PDA

View Full Version : Λαστιχα φορτηγών!!!



grat
08/05/2009, 15:55
Παίδες την περασμένη εβδομάδα ήμουν στην Αττική οδό με το εργαλέιο και όπως όλοι μας έκανα προσπεράσεις. Κάποια στιγμη φτάνω να έχω ένα φορτηγό από τα δεξιά μου ενώ ο μπροστινό του τροχός βρίσκεται μπροστά μου περίπου 3-4μ. Ξαφνικά σκάει το λάστιχό του και αποσυγκολειται στην στην κυριολεξία όλοι η πάνω γόμα του απο το λαστιχο. Η γομα μήκους τουλαχιστον 1 μετρου περνα πάνω από το κεφάλι μου σαν λαιμητόμο. Και εγώ σας λέω ότι δεν περναγε από πάνω μου τι γινόντανε εεεεεεεεε?

Γ@μ@τα. Σταματάμε στην άκρη και τον άρχισα στα γαμο.....δια. Τα λάστιχά του ήταν σε δραματική κατάσταση όπως στους περισσότερους.

Τι να πω, τα λόγια είναι περιττά.

Gandalf dr685sm
08/05/2009, 16:01
απο αυτά που συμβαίνουν συνέχεια.. υπόψη οτι μπορεί να σου πέσει μέχρι και καφάσι μπροστά... προσοχή λοιπόν και δεν κολάμε πίσω απο φορτηγά..

Gandalf

devil's animal
08/05/2009, 16:08
:eek: :eek: :eek: :eek:

αφου ολα καλα...:rolleyes:

ουτε στο παπα...:a13:

blueangel
08/05/2009, 16:24
:eyepop: :eyepop: :a53: :a53: :a53: Πάλι καλα που γλύτωσες τα χειρότερα ρε φίλε!!!Πότε μα ποτέ πολύ κοντά σε φορτηγά:sick:

the who
08/05/2009, 16:32
Κλασσικη περιπτωση αναγομωμενου ελαστικου φορτηγου.Ειναι φτηνοτερα απο τα καινουργια.Καλα που δεν επαθες τιποτα.:beer:

castoras
08/05/2009, 19:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Κλασσικη περιπτωση αναγομωμενου ελαστικου φορτηγου.Ειναι φτηνοτερα απο τα καινουργια.Καλα που δεν επαθες τιποτα.:beer:

+1000
Κοστίζει λιγότερο από τα μισά η αναγόμωση από την αντικατάσταση και όταν φθαρεί και αυτή ξεκολάει από το παλιό πέλμα

blueangel
08/05/2009, 19:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από castoras
+1000
και όταν φθαρεί και αυτή ξεκολάει από το παλιό πέλμα

Και αμα είναι κανείς δίπλα του τον πήρε ο χάρος:rotflmao: :mad:

the who
08/05/2009, 20:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από blueangel
Και αμα είναι κανείς δίπλα του τον πήρε ο χάρος:rotflmao: :mad:

Οκ τηλεοραση ειναι αλλα θυμαμαι ενα επεισοδιο csi(μεγαλη μουρλα λεμε)που ενας τυπος βγηκε στο δρομο με καρτ και τον αποκεφαλισε κομματι λαστιχου απο νταλικα:eyepop: :eyepop: :eyepop:

dimokritos
08/05/2009, 23:26
και γιατί δεν έκανες μια καταγγελία επι τόπου?? ένα τηλέφωνο ήταν.

και σε μένα έτυχε κάτι παρόμοιο, αρκετά πιο light βέβαια. στον αυτοκινητόδρομο μετά από τυφλή δεξιά βλέπω μπροστά μου ολόκληρο πέλμα κάθετα στον δρόμο. το μάζεψα όμως πριν φάει κανέναν.

makis 71
09/05/2009, 01:09
γιος φιλου μου σκοτωθηκε απο τετοια ιστορια .δυοα ατομα μεσα σε αμαξι 22 χρονων παιδια νεκρα απο τετοιους μαλακες .καταγγελια επιτοπου

stefanos
09/05/2009, 09:07
Και τι μπορεί να λέει αυτή η καταγγελία ρε παιδειά, εφόσον η αναγόμωση είναι νόμιμη διαδικασία?

SVX
09/05/2009, 09:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από grat
Η γομα μήκους τουλαχιστον 1 μετρου περνα πάνω από το κεφάλι μου σαν λαιμητόμο. Και εγώ σας λέω ότι δεν περναγε από πάνω μου τι γινόντανε εεεεεεεεε?

Γ


τι θα γινοταν...? :rolleyes: στην καλυτερη περιπτωση, αφου ετρωγες την "σφαλιαρα" απο το λαστιχο....θα σερνωσουν με ολα τα χιλιομετρα που ειχες εκεινη την ωρα....

ΚΑΙ να θυμησω ,....απο σκασιμο τετοιων ελαστικων εχουν φυγει κεφαλια και εχουν σκοτωθει ανθρωποι(αυτοι που ηταν χαμηλα και κοντα στο λαστιχο σε καποια Κωλοατυχηματα) :sick:

το λεω αυτο γιατι οι πιεσεις στα λαστιχα αυτα ειναι πολυ μεγαλυτερες και πιο επικινδυνες απο αυτες που ξερουμε :mad:



γιατι δεν του πηρες τον αρ.κυκλ.. να παει χωρις αδεια κανα 6μηνο....?:evil:

baulander
09/05/2009, 11:07
http://www.youtube.com/watch?v=wvcwCCWkhBI :wave2:

SVX
09/05/2009, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από baulander
http://www.youtube.com/watch?v=wvcwCCWkhBI :wave2:



hasta la vista.... ΤΟ ειχα δει .... Το εχω δει και LIVE μεσα απο αυτοκινητο...(ευτυχως μολις ειχε αρχισει η προσπεραση του φορτηγου και εσκασε 15μετρα μπροστα μας...:cry: )

Greg61
09/05/2009, 12:56
Να τα βλέπουν αυτά (το λίνκ παραπάνω) κάποιοι, που τους βλέπω καθημερινά με τα παπιά να κινούνται στην ουρά φορτηγών χωρίς να μπορούν να τα περάσουν.

Το αυτό βέβαια, αφορά και στούς "πάω χαλαρά δεξιά μ' 70-80" άνετους (άσχετους; ) δικυκλιστές (διότι μοτοσυκλετιστές σίγουρα δέν είναι) , οι οποίοι, ενώ καβαλούν δίκυκλο που μπορεί κι έχει την ισχύ να φύγει απ' τον εν δυνάμει πιθανό κίνδυνο, εν τούτοις το παίζουν αδιάφοροι μ' όλους αυτούς που αφήνουν / επιτρέπουν να τους προσπερνούν, μέχρι κάποτε να σφραγίσουν (κι ενίοτε κάποιοι εξ αυτών σφραγίζουν, δυστυχώς για τις οικογένειές τους) τον τάφο τους.


Εφόσον καβαλάς μηχανή πρέπει να μάθεις να φεύγεις απ' τον (εν δυνάμει, πιθανώς και ίσως) μαλάκα. Όχι να καθίστασαι έρμαιο του κάθε μαλάκα.

Όσο για το φίλο με το λάστιχο στην Αττική Οδό, να θυμίσω οτι... δέν βρισκόταν σε πίστα. Ανέλαβε οικεία βουλήσει, αιφνιδίως κι αυθαιρέτως, άνευ προειδοποιήσεως των αρμοδίων αρχών και φορέων ασφαλείας, εισέτι κυρίως άνευ λήψης μέτρων περί ενημερώσεως των λοιπών (πιθανώς αδαών) χρηστών δημοσίας οδού κι επιστήσεως της προσοχής των, (κι ενώ αυτοί οι λοιποί χρήστες της Α.Ο. ήδη κατέβαλαν πρό της εισόδου τους στην Α.Ο. ακριβό διόδιο για τη χρήση της) , και προς ιδίαν αυτού και μόνον τέρψιν κάποιο ρίσκο, παρόμοιο μ' αυτό που πολλάκις αναλαμβάνουμε όλοι μας, μηδ' εμού εξαιρουμένου. Έφταιγε άραγε μόνο το λάστιχο;


[***1]


Διότι το κλατάρισμα ελαστικού, έχω (μου έχουν εκ παλαιόθεν) μάθει οτι (οφείλουμε να) το πιθανολογούμε για οποιοδήποτε όχημα μπροστά μας. Όταν συμβαίνει σε μικρά οχήματα, συνήθως (κι εξ αγνοίας, επιπολαιότητος ή αδαότητος των οδηγών τους) επιφέρει ταυτόχρονα και βιαία αλλαγή κατεύθυνσης του οχήματος με τουλάχιστον αλλαγή λωρίδας. Ελάχιστοι σημερινοί κουτάκηδες εξ όσων κινούνται δίπλα μας ξέρουν πράγματι να τα κρατήσουν στην "περίπου" πορεία τους.

Ιδίως για τα φορτηγά, ιδίως τους θερινούς μήνες, το θέμα αποκόλλησης κομματιών ελαστικού ή ακόμη κι εκτίναξης απο τους τροχούς κάποιου αντικειμένου (πέτρα, ξύλο κλπ) που πιθανόν βρίσκεται σφηνωμένο στο πέλμα ή (ακόμα χειρότερα λόγω μεγαλυτέρου μεγέθους) ενδιάμεσα σε δίδυμους τροχούς μεταξύ των δύο διδύμων ελαστικών, οφείλουμε να το αντιμετωπίζουμε ως δεδομένο υψηλών πιθανοτήτων.

Και... Ναί! Μπορεί να συμβεί και σ' εμάς!
Όχι, δέν συμβαίνει μόνο στους άλλους!

Παίζοντας με / Προκαλώντας την τύχη σου, αναλαμβάνεις και το ρίσκο!
ΔΕΝ φταίνε ΠΑΝΤΑ και ΜΟΝΟ οι άλλοι.


... Κι όποιος φοβάται... πέφτει και κοιμάται.
Αυτός που προσέχει, φροντίζει για να έχει!


[***1]
[Μήπως υποννοούμε εν τέλει οτι, χρειάζονται μικτά κλιμάκια ελέγχου τα οποία να ελέγχουν αυστηρώς την εφαρμογή προδιαγραφών των υπο είσοδο στην Α.Ο. οχημάτων ώστε, ν' απαγορεύεται η είσοδος στα εν δυνάμει επικίνδυνα;

Και τί θα λέγαμε άν αυτά τα ίδια κλιμάκια, μας βεβαίωναν παράβαση υπερβολικής ταχύτητας κατά την έξοδό μας απ' την Α.Ο. με βασικό στοιχείο το χρόνο που διανύσαμε δεδομένη απόσταση απο την είσοδό μας μέχρι και την έξοδό μας;

... Η υποδομή υπάρχει ήδη, λειτουργούσα συνεχώς κι αδιαλείπτως μέχρι σήμερα, ήδη απο την πρό Ολυμπιακών Αγώνων εποχή. Είναι θέμα χρόνου αφ' ενός και πολιτικής βούλησης αφ' ετέρου για να εφαρμοσθεί ένας ή κάποιος παρόμοιος κι αυτού του τύπου ή παρομοίου άλλου τύπου έλεγχος.
Μάλλον δέ, ο έλεγχος αυτός θ' αφορά (όταν αποφασισθεί) σε όλους τους "γλήγορους", ό'τι όχημα κι άν καβαλάνε (οδηγούν; όλοι; Προσωπικά επιφυλάσσομαι περί της ακριβείας του όρου).]

SVX
09/05/2009, 17:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Greg61
Να τα βλέπουν αυτά (το λίνκ παραπάνω) κάποιοι, που τους βλέπω καθημερινά με τα παπιά να κινούνται στην ουρά φορτηγών χωρίς να μπορούν να τα περάσουν.

Το αυτό βέβαια, αφορά και στούς "πάω χαλαρά δεξιά μ' 70-80" άνετους (άσχετους; ) δικυκλιστές (διότι μοτοσυκλετιστές σίγουρα δέν είναι) , οι οποίοι, ενώ καβαλούν δίκυκλο που μπορεί κι έχει την ισχύ να φύγει απ' τον εν δυνάμει πιθανό κίνδυνο, εν τούτοις το παίζουν αδιάφοροι μ' όλους αυτούς που αφήνουν / επιτρέπουν να τους προσπερνούν, μέχρι κάποτε να σφραγίσουν (κι ενίοτε κάποιοι εξ αυτών σφραγίζουν, δυστυχώς για τις οικογένειές τους) τον τάφο τους.


Εφόσον καβαλάς μηχανή πρέπει να μάθεις να φεύγεις απ' τον (εν δυνάμει, πιθανώς και ίσως) μαλάκα. Όχι να καθίστασαι έρμαιο του κάθε μαλάκα.

Όσο για το φίλο με το λάστιχο στην Αττική Οδό, να θυμίσω οτι... δέν βρισκόταν σε πίστα. Ανέλαβε οικεία βουλήσει, αιφνιδίως κι αυθαιρέτως, άνευ προειδοποιήσεως των αρμοδίων αρχών και φορέων ασφαλείας, εισέτι κυρίως άνευ λήψης μέτρων περί ενημερώσεως των λοιπών (πιθανώς αδαών) χρηστών δημοσίας οδού κι επιστήσεως της προσοχής των, (κι ενώ αυτοί οι λοιποί χρήστες της Α.Ο. ήδη κατέβαλαν πρό της εισόδου τους στην Α.Ο. ακριβό διόδιο για τη χρήση της) , και προς ιδίαν αυτού και μόνον τέρψιν κάποιο ρίσκο, παρόμοιο μ' αυτό που πολλάκις αναλαμβάνουμε όλοι μας, μηδ' εμού εξαιρουμένου. Έφταιγε άραγε μόνο το λάστιχο;


[***1]


Διότι το κλατάρισμα ελαστικού, έχω (μου έχουν εκ παλαιόθεν) μάθει οτι (οφείλουμε να) το πιθανολογούμε για οποιοδήποτε όχημα μπροστά μας. Όταν συμβαίνει σε μικρά οχήματα, συνήθως (κι εξ αγνοίας, επιπολαιότητος ή αδαότητος των οδηγών τους) επιφέρει ταυτόχρονα και βιαία αλλαγή κατεύθυνσης του οχήματος με τουλάχιστον αλλαγή λωρίδας. Ελάχιστοι σημερινοί κουτάκηδες εξ όσων κινούνται δίπλα μας ξέρουν πράγματι να τα κρατήσουν στην "περίπου" πορεία τους.

Ιδίως για τα φορτηγά, ιδίως τους θερινούς μήνες, το θέμα αποκόλλησης κομματιών ελαστικού ή ακόμη κι εκτίναξης απο τους τροχούς κάποιου αντικειμένου (πέτρα, ξύλο κλπ) που πιθανόν βρίσκεται σφηνωμένο στο πέλμα ή (ακόμα χειρότερα λόγω μεγαλυτέρου μεγέθους) ενδιάμεσα σε δίδυμους τροχούς μεταξύ των δύο διδύμων ελαστικών, οφείλουμε να το αντιμετωπίζουμε ως δεδομένο υψηλών πιθανοτήτων.

Και... Ναί! Μπορεί να συμβεί και σ' εμάς!
Όχι, δέν συμβαίνει μόνο στους άλλους!

Παίζοντας με / Προκαλώντας την τύχη σου, αναλαμβάνεις και το ρίσκο!
ΔΕΝ φταίνε ΠΑΝΤΑ και ΜΟΝΟ οι άλλοι.


... Κι όποιος φοβάται... πέφτει και κοιμάται.
Αυτός που προσέχει, φροντίζει για να έχει!


[***1]
[Μήπως υποννοούμε εν τέλει οτι, χρειάζονται μικτά κλιμάκια ελέγχου τα οποία να ελέγχουν αυστηρώς την εφαρμογή προδιαγραφών των υπο είσοδο στην Α.Ο. οχημάτων ώστε, ν' απαγορεύεται η είσοδος στα εν δυνάμει επικίνδυνα;

Και τί θα λέγαμε άν αυτά τα ίδια κλιμάκια, μας βεβαίωναν παράβαση υπερβολικής ταχύτητας κατά την έξοδό μας απ' την Α.Ο. με βασικό στοιχείο το χρόνο που διανύσαμε δεδομένη απόσταση απο την είσοδό μας μέχρι και την έξοδό μας;

... Η υποδομή υπάρχει ήδη, λειτουργούσα συνεχώς κι αδιαλείπτως μέχρι σήμερα, ήδη απο την πρό Ολυμπιακών Αγώνων εποχή. Είναι θέμα χρόνου αφ' ενός και πολιτικής βούλησης αφ' ετέρου για να εφαρμοσθεί ένας ή κάποιος παρόμοιος κι αυτού του τύπου ή παρομοίου άλλου τύπου έλεγχος.
Μάλλον δέ, ο έλεγχος αυτός θ' αφορά (όταν αποφασισθεί) σε όλους τους "γλήγορους", ό'τι όχημα κι άν καβαλάνε (οδηγούν; όλοι; Προσωπικά επιφυλάσσομαι περί της ακριβείας του όρου).]




:look: ρε ...μηπως ειναι ο Αρης Σταθακης registered member ?? :look:

Greg61
09/05/2009, 18:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
:look: ρε ...μηπως ειναι ο Αρης Σταθακης registered member ?? :look:



Βρε λές;
Μήπως;


Πάντως, ρώτα αυτούς (τους λίγους έστω) που με ξέρουν εδώ μέσα να σου πούνε. Άν σε ξέρουν, κι άν σου πούνε τελικά.


Για το άν τα λέω σωστά δέν μας είπες τίποτα.
Δική σου άποψη, έστω κι αντίθετη δέν διάβασα.

Οπότε... σκοπός του παραπάνω σχολίου σου, εκτός απ' τήν πασιφανή απόπειρα χλευασμού, ποιός άλλος είναι;

SVX
09/05/2009, 18:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Greg61


Για το άν τα λέω σωστά δέν μας είπες τίποτα.



Αρχικά δημιουργήθηκε από Greg61
Και... Ναί! Μπορεί να συμβεί και σ' εμάς!
Όχι, δέν συμβαίνει μόνο στους άλλους!

Παίζοντας με / Προκαλώντας την τύχη σου, αναλαμβάνεις και το ρίσκο!
ΔΕΝ φταίνε ΠΑΝΤΑ και ΜΟΝΟ οι άλλοι.





κι εγω ΜΑΖΙ σου ....ΑΦΟΥ το ΙΔΙΟ λεω συνεχεια...οταν βγαινεις πανω σε μηχανη , οδηγωντας εκτεθειμενος..... σε πασης φυσης "αμελεια" & "ατυχια" ....ειναι σαν να δεχεσαι να παιξεις σε Video GAME που ΟΛΟΙ οι υπολοιποι ΕΙΝΑΙ ΕΧΘΡΟΙ σου και θελουν να σε δουν να σερνεσαι....


ΕΓΩ Ετσι το αντιμετωπιζω.... ΑΛλΙως.... :ZZZ:

Gandalf dr685sm
10/05/2009, 19:48
Greg61

Τι μύγα σε τσίμπησε;.... Το παληκάρι είπε οτι παραλίγο να τον χτυπήσει λάστιχο στον δρόμο ενώ πήγε να περάσει δίπλα απο φορτηγό. Εμένα μου έχει τύχει με Ι.Χ. να πηγαίνω στην Ε.Ο. 2-3 το βράδυ (χαλαρά με 110) και στην μέση του δρόμου να είναι καφάσι με ζαρζαβατικά !!!!

Το ρίσκο δεκτό... αυτό που δεν είναι δεκτό είναι η ανευθυνότητα κάποιων να μεγάλωνει αυτό το ρίσκο ερήμην μας. Με το σκεπτικό αυτό κατανοώ το τι λέει το παληκάρι. Απο εκεί και πέρα τα έχουμε πεί δεκάδες φορές. Σε ενα δρόμο που κυκλοφορούν όλοι, κάθε μέρα που οδηγούμε μηχανή , ρισκάρουμε... όπως και αν οδηγούμε, όπου και αν είμαστε.

Gandalf

Greg61
10/05/2009, 23:26
Gandalf,

Καμμία μύγα δέν με τσίμπησε.

Με αφορμή το βίντεο που είδα, επανέλαβα σκέψεις μου σχετικά με τους αργώς κινουμένους δικυκλιστές, πάνω σε ΕΟ και δρόμους ταχείας κυκλοφορίας και ειδικά παράλληλα με / ή πίσω απο φορτηγά: Ρίσκο υψηλού κινδύνου, όχι απαραίτητο συστατικό ευχαρίστησης, που μπορεί και πρέπει ν' αποφευχθεί.

Με αφορμή επίσης το γεγονός της αποκόλλησης ελαστικού, επανέλαβα σκέψεις μου σχετικές με το τί νομίζω εγώ πως συμβαίνει και τί, ποιά δεδομένα, οφείλουμε (κατα την υποκειμενική μου πάντα άποψη) να λαμβάνουμε υπ' όψιν μας ως πιθανά να συμβούν, κατα τη διάρκεια που αναλαμβάνουμε το ρίσκο της ευχαρίστησής μας ώστε, στο τέλος να μείνουμε με την ευχαρίστηση κι ένα πλατύ χαμόγελο μέχρι τ' αυτιά χωρίς δυσάρεστες εκπλήξεις ή συνέπειες.
(Μ' άλλα λόγια, επεσήμανα επίσης ρίσκα υψηλού κινδύνου, επίσης όχι απαραίτητα συστατικά ευχαρίστησης, τα οποία εφόσον τα σκεφτούμε ως πιθανά δεδομένα με συγκεκριμένους τρόπους αντιμετώπισης, απλώς παύουν να είναι ρίσκα.)

Αυτό άλλωστε, η ευχαρίστηση (στην οποία εμπεριέχεται το ρίσκο, πολλάκις ως βασικό της συστατικό) , θεωρώ πως είναι ο σκοπός όλων των μοτοσυκλετιστών, όλων ημών που δέν αντιμετωπίζουμε το δίκυκλο απλώς ως ένα ακόμη μέσο μετακίνησης.
Όσο λιγότερα ρίσκα, όσο μεγαλύτερη μετατροπή ρίσκων σε δεδομένα πιθανά να συμβούν, τόσο μεγαλύτερη και μακροβιώτερη ευχαρίστηση.

Κάποια απ' αυτά τα παραπάνω, καθώς κι αρκετά άλλα, τα ξανάγραψα το Μάρτιο του 2007 στο αρχικό πόστ αυτού του θρέντ: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=709911#post709911

Όλα αυτά βέβαια, διευκρινίζω οτι είναι μέρος της υποκειμενικής προσωπικής μου άποψης για το θέμα μοτοσυκλέτα. Έτσι αντιμετωπίζω εγώ τα πράγματα για πάνω απο τριάντα τρία (33) χρόνια μέχρι σήμερα κι έτσι λειτουργεί σε μένα.
Έτσι μου έμαθαν κάποιοι κάποτε.
Και κάθε φορά που κατεβαίνω απ' τη μηχανή, (κατάφερα μέχρι σήμερα να) υπάρχει όντως η ευχαρίστηση ζωγραφισμένη στο πρόσωπό μου.
Αυτό δέν σημαίνει απαραίτητα οτι, ο τρόπος αυτός λειτουργεί "καρμπόν" και για οιονδήποτε άλλο. Ο καθένας κρίνει μόνος του κι αναλόγως διαμορφώνει την πρακτική και την τακτική του.

Αγαπητέ Gandalf, "ο έχων ώτα ακούειν, ακουέτω!". Διαφορετικά, "το κάθε αρνάκι απ' το ποδαράκι του κρέμεται". Είναι όμως κρίμα να χάνεται κόσμος, νέοι κατα το πλείστον άνθρωποι, μόνο και μόνο διότι αγνοούν παντελώς τον κίνδυνο και τις συνέπειες του ρίσκου που αναλαμβάνουν πολλάκις ασυνείδητα. Διότι στο ενσυνείδητο ρίσκο, τουλάχιστον γνωρίζεις τις συνέπειες.
Αυτός είναι κι ο λόγος κι ο σκοπός που τα γράφω αυτά, κι όχι διότι "με τσίμπησε μύγα". Άλλωστε, προσωπική αντιπαράθεση απ' την πλευρά μου στο θέμα αυτό δέν υπάρχει με κανέναν και, δέν έχω λόγο να υπάρξει.
Αρκεί να θυμόμαστε μόνο οτι, στην τελική, δέν φταίνε πάντα και μόνο οι άλλοι.
Αγνοούν κι οι άλλοι, οι κινούμενοι γύρω μας, πράγματα, κι αυτό νομίζω πώς δέν πρέπει να το αγνοούμε.

Λές ο φορτηγατζής να ήξερε οτι θα του σκάσει τό λάστιχο τη συγκεκριμένη στιγμή στην ΑΟ ή κατα τη διάρκεια της συγκεκριμένης διαδρομής; Είμαστε σίγουροι οτι γνώριζε πως φοράει αναγομωμένο με πρόβλημα;
Λές αυτός που τού' πεσε το καφάσι εκεί που το βρήκες, να τό' ριξε εν γνώσει του; Μήπως χρειαζόταν καί το καφάσι και το περιεχόμενό του προς εκφόρτωση στον τελικό του προορισμό, και δέν το πλήρωσε για να το πετάξει και να κινδυνέψεις εσύ;

Ίσως, λόγω ηλικίας, να κάνω και λάθος ή να τα διατυπώνω λάθος. Στην περίπτωση αυτή, μακάρι οι νεώτεροι να πράττετε σωστότερα, με σκοπό σας να φθάσετε στη μοτοσυκλετιστική ηλικία μου με το χαμόγελο ζωγραφισμένο πάντοτε μέχρι τ' αυτιά.


:beer:

grat
11/05/2009, 12:37
Αγαπητέ Greg61

καλά μας τα λες και σε μερικά σημεία έχεις δίκιο, αλλά τι σχέση έχει η πίστα και ποιός φοβάται τι?

Σίγουρα το να κυκλοφορείς έξω είναι μια μάχη που δίδεται καθημερινώς αλλά πάντα μα πάντα θα υπάρχουν οι ηλίθιοι που μπορούν να σε καταστρεψουν μέσα σε λίγα λεπτά. Στο κάτω κάτω τι φταίει ο τυπάς που έχει παπάκι? εάν δεν έχει την οικονομικη ευχέρεια να πάρει κάτι καλύτερο δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να μπει στην Αττική οδό ή οποιαδήποτε άλλη οδό. Αυτό έχει με το πόσο ο καθένας μας έχει έστω την παραμικρή συνείδηση και ευθύνη για αυτό που κάνει. Εάν όλοι δεν συμβάλουμε στο να είμαστε υπεύθυνοι και σωστή ποτέ αυτός ο τόπος δεν θα παει μπροστά.

Όσο για τα λάστιχα ήταν σε δραματική κατάσταση ή μάλλον δεν είχαν την παραμικρή σχισμή. Όσο για το καφάσi, ναι είναι πλήρως υπεύθυνος αυτός γιατί εάν είχε προβλέψει να το τοποθετήσει σωστά δεν θα είχαν γινει αυτά αλλά ούτε και εμείς θα γράφαμε αυτό το post.

To ίδιο βέβαια ισχύει και γι'αυτον που παιρνά το φανάρι με κόκκινο, που κάνει κόντρα κτλ.

Εκεί βεβαια είναι αλήθεια ότι εμείς πρέπει να προσέχουμε όσο είναι δυνατόν μιας και η βλακεία πάει κάγκελο.

Gandalf dr685sm
11/05/2009, 12:46
Λές ο φορτηγατζής να ήξερε οτι θα του σκάσει τό λάστιχο τη συγκεκριμένη στιγμή στην ΑΟ ή κατα τη διάρκεια της συγκεκριμένης διαδρομής; Είμαστε σίγουροι οτι γνώριζε πως φοράει αναγομωμένο με πρόβλημα;
Λές αυτός που τού' πεσε το καφάσι εκεί που το βρήκες, να τό' ριξε εν γνώσει του; Μήπως χρειαζόταν καί το καφάσι και το περιεχόμενό του προς εκφόρτωση στον τελικό του προορισμό, και δέν το πλήρωσε για να το πετάξει και να κινδυνέψεις εσύ;

σαφώς και είναι πλήρως υπεύθυνοι...

Δεν νομίζω να υπάρχει οδηγός φορτηγού ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ που να μην γνωρίζει το πότε είναι ενα λάστιχο αναγομωμένο και πότε οχι. Για τα καφάσια με κάλυψε ο grat.

Σου επαναλαμβάνω. Στον δρόμο , ο παράγοντας του ακαθόριστου και του απροσδόκητου είναι πάντα παρών. Είτε πας με ferrari , είτε με Garelli 50 cc. Το ρίσκο που παίρνουμε δεν έχει να κάνει με το τι περιμένουμε , αλλά με το οτι κυκλοφορούμε με άλλους παρέα.

Απο την μεριά μας απλά κάνουμε οτι μπορούμε ή/και θέλουμε να το μειώσουμε... αλλά ποτέ δεν μπορούμε να το προβλέψουμε.

Gandalf

the who
11/05/2009, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Greg61
Gandalf,

Καμμία μύγα δέν με τσίμπησε.

Με αφορμή το βίντεο που είδα, επανέλαβα σκέψεις μου σχετικά με τους αργώς κινουμένους δικυκλιστές, πάνω σε ΕΟ και δρόμους ταχείας κυκλοφορίας και ειδικά παράλληλα με / ή πίσω απο φορτηγά: Ρίσκο υψηλού κινδύνου, όχι απαραίτητο συστατικό ευχαρίστησης, που μπορεί και πρέπει ν' αποφευχθεί.

Με αφορμή επίσης το γεγονός της αποκόλλησης ελαστικού, επανέλαβα σκέψεις μου σχετικές με το τί νομίζω εγώ πως συμβαίνει και τί, ποιά δεδομένα, οφείλουμε (κατα την υποκειμενική μου πάντα άποψη) να λαμβάνουμε υπ' όψιν μας ως πιθανά να συμβούν, κατα τη διάρκεια που αναλαμβάνουμε το ρίσκο της ευχαρίστησής μας ώστε, στο τέλος να μείνουμε με την ευχαρίστηση κι ένα πλατύ χαμόγελο μέχρι τ' αυτιά χωρίς δυσάρεστες εκπλήξεις ή συνέπειες.
(Μ' άλλα λόγια, επεσήμανα επίσης ρίσκα υψηλού κινδύνου, επίσης όχι απαραίτητα συστατικά ευχαρίστησης, τα οποία εφόσον τα σκεφτούμε ως πιθανά δεδομένα με συγκεκριμένους τρόπους αντιμετώπισης, απλώς παύουν να είναι ρίσκα.)

Αυτό άλλωστε, η ευχαρίστηση (στην οποία εμπεριέχεται το ρίσκο, πολλάκις ως βασικό της συστατικό) , θεωρώ πως είναι ο σκοπός όλων των μοτοσυκλετιστών, όλων ημών που δέν αντιμετωπίζουμε το δίκυκλο απλώς ως ένα ακόμη μέσο μετακίνησης.
Όσο λιγότερα ρίσκα, όσο μεγαλύτερη μετατροπή ρίσκων σε δεδομένα πιθανά να συμβούν, τόσο μεγαλύτερη και μακροβιώτερη ευχαρίστηση.

Κάποια απ' αυτά τα παραπάνω, καθώς κι αρκετά άλλα, τα ξανάγραψα το Μάρτιο του 2007 στο αρχικό πόστ αυτού του θρέντ: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=709911#post709911

Όλα αυτά βέβαια, διευκρινίζω οτι είναι μέρος της υποκειμενικής προσωπικής μου άποψης για το θέμα μοτοσυκλέτα. Έτσι αντιμετωπίζω εγώ τα πράγματα για πάνω απο τριάντα τρία (33) χρόνια μέχρι σήμερα κι έτσι λειτουργεί σε μένα.
Έτσι μου έμαθαν κάποιοι κάποτε.
Και κάθε φορά που κατεβαίνω απ' τη μηχανή, (κατάφερα μέχρι σήμερα να) υπάρχει όντως η ευχαρίστηση ζωγραφισμένη στο πρόσωπό μου.
Αυτό δέν σημαίνει απαραίτητα οτι, ο τρόπος αυτός λειτουργεί "καρμπόν" και για οιονδήποτε άλλο. Ο καθένας κρίνει μόνος του κι αναλόγως διαμορφώνει την πρακτική και την τακτική του.

Αγαπητέ Gandalf, "ο έχων ώτα ακούειν, ακουέτω!". Διαφορετικά, "το κάθε αρνάκι απ' το ποδαράκι του κρέμεται". Είναι όμως κρίμα να χάνεται κόσμος, νέοι κατα το πλείστον άνθρωποι, μόνο και μόνο διότι αγνοούν παντελώς τον κίνδυνο και τις συνέπειες του ρίσκου που αναλαμβάνουν πολλάκις ασυνείδητα. Διότι στο ενσυνείδητο ρίσκο, τουλάχιστον γνωρίζεις τις συνέπειες.
Αυτός είναι κι ο λόγος κι ο σκοπός που τα γράφω αυτά, κι όχι διότι "με τσίμπησε μύγα". Άλλωστε, προσωπική αντιπαράθεση απ' την πλευρά μου στο θέμα αυτό δέν υπάρχει με κανέναν και, δέν έχω λόγο να υπάρξει.
Αρκεί να θυμόμαστε μόνο οτι, στην τελική, δέν φταίνε πάντα και μόνο οι άλλοι.
Αγνοούν κι οι άλλοι, οι κινούμενοι γύρω μας, πράγματα, κι αυτό νομίζω πώς δέν πρέπει να το αγνοούμε.

Λές ο φορτηγατζής να ήξερε οτι θα του σκάσει τό λάστιχο τη συγκεκριμένη στιγμή στην ΑΟ ή κατα τη διάρκεια της συγκεκριμένης διαδρομής; Είμαστε σίγουροι οτι γνώριζε πως φοράει αναγομωμένο με πρόβλημα;
Λές αυτός που τού' πεσε το καφάσι εκεί που το βρήκες, να τό' ριξε εν γνώσει του; Μήπως χρειαζόταν καί το καφάσι και το περιεχόμενό του προς εκφόρτωση στον τελικό του προορισμό, και δέν το πλήρωσε για να το πετάξει και να κινδυνέψεις εσύ;

Ίσως, λόγω ηλικίας, να κάνω και λάθος ή να τα διατυπώνω λάθος. Στην περίπτωση αυτή, μακάρι οι νεώτεροι να πράττετε σωστότερα, με σκοπό σας να φθάσετε στη μοτοσυκλετιστική ηλικία μου με το χαμόγελο ζωγραφισμένο πάντοτε μέχρι τ' αυτιά.


:beer:

Ο οδηγος ιχ ΠΡΕΠΕΙ α τσεκαρει λαδια,νερα και πιεση ελαστικων καθε μερα.Φαντασου οι επαγγελματιες.Επειδη εχω οδηγησει φορτηγα αν δεν ξερεις τι οχημα οδηγας και σε ποια κατασταση ειναι πας γυρευοντας.

PortisHead
11/05/2009, 13:11
Greg61 ?
Με τον Κωστα Ζουράρη τι σχεση εχεις ?
:lol:
:wave2:

Ειλικρινα....μαρεσει ο τροπος που γραφεις...αν και διαφωνω στα σημεια.

Greg61
11/05/2009, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Greg61 ?
Με τον Κωστα Ζουράρη τι σχεση εχεις ?
:lol:
:wave2:

Ειλικρινα....μαρεσει ο τροπος που γραφεις...αν και διαφωνω στα σημεια.

Με τον Ζουράρι... εκτός του κοντινού της ηλικίας, δέν γνωρίζω ή δέν θυμάμαι κάτι άλλο κοινό.

Μ' αρέσει που σ' αρέσει ο τρόπος που γράφω.
Μ' αρέσει επίσης που διαφωνείς στα σημεία. Θα χαρώ πολύ να διαβάσω τις απόψεις σου.



:beer:

Greg61
11/05/2009, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm

Δεν νομίζω να υπάρχει οδηγός φορτηγού ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ που να μην γνωρίζει το πότε είναι ενα λάστιχο αναγομωμένο και πότε οχι.


Gandalf

Αγαπητέ Gandalf, παραπάνω, στο κείμενό μου που κουοτάρησες, αναφέρομαι σέ αναγόμωση με πρόβλημα. Το "με πρόβλημα" παρέλειψες να το λάβεις υπ' όψιν:

Αρχικά δημιουργήθηκε από Greg61

Λές ο φορτηγατζής να ήξερε οτι θα του σκάσει τό λάστιχο τη συγκεκριμένη στιγμή στην ΑΟ ή κατα τη διάρκεια της συγκεκριμένης διαδρομής; Είμαστε σίγουροι οτι γνώριζε πως φοράει αναγομωμένο με πρόβλημα;


Και... μιάς και τό' φερε η κουβέντα, μπορείς σε παρακαλώ να μας πείς τον τρόπο, με τον οποίο ένας ΑΓΡΑΜΜΑΤΟΣ οδηγός φορτηγού μπορεί να ξεχωρίσει μιά καλή ή προβληματική αναγόμωση;
Μήπως, στο στάδιο αυτό εμπεριέχεται ΚΑΙ η ευθύνη του αναγομωτή (του υπεύθυνου πανεπιστημιακού μηχανικού βάρδιας του εργοστασίου αναγομώσεων δλδ, καθώς και του δντή ποιοτικού ελέγχου - άλλος υπεύθυνος πανεπιστημιακών σπουδών αυτός) που αποδεδειγμένα ( ; ) δέν έκανε σωστά τη δουλειά του;

Παρόμοια, για ευθύνες συνεργείων και γενικότερα περί μετατόπισης ευθυνών, ακούμε απο άσχετους πολλά:
"Μα δέν ξέρω κύριε πρόεδρε γιατί χάλασε και δέν έπιασαν τα φρένα, εγώ πρίν δυό μέρες το πήρα απ' το σέρβις... Νά, ορίστε και τα χαρτιά και τα τιμολόγια..."
Αυτό λέει η παίζουσα την άσχετη, προκειμένου να δικαιολογηθεί στο δικαστήριο και να πέσει στα μαλακά. Το άν έχει σκοτώσει ή καταστήσει ανάπηρο κάποιον... (νομίζω σθεναρώτατα πώς) είναι δικό μας θέμα, ως μοτοσυκλετιστές να το διερευνήσουμε και να διδαχθούμε προκειμένου να μάθουμε έναν ακόμα κίνδυνο. Προκειμένου, ΚΑΙ αυτός ο κίνδυνος να φύγει απο τη λίστα των "αιφνιδίων" που ρισκάρουμε να μας συμβούν.




Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
... αλλά ποτέ δεν μπορούμε να το προβλέψουμε.

Gandalf


Όσα περισσότερα προβλέπουμε, τόσο περισσότερο ευχαριστιόμαστε.
Εμείς είμαστε ο αδύναμος κρίκος. Εμείς κινδυνεύουμε.
Δέν θα πεθάνει ούτε αυτός που τού' σκασε το λάστιχο, ούτε αυτός που τού' φυγε το καφάσι,
ούτε η κυράτσα που πετά στην ΕΟ απ' το παράθυρο του λίαν ταχέως κινουμένου "γιωταχί" τα σκατωμένα και κατουρημένα μπεϊμπυλίνο του μωρού που μόλις άλλαξε, εν γνώσει της οτι πιθανόν να σκοτώσει άνθρωπο.


Όποιος κατάλαβε, (ήθελε / θέλει να καταλάβει και) κατάλαβε.

Greg61
11/05/2009, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Ο οδηγος ιχ ΠΡΕΠΕΙ α τσεκαρει λαδια,νερα και πιεση ελαστικων καθε μερα.Φαντασου οι επαγγελματιες.Επειδη εχω οδηγησει φορτηγα αν δεν ξερεις τι οχημα οδηγας και σε ποια κατασταση ειναι πας γυρευοντας.

Άν δέν ξέρεις τί όχημα οδηγάς κι ανάμεσα σέ ποιές πραγματικές συνθήκες οδηγάς, ΟΝΤΩΣ πάς γυρεύοντας. Κι αυτό αφορά στους καβαλλάρηδες μοτοσυκλετών, ιδίως υψηλής ισχύος.

MitsosNaked
11/05/2009, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Και τι μπορεί να λέει αυτή η καταγγελία ρε παιδειά, εφόσον η αναγόμωση είναι νόμιμη διαδικασία?

Να απονομιμοποιηθεί.

McTalas
11/05/2009, 16:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από grat
Παίδες την περασμένη εβδομάδα ήμουν στην Αττική οδό με το εργαλέιο και όπως όλοι μας έκανα προσπεράσεις. Κάποια στιγμη φτάνω να έχω ένα φορτηγό από τα δεξιά μου ενώ ο μπροστινό του τροχός βρίσκεται μπροστά μου περίπου 3-4μ. Ξαφνικά σκάει το λάστιχό του και αποσυγκολειται στην στην κυριολεξία όλοι η πάνω γόμα του απο το λαστιχο. Η γομα μήκους τουλαχιστον 1 μετρου περνα πάνω από το κεφάλι μου σαν λαιμητόμο. Και εγώ σας λέω ότι δεν περναγε από πάνω μου τι γινόντανε εεεεεεεεε?

Γ@μ@τα. Σταματάμε στην άκρη και τον άρχισα στα γαμο.....δια. Τα λάστιχά του ήταν σε δραματική κατάσταση όπως στους περισσότερους.

Τι να πω, τα λόγια είναι περιττά.
τα 5 Φ τα εχεις ακουστα?

δεν λιγο αυτο αξιζει να το διαβασεις... http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=74608

stefi21
18/05/2009, 02:16
Απλά για να ξέρετε...

Άλλο οδηγός φορτηγού άλλο ιδιοκτήτης...
Ο οδηγός είναι υπεύθυνος για τα δρομολόγια και για να ενημερώνει τον ιδιοκτήτη/αφεντικό που υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο φορτηγό.

Gandalf dr685sm
18/05/2009, 08:32
Greg61...

καταρχάς συγνώμη για το αργοπορημένο της απάντησης αλλά τώρα το είδα οτι απάντησες..

Ο αγράμματος οδηγός δεν υπάρχει σε φορτηγά... Γιατί πολύ απλά για να πάρει επαγγελματικό δίπλωμα οδήγησης Δ.Χ. με ρυμουλκούμενο πρέπει να δώσει σε γραπτά και τεχνικά. Και αυτό να το κάνει ανά τακτό διάστημα ανανέωσης (χωρίς να είμαι σίγουρος ανά 5 χρόνια).

Που σημαίνει οτι τουλάχιστον γνωρίζει το σε τι κατάσταση είναι το όχημα που οδηγεί. Ακόμα και αν έχει λάστιχο με αναγόμωση (που είναι και εν μέρει παράνομο , έτσι; ).

α... και για την πρόβλεψη. Ναι... σαφώς και είναι καλό να προβλέπουμε απο εμπειρία κάποια πράγματα αλλά είναι 100% και απόλυτο οτι δεν τα προβλέπουμε όλα. Εδώ σε πίστες αγώνων και δεν μπορούν να το κάνουν. Πως ενας ΜΜΜ (μέσος μαλάκας μοτοσυκλετιστής) θα μπορέσει να το κάνει σε δημόσιο δρόμο με πολλαπλάσιους παράγοντες και στοιχεία σε αυτόν;

Stefi21... το οτι είναι μόνο οδηγός δεν τον απαλάσσει απο τις ευθύνες για την κατάσταση του οχήματος ,αφού αυτός οδηγεί στον δρόμο και αυτός θα είναι που θα κατηγορηθεί για πιθανό ατύχημα.

Greg61
18/05/2009, 15:37
MultiQuoting λοιπόν, για ν' απαντήσω ένα προς ένα σε όλα:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Greg61...

καταρχάς συγνώμη για το αργοπορημένο της απάντησης αλλά τώρα το είδα οτι απάντησες..
Δέν τρέχει τίποτα. Κουβέντα να γίνεται κι ιδίως εποικοδομητική. Εφόσον εισέτι εκ των υπολοίπων χαρακτηρισθεί, τότε καθίσταται και ίσως διδακτική, άρα πιθανόν μελλοντικώς χρήσιμη.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Ο αγράμματος οδηγός δεν υπάρχει σε φορτηγά... Γιατί πολύ απλά για να πάρει επαγγελματικό δίπλωμα οδήγησης Δ.Χ. με ρυμουλκούμενο πρέπει να δώσει σε γραπτά και τεχνικά.
Πού το είδες αυτό;
Είμαι κάτοχος επαγγελματικής αδείας οδηγήσεως Ε' Κατηγορίας απο το 1981. Ποτέ δέν μου χρειάσθηκαν οι γραμματικές μου γνώσεις ούτε για την αρχική χορήγηση, ούτε για την ανα πενταετία θεώρησή της για τήν οποία ουδέποτε χρειαζόταν επανεξέταση γνώσεων, παρά μόνο ιατρικές εξετάσεις.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Και αυτό να το κάνει ανά τακτό διάστημα ανανέωσης (χωρίς να είμαι σίγουρος ανά 5 χρόνια).
Σου απάντησα παραπάνω. Ισχύει το αυτό.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Που σημαίνει οτι τουλάχιστον γνωρίζει το σε τι κατάσταση είναι το όχημα που οδηγεί. Ακόμα και αν έχει λάστιχο με αναγόμωση (που είναι και εν μέρει παράνομο , έτσι; ).

Βάλτε λοιπόν (οι υπόλοιποι, όσοι έχετε ώτα ακούειν...) καλά στη βάση δεδομένων του μυαλού σας κι ανακτηθησόμενα εις πρώτην ζήτησιν τα εξής:

Ο επαγγελματίας οδηγός φορτηγού:
- Γνωρίζει / αισθάνεται πολύ καλά την εν γένει κατάσταση του οχήματος που οδηγεί, αλλά... μέχρις εκεί.
- Μπορεί να το ελέγξει αρίστως / πλήρως υπο τις συνήθεις συνθήκες και προδιαγραφές λειτουργίας αλλά... μέχρις εκεί.
- Γνωρίζει πολύ καλά τους τροχούς στους οποίους το όχημα φέρει αναγόμωση αλλά... μέχρις εκεί.
- Επί υπάρξεως προβληματικής εξ εργοστασίου αναγομώσεως, έστω κι εντελώς "φρέσκιας" και μή εισέτι χρησιμοποιηθείσης, τόσον ο μισθωτός οδηγός όσον και ο ιδιοκτήτης του οχήματος, απλά ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙ και δέν δύναται να το γνωρίζει.

Παράνομη η αναγόμωση; Πόθεν προκύπτει αυτό;
Είναι δλδ (ή βαφτίσαμε εμείς εδώ στο ελλάντα (*) ) παράνομη μιά χρονία πρακτική εφαρμοζόμενη παγκοσμίως;
Παρανομούν δλδ όλες οι λαστιχοβιομηχανίες κι οι εξωτερικοί συνεργάτες τους ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ;
Απο πού ρε παιδιά; Να το μάθω κι εγώ, καθότι μ' ενδιαφέρει "τα μάλλα"...

( * ) [Υπάρχει βέβαια το ενδεχόμενο, κάποιοι να νομίζουν οτι το χρονίως και παγκοσμίως δεδομένο γεγονός της αναγόμωσης, το απονομιμοποίησαν ή θα το απονομιμοποιήσουν "στα πεζοδρόμια". Άλλωστε, μόνο στην Δημοκρατική κι αηδιαστικώς ανεκτική, -τρομάρα μας-, Ελλάδα υπάρχει Αργηγός Κοινοβουλευτικού Κόμματος διατρανώνων οτι, "Όποιο νόμο και να ψηφίσει η Βουλή, εμείς θα τον καταργήσουμε στο πεζοδρόμιο".
Μόνο εδώ ανεχόμαστε αρχηγό κόμματος να δηλώνει οτι, στο όνομα της -κατ' αυτόν νομιζομένης ως- Δημοκρατίας, καταλύει/καταργεί το Σύνταγμα της Ελληνικής Δημοκρατίας, τής Χώρας μας δηλαδή, χωρίς ν' αντιδρούμε.

Όπως και νά'χει, περιμένετε πρώτα να καταργηθεί διεθνώς η χρήση αναγόμωσης ώστε, ν' απαγορευθεί κατόπιν η είσοδος ΚΑΙ στη χώρα μας φορτηγών με αναγομώσεις. Μέχρι τότε... να χαιρόμαστε τη χούντα των κόκκινων του πεζοδρομίου και των αγώνων, που μειοψηφικώς "κυβερνά" τη χώρα εδώ και τριανταπέντε χρόνια, πολεμώντας αυτούς που της έδωσαν το δικαίωμα να ζεί και να εκφράζεται και, πλήττοντας συνάμα, με μειοψηφικές φατριακές δυνάμεις, το σύνολο του πληθυσμού της χώρας ή των μεγάλων αστικών κέντρων. Διότι, στην κάθε επαρχιακή "Κολοπετεινίτσα" των 100 κατοίκων (τιμωμένη άλλως απείρως απο μένα προσωπικά) και πέριξ αυτής, δέν είδα οργάνωση συγκέντρωσης διαμαρτυρίας και κλείσιμο δρόμων για τίποτα μέχρι σήμερα.]


Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
α... και για την πρόβλεψη. Ναι... σαφώς και είναι καλό να προβλέπουμε απο εμπειρία κάποια πράγματα αλλά είναι 100% και απόλυτο οτι δεν τα προβλέπουμε όλα. Εδώ σε πίστες αγώνων και δεν μπορούν να το κάνουν. Πως ενας ΜΜΜ (μέσος μαλάκας μοτοσυκλετιστής) θα μπορέσει να το κάνει σε δημόσιο δρόμο με πολλαπλάσιους παράγοντες και στοιχεία σε αυτόν;
"Το κάθε αρνάκι απ' το ποδαράκι του κρέμεται".
Τρόπος υπάρχει: Το διάβασμα και η μελέτη των παθημάτων των άλλων, καθώς και οι απαντήσεις που οι παθόντες έλαβαν.
Εν μέρει τον ανέλυσα πιό πάνω κι εγώ (εντάξει, ανέλυσα και κατέγραψα τη φόρμουλα που πάει "γάντι" σε μένα) .


Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Stefi21... το οτι είναι μόνο οδηγός δεν τον απαλάσσει απο τις ευθύνες για την κατάσταση του οχήματος ,αφού αυτός οδηγεί στον δρόμο και αυτός θα είναι που θα κατηγορηθεί για πιθανό ατύχημα.

Θ' απαντήσω εμμέσως, με μιά αντερώτηση:

Δλδ, αυτό που σέ νοιάζει πρωτίστως ποιό είναι;
1) Να κατηγορηθώ εγώ (ή ο "Χ" φορτηγατζής) για φόνο εξ αμελείας, όταν σε σκοτώσω απο σκάσιμο λάστιχου και να πάρουν οι οικείοι σου την αποζημίωση του θανάτου σου ή...
2) Nα συνεχίσεις να ζείς χαρούμενος κάθε δίτροχο χιλιόμετρο;

Δέχεσαι ν' αναρτάς τη ζωή σου και τη συνέχειά της εκ της όποιας βλακείας ή αγνοίας ή κι αμελείας των υπολοίπων γύρω σου;

Εγώ διαφωνώ. Και σε μένα, μέχρι τώρα λειτούργησε ο τρόπος και οι παρατηρήσεις που έγραψα μέχρι σήμερα εδώ μέσα.

Όποιος ενδιαφέρεται, μπορεί να ψάξει τα πόστς μου, άν κι αυτά αποτελούν ελάχιστο δείγμα του συνόλου της χρησιμότατης ύλης που υπάρχει στο φόρουμ αυτό επι του συγκεκριμένου.

Απλά θέλει ψάξιμο.


Και γιά όποιον αποφασίσει να ψάξει, μιά υπόδειξη: Αποφύγετε τα "κουτσομπολίστικα" που θα βγαίνουν μπροστά σας με την αναζήτηση, επικεντρωνόμενοι μόνο σ' αυτά που θεωρείτε χρήσιμα και διδακτικά. Υπάρχει πληθώρα ύλης και παραπομπών εδώ, στο φόρουμ αυτό!
Όρεξη νά' χετε... Κόσκινο με ψιλή σίτα κι αρχίστε το κοσκίνισμα!

Καλή μελέτη!

alex-kal
18/05/2009, 17:23
Συμφωνώ..
Αν ο οδηγός αρνηθεί να οδηγήσει ένα φορτηγο σε κακή κατάσταση, ξέρετε που θα καταλήξει ?
στην καλύτερη περίπτωση άνεργος..
Αναγόμωση-παράνομη.... δεν το έχω ακούσει ποτέ..
Εχω δει στην Εθνικη λάστιχο τέτοιο στη μέση του δρόμου..
Ενας έπεσε πάνω του και έσπασε το ψυγείο του αυτοκινήτου του..
Κίνδυνοι υπάρχουν πολλοί, ας προσπαθούμε να τους προβλέπουμε και να τους αποφεύγουμε..