PDA

View Full Version : επαφη δισκοπλακα-τακακι ??



Giannis_L
08/04/2005, 08:16
ΔΕΝ ξερω τι γινεται..αλλα ακουω παλι εναν ελαχιστο θορυβο (μηπως ειμαι τρελλος??) οταν γυριζει ο τροχος και πηγαινω σιγα φυσικα,λες και βρισκει ελαχιστα το δισκοφρενο στα τακακια.. δηλαδη να ειναι στραβωμενο το δισκοφρενο.αρχισε λιγο μετα αφου ξεκινησε ο θορυβος οταν φρεναρω..
θα το τσεκαρω καποια στιγη αλλα μου κανει πολυ εντυπωση. ενας φιλος μου παντως εχει αλλαξει δισκοπλακα πισω γιατι ειχε στραβωσει!! εντοσ εγγυησης παντα

OldMan
08/04/2005, 11:37
:wave2: :wave2: :wave2:

Αν ο θόρυβος είναι διακεκομμένος (πηγαίνοντας πολύ σιγά εννοείται), τότε ΜΑΛΛΟΝ έχεις στραβωμένη δισκόπλακα ...

Αν είναι συνεχόμενος, ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ είσαι "φουσκωμένος" στο κύκλωμα των φρένων.
(Παίζει και η περίπτωση μη επαναφοράς των εμβόλων, λόγω φρακαρίσματος από βρωμιές ή πολυκαιρία)...

:wave2: :beer: :wave2:

Spike
08/04/2005, 21:02
Gianni.....malon strabose.....

Giannis_L
08/04/2005, 21:35
θα το σουμε την δευτερα..οποτε και θα αλλαχτει μεσα στην εγγυηση

Alexander
08/04/2005, 22:20
Θυμάσαι να πέρασες μέσα από τίποτα νερά;

Giannis_L
08/04/2005, 22:52
oxi,alla kai pali ti exei na kanei ayto ?
dld den prepei na pername apo nera ??
tote ti on-off einai ??

giati to exei pei ayto ypey8inos tis etaitrias se ena filo mou !!

SaraMaritis
09/04/2005, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alexander
Θυμάσαι να πέρασες μέσα από τίποτα νερά;
Αρχικά δημιουργήθηκε από Giannis_L
oxi,alla kai pali ti exei na kanei ayto ?...
:rolleyes: Χμμμ...Φιλε Γιαννη, νομιζω οτι αναφερεται σε ενα φαινομενο
που ισχυει (θεωρητικα τουλαχιστον) και μπορει να οδηγησει σε "στραβωμα"
της δισκοπλακας.

ΕΑΝ ο δισκος εχει ζεσταθει ΠΟΛΥ (λογω συχνου φρεναρισματος) και
ξαφνικα περασεις απο αρκετο νερο (οποτε ψυχεται αποτομα), ΤΟΤΕ
μπορει να στραβωσει ελαφρως !!! :sad:

Ομολογω βεβαιως-βεβαιως οτι ΔΕΝ εχει τυχει ποτε σε μενα (καθως και
στους γνωστους μου...) :wave2:


Υγ.Καλου-κακου ριξε και μια ματια στο "ματακι του βολαν !!!"
:lol: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :lol:

Giannis_L
09/04/2005, 12:44
θα δουμε σε 2 μερουλες...τι τρελα θα μου πουν παλι...κατι τετοιο πρεπει να εχει γινει !!!

Alexander
09/04/2005, 14:48
Εννοούσα αυτό που λέει ο SaraMaritis, αλλά δεν στραβώνει πάντα ο δίσκος. Το πιο πιθανό είναι να "βαφτεί" σε κάποια σημεία η δισκόπλακα και να υπάρχει άνιση κατανομή στην πέδηση.

Το παραπάνω φαινόμενο ήταν αρκετά συχνό στα αυτοκίνητα τις προηγούμενες δεκαετίες...

Spike
09/04/2005, 21:07
Xmmmm... mporei na einai kai ayto alla isos kai apo to symban re sy Gianni...

grsart
09/04/2005, 21:27
αν ειχε στραβωσει η δισκοπλακα δεν επρεπε να φαινεται και οταν πατας χωρις πολυ δυναμη την μανετα;;;; να τρεμει λιγο.
δεν ξερω τι γινεται λογο evo. Σταυρο ξερεις τιποτα;;;;;;;

Giannis_L
10/04/2005, 04:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Spike
Xmmmm... mporei na einai kai ayto alla isos kai apo to symban re sy Gianni...

oxi,3ekinise mia bdomada meta ! an itan eprepe tin idia stigmi na ginei logika !

Spike
10/04/2005, 20:19
Eimai periergos na do ti tha sou poun sto synergeio.....

Giannis_L
11/04/2005, 12:39
μου ειπαν οτι το εφτιαξαν...για να δουμε.. θα σας πω μετα !! :)

SeNNinhA
27/04/2005, 17:24
Για να μην αγχώνεστε παιδες...

Παντα υπάρχει μια ελάχιστη επαφή του δίσκου με τα τακάκια. Επειδή δεν υπάρχει πίεση όμως στην πράξη δεν δημιουργεί φθορά ούτε στον δίσκο ούτε στα τακάκια. Ούτε και φρενάρει στην πραξη την μηχανή.

Μόνο άν σηκώσεις την μπροστινή ρόδα για να γυρίσει ελεύθερα θα το συνειδητοποιήσεις ότι εφάπτοντα ελάχιστα (Η πίσω έχει περισσότερες τριβές από την αλυσίδα και δεν μπορείς να το καταλάβεις.

Αν βέβαια μιλάμε για επαφή υπό πίεση τότε έχεις πρόβλημα.

nikoskkk
27/04/2005, 17:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Giannis_L
μου ειπαν οτι το εφτιαξαν...για να δουμε.. θα σας πω μετα !! :)

Σα να πέρασαν ημέρες!!!!!!:confused: :confused:

Giannis_L
28/04/2005, 09:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikoskkk
Σα να πέρασαν ημέρες!!!!!!:confused: :confused:

ααα.σωστος...μλκιες..ακομα ο θορυβος,εστειλα mail στη Γερμανια,μου απαντησαν σε μια ωρα οτι το προωθησαν στη BMW-Hellas και τους ειπα παλι οτι και αυτοι με γραφουν και σε αλλα mail που τους εχω στειλει.

Παραλληλα ειχα παρει τον Παναγιωτοπουλο και μου ειπε να βγαλω τα τακακια,να τα τριψω και να τα ξαναβαλω !! Αν ειναι δυνατον,τοσα λεφτα μηχανη και θα κανω εγω ιστοριες..

Τεσπα..Περιμενω το mail και αν δεν ερθει απο βδομαδα τηλεφωνο Γερμανια

Gia
09/04/2009, 09:12
Καλημέρα

Ξεθάβω το συγκεκριμενο ποστ απο το 2005 γιατι έχω το ιδιό συμπτωμα στη μηχανη μου f650gs. το παλληκάρι δεν γράφει τι ήταν τελικά. Μήπως κανένας μπορεί να βοηθήσει ρε παιδιά; Εχω αρχίσει να τρελλαινομαι με το θόρυβο μα τον ακουω, μια οχι , το πρωί που ξεκινάω είναι έντονος, μετα απο καποια χλμ δεν πολυακουγεται, καμια φορά δεν τον ακουω καθόλου τι γίνεται το κερατο μου....

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Καλημέρες

:beer: :beer:

MikeG
09/04/2009, 09:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gia
Καλημέρα

Ξεθάβω το συγκεκριμενο ποστ απο το 2005 γιατι έχω το ιδιό συμπτωμα στη μηχανη μου f650gs. το παλληκάρι δεν γράφει τι ήταν τελικά. Μήπως κανένας μπορεί να βοηθήσει ρε παιδιά; Εχω αρχίσει να τρελλαινομαι με το θόρυβο μα τον ακουω, μια οχι , το πρωί που ξεκινάω είναι έντονος, μετα απο καποια χλμ δεν πολυακουγεται, καμια φορά δεν τον ακουω καθόλου τι γίνεται το κερατο μου....

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Καλημέρες

:beer: :beer:

Καλημέρα.
Τσέκαρε αν φοράς μεταλλικά τακάκια. Αν ναι, τότε αυτός είναι ο λόγος.
Έχεις αλλάξει πρόσφατα τακάκια?

Αν κάνεις ένα search στη κατηγορία Τεχνικά Θέματα, θα βρεις απαντήσεις.

:wave2:

Gia
09/04/2009, 09:52
Γεια σου Μαικ

Ναι αλλαξα τακακια φορεσα παλι τα μαμισια (brembo) και μετα ξεκινησε ο θορυβος. Πηγα για σερβις 20000 και το ειπα στο μαστορα το κοιταξε και οταν πηρα το μηχανακι απο το συνεργειο δεν ακουγοταν πια. Τωρα προχθες σαν να το ακουσα παλι την εβαλα στο διπλο σταντ γυρισα τη ροδα με το χερι και σε ενα σημειο τριζει. η καθημερινη μου διαδρομη εχει και νερα και λασπη και χωμα κατω. Σταματησα το πρωι στο συνεργειο την βαζω στο διπλο, γυρναω με το χερι δεν ετριζε. την εκανα γιατι θα αρχιζαμε τις στιχομυθιες με το μαστορα "αφου το ακουω" , "εγω δεν το ακουω"κλπ,κλπ. (ειχα αργησει κιολας).

θα παω να παρω καθαριστικο για δισκοπλακα και φρενα το απογευμα να το περασω μια και να δω. θα ψαξω και στα τεχνικα.

Ευχαριστω φιλε για το χρονο σου.

MikeG
09/04/2009, 09:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gia
Γεια σου Μαικ

Ναι αλλαξα τακακια φορεσα παλι τα μαμισια (brembo) και μετα ξεκινησε ο θορυβος. Πηγα για σερβις 20000 και το ειπα στο μαστορα το κοιταξε και οταν πηρα το μηχανακι απο το συνεργειο δεν ακουγοταν πια. Τωρα προχθες σαν να το ακουσα παλι την εβαλα στο διπλο σταντ γυρισα τη ροδα με το χερι και σε ενα σημειο τριζει. η καθημερινη μου διαδρομη εχει και νερα και λασπη και χωμα κατω. Σταματησα το πρωι στο συνεργειο την βαζω στο διπλο, γυρναω με το χερι δεν ετριζε. την εκανα γιατι θα αρχιζαμε τις στιχομυθιες με το μαστορα "αφου το ακουω" , "εγω δεν το ακουω"κλπ,κλπ. (ειχα αργησει κιολας).

θα παω να παρω καθαριστικο για δισκοπλακα και φρενα το απογευμα να το περασω μια και να δω. θα ψαξω και στα τεχνικα.

Ευχαριστω φιλε για το χρονο σου.

Μην ανησυχείς πάντως, δε νομίζω να είναι τίποτα. Έλεγξε μόνο αν θες & για πιθανό στράβωμα της δισκόπλακας, το οποίο δε νομίζω & είσαι οκ.

Θα στρώσει:winka: :wave2:

Gia
17/04/2009, 19:46
Καλησπέρα και χρονια πολλα

Σχετικα με το θεμα με το τριξιμο που περιεγραφα παραπανω, τελικα ηταν ο αισθητηρας του ABS. Ειχε πιασει πολυ βρωμα απο τα καθημερινα χλμ στα Μεσογεια και σε καποιο σημειο μαλλον εβρισκε ο αισθητηρας στο δισκο. Ενα πλυσιματακι προσεκτικο εκει στο δισκο και βγαλσιμο τον αισθητηρα και καθαρισμα και εστρωσε τελειως.
Μαικ ευχαριστω πλυ για τις απαντησεις σου.


καλη Ανασταση παιδια.:beer: :winka: :wave2: :wave2: :wave2: