PDA

View Full Version : Αγορά Bandit 650 '08 Τιμές



tzrypvs
08/05/2009, 17:20
Μόλις πούλησα το μοτόρι μου και σκέφτομαι να πάρω τον ληστή.Αρκετό καιρό ψάχνω το θέμα απο περιοδικά,internet reviews,προσωπική δοκιμή(το αεροελαιοψηκτο).Μου αρεσεί καλύτερα ο παλιός ληστής(2007-2008) απο τον καινούργιο.Το θέμα είναι όμως,να τσιμπίσω τώρα του 2008 που έχει 5846 ευρώ ή να περιμένω να βγεί το καινούργιο μπας και κάνουν καμιά προσφορά(τιμή ή εξτρα).Όλες οι εταιρίες έκαναν μείωση στα "παλιά" τους μοντέλα εκτός από την suzuki που εκάνε μόνο μειώσεις λογο του -50% του ΕΤΤ.

:confused: :confused: :confused:

Y.Γ. Με ή χωρίς ABS???
(Έχω ακούσει καλά λόγια,σίγουρα σώνει,αλλά χαλάει η αίσθηση στην μανέτα πολύ?Μπαίνει το ABS σε λειτούργια ευκόλα στουε δρόμους γυάλι?όταν δουλεψεί το ABS και η μάνέτα κουναεί μέσα-έξω ο οδηγός έχει την αίσθηση του φρένού?)

vasdekiss
08/05/2009, 17:48
Γνώμη μου είναι ΜΕ ABS.... θέλει προσπάθεια για να το ενεργοποιήσεις στο bandit... Καλές αγορές ό,τι κι αν πάρεις...

WebDevGr
08/05/2009, 22:52
Ναι και μπαίνει σπάνια το ABS κυρίως σε φρεναρίσματα πανικού.... και δεν κουνάει τη μανέτα, παρά μόνο νιώθεις τον τροχό που μπλοκάρει και ξεμπλοκάρει.

amyroukai
10/05/2009, 11:14
Με ABS, μη το συζητάς καν. Όλοι αυτοί που λένε τα διάφορα, θα το φάνε το κεφάλι τους. Νομίζει ο κάθε ένας ότι επειδή δεν έχει ABS έμαθε να φρενάρει σαν το Ρόσι. Αλλά όταν το οτιδήποτε θα πλησιάζει γρήγορα, όλοι θα "τσαρουχώσουν" τη μανέτα και ότι βγει. Δε γίνεσαι σούπερμαν με το ABS, απλά εξασφαλίζεις ότι θα μπορείς να ελέγχεις τη μοτοσικλέτα σου σε μια δύσκολη στιγμή, θα είναι πιο εύκολο να αποφύγεις ένα ενδεχόμενο μπαμ.

Για το θέμα "τιμή" έτσι και αλλιώς η μείωση ισχύει ως τον Αύγουστο. Αν δεν βιάζεσαι, περίμενε να έρθει το '09 και βλέπεις.

tzrypvs
04/06/2009, 12:17
Μετά από πολύ ψάξιμο για το θέμα του ABS ,σκέφτομαι σοβαρά την απόκτηση του bandit χωρίς το abs.

Είμαι πολύ θετικός για το σύστημα γενικά. διαβάζοντας στα φόρουμ βλέπω ότι όλο και πιο πολλά άτομα είναι υπέρ του abs, σε σχέση με παλαιότερα χρόνια. Το abs θα φορεθεί σε ΌΛΕΣ τις μοτοσυκλέτες στο μέλλον και σίγουρα έχει και θα σώσει πολύ κόσμο, από πτώσεις λόγο μπροστινού φρένου.

Τα κακό είναι ότι διαβάζοντας για συγκεκριμένο μοντέλο(bandit 650sa/1250sa) διαπιστώνω πως το σύστημα δεν είναι τόσο καλό με την έννοια της αίσθησης. Δηλαδή ενώ μπροστά το ενεργοποιείτε δύσκολα, στο πίσω(όπως και σε πολλές μοτοσυκλέτες) ενεργοποιείτε συνέχεια, γρηγορότερα σε σχέση με το μπλοκάρισμα που θα συνέβαινε χωρίς abs.

Το άλλο είναι το feedback που σου δίνει η μοτοσυκλέτα όταν φρενάρεις με abs(μπροστά και πίσω) μοιάζει πολύ με τα abs προηγούμενης γενιάς, χωρίς να είναι διακριτικό. Ίσως είναι αποτελεσματικό,δεν ξέρω.
Σε ευθεία μία χαρά φρενάρεις (ενεργοποιώντας ή όχι το abs,ανάλογα τον οδηγό πάντα) , από την στιγμή που θα είσαι σε στροφή όμως(και γενικά λακκούβες, κακοτεχνίες δρόμου κ.α) , το abs μπορεί να ενεργοποιηθεί εσφαλμένα(πατώντας φυσικά δυνατά τα φρένα), χωρίς να είναι διακριτικό, χαλώντας την αίσθηση του φρεναρίσματος, αλλά όχι το αποτέλεσμα του φρεναρίσματος(ίσως).

Για να μιλήσω προσωπικά δεν λέω ότι είμαι ρόσσι και ότι δεν χρειάζομαι το abs,απλά από την εμπειρία μου με μοτοσυκλέτες, έχω πέσει από μπροστινό σε φρένο πανικού μόνο στην αρχή της μοτοσυκλετιστικής μου “καριέρας”, καθώς έχει χρειαστεί να φρενάρω οριακά. Όπως ξέρεται και εσείς όταν οδηγάς κάθε μέρα τη μηχανή (αφήνοντας το κουτί να σκουριάζει,χεχε) παντού(πόλη-εθνική) και πάντα(μέρα-νύχτα),σου συμβαίνουν αρκετά συχνά λόγοι για φρένο πανικού. Αυτό που κάνω είναι πατάω τα φρένα όχι απότομα, προοδευτικά μέχρι ως που να καταλάβω ότι αν το πατήσω κι’άλλο θα πέσω και αν χρειαστεί(επειδή π.χ το προπορευόμενο όχημα είναι πολύ κοντά μου) να κάνω, ελιγμό. Αν δε βοηθήσει ούτε αυτό τότε μάλλον την “έπαιξα” στον μπροστινό. Με το abs σίγουρα το ζήτημα ίσως λύνεται πιο εύκολα(Γι’αυτό προτείνεται ειδικά σε αρχάριους) χωρίς τόση αυτοσυγκέντρωση και εμπειρία.

Για το οικονομικό (550 ευρώ), καθώς και για το αυξημένο βάρος(4 κιλά διαφορά)όπως και η μεταπώληση,δεν με επηρεάζει αρνητικά ,γιατί η ασφάλεια είναι πάνω από όλα.
Τα λέω όλα αυτά γιατί όσο και να διαβάζω,βλεπώ διαφωνίες για το αν είναι καλό η κακό το φρενάρισμα με και χωρίς abs.Όπως επίσης περιοδικά πάνε και τσαρουχώνουν τα φρένα και λένε μετά,”A το abs είναι ή δεν είναι καλό”.Το θέμα είναι να φρενάρεις με τον ίδιο τρόπο με και χωρίς abs.

Είμαι υπέρ ενός ΣΩΣΤΟΥ ABS και σε αποτέλεσμα αλλά και ως αίσθησης. δεν είναι δυνατόν να φρενάρεις κανονικά με μηχανή με abs και να ενεργοποιείτε εσφαλμένα το abs,επειδή πλάγιασες ή έπεσες σε μια λακκούβα, και αντί π.χ να στρίψεις(ελιγμό) φρεναριστός, να ενεργοποιείτε το abs και να σου ανοίγει την γραμμή στην στροφή μέσα(μιλάω για πόλη με φρένο που δεν ήταν τόσο ώστε να κοκαλώσει ο τροχός και όχι καγκουριές)

Άρα τελικά αγοράζείς μοτοσυκλετα με abs μαθαίνοντας τα κακά του,χαλωντας την αίσθηση του φρεναρίσματος(με το να συμπιέζεται,αποσυμπιέζεται η ανάρτηση),δοκιμαζοντας το σε πολλες περίεργες καταστασεις(λακκουβες κ.α), επειδή μπορεί να σου συμβεί μια στραβή και να το χρειαστείς(abs)

Ή

Μένεις στα συμβάτικά συστήματα φρένων έως ότου βελτιωθει το abs τόσο ώστε να κρατησουν τα καλά και να εξαλείψούν τα κακά(μην μου πείτε οτι δεν έχει κακά:) ) ???

alex14
04/06/2009, 12:54
Κοιτα, για το πισω φρενο εχεις δικιο αλλα γνωμη μου παρε με ABS.
Ουτε εγω το ηθελα πριν παρω το bandit με ABS αλλα τωρα λεω οτι και η επομενη θα εχει οπωσδηποτε. Στα 3 χρονια χρειαστηκε μια φορα και πιστευω τα λεφτα του τα εβγαλε με το παραπανω.

:wave2:

WebDevGr
04/06/2009, 14:58
μη συγκρίνετε λεφτά με σπασμένα κόκκαλα (στη καλύτερη) Πάρε τη μηχανή με ABS κι αν στη πορεία νομίζεις ότι πραγματικά δεν σου χρειάζεται.... απενεργοποίησε το. Αλλά γενικά μια φόρα θα σου χρειαστεί και θα εύχεσαι να είναι εκεί!!!!!!

Εμένα 2 φορές με έσωσε (τουλάχιστον από πτώση) στους δρόμους γυαλί που έχουμε. Όταν πετάγεται ο ταρίφας ή κανένας καμένος με κινητό στο χέρι και τσαρουχώνεις το ABS είναι μονόδρομος!!!!

amyroukai
04/06/2009, 16:55
Να τα πάρουμε από την αρχή; Όλα τα περί "χαλασμένης" αίσθησης είναι Π@Π@ΡΙΕΣ και αφορούν μοντέλα πολλές γενιές πριν. Τα φρένα είναι μιά χαρά και έχεις ΠΟΛΥ προειδοποίηση πριν μπει το ABS ακόμα και από το πίσω. Αν φοράς μεγάλο παπούτσι και έχεις... βαρύ πόδι, όπως επίσης αν δεν έχεις σετάρει καλά το sag πίσω, ναι μπαίνει νωρίς και πολύ λογικά γιατί αποφορτίζεται ο πίσω τροχός και χάνει πρόσφυση πιό εύκολα (θυμίζω επιβράδυνση = κάθετη δύναμη Χ συντελεστή τριβής). Το μπροστινό θα "αμολήσει" μόνο αν κάνεις τσαρούχωμα σε πολύ κακή άσφαλτο, αλλά και πάλι το γεγονός ότι δεν κινδυνεύεις να σου διπλώσει το τιμόνι ή να πας καρφί γλιστρώντας στον μπροστινό σου, είναι πολύ καλύτερο από θεωρητικές αμπελοφιλοσοφίες περί "αίσθησης" κλπ. Με την ίδια λογική, μην ξαναβάλεις κράνος, σου χαλάει την αίσθηση του αέρα στο πρόσωπο και της ελευθερίας.
Με το ABS μπορείς να πιέσεις τα φρένα ΟΡΙΑΚΑ χωρίς ΠΟΤΕ να κινδυνεύσεις να πέσεις από λάθος χειρισμό, στα όρια της φυσικής πάντα, δεν είναι πανάκεια. Μαθαίνεις να φρενάρεις χωρίς να το βάζεις και όταν μπει, εκεί που άλλος "τιμωρείται" με μιά τούμπα γιατι μπλόκαρε, εσύ απλά ακούς ένα κρακ κρακ και τέλος τα δράματα. Φιλική συμβουλή, άσε τους ηλίθιους να λένε και μη το συζητάς καν. Με τα καινούρια λάστιχα κιόλας, το μπροστινό ABS είναι σαν να μην υπάρχει, το πίσω μπαίνει, αλλά έχω πολύ σκληρά το ελατήριο γιατί βαριέμαι να το αλλάζω θέση κάθε λίγο οπότε... Εν γνώσει μου.

Όπως σου είπαν και τα παιδιά, αν νιώθεις ότι οποιαδήποτε ώρα και στιγμή μπορείς να φρενάρεις στο 100% της δυναμης των φρένων, βγάλε την ασφάλεια κάτω από τη σέλα και "τέλος". Κάνε μια δοκιμή, απλά δεν μπορείς να φρενάρεις τόσο καλά. Δες το τελευταίο power bikes για αριθμητική επιβεβαίωση...

vasdekiss
04/06/2009, 17:09
Το ABS δε μπαίνει σε μηχανάκια που πηγαίνουν στο χώμα και σε μηχανάκια που μπαίνουν σε πίστα... Τώρα αν αγοράζεις το bandit για να πηγαίνεις σε χώμα ή πίστα ή για να ξύνεις γόνατα και να πηγάινεις δίχως αύριο μέσα στις στροφές και να χρειάζεται να διορθώνεις με φρένα, αγοράζεις λάθος μηχανάκι...

Επίσης ένας άλλος βασικός παράγοντας για αυτά που γράφονται στα περιοδικά κυρίως: αλλιώς είναι να παίρνεις ένα μηχανάκι για να το οδηγήσεις δυο μέρες και μετά να πάρεις άλλο και αλλιώς είναι να πάρεις ένα μηχανάκι που θα το κρατήσεις για κάποια χρόνια... Τι θέλω να πω με αυτό: μπορεί να διαβάσεις ένα σωρό προβλήματα όπως: οι διακόπτες είναι σε λάθος θέση, το ABS ενεργοποιείται εύκολα, δε με βολεύει το ύψος του τιμονιού, είναι βαριά κτλ... Όλα είναι θέμα συνήθειας που δε μπορεί να έρθει μέσα στις λίγες ώρες του δοκιμαστικού...

Το ABS στο δικό μου ενεργοποιήθηκε μια φορά σε τσαρούχωμα του μπροστινού... Είχα φτάσει στο σημείο να το δοκιμάζω επίτηδες επειδή νόμιζα ότι δεν υπάρχει και ότι έχω μόνο τα αυτοκόλλητα στο φτερό... Αυτά :)

Ληστης
04/06/2009, 17:19
Παρε με ΑΒS. Προσωπικα ειχα ενα χρονο στην κατοχη μου bandit χωρις ABS και τωρα εχω 6 μηνες bandit με ABS.
Λοιπον πιστευω οτι αν οδηγησεις και τις δυο χωρις να ξερεις πια εχει ABS δεν θα καταλαβεις καμια διαφορα.

tzrypvs
04/06/2009, 17:31
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.Ρώτησα απλά,γιατί εσείς που το έχετε(abs) ξέρετε σίγουρα καλύτερα από εμένα πως συμπεριφέρεται η μηχανή.
Ένοειται VASDEKISS πως ουτε στο χώμα θέλω να μπώ αλλά ουτε και στην πίστα.
Το καλύτερο θα ήταν ένα test drive για να δω πως ακριβως λειτουργεί,αλλά εδώ στο Ηράκλειο δεν παίζει.Να κλείσω ραντεβού,να πάω στην Αθήνα μου είπαν από την αντιπροσωπία.Δύσκολο όμως να ανέβω μόνο για αυτό.

fonzareli
04/06/2009, 19:45
Πόσο στο αφήνουν με ABS;
(Εγώ μέχρι 6200 κατάφερα να βρω... Πιό κάτω δεν βρήκα.)

amyroukai
04/06/2009, 20:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από vasdekiss
Τώρα αν αγοράζεις το bandit για να πηγαίνεις ... πίστα ή για να ξύνεις γόνατα και να πηγαίνεις δίχως αύριο μέσα στις στροφές ... αγοράζεις λάθος μηχανάκι...
Και όμως χαλαρότατα αν γουστάρεις track day ξύνεις και τα αυτιά σου. Δεν σου αρνείται τίποτα! Πραγματικό "all round" που λέμε και στα Ελληνικά :)
Για το αν πάει χωρίς αύριο στις στροφές, έπρεπε να το δείτε με εμένα και Κατερίνα επάνω στην ετήσια. Θα προτιμούσα ένα πιο δυνατό ελατήριο πίσω για να μην κάθεται τόσο, αλλά ακόμα και έτσι πάτησε σχεδόν όλο το πίσω λάστιχο...

vasdekiss
04/06/2009, 20:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Και όμως χαλαρότατα αν γουστάρεις track day ξύνεις και τα αυτιά σου. Δεν σου αρνείται τίποτα! Πραγματικό "all round" που λέμε και στα Ελληνικά :)
Για το αν πάει χωρίς αύριο στις στροφές, έπρεπε να το δείτε με εμένα και Κατερίνα επάνω στην ετήσια. Θα προτιμούσα ένα πιο δυνατό ελατήριο πίσω για να μην κάθεται τόσο, αλλά ακόμα και έτσι πάτησε σχεδόν όλο το πίσω λάστιχο...

Άμα σε πω ότι την περίμενα την απάντηση σου, θα με πιστέψεις; :D :winka:

amyroukai
04/06/2009, 21:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από vasdekiss
Άμα σε πω ότι την περίμενα την απάντηση σου, θα με πιστέψεις; :D :winka:
Θα σε πιστέψω. Το άτιμο κάθε φορά που λέω "ε πάει, θέλω άλλο μηχανάκι" έχει τον τρόπο του να δείχνει ότι δεν το έχω "τελειώσει" ακόμα. Και ο έρωτας καλά κρατεί... :beer:

WebDevGr
04/06/2009, 22:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzrypvs
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.Ρώτησα απλά,γιατί εσείς που το έχετε(abs) ξέρετε σίγουρα καλύτερα από εμένα πως συμπεριφέρεται η μηχανή.
Ένοειται VASDEKISS πως ουτε στο χώμα θέλω να μπώ αλλά ουτε και στην πίστα.
Το καλύτερο θα ήταν ένα test drive για να δω πως ακριβως λειτουργεί,αλλά εδώ στο Ηράκλειο δεν παίζει.Να κλείσω ραντεβού,να πάω στην Αθήνα μου είπαν από την αντιπροσωπία.Δύσκολο όμως να ανέβω μόνο για αυτό.

Σου δίνω το δικό μου για test ride..... αλλά δεν έχω αλλάξει ακόμη τα λάστιχα και γλιστράει αρκετά. Πάντως αν ψήνεσαι το κανονίζουμε μετά τις 12 του μηνός που θα αλλάξω και τον αισθητήρα του ABS γιατί τώρα.... ντεν έχει :( :(

tzrypvs
04/06/2009, 22:54
6395 ευρώ κάνει.ρώτησα στην αντιπροσωπία.δεν ξέρω άλλο μάγαζί.ήμουν yamahaκιας :D
gigenis ευχαριστώ πάρα πολύ.όποτε θές να βρεθούμε.μέχρι 19 θα είμαι ηράκλειο,αλλιώς απο 25 που θα είμαι πίσω ελλαδα.

tzrypvs
13/06/2009, 11:01
Gigenis έσυ που είσαι Κρήτη,μήπως έχεις καμία ιδέα αν μπορώ να βρώ για αγορά το bandit,εκτός του Σφακιανάκη στην Εθνικης Αντιστασέως?Λόγο καλύτερης τιμής ή κανένα δώρο.Βλέπω πχ οτι ο βίνιος στην αθήνα δίνει δωράκια με κάθε αγορά μοτοσυκλέτας.

WebDevGr
13/06/2009, 15:30
Δεν ξέρω και πολλά στο Ηράκλειο.... ειδικά αν υπάρχει κάποιος άλλος έμπορος.
Ε καλά τα δώρα που δίνει κι ο Βύνιος δεν είναι και πολύ σόι. Εκτός από σχάρα βαλίτσα... τα υπόλοιπα (Κράνος, συναγερμός) είναι απαράδεκτα.

tzrypvs
13/06/2009, 15:39
οκ.Πήγα από αντιπροσώπία χτές.ξαναέκατσα πάνω(μια χαρά).Τέλικά θα το πάρω με ABS σε μαύρο.Πέριμένω κάτι χρήματα,αν τα έχω πριν τις 19 ιοyνίου,πάω για παραγγελία,αλλιώς απο 25 ιουνίου.
Άραγε η τιμή 6395 είναι τελική?ή θα μου πούν συν τιποτα άλλο?

WebDevGr
13/06/2009, 16:06
Ε θα σου πουν μάλλον κανένα 150αρι για τα χαρτιά....

Ληστης
13/06/2009, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzrypvs
οκ.Πήγα από αντιπροσώπία χτές.ξαναέκατσα πάνω(μια χαρά).Τέλικά θα το πάρω με ABS σε μαύρο.Πέριμένω κάτι χρήματα,αν τα έχω πριν τις 19 ιοyνίου,πάω για παραγγελία,αλλιώς απο 25 ιουνίου.
Άραγε η τιμή 6395 είναι τελική?ή θα μου πούν συν τιποτα άλλο?

Αν θυμαμε καλα στο 650 ζητανε κανα 60αρι.