PDA

View Full Version : Λάστιχα για το CBF-600



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5

anixneyths
20/02/2013, 11:10
(Pilot Road, 190Ευρώ με μεταφορικά)

Ψάχνω για καλά και οικονομικά λάστιχα(να μην ξεπερνάνε κατά πολύ τα 200ευρώ) για την CBF600 που έχω. Βρήκα αυτά:

http://www.mandp.co.uk/productinfo.aspx?catref=901971&tier1url=Tyres&tier2url=Tyre-Offers&tier3url=Michelin

Με μεταφορικά στην Ελλάδα έρχονται στα 190 ευρώ πάνω κάτω(τιμή τελειωμένη). Έχετε κάποια άλλη καλύτερη πρόταση; Με ενδιαφέρη να έχουν αντοχή στον χρόνο, οδική συμπεριφορά, καλή και τιμή φυσικά στον καλύτερο δυνατό allround συνδιασμό.

Φιλικά,
A

sapila racing
20/02/2013, 11:42
(Pilot Road, 190Ευρώ με μεταφορικά)

Ψάχνω για καλά και οικονομικά λάστιχα(να μην ξεπερνάνε κατά πολύ τα 200ευρώ) για την CBF600 που έχω. Βρήκα αυτά:

http://www.mandp.co.uk/productinfo.aspx?catref=901971&tier1url=Tyres&tier2url=Tyre-Offers&tier3url=Michelin

Με μεταφορικά στην Ελλάδα έρχονται στα 190 ευρώ πάνω κάτω(τιμή τελειωμένη). Έχετε κάποια άλλη καλύτερη πρόταση; Με ενδιαφέρη να έχουν αντοχή στον χρόνο, οδική συμπεριφορά, καλή και τιμή φυσικά στον καλύτερο δυνατό allround συνδιασμό.

Φιλικά,
A

Eχεις κανει λαθος. Θα σου ερθουν 220 Ευρω με τα μεταφορικά.

Ichigo
20/02/2013, 11:52
(Pilot Road, 190Ευρώ με μεταφορικά)

Ψάχνω για καλά και οικονομικά λάστιχα(να μην ξεπερνάνε κατά πολύ τα 200ευρώ) για την CBF600 που έχω. Βρήκα αυτά:

http://www.mandp.co.uk/productinfo.aspx?catref=901971&tier1url=Tyres&tier2url=Tyre-Offers&tier3url=Michelin

Με μεταφορικά στην Ελλάδα έρχονται στα 190 ευρώ πάνω κάτω(τιμή τελειωμένη). Έχετε κάποια άλλη καλύτερη πρόταση; Με ενδιαφέρη να έχουν αντοχή στον χρόνο, οδική συμπεριφορά, καλή και τιμή φυσικά στον καλύτερο δυνατό allround συνδιασμό.

Φιλικά,
A

To συγκεκριμένο λάστιχο της Michelin είναι πολύ παλιό μοντέλο και συμπεριφέρεται απαράδεκτα στη δική μας άσφαλτο. Βεβαιώσου για τις ημερομηνίες παραγωγής πριν τα πάρεις ή πήγαινε σε Pilot Road 3 αν σε παίρνει, που είναι 2 γενιές μπροστά τουλάχιστον και είναι η μέρα με τη νύχτα.

anixneyths
20/02/2013, 13:44
To συγκεκριμένο λάστιχο της Michelin είναι πολύ παλιό μοντέλο και συμπεριφέρεται απαράδεκτα στη δική μας άσφαλτο. Βεβαιώσου για τις ημερομηνίες παραγωγής πριν τα πάρεις ή πήγαινε σε Pilot Road 3 αν σε παίρνει, που είναι 2 γενιές μπροστά τουλάχιστον και είναι η μέρα με τη νύχτα.

Με παίρνει αλλά γιατί να τα σκάσω όταν μπορώ να κάνω την δουλειά μου φθηνά; Μεταξύ τον παρακάτω αξίζει κανένα για την Ελλάδα;

Metzeler,Roadtec Z6
http://www.mandp.co.uk/productinfo/902804/Tyres/Tyre-Offers/Metzeler

Pirelli Diablo Strada
http://www.mandp.co.uk/productinfo/902112/Tyres/Tyre-Offers/Pirelli

Είναι στην ίδια τιμή πάνω κάτω. Ποιά η γνώμη σου;

Ichigo
20/02/2013, 13:46
Roadtec Z6

anixneyths
20/02/2013, 13:54
Eχεις κανει λαθος. Θα σου ερθουν 220 Ευρω με τα μεταφορικά.
Βασικά κοστίζει με μεταφορικά λιγότερο από 190 ευρώ για να ακριβολογούμε

142.99pounds(timi elastikon)+20pounds(μεταφορικά)=162.99pounds----Μετατροπή σε ευρώ(Ισοτιμία Σήμερα: 1 GBP = 1.14417 EUR, 1 EUR = 0.873589 GBP)----->186.489 EUR(http://www.xe.com/ucc/convert/?Amount=162.99&From=GBP&To=EUR)

Δεν βλέπω κανένα λάθος στον υπολογισμό μου. Τι υπολογισμό έκανες εσύ και τα βγάζεις 220Ευρώ;

anixneyths
20/02/2013, 13:56
Roadtec Z6

Αυτό το λάστιχο συμπεριφέρεται σωστά δηλαδή στους Ελληνικούς δρόμους; Που βασίζεις το προηγούμενο σου σχόλιο; Διαβάζω στο net πως είναι πολύ καλά. Και για εκείνα της Pirelli τι έχεις να πεις;

Και αν η ημερομηνία παραγωγής στο Pilot Road είναι φρέσκια (που θα είναι, είμαι βέβαιως) τι θα αλλάξει; Αν έχει κακές προδιαγραφές τι πειράζει αν είναι φρέσκο ή σχετικά παλιό; Οι προδιαγραφές σε έναν κωδικό θεωρώ πως δεν αλλάζουν. Αν αλλάξουν αλλάζει και ο κωδικός.

Ichigo
20/02/2013, 14:46
Αυτό το λάστιχο συμπεριφέρεται σωστά δηλαδή στους Ελληνικούς δρόμους; Που βασίζεις το προηγούμενο σου σχόλιο; Διαβάζω στο net πως είναι πολύ καλά. Και για εκείνα της Pirelli τι έχεις να πεις;

Και αν η ημερομηνία παραγωγής στο Pilot Road είναι φρέσκια (που θα είναι, είμαι βέβαιως) τι θα αλλάξει; Αν έχει κακές προδιαγραφές τι πειράζει αν είναι φρέσκο ή σχετικά παλιό; Οι προδιαγραφές σε έναν κωδικό θεωρώ πως δεν αλλάζουν. Αν αλλάξουν αλλάζει και ο κωδικός.

Βασίζομαι στην εμπειρία μου κατ αρχήν δοκιμάζοντας στο δικό μου ή σε βόλτες με δανεικά μηχανάκια :D
Σίγουρα το Ζ6 interact θα είναι πολύ καλύτερο από ένα λάστιχο 8ετίας!

Το Diablo (angel) το έχω δει σε DORSO γνωστού που το πήρα για κάποιες βόλτες. Απαράδεκτο -για Αθήνα πάντα- γλίστραγε παντού και δε ζεστενόταν ποτέ. To ROSSO II καμία σχέση-το είχα το καλοκαίρι στα 3 πρώτα χλμ είχε ήδη ζεσταθεί και έκανα ότι ήθελα. Για τα strada δεν ξερω. Το ROAD III το χρησιμοποιώ στο δικό μου Ληστή που είναι ίδια κατηγορία με το δικό σου και έχω μείνει ευχαριστημένος από το κράτημα του στους κ@λόδρομους του ψυχικού και τους γύρω γλιστερούς περιφεριακούς. Αξιοπρέπεστατο κράτημα χωρίς να με πουλάει παρόλο που δε προλαβαίνει να ζεσταθεί σωστά με τα τρία χλμ που απέχει η δουλειά μου. Κανένα από αυτά τα λάστιχα δεν έχει "κακές προδιαγραφές". Όλα έχουν σίγουρα πάρει κάποια έγκριση για να βγουν στο δρόμο. Αλλά το 1ο που έβαλες είναι παμπάλαιας τεχνολογίας από το 04-05 -παίζει και να μην παράγεται καν δεν το ξέρω σίγουρα αυτό- όποιον ξέρω να το είχε το καταριέται όπως και το ΒΤ-020 (το είχα και αυτό) της Bridgestone. Έχουν γίνει άλματα στην εξέλιξη ελαστικών από τότε. Αν θες χλμ σε εθνικές πας σε Diablo Angel - BT 021-023. Για μεσα στην πόλη το ROADIII έχει το καλύτερο κράτημα σύμφωνα με όσα τουριστικά έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής. Δικό σου το μαρούλι στην τελική, εσύ αποφασίζεις :wave2:

anixneyths
20/02/2013, 14:57
Βασίζομαι στην εμπειρία μου κατ αρχήν δοκιμάζοντας στο δικό μου ή σε βόλτες με δανεικά μηχανάκια :D
Σίγουρα το Ζ6 θα είναι πολύ καλύτερο από ένα λάστιχο 8ετίας!

Το Diablo (angel) το έχω δει σε DORSO γνωστού που το πήρα για κάποιες βόλτες. Απαράδεκτο -για Αθήνα πάντα- γλίστραγε παντού και δε ζεστενόταν ποτέ. To ROSSO II καμία σχέση-το είχα το καλοκαίρι στα 3 πρώτα χλμ είχε ήδη ζεσταθεί και έκανα ότι ήθελα. Το ROAD III το χρησιμοποιώ στο δικό μου Ληστή που είναι ίδια κατηγορία με το δικό σου και έχω μείνει ευχαριστημένος από το κράτημα του στους κ@λόδρομους του ψυχικού και τους γύρω γλιστερούς περιφεριακούς. Αξιοπρέπεστατο κράτημα χωρίς να με πουλάει παρόλο που δε ζεστένεται με τα τρία χλμ που απέχει η δουλειά μου. Κανένα από αυτά τα λάστιχα δεν έχει "κακές προδιαγραφές". Όλα έχουν σίγουρα πάρει κάποια έγκριση για να βγουν στο δρόμο. Αλλά το 1ο που έβαλες είναι παμπάλαιας τεχνολογίας από το 04-05 -παίζει και να μην παράγεται καν δεν το ξέρω σίγουρα αυτό- όποιον ξέρω να το είχε το καταριέται όπως και το ΒΤ-020 της Bridgestone. Έχουν γίνει άλματα στην εξέλιξη ελαστικών από τότε. Αν θες χλμ σε εθνικές πας σε Diablo Angel - BT 021-023. Για μεσα στην πόλη το ROADIII έχει το καλύτερο κράτημα σύμφωνα με όσα τουριστικά έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής. Δικό σου το μαρούλι στην τελική, εσύ αποφασίζεις :wave2:

Μεταξύ μας, το θεωρώ περισσότερο καρπούζι παρά μαρούλι, :).

Δεν έχεις άδικο για το Pilot. Το θυμάμαι να κυκλοφορεί από το 2005 και ήταν ένα ουδέτερο λάστιχο (το φορούσα). Επίσης φόρεσα και το Ζ6 και μου έβγαλε πάρα πολλά χιλιόμετρα (αν και αυτό είναι παλιό λάστιχο επίσης, έχει αντικατασταθεί από το Ζ8). Σχετικά τώρα με το Diablo, το έχω φορέσει και αυτό...Χλυαρά πράγματα θα έλεγα και δεν βγάζει πολλά χιλιόμετρα. Μάλλον θα επιστρέψω στα Metzeler Z6.

Τα pilot road 3 είναι όντως πολύ καλά ενδεχομένως αλλά μόνο η αγορά τους κοστίζει γύρω στα 300 ευρώ. Δεν θέλω να κάνω την κατάθεση. Ευχαριστώ.

sapila racing
20/02/2013, 14:59
Βασικά κοστίζει με μεταφορικά λιγότερο από 190 ευρώ για να ακριβολογούμε

142.99pounds(timi elastikon)+20pounds(μεταφορικά)=162.99pounds----Μετατροπή σε ευρώ(Ισοτιμία Σήμερα: 1 GBP = 1.14417 EUR, 1 EUR = 0.873589 GBP)----->186.489 EUR(http://www.xe.com/ucc/convert/?Amount=162.99&From=GBP&To=EUR)

Δεν βλέπω κανένα λάθος στον υπολογισμό μου. Τι υπολογισμό έκανες εσύ και τα βγάζεις 220Ευρώ;

Eκανα τον υπολογισμό που θα κάνει και το online shop οταν παραγγείλεις.
Το GBP/Εuro δεν θα υπολογιστεί όπως το έκανες.
Εχω παρει λάστιχα πολλές φορές από το MandP και για μενα και για φίλους αλλά οχι πια.
Την τελευταία φορά μαλιστα εγινε φασαρία. Μεχρι πριν εναμιση χρόνο εστελναν μεχρι και 5 λαστιχα με 20 GBP, μετα εγινε 20GBP ανα ζεύγος χωρίς να αναφέρεται πουθενα η αλλαγή.
Την τελευταία φορά μαλιστα μου χρέωσαν και ανταλλακτικό που δεν το είχαν στείλει γιατί δεν το είχαν στοκ... τελικα μου επέστρεψαν τα χρήματα.
Επίσης παίζει και το αλλο σενάριο.
Παραγγέλνεις πχ τα Pilot Road, και πληρώνεις με κάρτα. Ομως δεν τα εχουν. Οχι μονο δεν τα εχουν ετοιμοπαράδοτα, αλλά δεν πρόκειται να τα φέρουν ξανα. Μπαίνεις σε μια διαδικασία να παρεις τα λεφτα πίσω η να παραγγείλεις αλλο λάστιχο.
Επιλέγεις αλλο λάστιχο και τελικά δεν το εχουν ούτε αυτό...... εκει τι τους λες?

Αυτα που αναφέρω έγιναν περσι, ειχα παραγγείλει Diablo Corsa που τα ειχαν τότε σε προσφορά....

Παλια τους συνιστούσα ανεπιφύλακτα, πλέον τους μαυρίζω επίσης ανεπιφύλακτα. :wave2:
Ψωνιζα απ αυτούς από το 91 προ εποχής internet, με καταλόγους!

Επίσης να ξερεις οτι MandP και Buster's ειναι το ίδιο μαγαζί.

anixneyths
20/02/2013, 15:05
Eκανα τον υπολογισμό που θα κάνει και το online shop οταν παραγγείλεις.
Το GBP/Εuro δεν θα υπολογιστεί όπως το έκανες.
Εχω παρει λάστιχα πολλές φορές από το MandP και για μενα και για φίλους αλλά οχι πια.
Την τελευταία φορά μαλιστα εγινε φασαρία. Μεχρι πριν εναμιση χρόνο εστελναν μεχρι και 5 λαστιχα με 20 GBP, μετα εγινε 20GBP ανα ζεύγος χωρίς να αναφέρεται πουθενα η αλλαγή.
Την τελευταία φορά μαλιστα μου χρέωσαν και ανταλλακτικό που δεν το είχαν στείλει γιατί δεν το είχαν στοκ... τελικα μου επέστρεψαν τα χρήματα.
Επίσης παίζει και το αλλο σενάριο.
Παραγγέλνεις πχ τα Pilot Road, και πληρώνεις με κάρτα. Ομως δεν τα εχουν. Οχι μονο δεν τα εχουν ετοιμοπαράδοτα, αλλά δεν πρόκειται να τα φέρουν ξανα. Μπαίνεις σε μια διαδικασία να παρεις τα λεφτα πίσω η να παραγγείλεις αλλο λάστιχο.
Επιλέγεις αλλο λάστιχο και τελικά δεν το εχουν ούτε αυτό...... εκει τι τους λες?

Αυτα που αναφέρω έγιναν περσι, ειχα παραγγείλει Diablo Corsa που τα ειχαν τότε σε προσφορά....

Παλια τους συνιστούσα ανεπιφύλακτα, πλέον τους μαυρίζω επίσης ανεπιφύλακτα. :wave2:
Ψωνιζα απ αυτούς από το 91 προ εποχής internet, με καταλόγους!

Επίσης να ξερεις οτι MandP και Buster's ειναι το ίδιο μαγαζί.

Καλές οι πληροφορίες σου.. Ποιό μαγαζί να κοιτάξω λες;

Ichigo
20/02/2013, 15:06
Θα συμφωνήσω με σαπίλα. Έχει ένα ρίσκο η αγορά ελαστικών από εξωτερικό. Πχ τα ROADIII περασμένα 300€ μου έβγαιναν εδώ. Δε συμφέρει η αγορά + τα περαστικά που θα πληρώσεις έτσι κι αλλιώς. Καλύτερα από εδώ ώστε σε μια αστοχία να πας εκεί που τα έβαλες και είτε να του τα φορέσεις κολλάρο και μια καταγγελία αν σου κάνει κόλπα ή να τ αλλάξει όμορφα και ωραία. ;)

timman
22/05/2013, 15:01
Είμαι μεταξυ του Pilot Road 3 και Battlax bt023. πιο να προτιμήσω τελικά. Έχουν σημαντικές διαφορές μεταξύ τους. Θα είναι η πρώτη αλλαγή που κάνω. Μέχρι τώρα είχα τα 021 και έβγαλαν 20Κ. το τελευταίο καιρό έχουν χάσει κάθε αίσθηση.

hornettrela
22/05/2013, 15:49
φιλε 20Κ ειναι πολλα χιλιομετρα! Μπραβο...

raccoon
04/06/2013, 23:28
Είμαι μεταξυ του Pilot Road 3 και Battlax bt023. πιο να προτιμήσω τελικά. Έχουν σημαντικές διαφορές μεταξύ τους. Θα είναι η πρώτη αλλαγή που κάνω. Μέχρι τώρα είχα τα 021 και έβγαλαν 20Κ. το τελευταίο καιρό έχουν χάσει κάθε αίσθηση. και εγώ θέλω να μάθω για τα ίδια λάστιχα που λές: michelin pilot road 3, bringestone battlax bt023, και να βάλω και άλλο ένα που με ενδιαφέρει, το dunlop roadsmart 2. Αν έχει κανείς κάτι να πει για αυτά τα λάστιχα, είμαστε όλοι αυτιά. είναι λάστιχα που αντιπροσωπεύουν το cbf και ενδιαφέρει πολλούς από εμάς.

captajohn
11/06/2013, 10:12
και εγώ θέλω να μάθω για τα ίδια λάστιχα που λές: michelin pilot road 3, bringestone battlax bt023, και να βάλω και άλλο ένα που με ενδιαφέρει, το dunlop roadsmart 2. Αν έχει κανείς κάτι να πει για αυτά τα λάστιχα, είμαστε όλοι αυτιά. είναι λάστιχα που αντιπροσωπεύουν το cbf και ενδιαφέρει πολλούς από εμάς.

Μπορώ να πω για το dunlop που φοράω ότι με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο (χωρίς να του έχω ζητήσει υπερβολές), και θα το προτιμήσω και στην επόμενη αλλαγή.

raccoon
11/06/2013, 23:21
Μπορώ να πω για το dunlop που φοράω ότι με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο (χωρίς να του έχω ζητήσει υπερβολές), και θα το προτιμήσω και στην επόμενη αλλαγή. πόσο καιρό τα έχεις πάνω, ζεσταίνονται γρήγορα, πόσα χιλμ. έκανες και τί φθορά έχουν τώρα? ταξίδια ή πόλη?

timman
11/06/2013, 23:51
Εγώ τελικά άλλαξα κατηγορία και τη Παρασκευή τοποθέτησα τα Pilot Power 3. δεν περιμένω να βγάλουν τα χιλιόμετρα που έβαλλαν τα bt021 (20Κ) αλλά δε με πολύνοιάζει κιόλας. Έτσι κι αλλιώς οι πολλές εξορμήσεις λόγω της κρίσης έχουν κοπεί. Το λάστιχο ζεσταίνετε για πλάκα και μέχρι τώρα όλα δείχνουν ότι θα ευχαριστηθώ τη μηχανή μου στη καθημερινή μετακίνηση από και προς τη δουλειά. Σε λιγότερο από 3χλμ είναι έτοιμο. Η μηχανή δείχνει περισσότερο πρόθυμη στο να πλαγιάσει. Ίσως και λόγω κορώνας, δε ξέρω…. Αυτό που καταλαβαίνω είναι πως τελικά με ένα μαλακό λάστιχο (ίσως είναι απλά η αίσθηση του καινούργιου) ο χειρισμός της μότο ακόμα και σε συνθήκες πόλης γίνετε παιχνίδι.
Τη Κυριακή αν έχει καλό καιρό θα βγω παραέξω να τα δοκιμάσω.

akis_trevor
11/06/2013, 23:55
ποσο πηγε το μαλλι;

captajohn
12/06/2013, 18:02
πόσο καιρό τα έχεις πάνω, ζεσταίνονται γρήγορα, πόσα χιλμ. έκανες και τί φθορά έχουν τώρα? ταξίδια ή πόλη?

Τα έχω από τον Ιούνιο του '10.
Έχω κάνει κάτι λιγότερο από 20.000 Km.
Ζεσταίνονται σχετικά γρήγορα.
Το πέλμα τους από φθορά είναι περίπου στη μέση. Δε σκέφτομαι να τα αλλάξω φέτος.
60% πόλη - 40% ταξίδια. (με όλους τους πιθανούς συνδυασμούς καιρού/ θερμοκρασίας).
280 ευρά είχαν πάει περασμένα.

Πάντως πιστεύω ότι αν ένα ελαστικό δεν προορίζεται για αγωνιστική χρήση, ίσως να μην χρειάζεται ιδιαίτερη ανάλυση το θέμα.
Τι εννοώ: δεν μιλάμε για θυγατρικές και 2ης ποιότητας λάστιχα, αλλά πόσο μπορεί να διαφέρει ένα dunlop από το αντίστοιχο michellin ή pirelli;
Βάζεις το λάστιχο που διάλεξες, κάνεις τα πρώτα χλμ με προσοχή και μαθαίνεις πως συμπεριφέρεται πλέον η μηχανή σου. :wlae:

timman
12/06/2013, 20:19
ποσο πηγε το μαλλι;

Δε τα πλήρωσα. Έχοντας κάνει χάρη σε ένα φίλο που έχει λαστιχάδικο, μου τα έκανε δώρο. Τιμή δε μου είπε για το λόγω αυτό.

papakios
19/06/2013, 13:44
καλημερα.
θέλω μια αποψη σχετικα με το τι λαστιχα να βάλω στο cbf 600 με ABS του 2008 που έχω. για την ώρα φοράει τα εργοστασιακά του και ήρθε η ώρα να τα αλλάξω. επειδή πλέον μένω εξωτερικό για τα επομενα χρόνια θα το χρησιμοποιώ κυρίως καλοκαίρι όποτε γυρνάω πατρίδα. για κανα 3μηνο στην καλύτερη. η χρήση που θα του κάνω έιναι κυρίως πήγαινε έλα μεταξύ Αθήνας Λούτσας. και ότι tour κάνω εντος Ελλάδας. τι μου προτείνετε???

painterakis
19/06/2013, 14:01
καλημερα.
θέλω μια αποψη σχετικα με το τι λαστιχα να βάλω στο cbf 600 με ABS του 2008 που έχω. για την ώρα φοράει τα εργοστασιακά του και ήρθε η ώρα να τα αλλάξω. επειδή πλέον μένω εξωτερικό για τα επομενα χρόνια θα το χρησιμοποιώ κυρίως καλοκαίρι όποτε γυρνάω πατρίδα. για κανα 3μηνο στην καλύτερη. η χρήση που θα του κάνω έιναι κυρίως πήγαινε έλα μεταξύ Αθήνας Λούτσας. και ότι tour κάνω εντος Ελλάδας. τι μου προτείνετε???
δε μπορώ να σου προτείνω λάστιχα ΑΛΛΑ θα σου προτείνω τα παλιά σου λάστιχα (αυτά που φοράς τώρα) να τα κρατήσεις και όταν με το καλό φεύγεις το χειμώνα στο εξωτερικό να τα βάζεις ξανά, ώστε τα καινούργια λάστιχα που θα βάλεις τώρα να μην τα χαλάσεις μιας και η μηχανή θα είναι ακίνητη 9 μήνες.

dmf
19/06/2013, 20:09
Οι τιμές ελαστικών έχουν πέσει γενικά.. Για τις νορμαλ μοτό τουλάχιστον

raccoon
14/08/2013, 15:31
Έχω cbf 600 '08 με 41000 χμ. το πρώτο 10 ημερο του Ιουλίου πήγα για λάστιχα. σε 2 εβδομάδες έφευγα εκδρομή στο εξωτερικό και με τα παλιά δεν πήγαινα πουθενά. Έβαλα τα dunlop road smart 2, στο ταξίδι έκανα 3300 χ.μ. και μερικά με βροχή. πολύ καλά, γρήγορη κορώνα, σταθερά, ζεσταίνονται γρήγορα, καλή αίσθηση.
Σύμφωνα με τις πληροφορίες που είχα : Α)Απέφυγα τα michelin σαν πολύ μαλακά και θα έψαχνα λάστιχα μετά το ταξίδι β)Απέφυγα τα bringestone σαν πολύ σκληρά (θα ήταν οκ για το ταξίδι) αλλά μετά για χειμώνα στην Ελλάδα θα κακή επιλογή.

μου βγήκαν 270

painterakis
28/08/2013, 11:39
Έχω γράψει ήδη 9100 km (πρώτη φορά που κύλισαν οι τροχοί ήταν την 1η Απρίλη του τρέχοντος έτους) από τα οποία τα πρώτα 4000 Km τα είχα κάνει με τα Bridgestone BT21, ενώ τα υπόλοιπα 5000+ με τα Bridgestone ΒT30
Τα ΒΤ21 τα άλλαξα γιατί ήταν στραβά με αποτέλεσμα στα 80 χιλ/ώρα να τρέμει το μηχανάκι αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.
Για τα ΒΤ30 έχω να πώ τα καλύτερα. Αν και είναι γνωστό ότι τα Bridgestone είναι γενικά σκληρά λάστιχα, στους σαπουνόδρομους της Κρήτης (αλλά και της Ηπείρου που ήμουν την προηγούμενη εβδομάδα) συμπεριφέρονται ΑΨΟΓΑ (για μένα), χωρίς χαζογλυστρήματα και μάλιστα στο κομμάτι Λαμία-Δομοκού 3-βάλιτσος, 2-κάβαλος ξύναμε παταράκια (και σε άλλα σημεία αλλά εκεί το ευχαριστήθηκα μιας και ήταν ανηφορικός, 2και1 δρόμος).
Πάντως σε all round καταστάσεις = επαρχιακοί δρόμοι, σαπουνόδρομοι της Κρήτης, ταξίδια με πλήρη φορτία και γρήγορες βόλτες δεν έχω παράπονο, σε βροχή δε μπορώ να πώ τίποτα γιατί στους 5 μήνες που έχω το μηχανάκι, βροχή δεν έχω πετύχει (θα ήταν και περίεργο για Κρήτη αυτούς τους μήνες)

mondo 52
06/09/2013, 14:34
καλησπερα.θα ηθελα να κανω μια ερωτηση για τα λαστιχα μου.πηρα το μηχανακι πριν απο ενα μηνα μεταχειρα.ειναι cbf 600s toy 10.φοραει τα λαστιχα continetal.to story ειναι οτι ο προηγουμενοσ δεν κινουσε το μιχανακι και τα λαστιχα ειναι αχρισιμοποιητα εντελωσ.απο το 10 μεχρι τωρα ειναι 3 χρονια και κατι και φοβαμαι μηπωσ κσεραθικανε και θελουνε αλλαγη.θα αλλαζαετε λαστιχα λογο χρονων και ασ ειναι new?

nikvolos
06/09/2013, 17:46
Αν η μηχανή ειναι μοντέλο του 10, τα λάστιχα θα ειναι προφανώς παλιότερα... Αν η μοτο ήταν σε γκαράζ και κινούταν αραιά και πού, τα λάστιχα θα ειναι στη δυνατόν καλύτερη κατάσταση. Αν ήταν παρατημένη στον ήλιο και ακίνητη, τότε το αντίθετο.
Προφανώς και ο μόνος κατάλληλος να κρίνει αν ειναι για χρήση ή άμεση αντικατάσταση είσαι εσύ, δηλ. πώς τα καταλαβαίνεις στο δρόμο, αν σου εμπνέουν εμπιστοσύνη ή όχι. Σε κάθε περίπτωση πάντως το τέλος τους ειναι κοντά...
ΥΓ. Και γω σε μια παρόμοια κατάσταση είμαι με το cbf, αλλά τα κρατάω με νύχια και με δόντια γιατί τα 300ευρα έχουν δυσκολέψει. Θα τα κρατήσω το χειμώνα που έτσι κι αλλιώς τα χλμ. περιορίζονται και την άνοιξη βλέπουμε ;)

mondo 52
09/09/2013, 19:05
τελικα πηγα και εβαλα τα metzeler m3 και ηρεμησα.περιμενω να κανω τα 150 χλμ που μου ειπανε για την αρχη σαν new που ειναι και μετα θα σας πω εντυπωσεις.......

sotlav
01/12/2013, 23:08
Καλησπερα και απο εμενα

Metzeler M5 μετα απο 1000 χλμ λαστιχαρα !!!!!

:beer:

Sotirios
25/02/2014, 22:30
Μετά από πολύ πολύ καιρό θυμήθηκα να ξαναμπώ στο μοτο.γρ. Εννοείται δεν εγκατέλειψα την κούκλα μου cbf 600 αγορασμένη το 07. Σήμερα έχει 79.000χλμ
τα 24.000 με τα μανίσια Pilot road..... και πολλά τους πέσανε, είχε τετραγωνιστεί ΄το πίσω
τα επόμενα 34.000 με τα road 2 πολύ καλό λαστιχάκι τα άλλαξα γιατί είχαν ψιλο το τονίζω ψιλοξεραθεί και από
τα επόμενα 21.000 τα έχω με τα road 3 με τα οποία είμαι καταενθουσιασμένος, έχουν πολύ φαί και πολύ καλό κράτημα ακόμη, αρκεί να ζεσταθούν για 4 με 8 χλμ.

Sotiris 28
20/08/2014, 10:20
Καλημέρα παιδιά. Θα αλλάξω πρώτη φορά λάστιχα το χειμώνα στο CBF μου. Φοράει τα Bridgestone Battlax BT 021. Δεν ξέρω τι να βάλω όμως. Όποιος θέλει ας με διαφωτίσει... Ευχαριστώ πολύ.

nikvolos
20/08/2014, 14:42
Ότι και να βάλεις θα ειναι καλύτερο απο τα 21 (που δυστυχώς φοράω κι εγώ). Προσωπικά θα βάλω τα 23, που τα φορούσα και στο ΤΔΜ. Απόλυτα ευχαριστημένος απο αυτά...

Grafton 505
20/08/2014, 23:04
Καλημέρα παιδιά. Θα αλλάξω πρώτη φορά λάστιχα το χειμώνα στο CBF μου. Φοράει τα Bridgestone Battlax BT 021. Δεν ξέρω τι να βάλω όμως. Όποιος θέλει ας με διαφωτίσει... Ευχαριστώ πολύ.

Διαβάζοντας τους αποπάνω : Michelin Pilot road 2 / Pilot road 3
Bridgestone ΒT30
Metzeler m3
Πρωσοπικά θα βάλω τα road 2 γιατί τα 1 ήταν φοβερά για εμένα.

akis_trevor
20/08/2014, 23:06
Καλημέρα παιδιά. Θα αλλάξω πρώτη φορά λάστιχα το χειμώνα στο CBF μου. Φοράει τα Bridgestone Battlax BT 021. Δεν ξέρω τι να βάλω όμως. Όποιος θέλει ας με διαφωτίσει... Ευχαριστώ πολύ.

η χρηση που κανεις ποια ειναι;

eko
22/08/2014, 14:35
Καλημέρα παιδιά. Θα αλλάξω πρώτη φορά λάστιχα το χειμώνα στο CBF μου. Φοράει τα Bridgestone Battlax BT 021. Δεν ξέρω τι να βάλω όμως. Όποιος θέλει ας με διαφωτίσει... Ευχαριστώ πολύ.

Pilot Road 4

Greenthing
23/08/2014, 08:54
αν τα 21 σε ικανοποιησαν τοτε κοιτα για τα bt23 h t30 αλλα το βασικο θεμα ειναι αυτο που ρωτησε και ο απο πανω.. τι χρηση...

Sotiris 28
23/08/2014, 09:06
Καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Κάνω αρκετά χλμ καθημερινά εντός πόλεως. Μένω Πειραιά και δουλεύω Βόρεια Προάστια. Πολλοί μου προτείνουν τα metzeler πάντως!

akis_trevor
23/08/2014, 09:24
Αφου δουλευουν σε πολη= μικρες αποστασεις,θες κατι μαλακο οποτε θα ελεγα οχι στα pilot road.bridgestone ειχε πανω το παλιο fazer οταν το πηρα και δεν μαρεσαν.δεν θυμαμαι μοντελο.απτα μετζελερ μ3 εμεινα πολυ ικανοποιημενος και τα ειχα βρει στα 200 € αν θυμαμαι καλα.παιζουν και με 20 ευρω παραπανω τα μ5...

Sotiris 28
23/08/2014, 11:06
Ευχαριστώ!

akis_trevor
23/08/2014, 11:14
για παρτη σου εκατσα και το εψαξα :p
ποστ νουμερο 80.τελικα 230 τα ειχα βρει.
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=116814&page=6&highlight=%CE%B5%CE%BB%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B1

Sotiris 28
23/08/2014, 18:11
Ευχαριστώ πολύ φίλε!

lias14
03/09/2014, 15:19
Παιδες τα φωτα σας.Ψαχνω λαστιχο για χρήση κυρίως εντός Αττικης(λιγες φορες ταξίδι) και να έχει και ικανοποιητική διαρκεια ζωης. Μου προτειναν pilot road3, dunlop sportsmart2 και diablorosso2.

raccoon
25/05/2015, 14:36
επειδή είναι παλιά τα ποσταρίσματα, κάνω την ερώτηση, τι λάστιχα παίζουν αυτόν τον καιρό, με καλά χαρακτηριστικά και σε τι τιμή? ποια αποφεύγουμε? έχω cbf 600 '08. χρήση σε ταξίδια φορτωμένος και πόλη για δουλεία και καφέδες στην Αθήνα

lias14
31/05/2015, 13:26
Φίλε έβαλα τα michelin pr3 για την ίδια χρήση με εσένα και δεν το έχω μετανιώσει...τιμή 265 ευρώ περασμένα...

raccoon
05/06/2015, 15:58
Ευχαριστώ Lias 14 και εγώ εκεί προσανατολίζομαι. Καμια αλλη γνώμη , Καμια καλή ή κακή κριτική;

theofilos888
05/06/2015, 16:00
Φοραω metzeler m3 και ειναι εξαιρετικα στο στεγνο κ ολιγον μαπα στο βρεγμενο. Τα bridgestone bt 14 που φορουσα πριν ηταν πολυ καλυτερα.

JimmyZ
05/06/2015, 20:41
Φοραω metzeler m3 και ειναι εξαιρετικα στο στεγνο κ ολιγον μαπα στο βρεγμενο. Τα bridgestone bt 14 που φορουσα πριν ηταν πολυ καλυτερα.

Συμφωνώ μαζί σου. Και εγώ τα ίδια φοράω αν και δεν τα έχω δοκιμάσει στο βρεγμένο για να ξέρω. Τα battlax που είχα στο βρεγμένο ήταν όντως άψογα.

redfantomas
05/06/2015, 21:32
michelin pilot power εβαλα προσφατα ( 1000χλμ) σε στεγνο ειναι αψογα σε βρεγμενο ( δν βρεχει κρητη αγαπη μου) ειδωμεν ...τιμη 220 περασμενα

Grafton 505
11/06/2015, 22:43
Καμια αλλη γνώμη , Καμια καλή ή κακή κριτική;

Από Pilot road 1 σε pilot road 2. Το PR2 στο στεγνό είναι καλύτερο από το 1. Η μηχανή έγινε πιο ευέλικτη και πλαγιάζει πιο εύκολα και ''ωραία''.

Στο βρεγμένο το PR1 δεν έχει αντίπαλο. Πολύ καλύτερη αίσθηση και σιγουριά. Μένει τώρα να δοκιμάσω το PR2 σε δυνατή βροχή για να έχω πλήρη εικόνα, μιας και η Michelen λέει ότι είναι καλύτερο από το 1 μιας και είναι η εξέλιξή του.

raccoon
25/06/2015, 08:16
Cbf600 08' είχα roadsmart2 με αρκετά χιλιόμετρα σε μεγάλες βόλτες και ταξίδια. Φυσικά δεν έλειπαν οι καθημερινές μετακινήσεις εντος Αττικής. Μου έβγαλαν 24.000 χμ. Και είχαν ψωμί ακόμα αλλά είχε ξεραθεί το εμπρός και έχασε την γεωμετρία του το πίσω. Μετα απο ψάξιμο συζήτηση έρευνα αγοράς, έβαλα pilot road3 στο tyre shop 250€ . τοποθέτηση άψογη , πιτ στοπ, γρήγορα, προσεκτικά, καθαρά, επαγγελματικά.

Τα roadsmart2: καλη αντοχή 24000, πολύ γρήγορη κορόνα, όσο είναι καινούρια και όσο το πηγαίνεις γρήγορα, είναι πολύ καλά, εντος πόλης χαμηλές ταχύτητες και κυρίως όταν δεν θέλεις να πλαγιασεις πολύ λογο κακού οδοστρώματος, ή λογο κρυου- ξερού παλιού ελαστικού, γίνεται κουραστικό. Στα φρένα πολύ καλό ζεστό κρύο παλιό καινούριο, δεν με πρόδωσε ποτε.
Τα pilotroad3 πρώτη εντύπωση και αυτή μονο εντός πόλης και ενα Λαγονήσι. Πολύ πιο μαλακό πάτημα, πιο ευχάριστη κορόνα εντός πόλης, το νιώθω οτι κούμπωσε καλύτερα στην μηχανή μου και στο τρόπο που οδηγώ. Φρένα και κύλιση στον δρόμο άψογη. Εν αναμονή για βροχή και μεγάλες αποστάσεις.

doros74
24/08/2016, 14:14
Έχει βάλει κάποιος Metzeler ROADTEC™ 01;
Τι εντυπώσεις έχει αποκομίσει από τα ελαστικά;
Σκέφτομαι να τα βάλω στο μηχανάκι όταν αλλάξω αυτά που έχω τώρα (Michelin Pilot Power).
Η άλλη εναλλακτική που σκέφτομαι είναι τα Michelin Pilot Road 4.

Cpt_Slow
24/09/2016, 16:19
Εγώ σε περίπου 15 μέρες 90% θα βάλω τα Dunlop Roadsmart 3. Εγώ πάρει προσφορά. Αρχικά σκεφτόμουν το Michelin Pilot Road 4 αλλά έχω διαβάσει εξαιρετικές κριτικές για το Dunlop. Επισης το είδα πάνω σε να TDM και μπορώ να πω ότι έχει εξαιρετική σχεδιαση.

roadsmart φοράω τώρα, θα δω ακριβώς ποιο μοντέλο είναι. Έχουν κλείσει 4ετία με 10.000χλμ τα πήρα με 5.000 πρίν τρεις μήνες. Η αλήθεια είναι οτι τώρα γλιστράνε λίγο αν και έχουν πολύ ψωμί ακόμα, πιστεύω επειδή έχουν περάσει τα χρόνια. Γενικά πάντως είναι το ίδιο σε απόδοση και στο βρεγμένο πράγμα το οποίο εμένα με ενδιαφέρει. Τώρα είδα οτι το πίσω είναι "πατημένο" προς τη μεριά της αλυσίδας πιο πολύ, σαν να μην είναι σωστά κεντραρισμένος ο τροχός (φωτο). Είναι φυσιολογικό αυτό?
368392

Grafton 505
24/09/2016, 17:04
Αν παίρνεις μόνο αριστερές στροφές, είναι φυσιολογικό ! :lol:

Το λάστιχο το πήρες μεταχειρισμένο, οπότε μπορεί ο προηγούμενος να είχε θέμα.
Μπορεί και εσύ να έχεις θέμα, οπότε έναν έλεγχο τον θες.

seniorr
24/09/2016, 17:19
Παιδες τα φωτα σας.Ψαχνω λαστιχο για χρήση κυρίως εντός Αττικης(λιγες φορες ταξίδι) και να έχει και ικανοποιητική διαρκεια ζωης. Μου προτειναν pilot road3, dunlop sportsmart2 και diablorosso2.

με diablorosso2 αρκετά ικανοποιημένος !

seniorr
24/09/2016, 17:22
Έχει βάλει κάποιος Metzeler ROADTEC™ 01;
Τι εντυπώσεις έχει αποκομίσει από τα ελαστικά;
Σκέφτομαι να τα βάλω στο μηχανάκι όταν αλλάξω αυτά που έχω τώρα (Michelin Pilot Power).
Η άλλη εναλλακτική που σκέφτομαι είναι τα Michelin Pilot Road 4.

δοκίμασα Metzeler ROADTEC στον 1 χρόνο γλυστρούσαν αρκετά.

doros74
24/09/2016, 23:24
roadsmart φοράω τώρα, θα δω ακριβώς ποιο μοντέλο είναι. Έχουν κλείσει 4ετία με 10.000χλμ τα πήρα με 5.000 πρίν τρεις μήνες. Η αλήθεια είναι οτι τώρα γλιστράνε λίγο αν και έχουν πολύ ψωμί ακόμα, πιστεύω επειδή έχουν περάσει τα χρόνια. Γενικά πάντως είναι το ίδιο σε απόδοση και στο βρεγμένο πράγμα το οποίο εμένα με ενδιαφέρει. Τώρα είδα οτι το πίσω είναι "πατημένο" προς τη μεριά της αλυσίδας πιο πολύ, σαν να μην είναι σωστά κεντραρισμένος ο τροχός (φωτο). Είναι φυσιολογικό αυτό?
368392

Το 2 πρέπει να έχεις. Το 3 βγήκε φέτος και είναι ένα λάστιχο που σύμφωνα με την Dunlop έχει επανασχεδιαστεί και έχει πολλές καινοτομίες.

Cpt_Slow
25/09/2016, 11:09
σε τι τιμή τα βρήκες?

zopas
25/09/2016, 13:14
τελικα roadsmart η trailsmart?..εχω την αισθηση ότι για την θλιβερη εληνικη πραγματικοτητα δρομων ευνοείται το trailsmart...

doctoras
25/09/2016, 13:30
εάν δεν κάνετε πάνω απο 8k ανα χρόνο γιατί ακόμη ψάχνεστε με τουρινκ και όχι με σπορ ελαστικό?
θα έχετε παντού καλύτερη πρόσφυση καλύτερο φρένο καλύτερη άνεση

nik69
25/09/2016, 13:42
εάν δεν κάνετε πάνω απο 8k ανα χρόνο γιατί ακόμη ψάχνεστε με τουρινκ και όχι με σπορ ελαστικό?
θα έχετε παντού καλύτερη πρόσφυση καλύτερο φρένο καλύτερη άνεση

Συμφωνώ απόλυτα. Η διαφορά τους σε αίσθηση (ειδικά στο μπροστινό) είναι μεγάλη.
Τα trailsmart είναι λάστιχα για adventure. Δεν βγαίνουν καν σε διάσταση για το CBF (160/60).
To Metzeler Roadtec 01 είναι φετινό λάστιχο και με πολύ τσουχτερή τιμή που αμφιβάλω εάν το έχει πάρει κάποιος στην Ελλάδα.
Το metzeler Roadtec Z8 είναι η προηγούμενη γενιά. Είναι λίγο άδικο να γίνεται σύγκριση βάση εμπειριών από προηγούμενο λάστιχο.
Για παράδειγμα το metzeler M7RR που φοράω είναι σκάλες ανώτερο από το προηγούμενο το M5.
Στην επόμενη αλλαγή (εάν δεν αλλάξω μηχανάκι) μάλλον θα πάω σε bridgestone S21 γιατί η τιμή τους είναι χαμηλότερη από τους ανταγωνιστές τους . Έχω προηγούμενη εμπειρία απο S20 που το μόνο θέμα τους ήταν η πολλή γρήγορη φθορά του πισινού.

zopas
25/09/2016, 14:09
εάν δεν κάνετε πάνω απο 8k ανα χρόνο γιατί ακόμη ψάχνεστε με τουρινκ και όχι με σπορ ελαστικό?
θα έχετε παντού καλύτερη πρόσφυση καλύτερο φρένο καλύτερη άνεση

Εκτος ισως από την αττικη οδο, ισως ΕΓΝΑΤΙΑ, ισως στο νέο δρομο για ζευγολατιο, που αλλου μπορει να προσφερει ένα σπορ ελαστικο; Ακομα και η εθνικη οδο εχει σημεια χαλια...οποτε αν κυκλοφορεις Αθηνα με τους χαλια δρομους η επαρχιακούς δρομους το trail ελαστικο είναι καλυτερο.. τα νταπ-ντουπ σε λακκούβες εχουν γινει η δευτερη φυση ολων μας παντου, δεν χρειαζεται να το επιδεινώνουμε και με λαθος ελαστικα..

doros74
25/09/2016, 14:10
σε τι τιμή τα βρήκες?

290 € τοποθετημένα και ζυγοσταθμισμένα.

doctoras
25/09/2016, 15:03
Εκτος ισως από την αττικη οδο, ισως ΕΓΝΑΤΙΑ, ισως στο νέο δρομο για ζευγολατιο, που αλλου μπορει να προσφερει ένα σπορ ελαστικο; Ακομα και η εθνικη οδο εχει σημεια χαλια...οποτε αν κυκλοφορεις Αθηνα με τους χαλια δρομους η επαρχιακούς δρομους το trail ελαστικο είναι καλυτερο.. τα νταπ-ντουπ σε λακκούβες εχουν γινει η δευτερη φυση ολων μας παντου, δεν χρειαζεται να το επιδεινώνουμε και με λαθος ελαστικα..
Ρε παλικάρι με το συμπάθιο κιόλας τι λες; Τα cbf μπορουν να βάλουν ειτε τουριστικά ειτε σπορ λάστιχα αυτα που προτείνεις ειναι για το vstrom

Και ξαναλέω δεν μιλάω ως κανκαρος για ταχύτητες και χρόνους και τα τι αυτα , πανε σε ενα "γυαλί" δρόμο της Αθήνας ρολαρε αλλα και φρέναρε με σπορ και με τουρινκ ελαστικό στο ίδιο μηχανακι, εαν φέρεις (για την ασφαλεία σου) καλυτερα αποτελέσματα με το τουριστικό εγω σου δίνω το μηχανακι μου δώρο

doros74
25/09/2016, 15:09
Εκτος ισως από την αττικη οδο, ισως ΕΓΝΑΤΙΑ, ισως στο νέο δρομο για ζευγολατιο, που αλλου μπορει να προσφερει ένα σπορ ελαστικο; Ακομα και η εθνικη οδο εχει σημεια χαλια...οποτε αν κυκλοφορεις Αθηνα με τους χαλια δρομους η επαρχιακούς δρομους το trail ελαστικο είναι καλυτερο.. τα νταπ-ντουπ σε λακκούβες εχουν γινει η δευτερη φυση ολων μας παντου, δεν χρειαζεται να το επιδεινώνουμε και με λαθος ελαστικα..
Αυτή τη στιγμή έχω sport ελαστικό πάνω, το Michelin Pilot Power. Το πίσω έχει ανομοιόμορφη φθορά (είναι φθαρμένο στο κέντρο και προς τα δεξιά). Στα πλάγια έχουν πέλμα, καθόσον ο προηγούμενος ιδιοκτήτης δεν το έστριβε το μηχανάκι. Πάντως, έχω την εντύπωση ότι δεν είναι τόσο κατάλληλα για τη χαρακτήρα της μηχανής μας τα sport ελαστικά. Εξάλλου, τα sport touring ελαστικά, τα τελευταία χρόνια, έχουν εξελιχθεί πάρα πολύ και έχουν πλέον αρκετά καλή απόδοση στο δρόμο(κράτημα σε όλες τις συνθήκες) πλην της μεγάλης χλμ διάρκειας που πάντα προσέφεραν.

zopas
25/09/2016, 16:17
Ρε παλικάρι με το συμπάθιο κιόλας τι λες; Τα cbf μπορουν να βάλουν ειτε τουριστικά ειτε σπορ λάστιχα αυτα που προτείνεις ειναι για το vstrom

Και ξαναλέω δεν μιλάω ως κανκαρος για ταχύτητες και χρόνους και τα τι αυτα , πανε σε ενα "γυαλί" δρόμο της Αθήνας ρολαρε αλλα και φρέναρε με σπορ και με τουρινκ ελαστικό στο ίδιο μηχανακι, εαν φέρεις (για την ασφαλεία σου) καλυτερα αποτελέσματα με το τουριστικό εγω σου δίνω το μηχανακι μου δώρο

Αν το φρεναρισμα ένα σπορτ ελαστικου μεσα από μια λακουβα στην αθηνα-που υπαρχουν απειρες- και που συνηθως εχουν και μπολικο γαρμπιλο-αμμο γυρω τους είναι το ιδιο με το αντιστοιχο ενός τραιλ ελαστικου σου ζητω συγγνωμη...ειχα την εντυπωση ότι τα τραιλ ελαστικα εκτος από τον χωματοδρομο εχουν αυλακωσεις και τακουνια για καλυτερο κρατημα σε τέτοιες περιπτώσεις, οποτε περιμενω τους κατασκευαστες να παραγουν από εδώ και περα μονο σπορτ ελαστικα από τη στιγμη όπως λες φρεναρουν παντου αψογα...

alex14
25/09/2016, 17:53
Μολις εβαλα τα dunlop roadsmart 3 στο bandit. Φοβερο λαστιχο, νιωθω την μηχανη 30 κιλα λιγοτερο. Στριβει με την σκεψη και κραταει παρα πολυ καλα. Μενει να δουμε ποσα χιλιομετρα θα βγαλει.
Πριν απο αυτα ειχα αλλαξει δυο ζευγαρια roadsmart 2 τα οποια και αυτα ηταν πολυ καλα και κρατησαν περιπου 20.000 χλμ. εκαστο.

doros74
25/09/2016, 19:33
Μολις εβαλα τα dunlop roadsmart 3 στο bandit. Φοβερο λαστιχο, νιωθω την μηχανη 30 κιλα λιγοτερο. Στριβει με την σκεψη και κραταει παρα πολυ καλα. Μενει να δουμε ποσα χιλιομετρα θα βγαλει.
Πριν απο αυτα ειχα αλλαξει δυο ζευγαρια roadsmart 2 τα οποια και αυτα ηταν πολυ καλα και κρατησαν περιπου 20.000 χλμ. εκαστο.
Μάλιστα. Επιβεβαιώνεται και από εσένα ότι τα RoadSmart 3 είναι κορυφαίο ελαστικό. Αρχές Οκτωβρίου θα τα τοποθετήσω κι εγώ, όπως έχω ήδη αναφέρει.

doctoras
25/09/2016, 20:34
Μολις εβαλα τα dunlop roadsmart 3 στο bandit. Φοβερο λαστιχο, νιωθω την μηχανη 30 κιλα λιγοτερο. Στριβει με την σκεψη και κραταει παρα πολυ καλα. Μενει να δουμε ποσα χιλιομετρα θα βγαλει.
Πριν απο αυτα ειχα αλλαξει δυο ζευγαρια roadsmart 2 τα οποια και αυτα ηταν πολυ καλα και κρατησαν περιπου 20.000 χλμ. εκαστο.
Παίδες εαν ο αναβάτης δε τρελενετε στα μπαντιλικια, τα τουριστικά λάστιχα οπως αυτο που έβαλες μπορουν να βγάλουν 30κ άνετα μιλάω χωρις ένδειξη φθοράς του ελαστικού κάτω απο τα επιτρεπτά όρια. Αυτο οφείλεται στη σκληρή γόμα που διαθέτουν. Οπωτε μαλλον θα τα αλλάξεις στην 3ετια οταν θα αρχίσουν να ξερενονται.
Ενα μαλακότερο λάστιχο οπως τα σπορ θα σου βγάλει(εαν δεν εισαι κανίβαλος πάντα) μεχρι και 15κ σε ενα bandit που ειναι και σχετικά βαρύ.
Οπωτε γιαυτο σας είπα εαν δε κάνετε πολλά χιλιόμετρα ανα έτος και εαν θετε δοκιμάστε ενα σπορ λάστιχο και θα καταλάβετε τις διαφορες

doros74
26/09/2016, 08:26
Παίδες εαν ο αναβάτης δε τρελενετε στα μπαντιλικια, τα τουριστικά λάστιχα οπως αυτο που έβαλες μπορουν να βγάλουν 30κ άνετα μιλάω χωρις ένδειξη φθοράς του ελαστικού κάτω απο τα επιτρεπτά όρια. Αυτο οφείλεται στη σκληρή γόμα που διαθέτουν. Οπωτε μαλλον θα τα αλλάξεις στην 3ετια οταν θα αρχίσουν να ξερενονται.
Ενα μαλακότερο λάστιχο οπως τα σπορ θα σου βγάλει(εαν δεν εισαι κανίβαλος πάντα) μεχρι και 15κ σε ενα bandit που ειναι και σχετικά βαρύ.
Οπωτε γιαυτο σας είπα εαν δε κάνετε πολλά χιλιόμετρα ανα έτος και εαν θετε δοκιμάστε ενα σπορ λάστιχο και θα καταλάβετε τις διαφορες

Εκτός από το πόσα χλμ κάνει κάποιος με το CBF ως κριτήριο για αγορά Sport Touring ή Sport ελαστικού θα πρόσθετα και τις διαδρομές που κάνει . Για παράδειγμα, αν κάποιος επιχειρήσει να πραγματοποιήσει διαδρομή πολλών χλμ, φορτωμένος και δικάβαλος, με Sport ελαστικά, είναι σχεδόν σίγουρο ότι το πίσω θα αποκτήσει ανομοιόμορφη φθορά (εγώ την έχω, με το sport ελαστικό που έχω). Αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι τα sport ελαστικά εκτός του ότι είναι πιο μαλακά έχουν και πιο τριγωνική φόρμα προκειμένου να πλαγιάζει πιο εύκολα η μηχανή. Όταν, λοιπόν, φορτωθεί πολύ η μηχανή (3 βαλίτσες, δικάβαλος κλπ), το πίσω λάστιχα δέχεται πολύ μεγαλο βάρος και αυτό έχει αποτέλεσμα το ελαστικό να αποκτά πολύ μεγαλύτερη τριβή με το δρόμο και φυσικά να υπερθερμαίνεται και συνεπώς σε μεγάλες διαδρομές να φθείρεται έντονα. Συνήθως η φθορά είναι ανομοιόμορφη και αυτό το γεγονός χαλάει λίγο την γεωμετρία της μηχανής.Από την άλλη το κακό ελληνικό οδικό δίκτυο όσο αφορά την ποιότητα της ασφάλτου, προσφέρουν χαμηλή τριβή με το ελαστικό και έτσι αντισταθμίζεται, σε κάποιο βαθμό, το μειονεκτήματα της υπερθέρμανσης που έχουν τα Sport ελαστικά στις μεγάλες διαδρομές (προσοχή σε κάποιο βαθμό). Η διαφορά της ποιότητας ασφάλτου στο ελληνικό επαρχιακό δίκτυο είναι τόσο μεγάλη, που αν κάποιος επιχειρήσει στους ευρωπαϊκούς δρόμους να βάλει Sport Ελαστικό σε ένα μηχανάκι σαν το CBF μας και κάνει μια σχετικά μεγάλη διαδρομή, την επομένη ημέρα πάει για αλλαγή ελαστικών, χωρίς υπερβολή.
Συνοψίζοντας.
Αν λοιπόν κάποιος κάνει πολύ μικρές καθημερινές διαδρομές και δε φορτώνει ιδιαίτερα τη μηχανή του, τότε ιδανική επιλογή γι' αυτόν είναι τα Sport λάστιχα. Αντίθετα, αν κάνει μεγάλες διαδρομές και γενικά φορτώνει τη μηχανή τότε ιδανική επιλογή είναι τα Sport Touring.
Πάντως, εγώ, όπως ανέφερα ανωτέρω, θεωρώ ιδανικά τα Sport Touring ελαστικά για το χαρακτήρα της μηχανής μας, ειδικά αυτά που έχουν πιo Sport χαρακτήρα, όπως τα Dunlop RoadSmart 3 και Metzeler Roadtek 01 (πανάκριβα). Ας μη ξεχνάμε ότι το βάρος του CBF (220+ κιλά γεμάτο) σε συνδυασμό με τις σχετικά υψηλές θερμοκρασίες τις ασφάλτου, σε σχέση με κεντρικές και βόρειες ευρωπαϊκές χώρες, καταφέρνουν να ζεστάνουν σχετικά γρήγορα τα ελαστικά και ως γνωστόν όταν ζεσταθούν καλά τα Sport Touring Ελαστικά προσφέρουν εξαιρετικό κράτημα σε όλες τις συνθήκες.

leo1964
26/09/2016, 08:36
Μολις εβαλα τα dunlop roadsmart 3 στο bandit. Φοβερο λαστιχο, νιωθω την μηχανη 30 κιλα λιγοτερο. Στριβει με την σκεψη και κραταει παρα πολυ καλα. Μενει να δουμε ποσα χιλιομετρα θα βγαλει.
Πριν απο αυτα ειχα αλλαξει δυο ζευγαρια roadsmart 2 τα οποια και αυτα ηταν πολυ καλα και κρατησαν περιπου 20.000 χλμ. εκαστο.

Μπράβο πάω και εγώ για τα ίδια

leo1964
26/09/2016, 08:37
Παίδες εαν ο αναβάτης δε τρελενετε στα μπαντιλικια, τα τουριστικά λάστιχα οπως αυτο που έβαλες μπορουν να βγάλουν 30κ άνετα μιλάω χωρις ένδειξη φθοράς του ελαστικού κάτω απο τα επιτρεπτά όρια. Αυτο οφείλεται στη σκληρή γόμα που διαθέτουν. Οπωτε μαλλον θα τα αλλάξεις στην 3ετια οταν θα αρχίσουν να ξερενονται.
Ενα μαλακότερο λάστιχο οπως τα σπορ θα σου βγάλει(εαν δεν εισαι κανίβαλος πάντα) μεχρι και 15κ σε ενα bandit που ειναι και σχετικά βαρύ.
Οπωτε γιαυτο σας είπα εαν δε κάνετε πολλά χιλιόμετρα ανα έτος και εαν θετε δοκιμάστε ενα σπορ λάστιχο και θα καταλάβετε τις διαφορες

Μια χαρά τα λες

Cpt_Slow
29/09/2016, 16:50
για τα BT021 / 023 / Τ30 εχει κανεις αποψη??

doros74
29/09/2016, 16:58
Σήμερα παρήγγειλα τα Dunlop Roadsmart III στη τιμή των 290 € (συμπεριλαμβάνεται η ζυγοστάθμιση και η τοποθέτηση) . Τη Δευτέρα θα τοποθετηθούν. Θα τοποθετήσω, επίσης, και γωνιακές βαλβίδες της Puig.

doros74
29/09/2016, 17:04
για τα BT021 / 023 / Τ30 εχει κανεις αποψη??

Tο ΒΤ021, είναι παλιό μοντέλο και θεωρείται σκληρό λάστιχο (δεν ξέρω αν υπάρχει πλέον). Το BT023 επίσης σκληρό λάστιχο βγάζει, όμως, χλμ. Δεν ξέρω αν κάνει για τους δρόμους μας. Το T30 είναι σαφώς καλύτερο από τα δύο προηγούμενα για την ελληνική άσφαλτο, όχι καλύτερο όμως από Michelin, Dunlop, Metzeler κλπ.
Αν θες να πας οπωσδήποτε σε Bridgestone δες τα T30 EVO, όχι το απλό. Είναι νεώτερο μοντέλο από το απλό Τ30 (η εξέλιξή του) και έχω διαβάσει καλές κριτικές. Το είχα κι αυτό υπόψη μου πριν παραγγείλω το Dunlop, απλώς για το Dunlop διάβασα πολύ καλύτερες κριτικές.

Cpt_Slow
29/09/2016, 20:33
σ'ευχαριστω για τις πληροφοριες! Κοιταω και τα πολυφορεμενα pilot3.. μιας και νομιζω ειναι σε καλη τιμη.. περιμενω εντυπωσεις απο τα dunlop!

Stefanos73
29/09/2016, 20:47
Εγώ έβαλα τα Pilot Road 4 της Michelin στο Bandit 650 και νομίζω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος. Η τιμή τους ήταν 280€ δηλαδή απολυτως ευθυγραμμισμένη με τον ανταγωνισμό.

doros74
29/09/2016, 22:36
σ'ευχαριστω για τις πληροφοριες! Κοιταω και τα πολυφορεμενα pilot3.. μιας και νομιζω ειναι σε καλη τιμη.. περιμενω εντυπωσεις απο τα dunlop!

260 μου τα άφηνε εμένα τα pr 3. Είπα να δώσω 30 € παραπάνω και να βάλω τα Dunlop που είναι εντελώς νέο ελαστικό καθώς κυκλοφόρησε πριν λίγους μήνες στη ελληνική αγορά. Εντυπώσεις από τη Δευτέρα.

Cpt_Slow
30/09/2016, 12:11
για την ωρα κλεινω κ εγω σε roadsmart3 τα βρηκα σε καλη τιμη και διαβασα καλα reviews.
βεβαια ακουσα οτι ειναι πιο πολυ ταξιδιαρικα παρα για commute που εμενα ειναι το 80% των χλμ που κανω.

loomoombas
30/09/2016, 15:06
Τα Bt-023 τα φοράω κάνα χρόνο τώρα,μια χαρά μου έχουν βγει,απλά με κρύο καιρό θέλουν λίγο προσοχή.

doros74
30/09/2016, 15:25
για την ωρα κλεινω κ εγω σε roadsmart3 τα βρηκα σε καλη τιμη και διαβασα καλα reviews.
βεβαια ακουσα οτι ειναι πιο πολυ ταξιδιαρικα παρα για commute που εμενα ειναι το 80% των χλμ που κανω.

Μία χαρά κάνουν για commuting. Δες εδώ:
http://monzaimports.com.au/motorcycle/catalogues/dunlop-tyres/
Τα Sportsmart 2 δεν κάνουν τόσο πολύ για commuting όχι τα Roadsmart 3, λόγω της Sport σχεδίασης.

doros74
03/10/2016, 15:01
Πριν λίγο παρέλαβα το μηχανακι με τα νέα ελαστικά. Δεν τα πίεσα καθοτι εντελώς καινούργια και είναι με τις κολλες πανω. Παρόλα αυτά η διαφορά στην αισθηση με τα προηγούμενα είναι αισθητή.
Καλύτερη αποσβεση κραδασμών καλύτερο πατημα και αισθητή βελτίωση στο φρενάρισμα.
Επίσης, έχουν εξαιρετική σχεδίαση.
Οταν κανω κάποια χλμ θα γράψω τις πληρεις εντυπώσεις μου.

Υ.Γ. Εβαλα και γωνιακές βαλβίδες της Puig σε μαυρο χρώμα.

alex14
03/10/2016, 15:04
Πριν λίγο παρέλαβα το μηχανακι με τα νέα ελαστικά. Δεν τα πίεσα καθοτι εντελώς καινούργια και είναι με τις κολλες πανω. Παρόλα αυτά η διαφορά στην αισθηση με τα προηγούμενα είναι αισθητή.
Καλύτερη αποσβεση κραδασμών καλύτερο πατημα και αισθητή βελτίωση στο φρενάρισμα.
Επίσης, έχουν εξαιρετική σχεδίαση.
Οταν κανω κάποια χλμ θα γράψω τις πληρης εντυπώσεις μου.

Υ.Γ. Εβαλα και γωνιακές βαλβίδες της Puig σε μαυρο χρώμα.

καλοριζικα :beer:

Cpt_Slow
03/10/2016, 19:02
στο φρενάρισμα πως είναι? σε ρωτάω γιατί τώρα γλυστράω αρκετά και το abs δουλεύει απρόσμενα.. περιμένω να έρθουν και τα δικά μου από βδομάδα

pektis
03/10/2016, 19:13
Τα Bt-023 τα φοράω κάνα χρόνο τώρα,μια χαρά μου έχουν βγει,απλά με κρύο καιρό θέλουν λίγο προσοχή.

Εξαρταται ο τροπος που οδηγεις...
Το bt 21 & bt 23 κατα την γνωμη μου δεν κανουν για την Ελλαδα, εκτος και αν εισαι καθε μερα Αττικη οδο...

Grafton 505
03/10/2016, 19:38
Πριν λίγο παρέλαβα το μηχανακι με τα νέα ελαστικά. Δεν τα πίεσα καθοτι εντελώς καινούργια και είναι με τις κολλες πανω. Παρόλα αυτά η διαφορά στην αισθηση με τα προηγούμενα είναι αισθητή.
Καλύτερη αποσβεση κραδασμών καλύτερο πατημα και αισθητή βελτίωση στο φρενάρισμα.
Επίσης, έχουν εξαιρετική σχεδίαση.
Οταν κανω κάποια χλμ θα γράψω τις πληρεις εντυπώσεις μου.

Υ.Γ. Εβαλα και γωνιακές βαλβίδες της Puig σε μαυρο χρώμα.


Με γειά τα πατούμενα !
Τι πιέσεις έβαλες ;
Οί γωνιακές βαλβίδες είναι όλα τα λεφτά !!!

doros74
03/10/2016, 20:21
Με γειά τα πατούμενα !
Τι πιέσεις έβαλες ;
Οί γωνιακές βαλβίδες είναι όλα τα λεφτά !!!

Ευχαριστώ για τις ευχές.
Όσον αφορά τις πιέσεις, πάντα σε όλα τα οχήματα τα οποία είχα και έχω χρησιμοποιούσα και χρησιμοποιώ αυτές που προτείνει ο κατασκευαστής. Απλώς το χειμώνα μπορεί να πέσω 1-2 PSI το πολύ. Για την ώρα, όμως,χρησιμοποιώ 36-42.
Οι γωνιακές βαλβίδες της Puig έδεσαν τέλεια με τη ζάντα, αφού επέλεξα να τις πάρω σε μαύρο χρώμα.

doros74
03/10/2016, 20:23
στο φρενάρισμα πως είναι? σε ρωτάω γιατί τώρα γλυστράω αρκετά και το abs δουλεύει απρόσμενα.. περιμένω να έρθουν και τα δικά μου από βδομάδα

Απίστευτα τα ελαστικά στο φρενάρισμα. Και φαντάζομαι θα γίνουν ακόμη καλύτερα μόλις στρώσουν και φύγουν εντελώς οι κόλλες.

doros74
03/10/2016, 20:41
Λοιπόν, σήμερα το απόγευμα έκανα μια διαδρομή 45 χλμ περίπου, προκειμένου να αρχίσουν να φεύγουν οι κόλλες και να διαπιστώσω πως συμπεριφέρεται το ελαστικό. Δεν πίεσα το ιδιαίτερα ελαστικό γιατί είναι εντελώς φρέσκο (παραγωγής 35 εβδομάδας του 2016) και γνωρίζω καλά ότι τα πρώτα χλμ σε ένα τόσο φρέσκο ελαστικό παίζουν καταλυτικό ρόλο για την μετέπειτα απόδοσή του.
Τα ελαστικά ζεσταίνονται πάρα πολύ γρήγορα, έχουν εξαιρετικό πάτημα, αποσβένουν πάρα πολύ καλά τις ανωμαλίες, έχουν εξαιρετική πρόσφυση ενώ μόλις έκανα τα πρώτα 30 χλμ άρχισα να το πλαγιάζω κάπως και αυτό που έχω να πω είναι ότι πλαγιάζουν με τη ''σκέψη'' έστω και αν είναι Sport Touring Ελαστικό και δεν έχουν αυτή τη τριγωνική φόρμα που έχουν τα Sport ελαστικά.
Στο φρενάρισμα είναι εντυπωσιακά και το ABS δύσκολα να το δεις να επεμβαίνει (δοκίμασα ορισμένα φρεναρίσματα με όχι και μεγάλες ταχύτητες για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω και η μηχανή κοκάλωσε χωρίς επέμβαση του ABS).
Όμως, το ποιο δυνατό σημείο των ελαστικών, κατά τη γνώμη μου, είναι η άμεση πληροφόρηση που προσφέρουν. Πραγματικά διαβάζουν το δρόμο.
Χωρίς υπερβολή χαίρεσαι να κάνεις διαδρομές με τη μηχανή με αυτά τα ελαστικά πάνω.
Τέλος, θα έλεγα ότι στη συμπεριφορά τους αν και Sport Tourιng ελαστικά μοιάζουν με Sport. Ανεβάζω και μερικές φώτο, όπως φαίνονται πάνω στο μηχανάκι μας, για να δείτε το σχήμα τους αλλά και τη χάραξη που έχουν.
369389
369390
369391

doros74
03/10/2016, 20:44
Ακόμη Ορισμένες φωτογραφίες.
369392
369393
369394

doros74
06/10/2016, 11:15
Έχω κάνει γύρω στα 70 χλμ και τα λάστιχα θα πρέπει πάνε πάλι για ζυγοστάθμιση. Στο φάσμα μεταξύ των 60-80 χλμ (ειδικά στα 80 χλμ) έχω τρέμουλο. Μάλιστα, αν αφήσω τα χέρια μου από το τιμόνι, το τρέμουλο είναι απίστευτα έντονο.
Έχω κανονίσει να γίνει αύριο ζυγοστάθμιση, καιρού θέλοντος.

Cpt_Slow
06/10/2016, 12:56
αυτο οφειλεται σε μη σωστη ζυγοσταθμηση την ωρα που στα περασαν?

7Tolis
06/10/2016, 13:02
Μάλλον στις γωνιακες βαλβίδες;

doctoras
06/10/2016, 13:07
μεγεια το πατούμενο φίλε ομορφιά!

alex14
06/10/2016, 13:17
Έχω κάνει γύρω στα 70 χλμ και τα λάστιχα θα πρέπει πάνε πάλι για ζυγοστάθμιση. Στο φάσμα μεταξύ των 60-80 χλμ (ειδικά στα 80 χλμ) έχω τρέμουλο. Μάλιστα, αν αφήσω τα χέρια μου από το τιμόνι, το τρέμουλο είναι απίστευτα έντονο.
Έχω κανονίσει να γίνει αύριο ζυγοστάθμιση, καιρού θέλοντος.

πριν 2 χρονια ειχα σχεδον το ιδιο προβλημα με Dunlop Roadsmart 2. Τρεμουλο στα 100-110 χλμ. Το πηγα πισω, εβγαλαν το μπροστινο, το ξαναεβαλαν, ξαναεκαναν ζυγοσταθμιση και ολα καλα. Δεν εκατσε καλα ειπαν :rolleyes:

doros74
06/10/2016, 14:02
αυτο οφειλεται σε μη σωστη ζυγοσταθμηση την ωρα που στα περασαν?

Ναι, έτσι μου είπε. Τώρα που πάτησαν τα λάστιχα θα το ξαναπάρω. Πιστεύω ότι φταίει το μπροστινό.

doros74
06/10/2016, 14:04
Μάλλον στις γωνιακες βαλβίδες;

Όχι δεν φταίνε οι γωνιακές βαλβίδες διότι μπήκαν κατά την αλλαγή των ελαστικών και πριν τη ζυγοστάθμιση.

doros74
06/10/2016, 14:05
πριν 2 χρονια ειχα σχεδον το ιδιο προβλημα με Dunlop Roadsmart 2. Τρεμουλο στα 100-110 χλμ. Το πηγα πισω, εβγαλαν το μπροστινο, το ξαναεβαλαν, ξαναεκαναν ζυγοσταθμιση και ολα καλα. Δεν εκατσε καλα ειπαν :rolleyes:

Μάλιστα, ελπίζω να έχω το ίδιο θέμα. Θα δω αύριο.

Grafton 505
06/10/2016, 20:11
Μάλλον στις γωνιακες βαλβίδες;

Δεν φταίνε. Τις έβαλα και εγώ μαζί με τα Pilot road 2 και δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τρέμουλο. Παπαριά του έκανε στην ζυγοστάθμιση. Λάθος βαρίδια ή λάθος στην θέση τους. Παίζει βέβαια και το γνωστό πρόβλημα με την κόκκινη βούλα.

doros74
06/10/2016, 23:02
Δεν φταίνε. Τις έβαλα και εγώ μαζί με τα Pilot road 2 και δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τρέμουλο. Παπαριά του έκανε στην ζυγοστάθμιση. Λάθος βαρίδια ή λάθος στην θέση τους. Παίζει βέβαια και το γνωστό πρόβλημα με την κόκκινη βούλα.

Τα βαρίδια που μου έβαλε είναι πολύ φαρδιά. Τα προηγούμενα ήταν πιο μικρά στο πλάτος. Δεν ξέρω αν φταίει αυτό αλλά αύριο θα το πρέπει να διορθωσει το πρόβλημα.