PDA

View Full Version : Λάστιχα για το CBF-600



Σελίδες : [1] 2 3 4 5

javaneze
29/05/2006, 20:23
Δεν ειναι ακομα η ωρα μου βεβαια, αλλα ρωταμε για να μαθαινουμε :D

Τι εχετε βαλει;
Τι προτεινετε;

Παρακαλω αναφερατε και τι χλμ εχετε βγαλει ή υπολογιζετε εστω πως θα βγαλετε καθως και τιμες και βεβαια αν εισασταν ικανοποιημενοι.

(εμενα εχει κατι bridgestone απο το εργοστασιο. Αλλοι τα ακουνε και λακιζουν, αλλος που ειχε μισελεν, μου ειπε πως θα προτιμουσε να ειχε μπριτζεστον wtf τελικα?:p )

Και το κυριοτερο ερωτημα:
Εχει βαλει κανενας πλατυτερο πισω;
Αν ναι, εντυπωσεις;
Αν οχι, να αξιζει; θα αλλαζει το μηχανακι προς το καλυτερο;

Αυτια! Θενξ!

:beer: :wave2:

JimmyZ
30/05/2006, 00:27
Χμμμμ.... Χμμμμμ....
(Διαβάζουμε και κανα manual)
:rolleyes: :rolleyes:


Δεν μπορεί να αλλάξεις τις διαστάσεις από τα λάστιχα.
Δεν θα δουλεύει το ABS..
:nono:

javaneze
30/05/2006, 09:40
:lol: για το μανιουαλ ...


:( για το υπολοιπο ... στανταρ και τσεκαρισμενο;
Γιατι μωρε ομως ... απλα και μονο που θα πλατυνει το λιγο το λαστιχο να κομπλαρει το abs; :rolleyes: :confused: :(

JimmyZ
31/05/2006, 00:02
Χμμμμ..... :rolleyes:

(ξανά) :lol:


Το στάνταρ και το τσεκαρισμένο θα μου το πείς εσύ αφού πρώτα διαβάσεις τι λέει στη σελίδα 65 του manual....

Τώρα περιμένω να μου πείς: :eyepop: Ωχ, δεν το είδα...

:lol: :lol: :lol:

javaneze
31/05/2006, 00:39
Οτι το ειδα το ειδα ...

Αλλα απο την αλλη το μανιουλ προτεινει αυστηρα μονο μπριτζεστον και μισελεν!
Οποτε δεν το πηρα και πολυ στα σοβαρα ... μαρκετινγκ το αντιμετωπισα ...

Βεβαια αλλο αλλαγη μαρκας, αλλο αλλαγη πλατους ...

Απλα ειπα μηπως το ειχε κανει κανεις και του δουλεψε :D


Οι υπολοιποι 600αρηδες που ειναι; Τι λαστιχα φορατε ωρε παιδια;
:wave2:

makis206
31/05/2006, 08:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
Βεβαια αλλο αλλαγη μαρκας, αλλο αλλαγη πλατους ...

Μην αλλάξεις το πλάτος !!

Δεν θα μπαίνει το φτεράκι μετά !:lol:


:beer: :beer:

startengine
31/05/2006, 14:03
Άλλαξα λάστιχα πριν 10 μέρες περίπου. Φορούσε τα Brigestone BT57 που το χειμώνα δεν ζεσταίνονταν με τίποτα αλλααά όοοταν ζεσταίνονταν ήταν πολύ καλά στο πάτημα των "ωραίων δρόμων" μας, στο φρενάρισμα και σε σταθερότητα γενικά μέχρι τα 10.000 χλμ. Μετά και για άλλα 4.000 χλμ. ... έκανα το σταυρό μου:confused:

Ξεκίνησα για Michelin Pilot Road, αφού τη μηχανή τη βγάζω Εθνική και επαρχιακούς περισσότερο για εκδρομούλες, σκέφτηκα Metzeler και τελικά... έβαλα Pirelli Diablo τα απλά!!!

Μέσα στη σταθερότητα δηλαδή:smilea:

Έχω κάνει λιγότερα από 1000χλμ. με τα νέα της παπούτσια, οπότε το μόνο που μπορώ να πω είναι πως εκτός από το κράτημα που (φυσικά) βελτιώθηκε πολύ, στρίβει/πλαγιάζει πιο εύκολα αλλά έχω κραδασμούς μετά τα 70-80 που δεν τους είχα πριν. Θα δείξει όσο θα πατούν τα λάστιχα αν θα λιγοστέψουν ή αν θα πρέπει να ...μάθω να ζω με το μασαζάκι στα χέρια...

Αυτά.

startengine
31/05/2006, 14:04
Αλήθεια, γιατί ν΄αλλάξεις το πλάτος?
Τι θέλεις να κερδίσεις?

javaneze
31/05/2006, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από startengine
έβαλα Pirelli Diablo τα απλά!!!
....
αλλά έχω κραδασμούς μετά τα 70-80 που δεν τους είχα πριν.
Ayto δεν μπορω να καταλαβω ...
Τι εννοεις κραδασμους ... απο τα λαστιχα; ειναι δυνατον;


Αρχικά δημιουργήθηκε από startengine
Αλήθεια, γιατί ν΄αλλάξεις το πλάτος?
Τι θέλεις να κερδίσεις?
look :winka:
σταθεροτητα...
και ισως και πιο ανετο και ασφαλες πλαγιασμα ... (δεν ειμαι κανενας ροσσι ... ):D

startengine
01/06/2006, 11:12
Οι κραδασμοί δεν είναι φυσικά "φυσικό επακόλουθο" της αλλαγής ελαστικού. Συμβαίνει όμως κάποιες φορές και μπορεί να είναι θέμα ζυγοστάθμισης, κατασκευής σκελετού του ελαστικού ή ακόμα και ... η ιδέα μας :dizzy:
Εξαρτάται βέβαια από το τι εννοεί κανείς "κραδασμοί". Εγώ πάντως δεν εννοώ πως έγινε η μηχανή κομπρεσέρ, απλά νιώθω κάποιους κραδασμούς στο τιμόνι που - νομίζω - δεν τους είχα πριν. Ζυγοστάθμιση έγινε στην τοποθέτηση αλλά παίζει με το πάτημα (και το στρώσιμο) να έχει μεταβληθεί κάτι. Θα δείξει.

Όσο για την αλλαγή πλάτους στο πίσω ελαστικό, δεν ξέρω αλλά προσωπικά δεν θα άλλαζα τίποτα που να μεταβάλλει το στήσιμο της μηχανής. Βέβαια εγώ δεν έχω και παραπάνω απαιτήσεις από όσα μου δίνει (μέχρι τώρα). Περί ορέξεως όμως...:smilea:

javaneze
02/06/2006, 09:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από startengine
Βέβαια εγώ δεν έχω και παραπάνω απαιτήσεις από όσα μου δίνει (μέχρι τώρα). Περί ορέξεως όμως...:smilea:
Mα ουτε κι εγω ....
Απλα απορησα αν το εχει κανει ηδη καποιος... και αν ειδε καποια διαφορα ειτε προς το καλυτερο ειτε προς το χειροτερο...:winka:

Multi-Duc
02/06/2006, 09:27
Νικολα τα φαρδυτερα λαστιχα κανουν τη μοτοσυκλετα πιο "αργη" στις αλλαγες κατευθυνσης .

:beer: :wave2:

javaneze
04/06/2006, 22:12
Βασιλη το εχω υπ'οψιν μου ...
ΑΠο την αλλη επειδη οντως δεν ξερω, εχεις υπ'οψιν σου αν βγαινει και κατι θετικο απο αυτη την αλλαγη;

Το fazer 600 που εχω οδηγησει (που εχει 180 πισω) δεν με προβληματισε ιδιαιτερα στις αλλαγες κατευθυνσης ...


:beer: :wave2:

lampros_fazer
05/06/2006, 02:49
Εγώ στο fazer (600) έβαλα τα Michelin Pilot Power.. Μία λέξη θα σου πω..λαστιχάρα.. :a013: Κρατάει στο πλαγιασμα,και σου δίνει εμπιστοσύνη να πλαγιάσεις παραπάνω..

Τιμή γύρω στα 300?..

:wave2:

el_hymador
22/06/2006, 00:45
Η μηχανη μου παραδοθηκε με michelin pilot ....πολυ καλο λαστιχο και ιδαιτερα ανθεκτικο . Μολις προχθες αλλαξα και εβαλα μετα απο ερωτηση σε σχετικους ανθρωπους τα Μetzeler Roadteck z6.Δεν ειναι ακομα καιρος για να εξαγω συμπερασματα αλλα το μονο το οποιο εχω διαπιστωσει ειναι οτι εχουν πιο γρηγορη κορωνα (V)απο τα michelin και το μηχανακι πλαγιαζει πολυ πιο αμεσα.Ενα αλλο το οποιο παρατηρησα ειναι οτι μαλλον επειδη΄''μπαλοναρουν'' περισσοτερο στο κεντρο του πελματος αποροφουν μερος των κοπανηματων απο το δρομο....μπορει και να λεω αηδιες , αλλα τετοια αισθηση εχω αποκομισει .Οταν γραψω καμια 200χλμ και πατησουν καλα, θα επανελθω με περισσοτερες πληροφοριες:wave2:


α! κοστος 350€

JimmyZ
22/06/2006, 15:18
Επειδή από καιρό τα έχω βάλει στο μάτι και το προσεχή χειμώνα θα τα αλλάξω και εγώ τα λάστιχά μου (χωρίς να περιμένω να λιώσουν τα μανίσια) περιμένω να ακούσω τη γνώμη σου.

Άντε κάνε κανένα χιλιόμετρο και να μας πείς τι γίνεται με τα Ζ6.

Αυτά τα Battlax είναι θανατηφόρα!

simeon
22/06/2006, 16:08
Παιδια εγω στο FZS600 τα εχω 10.000 κμ και ακομα εχουν ψωμι μπολικο....

Νομιζω πως μετα τα πρωτα 2-3.000 κμ που ολα τα λαστιχα ειναι καινουρια και σου δινουν καλη αισθηση μου αφηνει την εντυπωση οτι ειναι 70% touring kai 30% sport. Κανενα προβλημα στο βρεγμενο και πολυ καλη αισθηση αν οδηγεις ηρεμα χωρις να φτανεις στα ορια. Εκει ισως να σου δημιουργησει προβλημα...
Τα απλα diablo τα θεωρω πως πλησιαζουν το 50-50 sport-touring περισσοτερο....

Προσωπικα το διαλεξα λογω του οτι βγαζει και αρκετα χιλιομετρα γιατι κινουμε αρκετα εθνικη και θεωρω πως καποιο ποιο μαλακο που θα τετραγωνιζοταν ποιο ευκολα θα ειχε χειροτερη συμπεριφορα μετα...

el_hymador
05/07/2006, 19:40
Λοιπον επανερχομαι με τα metzeler z6 .....εκανα καμια 500 χιλιομετρα απο τοτε που τα εβαλα .

Εχω την εντυπωση οτι ειναι λιγο πιο ασαφη η πληροφορηση που δινουν σε σχεση με τα Michelin pilot.
Δηλαδη στριβοντας τα νοιωθεις θετικα στο κρατημα τους αλλα η αισθηση που διναν τα michelin ηταν καλυτερη κατα την προσωπικη μου αποψη.

Σε γρηγορη βολτα διαπιστωσα τα εξης:

-Ζεστενονται για πλακα . δεδομενου οτι ξεκινησα μολις ειχε βγει ο ηλιος μετα απο καμια δεκαρα χιλιομετρα ηταν ετοιμα!

-Στις στροφες λογω ''γρηγορης'' κορωνας , το μηχανακι υπακουει πολυ πιο αμεσα σε ανοιγματα - κλεισιματα των γραμμων....στην αρχη το ειχα εκλαβει ως νευρικοτητα συνηθισμενος απο τα michelin που ηταν ουδετερα σε ολο το πελμα τους , αλλα τωρα εχω αρχισει να το συνηθιζω και ειναι πολυ θετικο

-Επισης λογω κορωνας , ενω με τα michelin , μετα την βολτα ειχα πατησει σχεδον ολο το πελμα του ελαστικου , με τα metzeler βλεπω οτι κανοντας τα ιδια πραγματα εχει πατησει σημαντικα λιγοτερη επιφανεια .... το θεμα ειναι οτι το υπολοιπο του πελματος καταλαβαινω οτι πρεπει να παταει σε πολυυυυυυ μεγαλες κλισεις , τις οποιες δεν ξερω κατα ποσο μπορει να διαχειριστει το πλαισιο και οι αναρτησεις του cbf (αλλα και εγω!!)....θα δουμε σιγα-σιγα...

-περνωντας πανω απο εγκαρσιες ανωμαλιες εχω την εντυπωση οτι το τιμονι ειναι κατι τις ποιο νευρικο , μαλλον και αυτο εχει να κανει με τα χαρακτηριστικα των ελαστικων....δεν μιλαμε για ανησυχητικη κατασταση , αλλα συμβαινει...(να βαλω κανα σταμπιλιζατερ?:confused:)

-Σε οδηγηση με βροχη (μου ετυχε και αυτο) δεν εδειξαν κατι περιεργο ....δεν πιεσα βεβαια (ποιος πιεζει με βροχη???!!!) αλλα δοκιμασα να φρεναρω με πολλα στην ευθεια ....ολα καλα.

Καλες βολτες , θα επναλθω στο θεμα μολις εχω γραψει πολλα χιλιομετρα και εχω ολοκληρωμενη αποψη.

Καλα χιλιομετρα :wave2:

makis206
17/08/2006, 23:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Καλες βολτες , θα επναλθω στο θεμα μολις εχω γραψει πολλα χιλιομετρα και εχω ολοκληρωμενη αποψη.

Kώστα φαντάζομαι οτι τώρα θα έχεις κάνει αρκετά χιλιόμετρα με τα Μetzeler οπότε θα ξέρεις να μου λύσεις την απορία.

Αφού τα Μetzeler έχουν "γρηγορότερη" κορώνα από τα Michelin, έχεις παρατηρήσει ποτέ καθώς πηγαίνεις στην ευθεία μετά τα 150/160 χλμ/ώρα τίποτα περίεργο όπως για παράδειγμα πρόβλημα στη σταθερότητα, μικροπαιξίματα στο τιμόνι η οτιδήποτε άλλο ;

Δεν έφτασε ακόμα η ώρα μου γι'αντικατάσταση αλλά θα ήθελα να ξέρω τι παίζεται με τα λάστιχα που έχουν πιο σπορ χαρακτήρα απ'ότι τουριστάδικο.:winka:

Καλά χιλιόμετρα !

:beer: :beer: :beer:

iziogas
18/08/2006, 08:48
Pirelli Diablo.

Πολύ καλά, μαλακά, στρογγυλά.

Τα έβαλα στον Μπούκη, και τέρμα όποια τρέμουλα, τραντάγματα.

(Δεν ξέρω αν έφτιαξε λόγω των ελαστικών ή λόγω του μάστορα (πιθανότερο) αλλά εγώ βρήκα την υγειά μου.)

el_hymador
19/08/2006, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Kώστα φαντάζομαι οτι τώρα θα έχεις κάνει αρκετά χιλιόμετρα με τα Μetzeler οπότε θα ξέρεις να μου λύσεις την απορία.

Αφού τα Μetzeler έχουν "γρηγορότερη" κορώνα από τα Michelin, έχεις παρατηρήσει ποτέ καθώς πηγαίνεις στην ευθεία μετά τα 150/160 χλμ/ώρα τίποτα περίεργο όπως για παράδειγμα πρόβλημα στη σταθερότητα, μικροπαιξίματα στο τιμόνι η οτιδήποτε άλλο ;

Δεν έφτασε ακόμα η ώρα μου γι'αντικατάσταση αλλά θα ήθελα να ξέρω τι παίζεται με τα λάστιχα που έχουν πιο σπορ χαρακτήρα απ'ότι τουριστάδικο.:winka:

Καλά χιλιόμετρα !

:beer: :beer: :beer:

Oχι , προβλημα ευσταθειας η μικροπαιξιματα στο τιμονι δεν εχω παρατηρησει ουτε για αστειο....η διαφορα τους ειναι οτι σε οποιαδηποτε ταχυτητα το μηχανακι ειναι πολυ πιο προθυμο στις κλισεις , εκει που με τα michelin εστριβα προοδευτικα σε ολο το πελμα της κορωνας τα metzeler ειναι σαφως πιο γρηγορα στις εναλαγες κλισεων και το ''βουτηγμα'' δεξια η αριστερα γινεται τοσο ευκολα που στην αρχη συνιθισμενος απο τα michelin με ειχε τρομαξει ...επισης οι αυξομοιωση της κλισης (διορθωσεις μεσα στην στροφη) γινεται για πλακα , το λαστιχο εμφανιζει μια πολυ πιο δυναμικη συμπεριφορα σε σχεση με το michelin.
Καθημερινα κινουμε στην Αττικη οδο και βγαινω απο την εξοδο προς την Εθνικη στο υψος της Μεταμορφωσης ...ειναι μια παρατεταμενη να την πιεις στο ποτηρι !!! Οταν δεν εχει κινηση τα χωνω αρκετα για το πρωϊνο ξυπνημα....με τα michelin λοιπον εμπαινα στην στροφη και το πελμα πατουσε ολο απο την αριστερη πλευρα....με τα metzeler μπαινω , σχεδον ξυνω μαρσπιε και οταν σταματαω στην δουλεια το πελμα εχει ακομα ενα ποντο απατητο!Τωρα που τα εχω συνηθισει μου εμπνεουν εμπιστοσυνη για τετοιες καταστασεις , η προσφυση και η συμπεριφορα τους υπο κλιση ειναι αριστη και δεν μου προκαλουν καμια ανησυχια....μενει να δουμε σε πολους μηνες βεβαια και την αντοχη τους στον χρονο ...παντως απο τα michelin και τα metzeler προτεινω ανεπιφυλακτα τα δευτερα!


:wave2: :beer:

makis206
19/08/2006, 12:45
Νά'σαι καλά ρε Κωστή, τεκμηριωμένη απάντηση όχι παίζουμε !:lol:

Μ'έβγαλες από ένα άγχος γιατί θα το ήθελα κι εγώ λίγο πιο ευέλικτο στο στροφιλίκι αλλά να μη χαθεί κι εντελώς ο τουριστάδικος προσανατολισμός του.

Το είχα ακούσει αρκετές φορές πάντως για το πρόβλημα με τα ελαστικά που έχουν γρήγορες κορώνες στα τουριστάδικα μηχανάκια παρόλο που μου ακούγονταν περίεργο.

Έτσι μού'ρχεται να πάω να βάλω τα Metzeler και ν'αφήσω στην άκρη τα Bridgestone για την ώρα που θα κάνω το ταξίδι..!

Να είσαι καλά !

:beer: :wave2: :beer:

bsari
02/10/2006, 23:46
ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΒΑΛΕΤΕ ΤΑ SPORT ΓΙΑ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΕΣ ΚΛΙΣΕΙΣ ΑΛΛΟ ΤΟ ΕΝ Α ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΤΟ ΑΛΛΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ...ΕΓΩ ΕΒΑΛΑ ΤΑ ΣΠΟΡΤ ΕΙΧΑ ROAD ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΘΕΤΙΚΙΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΩΡΑ ΓΙΑ Ζ6 ΔΕ ΤΑ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΚΑΛΕΣ ΚΡΙΤΙΚΕΣ

vinylrider
06/10/2006, 20:06
file moy den eimai eidikos sta lastixa alla mporo na soy bro se timi xondrikis oti lastixo thelis. aplos pes mou gia pia lastixa skeftesai kai diastaseis kai tha soy doso times gia na mporeis na sygrineis

lyk0s
06/10/2006, 23:18
Εχω τα bridgestone και εχω κανει 12.000χλμ εως τωρα.

Εμφανισιακα δεν φαινονται να χρειαζονται αλλαγμα αλλα δεν τα αισθανομαι και τοσο σταθερα μερικες φορες ιδιως σε πλαγιασματα.

Η χρηση που εχω κανει ειναι 50-50 πολη-ταξιδια.Η μηχανη ειναι σε πυλωτη οποτε δεν χτυπαει τα λαστιχα ο ηλιος.

Απο οτι εχω ακουσει τα πρωτα λαστιχα που φορανε δεν ειναι και τοσο καλα.Ισχυει κατι τετοιο?

Οσοι εχετε αλλαξει στα ποσα χλμ το κανατε και με τι χρηση-νομιζω οτι παιζει ρολο αυτο.

lyk0s
07/10/2006, 19:00
johnpan δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο το συγκεκριμενο τοπικ που ανοιξα πρεπει να κολλησει σε καποιο αλλο απο την στιγμη που δεν εχει καμμια σχεση ουτε με το προηγουμενο που ειχε μπει αλλα ουτε και με αυτο που ειναι τωρα.
Και αυτο μπορει πολυ ευκολα να το καταλαβει κανεις απο το γεγονος οτι απο τα 23 μηνυματα μονο στο 1 καποιος αναφερει-μεταξυ αλλων- αυτο που ρωταω.
Ενταξει και εγω συμφωνω να μην υπαρχουν πολλα θρεντ για το ιδιο θεμα αλλα να μην φτανουμε και στην υπερβολη προσπαθωντας να χωρεσουμε διαφορετικα θεματα σε ενα.

bsari
10/10/2006, 22:58
ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΜΟΛΙΣ ΤΑ ΣΥΝΙΘΙΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΑ ΖΕΣΤΑΙΝΟΝΤΑΙ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΚΡΑΤΑΝΕ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΚΛΙΣΕΙΣ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ MICHELIN...ΤΑ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΒΡΟΧΗ ΑΨΟΓΑ ΜΕΝΕΙ ΤΩΡΑ ΝΑ ΔΩ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΖΩΗΣ ΤΟΥΣ

revenger
25/10/2006, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Η μηχανη μου παραδοθηκε με michelin pilot ....πολυ καλο λαστιχο και ιδαιτερα ανθεκτικο . Μολις προχθες αλλαξα και εβαλα μετα απο ερωτηση σε σχετικους ανθρωπους τα Μetzeler Roadteck z6.Δεν ειναι ακομα καιρος για να εξαγω συμπερασματα αλλα το μονο το οποιο εχω διαπιστωσει ειναι οτι εχουν πιο γρηγορη κορωνα (V)απο τα michelin και το μηχανακι πλαγιαζει πολυ πιο αμεσα.Ενα αλλο το οποιο παρατηρησα ειναι οτι μαλλον επειδη΄''μπαλοναρουν'' περισσοτερο στο κεντρο του πελματος αποροφουν μερος των κοπανηματων απο το δρομο....μπορει και να λεω αηδιες , αλλα τετοια αισθηση εχω αποκομισει .Οταν γραψω καμια 200χλμ και πατησουν καλα, θα επανελθω με περισσοτερες πληροφοριες:wave2:


α! κοστος 350€

Το michelin το παταγες ολο;
Εγω αφηνω κανα ποντο περιπου στις ακρες γιατι δεν γνωριζω τα ορια του.
Δοκιμασε ομως τα νεα ελαστικα και πες μας γιατι ειμαι για αλλαγη.
Σ'ευχαριστω:(

bsari
26/10/2006, 23:33
ΤΟ MICHELLEN ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΑΛΛΑ ΤΟ Ζ6 ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΝ ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΑΖΕΙ ΠΟΛΥ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΠΟΛΗ ΑΛΛΑ ΣΤΙΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΕΙΧΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΠΕΤΑΕΙ ...ΜΕ ΤΡΙΤΕΣ Ε ΡΕ ΔΥΝΑΜΗ ΤΩΡΑ ΕΠΙΤΑΧΥΝΩ ΚΑΙΟ ΦΡΕΝΑΡΩ ΣΑ ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΟ...ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΓΙΑ ΑΥΟΥΤΣ ΠΟΥ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΟΤΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΤΑ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΤΑ Ζ6 ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΞΕΝΙΖΙΕ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ...

el_hymador
05/11/2006, 01:07
και για το z6 μπορω πλεον μετα τους προσφατους κατακλυσμους να πω με σιγουρια οτι ειναι και πολυ καλο στην βροχη.Φυσικα δεν μιλαμε για γρηγορη οδηγηση (στην βροχη ποιος παει γρηγορα??!!!) αλλα τουλαχιστον δεν σε πουλανε και προσφερουν μια αξιοπρεπη προσφυση για διεκπαιρεωτικες διαδρομες σε ''υγρες'' μερες.

α και για τις διαχωριστικες λωριδες στους δρομους υπαρχει η φυσικη αντιπαθεια οποιουδηποτε ελαστικου βεβαιως , αλλα οχι σε υπερβολικο βαθμο.

:wave2:

anixneyths
13/11/2006, 18:51
λέω να βάλω και εγώ τα "metzeler Z6" στην cbf(600) μου...

αλήθεια υπάρχει περίπτωση να βρω λάστιχα (μπρος και πίσω) με την ίδια ημερομηνία παραγωγής;
Σε ένα μαγαζί που πήγα και ρώτησα μου είπανε πως είναι σχεδόν αδύνατο.

Στο ίδιο κατάστημα μου είπανε επίσης πως τα "BT57F RADIAL" έχουν καταργηθεί από την "Βridgestone"... ΧΜΜΜΜΜ... Παράξενο...

Ένα δεν έχω καταλάβει... Τι το διαφορετικό προσφέρει ένα λάστιχο για χρήση "touring", για χρήση race, sport κτλ.. Ας βοηθήσει κάποιος. Σε τι υπερτερεί το ένα απο το άλλο;

Την μηχανή μου την έχω για χρήση "commuter" κυρίως (20km καθημερινά, max:40) και καμμία βολτούλα μεγαλύτερη για το Σαββατοκύριακο. Μου αρέσουν τα γερά κρατήματα και η σχετική σιγουριά στην βρεγμένη άσφαλτο. Δεν γνωρίζω για το θέμα και ακόμα το ψάχνω οπότε και δεν είμαι απόλυτος για κάτι...


Πάντως, από όσο βλέπω οι γνώμες γέρνουν στα "metzeler z6". Τιμή γνωρίζει κανείς;


φιλικά,
αλέξανδρος

Υστερόγραφο: Έγιναν αναφορές για την κορώνα του ελαστικού στο "thread" αυτό. Θα εξηγήσει κάποιος σε ποιό μέρος του ελαστικού αναφέρεται ο συγκεκριμένος όρος και τι χαρακτηριστικά ως προς την απόδωση του προσδίδει;

Ελπίζω να μην κούρασα.

johnpan
13/11/2006, 19:14
έχουμε παρακαλέσει να γράφετε με ελληνικά και όχι greeklish
Πολλά από τα μέλη δεν διαβάζουν καν τα ποστ με greeklish και κάνουν πολύ καλά. Οπότε να είστε σίγουροι ότι θα πάρετε λιγότερες απαντήσεις.
Φιλικά,
JohnPan:wave2:

anixneyths
13/11/2006, 19:20
Συμφωνώ με την πολιτική αυτή και με βρίσκει πέρα για πέρα σύμφωνο...Από εδώ και πέρα μόνο ελληνικά... Απλά, λόγο ταχύτητας και όντας και μη ενημερωμένος για το θέμα έγραψα με λατινικούς χαρακτήρες...

Do not read any Greeklish text!! It's bad,bad,bad...
:nono: :nono: :nono:


Peace!!!:beer:

anixneyths
13/11/2006, 19:50
και επειδή τα λόγια μου τα κάνω και πράξη(ή αν προτιμάτε "έτσι θέλω να πιστεύω")... το όλο κείμενο είναι στα ελληνικά πλέον... Οπότε και εγώ τώρα μπορώ να ελπίζω για ΠΟΟΟΟΟΛΕΣΣΣΣΣ απαντήσεις...:D

Nostra
14/11/2006, 02:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από anixneyths
λέω να βάλω και εγώ τα "metzeler Z6" στην cbf(600) μου...

εάν θυμάμαι καλά τα Ζ6 τα φοράει (στη μηχανή) ο geopitt και πρέπει να είχε και αρκετά χλμ.... (ίσως απαντήσει παρακάτω...)

είναι πολύ καλό λάστιχο, ακριβότερο όμως από michelin και bridgestone...

για dunlop μη κοιτάξεις καλύτερα καθόλου...

το σχόλιό μου για τα Ζ6 είναι ότι το πίσω στη μέση του ελαστικού δεν έχει καθόλου εγκοπές-χαραγματιές-σχεδίαση (πως σκ@τά λέγεται τέλοσπάντων η χάραξη) με αποτέλεσμα σε υγρό οδόστρωμα να γλυστράνε...

έχε υπόψη σου και τα michelin pilot road και τα bridgestone BT020

τα πρώτα τα έχω από μαμά και τώρα έχουν 13000χλμ. και είμαι πολύ ικανοποιημένος.
πιθανώς τα power να είναι καλύτερα από τα road.
ζεσταίνονται σχετικά γρηγορότερα από τα δεύτερα.

μετά από συζήτηση με λαστιχά και με το συνεργείο μου πείστηκα τα επόμενα "πασούμια" να είναι τα BT020. Παράγοντας στην απόφαση αυτή είναι η χρήση τους που αφορά 60-70% Αττική οδό και Εθνική οδό και 40-30% εντός πόλης. όταν ζεσταθούν, θεωρητικά, έχουν καλύτερο κράτημα από τα michelin.

έχουν ήδη αναφερθεί τα pirelli που πουλάνε αρκετά στην Ελλάδα... αλλά δεν έχω άποψη για αυτά

:wave2:

Nostra
14/11/2006, 02:40
Αναφέρω κάποια πράγματα που θεωρώ σημαντικά για τα λάστιχα...

[list=1]
Τα κρύα ελαστικά γλυστράνε. Στα πρώτα χλμ. φροντίστε να είστε φειδωλοί στην απαιτητική χρήση τους ώσπου να ζεσταθούν.
Ελέγχετε συχνά την πίεση των ελαστικών. Κάθε 4-5 μέρες νορμάλ χρήσης τουλάχιστον, ώστε να έχετε τη σωστή πίεση. Μικρότερη πίεση οδηγεί σε μπαλονάρισμα του ελαστικού και πιθανώς σε γλίστρημα. Θυμίζω για το CBF600, 36 μπροστά, 42 πίσω.
Μετά από βίαιη σύγκρουση με κράσπεδο ή λακούβα, φροντίστε να ελεγχθούν. Μπορεί να έχει επηρεαστεί η δομή τους, το πλέγμα τους κλπ. και να μη φαίνεται με το μάτι.
Ολες οι εταιρείες ελαστικών δηλώνουν πως τα ελαστικά τους αποδίδουν σωστά για 10.000χλμ. Μετά μας προτείνουν την αντικατάστασή τους.
Αν η μηχανή μείνει πολύ καιρό σε ακινησία στηριζόμενη στα ελαστικά της υπάρχει περίπτωση το ελαστικό να χρειάζεται αλλαγή.
Η ημερομηνία κατασκευής (DOT) δε παίζει τεράστιο ρόλο στην φρεσκάδα του ελαστικού. Σημαντικό είναι το λάστιχο να μην έχει χρησιμοποιηθεί/ζεσταθεί καθόλου καθώς τότε αλλάζει η δομή του. Περισσότερο ρόλο παίζει η σωστή αποθήκευση του καινούριου ελαστικού παρά η ημερομηνία κατασκευής του.
Σε πολυχρησιμοποιημένο ελαστικό (πολλά χλμ. ή χωμάτινα χλμ.) να ελέγχετε από καιρόν σε καιρό τα σκασίματα που πιθανόν υπάρχουν στις αυλακώσεις. Αν είναι ύποπτες (ξεραμένο ελαστικό, υποψία αφύσικης φθοράς κλπ.) συμβουλευτείτε το συνεργείο σας ή βουλκανιζατερά.
Αν δεν είστε του στρίβειν (δεν ειν' κακό αυτό) έχετε υπόψη σας την άνιση κατανομή της φθοράς μεταξύ του κέντρου του ελαστικού και της άκρης του.
Αποφεύγετε τα (μη απαραίτητα :D ) burn outs. Φθείρεται πολύ το κέντρο του πίσω μόνο ελαστικού με ότι αυτό συνεπάγεται.
Τραυματισμένο και επισκευασμένο λάστιχο (είτε με κορδόνι είτε με λάστιχο-καουτσούκ) δεν είναι απαραίτητα επικίνδυνο αλλά να του ελέγχετε συχνά την πίεσή του αέρα.
Οσοι έχουν διπλό σταντ είναι προτιμότερο να στηρίζουν τη μηχανή στο κεντρικό και όχι στο πλαϊνό. Τα λάστιχα καταπονούνται (μακροπρόθεσμα) περισσότερο στο πλαϊνό σταντ (και μάλιστα ανομοιογενώς) παρά στο κεντρικό όπου σε ευθεία ακουμπάει μόνο το μπροστινό και μάλιστα κάθετα στο οδόστρωμα
[/list=1]


Ολα τα παραπάνω είναι δικές μου θέσεις και πιθανών να σφάλω για κάποιες.
Αν κάποιες δε σας φαίνονται σωστές πολύ ευχαρίστως να το συζητήσουμε...

:wave2: :wave2: :wave2:

geopitt
14/11/2006, 07:32
Εχω κανει με τα Z6 περισοτερα απο 8.000 χλμ και μπορω να σας πω
οτι ειναι λιγο σκληρα οποτε θελουν λιγο ζεσταμα στην αρχη (βεβαια
οντας σκληρα θα κρατησουν περισοτερα χλμ,,,,θεωριτητα τουλαχιστον)
Μεχρι τωρα το κρατημα (ακαμα και σε αρκετα γρηγορους ρυθμους)θα ελεγα
οτι ειναι καλυτερο σε σχεση με τα Michelin που φοραγε το μηχανακι απο την
μανα του.Στριβει καλλυτερα,αλλαζει κατευθηνση ταχυτατα και με σιγουρια
Στο στεγνο ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.

Το προβλημα ειναι στο βρεγμενο (οπος ειπε και ο Nostra).Το πισω ελαστικο εχει
περιεργη χαραξη (στην μεση ειναι σχεδον καραφλο....μονο για το πισω μιλαμε)
και πραγματικα θελει πολυ προσοχη στην βροχη.Μαλακα το γκαζι στο βρεγμενο
και σχεδον καθολου χρηση πισω φρενου (δεν εχω ABS καρντια μου :rotflmao: )




:beer: :beer: :beer: :beer:

geopitt
14/11/2006, 08:01
Και για να μην υπαρχει παρεξηγηση τα Z6 τα προτεινω ανεπυφυλακτα.
Πιστευω οτι ταιριαζουν απολυτα στον χαρακτηρα της CBF απλα θελουν
λιγο περισοτερη προσοχη στο βρεγμενο σε σχεση με τα Michelin.
Οπως και να εχει οτι λαστιχο και να φορας στην βροχη πρεπει να
προσεχεις πολυ παραπανω.

Γενικα γουσταρω τα Metz. σαν μαρκα γιατι δεν ειναι η πρωτη φορα
που τα βαζω σε μηχανη και πιστευω οτι ειναι απο τις κορυφαιες επιλογες.

anixneyths
14/11/2006, 09:36
δεν είναι καλά στον βρεγμένο δρόμο ε; Λεώ να τους δώσω κάνα άκυρο τότε...

για να δούμε και αυτά τα "Pilot-Power"...

σε σχέση με τα Pilot-Road είναι καλύτερα σε στεγνό οδόστρωμα, είναι λίγο μικρότερης αντοχής και ως προς την άνεση υποδεέστερα (Η πηγή μου είναι η ιστοσελίδα της Michelin, http://www.michelin.gr). Σε όλα τα άλλα, πλην τιμής (value for money) όπου υστερούν τα "Power", τα δύο ελαστικά είναι πανομοιότηπα(από βαθμολογικής άποψης πάντα)...

Πάντως τα λάστιχα αυτά τα βρήκα στην Ρόδο 370ευρώ (Power) και 330 ευρώ (τα Pilot Road) με τοποθέτηση. Σαν να είναι λίγο ακριβά!!! Δεν πάιζονται!!!! Δεν έχω πολλές εναλακτικές νομίζω αν τελικά αποφασίσω να αγοράσω ένα από αυτά τα πατούμενα μιας και μένω μόνιμα στο νησί...

Αν γνωρίζει κανείς από πού μπορώ να προμηθευτώ τα συγκεκριμένα λάστιχα σε λογική τιμή ας μου δώσει την πληροφορία... Ίσως τότε το όλο θέμα το δώ με διαφορετική ματιά...


Καλημέρα και ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

anixneyths
14/11/2006, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από vinylrider
file moy den eimai eidikos sta lastixa alla mporo na soy bro se timi xondrikis oti lastixo thelis. aplos pes mou gia pia lastixa skeftesai kai diastaseis kai tha soy doso times gia na mporeis na sygrineis

στείλε μήνυμα αν θες.

zephyr1
14/11/2006, 12:31
Καμια ομαδικη?:rolleyes:

Για δεστε εδω τιμες να φρικαρετε λιγο.

Price (http://www.mynetmoto.com/) :eek:

idi
14/11/2006, 13:18
Τα εχετε μπερδεψει λιγο μαγκες

Πρωτα πρωτα η λογική «τα Michelin ειναι καλύτερα απ τα Dunlop(τυχαια εβαλα τις εταιρίες)» ειναι εντελως ακυρη γιατι υπαρχουν μοντελα και μοντελα που δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους

Χονδρικά θα γραψω οτι υπαρχουν διαφορετικα μοντελα ελαστικων σε ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ που προορίζονται για διαφορετικούς αναβατες (στυλ οδηγησης) και διαφορετικα μηχανάκια ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΧΡΗΣΗ

Το καλυτερο ειναι εντελώς σχετικο στη συζήτηση μας δηλ

Ακομα δηλ και ιδιες διαστάσεις να εχει ενα ελαστικο μπορει να εχει τεραστια διαφορα απο ενα αλλο με διαφορετική «γόμα» «κορώνα» «σκελετο» κτλ

Σε γενικες γραμμές απο οτι καταλαβα σε αυτο το Thread ψαχνετε λαστιχο για CBF 600 με κυρια χρηση το commuting δουλεια σπιτι κτλ και απο αναβατες με σχετικα μικρη εμπειρία

Τοτε θελετε λαστιχα με «μικρη κορωνα» (και οχι τυπου POWER για διαφορους λογους ειναι πολλοι να αναλυσω), με «μεσαια αντοχη σε φθορα γόμα» (παρόμοια με το απο τον κατασκευαστή τοποθετημένο δηλ) και με αντοχη σε χιλιομετρα πανω απο 10,000

Αρα κοιταξτε τον πινακα παρακατω και επιλεξτε καποιο απο τη στηλη «TOURING» για τη χρηση που το θελετε


69437

anixneyths
14/11/2006, 16:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Καμια ομαδικη?:rolleyes:

Για δεστε εδω τιμες να φρικαρετε λιγο.

Price (http://www.mynetmoto.com/) :eek:


ενδιαφέρομαι έντονα... υπολόγιζε με αν και εμένα με ενδιαφέρει η άμμεση αγορά. ελπίζω να βρεθούν και άλλοι.

φιλικά,
α

anixneyths
14/11/2006, 16:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
Τα εχετε μπερδεψει λιγο μαγκες

Πρωτα πρωτα η λογική «τα Michelin ειναι καλύτερα απ τα Dunlop(τυχαια εβαλα τις εταιρίες)» ειναι εντελως ακυρη γιατι υπαρχουν μοντελα και μοντελα που δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους

Χονδρικά θα γραψω οτι υπαρχουν διαφορετικα μοντελα ελαστικων σε ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ που προορίζονται για διαφορετικούς αναβατες (στυλ οδηγησης) και διαφορετικα μηχανάκια ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΧΡΗΣΗ

Το καλυτερο ειναι εντελώς σχετικο στη συζήτηση μας δηλ

Ακομα δηλ και ιδιες διαστάσεις να εχει ενα ελαστικο μπορει να εχει τεραστια διαφορα απο ενα αλλο με διαφορετική «γόμα» «κορώνα» «σκελετο» κτλ

Σε γενικες γραμμές απο οτι καταλαβα σε αυτο το Thread ψαχνετε λαστιχο για CBF 600 με κυρια χρηση το commuting δουλεια σπιτι κτλ και απο αναβατες με σχετικα μικρη εμπειρία

Τοτε θελετε λαστιχα με «μικρη κορωνα» (και οχι τυπου POWER για διαφορους λογους ειναι πολλοι να αναλυσω), με «μεσαια αντοχη σε φθορα γόμα» (παρόμοια με το απο τον κατασκευαστή τοποθετημένο δηλ) και με αντοχη σε χιλιομετρα πανω απο 10,000

Αρα κοιταξτε τον πινακα παρακατω και επιλεξτε καποιο απο τη στηλη «TOURING» για τη χρηση που το θελετε

ολά καλά αυτά που λες αλλά γιατί να μην προτιμήσω ένα λάστιχο που έχει καλύτερη γόμα για οδήγηση σε στεγνή άσφαλτο και επομένως καλύτερη συμπεριφορά (αναφέρομαι πάντα στο Pilot Power σε σχέση με το Power Road)

Tα μόνα του συγκριτικά μειονέκτηματα είναι:

α)η τιμή
β)λιγότερη άνεση (μια αίσθηση που όμως συνηθίζεται) και
γ)λιγότερη διάρκεια ζωής

το α) και το γ) προσωπικά δεν τα παίρνω υπόψη γιατί προτιμάω να έχω κορυφαία απόδοση και σιγουριά και ας την πληρώνω... Με την ίδια λογική θυσιάζω το β).

Ποιό το λάθος στην σκέψη μου λοιπόν και που μπερδεύτηκα;

θα μπορούσες εφόσον γνωρίζεις καλά το θέμα να μας πεις ποιές διαφορετικές ανάγκες καλύπτουν τα ελαστικά της εκάστοτε κατηγορίας και ποιά τα διαφορετικά τους φυσικά χαρακτηριστικά? Το πινακάκι πάντως άριστο!!!

Αν είχες την διάθεση να το κάνεις θα βοηθούσες.

Η κορώνα τι είναι; Θα μας πει και εμάς κανείς;

φιλικά,
α

Tropeas
14/11/2006, 17:09
Και εμένα με ενδιαφέρει αν γίνει κάτι ομαδικά... 120/60/17,160/60/17

anixneyths
14/11/2006, 17:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Και εμένα με ενδιαφέρει αν γίνει κάτι ομαδικά... 120/60/17,160/60/17

άντε πάμε για τον τέταρτο...:beer:

idi
14/11/2006, 17:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από anixneyths
ολά καλά αυτά που λες αλλά γιατί να μην προτιμήσω ένα λάστιχο που έχει καλύτερη γόμα για οδήγηση σε στεγνή άσφαλτο και επομένως καλύτερη συμπεριφορά (αναφέρομαι πάντα στο Pilot Power σε σχέση με το Power Road)

Tα μόνα του συγκριτικά μειονέκτηματα είναι:

α)η τιμή
β)λιγότερη άνεση (μια αίσθηση που όμως συνηθίζεται) και
γ)λιγότερη διάρκεια ζωής

το α) και το γ) προσωπικά δεν τα παίρνω υπόψη γιατί προτιμάω να έχω κορυφαία απόδοση και σιγουριά και ας την πληρώνω... Με την ίδια λογική θυσιάζω το β).

Ποιό το λάθος στην σκέψη μου λοιπόν και που μπερδεύτηκα;

θα μπορούσες εφόσον γνωρίζεις καλά το θέμα να μας πεις ποιές διαφορετικές ανάγκες καλύπτουν τα ελαστικά της εκάστοτε κατηγορίας και ποιά τα διαφορετικά τους φυσικά χαρακτηριστικά? Το πινακάκι πάντως άριστο!!!

Αν είχες την διάθεση να το κάνεις θα βοηθούσες.


στα ελαστικά που συγκρίνεις ας πουμε... τα POWER εκτός απο μαλακότερη "γομα" εχουν διαφορετικό σκελετο (λιγο πιο σκληρο) και πιο "καμπύλη κορωνα"

δηλ ειναι απο πισω αμα τα δεις περισσοτερο σαν "V" παρα σαν "U"

αρα
-ειναι λιιιιγο πιο αποτομα στις αντιδρασεις τους
-ειναι πιο ασταθή στις ευθείες (γιατι ειναι σχεδιασμενα να εχουν μεγαλυτερη επιφανεια επαφης με τον δρομο οταν ειναι πλαγιασμενα παρα οταν ειναι ορθια)
-τρώγονται πιο γρηγορα στο κεντρο τους (για τον παραπανω λογο)

η αποδοση ειναι κατι σχετικο οπως προείπα γιατι αμα δε πλαγιαζεις πολυ το μηχανακι σου τοτε τα λαστιχα με "τουρισταδικη" κορωνα θα σου εμπνεουν μεγαλύτερη εμπιστοσύνη

αντιθετα στην μεγαλη κλιση δουλευουν καλυτερα :wave2:

idi
14/11/2006, 17:34
κοιτα τη φωτο που βαζω απο το εμπρος POWER με τη μεγαλη κορωνα για να καταλαβεις :wave2:


69474

anixneyths
14/11/2006, 18:37
δεν το πλαγιαζω πολύ αλλά θέλω να μάθω!!!

όμως σε παρακαλώ δώσε ορισμούς γόμας, σκελετού, κορώνας για να μην υπάρχει σύγχηση...Αυτό αν δεν βαριέσαι μιας και φαντάζομαι εσύ αυτά τα βλέπεις μπροστά σου χρόνια... Τουλάχιστον εγώ, πρώτη φορά τα ακούω... :eek:

Κάτι άλλο...
θα μας πει κανείς πόσα χιλιόμετρα μπορεί κάποιος να κάνει με το Power και πόσα με το Pilot?

Θα μου πεις... Αυτό εξαρτάται από τον τρόπο οδήγησης.. Θα συμφωνήσω...Απλά, ένα νουμεράκι με ένα συμβατικό τρόπο οδηγήματος ίσως βοηθήσει στο να αποκτήσουμε μια αίσθηση των μεγεθών που μιλάμε...

Aναρωτιέμαι αν υπάρχει στο "Ιnternet" κανένα συγκεντρωτικό πινακάκι που να παρέχει σύγκριση των εν λόγο ελαστικών (τα αντίστοιχα πρόσφατα λάστιχα που βρίσκονται στο πινακάκι του Ιdi, το πινακάκι αυτό είναι προγενέστερης χρονολογίας και προφανώς θα έχουν γίνει καταργήσεις και εισαγωγές νέων μοντέλων στην αγορά...). Ίσως και να ζητάω πολλά... Για να δούμε... :eyepop:

καλό βράδυ.:ZZZ:

makis206
20/11/2006, 11:35
Τελικά τις πρόκες δεν τις τραβάνε μόνο οι μαγνήτες αλλά και τα ελαστικά μου !:mad:

:lol: :lol:

Απ'το να κάθομαι όμως να αγχώνομαι με τα μπαλώματα και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο μπορεί να μου ξημερώσει στη βόλτα/ταξίδι, προτίμησα να πάω για καινούργια "παπούτσια" κι ας έγραψε μόλις 7800 χλμ το οδόμετρο.. ούτως η άλλως μέχρι το καλοκαίρι θα τρώγανε το σουτ τα Bridgestone που τα έχω τερματίσει προ πολλού.:smokin:

Μέχρι την Τετάρτη -πρώτα ο Θεός- φοράμε τα Metzeler Roadtec Z6 :cool:


:lol: :beer: :wave2:

franki26gr
20/11/2006, 13:59
Ρε παιδια καπου εγραψε ο Nostra αλλα δεν το θυμαμαι...
Ποση πιεση βαζουμε στα ελαστικα μας??
36 μπροστα 42 πισω ???
Θυμαμαι καλα??

Nostra
20/11/2006, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από franki26gr
Ρε παιδια καπου εγραψε ο Nostra αλλα δεν το θυμαμαι...
Ποση πιεση βαζουμε στα ελαστικα μας??
36 μπροστα 42 πισω ???
Θυμαμαι καλα??


ναι... (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=583589#post583589)


:wave2:

anixneyths
22/11/2006, 20:20
ποιός θα απαντήσει στα ερωτήματα που έθεσα;

ας βοηθήσει κάποιος...

:wave2:

johnpan
22/11/2006, 22:53
Ρώτα έξω από τα cbf. Στα τεχνικά ας πούμε.

anixneyths
23/11/2006, 16:10
ΕΛΕΟΣ....:wacko:

Nostra
23/11/2006, 16:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από anixneyths
ΕΛΕΟΣ....:wacko:

:confused: :confused: δηλαδή?

makis206
23/11/2006, 19:40
Σήμερα έβαλα τα καινούργια παπά !:a46:

(παπά εννοώ τα παπούτσια στα μωρουδίστικα όχι τον παπά της εκκλησίας όπως λέμε παπα-σούζας για παράδειγμα):lol:

Metzeler Roadtec Z6 και απ'τα πρώτα 4 χιλιόμετρα που έκανα μέχρι να φέρω σπίτι τη δεσποινίδα φάνηκε πόση όρεξη για πλαγιάσματα απέκτησε !

Νεότερα από ΣΚ (Θεού θέλοντως και καιρού επιτρέποντως):smokin:

:lol: :lol:

geopitt
24/11/2006, 09:48
Μεγιες Μακη.....

Καλη επιλογη εκανες (ε καλα και εγω αυτα φοραω οποτε τι περιμενατε να πω..:lol: )

Αντε να αρχισει και το ξυσιμο μαρσπιε γρηγορα

:beer: :beer: :beer:

makis206
24/11/2006, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από geopitt
Μεγιες Μακη.....

Νά'σαι καλά Γιωργιό !

Πάντα ασπροπρόσωπους να μας βγάζουν τα Μετζελεράκια μας ! :lol:


:beer: :beer: :beer:

anixneyths
24/11/2006, 15:54
πάντως εγώ παράγγειλα τα "Pilot Road" της "Michelin" και θα τα παραλάβω ανα πάσα στιγμή... Μέχρι τώρα φορούσα της "Bridgestone" και δεν μπορώ να πω πως έμεινα ευχαριστημένος. Παραγλυστράνε...

Πάντως μετά τα 8000 χιλιόμετρα ξεκίνησε το πρόβλημα. Τώρα έχω 18.000 χιλ. και επειδή τα πράγματα γίνονται επικίνδυνα με τις βροχές σκεύτηκα να τα αλλάξω γιατί πλέον το μηχανάκι δεν το νιώθω να πατάει καθόλου καλά και έχει γίνει αρκετά επίφοβο.


φιλικά,
αλέξανδρος
:wave2:

Nostra
24/11/2006, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από anixneyths
πάντως εγώ παράγγειλα τα "Pilot Road" της Michelin και θα τα παραλάβω ανα πάσα στιγμή... Μέχρι τώρα είχα της "Bridgestone" και δεν μπορώ να πω πως έμεινα ευχαριστημένως. Παραγλυστράνε... Έτσι ένιωσα μετά τα 8000 χιλιόμετρα, τώρα έχω 18.000 χιλ και επειδή τα πράγματα γίνονται επικίνδυνα με τις βροχές σκεύτηκα να τα αλλάξω γιατί πλέον το μηχανάκι δεν το νιώθω να πατάει καθόλου καλά και έχει γίνει αρκετά επίφοβο.


φιλικά,
αλέξανδρος
:wave2:

τελικά όσοι είχαν μαμά ελαστικά τα pilot road βάζουν τα bridgestone και τούμπαλιν...

υπάρχουν και κάποιοι αντάρτες προς metzeler...

εγώ πάντως έχοντας τα michelin οφείλω ακολουθώντας την παραπάνω παράδοση (πλέον) αρχές της άνοιξης να βάλω τα bridgestone BT020...

:wave2:

anixneyths
24/11/2006, 15:57
ίσως να είναι και έτσι... :rolleyes:

makis206
25/11/2006, 14:48
Φωτό με τα μόλις τοποθετημένα Metzeler Roadtec Z6.:cool:

:beer: :beer:


70435

revenger
25/11/2006, 16:07
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
[B]Φωτό με τα μόλις τοποθετημένα Metzeler Roadtec Z6.:cool:


:a8: Ωραία τα πατούμενα.
Πολλά ασφαλή χιλιόμετρα φίλε μου.:beer:

makis206
25/11/2006, 20:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από revenger
Πολλά ασφαλή χιλιόμετρα φίλε μου.:beer:

Το ίδιο εύχομαι για όλους μας !

Να είσαι καλά :)

:beer: :beer:

GIXXERAKIAS
25/11/2006, 20:15
Αντε βρε Μακη καλοστριφτα και καλοφαγωτα:eyepop: :eyepop: :eyepop: να ειναι (εννοωντας καλοφαγωτα λεμε χωρις βιδες,συρματακια και στριφτερα χιλιομετρα:D )

Αν και πολλες φορες στα ταβερνακια τρωμε και κατι σαμπρελες απο λαστιχα οταν παραγγελνουμε καμια χοιρινη,βοδινη μπριζολιτσα(και πειναωωωω:D )


end of spam:D :D


:beer: :beer: :wave2:

makis206
27/11/2006, 07:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Αντε βρε Μακη καλοστριφτα και καλοφαγωτα:eyepop: :eyepop: :eyepop: να ειναι (εννοωντας καλοφαγωτα λεμε χωρις βιδες,συρματακια και στριφτερα χιλιομετρα:D )

Νά'σαι καλά Τζόννυ !:beer:

Καλοφάγωτα εννοούμε να πετάψουμε τα λινά έξω πρώτα στις άκρες κι ύστερα στη μέση !:lol: :lol:


:beer: :beer: :beer:

javaneze
27/11/2006, 09:41
Xrειαστηκε να αλλαχθει το μπροστινο ελαστικο λογω σκισηματος.

Επελεξα να βαλω το pirelli diablo επηρεασμενος απο γραπτα των cbfαδων γερμανιας που τα προτειναν για δοκιμασμενα. Χρηστες που εχουν ηδη γραψει οτι τα εχουν, μπορουν να μοιραστουν τις εντυπωσεις τους;

α, και το πιο σημαντικο, σιγουρα δεν ειναι οτι καλυτερο τα διαφορετικα λαστιχα μπρος-πισω, γνωριζει κανεις να μου πει εαν ειναι και επικυνδυνο; κατι να προσεχω;
γιατι κατα πασα πιθανοτητα θα ειμαι καιρο με αυτο το διδυμο καθαρα λογω οικονομικων... :(


-----

Μακη καλοριζικα και καλοπατουμενα!:beer:

makis206
27/11/2006, 10:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
Μακη καλοριζικα και καλοπατουμενα!:beer:

Νά'σαι καλά Νικόλα και καλοπάτητο και το Pirelli σου !

Δεν είμαι και πολύ γνώστης στο θέμα των ελαστικών, σου προτείνω όμως στην περίπτωση που δεν πάρεις απάντηση από κάποιον συμφορουμίτη γνώστη πάνω στο θέμα να ρωτήσεις έναν ειδικό πάνω στα ελαστικά !

Το diablo κατατάσσεται στην κατηγορία των sport ελαστικών ενώ το πίσω -που δεν ξέρω ποιο έχεις- φαντάζομαι οτι είναι της κατηγορίας sport touring. Αυτό σημαίνει το το μπροστινό σου έχει πιο μαλακή γόμα και πιο γρήγορη κορώνα απ'το πίσω χωρίς όμως να γνωρίζω αν όλο αυτό μπορεί να συμβάλει στη σωστή συμπεριφορά της μηχανής στο δρόμο..

Καλό νομίζω θα είναι να το κοιτάξεις σύντομα και εύχομαι να μη χρειάζεται να προχωρήσεις σε άμεση αντικατάσταση του πίσω ελαστικού σου !:winka:

:beer: :beer:

anixneyths
30/11/2006, 17:08
Σήμερα έβαλα τα "Pilot Road"...

Σε σχέση με τα "Bridgestone" που είχα πρωτύτερα τα νιώθω ποιό στριφτερά και με καλύτερα κρατήματα. Από την άλλη, τα "Bridgestone" στις ευθείες τα νιώθεις να βεντουζώνουν τον δρόμο καλύτερα και προσδίδουν ένα αίσθημα σιγουριάς. Αυτή η εντύπωση οφείλω να πω πως ίσως και να οφείλεται στο γεγονός οτι ήταν η πρώτη φορά που οδηγούσα τόσο βαριά μηχανή και όντας μη εξοικιωμένος να το απέδιδα τότε στα λάστιχα (ενώ στην ουσία μιλούσε το μεγάλο βάρος). Παρόλα αυτά, χωρίς να είμαι γνώστης, νομίζω πως αυτό είναι περισσότερο λόγο του ότι τα "Bridgestone" είναι συγκριτικά περισσότερο "U" παρά "V"...

Καλό θα ήταν να πω επίσης πως την σύγκριση την κάνω αντιπαραθέτωντας νοητά τα δύο λάστιχα σε καινούργια κατάσταση (όσο μου το επιτρέπει η μνήμη μου φυσικά και ο ενθουσιασμός μου για τα νυν παπούτσια της μηχανής μου :smilea:). Τα "Pilot Road" δεν τα δοκίμασα ακόμα σε συνθήκες βρεγμένης ασφάλτου και φυσικά δεν μπορώ να σχολιάσω (τουλάχιστον από προσωπική εμπειρία) την ανθεκτικότητα τους. Όσον αφορά την ανθεκτικότητα των αντιστοίχων της "Bridgestone" τα άλλαξα σήμερα με 18.000 χιλιόμετρα γιατί τα ένιωθα άκρως επικίνδυνα ειδικά δε στην βροχή. Τα συγκεκριμένα λάστιχα τα ένιωσα να φθήνουν σε απόδοση μετά τα 8.000 χιλιόμετρα. Συμπληρώνω επίσης πως δεν αντιμετώπισα κανένα απολύτος πρόβλημα σε βρεγμένες συνθήκες όταν τα "Bridgestone" ήταν καινούργια (παρόλη την σχετική απειρία μου σε μηχανές μεσαίου κυβισμού και σε αυτά τα κιλά, 230kgr αν θυμάμε καλά).

Όλα τα παραπάνω τα γράφω με επιφύλαξη μιας και δεν είμαι και κανένας ειδικός στο θέμα και φυσικά ούτε και κανένας πολύπειρος αναβάτης..

Για την ώρα πάντως είμαι ευχαριστημένως με την αίσθηση των "Pilot Road"... Βέβαια, είναι λίγο νωρίς για να έχω ολοκληρωμένη άποψη... Θα επανέλθω επί του θέματος με περισσότερες εμπειρίες...

Ελπίζω τα παραπάνω να φανούν χρήσιμα.

Φιλικά,
Αλέξανδρος.
:wave2:

Nostra
04/04/2007, 13:50
Pilot Road 2 rulezzzz.....



πληροφορίες/εντυπώσεις μετά το ταξίδι στο Πήλιο... (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=37791)


τα πρώτα 100χλμ. πάντως που έγιναν αφήσαν εκπληκτική αίσθηση...

lyk0s
16/04/2007, 21:10
Μετα απο 19.000 χλμ αλλαξα τα εργοστασιακα λαστιχα (bridgestone) και εβαλα τα dunlop qualifier(κατηγορια sport).

Τα bridgestone ειχαν αρχισει να μην ειναι τοσο σταθερα απο τα 11-12000 χλμ μετα απο χρηση 50-50 πολη-ταξιδια και δυο φορες σε πιστα (Αιγινιο).

Τα qualifier μου βγηκαν 280 ευρω-κανονικα κανουν 400, τα πηρα με εκπτωση 30% λογω track day-και οι μεχρι τωρα εντυπωσεις μου ειναι αρκετα καλες.

Τα εβαλα την Παρασκευη για να μπω στην πιστα στις Σερρες το σ/κ. Στον δρομο τα ενιωσα σταθερα και στις στροφες στο βουνο προς Σερρες το πλαγιασα αρκετα χωρις να γλιστρανε καθολου. Μεσα στην πιστα σχεδον τα τερματισα και σε κανενα σημειο δεν ενιωθα να μην πατανε καλα-με πιεση 36-42....μλκ...

Οι εντυπωσεις μεχρι τωρα ειναι καλες αν και δεν ειδα να εχουν πολυ μεγαλη διαφορα απο τα προηγουμενα στα καλα τους. Βεβαια τα πρωτα δεν τα ειχα δοκιμασει σε τοσο αγωνιστικη οδηγηση αλλα σε καθημερινη χρηση δεν ειδα πολυ μεγαλη διαφορα.

Εως τωρα εχω κανει 500+ θα τα δω πως θα πανε μεσα στον επομενο μηνα και θα επανελθω με περισσοτερες εντυπωσεις!

vinylrider
08/06/2007, 21:21
simera evala ta michelin pilot power.eixa ta pirelli diablo gia 15.000 km ( ή 10 mines).
paidia proti fora niotho thn mixani toso kala stis strofes.
βέβαια σε μία μέρα δεν μπορείσ να καταλάβεις πολλά αλλα θα ξαναγράψω για να σας πω την γνωμη μου

revenger
16/06/2007, 16:02
Αν μπορεί κάποιος να μου πει εντυπώσεις για τα Pilot Road 2
Είμαι για αλλαγή και τα έχω βρει 350 ευρω.:wave2:

Nostra
17/06/2007, 20:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από revenger
Αν μπορεί κάποιος να μου πει εντυπώσεις για τα Pilot Road 2
Είμαι για αλλαγή και τα έχω βρει 350 ευρω.:wave2:


μετά από ~6000χλμ. μόνο καλές εντυπώσεις έχω...


αν είσαι Αθήνα μπορεί να τα βρεις και φθηνότερα... :winka: (ΠΜ if you want....)

javaneze
18/06/2007, 13:44
Το pilot power με τα pilot road & τα pilot road 2, τι ουσιαστικες διαφορες εχουν;

Nostra
18/06/2007, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
Το pilot power με τα pilot road & τα pilot road 2, τι ουσιαστικες διαφορες εχουν;


νικόλα... εσύ ζητάς τώρα έκθεση... :lol: :lol:


τα Power είναι πιο γρήγορα? αγωνιάρικα? πιο ss-άδικα? κάπως έτσι...

τα road είναι πιο touring...



power 2 ...

road 2 ...

νοούνται τα 2CT.... δηλαδή η εξέλιξη του αντίστοιχα ονομασμένου μοντέλου αλλά με διπλή γόμα τόσο για το εμπρός όσο και για το πίσω...


ΔΕΣ ΚΙ ΕΔΩ... (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=34437&highlight=road)

:wave2: :wave2:

javaneze
18/06/2007, 20:56
thanx για το λινκ Τασο.

Να υποθεσω πως το ευκολως εννοουμενο ειναι οτι τα power θα βγαλουν λιγοτερα χιλιομετρα... right?

Οποτε αν δεν ενδιαφερομαστε για πιστα οπως ο φιλος που ανεφερε οτι τα εβαλε, δεν υπαρχει αλλος λογος προτιμησης.

Nostra
19/06/2007, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
thanx για το λινκ Τασο.

Να υποθεσω πως το ευκολως εννοουμενο ειναι οτι τα power θα βγαλουν λιγοτερα χιλιομετρα... right?

Οποτε αν δεν ενδιαφερομαστε για πιστα οπως ο φιλος που ανεφερε οτι τα εβαλε, δεν υπαρχει αλλος λογος προτιμησης.

νομίζω ότι για το μοντέλο μας και για τους δρόμους που εχουμε στη χωρα τα road ενδείκνυνται

όσο για το θέμα πίστας, δε βρισκω ενα λόγο για τον οποίο να μη μπορεί να μπει η μηχανή με τα road επάνω... :winka:


τα power ίσως είναι για πιο σβέλτη οδήγηση ( >200 ) καλύτερα...

όσο για το πόσα χλμ. βγάζουν... πάντα... εξαρταται κι από τον οδηγό τους...

Atsalenios
22/06/2007, 20:40
παιδια εχω μια cbf 500 και θελω να κανω service στα 1000 χμ.ξερετε ποσο παει

Nostra
25/06/2007, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Atsalenios
παιδια εχω μια cbf 500 και θελω να κανω service στα 1000 χμ.ξερετε ποσο παει

όσα λίτρα λάδι παίρνει Χ 11-13 ευρώ...

τίποτα άλλο

zephyr1
25/06/2007, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze


Να υποθεσω πως το ευκολως εννοουμενο ειναι οτι τα power θα βγαλουν λιγοτερα χιλιομετρα... right?



power race soft 2500 me 3000 χιλιαδες χλμ. εβγαλα.

:eek:

Nostra
25/06/2007, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
power race soft 2500 me 3000 χιλιαδες χλμ. εβγαλα.

:eek:


o javaneze εννοεί τα Pilot power ... και δη τα 2CT ...αυτά που έχουν μερική ανάκληση ντε!

zephyr1
25/06/2007, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
o javaneze εννοεί τα Pilot power ... και δη τα 2CT ...αυτά που έχουν μερική ανάκληση ντε!

:blush:


Θα μιλησω λιγο ακομα.:mad:

Τα 2ct τα εβαλα οταν πηγα bikenet.Με 2 μερες πιστα το λαστιχο μπιμπικιασε ολο και μετα επαψε να λειτουργει,σαν να ξεραθηκε.Μαλλον απο της θερμοκρασιες.

Κανω μοκο.:alien:

Nostra
25/06/2007, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
:blush:


Θα μιλησω λιγο ακομα.:mad:

Τα 2ct τα εβαλα οταν πηγα bikenet.Με 2 μερες πιστα το λαστιχο μπιμπικιασε ολο και μετα επαψε να λειτουργει,σαν να ξεραθηκε.Μαλλον απο της θερμοκρασιες.

Κανω μοκο.:alien:


να μη κάνεις μόκο...

λέγε....

κάτι παίζει με τα 2ct κάποιων παρτίδων...

στα road δε εχω δει πρόβλημα

τα pilot power εβγαλαν ανακληση για κάποια μπροστινα μόνο κατασκευασμενα στην γαλλία

τα power race που λες εσύ δεν άντεξαν ...

ξέρασέ τα όλα...τί ξέρεις? :p

:wave2:

vinylrider
21/07/2007, 19:38
Τα λαστιχα που έχει κάνει ανάκληση η Michelin είναι τα:
Pilot Power 2ct
Pilot Power
Front tyre size:120/70 ZR 17 made in france

CBF - HRC
26/04/2008, 03:45
Σκέφτομαι να αλλάξω ελαστικά στο CBF-600S μου και έχω στο μυαλό μου μεταξύ τριών εταιριών και δύο ελαστικών από την κάθε μία (τόση αποφασηστικότητα)

Πάμε λοιπόν. τα ελαστικά "Α" θα είναι της οικογένειας ταξιδιάρικα και τα "Β" τα πιο γρήγορα

Michelin:

"Α" : Michelin Pilot Road 2

http://two-wheels.michelin.com/2w/front/affich.jsp?codeRubrique=2092004104045&codePage=2092004104045_13032007105938&lang=EN

"B" : Michelin Pilot Power 2CT

http://two-wheels.michelin.com/2w/front/affich.jsp?codeRubrique=2092004103725&codePage=2092004103725_07092004135921&lang=EN

Metzeler:

"A" : Metzeler Roadtec Z6

http://www.metzelermoto.com/web/catalog/moto/moto_catalogo_schedaDescription.page?categoria=/catalog/moto/sport_touring/none&vehicleType=MOTO&product_id=102505&uri=/metzeler/en_IT/browser/xml/catalog/moto/SportTouring_roadtecZ6.xml&menu_item=/products/catalog/sport_touring

"B" : Metzeler Sportec M3

http://www.metzelermoto.com/web/catalog/moto/moto_catalogo_schedaDescription.page?categoria=/catalog/moto/supersport/none&vehicleType=MOTO&product_id=102479&uri=/metzeler/en_IT/browser/xml/catalog/moto/SuperSport_SportecM3.xml&menu_item=/products/catalog/supersport

Pirelli:

"A" : Pirelli Diablo Strada

http://www.pirellityre.com/web/catalog/moto/moto_catalogo_schedaDescription.page?categoria=/catalog/moto/street/sport_tou_radial&vehicleType=MOTO&product_id=1874&uri=/pirellityre/en_IT/browser/xml/catalog/moto/MOTO_MV_DIABLOSTRADA_HYP.xml

"B" : Pirelli Diablo Rosso

http://www.pirellityre.com/web/catalog/moto/moto_catalogo_schedaDescription.page?categoria=/catalog/moto/hypersport/none&vehicleType=MOTO&product_id=90919&uri=/pirellityre/en_IT/browser/xml/catalog/moto/MOTO_MV_DIABLOROSSO.xml


Η χρήση που κάνω δεν είναι αγωνιστική , για ταξίδια με την γυναίκα μου και καμιά γρήγορη βόλτα (όταν είναι με τον κολλητο που έχει Gsx-r 1000 K7)

Ταχήτητες κίνησης ταξιδιού με δύο άτομα - μέχρι 160 , ταχήτητες μόνος - έως 190.

Να πώ την μαύρη μου αλήθεια είμαι μεταξύ του Pirelli Diablo Rosso και του Metzeler Sportec M3 αφού δεν άκουσα καλά λόγια μέχρι στιγμής για το Michelin pilot Power 2CT.

Αυτή τη στιγμή φοράω τα Michelin Pilot Road και δεν είμαι και ιδιάτερα ευχαριστημένος ειδικά με την συμπεριφορά τους στις στροφές.

Παρακαλώ την βοήθεια σας.
Σας ευχαριστώ όλους.

:wave2:

Runner Ducati
26/04/2008, 05:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από CBF - HRC

Παρακαλώ την βοήθεια σας.
Σας ευχαριστώ όλους.

:wave2:

Dunlop Qualifier (τα απλα οχι τα RR)... !!!

τελος.

tzimakos13
01/05/2008, 02:48
Αγαπητοι CBFαδες γιεια σας!!
Ειμαι και εγω για αμεση αλλαγη ελαστικου μιας και τα Metzeler Sportec M1 αν και ενος μονο ετους τα εχουν φαει τα ψωμια τους (16,500 χλμ εβγαλαν σχετικα ανετα).
Προσανατολιζομαι για Bridgestone BT021.
Θα ημουν υποχρεως αν καποιος που τα φοραει μου πει τις εντυπωσεις του για το λαστιχακι.
Τελος θα ημουν πιο υποχρεως αν μου προτινατε λαστιχαδικο για καλυτερη τιμη (πολλα ζηταω??:rotflmao: )....Ειτε με reply εδω ειτε με πμ για να μην θεωρηθει διαφημηση.

Ευχαριστω:beer:

jb21
02/05/2008, 14:53
Ψάχνοντας κι εγω για λάστιχα για το CBF600 προσανατολίζομαι για τα Diablo (τα βρήκα στα 350 είναι καλά;)
Τρεις λαστιχάδες που ρώτησα μου είπαν ότι καλύτερα να βάλω ταξιδιαρικα λάστιχα (ΒΤ021, Road2) γιατι το μηχανάκι με λάστιχα ποιο σπορ παρουσιάζει κραδασμούς στο τιμόνι (κάποιοι έγραψαν για αυτό). Όμως εγώ κάνω περισσότερα χλμ στην πόλη παρά σε ταξίδια... οπότε δύσκολα θα ζεστένονται.
Από τα ΒΤ014, Pilot Power και τα Diablo μάλλον πάω για τα τελευταία...
Ευπρόσδεκτη κάθε γνώμη από όσους τα έχουν βάλει.


Γιάννης
ΥΓ. Οι κραδασμοί που παρουσιάζονται στο τιμόνι υπάρχει πιθανότητα να φεύγουν με αλλαγή λαδιών στο μπροστινό ή και ελατηρίων;

ortho
04/05/2008, 16:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzimakos13
Αγαπητοι CBFαδες γιεια σας!!
Ειμαι και εγω για αμεση αλλαγη ελαστικου μιας και τα Metzeler Sportec M1 αν και ενος μονο ετους τα εχουν φαει τα ψωμια τους (16,500 χλμ εβγαλαν σχετικα ανετα).
Προσανατολιζομαι για Bridgestone BT021.
Θα ημουν υποχρεως αν καποιος που τα φοραει μου πει τις εντυπωσεις του για το λαστιχακι.
Τελος θα ημουν πιο υποχρεως αν μου προτινατε λαστιχαδικο για καλυτερη τιμη (πολλα ζηταω??:rotflmao: )....Ειτε με reply εδω ειτε με πμ για να μην θεωρηθει διαφημηση.

Ευχαριστω:beer:

καλησπέρα τζιμάκο. τα έβαλα αρχές μαρτίου, εννοείς τα battlax 021 υποθέτω. έχω κάνει κάτι παραπάνω από 3.000χλμ μέχρι τώρα κι η εντύπωση είναι πολύ καλή. τα περισσότερα τα έγραψε μέσα στην Αθήνα και Αττική οδό. εκτός πόλης είμαι πάντα δικάβαλος και κινούμαι συνήθως 120-160. μόνος ακόμη δεν τα έχω τρέξει. αλλά νιώθω πραγματικά σιγουριά και στις στροφές, δεν κουνάει, δεν τρέμει. τα έβαλα 310€ με την εγκατάσταση, αλλά ήταν πολύ φιλική τιμή μέσω γνωστού μου αγωνιζόμενου. αν δεν κάνω λάθος πάνε γύρω στα 350-360€ λιανική.
απ'ότι μου είπε είναι δίγομα, πιό σκληρή η κορώνα για πολλά χλμ και μαλακότερα στα πλαϊνά για πρόσφυση υπό κλίση.

ortho
04/05/2008, 16:51
και κάτι ακόμη.....
και μη με διαγράψετε όταν το διαβάσετε!
είχα από μαμά τα pilot road. έγραψαν πριν τα αλλάξω 49.000 χλμ. εννοείται ότι δεν κράταγαν πολύ καλά, αλλά και δε μου δημιούργησαν κι ιδιαίτερο πρόβλημα. τρεις χειμώνες έβγαλα κι η μηχανή κάνει 300-400 χλμ την εβδομάδα, μερικές φορές και παραπάνω.
σίγουρα λάθος μου, αλλά χάρι και στο ABS δεν τα λειώνει η μηχανή. πέλμα είχα ακόμη αρκετό, φυσικά είχαν ξεραθεί και γι'αυτό υποχρεωτικά πήγαινα πιό αργά ( σχετικό αυτό ). σημειωτέον με την παλιατζούρα το κοντέρ έδειξε 215, όταν τρέξω και τα ΒΤ 021 θα αναφέρω!

tzimakos13
04/05/2008, 17:42
Ευχαριστω ortho!!
:beer:

ortho
04/05/2008, 18:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzimakos13
Ευχαριστω ortho!!
:beer:

παρακαλώ!
κοίτα στον Περιστερά, Μιχαλακοπούλου κάτι....
όταν μου τα άλλαξε, άλλαξε με δική του πρωτοβουλία και τα τακάκια πίσω που ήταν κοντά στα σίδερα. αν μη τι άλλο, δείχνει πως το παληκάρι προσέχει τη μηχανή! :sun:

THEOD
04/05/2008, 18:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
Και το κυριοτερο ερωτημα:
Εχει βαλει κανενας πλατυτερο πισω;
Αν ναι, εντυπωσεις;
Αν οχι, να αξιζει; θα αλλαζει το μηχανακι προς το καλυτερο;

Αυτια! Θενξ!

:beer: :wave2:

ΜΗΝ βάλεις φαρδύτερο πίσω...Θα στρίβει δυσκολότερα...και αυτό είναι μόνο 1 από τις αρνητικές παρενέργειες...

revenger
30/07/2008, 00:23
:smilea:
Σήμερα φόρεσα τα νέα μου πατούμενα
ΒΤ-021
Το νέο ελαστικό έχει την χάρη του.
Άλλη αίσθηση.
Τα τοποθέτησα στην Πλαπούτα στον Βασίλη και Παναγιώτη
Καθαρά και νοικοκιρεμένα .
Ευγενικά παιδιά και γνώστες του αντικειμένου
Περισσότερες πληροφορίες στο Νόστρα.

javaneze
02/08/2008, 01:22
Καλοπατητα ... :beer:

Γραψε μας και οδηγικες εντυπωσεις μετα απο κανα 3χιλιαρο χιλιομετρα ;)

Panos82gr
17/10/2008, 12:40
Εχει κανεις καποια γνωμη για τα Metzeler M3 στο cbf-aki μας?
Ηρθε η ωρα να αλλαξω λαστιχα και σκεφτομαι αναμεσα στα pilot road 2ct (τα οποια φοραω και τωρα) και τα metzeler m3.

CBF - HRC
17/10/2008, 20:36
Kαλησπέρα φίλε μου , έβαλα εγώ στο CBF-600s τα Metzeler Sportec M-3 και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. το λάστιχο ζεσταίνεται αρκετά γρήγορα και έχουν φοβερό κράτημα στο δρόμο , πλαγιάζει πιό ευκολα και πιό γρήγορα (από τα Michelin Pilot Roadπου είχα)
τα προτείνω χωρίς πρόβλημα.
:wave2:

javaneze
20/10/2008, 20:08
Μετα απο 13.500 χιλιομετρα απο τοτε που το εβαλα, αλλαξα το πισω λαστιχο που ηταν pirelli diablo.
Σε γενικες γραμμες εβγαλε λιγα χιλιομετρα για τα δεδομενα του cbf. Hθελε αλλαγη απο τα 12.000χλμ.

Το μπροστα κραταει κανα 2μηνο-3μηνο ακομα οποτε λεω να το εξαντλησω.

Εβαλα πισω το pirelli diablo STRADA και πραγματικα συνειδητοποιησα πως το σκετο το pirelli diablo δεν ειναι για το cbf 600.

Πολυ πιο σταθερο σε μεγαλυτερες ταχυτητες και μου δινει και πολυ μεγαλυτερη αυτοπεποιθηση στο πλαγιασμα.