PDA

View Full Version : Λάστιχα για το CBF-600



Σελίδες : 1 2 3 4 [5]

raccoon
21/09/2018, 09:34
Μόλις αλλάξει ο μήνας πάω για λάστιχα. CBF 600 08' injection.
Η χρήση του είναι χαλαρά καθημερινή και τουριστική με φορτίο.
Τώρα έχω pilot road 3 πολύ ευχαριστημένος, σε φρένα, στρίψιμο, διάρκεια ζωής, βροχή, άψογα.
Πριν είχα Dunlop roadsmart 2, τα οποία ήταν πολύ καλά σε φρένα, βροχή διάρκεια ζωής και στο γρήγορο σταθερό πλαγιασμα. Δεν μου άρεσε που η γρήγορη κορώνα του, είχε την τάση να πλαγιάζει και γινόταν κουραστικό εντός πόλης ανάμεσα σε αυτοκίνητα και στην τουριστική φορτωμένη οδήγηση με χαμηλά χιλιόμετρα.

Δεν θέλω Dunlop, continental, pireli.
metzeler ( θα έβαζα αλλά τα roadted 01 έχουν περίπου 350€ οπότε δεν παιζει)

Θέλω να μάθω πληροφορίες για τα pilot road 5 που τα βρίσκω κάπου στα 280€ .
Bringestone ( πείτε καμιά γνώμη για τα τ31 που τα βρίσκω περιπου 260€ αλλά αν τα σχόλια για τα michelin είναι καλά με 20€ διαφορά θα τα προτιμήσω)

Ευχαριστώ

doros74
23/09/2018, 09:47
Μόλις αλλάξει ο μήνας πάω για λάστιχα. CBF 600 08' injection.
Η χρήση του είναι χαλαρά καθημερινή και τουριστική με φορτίο.
Τώρα έχω pilot road 3 πολύ ευχαριστημένος, σε φρένα, στρίψιμο, διάρκεια ζωής, βροχή, άψογα.
Πριν είχα Dunlop roadsmart 2, τα οποία ήταν πολύ καλά σε φρένα, βροχή διάρκεια ζωής και στο γρήγορο σταθερό πλαγιασμα. Δεν μου άρεσε που η γρήγορη κορώνα του, είχε την τάση να πλαγιάζει και γινόταν κουραστικό εντός πόλης ανάμεσα σε αυτοκίνητα και στην τουριστική φορτωμένη οδήγηση με χαμηλά χιλιόμετρα.

Δεν θέλω Dunlop, continental, pireli.
metzeler ( θα έβαζα αλλά τα roadted 01 έχουν περίπου 350€ οπότε δεν παιζει)

Θέλω να μάθω πληροφορίες για τα pilot road 5 που τα βρίσκω κάπου στα 280€ .
Bringestone ( πείτε καμιά γνώμη για τα τ31 που τα βρίσκω περιπου 260€ αλλά αν τα σχόλια για τα michelin είναι καλά με 20€ διαφορά θα τα προτιμήσω)

Ευχαριστώ

Βάλε τα Road 5.
Για τους δρόμους που έχουμε τα Michelin είναι σαφώς καλύτερα από τα Bridgestone και τα Road 5 είναι τα πιο προηγμένα, τεχνολογικά, Sport Touring, ελαστικά που έχουν κατασκευαστεί, μέχρι σήμερα.

raccoon
23/09/2018, 17:05
Βάλε τα Road 5.
Για τους δρόμους που έχουμε τα Michelin είναι σαφώς καλύτερα από τα Bridgestone και τα Road 5 είναι τα πιο προηγμένα, τεχνολογικά, Sport Touring, ελαστικά που έχουν κατασκευαστεί, μέχρι σήμερα.

Ευχαριστώ για την απάντηση,αλλά αυτά τα γενικά τα γνωρίζω.
Οτι οι δρόμοι μας δεν είναι πολύ καλοί και γλιστράνε, ότι τα MIchelin είναι πιο μαλακά από τα Bringestone
(να βγάλω εκτός τα τ-31 που είναι καινούρια και δεν τα γνωρίζω)
Ότι σαν τουριστικό λάστιχο έχει πιο αργή κορώνα και καλή απαγωγή του νερού.
Ότι είναι καινούριο και λογικά πιο καλό από το παλιό (αλλιώς δεν έχει νόημα να το βγάλουν )

Έχουμε δεί όμως στο παρελθών, πως καμιά φορά η πραγματικότητα είναι άλλη.
θέλω κάποιον που τα έχει δοκιμάσει, να μου επιβεβαιώσει τα παραπάνω.
Να μου πεί πότε τα έβαλε, σε τι μηχανή, τι διαδρομές κάνει (πολη, εθνική, αττική οδό, επαρχιακό δίκτυο,ταξίδια )
πόσα χιλιόμετρα έκανε μέχρι τώρα, αν τα οδήγησε σε βροχή, μονός ή δικάβαλος, φορτωμένος ή όχι, τρόπος οδήγησης (χαλαρά ή τάπα)
τι φορούσε πριν, πόσα χιλιόμετρα του έβγαλαν.
Αυτά για να πάρω μια γενική εικόνα της χρήσης και μετά να μου πει, για το αν ζεσταίνονται γρήγορα, αν γλιστράνε, αν φρενάρουν,
αν στρίβουν, αν κρατάνε στο νερό, που ειναι καλύτερα και που χειρότερα απο τα παλιά του.

Μπορεί σαν ερωτήσεις να φαίνονται πολλά, αλλά αν τα γράψεις είναι από μια λέξη το καθένα.
έτσι θα μπορέσω να βγάλω τα δικά μου συμπεράσματα, όπως και κάθε άλλος που το διαβάσει αυτό.

Ευχαριστώ

raccoon
23/09/2018, 17:13
Cpt_Slow τελικά τί έβαλες?
Αν έβαλες pilot road 5 πες κάτι.

doros74
23/09/2018, 18:45
Cpt_Slow τελικά τί έβαλες?
Αν έβαλες pilot road 5 πες κάτι.

Δεν έχει βάλει Road 5, έβαλε SS ελαστικά (Dunlop Sportsmart 2 Max).

raccoon
23/09/2018, 19:46
Οκ ευχαριστώ.
Κάποιος που να τα δοκίμασε;;;;;

doros74
23/09/2018, 22:37
Οκ ευχαριστώ.
Κάποιος που να τα δοκίμασε;;;;;

Δες στο CBF Greek Club στο Facebook. Γραφει φιλος σε πολύ πρόσφατο post που τα έχει φορέσει για 7.000 χλμ περίπου, σε όλες τις συνθήκες.

raccoon
23/09/2018, 23:29
Ευχαριστώ

Cpt_Slow
24/09/2018, 13:35
ξεκάθαρος μου φαίνεσαι στο τι ψάχνεις. Ας σου πουν τα παιδιά που φοράνε bridgestone ποιο σου ταιριάζει αλλιώς νομίζω πας για road5.

raccoon
24/09/2018, 15:11
Για το μόνο bringestone που θα ήθελα να μάθω είναι το Τ-31 που είναι καινούργιο και Τούρινγκ. Το βρίσκω κάπου στα 260€. Οπότε όποιος έχει να πει δυο λόγια για pilot road 5 & T-31 ακούω.

painterakis
24/09/2018, 17:17
Εγω ενδιαφέρομαι για τα Metzeler Roadtec 01 και τα Michelin Road 5.
Για τα πρώτα δε μπορώ να βρω κάποιον που να τα έχει βάλει Ελλάδα, οι αναφορές του εξωτερικού με αφήνουν ασυγκίνητο μιας και με τους δρόμους που έχουν ... όλα είναι καλά.
Τα Bridgestone T31 τα αποκλείω (στη παρούσα φάση), αν κρίνω από τα Τ30 (που είχα) είναι σκληρά, οπότε βγάζουν πολλά χιλιόμετρα με φορτωμένο το μηχανάκι αλλά για τη χρήση που τα θέλω αυτή τη περίοδο ( 5000 το χειμώνα, η μηχανή το καλοκαίρι γράφει 0 χιλ., περισσότερες φορές μόνος, ανεξάρτητα αν έχει βροχή - όσες έχει στη Κρήτη- και πάντα επαρχιακό δρόμο) δε μου κάνουν.
Λογικά, με τα θέλω μου, ιδανικά είναι αυτά που λένε "γόμες" (M7RR, S21, BT16pro, D211) αλλά αυτά δεν συμπαθούν τη βροχή.
Δοκίμασα τα M7RR, τρομερό λάστιχο αλλά το πολύ νερό δε το διώχνουν.
Οπότε έχω κατασταλάξει σε μαλακό τουριστικό βρόχινο λάστιχο ... δλδ τα λάστιχα που ανέφερα στην αρχή.
Τα Metzeler τα έχω ψηλά σε εκτίμηση αντιθέτως με τα Michelin (κολλήματα που έχει ο κόσμος ε; ) που όλοι τα εκθειάζουν.
Έχετε κάποιον με άλλο μηχανάκι που να φοράει τα roadtec 01 να μου πει την άποψη του;

raccoon
24/09/2018, 17:26
Δύσκολα να βρεις κάποιον που έβαλε τα metzeler roadtec 01, γιατί τα βρίσκεις 360€ περίπου ενώ τα pilot road 4 & 5 (255 - 280€ αντίστοιχα)
Είναι μεγάλη διαφορά για τουριστικά μαλακά βρόχινα ελαστικά.
Εγώ κρατάω ότι θεωρείς τα Τ-31 σκληρά , όπως όλα τα bringestone σε σχέση με τα michelin.

painterakis
24/09/2018, 18:42
Δύσκολα να βρεις κάποιον που έβαλε τα metzeler roadtec 01, γιατί τα βρίσκεις 360€ περίπου ενώ τα pilot road 4 & 5 (255 - 280€ αντίστοιχα)
Αυτό μου είπαν και οι λαστιχάδες που ρώτησα, όσοι "φεύγουν" από αυτή τη κατηγορία τιμής ( <300€) και περάσουν τα 300€ πάνε σε pirelli με κόκκινους αγγέλους και διαβόλους.

doros74
02/10/2018, 14:49
ξεκάθαρος μου φαίνεσαι στο τι ψάχνεις. Ας σου πουν τα παιδιά που φοράνε bridgestone ποιο σου ταιριάζει αλλιώς νομίζω πας για road5.

Δεν μας έκανες κάποιο review για τα Sportmax. Πως σου φαίνονται;

Cpt_Slow
04/10/2018, 10:50
Πλέον τους έχω κάνει 6.000 χλμ οπότε μπορώ να γράψω κάποια πράγματα.
Τα χιλιόμετρα ήταν 2.500 μόνος και 3.500 δικάβαλος φορτωμένος 1 βαλίτσα και 2 σαμάρια givi τα μεγάλα.

Γενικά είναι ένα λάστιχο μαλακότερο από sporttouring όχι βέβαια το μαλακότερο της dunlop για χρήση δρόμου. Επίσης οπτικά τουλάχιστον είναι σαν 180 και όχι σαν 160, παρατήρηση που μου έχουν πει αρκετοί κοιτώντας το φορεμένο. Απ'ότι είχα δει σαν διάσταση είναι στο πάνω όριο του χαρακτηρισμού για 160.
Είναι εξαιρετικά gripερό και ζεσταίνεται στο 1/2 του χρόνου που ήθελε το roadsmart. Η κορώνα του είναι τύπου γκρεμός για την κατηγορία της μηχανής αλλά εμένα αυτό δεν με ενοχλεί ίσα ίσα μου αρέσει η άμεση απόκριση στο countersteering. Βέβαια προσθέτει κάποια "νευρικότητα" η οποία σε συνδυασμό με τους σουμιέδες που έχουμε για ανάρτηση θέλει λίγο συνήθεια. Εμένα πάντως μ'αρέσει το γεγονός ότι μπορώ εύκολα και γρήγορα να δώσω την κλίση που θέλω καθώς η κορώνα υπακούει κατευθείαν. Το τέρμα του πέλματος συναντάει και το όριο κλίσης της μηχανής οπότε κατάφερα να το πατήσω όλο μόνο στις Σέρρες σε αντίθεση με το roadsmart που γινόταν άνετα μέσα στην πόλη. Ίσως και η μηχανή να τελειώνει πριν τελειώσει το πέλμα καθώς είχα ξύσει και το διπλό σταντ εκείνη τη φορά, ευτυχώς ανώδυνα.

Όσον αφορά το ταξίδι πραγματικά το ευχαριστήθηκα. Πέρασα από διαδρομές που είχα τη δυνατότητα λόγο ασφάλτου να το πιέσω και πραγματικά ήταν άψογο. Κανένα γλίστρημα πουθενά ακόμα και σε βρεγμένο. Βέβαια με συνοδηγό και 3 μπαγκάζια δεν περιμένεις να γλιστρήσεις και πουθενά, αλλά μου έβγαζε εμπιστοσύνη. Του ανέβασα πιέσεις γιατί είχα το φόβο μην παραμορφώσει, κάτι το οποίο τελικά έγινε αλλά σε μικρο βαθμό. Αν δεν έκανα τόσα χλμ φορτωμένος πιστεύω δεν θα παραμόρφωνε καθόλου γενικά για όσο θα το κρατούσα. Το περίμενα και εν γνώση μου έβαλα αυτή την κατηγορία. Σε βρεγμένο μονός δεν έχω ακόμα εικόνα καθώς φορέθηκε τέλος Μαΐου και δεν πέτυχα ιδιαίτερες βροχές.

Πιστεύω ενδείκνυται για κάποιον που θέλει σπορ χαρακτήρα και δεν τον πειράζει να το αλλάξει στα 10.000χλμ. Πλεονέκτημα το γρήγορο ζέσταμα για διαδρομές commuting.

doros74
05/10/2018, 00:04
Πλέον τους έχω κάνει 6.000 χλμ οπότε μπορώ να γράψω κάποια πράγματα.
Τα χιλιόμετρα ήταν 2.500 μόνος και 3.500 δικάβαλος φορτωμένος 1 βαλίτσα και 2 σαμάρια givi τα μεγάλα.

Γενικά είναι ένα λάστιχο μαλακότερο από sporttouring όχι βέβαια το μαλακότερο της dunlop για χρήση δρόμου. Επίσης οπτικά τουλάχιστον είναι σαν 180 και όχι σαν 160, παρατήρηση που μου έχουν πει αρκετοί κοιτώντας το φορεμένο. Απ'ότι είχα δει σαν διάσταση είναι στο πάνω όριο του χαρακτηρισμού για 160.
Είναι εξαιρετικά gripερό και ζεσταίνεται στο 1/2 του χρόνου που ήθελε το roadsmart. Η κορώνα του είναι τύπου γκρεμός για την κατηγορία της μηχανής αλλά εμένα αυτό δεν με ενοχλεί ίσα ίσα μου αρέσει η άμεση απόκριση στο countersteering. Βέβαια προσθέτει κάποια "νευρικότητα" η οποία σε συνδυασμό με τους σουμιέδες που έχουμε για ανάρτηση θέλει λίγο συνήθεια. Εμένα πάντως μ'αρέσει το γεγονός ότι μπορώ εύκολα και γρήγορα να δώσω την κλίση που θέλω καθώς η κορώνα υπακούει κατευθείαν. Το τέρμα του πέλματος συναντάει και το όριο κλίσης της μηχανής οπότε κατάφερα να το πατήσω όλο μόνο στις Σέρρες σε αντίθεση με το roadsmart που γινόταν άνετα μέσα στην πόλη. Ίσως και η μηχανή να τελειώνει πριν τελειώσει το πέλμα καθώς είχα ξύσει και το διπλό σταντ εκείνη τη φορά, ευτυχώς ανώδυνα.

Όσον αφορά το ταξίδι πραγματικά το ευχαριστήθηκα. Πέρασα από διαδρομές που είχα τη δυνατότητα λόγο ασφάλτου να το πιέσω και πραγματικά ήταν άψογο. Κανένα γλίστρημα πουθενά ακόμα και σε βρεγμένο. Βέβαια με συνοδηγό και 3 μπαγκάζια δεν περιμένεις να γλιστρήσεις και πουθενά, αλλά μου έβγαζε εμπιστοσύνη. Του ανέβασα πιέσεις γιατί είχα το φόβο μην παραμορφώσει, κάτι το οποίο τελικά έγινε αλλά σε μικρο βαθμό. Αν δεν έκανα τόσα χλμ φορτωμένος πιστεύω δεν θα παραμόρφωνε καθόλου γενικά για όσο θα το κρατούσα. Το περίμενα και εν γνώση μου έβαλα αυτή την κατηγορία. Σε βρεγμένο μονός δεν έχω ακόμα εικόνα καθώς φορέθηκε τέλος Μαΐου και δεν πέτυχα ιδιαίτερες βροχές.

Πιστεύω ενδείκνυται για κάποιον που θέλει σπορ χαρακτήρα και δεν τον πειράζει να το αλλάξει στα 10.000χλμ. Πλεονέκτημα το γρήγορο ζέσταμα για διαδρομές commuting.

Τελικά την έκανε την παραμόρφωση, όπως και τα Pilot Power που είχα πριν τα οποία, πριν τα αλλάξω, είχαν παραμορφωθεί αρκετά.
Αυτό είναι που με κρατάει και δεν κοιτάζω SS λάστιχα και η συμπεριφορά τους στο βρεγμένο.

painterakis
15/10/2018, 20:08
Μπήκαν, α να δούμε τι λένε ...

400216

raccoon
24/10/2018, 22:20
Έβαλα και εγώ τα michelin pilot road 5.
Κόστος 270€ από tyre shop. Πολύ καλή τοποθέτηση, γρήγορα και σωστά. Ελπίζω να ταιριάξουν με τον τρόπο οδήγησης μου, και να βγάλω αρκετά και ασφαλή χιλιόμετρα.

painterakis
10/11/2018, 20:14
Σήμερα με έπιασε δυνατή μπόρα σε βουνίσιο ορεινό δρόμο και στη μισή ώρα που έκανα για να φύγω από αυτή, ευχαριστήθηκα το λάστιχο, μου έδωσε πραγματικά μεγάλη σιγουριά, ακόμα και όταν το νερό έτρεχε σαν ποτάμι στο δρόμο.
Πρώτο βρεγμένο δείγμα γραφής ... Θετικότατο !!!!
(μιλάω για το Road 5)

raccoon
10/11/2018, 21:22
Μια και έχει λίγο καιρό που έβαλα τα ίδια, δεν ξέρεις πόσο χαίρομαι που το ακούω αυτό. Στα ποσά χιλιόμετρα είσαι τώρα;

painterakis
11/11/2018, 07:29
Μια και έχει λίγο καιρό που έβαλα τα ίδια, δεν ξέρεις πόσο χαίρομαι που το ακούω αυτό. Στα ποσά χιλιόμετρα είσαι τώρα;
Πολύ λίγα ... κάπου 800.

doros74
11/11/2018, 16:39
Σήμερα με έπιασε δυνατή μπόρα σε βουνίσιο ορεινό δρόμο και στη μισή ώρα που έκανα για να φύγω από αυτή, ευχαριστήθηκα το λάστιχο, μου έδωσε πραγματικά μεγάλη σιγουριά, ακόμα και όταν το νερό έτρεχε σαν ποτάμι στο δρόμο.
Πρώτο βρεγμένο δείγμα γραφής ... Θετικότατο !!!!
(μιλάω για το Road 5)

Δεν υπάρχει καλύτερο λάστιχο στο βρεγμένο από τη σειρά Pilot Road και Road της Michelin.
Ειδικά τα 4 και η εξέλιξή του τα 5 είναι κορυφή!

giovanni
21/12/2018, 22:25
Εγω την πηρα με τα michelin pilot power ,Οταν ειναι ζεστο ειναι 8 μα αριστα το 10

painterakis
09/01/2019, 17:43
Σήμερα, προστέθηκαν πολύ πόντοι στην εκτίμηση μου απέναντι στα ελαστικά (michelin road 5).
Παρόλο που θα μπορούσα να πήγαινα με το αμάξι να κάνω τη δουλειά μου, πήρα τη μηχανή.
Στα 30 χιλιόμετρα από τα 80 συνολικά αντιμετώπισα σε μεγάλο μέρος της διαδρομής παρόμοιες καταστάσεις....

402693

Έχω μείνει πολύ εντυπωσιασμένος από τη συμπεριφορά του σε αυτές τις συνθήκες !!!

giannis_rd
27/03/2020, 10:18
Καλημέρα παίδες, σε λίγο καιρό θα αλλάξω λάστιχα στο cbf 600 pc38 και η χρήση είναι κυρίως ταξίδια είτε κοντινες βόλτες με ή χωρίς top case. Τώρα έχω τα diablo rosso
Οι επιλογές που έχω προς το παρόν είναι

Να βαλω πάλι τα ίδια φυσικά diablo rosso

metzeler roadtec 01 se
Bridgestone battlax t31
ως ποιο τουριστικά λάστιχα για περισσότερα χιλιόμετρα

Bridgestone s22 ως πιο μαλακό λάστιχο μιας και στην Ελλάδα οι δρόμοι είναι γυαλί

Επειδή δεν έχω μέτρο σύγκρισης και δεν παίζουν και λεφτά για δοκιμές όποιος κάνει παρόμοια χρήση σε ίδια μηχανή θα με βοηθούσε η εμπειρία του.

doctoras
28/03/2020, 09:49
Πόσα χλμ κάνεις μ.ο. ανα χρόνο? Στα ταξίδια είσαι μόνος ή με συνεπιβάτη?

thimiospoul
28/03/2020, 11:17
Γνωμη μου για καποιον που δεν πιεζει οδηγικα και τα diablo strada μια χαρα ειναι.170 ευρω και εχεις το κεφαλι σου ησυχο.Εφοσον δεν εχεις συγκεκριμενες απαιτησεις ξαναλεω.Τα εβαλα σε fz6 μετα τα battlax που ειχα και ουτε ζεστη ουτε κρυο τουλαχιστον για τα δικα μου δεδομενα.Χρηση αμιγως τουριστικη .

giannis_rd
28/03/2020, 16:57
Στα ταξίδια μόνος είμαι, περίπου 7000
Δεν πάω και για κύπελο αλλά θα το ζορίσω λίγο, θέλω να έχω αξιόπιστα ελαστικά, κάτι που να τα κάνει όλα το γνωρίζω δεν υπάρχει σίγουρα και πουθενά.

doctoras
29/03/2020, 19:34
Στα ταξίδια μόνος είμαι, περίπου 7000
Δεν πάω και για κύπελο αλλά θα το ζορίσω λίγο, θέλω να έχω αξιόπιστα ελαστικά, κάτι που να τα κάνει όλα το γνωρίζω δεν υπάρχει σίγουρα και πουθενά.

αν είσαι χαλαρός οδηγικά είναι ωριακό το νουμερο για κατηγορίας σπορ ελαστικό (3χρόνια * 7 = 21000χλμ). Αν σκοπεύεις να κάνεις 5000χλμ ανα χρόνο θα μπορούσε

Συνεπώς και βάση των παραπάνω θα σου πρότεινα σπορ τουρινκ κατηγορία ελαστικών, ένα καλό λάστιχο με καλά review τόσο σε κράτημα όσο και χλμ απόδοση είναι το Michelin Pilot Road 4 τα βρίσκεις απο 250ευρώ περασμένα