PDA

View Full Version : Κομπιάζει,ρετάρει και γενικά πάει σκ@τ@



TOLISTOLAROS
09/05/2009, 01:21
Παιδιά το μηχανάκι παρ'όλους τους μάστορες δε λέει να συνέρθει..Θα είμαι όσο πιο σύντομος και συγκεκριμένος γίνεται:
Δεδομένα
α)Στούκα-3μηνη ακινησία
β)Καθαρίστηκαν καρμπυρατέρ,αλλάχτηκε το τελικό αλλά το μηχανάκι έκανε κάτι περίεργα κοψίματα και δεν πήγαινε.Ειδικά στις 5000 με 1η-2α-3η αλλά και στις 6500-7000 στο τέρμα γκάζι με 4η-5η-6η έσκαγε και δεν πήγαινε

γ)Μπήκε ολόσωμη Yoshimura ειδική για το μοντέλο.Έγινε έλεγχος ηλεκτρικά,αλλαγή μπουζί,καυσανάλυση.Παίρνω το μηχανάκι αλλά ΑΙΣΧΟΣ:

1)Πολλά σκασίματα.
2)Στο τέρμα γκάζι με 2α από χαμηλές κομπιάζει και ανεβάζει αργά
3)Η 2η κοφτιάζει 1500-2000 σαλ νωρίτερα από πριν και δεν έχει δύναμη
4)Η 3η κοφτιάζει 2500-3000 σαλ νωρίτερα από πριν και δεν έχει δύναμη
5)Η 4η κοφτιάζει 2500-3000 σαλ νωρίτερα,ανεβάζει αργά κομπιάζοντας και δεν έχει δύναμη
6)Η 5η κοφτιάζει 9000 σαλ ανεβάζει αργά κομπιάζοντας και δεν έχει δύναμη
7)Η 6η κοφτιάζει 8000 σαλ ανεβάζει αργά κομπιάζοντας και δεν έχει δύναμη

Γενικά στο τέρμα γκάζι δεν πάει.

Τώρα που το σκέφτομαι παντού παπάρια πάει.. :bigcry:
Δε θέλω να εκφέρω άποψη ακόμα για την ποιότητα της επισκευής αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τί φταίει.
Μεγάλα κύρια ζιγκλέρ;Αφού δεν πάει ούτε στα ψηλά
Τα ζιγκλέρ ρελαντί δεν πειράχτηκαν-και δε χρειάζεται να πειραχτούν στα SV
Οι βίδες αέρα να μη ρυθμίστηκαν;Λέτε να κάνουν τέτοια ζημιά;

Κάθε ιδέα-πρόταση ευπρόσδεκτη

SVX
09/05/2009, 09:42
'ή θα το συνιθισεις ετσι οπως παει....ή θα πας σε κανεναν σωστο ανθρωπα να αλλαξει τις ρυθμισεις....


γιατι AFTERMARKET καλουδια , και χωρις ρυθμισεις ..... ειναι ικανα να σε κοψουν να σε κοψει το φιλτρο ΚΑΙ η εξατμιση και τα καρμπυρατερ( και εχεις και TRE στην ηλ.διαχειριση μην ξεχνας...)
:wave2:

DrBig
09/05/2009, 09:57
1) Υπαρχει βαλβιδα PAIR για εμπλουτισμο καυσαεριων? Αν υπαρχει και εγινε καυσαναλυση με αυτην συνδεδεμενη τοτε δεν εγινε σωστα.

2) Η καυσαναλυση εγινε σε δυναμομετρο? Αν δεν εγινε σε δυναμομετρο ειναι σα να μην εγινε.

Θα σου προτεινα να παρεις ενα Dynojet για τα καρμπυρατερ (υπο την προυποθεση οτι περιλαμβανει ρυθμισεις για ολοσωμη) και να ξεκινησεις απο κει το fine tuning.

SVX
09/05/2009, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
1) Υπαρχει βαλβιδα PAIR για εμπλουτισμο καυσαεριων? Αν υπαρχει και εγινε καυσαναλυση με αυτην συνδεδεμενη τοτε δεν εγινε σωστα.

2) Η καυσαναλυση εγινε σε δυναμομετρο? Αν δεν εγινε σε δυναμομετρο ειναι σα να μην εγινε.

Θα σου προτεινα να παρεις ενα Dynojet για τα καρμπυρατερ (υπο την προυποθεση οτι περιλαμβανει ρυθμισεις για ολοσωμη) και να ξεκινησεις απο κει το fine tuning.

Pair εχνε τα χιλιαρια (ανδε με απατα η μνημη μο)


Dynojet 1o σταδιο θα ηταν καλη κινηση οντως :smokin:

power hornet
09/05/2009, 11:24
μαλλον φιλε μου αλλαξε μαστορα σου εκανε χοντρες μαλακιες,ολα αυτα που λες ειναι απο ριθμισεις λαθος και οπως ειπε ο πιο πανω φιλος παρε σετ dynojet αλα ναι ειναι για ολοσωμη εξατμιση τωρα οσο αφορα για δυναμομετρο δεν ειναι στανταρ οτι αμα το βαλεις παει να πει οτι σου κανει και καλη δουλεια ο μαστορας.
ξερω εγω κατι μαστορια που και ας εχουν δυναμομετρο δεν ξερουν να το διαβαζουν.

chr1s_86
11/05/2009, 11:00
μήπως είναι καμια τρόμπα βενζίνης ; :confused:

TOLISTOLAROS
11/05/2009, 17:29
PAIR έχουν μόνο τα ψεκαστά.
Η Dynojet δε βγάζει κιτ για ολόσωμες.Ούτως ή άλλως κάθε εξάτμιση και κάθε φίλτρο αέρα είναι διαφορετικά οπότε δε θ'αγόραζα κανένα κιτ εκτός και αν αναφερότανε στο συγκεκριμένο συνδυασμό φίλτρου+εξάτμισης που έχω.
Η καυσανάλυση δε νομίζω να'γινε σε δυναμόμετρο.

Μου έστειλε ο zoran jetting notes μιας και παλιότερα είχε ρυθμίσει SV με τη yoshi+το φίλτρο μου.
Τρόμπα βeνζίνης δε νομίζω-μιας και το'χα δώσει για γενικό έλεγχο.

Για να δούμε...

irinia
11/05/2009, 18:17
ΑΝ ΔΕ ΣΟΥ ΓΑΜΗΣΑΝ ΚΑΡΜΠΥΡΑΤΕΡ...........ΤΑ ΜΑΣΤΟΡΙΑ

Μετά άπό τρίμηνη άκινησία,γιά δές τό μίγμα πού καίει...!!!

Μή καί σού κατεβάζει τίποτε νεράκια......

Καμμιά φορά ό χειμώνας.......

Δέν τό άδειάζεις τό ρεζερβουάρ...???




:wave2:

TOLISTOLAROS
11/05/2009, 23:52
H ακινησία ήταν καλοκαίρι και το μισό φθινόπωρο.
Άδειασμα ρεζερβουαρ-καθαρισμός καρμπυρατερ έγιναν από 2 διαφορετικά μαστόρια.
Τι διάολο να συμβαίνει δε μπορώ να καταλάβω...
Γιατί να κοφτιάζουν -και μάλιστα όχι με τον πρωτύτερο ήχο του κόφτη:γκαν-γκαν-γκαν-γκαν,αλλά μ'ένα γκααααανν ξερό-νωρίτερα οι ταχύτητες; :confused:

VOLK
12/05/2009, 01:43
χαιρετω την παρεα και μπαινω στο θεμα...μαλλον παραπλησιο το δικο μου και φοβαμαι μηπως απλα κανω λαθος και γινω ρομπα...τελοσπαντων η ιστορια εχει ως εξης.
suzuki gs500f . αποφασιζω να βαλω φιλτρο dna και kit dynojet9 βελονες ζιγκλερ ) κλπ.οχι ομως και εξατμιση.
Δυναμομετρο και καυσαναλυση εννοειται οτι εγιναν. Παω να το παρω και μου λεει ο μαστορας β , οχι δηλαδη το αφεντικο, ο αλλος , οτι υπαρχει καποιο προβληματακι με τις βελονες αλλα να το δω και να του πω.
Φευγω και διαπιστωνω τα εξης (παντα οπως τα κρινω εγω δεν ειμαι και δοκιμαστης της suzuki.)
το μηχανακι σε ανοιγματα απο σχεδον ρελαντι δευτερα , τριτη κλπ δεν σκορτσαρει καθολου και τραβαει αμεσως. Ομως νοιωθω οτι ανεβαζει πιο αργα στροφες και επιπλεον εχει περισσοτερους κραδασμους και κανει σε γρηγορο ανοιγμα σκασιματα.
Γενικα το μοτερ ηταν σφιχτο.
Παω σημαρα και πετυχαινω το μαστορα Α και του τα εξηγω και στην αρχη σχεδον με παιρνει απο τα μουτρα, μετα μου λεει ουτε λιγο ουτε πολυ οτι του λεω παλαβομαρες και οτι με την αποδοση που εχω πρεπει να ην μιλαω καθολου.
Η αληθεια ειναι οτι στο δυναμομετρο ουτε λιγο ουτε πολυ ανεβηκε απο 35 στα 41 άτια , η αληθεια ειναι επισης οτι γενικα τραβαει πιο δυνατα αλλα δεν νοιωθεις το ανοιγμα μετα τις 6000 οπως παλια. Με λιγα λογια κατι δεν καταλαβαινω και κυριως προβληματιζομαι πως ειναι δυνατον να ανεβαζει πιο αργα στροφες , εκτος αν καταλαβαινω λαθος.
Ελπιζω να μην κουρασα και λυπαμαι που δεν απανταω στο παλικαρι αλλα θετω και επιπλεον προβλημα .

alexioannides
14/06/2009, 20:16
file toli anebase 8essaloniki to motori na sou to paw se enan kalo mastora na teleiwnoume...
an exei problhma me to phgaine ela ksereis... steile to mhxanaki kai ta kleidia kai 8a to paw egw. molis to episkeyasei sou to stelnw pali me to karabi pisw... mh xalas thn ygeia sou gia tetoia 8emata.

twra bebaia mh mou zhthseis na sou steilw katw to diko mou, gia oso kairo de 8a exeis to mhxanaki sou:rotflmao: