαν ακομα στα πλαινα τους αλλα....
Να σημειωσω οτι και με τα michelin εμπαινα αλλα οχι με την σιγουρια που μου δινουν τα bt 16.
Λιγη υπομονη να γραψω ακομα λιγα χιλιομετρακια και να τα ξανατσεκαρω.

road spirit
03/04/2009, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από CBFMAN 600
...Τα bt 16 ειναι πενταγομα πισω...

3γομα είναι το σωστό, και 5 "ζωνών"

όπως επίσης λάθος λέμε τα μέχρι τώρα "3γομα", τα οποία είναι 2γομα με 3 ζώνες...



το βτ16 (3 γόμες, 5 ζώνες) :


160336

road spirit
03/04/2009, 12:34
2γομο (3ζώνες) :


160337

CBFMAN 600
06/04/2009, 17:11
Συγνωμη για τις λαθος διατυπωσεις μου.

gml
07/05/2009, 15:53
για σας παιδια αν μπορειτε να με βοηθησετε γαι επιλογει ελαστικων θα το εκτιμουσα πολυ.
ειμαι αναμεσα απο 3 ελαστικα:το ενα ειναι το μπριτζεστον το βτ 021,το αλλο ειναι το πιρελι ροσσο και το τελευταιο απο μετζελερ ειναι το μετζελερ το μ1, το μετζελερ ροανττεκ ζ6 ιντερακτ
η το μετζελερ το μ3;

manhunter
07/05/2009, 15:57
Κανένα

Eίχα το hornet, το s ντε, με το φέρινγκ, και μετά από ψάξιμο κια προτροπή φίλων, έβαλα το BT-016.
Άλλη φάση

Βάλτο και θα με θυμηθείς...:lol:


:beer: :beer:

gml
07/05/2009, 15:58
για σας παιδια αν μπορειτε να με βοηθησετε γαι επιλογει ελαστικων θα το εκτιμουσα πολυ.
ειμαι αναμεσα απο 3 ελαστικα:το ενα ειναι το μπριτζεστον το βτ 021,το αλλο ειναι το πιρελι ροσσο και το τελευταιο απο μετζελερ ειναι το μετζελερ το μ1, το μετζελερ ροανττεκ ζ6 ιντερακτ
η το μετζελερ το μ3;

Road67
07/05/2009, 16:16
pirelli :D

gml
07/05/2009, 18:13
μου εχουν πει καλα λογια για το σπορτεκ μ1 και σπορτεκ μ3 τις μετζελεραλλα επιδει δεν τα εχω ξαναβαλει φοβαμαι λιγο

npat
07/05/2009, 19:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από gml
για σας παιδια αν μπορειτε να με βοηθησετε γαι επιλογει ελαστικων θα το εκτιμουσα πολυ.
ειμαι αναμεσα απο 3 ελαστικα:το ενα ειναι το μπριτζεστον το βτ 021,το αλλο ειναι το πιρελι ροσσο και το τελευταιο απο μετζελερ ειναι το μετζελερ το μ1, το μετζελερ ροανττεκ ζ6 ιντερακτ
η το μετζελερ το μ3;

To BT021 και το Z6 ανήκουν λίγο-πολύ στην ίδια κατηγορία των "τουριστάδικων" ελαστικών. Θα σου βγάλουν μπόλικα χιλιόμετρα αλλά για τους Ελληνικούς δρόμους ΙΣΩΣ σου φανούν λίγο σκληρά (εξαρτάται βέβαια και από την χρήση που θέλεις να κάνεις και τι απαιτήσεις έχει απ' αυτά)

Το M3 και το ΒΤ016 πάλι ανήκουν στην ίδια κατηγορία των "σπορ ελαστικών για δρόμο". Θα σου βγάλουν λίγα χιλιόμετρα αλλά η πρόσφυση που θα έχεις θα είναι καλύτερη (και η κορώνα τους αρκετά πιο γρήγορη).

Το Diablο Rosso, αν έχω καταλάβει καλά, είναι κάπου ανάμεσα στις δύο κατηγορίες (ούτε πολύ "σπορ" ούτε πολύ "τουριστάδικο").

Οπότε: Αν θέλεις πολλά χιλιόμετρα με αξιοπρεπή πρόσφυση αλλά όχι για πολλά-πολλά πάρε ένα από τα ΒΤ021 και Ζ6. Αν θέλεις κάτι πιο σπορ πάρε ένα από τα Μ3, ΒΤ016, και Diablo Rosso.

Και οι τρεις εταιρείες έχουν εξαιρετική φήμη οπότε ότι και να διαλέξεις (από την κάθε κατηγορία) είναι περισσότερο θέμα γούστου...


:wave2:

npat
07/05/2009, 19:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από gml
μου εχουν πει καλα λογια για το σπορτεκ μ1 και σπορτεκ μ3 τις μετζελεραλλα επιδει δεν τα εχω ξαναβαλει φοβαμαι λιγο

Το Μ1 καλύτερα να μην το προτιμήσεις μια και το Μ3 είναι ο αντικαταστάτης του...

gml
07/05/2009, 19:28
ειμαι απο κερκυρα αλλα οι δρομοι μας ειναι γυαλι κατω αλλα εγω κανω γυρω στα 300χμ καθε μερα αυτο με δυσκολευει τι να επιλεξω!

npat
07/05/2009, 19:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από gml
ειμαι απο κερκυρα αλλα οι δρομοι μας ειναι γυαλι κατω αλλα εγω κανω γυρω στα 300χμ καθε μερα αυτο με δυσκολευει τι να επιλεξω!

Τι είχες μέχρι τώρα? Και τι εντυπώσεις σου άφησε?

gml
07/05/2009, 19:53
εχω τα μαμα πιλοτ ροαντ!!αλλα ειναι χαλια!!

npat
07/05/2009, 19:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από gml
εχω τα μαμα πιλοτ ροαντ!!αλλα ειναι χαλια!!

Μετά το Pilot Road (*) ότι και να βάλεις θα σου φανεί τρομερή βελτίωση!

Μια και κάνεις πάρα πολλά χιλιόμετρα, δοκίμασε αν θες τα Ζ6 ή τα ΒΤ021 και βλέπεις στην επόμενη αλλαγή για κάτι πιο σπορ, αν δεν σε ικανοποιήσουν.

:wave2:

(*) Μιλάω για τα απλά τα Pilot Road, όχι τα Pilot Road 2 που είναι μια χαρά λάστιχο...

gml
07/05/2009, 20:00
ναι τα απλα ειναι!!εσυ ποια απο αυτα που λες ειναι καλυτερα

npat
07/05/2009, 20:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από gml
ναι τα απλα ειναι!!εσυ ποια απο αυτα που λες ειναι καλυτερα

Θα σε γελάσω... μην περιμένεις να δεις τεράστιες διαφορές (μεταξύ Ζ6 και ΒΤ021)! Πάντως αν θέλεις δοκίμασε και τα Rosso που είναι μια ενδιάμεση κατάσταση... Ίσως αυτά (τα Rosso) να είναι η καλύτερη επιλογή σου. Μπορεί (χωρίς να το ξέρω) να σου βγάλουν και καμιά 12-14 χιλιάδες χιλιόμετρα...

gml
07/05/2009, 20:12
εχω καταφερει και εχω παρει μια παρα πολυ καλη εκπτωσει στα ματζελερ και ειμαι αναμεσα απο ζ6 ιντερακτ και μ3 αλλα και τα βτ 021 γυρω εκει πανε 20 με 30 ευρω ποιο φτηνα!!και λεω μηπως επιδει τα μετζελερ ειναι ποιο ακριβα ειναι και καλυτερα!!

makis206
15/05/2009, 09:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από gml
για σας παιδια αν μπορειτε να με βοηθησετε γαι επιλογει ελαστικων θα το εκτιμουσα πολυ.
ειμαι αναμεσα απο 3 ελαστικα:το ενα ειναι το μπριτζεστον το βτ 021,το αλλο ειναι το πιρελι ροσσο και το τελευταιο απο μετζελερ ειναι το μετζελερ το μ1, το μετζελερ ροανττεκ ζ6 ιντερακτ
η το μετζελερ το μ3;

Αν θέλεις λάστιχα για πιο τουριστική χρήση θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα τα Z6 interact, το δικό μου φοράει τα παλιά Roadtech Z6 και έχω μόνο καλά λόγια να πω αλλά για τα interact άκουσα ακόμα καλύτερα σχόλια από φίλο που πριν φορούσε τα ίδια με τα δικά μου.

Τώρα σκέφτομαι να προχωρήσω κι εγώ σ'αντικατάσταση, έχουν ακόμα ψωμί βέβαια αλλά απ'την άλλη καλοκαίρι έρχεται, ας νοιώθω περισσότερο ασφαλής κι ας χαρώ το μηχανάκι μου περισσότερο. Μάλλον αυτή τη φορά θα προχωρήσω σε κάτι πιο σπορ, για το 016 της Bridgestone με βλέπω, ζεσταίνεται πιο γρήγορα, είναι λάστιχο με πιο "γρήγορη" κορώνα και αφού πάντα τ'αλλάζω πριν την ώρα τους ας μην πάω πάλι σ'ένα τουριστάδικο που τελειωμό δεν θά'χει..:lol:

Καμμιά γνώμη επί τούτου ; Νpat ακούει ; Road Spirit ;;;:p

npat
15/05/2009, 09:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206

Καμμιά γνώμη επί τούτου ; Νpat ακούει ; Road Spirit ;;;:p

Εγώ σήμερα πάω να βάλω το τέταρτο ή πέμπτο ζευγάρι Pilot Power. Κατά πως καταλαβαίνεται μ' αρέσουν, αν και βγάζουν ΛΙΓΑ χιλιόμετρα...

:wave2:

makis206
15/05/2009, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Εγώ σήμερα πάω να βάλω το τέταρτο ή πέμπτο ζευγάρι Pilot Power. Κατά πως καταλαβαίνεται μ' αρέσουν, αν και βγάζουν ΛΙΓΑ χιλιόμετρα...
:wave2:

Λες ε ; Περιμένω τον λαστιχά να με πάρει τηλέφωνο να μου δώσει τιμές και γι'αυτά, άντε να δούμε τι θα μου έρθει την τελευταία πάλι στιγμή..:lol:

Θενξ Νίκο :beer:

npat
15/05/2009, 09:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Λες ε ; Περιμένω τον λαστιχά να με πάρει τηλέφωνο να μου δώσει τιμές και γι'αυτά, άντε να δούμε τι θα μου έρθει την τελευταία πάλι στιγμή..:lol:


Απλά να σημειώσω ότι η κορώνα τους είναι αρκετά "απότομη" (περισσότερο από τα άλλα της κατηγορίας) και αυτό μπορεί να μην αρέσει σε κάποιους, καθώς και ότι να μην περιμένες (από το πίσω) να σου βγάλει πάνω από 10000 χιλιόμετρα---πιθανώς ούτε τόσα.

makis206
15/05/2009, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Απλά να σημειώσω ότι η κορώνα τους είναι αρκετά "απότομη" (περισσότερο από τα άλλα της κατηγορίας) και αυτό μπορεί να μην αρέσει σε κάποιους, καθώς και ότι να μην περιμένες (από το πίσω) να σου βγάλει πάνω από 10000 χιλιόμετρα---πιθανώς ούτε τόσα.

Νίκο... σε 3 χρόνια έχω κάνει μόλις 21500, μια χαρά είναι τα 10000 :lol:

Αφού τα Roadtech έχουν βγάλει 14000 και βγάζουν άλλα τόσα όπως δείχνουν όμως τα πρόλαβε η ξεραϊλα..:p

road spirit
15/05/2009, 10:08
βάλε τα, ακούγονται τα καλύτερα για το BT16

τιμή όμως? έχω βρει αγγλικό μαγαζί που δίνει το ζευγάρι 185 λίρες!!!!

LogOutGoRide
15/05/2009, 10:12
Έχω τα ΒΤ016 3 μήνες .
Εντυπώσεις :Νομίζω οτι έχω άλλη μηχανή .Θέλει όμως τον χρόνο του να ζεσταθεί ,όπως όμως συμβαίνει με όλα τα λάστιχα (εντάξει ας κάνω 2 γύρους παραπάνω να τα έχω έτοιμα για την superpole )
Για την διάρκεια δεν μπορώ να ξέρω ακόμα ,αλλά είναι πολύ σχετικό με την χρήση που κάνεις :wave2:

edit: Μην πω πόσο τα έβαλα (με ένα ζευγάρι γωνιακές βαλβίδες) γιατί :blush:

makis206
15/05/2009, 10:30
Μόλις μιλήσαμε στο τηλέφωνο, 320 μου είπε τα Michelin και 330 τα Bridgestone. Ενημερωτικά ρώτησα και για τα Metzeler Ζ6 interact και μου τα βάζει με 360. Μια χαρά μου ακούγονται οι τιμές, μάλλον στα 016 θα πάω αλλά μέχρι το μεσημέρι μπορεί ν'αλλάξω χίλιες γνώμες πάλι..:lol:

Ευχαριστώ πολύ παιδιά !:beer: :beer:

makis206
15/05/2009, 11:40
Αύριο :D


163692

gml
15/05/2009, 22:50
παιδια αυριο θα βαλω το μετζελερ μ3!!!!το αποφασισα επιτελους!!!!περιμενετε εξελιξεις!!!!!

power hornet
15/05/2009, 23:46
καλη επιλογη φιλε μου ειναι το m3 τοεχδω δοκιμασει και εγω και βγαζει και χλμ.

makis206
16/05/2009, 17:02
Tην τύχη μου μέσα... τα λάστιχα υπέροχα.. τώρα δεν μου φτάνει η μηχανή....:sad:



:lol:

LogOutGoRide
16/05/2009, 18:12
Με γειές καλοφάγωτα και καλόστριφτα :beer:

Πες εντυπώσεις ντε ,είχαμε ή όχι δίκιο ; :wave2:

makis206
16/05/2009, 22:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από honda kos
Με γειές καλοφάγωτα και καλόστριφτα :beer:
Πες εντυπώσεις ντε ,είχαμε ή όχι δίκιο ; :wave2:

Δεν έγραψα επίτηδες μιας και βρίσκομαι στη φάση που περάσανε όλοι όσοι αλλάξανε τα τουριστάδικα με κάτι πιο σπορ, άμα γράψω θα πάνε όλοι για Bridgestone :lol:

Mια βόλτα έκανα μετά την τοποθέτηση, Χανιά Ρέθυμνο κι'αντίστροφα, περίπου 120 χιλιόμετρα δηλαδή. Παρόλο που ήταν τα πρώτα τους χιλιόμετρα που -υποτίθεται ότι :D- πρέπει να γίνονται προσεκτικά, η αίσθηση που μου έδωσαν είναι ότι το μηχανάκι είναι λίγο γι'αυτά τα λάστιχα..:lol:

Πραγματικά μου άφησαν τις καλύτερες εντυπώσεις τις πρώτες αυτές στιγμές, μακάρι να είναι έτσι μέχρι το τέλος της ζωής τους κάτι που πιστεύω ότι θα ισχύει, έχω ανάγκη από άλογα τώρα γμτ.....:bigcry:

Μόλις συμπληρωθούν αρκετά θα γράψω περισσότερα, μέχρι στιγμής είχατε πόλυτο δίκιο πάντως και σας υπέρευχαριστώ !


:beer:

gml
19/05/2009, 21:09
παιδια εβαλα το μετζελερ μ3 τελικα και εχω να πω τα καλυτερα μεχρι στιγμης,οχι επιδει το εβαλα εγω αν ηταν κατι στραβο η υπαρξει στην πορεια κατι σταβο (χτυπα ξυλο) θα το πω γιατι δεν παιζουμε με την ασφαλεια μας....λοιπον εχω κανει 670κμ μεχρι τωρα και το λαστιχο αποδιδει παρα πολυ καλα ζεστενει γρηγορα σχετικα και μπαινω με πολυ ασφαλεια στις στροφες η μπροστα ροδα συμπεριφερεται αψογα κυριως στην εξοδο απο την στροφη ειναι λες και με παει μονη της η μηχανη...τωρα για διαρκεια θα διξει αν και πολυ φιλοι του φορουμ λενε οτι εχουν και διαρκεια......επισεις το φρεναρισμα βελτιωθηκε κατα 80% και υποψιν σε γλυστερες ασφαλτους....βεβαια φορουσα τα μισελεν πιλοτ ροαντ:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :......
ελπιζω να βοηθησα καποιους που ψαχνουν οπως εψαχνα και εγω πριν 10 μερες...............

μετζελερ μ3 λοιπον:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

gml
19/05/2009, 21:12
παιδια εβαλα το μετζελερ μ3 τελικα και εχω να πω τα καλυτερα μεχρι στιγμης,οχι επιδει το εβαλα εγω αν ηταν κατι στραβο η υπαρξει στην πορεια κατι σταβο (χτυπα ξυλο) θα το πω γιατι δεν παιζουμε με την ασφαλεια μας....λοιπον εχω κανει 670κμ μεχρι τωρα και το λαστιχο αποδιδει παρα πολυ καλα ζεστενει γρηγορα σχετικα και μπαινω με πολυ ασφαλεια στις στροφες η μπροστα ροδα συμπεριφερεται αψογα κυριως στην εξοδο απο την στροφη ειναι λες και με παει μονη της η μηχανη...τωρα για διαρκεια θα διξει αν και πολυ φιλοι του φορουμ λενε οτι εχουν και διαρκεια......επισεις το φρεναρισμα βελτιωθηκε κατα 80% και υποψιν σε γλυστερες ασφαλτους....βεβαια φορουσα τα μισελεν πιλοτ ροαντ:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :......
ελπιζω να βοηθησα καποιους που ψαχνουν οπως εψαχνα και εγω πριν 10 μερες...............

μετζελερ μ3 λοιπον:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

chrisgl17
04/06/2009, 00:00
Εχθές έβαλα τα strada και σε λίγο καιρό θα έχω και μια ''γνώμη''.

chrisgl17
04/06/2009, 00:03
Άλλαξα μαζί και λάδια.Απο motul σε castrol τεράστια η διαφορά,τελείως αθόρυβα!!!

tasos4606
17/06/2009, 12:15
Λοιπόν, ας πω και εγώ τη γνώμη μου.
Όπως παρέλαβα το μηχανάκι, φόραγε Michelin Pilot Road τα οποία και κράτησα για 19,000 χιλιόμετρα!!!
Επόμενη επιλογή και τοποθέτηση ήταν τα MIchelin Pilot Power. Παπάδες κάνανε τα power,
(αλλά επειδή κάποιος δεν με πολυσυμπαθούσε μου έβαλε 3 πρόκες στο πίσω λάστιχο!!!)
Τώρα φοράει η καλή μου τα Bridgestone Battlax BT014, πολύ καλό λάστιχο, αργεί λίγο να ζεσταθεί,
αλλά μόλις ζεσταθεί είναι απλά απίστευτο!!! Μοναδικό μειονέκτημα που έχει είναι η πολύ μικρή διάρκεια ζωής, Τώρα έχουν σχεδόν 9,000 χλμ και θέλουν αλλαγή...
Επόμενη επιλογή και τοποθέτηση -σε λίγες μέρες- θα είναι τα Michelin Pilot Road 2!
Έχουν και διπλή γόμα (πιο σκληρό στη μέση, πιο μαλακό στις άκρες) καλή διάρκεια ζωής -λένε μερικοί για 15,000χλμ- και ότι είναι βεντούζα σε στεγνό και σε βρεγμένο!!! Επιπλέον είναι λάστιχο που είναι και πιο κοντά στον πραγματικό χαρακτήρα του CBF, άρα κατά τη γνώμη μου είναι ιδανικό για αυτό το μηχανάκι... Σε λίγες ημέρες θα σας πώ πιο συγκεκριμένα...
Αναμείνατε...

chrisgl17
17/06/2009, 16:22
Τελικά το λαστιχάκι super παιδιά,πολύ καλό πάτημα και χωρίς γλιστρήματα!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Sotirios
19/10/2009, 22:58
Pilot road 2 εδώ και ένα χρόνο παίδες με 14000 χιλιόμετρα και από ψωμί έχει μπόλικο. Σε αντίθεση με τα road τα οποία είχαν τετραγωνιστεί λόγω αρκετής Εθνικής οδού λόγω των 2 γομών είναι κομπλέ. Από κρατήματα πολύ καλύτερα από τα Pilot road , αλλά δεν μπορώ να πώ οτι θέλω και άλλα άλογα όπως με τα λάστιχα που έβαλε ο γνωστός μας spameras makis 206.:D ....εξαιρώντας βέβαια τα χλμ που γράφτηκαν στην ελβετία που σχεδόν έξυνες μασπιέ χωρίς να αγχώνεσαι για γλιστρίματα. Βάζοντας πίεση 36 μπρός πίσω αντί για 40 42 που λέει η μαμά honda έχω την εντύπωση πως βελτιώνεται αισθητά το κράτημα, χάνοντας λίγο στην ευκολία κλίσης...
αυτά .-

makis206
20/10/2009, 00:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sotirios
...αλλά δεν μπορώ να πώ οτι θέλω και άλλα άλογα όπως με τα λάστιχα που έβαλε ο γνωστός μας spameras makis 206.:D

Μεγάλο μερίδιο της ιπποδύναμης φέρει και το χρώμα της μηχανής βέβαια, για να 'ξηγιόμαστε έτσι;:D


Γεια σου ρε Σωτήρη! :lol: :beer:

pekou
08/11/2009, 12:14
.

pekou
08/11/2009, 12:45
Διάβασα σχεδόν όλα τα ποστ και μπορώ να πω ότι βοηθήθηκα παρά πολύ. είχα το 600 και πέρσι απέκτησα το 1000 (με ABS πάντα). Εδώ έχω το εξής θέμα, είμαι ανάμεσα από Pilot Road 2, BT 014 και Roadtec Z6 άλλα με ενδιαφέρει το λάστιχο να έχει καλή απόδοση και σε βρεγμένο οδόστρωμα άλλα να έχει και κάποια αντοχή ( στο 600 σε 1,5 χρόνο έκανα περίπου 42000!!! Φανταστείτε κάθε 5000 να θέλω λάστιχα!!!!!! ) το αναφέρω γιατί είμαι φανατικός 2τροχος και έχω ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ 2 τροχούς. Θέλω την γνώμη σας λοιπόν για τις επιδόσεις τους σε βρεγμένο οδόστρωμα άλλα και αντοχής η αν υπάρχει κάποιο άλλο δοκιμασμένο λάστιχο.
Ελπίζω να μην σας κούρασα, ευχαριστώ.

George20vt
08/11/2009, 17:59
Απλά ξεχνάς τα ΒΤ014 από τις επιλογές σου, αν θες χιλιομετρική απόδοση.

Στο δικό μου 1000, τα προσφάτως τοποθετημένα Diablo Rosso αρχίζουν και μου αρέσουν πολύ :D

pekou
08/11/2009, 18:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από George20vt
Απλά ξεχνάς τα ΒΤ014 από τις επιλογές σου, αν θες χιλιομετρική απόδοση.

Στο δικό μου 1000, τα προσφάτως τοποθετημένα Diablo Rosso αρχίζουν και μου αρέσουν πολύ :D
στο νερο τι λενε???

George20vt
08/11/2009, 22:21
Τα ΒΤ-014 τα φορούσε φίλος οπότε δεν έχω ιδία άποψη πέραν του ότι του έβγαλαν πολύ λίγα χιλιόμετρα.

Εγώ φορούσα τα ΒΤ-016 (που αν δεν κανω λάθος είναι ο αντικαταστάτης του ΒΤ-014) και δεν πρόλαβα ουσιαστικά να πατήσω νερό μιας και με έβγαλαν 4 μήνες, Ιούνιο - Σεπτέμβριο, σκάρτα 8.000 χλμ

Η συμπεριφορά τους στις λίγες βροχές που πρόλαβαν τον Σεπτέμβρη δε μπορώ να πω ότι ήταν αντιπροσωπευτική του ελαστικού μιας και ήταν ήδη αρκετά φθαρμένα. Στο στεγνό μου άρεσαν πολύ όσο ήταν καινούργια, αλλά σε γενικές γραμμές δε θα έλεγα ότι ταιριάζουν και τόσο στο χαρακτήρα του CBF...

pekou
09/11/2009, 01:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από George20vt
Τα ΒΤ-014 τα φορούσε φίλος οπότε δεν έχω ιδία άποψη πέραν του ότι του έβγαλαν πολύ λίγα χιλιόμετρα.

Εγώ φορούσα τα ΒΤ-016 (που αν δεν κανω λάθος είναι ο αντικαταστάτης του ΒΤ-014) και δεν πρόλαβα ουσιαστικά να πατήσω νερό μιας και με έβγαλαν 4 μήνες, Ιούνιο - Σεπτέμβριο, σκάρτα 8.000 χλμ

Η συμπεριφορά τους στις λίγες βροχές που πρόλαβαν τον Σεπτέμβρη δε μπορώ να πω ότι ήταν αντιπροσωπευτική του ελαστικού μιας και ήταν ήδη αρκετά φθαρμένα. Στο στεγνό μου άρεσαν πολύ όσο ήταν καινούργια, αλλά σε γενικές γραμμές δε θα έλεγα ότι ταιριάζουν και τόσο στο χαρακτήρα του CBF...

Όταν έχεις μόνο 2τροχους η απόφαση για τα ελαστικά είναι κάπως δύσκολη. Τα περισσότερα είναι φτιαγμένα για στεγνούς δρόμους. Στο 600ακι μου είχα τα BT57F, δεν λέω καλό λάστιχο αλλά αυτά που ακούω τώρα τελευταία για προβληματικές παρτίδες με βάζουν σε σκέψεις. Μάλλον θα πάω για τα POWER ROAD 2, από αυτά που έχω διαβάσει καλύπτουν στεγνούς κ βρεγμένους δρόμους (βέβαια μεγάλη διαφορά να τα διαβάζεις από το να τα έχεις οδηγήσει).

zephyr1
09/11/2009, 01:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από pekou
στο νερο τι λενε???

Σαν το pilot road 2 στο νερο δεν υπαρχει,michelin rules,βαλτο και θα με θυμηθεις.:winka:

pekou
10/11/2009, 02:43
πηγα σημερα και τα ειδα ( power road 2 kai to z6 )
μπορω να πω οτι εφαγα ενα σοκ!!!!!! 300+ ρε π......τη μου??????
το γαμ....νε λιγο το θεμα στης τιμες.
ξερει κανεις καπου με καλυτερη τιμη???
μου ειπαν 310 στο χερι και 340 στην μηχανη!!!!!!!!

sarkuthelos
03/12/2009, 00:21
SPORTMAX D208 ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΙΣΩΣ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΛΑΣΤΙΧΑ.

pekou
09/12/2009, 00:47
τελικα εβαλα τα power road 2. μια χαρα ειναι μεχρι στιγμης. σουπερ θα ελεγα και στην βροχη. τα βρηκα 290 με την τοποθετηση. η καλυτερη τιμη που βρηκα στην αγορα.

zephyr1
09/12/2009, 01:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από pekou
τελικα εβαλα τα power road 2. μια χαρα ειναι μεχρι στιγμης. σουπερ θα ελεγα και στην βροχη. τα βρηκα 290 με την τοποθετηση. η καλυτερη τιμη που βρηκα στην αγορα.

:beer: :beer: :beer:

Δωστου λιγο χρονο και μετα εχεις συμπεριφορα σαν στεγνο.:winka:

binzis
09/12/2009, 09:30
Έβαλα πριν 15 μέρες τα Pirelli Angel st.
Από την πρώτη κιόλας βόλτα, ένιωθα ότι οδηγούσα άλλη μοτοσικλέτα.
Τέλος μικροσυντονισμούς, τέλος ψιλοτρέμουλο στα 70-90 km/h.
Καμία σχέση με τα bt-21 που φορούσα πριν.
Σήμερα και μετά από ήδη 2000km, μπορώ να πω, ότι είναι τέλεια για το cbfάκι μου και τα προτείνω ανεπιφύλακτα.:winka:

taxidriver109
11/02/2010, 18:48
εχει κανεις γνωμη για τα pirelli diablo strada θελω να τα αλλαξω απο τα bridgestone bt 57 που φοραω σχετικα ειμαι ευχαριστημενος απο αυτα και μου κρατησαν και 25000 με αρκετα καλη αποδοση τωρα τα συγκεκριμενα pirelli κρατανε καμμια 20000?θα ηθελα γνωμη απο αυτους που τα φοραν

taxidriver109
18/02/2010, 01:24
κανεις δεν ταχει........

MvP
23/02/2010, 01:05
Καλημερα, επειδη σιγα-σιγα ερχεται η ωρα να αλλαξω και εγω με την σειρα μου λαστιχακια, υπαρχει καμια καλη και οικονομικη προταση? Ακομα και απο εξωτερικο και ebay..:)
Η χρηση ειναι 80-20 θα ελεγα, κυριως αρκετα μεγαλες αποστασεις εντος της Αθηνας. Αλλα απο την αλλη στα ταξιδια τα 200Kmh^-1 ειναι σιγουρα.

Λοιπον..........?:)

power hornet
23/02/2010, 12:25
εγω παντος στην σφιγγα μου αυριο παω για λαστιχα,λεω να ξαναβαλω τα μ3 μου τα δινει και ο λαστιχας μου γυρω στα 350ευρω καλα πιστευω οτι ειναι.

DES
05/04/2010, 12:05
καλως ήρθα στην παρέα σας κύριοι. το θέμα με τα λάστιχα είναι λίγο ιδιαίτερο. εγώ πιστεύω ότι ένα μικρό ρόλο παίζει και ο αναβάτης, ο τρόπος οδήγησης και ο τόπος οδήγησης. Πάντως επειδή το έψαξα λίγο το θέμα ''tyre shop'' Λ.ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 38. Εχει πάρα πολύ καλές προσφορές.ολα τα λάστιχα που προαναφέρθηκαν αρχίζουν απο 240 και πάνε το πολύ μέχρι 310:eek:

ON-OFF
12/04/2010, 14:41
http://stores.shop.ebay.co.uk/LM-Motorcycle-Spares-Online__W0QQ_armrsZ1QQ_fsubZ20617393

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΑΛΑΝΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΤΗΝ ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ
ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ ΑΓΟΡΑ ΑΠΟ ΑΓΓΛΙΑ.
Η ΣΕΛΙΔΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΕΧΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΑ ΤΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ
ΠΗΡΑ ΠΡΙΝ 1 ΜΗΝΑ ΤΑ CONTINENTAL CONTIFORCE 213 ΕΥΡΟΠΟΥΛΑ ΜΕ ΤΑ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ
ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΕΒΡΙΣΚΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 380 ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.
ΠΕΡΙΤΟ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ ΤΟΥ 2009.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ ΔΕΝ ΑΝΑΓΡΑΦΕΙ ΣΤΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΜΑΙΛ.
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΠΟΛΥ ΕΞΥΠΗΡΕΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΕΝΤΟΣ 1 ΕΒΔΟΜΑΔΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ.

MvP
13/04/2010, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από ON-OFF
http://stores.shop.ebay.co.uk/LM-Motorcycle-Spares-Online__W0QQ_armrsZ1QQ_fsubZ20617393

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΑΛΑΝΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΤΗΝ ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ
ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ ΑΓΟΡΑ ΑΠΟ ΑΓΓΛΙΑ.
Η ΣΕΛΙΔΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΕΧΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΑ ΤΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ
ΠΗΡΑ ΠΡΙΝ 1 ΜΗΝΑ ΤΑ CONTINENTAL CONTIFORCE 213 ΕΥΡΟΠΟΥΛΑ ΜΕ ΤΑ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ
ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΕΒΡΙΣΚΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 380 ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.
ΠΕΡΙΤΟ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ ΤΟΥ 2009.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ ΔΕΝ ΑΝΑΓΡΑΦΕΙ ΣΤΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΜΑΙΛ.
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΠΟΛΥ ΕΞΥΠΗΡΕΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΕΝΤΟΣ 1 ΕΒΔΟΜΑΔΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ.

Ευχαριστωωω!!:beer: :beer: :beer:

pektis
13/04/2010, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από taxidriver109
κανεις δεν ταχει........

Eιχα τα pirelli diablo...για τα rosso δεν ξερω...
Γενικα με τα diablo ειχα μεινει πολυ ευχαριστημενος...
Ζεστενονται πολυ ευκολα και κρατανε πολυ καλα στο δρομο...
Το μονο ''μειονεκτημα'' ειναι οτι βγαζουν 18,000χλμ..(που και παλι δεν ειναι λιγα).:wave2:

Nostra
13/04/2010, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από pektis
Το μονο ''μειονεκτημα'' ειναι οτι βγαζουν 18,000χλμ...:wave2:

ενω πόσα έπρεπε να βγάζουν... ? :confused:

McGyver
13/04/2010, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
ενω πόσα έπρεπε να βγάζουν... ? :confused:

18.500

pektis
15/04/2010, 13:03
Ρε 'σεις μη βαρατε...
Αλλοι εχουν συνηθισει τουρισταδικα λαστιχα που βγαζουν παραπανω χιλιομετρα γι'αυτο το ειπα...:beer:
Τα diablo δεν ειναι!

arazw.ara.zw
05/05/2010, 08:04
Καλησπέρα και από μένα.
Όλο το θέμα με τα λάστιχα παιδια είναι τι χρήση θέλει να κάνει ο καθένας.Δυστυχώς πάντως η ποιότητα των Ελληνικών δρόμων είναι τέτοια που επιβάλλει τη χρήση μαλακών ελαστικών.
Άν θέλουμε ελαστικά για καλό κράτημα και ανεκτή χιλιομετρική απόδοση η κατηγορία supersport ελαστικών ( pirelli diablo rosso,metzeler sportec m5,michelin pilot power kai power pure,dunlop qualifier2 kai sportsmart,continental sportattack,avon viper 2sport ,bridgestone bt-016 kok) είναι η καλύτερη επιλογή.Εγω στο δικό μου cbf φοράω ta continental sportattack τα οποία αγόρασα 280 ευρώ στο Ηράκλειο.Το πάτημα της μηχανής άλλαξε ριζικά σε σχέση με τα στοκ ελαστικά bt-57 αλλά αν κάποιος περιμένει απο τα παραπάνω λάστιχα πάνω απο 10000 (στην περίπτωση των cbf600 γιατί στα μεγάλα superbike μετα βίας ξεπερνουν τα 6000)χιλιόμετρα καλύτερα να κοιτάξει στην κατηγορία sporttouring.
Τα sport touring είναι αξιοπρεπέστατα οσον αφορά το κράτημα αν και δύσκολα θα δείτε όλο το λάστιχο πατημένο και μεγάλες κλίσεις στις στροφές,αλλα είναι άψογα σε χιλιομετρική απόδοση ( με λογική χρήση ξεπαρνούν και τα 20000χμ.Καλές προτάσεις είναι
Metzeler raodtec z6 interact
Continental roadattack2
Michelin pilot road 2
Dunlop roadsmart
Pirelli diablo strada
Bridgestone bt-023
H πραγματικότητα λέει οτι όποιο και απο τα ελαστικά αυτά επιλέξουμε απο οποιαδήποτε κατηγορία θα μέινουμε ευχαριστημένοι όλοι εμείς οι μέσοι αναβάτες. Αρκει να μην πέσουμε στην παγίδα να συγκρίνουμε ελαστικά άλλων κατηγοριών.Π.χ. τυχαία μια σύγκριση Το bt-023 δεν έιναι χειρότερο λάστιχο από το avon viper 2 supersport (παιρνω αυτό επειδή δεν ειναι πολύ γνωστό) επειδή το avon κρατάει καλύτερα!Είναι λογικό να κρατάει καλύτερα επειδή είναι άλλης κατηγορίας.
Πάντα η σύγκριση με λάστιχα ίδιας κατηγορίας,Ελπίζω να βοήθησα χαιρετώ τους πάντες

makis206
05/05/2010, 08:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από arazw.ara.zw
Ελπίζω να βοήθησα χαιρετώ τους πάντες

Αρκετά χρήσιμο το ποστ σου, να είσαι καλά σύντεκνε!

:beer: :beer:

MvP
17/05/2010, 19:31
Παιδια φοραει κανεις τα Metzeler M1 ? Λεω να τα παρω μιας και τα βρηκα σε καλη τιμη!

arazw.ara.zw
18/05/2010, 05:02
Τα Μ1 δεν είναι (ή μάλλον δεν ήταν)κακά λάστιχα όταν παρουσιάστηκαν περίπου το 2000.Ανήκει στην κατηγορία supersport αλλά έχει αντικατασταθεί από τα sportec M3 αρχικά τα οποία με τη σειρά τους αντικαταστάθηκαν φέτος από τα sportec M5. Το μειωνέκτημα τους σε σχέση με τον σύγχρονο ανταγωνισμό είναι η μικρότερη διάρκεια ζωής.μιλάμε Λοιπόν για λάστιχο με τεχνολογία γομας 10 χρόνια πίσω. Τώρα πάντως που παρουσιάστηκαν τά Μ5 δίνονται σε καλές προσφορές τά Μ3. Εδώ στην κρήτη στις διαστάσεις του cbf τά βρίσκω γύρω στα 250 ευρώ. Επίσης καλή επιλογή για φθηνό λάστιχο το οποίο υστερεί λίγο σε σχέση με τον ανταγωνισμό αλλά είναι αξιοπρεπέστάτο και σε κράτημα και σε διάρκεια είναι τα dunlop qualifier (τά πρώτα όχι τα 2 που παρουσιάστηκαν το 2008)γύρω στα 230 ευρώ.

gfourlias
18/05/2010, 07:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από arazw.ara.zw

Πάντα η σύγκριση με λάστιχα ίδιας κατηγορίας,Ελπίζω να βοήθησα χαιρετώ τους πάντες

Ισως το πιο κατατοπιστικό και από ποστ που διάβασα!
Βοηθά τους άσχετους έως τους λίγο άσχετους να επιλέξουν ελαστικά.
(δηλώνω παντελώς άσχετος με φρεσκοαγορασμένη CBF500 που θέλει λάστιχα)

Ευχαριστώ.

takis76
15/06/2010, 13:12
Παιδιά, σήμερα έβαλα νέα πατούμενα, τα pilot road 2 (κόστος 320? τοποθετημένα και ζυγοσταθμισμένα). Αν και πολύ νωρίς ακόμα, οι εντυπώσεις είναι πολύ καλές! τα προηγούμενα ήταν τα pilot road της μαμάς του και μου έβγαλαν 32000χλμ (περισσότερο τετραγωνίστηκαν παρά εξάντλησαν το πέλμα τους πάντως)

teo4554
09/08/2010, 19:03
καλησπερα παιδια...καινουργιος στο forum....
cbf 600S του 2005...
pirelli diablo...πολυ καλο λαστιχο...αν και πλησιαζει η ωρα της αλλαγης μαλλον παλι τα ιδια θα προτιμησω....

captajohn
11/08/2010, 11:48
Έχω γράψει ήδη 1000 Km με τα Dunlop Sportmax Roadsmart και μπορώ να πω άφοβα ότι πρόκειται για άριστα ελαστικά. Δεν ξύνω γόνατα. Προτιμώ χαλαρά ταξίδια μέχρι 170, αλλά και καθημερινά στην πόλη ζεσταίνονται γρήγορα. Μου στοίχισαν 280 ευρώ.

ON-OFF
20/08/2010, 05:05
ΑΛΑΝΙΑ ΕΓΩ ΜΩΛΙΣ ΦΟΡΕΣΑ ΤΑ PIRELLI DIABLO CORSA
ΙΣΑ ΠΟΥ ΤΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΑ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΟΙ ΚΟΛΕΣ ΚΑΜΙΑ 500 ΧΛΜ
ΚΑΛΗ ΑΙΣΘΗΣΗ ΜΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΛΑΓΙΑΖΕΙ ΠΟΙΟ
ΕΥΚΟΛΑ ΤΟ ΜΟΤΕΡ. ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.
ΑΓΟΡΑ ΑΠΟ ΑΓΓΛΙΑ ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ 210 ΕΥΡΟ ΜΕ ΤΑ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ

anixneyths
08/10/2010, 20:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από ON-OFF
ΑΛΑΝΙΑ ΕΓΩ ΜΩΛΙΣ ΦΟΡΕΣΑ ΤΑ PIRELLI DIABLO CORSA
ΙΣΑ ΠΟΥ ΤΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΑ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΟΙ ΚΟΛΕΣ ΚΑΜΙΑ 500 ΧΛΜ
ΚΑΛΗ ΑΙΣΘΗΣΗ ΜΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΛΑΓΙΑΖΕΙ ΠΟΙΟ
ΕΥΚΟΛΑ ΤΟ ΜΟΤΕΡ. ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.
ΑΓΟΡΑ ΑΠΟ ΑΓΓΛΙΑ ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ 210 ΕΥΡΟ ΜΕ ΤΑ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ

είναι εύκολο να μας δώσεις link;

Πάντως με μια σύντομη μου "anixneysh" τα βρήκα και εγώ με μεταφορικά στα 202 ευρώ.:wave2:
Στο Ellada πόσο πουλιούνται; Η τοποθέτηση πόσο πήγε; Αξίζει ο κόπος;

:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

dimdil
19/11/2011, 15:13
bt 023 για μενα απο σημερα!!! 285 ερος!!!! ειχα τα μαμισια pilot road--δεν ειχα ιδιαιτερο παραπονο!!! μου τα προτεινε για την μηχανη μας!! ετσι κι αλλιως τα ειχα στο νου!!! τωρα μετα απο λιγο στρωσιμο ελπιζω να μεινω ευχαριστημενος!!!

revenger
20/11/2011, 16:59
Μήπως έχει δοκιμάσει κάποιος τα PILOT ROAD 3 ;

zephyr1
20/11/2011, 18:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από revenger
Μήπως έχει δοκιμάσει κάποιος τα PILOT ROAD 3 ;

2ημερο σερρες,1 μερα μεγαρα, και οδικως γυρω στα 5000χλμ.

Εχω ξεκινησει απο τα pilot road 1-2-3 ,τα τελευταια χρονια δεν φοραω τπτ αλλο ,εκτος απο ενα διαλλειμα με τα bt021 ,τα οποια εβγαλα πριν τελειωσουν και ξαναεπεστρεψα στα pilot .

Μιλαμε το λαστιχο ειναι το ενα καλυτερο απο το αλλο,το καινουργιο ειναι εξιδικευμενο για βροχη αλλα σ'ολα τα τερεν συμπεριφερεται αψογα.

Πολιτικο λαστιχο με ανοχη 15.000χλμ. ανετα.

Ααα σε fazer 1000 τα φοραω.

revenger
20/11/2011, 18:58
Βt021 αυτά φοράω τώρα και θέλω να κάνω αλλαγή.
Έχω κάνει 14000 χιλ.ειναι σε πολύ καλή κατάσταση αλλά τα έχω σχεδόν 3 χρόνια.
Σου φάνηκαν πιο σπορ από τα Bri/stone ;
Τα έχω βρει τοποθετημένα 290 ε :wave2:

zephyr1
20/11/2011, 19:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από revenger
Βt021 αυτά φοράω τώρα και θέλω να κάνω αλλαγή.
Έχω κάνει 14000 χιλ.ειναι σε πολύ καλή κατάσταση αλλά τα έχω σχεδόν 3 χρόνια.
Σου φάνηκαν πιο σπορ από τα Bri/stone ;
Τα έχω βρει τοποθετημένα 290 ε :wave2:

Πιο σπορ δεν θυμαμαι να σου πω ,αυτο που θυμαμαι ειναι οτι τα bri/stone ηταν αψυχολογητα,δεν μπορουσα να το καταλαβω αυτο το λαστιχο,εκει που ειχε ζεσταθει ,ξαφνικα γλυστραγε χωρις λογο,αυτο με τρομαξε και ξαναγυρισα στα pilot.Μπορει να ειναι πιο σπορ αλλα εγω δεν το ενιωσα ετσι,και αν το ενιωσα η αψυχολογητη συμπεριφορα του υπερισχυσε.

Το pilot road3 μιλαμε σου λεει σε τι κατασταση βρισκεται.Ζεστενεται και τελος,μετα ασχολεισαι με την οδηγηση.Στην βροχη σαν στεγνο.
Σταματαω ομως γιατι θα θεωρηθει διαφημιση.

Η τιμη ειναι σουπερ.
:beer:

revenger
20/11/2011, 20:36
Σε ευχαριστώ για την γρήγορη ενημέρωση το εκτιμώ βαθύτατα.
Έχω ένα Ηonda CBF 600
Αυτό που αναφέρεις με το ξάφνιασμα του γλιστρήματος το εχω πάθει.
Με τα PILOT ROAD δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα , απλώς τρωγότανε πιο εύκολα η γόμα .
Το Bri/stone είναι πιο τουριστάδικο μάλλον.
Αν χρειαστείς κάτι η διεύθυνση είναι για τα ελαστικά

http://www.tyreshop.gr/Content.php?PageId=221&Language=el :wave2:

zephyr1
20/11/2011, 20:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από revenger
Σε ευχαριστώ για την γρήγορη ενημέρωση το εκτιμώ βαθύτατα.
Έχω ένα Ηonda CBF 600
Αυτό που αναφέρεις με το ξάφνιασμα του γλιστρήματος το εχω πάθει.
Με τα PILOT ROAD δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα , απλώς τρωγότανε πιο εύκολα η γόμα .
Το Bri/stone είναι πιο τουριστάδικο μάλλον.
Αν χρειαστείς κάτι η διεύθυνση είναι για τα ελαστικά

http://www.tyreshop.gr/Content.php?PageId=221&Language=el :wave2:

Ετσι.
Σου δινω και γω λινκ του λαστιχα μου, εδω (http://www.motoracer.gr/htm/epikoinwnia.htm) ,δεν ξερω που μενεις και αν σε βολευει,αλλα παρε ενα τηλ. ζητα τον Αντωνη ή τον Δημητρη ,πες τους την τιμη που εχεις βρει και οτι περνεις εκ μερους του Πανου απο λουτσα ,αν μπορουν θα σε φτιαξουν ,τα παιδια ειναι σουπερ.

Να εισαι καλα ,καλους δρομους να χεις.

dimdil
21/11/2011, 16:30
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από revenger
Μήπως έχει δοκιμάσει κάποιος τα PILOT ROAD 3 ;

ημουν αναμεσα σ αυτα και στα 023!! παρολο που ειχαν 5 ευρω διαφορα ο τυπος επεμενε οτι καταλληλοτερα για το cbf ειναι τα 023!! για τα mishelin pilot road 3 ειπε οτι αργουν να ζεσταθουν και ειναι για βαρυτερες/γρηγοροτερες μηχανες!!--δεν ξερω αν...εσπρωχνε τα battlax για αλλους λογους αλλα οσο ημουν εκει τα φορεσε και σε ενα feiser 600 και σε ενα hornet!!
ειδωμεν!!

route 66
21/11/2011, 18:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από MvP
Παιδια φοραει κανεις τα Metzeler M1 ? Λεω να τα παρω μιας και τα βρηκα σε καλη τιμη!

είναι πολύ καλά λάστχα με άριστα κρατήματα,πολύ μαλακή γόμα ιδανικά κυρίως γιά πόλη ζεσταίνονται πολύ γρηγορα αλλά φθείρονται και γρήγορα,υποτίθεται παλιάς τεχνολογίας (έχουν αντικατασταθεί απο δίγομα και τρίγομα)σε σύγκριση με τα diablo τα απλά που είχα είναι πολύ καλύτερα.Αν τα βρίσκεις φθηνά χτύπα τα και μήν πολυχολοσκάς για το DOT άμα είναι σωστα ντανιασμένα και αποθηκευμένα δεν έχουν κανένα πρόβλημα.

xrisimix
13/12/2011, 23:01
Καλησπέρα σε όλους
Θα ήθελα να βάλω τα Pilot Road 3. Σε μια έρευνα που έκανα βρήκα μόνο από Ταϊλάνδη
Υπάρχει κάποιος που έχει βρεί κάτι άλλο (Ισπανία ή Γαλλία)?

timman
25/04/2012, 18:36
Καλησπέρα. Μάλλον έφτασε η ώρα για την πρώτη αλλαγή των ελαστικών. Από την αρχή είχα τα bt21. έχω κάνει 16000χλμ περίπου. Εμφανισιακά δείχνουν να έχουν πολύ ψωμί ακόμα, αν και το εμπρός έχει αρκετά γδαρσίματα. Με τα λάστιχα αυτά δεν έμεινα ποτέ αρκετά ικανοποιημένος. Αργούσαν πολύ να ζεσταθούν, αλλά και στις στροφές δεν μου έδιναν καθόλου εμπιστοσύνη. Ίσως να φταίει και η σχετικά μικρή εμπειρία μου. Αυτό που με ενδιαφέρει κρατάει την απόδοση για αρκετά χιλιόμετρα. Προσανατολίζομαι λοιπόν στα bt23. Απ ότι διαβάζω στο net είναι αρκετά βελτιωμένα σε σχέση με τα bt21. διαρκούν σε χρόνο αλλά και ζεσταίνονται πιο γρήγορα. Και έχουν λίγο πιο γρήγορη κορώνα. Τα έχει βάλει κανείς να μας πεί?

CBF - HRC
11/06/2012, 14:08
Καλησπέρα. Έχω εδώ και 2 χρόνια + τα Pirelli Rosso Corsa, είμαι υπέρ ευχαριστημένος, έχω κάνει 11.000 χλμ περίπου, αλλα λόγω κρίσης και αφού κόπηκαν τα ταξίδια και πολλές βόλτες, δεν πρόλαβα να τα ευχαριστηθώ. σκέφτομαι για επόμενα να βάλω τα Continental ContiSportAttack 2. έχει κάποιος εμπειρία ή γνώση γενικά για αυτά τα ελαστικα? διαφορετικά θα ξαναβάλω τα ίδια που φοράω. η αλλαγή θα γίνει απο 15 σεπτεμβρίου και μετα, να φυγουν οι ζέστες πρώτα. ευχαριστώ

revenger
02/12/2012, 13:29
Εδώ και 2 μήνες αποχαιρέτισα :wave2:τα BT-21 και χρησιμοποιώ Pilot Road 3
Άλλαξε τελείως η συμπεριφορά της μοτοσικλέτας.
Δεν έχω κραδασμούς από ανάρτηση ,άλλη αίσθηση από τιμόνι.:a013:
Καταπληκτικό ελαστικό και μάλιστα τώρα με τις βροχές οδηγώ λες και είναι στεγνός ο δρόμος .:smokin:
Τοποθετημένα 300ευρω.

sotlav
05/01/2013, 22:54
Καλησπερα
χρονια πολλα

εχει καποιος βαλει σε cbf 600 τα λαστιχακια metzeler rennsport ???

καλη χρονια και καλα χλμ.,.,.,.