PDA

View Full Version : 50cc ντεμοντε και αχρηστα;;



menos
07/05/2009, 23:30
Τι ειναι βρε παιδια αυτη η επιδημια της εποχης με τα 125αρια;;
Σε καμποσες συζητησεις που εχουν γινει κατα καιρους η συντριπτικη πλειοψηφια των νεαρων (16 και ανω) εχουν πεσει με τα μουτρα να βρουν τροπους να καβαλησουν 125cc με την δικαιολογια οτι τα 50cc "δεν τραβανε":eyepop:
Συγνωμη ρε παιδια (στα 16χρονα και ανω αναφερομαι), οταν λετε "δεν τραβαει" τι ακριβως εννοειτε;;
Δεν τραβαει στις ανηφορες;;
Δεν τραβαει με την γκομενα πανω;;
Δεν τραβαει σουζες;;
Δεν παει ουτε 100;;
Αν το αγορασετε θα σας κραξει κανεις;;
Ολα τα παραπανω;;
Οταν ειχα την ευκαιρια και εγω στα 19 μου να αγορασω το πρωτο μου παπακι (50cc ταυρακι, ξερουν οι παλιοι) το τελευταιο που με απασχολουσε ηταν οτι πηγαινε σκαστο 65 χλμ, οτι ειχε 4 ιππους και οτι δεν μπορουσα να ξεμουδιασω τον κολο μου μετα απο 3 ωρες βολτα!!

Ομως με κρατησε (αντεξε) 6 χρονια και ουδεμια φορα η (καθε) κοπελα που ηταν μαζι μου δεν προτιμησε taxi η λεωφορειο :winka:
Τωρα δυστηχως αφηνετε την πιο ομορφη αισθηση της μοτοδηγησης φοβουμενοι πως το 50αρι σας δεν "τραβαει" γκομενακια και ανηφορες.
Μαθετε λοιπον μικροι μου φιλοι, πως η πορωση της μηχανης δεν εχει τοση σχεση με τις τελικες της ταχυτητες και την επιταχυνση, οσο η ελευθερια που σου προσφερει η οδηγηση, εστω και αν πηγαινεις με 60 χλμ.
Και αντι να χαρειτε αυτην την αισθηση της βολτας, καθεστε να βρειτε τροπους να ξεγελασετε γονεις και αστυνομια για να κερδισετε 50χλμ. παραπανω τελικη ταχυτητα αγοραζοντας 125cc! Λες και ολα τα προβληματα λυθηκαν με 75 κυβικα παραπανω!!
Αν ηταν να επιλεξετε μεταξυ 50cc, λεωφορεια και ταξι, τι πραγματικα θα επιλεγατε;;

byron
07/05/2009, 23:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Αν ηταν να επιλεξετε μεταξυ 50cc, λεωφορεια και ταξι, τι πραγματικα θα επιλεγατε;;

Ταξί !! :rotflmao: :bawl: :rotflmao:

Kotsis23
08/05/2009, 00:49
Εγώ όταν ήμουν 16 δεν με άφηναν να πάρω μηχανάκι,με τίποτα.Πλέον έφτασα 20 και σε λίγες μέρες θα πάρω το ninjaki!Μακάρι να μπορούσα να πάρω μηχανάκι τότε έστω και 50cc!

Xarilaos
08/05/2009, 02:11
Εγώ πάντως είμαι περήφανος που έμαθα να οδηγώ στα 18 με dr125 '86 και μετά πήρα το
δικό μου dr250 :P
Γενικά πολλοί όπως κι εγώ τα έχουμε στην μπούκα τα παπάκια...ίσως παλιότερα δεν τα
οδηγούσαν τόσοι κάγκουρες και λογικά θα υπήρχε και άλλη νοοτροπία.

epp1640
08/05/2009, 02:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Μαθετε λοιπον μικροι μου φιλοι, πως η πορωση της μηχανης δεν εχει τοση σχεση με τις τελικες της ταχυτητες και την επιταχυνση[/B]

Το χειρότερο ξέρεις ποιο είναι? Ότι εκτός από πάρα πολλούς μικρούς το αγνοούν επιδεικτικά και πολλοί μεγάλοι..

Πέρισυ έκατσα πρώτη φορά σε μοτοσυκλέτα, δεν είχα κάτσει ούτε καν σαν επιβάτης.. (Βλέπε γονείς δεν ήθελαν ούτε να ακούσουν ποτέ, παρότι ήμουν ανέκαθεν πολύ μαζεμένος) οπότε στα 21 μου, αγόρασα μόνος μου το πρώτο μου δίτροχο, ένα mtx 50, του 1988.. 60 ανηφόρα, κατηφόρα με ευνοϊκό άνεμο 70 (κοντέρ). Και τις κοντινές μου τις βόλτες τις έκανα και Άγιο Νικόλαο πήγα.. Το άλλαξα μετά από 5-6 μήνες με ένα καινούριο 125 τετράχρονο, και αν δεν παραήταν παλιό θα το είχα κρατήσει, για να μην πω ότι μερικές φορές μετανιωσα που δεν πήρα κάποιο καινούριο aprilia rx 50, αφού πραγματικά διαφορά καμία..

Έχω γίνει κουραστικός να απαντάω κάθε φορά τα ίδια πράγματα σε πιτσιρίκους, αφού σου αρέσει, πάρε μία κανονική μοτοσυκλέτα 50 κ.εκ, και ολοκληρωμένη μοτοσυκλέτα θα είναι, και το γκαζάκι του (8-9 αλογάκια - υπεραρκετά για την ηλικία των 16) θα το έχει τηρουμένων των αναλογιών, και αναρτήσεις φρένα έχει, και πλαίσιο..

- Όχι θα πάρω το τάδε άκυρο παπί, θα βάλω και ένα μοτέρ lifan 125, θα σκάσω και 500 ευρέους για takegawa.. :rolleyes: και όλα αυτά για 20 χλμ παραπάνω..

Το άλλο δε ηλίθιο στερεότυπο, αν είναι κάτω των 250 - 400 δεν είναι μηχανή, και προτιμώ να πάρω παπί..

Πάρε ρε άνθρωπε ένα cbf 125, έχει κανονικό πλαίσιο, φρένα, αναρτήσεις, προστασία από αέρα, θέση οδήγησης, μπλα μπλα... μα τα ίδια λεφτά καααάνει

- Όχι θα γίνω ρεζίλι.. :rolleyes:

Εντάξει τα έβγαλα τα απωθημένα μου.. :lol: :lol:


163097

epp1640
08/05/2009, 02:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
Το χειρότερο ξέρεις ποιο είναι? Ότι εκτός από πάρα πολλούς μικρούς το αγνοούν επιδεικτικά και πολλοί μεγάλοι..

Πέρισυ έκατσα πρώτη φορά σε μοτοσυκλέτα, δεν είχα κάτσει ούτε καν σαν επιβάτης.. (Βλέπε γονείς δεν ήθελαν ούτε να ακούσουν ποτέ, παρότι ήμουν ανέκαθεν πολύ μαζεμένος) οπότε στα 21 μου, αγόρασα μόνος μου το πρώτο μου δίτροχο, ένα mtx 50, του 1988.. 60 ανηφόρα, κατηφόρα με ευνοϊκό άνεμο 70 (κοντέρ). Και τις κοντινές μου τις βόλτες τις έκανα και Άγιο Νικόλαο πήγα.. Το άλλαξα μετά από 5-6 μήνες με ένα καινούριο 125 τετράχρονο, και αν δεν παραήταν παλιό θα το είχα κρατήσει, για να μην πω ότι μερικές φορές μετανιωσα που δεν πήρα κάποιο καινούριο aprilia rx 50, αφού πραγματικά διαφορά καμία..

Έχω γίνει κουραστικός να απαντάω κάθε φορά τα ίδια πράγματα σε πιτσιρίκους, αφού σου αρέσει, πάρε μία κανονική μοτοσυκλέτα 50 κ.εκ, και ολοκληρωμένη μοτοσυκλέτα θα είναι, και το γκαζάκι του (8-9 αλογάκια - υπεραρκετά για την ηλικία των 16) θα το έχει τηρουμένων των αναλογιών, και αναρτήσεις φρένα έχει, και πλαίσιο..

- Όχι θα πάρω το τάδε άκυρο παπί, θα βάλω και ένα μοτέρ lifan 125, θα σκάσω και 500 ευρέους για takegawa.. :rolleyes: και όλα αυτά για 20 χλμ παραπάνω..

Το άλλο δε ηλίθιο στερεότυπο, αν είναι κάτω των 250 - 400 δεν είναι μηχανή, και προτιμώ να πάρω παπί..

Πάρε ρε άνθρωπε ένα cbf 125, έχει κανονικό πλαίσιο, φρένα, αναρτήσεις, προστασία από αέρα, θέση οδήγησης, μπλα μπλα...

- Όχι θα γίνω ρεζίλι.. :rolleyes:

Εντάξει τα έβγαλα τα απωθημένα μου.. :lol: :lol:

http://www.youtube.com/watch?v=CTy89GBaZU4&feature=channel_page

:beer: :beer: :beer:

Του συμφορουμίτη tsolberg

p@nos
08/05/2009, 07:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
...



ρε φιλε οσο μικρος και να σαι ψοφιμι σου φαινεται το 50 :lol:

οποτε και στα 16 θες μεγαλυτερο, μια χαρα ειναι τα 125...



εγω βεβαια ειχα ενα στρογγυλοφαναρο 50(70 βασικα:lol: ) το οποιο πιανει 90 σε ευθεια
(φαινεται το καλαθακι μπροστα βοηθαει πολυ στην αεροδυναμικη:smokin: )

filipp0s
08/05/2009, 07:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ταξί !! :rotflmao: :bawl: :rotflmao:

+1000 :lol:


Παντως τη δεκαετία του 90 που ξεκίνησα να οδηγω, δεν θυμαμαι κανενα παπι μαμίσιο 50αρι. Ολα πειραγμενα ήταν, 72 και 90.

Ακόμα και η βεσπα που είχα 90 ήταν (απο 50 που έγραφε στη αδεια)...

οπότε για ποια 50αρια μιλάμε? :look:

jimmis5
08/05/2009, 07:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από filippos650
+1000 :lol:


Παντως τη δεκαετία του 90 που ξεκίνησα να οδηγω, δεν θυμαμαι κανενα παπι μαμίσιο 50αρι. Ολα πειραγμενα ήταν, 72 και 90.

Ακόμα και η βεσπα που είχα 90 ήταν (απο 50 που έγραφε στη αδεια)...

οπότε για ποια 50αρια μιλάμε? :look:


+1000

Ακριβως οπως το ειπες πιο παλια οταν ειμασταν εμεις 16 δεν υπηρχε περιπτωση να βρεις 50αρι ουτε κατα λαθος ακομα και τα γεροντια στην γειτονια ερχοταν να τους το φτιαξουμε τουλαχιστον 72cc και με κανα cb ή cm 200 για καρμπυλατερ..Ασε που τοτε οτι καναμε το καναμε απερισκεπτα δεν γνωριζαμε για ασφαλεια κλπ,καγκουριλικη εξατμισης σκασιδια,πλεον οι πιτσιρικαδες νομιζω βολευονται με ενα 125 διχρονο μονογκαζο:wave2:

notakos600
08/05/2009, 07:56
Κι εγώ σε παπάκι πενηντάρι, εισαγωγής από τζαπάν έκανα την πρώτη μου βιαιοπραγία σπάζοντάς του, από τα νεύρα μου, το τζαμάκι του κοντέρ. Δεν άντεξα πια όταν σε μια ανηφόρα με τη κοπέλα μου πήγαινα με 10 .... Τελικά το έκανα 72 και ηρέμησα.
Μόνο τα δίχρονα πενηντάρια με ταχύτητες ήταν κάπως αξιοπρεπή, όλα τα άλλα ήταν για τον γά'ι'δαρο καβάλα.
Καλά κάνουν για μένα όσοι δεν αγοράζουν πενηντάρια. Δεν υπάρχει τίποτα πιο αργό, εκτός ίσως από ένα κουτσό άλογο....

makis206
08/05/2009, 09:18
Εγώ στη ζωή μου απέκτησα τρία 50άρια κι απείραχτα παρακαλώ, γι'αυτό κατάντησα Χοντάκιας...:lol:


:sad:

stefanos
08/05/2009, 09:37
Στα 125 υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές, στα 50 όχι.

bar-code
08/05/2009, 09:45
ego otan protoksekinisa,odigisa to mixanaki pou ithela kai se 50cc kai se 100cc.to thema den einai i teliki(i poia????:eyepop: :lol: :lol: )alla i energitiki asfaleia pou sou prosferoun auta ta 50-75 parapano cc gia 10-15% parapano lefta.i mera me ti nixta...

manhunter
08/05/2009, 09:47
Εμένα το παρακάτω (Yamaha TZR50), το 1998 , που έμαθα να οδηγώ με συμπλέκτη, μου φαινόταν διαστημόπλοιο.
Να μην μιλήσω για το RS50 ή το υπερβολικά γρήγορο RS250


163156

byron
08/05/2009, 09:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
ή το υπερβολικά γρήγορο RS250

Που κολλάει αυτό ;;; :confused:

manhunter
08/05/2009, 09:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Που κολλάει αυτό ;;; :confused:


Οτι και τα 250cc πλέον φαίνονται φλώρικα...επειδή οδηγούνται με το ''μικρό'' δίπλωμα.

Αλλά και πάλι, μπορεί να μην κολάει:blush: :blush: :blush: , αλλά το είχα απωθημένο το ρημάδι

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

menos
08/05/2009, 09:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από FARMAKOPIOS
i energitiki asfaleia pou sou prosferoun auta ta 50-75 parapano cc gia 10-15% parapano lefta.i mera me ti nixta...

Δηλαδη;; Ποια ειναι η ενεργητικη ασφαλεια που σου προσφερουν σε σχεση με τα 50cc;;

byron
08/05/2009, 09:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Δηλαδη;; Ποια ειναι η ενεργητικη ασφαλεια που σου προσφερουν σε σχεση με τα 50cc;;

Τώρα μιλάς σοβαρά ή κάνεις πλάκα; Εχεις οδηγήσει 4χρονο 50άρι ;
Ούτε μόνο του δεν μπορεί να επιταχύνει.

bar-code
08/05/2009, 10:00
simfono me to prolalisanta:wave2:

i mera me ti nixta!!!!!!:eyepop:

pepes1gr
08/05/2009, 10:39
Για να πω και την δική ιστορία ξεκίνησα με φλορέτα 3αρα για όσους θυμούνται και ήταν και ξένη και για δίπλωμα ούτε κουβέντα.
Πέρασαν τα χρόνια και καβάλησα παπάκια και όλα τα μικρά της εποχής.Μετά από τον στρατό και αφού έπιασα δουλειά και κατάφερα να μαζέψω μερικές καλές δραχμούλες (το νόμισμα πριν το ευρώ θυμάστε) πήρα Gagiva 250cc ala verde που κράτησα για πολλά χρόνια και μετά ανέβηκα σε ποιό μεγάλα κυβικά.Και ξανά σε ποιό μεγάλα και πάντα ήθελα ποιό μεγάλα.
Ξέρετε με τι κυκλοφορώ τώρα μέσα στην πόλη.....πάλι με παπάκι.
Γενικά θέλω να πω ότι τα μικρά κυβικά είναι εργαλεία.
Καλά τα μεγάλα αλλά θέλουν και τον χώρο τους να δείξουν την αξία τους.
Τώρα θα μου πείτε άλλη "μούρη" έχει το μεγάλο.ΦΥΣΙΚΑ και άλλη μούρη αλλά άμα δεν έχεις να το συντηρήσεις τι να το κάνεις.
Εχετε προσέξει πόσο άσχημα χτυπάει κάποιο μεγάλο εργαλείο αλλά ....να είναι διαλυμένο.
Και πάντα να έρχεται στο μυαλό σας η πείρα έρχεται με τα χρόνια και με τα χιλιόμετρα.
Γιαυτό με προσοχή ...για να έχουμε να λέμε τις ιστορίες μας πολλά χρόνια αργότερα.

menos
08/05/2009, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από pepes1gr
Και πάντα να έρχεται στο μυαλό σας η πείρα έρχεται με τα χρόνια και με τα χιλιόμετρα.
Γιαυτό με προσοχή ...για να έχουμε να λέμε τις ιστορίες μας πολλά χρόνια αργότερα.
Ακριβώς!!
Τις πιο ομορφες ιστοριες τις γνωρισαμε στα μικροτερα κυβικα :)
Δεν αμφισβητω οτι η μεγαλη μηχανη δεν ειναι διασκεδαση, αλλα τις δυνατοτερες και ομορφοτερες αναμνησεις πανω σε δικυκλο τις ειχα διπλος πανω στο παπακι μου με 50 χλμ. τελικη! Με τετοια ταχυτητα να εβλεπες θεματα που συζητουσαμε για να περνα η ωρα, τον χαβαλε να ανεβοκατεβαινουμε πεζοδρομια, τους χωματοδρομους και τα μονοπατια που ανακαλυπταμε και την οικονομια βεβαιως σε ανταλλακτικα και βενζινες...

Καθηστε τωρα να μουρμουρατε για γκαζια και πατεντες για να κερδισετε 2-3 ιππους και να χασετε ολο το νοημα της μοτοδηγησης!

Road67
08/05/2009, 11:10
Αντί να διαβάζει κανά 16χρονο να ξεστραβωθεί καθόμαστε μόνοι μας κι αναπωλούμε από τι ξεκινήσαμε (ε που 'στε και για να μην ξεχνιόμαστε... προ αμνημονεύτων χρόνων :D ) :rotflmao: :rotflmao:

Καλά λοιπόν :smokin: Το πρώτο μου ήταν ένα παπί 50άρι (καλά ντεςςς!!!! στα χαρτιά :p ) και μετά δίχρονο :D και μετά πάλι πάπια :lol: :lol:


Όταν πρωτοκαβάλησα το SFάκι μου νόμιζα οτι ήταν πυραυλοκίνητο :lol:

Αυτιά :beer:

epp1640
08/05/2009, 18:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Αντί να διαβάζει κανά 16χρονο να ξεστραβωθεί καθόμαστε μόνοι μας κι αναπωλούμε από τι ξεκινήσαμε (ε που 'στε και για να μην ξεχνιόμαστε... προ αμνημονεύτων χρόνων :D ) :rotflmao: :rotflmao:

Καλά λοιπόν :smokin: Το πρώτο μου ήταν ένα παπί 50άρι (καλά ντεςςς!!!! στα χαρτιά :p ) και μετά δίχρονο :D και μετά πάλι πάπια :lol: :lol:


Όταν πρωτοκαβάλησα το SFάκι μου νόμιζα οτι ήταν πυραυλοκίνητο :lol:

Αυτιά :beer:

:lol: :lol: :lol:

Καλά εννοείται ότι μετά από το mtx και το ybr όταν καβάλησα super four νόμιζα ότι θα βγάλει φτερά να πετάξουμε :lol: (και ακόμα το νομίζω :lol: )

stefi21
10/05/2009, 01:22
Πριν 2 χρόνια οι γονείς μου μου έκαναν δώρο γενεθλίων για τα 18 ένα Peugeot Jet C-Tech 50cc,
τώρα έχω Aprilia RS 125...

Εννοείται πως δε ντρεπόμουν να πω πως έχω 50άρι
αλλα το κυριότερο είναι πως ευχαριστιώμουν να το οδηγαώ, τι κι αν τελική είχε 75χλμ?
Οδηγούσα!

Μερικοί είναι πολύ γρήγοροι εδω μέσα και τα 50cc τους φαίνονται πολύ λίγα...
Είναι ότι πρέπει, για τις ηλικίες που προορίζονται! :winka:

:wave2:

Κώστας

epp1640
10/05/2009, 02:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefi21
Πριν 2 χρόνια οι γονείς μου μου έκαναν δώρο γενεθλίων για τα 18 ένα Peugeot Jet C-Tech 50cc,
τώρα έχω Aprilia RS 125...

Εννοείται πως δε ντρεπόμουν να πω πως έχω 50άρι
αλλα το κυριότερο είναι πως ευχαριστιώμουν να το οδηγαώ, τι κι αν τελική είχε 75χλμ?
Οδηγούσα!

Μερικοί είναι πολύ γρήγοροι εδω μέσα και τα 50cc τους φαίνονται πολύ λίγα...
Είναι ότι πρέπει, για τις ηλικίες που προορίζονται! :winka:

:wave2:

Κώστας

Εξάλλου τα πράγματα είναι πολύ απλά.. θα άφηνες το 15 χρονο παιδί σου, να βγει σε αυτοκινητόδρομο να κάνει ταξίδι?

-όχι

άρα στην πόλη πάνω από 60 χλμ είναι πολλά και στον επαρχιακό τα 70 είναι μια χαρά.. :winka:

bentouza
10/05/2009, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
:lol: :lol: :lol:

Καλά εννοείται ότι μετά από το mtx και το ybr όταν καβάλησα super four νόμιζα ότι θα βγάλει φτερά να πετάξουμε :lol: (και ακόμα το νομίζω :lol: )

ακριβως,(με cb-1) εγω.
γκαζωνε γκαζωνε τιποτα, μαζι με τα παπια πηγαιναμε κ ξαφνικα γινεται το ελα να δεις..
ακομα το θυμαμαι!!