PDA

View Full Version : Σκουριά στους λαιμούς της εξάτμισης



WebDevGr
07/05/2009, 22:57
Καλησπέρα ληστές!!!

Τους τελευταίους έξι μήνες μένω Ηράκλειο.... και εδώ η υγρασία δεν παλεύεται!!!!!
Έχει αρχίσει να κοκκινίζει η εξάτμιση :(( και η αλυσίδα μερικές φορές.... αλλά με το λάδωμα στρώνει!!!
Κανένα μυστικό να σώσω τους λαιμούς της εξάτμισης;;;

the who
08/05/2009, 08:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από gigenis
Καλησπέρα ληστές!!!

Τους τελευταίους έξι μήνες μένω Ηράκλειο.... και εδώ η υγρασία δεν παλεύεται!!!!!
Έχει αρχίσει να κοκκινίζει η εξάτμιση :(( και η αλυσίδα μερικές φορές.... αλλά με το λάδωμα στρώνει!!!
Κανένα μυστικό να σώσω τους λαιμούς της εξάτμισης;;;

Το καλυτερο θα ηταν να βγαλεις τους λαιμους.Μετα παιρνεις wd40 και ψιλο συρμα(αυτο που οι μαναδες παληα καναν λαμπικο τις κατσαρολες).Ψεκαζεις και τριβεις με το συρμα.Δεν ειναι αναγκη να ξεπατωθεις στο τριψιμο,απλα τα χοντρα θα βγαλεις.Μετα παιρνεις μια αλοιφη venol,την οποια βρισκεις σε χρωματοπωλεια,και με συρμα παλι τριβεις.Θα παθεις πλακα σε δυο λεπτα τριψιματος.Αφου γυαλισει τριβεις με ενα μαλακο πανακι και τελειωσες.
Αν θελεις μπορεις να επναλαβεις τη διαδικασια μονο με venol.Το αποτελεσμα με δυο φορες τριψιμο ειναι σχεδον μονιμο γυαλισμα.
Καλη επιτυχια.:sun:

amyroukai
08/05/2009, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Το αποτελεσμα με δυο φορες τριψιμο ειναι σχεδον μονιμο γυαλισμα.
Δλδ το Venol καθαρίζει-γυαλίζει και προστατεύει από περαιτέρω διάβρωση; Αυτό καλό ακούγεται... Και η δικιά μου έχει "θαμπώσει" πολύ.

Για την αλυσίδα τι να πω, αυτό το ροζ μόνο στα όπλα στη ΣΕΑΠ το έβλεπα :lol: . Να τη λαδώνεις πιο συχνά και πάρε καλύτερης ποιότητας "λάδι" έχει ένα λευκό η Motul και άλλη μια εταιρία (που συνέχεια ξεχνάω πως τη λένε) το οποίο κολλάει καλύτερα από το κοινό διάφανο και δεν λερώνει κιόλας.

pektis
12/05/2009, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Δλδ το Venol καθαρίζει-γυαλίζει και προστατεύει από περαιτέρω διάβρωση; Αυτό καλό ακούγεται... Και η δικιά μου έχει "θαμπώσει" πολύ.

Για την αλυσίδα τι να πω, αυτό το ροζ μόνο στα όπλα στη ΣΕΑΠ το έβλεπα :lol: . Να τη λαδώνεις πιο συχνά και πάρε καλύτερης ποιότητας "λάδι" έχει ένα λευκό η Motul και άλλη μια εταιρία (που συνέχεια ξεχνάω πως τη λένε) το οποίο κολλάει καλύτερα από το κοινό διάφανο και δεν λερώνει κιόλας.

Να πάρετε valvoline..Πολύ καλό...

GiannisBlessed
12/05/2009, 12:39
παιδια το wenol κανει για "γυμνα" μεταλλα.οτιδοιποτε βαμενο,ανοδιομενο,χρωμιομενο κτλ το ξεβαφει....
κανει θαυματα αλλα σε σκετο μεταλλο.ειχα χρησημοποιησει wenol (το κοκκινο) στο παρελθον σε μεταλλο με χρωμιο και ειχα δυσαρεστα αποτελεσματα.αντιθετα σε σκετο αλουμινιο εκανε αρκετα καλη δουλεια...

pektis
12/05/2009, 12:41
To valvoline είναι για την αλυσίδα. οκ?

the who
12/05/2009, 16:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
παιδια το wenol κανει για "γυμνα" μεταλλα.οτιδοιποτε βαμενο,ανοδιομενο,χρωμιομενο κτλ το ξεβαφει....
κανει θαυματα αλλα σε σκετο μεταλλο.ειχα χρησημοποιησει wenol (το κοκκινο) στο παρελθον σε μεταλλο με χρωμιο και ειχα δυσαρεστα αποτελεσματα.αντιθετα σε σκετο αλουμινιο εκανε αρκετα καλη δουλεια...

Το ανοξειδωτο δεν παθαινει ΤΙΠΟΤΑ με τη Venol.Ελα να δεις τους λαιμους μου σε σημεια που ειναι αγυαλιστοι και εκει που τους περασα με Venol.Τωρα αν ξερεις κατι παραπανω απο τον εξατμισα που μου το ειπε παω πασο.

GiannisBlessed
13/05/2009, 03:25
ειπα οτι εχουν προβλημα τα βαμενα μεταλλα.αυτο το λεει στο πισω μερος απο το σωληναριο.
υπαρχουν πολλες εξατμισεις που ειναι βαμενες η εχουν χρωμιο.και γενικα τα περισοτερα μερη σε μια μοτο ειναι βαμμενα.τα τιμονια,τιμονοπλακες,πλαισια,ζαντες,τρομπες,μπουκαλε κτλ....
φυσικα υπαρχουν και εξαιρεσεις,εγω ομως διαβιβαζω αυτο που λεει στο σωληναριο.

the who
13/05/2009, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
ειπα οτι εχουν προβλημα τα βαμενα μεταλλα.αυτο το λεει στο πισω μερος απο το σωληναριο.
υπαρχουν πολλες εξατμισεις που ειναι βαμενες η εχουν χρωμιο.και γενικα τα περισοτερα μερη σε μια μοτο ειναι βαμμενα.τα τιμονια,τιμονοπλακες,πλαισια,ζαντες,τρομπες,μπουκαλε κτλ....
φυσικα υπαρχουν και εξαιρεσεις,εγω ομως διαβιβαζω αυτο που λεει στο σωληναριο.

Ο συναδελφος μιλαει για σκουρια στους λαιμους και πως να την βγαλει.Τι σχεση εχουν τα χρωμια κλπ δεν καταλαβαινω.Ακομα και χρωμιομενοι να ηταν οι λαιμοι αφου εχουν σκουριασει ηδη,τι αλλο κακο θα τους εκανε η Venol?

GiannisBlessed
13/05/2009, 22:08
παιδια ρωτηστε την wenol την ιδια....
εγω στις οδηγιες το διαβασα.