PDA

View Full Version : Βοήθεια για επιλογη καινούργιας μηχανής.



AchilleasDucati
09/05/2009, 13:20
Για σε όλους!:wave2:
Είμαι καινούργιος στην παρέα και Μανιακός για MOTO GP.
Είμαι 15 χρονόν.
1,81 ύψος
72 κοιλά
Εχω συζητήσει και με τους γονεις μου και έχω αποφασίσει να πάρω μηχανή.
Ο κύριος λόγος που θέλω μηχανή ειναι επειδη ξεκινάω δουλεια και το μερος που θα δουλεύω ειναι μακρυά περίπου 5 χιλιομετρα.
Ο δευτερεύον λόγος είναι οτι το Σεπτέμβρη πάω λύκειο το οποίο είναι επίσης μακρυά 19 χιλιόμετρα.
Επίσης το θέλω και για να κάνω βόλτες.
Θέλω απο εσας που είστε έμπειροι να μου προτείνετε κάποια μηχανή .Το μπάτζετ είναι μέχρι 4 χιλλιάδες.Θέλω επισης να είναι γρήγορη η μηχανή.Ακούω προτάσεις!!!:beer:
Θα προτειμούσα η μηχανή να έχει σκελετο όπως αυτές του moto gp για να συνηθίσω γιατί σκοπεύω όταν πάρω το δίπλωμα να ξαναπάρω μηχανή με πάρα πολλά κυβικα

700_Thespieis
09/05/2009, 13:24
Με 1300 παιρνεις αυτο http://www.idealbikeshop.gr/bikes/

:winka:

AchilleasDucati
09/05/2009, 13:25
για μηχανή λέω,
όχι ποδήλατο

Panos RG
09/05/2009, 13:26
καλωσόρισες φίλε, θες να μας πεις και μέχρι πόσα κυβικά θες να είναι γιατί κανονικά δίπλωμα μέχρι 50cc νομίζω οτι βγάζεις στα 16 ! ή μήπως έχει γίνει 125?

AchilleasDucati
09/05/2009, 13:28
απο 125cc και πάνω θέλω να είναι η μηχανή
χωρίς δίπλωμα θα την πάρω την μηχανή.

Panos RG
09/05/2009, 13:36
έχεις κάποια εμπειρία απο μηχανές ή ξαφνικά το έπαθες?
στην καλύτερη πάρε κάτι τέτοιο :
http://www.yamaha-motor.gr/products/motorcycles/supersport/yzf-r125.jsp

AchilleasDucati
09/05/2009, 13:39
εχω οδηγήσει το Modenas Dinamik 4-5 φορες.
πολύ ωραία η μηχανή που μου έδειξες.
πιστεύω πως είναι ότι πρέπει για έναν πρωτάρη

nobody
09/05/2009, 13:42
καλως ηρθες!!
επειδη προσφατα ειχε αναλογες αποριες και ερωτηματα ενα αλλο παιδι 17χρονο θα σου πω οτι ειπα και σε αυτον
ΜΗΝ παρεις μηχανη χωρις διπλωμα.για πολλους λογους.δεν ισχυριζομαι πως το διπλωμα θα σε μαθει να οδηγας,να τουλαχιστον τα εντελως βασικα και λιγο θεωρητικα θα στα καλυψει.δεν σε κανει οδηγο μηχανης η αποκτηση ενος διπλωματος,σε κανει ομως ΝΟΜΙΜΟ κατοχο μιας μηχανης
τιθεται επισης το θεμα κατα ποσον μπορεις να ασφαλισεις το μηχανακι σου χωρις διπλωμα.αν θυμαμαι καλα,νομιχω πως δεν μπορεις.οποτε οχι μονο δεν θαχεις διπλωμα,μα δεν θαχεις ουτε και ασφαλεια.θες να ξεκινησουμε ν σου λεμε για τι ποσα μιλαμε ετσι και εμπλακεις,φταις δεν φταις σε οποιοδηποτε μικροατυχημα σου λεω,χωρις διπλωμα και ασφαλεια??

AchilleasDucati
09/05/2009, 13:43
την μηχανή θα την πάρει ο πατέρας μου ο οποίος έχει δίπλωμα για μηχανή

nobody
09/05/2009, 13:49
πολυ ωραια
οποτε καλυψες το κομματι της ασφαλειας και μονο αυτο
αν λοιπον ειτε σε πιασουνε να οδηγας σε καποιο τυχαιο μπλοκο ειτε εμπλακεις σε ατυχημα(ξαναλεω ειτε φταις ειτε δεν φταις) χωρις διπλωμα(διοτι ασφαλεια υποθετω θα εχει το μηχανακι στο ονομα του πατερα σου),παλι θα την πληρωσεις την νυφη.και μπορει οχι εσυ καθοτι ανηλικος μα ο πατερας σου.δεν ισχυει σε αυτην την περιπτωση "μεχρι να γινει το δικαστηρι θα εχω βγαλει διπωμα και ολα ενταξει" διοτι εισαι 15 οχι 17,5.θες λοιπον 3 χρονια ακομα μεχρι να ενηλικιωθεις.το μονο που θα σου ελεγα ειναι να κανεις υπομονη μεχρι τα 16 οπου αν δεν κανω λαθος εχεις το δικαιωμα να βγαλεις για 50αρακι και να εισαι καλυμμενος.

AchilleasDucati
09/05/2009, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από nobody
πολυ ωραια
οποτε καλυψες το κομματι της ασφαλειας και μονο αυτο
αν λοιπον ειτε σε πιασουνε να οδηγας σε καποιο τυχαιο μπλοκο ειτε εμπλακεις σε ατυχημα(ξαναλεω ειτε φταις ειτε δεν φταις) χωρις διπλωμα(διοτι ασφαλεια υποθετω θα εχει το μηχανακι στο ονομα του πατερα σου),παλι θα την πληρωσεις την νυφη.και μπορει οχι εσυ καθοτι ανηλικος μα ο πατερας σου.δεν ισχυει σε αυτην την περιπτωση "μεχρι να γινει το δικαστηρι θα εχω βγαλει διπωμα και ολα ενταξει" διοτι εισαι 15 οχι 17,5.θες λοιπον 3 χρονια ακομα μεχρι να ενηλικιωθεις.το μονο που θα σου ελεγα ειναι να κανεις υπομονη μεχρι τα 16 οπου αν δεν κανω λαθος εχεις το δικαιωμα να βγαλεις για 50αρακι και να εισαι καλυμμενος.



όταν το συζηταγα με τους γονείς μου και πειρα τελικά την απόφαση να αγοράσω μηχανή,ο πατέρας μου μου τα είπε όλα αυτά και τα είχα υπ' όψην μου όταν πήρα την αποφαση.Το μόνο που μου μένει είναι η επιλογή μηχανής

goumis hornet
09/05/2009, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos RG
έχεις κάποια εμπειρία απο μηχανές ή ξαφνικά το έπαθες?
στην καλύτερη πάρε κάτι τέτοιο :
http://www.yamaha-motor.gr/products/motorcycles/supersport/yzf-r125.jsp


Για αρχη παρε αυτο που σου προτεινει ο Panos και σε λιγα χρονια και αφου θα εχεις μια σχετικη
εμπειρια και θα μπορεις να βγαλεις διπλωμα για μεγαλο το αλλαζεις.
Πες και στον πατερα σου να σου παρει ενα καλο κρανος με ωραια ρεπλικα.
Πιστεψε με ειναι πιο μουρη να σε βλεπουν στην ταξη αγκαλια με μια ωραια ρεπλικα παρα
οτι πας με μηχανακι στο σχολειο.


( Το λεω οχι οτι θες να παρεις μηχανακι για μουρη,αλλα ειναι ενας καλος λογος να το φορας και να το
εχεις παντα μαζι σου)

:wave2:

AchilleasDucati
09/05/2009, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από goumis hornet
Για αρχη παρε αυτο που σου προτεινει ο Panos και σε λιγα χρονια και αφου θα εχεις μια σχετικη
εμπειρια και θα μπορεις να βγαλεις διπλωμα για μεγαλο το αλλαζεις.
Πες και στον πατερα σου να σου παρει ενα καλο κρανος με ωραια ρεπλικα.
Πιστεψε με ειναι πιο μουρη να σε βλεπουν στην ταξη αγκαλια με μια ωραια ρεπλικα παρα
οτι πας με μηχανακι στο σχολειο.


( Το λεω οχι οτι θες να παρεις μηχανακι για μουρη,αλλα ειναι ενας καλος λογος να το φορας και να το
εχεις παντα μαζι σου)

:wave2:


ευχαριστώ.
Νομίζω πως τελικά κατέληξα στην yamaha.

nobody
09/05/2009, 14:10
οκ τοτε,αμα την εχετε κανει την κουβεντα με τους γονεις σου και δεν εχουνε αντιρρηση και τα εχεις συνειδητοποιησει ολα αυτα,κοινως εχεις τα μυαλα στο κεφαλι σου ενταξει

θα συμφωνησω λοιπον με την προταση του συμφορουμιτη...

αντε και καλες βολτες οτι και να παρεις!

kostasmms
09/05/2009, 15:01
Πάρε αυτό για να σου μείνουν χρήματα για ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ και απαραίτητο εξοπλισμο

http://www.honda-motorcycles.gr/inner2.cfm?menu_id=2&moto_id=6&model_id=159

ή αυτό

http://www.honda-motorcycles.gr/inner2.cfm?menu_id=2&moto_id=3&model_id=150


Πολύ προσοχή γιατί είσαι πολύ μικρός.Μια στιγμή απερισκεψίας μπορεί να σου καταστρέψει την ζωη

epp1640
09/05/2009, 16:32
Εγώ θα λεγα να το ξανασκεφτείς, ή μάλλον να το ξανασκεφτούν οι γονείς σου. Η μηχανή δεν είναι ποδήλατο και σίγουρα δεν είναι να μπορείς να ελέγξεις την ίδια την μοτοσυκλέτα.

Η μηχανή πρώτα από όλα απαιτεί σύνεση, οδηγική παιδεία, ωριμότητα, υπευθυνότητα, εμπειρία. Είμαι 23, ξεκίνησα πέρισυ με ένα 50ράκι μοτοσυκλετάκι, και τώρα πάω για την τρίτη μου μοτοσυκλέτα. Αισθάνομαι πολύ τυχερός που ξεκίνησα στα 22 έχοντας πρώτα 6ψήφιο αριθμό χιλιομέτρων στο αυτοκίνητο και έχοντας ΔΕΙ πολλά. Παρόλα αυτά προτίμησα να ξεκινήσω με ένα 50ράκι..

Ξεκινάς με πολύ κακές βάσεις, με τρόπο ανεύθυνο, και επηρεαζόμενος από την ηλικία σου. ΔΕΝ μπορείς να οδηγήσεις νόμιμα 125 cc.- Τι σημασία έχει που το μηχανάκι θα είναι στο όνομα του πατέρα σου? Ακόμα και ασφαλισμένο να είναι το μηχανάκι αν προκαλέσεις ατύχημα και φταις (Και μην μου πεις ότι δεν θα προκαλέσεις γιατί είσαι χεράς και θα οδηγάς προσεκτικά) στην καλύτερη θα πληρώσεις υλικές ζημιές στην χειρότερη θα πληρώνεις μια ζωή και οι δικοί σου θα έχουν νομικές συνέπειες.

Θες κάτι "γρήγορο". Πάρε ΤΑΞΙ. Οδήγησες 3-4 φορές ένα παπί και νομίζεις ότι μπορείς να δαμάσεις οτιδήποτε.

Για το δικό σου καλό, ξανασκέψου το, υπάρχουν ένα σωρό μοτοσυκλετες, κανονικές μοτοσυκλέτες 50 κ.εκ (ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ), οι οποίες αποδίδουν πολύ καλά για τα κυβικά τους και θα σε μετακινούν με αξιοπρέπεια και θα είναι πολύ καλό σχολείο για σένα.

Εκτός αυτού θα τις πληρώσεις σχεδόν 2 φορές λιγότερο και δεν θα πληρώσεις μια περιουσία στις πρώτες 2-3 χαζοπτώσεις πλαστικά.

Όλα αυτά στα λέω φιλικά και μόνο, και κανένα όφελος δεν έχω, ούτε τον έξυπνο θέλω να σου κάνω. Απλώς ξέρω πόσο μη προφανή είναι σε ένα παιδί της ηλικίας σου. Επίσης έχε υπόψην σου ότι για μία διαδρομή μεγαλύτερη του 1 μέτρου, θες δια ροπάλου ΚΡΑΝΟΣ, ΜΠΟΥΦΑΝ, ΓΑΝΤΙΑ, ΜΠΟΤΕΣ.

Άντε γεια σου τώρα και καλή αναζήτηση. Αν αποφασίσεις να σκεφτείς πιο σωστά θα είμαι εδώ να σε βοηθήσω για κάποιο 50άρι, σε διαφορετική περίπτωση αρνούμαι να σε πάρω στο λαιμό μου.


163262

yannis24
09/05/2009, 16:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από AchilleasDucati
όταν το συζηταγα με τους γονείς μου και πειρα τελικά την απόφαση να αγοράσω μηχανή,ο πατέρας μου μου τα είπε όλα αυτά και τα είχα υπ' όψην μου όταν πήρα την αποφαση.Το μόνο που μου μένει είναι η επιλογή μηχανής

και μονο που το γραφεις αυτο εδω περα ειναι χαζο να συζητησουμε το αν θα παρεις μηχανη η οχι !!

Φιλε μου καλε μου φιλε ....

αν ποτε καποιος σε χτυπησει με την μηχανη...δεν θα βρεις το δικιο σου ποτε....θα σε στειλει αδιαβαστο....δεν εχεις διπλωμα.....οποτε......δεν προκειτε να βρεις και το δικιο σου....

Αν ποτε προκαλεσεις εσυ ατυχημα.......εχεις πεταξει την ζωη σου στα σκουπιδια για το τιποτα....θα σε σκισουν.....(τουλαχιστον εγω αυτο θα εκανα ΑΝ καποιος χωρις διπλωμα μου προκαλουσε ατυχημα...ποσο μαλλον ΑΝ το συγκεκριμενο ατυχημα ειχε παραπανω απο υλικες συνεπεις σε εμενα.....θα τον εσκιζα με ολη την σημασια της λεξης.....)...γιατι λοιπον ?
για ποιον λογο....για 2 χρονια που δεν μπορεις να κανεις υπομονη ?
και μιλωντας και σαν γονιος τωρα.....μου φαινετα πολυ ηλιθιο εκ μερους του πατερα σου να σου παρει μηχανη, στο ονομα του, ΕΝ ΓΝΩΣΗ του, για να κυκλοφορεις εσυ !!

ΟΠΟΤΕ.....

περιμενε να βγαλεις διπλωμα...και παρε οτι σου γουσταρει !!

παρε οτι σου γουσταρει......αλλα μην το λες σε κανεναν.....ποσο μαλλον να ρψτας να σε συμβουλευσει καποιος .....ο κοσμος ειναι μικρος.........και οπως λενε....scripta manet !!!

epp1640
09/05/2009, 16:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από yannis24
και μονο που το γραφεις αυτο εδω περα ειναι χαζο να συζητησουμε το αν θα παρεις μηχανη η οχι !!

Φιλε μου καλε μου φιλε ....

αν ποτε καποιος σε χτυπησει με την μηχανη...δεν θα βρεις το δικιο σου ποτε....θα σε στειλει αδιαβαστο....δεν εχεις διπλωμα.....οποτε......δεν προκειτε να βρεις και το δικιο σου....

Αν ποτε προκαλεσεις εσυ ατυχημα.......εχεις πεταξει την ζωη σου στα σκουπιδια για το τιποτα....θα σε σκισουν.....(τουλαχιστον εγω αυτο θα εκανα ΑΝ καποιος χωρις διπλωμα μου προκαλουσε ατυχημα...ποσο μαλλον ΑΝ το συγκεκριμενο ατυχημα ειχε παραπανω απο υλικες συνεπεις σε εμενα.....θα τον εσκιζα με ολη την σημασια της λεξης.....)...γιατι λοιπον ?
για ποιον λογο....για 2 χρονια που δεν μπορεις να κανεις υπομονη ?
και μιλωντας και σαν γονιος τωρα.....μου φαινετα πολυ ηλιθιο εκ μερους του πατερα σου να σου παρει μηχανη, στο ονομα του, ΕΝ ΓΝΩΣΗ του, για να κυκλοφορεις εσυ !!

ΟΠΟΤΕ.....

περιμενε να βγαλεις διπλωμα...και παρε οτι σου γουσταρει !!

παρε οτι σου γουσταρει......αλλα μην το λες σε κανεναν.....ποσο μαλλον να ρψτας να σε συμβουλευσει καποιος .....ο κοσμος ειναι μικρος.........και οπως λενε....scripta manet !!!

+oo

idi
09/05/2009, 17:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από AchilleasDucati
απο 125cc και πάνω θέλω να είναι η μηχανή
χωρίς δίπλωμα θα την πάρω την μηχανή.

οταν βγαλεις διπλωμα ελα να σου πουμε τι θα παρεις

μεχρι τοτε δεν εχει κανενα νοημα το ποστακι σου, εισαι σε λαθος φορουμ.


δοκιμασε το www.kagoures.gr

nickmonstro
09/05/2009, 18:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από AchilleasDucati
Θέλω επισης να είναι γρήγορη η μηχανή.Ακούω προτάσεις!!!:beer:
Δεν ξεκινας καθολου καλε βρε Αχχιλεα.

Οσα σου ειπαν ολα τα παιδια ειναι πολυ σωστα.Δεν στο "παιζουν" εξυπνοι.Τα βηματα σου πρεπει να εχουν μια σειρα.Και για να γινεις σωστος οδηγος αλλα και για να μην δημιουργηθει καποιο προβλημα.

:wave2:

SVX
09/05/2009, 18:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από AchilleasDucati

Είμαι καινούργιος στην παρέα και Μανιακός για MOTO GP.
Είμαι 15 χρονόν.

Εχω συζητήσει και με τους γονεις μου και έχω αποφασίσει να πάρω μηχανή.
Ο κύριος λόγος που θέλω μηχανή ειναι επειδη ξεκινάω δουλεια και το μερος που θα δουλεύω ειναι μακρυά περίπου 13-15 χιλιομετρα.
Ο δευτερεύον λόγος είναι οτι το Σεπτέμβρη πάω λύκειο το οποίο είναι επίσης μακρυά 7 χιλιόμετρα.


να ξαναπάρω μηχανή με πάρα πολλά κυβικα

re φιλε μου εγω οταν πηγαινα Γιαννιτσα-Πολυκαστρο με το Crypton του ξαδερφου μου 30 χλμ πηγαινε και 30χλμ ελα τι ημουνα? Ηρωας ?ή μαζοχας?


παρε ενα 125 ΕΝΤΟΥΡΟ-Motard και στιψτο.... μετα που θα δεις ποσοι μαλακες αντιστοιχουν σε εναν μηχανοβιο(θα τους μετρας καθε μερα) ΠΑΡΕ και μεγαλη μηχανη.....



ΚΑΙ συμβουλη μου....ΟΤΙ και να παρεις ΒΑΛΕ τα ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΛΕΦΤΑ...!! γιατι αν δεν ειναι πονεμενα...δεν θα το λυπασαι το μηχανακι και οι τρελλες θα σου βγαινουν ΠΟΛΥ ΠΙΟ "Πηγαια" & "Αυθορμητα"..... ωριμασε ΤΩΡΑ γιατι τα γαρυφαλα δεν πανε σ'αυτες τις ηλικιες...αρκετα ακουμε....ΚΑΛΗ ΚΡΙΣΗ :beer:

jorgevaldano
09/05/2009, 18:18
είσαι 15 χρονώνΕ και θέλεις η μηχανή να είναι γΛήγορη;

και έχεις ως 4.000Ε;

ΕΚ-ΤΑΚ-ΤΑ!!!! :wacko:

μπορείς να πάρεις 1000άρι δεκαετίας να γουστάρεις τρελά!!!! π.χ. ένα cbr 919 fireblade θα το βρεις σ' αυτά τα φράγκα και πάει αέρα το μοτόρι!!! θα 'σαι πρώτη μούρη στο σχολείο!!!

στα περί διπλωματος και εξοπλισμού μην δίνεις σημασία, δεν σε αφορούν, είναι για φλώρους

:beer:

Kotsis23
09/05/2009, 18:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
είσαι 15 χρονώνΕ και θέλεις η μηχανή να είναι γΛήγορη;

και έχεις ως 4.000Ε;

ΕΚ-ΤΑΚ-ΤΑ!!!! :wacko:

μπορείς να πάρεις 1000άρι δεκαετίας να γουστάρεις τρελά!!!! π.χ. ένα cbr 919 fireblade θα το βρεις σ' αυτά τα φράγκα και πάει αέρα το μοτόρι!!! θα 'σαι πρώτη μούρη στο σχολείο!!!

στα περί διπλωματος και εξοπλισμού μην δίνεις σημασία, δεν σε αφορούν, είναι για φλώρους

:beer:

Νομίζω ότι ένα παιδί 15 χρονων δεν μπορεί να πιάσει το μήνυμα σου και την ειρωνεία που πιθανόν έχει το μήνυμα σου,μη τα λες έτσι και σε πιστέψει κιόλας.:nono:

jorgevaldano
09/05/2009, 18:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kotsis23
Νομίζω ότι ένα παιδί 15 χρονων δεν μπορεί να πιάσει το μήνυμα σου και την ειρωνεία που πιθανόν έχει το μήνυμα σου,μη τα λες έτσι και σε πιστέψει κιόλας.:nono:

φίλε μου άλλο η ανωριμότητα και η ανευθυνότητα, και άλλο η βλακεία

θα το πιάσει το μήνυμα έννοια σου... ;)

VANDA
09/05/2009, 19:04
15;
15 χρονών και μηχανή για τόσα χιλιόμετρα κάθε μέρα; Δε μιλάμε για μια γύρα με το παπί του ξαδέλφου στην αλάνα...

Κάνε υπομονή και κινήσου με λεωφορεία. Τόσοι το κάναμε, δεν πάθαμε και τπτ.. σε καλό μας βγήκε. Πρέπει να πήξει και λίγο το μυαλό, στα 15 δεν πολυσκέφτεται κανείς τους κινδύνους τόσο για τον εαυτό του όσο και τους άλλους... και οι υλικές ζημιές και τα τραβήγματα με ασφάλειες είναι για μένα το λιγότερο.

Αφού ξεκινάς και δουλειά, άρχισε να μαζεύεις χρήματα πρώτα για εξοπλισμό και μετά για μηχανή.

700_Thespieis
09/05/2009, 19:24
Ειδες μετα απο τοσα μνμ οτι το ποδηλατο που σου προτεινα ειναι η καλυτερη λυση??:lol:

700_Thespieis
09/05/2009, 19:25
και 8α σου μεινουν και χρηματα:winka:

kostasmms
09/05/2009, 19:25
Παιδια,ο 15χρονος φίλος μας,έκανε μια ερωτηση.''Τι μηχανή να πάρει''
Οχι αν τον αφήνουμε να πάρει μηχανη.Αυτό θεωρούμε ότι το έχει αποφασίσει και αυτος και οι γονείς του.Το αν είναι λάθος το ξέρουμε όλοι μας.Ας του δώσουμε λοιπόν συμβουλές για το τι να πάρει έτσι ωστε να ελαχιστοποιηθεί όσο είναι δυνατόν ο κίνδυνος για αυτον και τους άλλους και το κρίμα στο λαιμό του και κυρίως στους γονείς του.
Δώστε λοιπόν συμβούλες που θα πιάσουν τόπο και όχι λόγια που δεν πρόκειται να τα λάβει υπόψιν του.

vasdekiss
09/05/2009, 19:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από AchilleasDucati
ευχαριστώ.
Νομίζω πως τελικά κατέληξα στην yamaha.

Τι το παιδεύετε; Αφού το παιδί κατέληξε μετά από 13 posts στο yamaha. Τώρα το παιδί πρέπει να διαλέξει και το χρώμα. Όποτε προτείνετε κατί στο παιδί... Αμφιβάλλω αν θα ξαναμπει στο forum... το παιδί...

epp1640
09/05/2009, 19:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από 700_Thespieis
και 8α σου μεινουν και χρηματα:winka:

και θα φτιάξει και ωραίο σφρυγιλό και σφιχτό κ_λ@ρ@κ_ και θα γουστάρουν τα γκομενάκια :lol: :lol: :lol:

700_Thespieis
09/05/2009, 19:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από vasdekiss
Τι το παιδεύετε; Αφού το παιδί κατέληξε μετά από 13 posts στο yamaha. Τώρα το παιδί πρέπει να διαλέξει και το χρώμα. Όποτε προτείνετε κατί στο παιδί... Αμφιβάλλω αν θα ξαναμπει στο forum...

δυστυχως..

700_Thespieis
09/05/2009, 19:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
και θα φτιάξει και ωραίο σφρυγιλό και σφιχτό κ_λ@ρ@κ_ και θα γουστάρουν τα γκομενάκια :lol: :lol: :lol:

α ρε μπαγασα μου 8υμισες ολλανδια και δη ολλανδεζες..:bawl:

AchilleasDucati
09/05/2009, 22:43
ρε παιδιά εγώ ήθελα να μου προτείνεται μια μηχανή.Όλα τ' άλλα τι σας ενδιαφερουν???
το μόνο που ζήτησα ήταν να με βοηθήσεται να επιλέξω μια μηχανη.Τόσο δύσκολο είναι???.Ως τώρα μονο 1-δύο μου έχουν προτεινει !!

SVX
09/05/2009, 22:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από AchilleasDucati
ρε παιδιά εγώ ήθελα να μου προτείνεται μια μηχανή.Όλα τ' άλλα τι σας ενδιαφερουν???
το μόνο που ζήτησα ήταν να με βοηθήσεται να επιλέξω μια μηχανη.Τόσο δύσκολο είναι???.Ως τώρα μονο 1-δύο μου έχουν προτεινει !!


παρτο YAMAHA που ειναι καλο entry level...[Κοιτα να αλλαξεις και το Nick] :lol:

byron
09/05/2009, 22:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από AchilleasDucati
ρε παιδιά εγώ ήθελα να μου προτείνεται μια μηχανή.Όλα τ' άλλα τι σας ενδιαφερουν???
το μόνο που ζήτησα ήταν να με βοηθήσεται να επιλέξω μια μηχανη.Τόσο δύσκολο είναι???.Ως τώρα μονο 1-δύο μου έχουν προτεινει !!

Εσύ μέσα στη κάβλα σου ενδιαφέρεσαι μόνο για το μηχανάκι-το χρώμα- τα γκάζια.
Εμείς μέσα απ΄την εμπειρία μας ενδιαφερόμαστε περισσότερο να είσαι καλά.
Προφανώς και οι γονείς σου έχουν τον 1ο λόγο για το αν θα πάρεις μηχανάκι χωρίς δίπλωμα και χωρίς εμπειρία. Προφανώς όμως εδώ μέσα τον 1ο λόγο τον έχουμε εμείς και σου λέμε ότι θα κάνεις μαλακία.
Εδώ δεν θα ακούσεις ούτε ουάου μεγάλε, ούτε μπράβο είσαι μάγκας που θα πάρεις το μηχανάκι. Ακου μια δυο κουβέντες από ανθρώπους που έχουν δυο φορές την ηλικία σου ΠΑΝΩ σε μοτοσυκλέτα και χαμένος δεν θα βγείς. Χρόνια για να κάνεις την πλάκα σου και να καβαλήσεις γρήγορα μηχανάκια σε στριφτερές διαδρομές και σε πίστες ευτυχώς έχεις. Μην βιάζεσαι. :wave2:

Tpap
09/05/2009, 23:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από AchilleasDucati
Όλα τ' άλλα τι σας ενδιαφερουν???
Είναι λογικό που απορείς. Δεν καταλαβαίνεις και ρωτάς.
Ο λόγος που δεν κατανοείς αυτό που σου λένε είναι διότι ακόμη είσαι έξω από την ''οικογένεια''...

Δεν θα αργήσεις να καταλάβεις όμως γιατί στα λένε όλοι αυτοί, αυτά που έγραψαν.
Με τον έναν ή με τον άλλο τρόπο (παράνομα/νομιμα), αργά ή γρήγορα, θα πάρεις μηχανάκι.
Και λίγο πιό μετά θα λές ακριβώς τα ίδια και εσύ στους νεότερους -και είμαι σίγουρος γι αυτό.




Αρχικά δημιουργήθηκε από AchilleasDucati
Τόσο δύσκολο είναι???
Τόσο δύσκολο,ναι.
Όσο δύσκολο να πείς κάτι τέτοιο στο μικρό σου και αγαπημένο αδελφάκι.
Αν όχι όλοι, οι περισσότεροι εδώ, έτσι σε βλέπουν. Χωρίς να σε έχουν ''δει'' ποτέ.

Αρχίζεις να το πιάνεις? βοήθησα καθόλου?

@ggelos
10/05/2009, 01:11
Βρε AchilleasDucati και εγώ 19 χρονών είμαι αλλα πήγα σιγά σιγά διότι ανήκω σε μηχανόβια οικογένια.

ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ ! ! !

Η επιλογή φυσικά είναι δική σου απλα μας ρώτησες και σε συμβουλεύουμε με σκοπό το καλό σου και μονο!

Και μην ξεχνάς : ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΔΩΡΟ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΜΗΧΑΝΟΒΙΟ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΒΟΛΤΑ ΤΟΥ

irinia
10/05/2009, 07:04
ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ..............ΑΧΡΗΣΤΟΝ......!!!



Άν έχεις νά κάνεις μέ τέτοια μυαλά.....!!!!

Άφού λοιπόν άποφάσισες..........νά πάρεις μηχανάκι ,καί άνακοίνωσες
καί τήν άπόφαση στόν πατέρα σου έκλεισε τό θέμα...

ΠΟΛΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΩ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΣΟΥ.......!!!!

Όταν λοιπόν ήρθε ό γιός μου πού τώρα είναι 19 στά 15 του, όπως είσαι
τώρα έσύ καί μούπε άκριβώς τά ίδια...........
τού άπάντησα,καί δέν κάνω πλάκα άκριβώς αύτό...

ΑΝΤΕ ΓΑΜΙΣΟΥ........!!!!!!!

Τώρα , στά 19 του έχει πάρει τό δίπλωμα αύτοκινήτου,όδηγάει καί μέ ρωτάει....
Θά μού μάθεις μηχανή...??
Ναί τού λέω,θά πάρουμε 2 125άρια μέ πλήρη στολή θά άνεβούμε στά βουνά κανά
2-3 χρόνια καί μόλις άποκτήσεις έμπειρίες θά βγείς στό δρόμο....!!!!


Καί μιά καί θές κάποια πρόταση...........όπωσδήποτε

συμφωνώ μέ έκείνον τόν φίλο τόν πρώτο.......

ΠΟΥ ΣΟΥΔΕΙΞΕ...........ΤΟ ΠΟΔΗΛΑΤΟ


Είναι ότι πρέπει γιά τά 15.......!!!


Όταν πάρεις δίπλωμα,ίσως σού προτείνω κάτι άλλο.........




:wave2:

alex-kal
10/05/2009, 07:29
Φίλε AchilleasDucati...
Εχε υπόψην σου ότι αν σου βγω μπροστά σου και πέσεις πάνω μου χωρίς να φταις....
θα σου καταστρέψω τη ζωή (αν δεν έχεις δίπλωμα)..
Θα με πληρώνεις μέχρι να πάρεις σύνταξη (αν πάρεις ποτέ)..
ΒΓΑΛΕ ΔΙΠΛΩΜΑ πρώτα... και μετά εδώ είμαστε..

AchilleasDucati
10/05/2009, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex-kal
Φίλε AchilleasDucati...
Εχε υπόψην σου ότι αν σου βγω μπροστά σου και πέσεις πάνω μου χωρίς να φταις....
θα σου καταστρέψω τη ζωή (αν δεν έχεις δίπλωμα)..
Θα με πληρώνεις μέχρι να πάρεις σύνταξη (αν πάρεις ποτέ)..
ΒΓΑΛΕ ΔΙΠΛΩΜΑ πρώτα... και μετά εδώ είμαστε..

Όταν σε χτυπήσω τότε ΤΑ ΛΕΜΕ!

AchilleasDucati
10/05/2009, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Εσύ μέσα στη κάβλα σου ενδιαφέρεσαι μόνο για το μηχανάκι-το χρώμα- τα γκάζια.
Εμείς μέσα απ΄την εμπειρία μας ενδιαφερόμαστε περισσότερο να είσαι καλά.
Προφανώς και οι γονείς σου έχουν τον 1ο λόγο για το αν θα πάρεις μηχανάκι χωρίς δίπλωμα και χωρίς εμπειρία. Προφανώς όμως εδώ μέσα τον 1ο λόγο τον έχουμε εμείς και σου λέμε ότι θα κάνεις μαλακία.
Εδώ δεν θα ακούσεις ούτε ουάου μεγάλε, ούτε μπράβο είσαι μάγκας που θα πάρεις το μηχανάκι. Ακου μια δυο κουβέντες από ανθρώπους που έχουν δυο φορές την ηλικία σου ΠΑΝΩ σε μοτοσυκλέτα και χαμένος δεν θα βγείς. Χρόνια για να κάνεις την πλάκα σου και να καβαλήσεις γρήγορα μηχανάκια σε στριφτερές διαδρομές και σε πίστες ευτυχώς έχεις. Μην βιάζεσαι. :wave2:


άμα ήμουν 27 χρονών τα ίδια θα μου έλεγες?
Πρέπει να πω δηλαδη οτι είμαι 27 για να μου προτείνεται μια μηχανή???
Καθημερινός τωρα οδηγάω το Modenas Dinamik.Τι κακό θα μου κανει το Yamaha ??
μήπως είναι βαρύ σαν την hayabusa???
μήπως είναι γρήγορο σαν καμιά 1000cc???
μήπως το Yamaha πιασει 300 και σκοτωθώ?? :lol:

μήπως είναι πολύ βαρύ και με ρίξει κάτω???


εδώ ανέβηκα σε Kawasaki 1000cc και δεν έπαθα τιποτα.[zx 10r]

MikeG
10/05/2009, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από AchilleasDucati


εδώ ανέβηκα σε Kawasaki 1000cc και δεν έπαθα τιποτα.


& εγώ οδήγησα Caterpilar φορτωτή για 20 χιλιόμετρα & δεν έπαθα τίποτα.... Πιτσιρικά σοβαρέψου....





Ψάξε για 50αρι. & να σου πω και κάτι που δε το ξέρεις? Υπάρχουν κάτι 50αρια που σκίζουν το κωλαράκι του Yamaha, έκτακτα... :wave2:

AchilleasDucati
10/05/2009, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG





Ψάξε για 50αρι. & να σου πω και κάτι που δε το ξέρεις? Υπάρχουν κάτι 50αρια που σκίζουν το κωλαράκι του Yamaha, έκτακτα... :wave2:


ρε φίλε άμα πάρω το derbi gpr 50cc ή το Yamaha 125cc
ποια η τρομερή διαφορα??
Το Yamaha μου αρεσει και ειναι [οσο ειναι] γρήγορο.

MikeG
10/05/2009, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από AchilleasDucati
ρε φίλε άμα πάρω το derbi gpr 50cc ή το Yamaha 125cc
ποια η τρομερή διαφορα??
Το Yamaha μου αρεσει και ειναι [οσο ειναι] γρήγορο.


Αγόρι μου, τη διαφορά στην έχουν γράψει τόσοι άλλοι παραπάνω... Δεν είμαστε ούτε έξυπνοι, ούτε μαγκάκια. & στη τελική στα @@ μας τι θα κάνεις.

Το ζήτημα είναι εδώ & μέσα από το φόρουμ να κάνουμε κάτι που γουστάρουμε απίστευτα & καβλώνουμε σωστά όμως... & μετά το 50αρι θα πάρεις και 600 μέχρι 25 KW.

& να σου πω, πάρε εσύ το 50αρι & πάμε στη μπίστα να δούμε αν θα κάνεις καλύτερο χρόνο από μένα. Όταν κατεφέρεις να του πίνεις το αίμα σωστά τότε θα χρειάζεσαι άλλο μεγαλύτερο.

Οτιδήποτε άλλο θα είναι για τη μούρη. & αν απλά γουστάρεις να πουλάς μούρη σα κάτι μαλακιστίρια εδώ με κατί σκατοπαπάκια, θα περάσω από πάνω σου λέμε με το ΚΤΜ.


:beer: :beer:

AchilleasDucati
10/05/2009, 13:01
μαγκες δεν παει να λετε οτι θέλεται την αποφαση την πήρα.
Yamaha.
Αντε γεια!:wave2:

AUFGEBRACHT
10/05/2009, 13:07
Τώρα λοιπόν που πήρες την απόφασή σου πάρε απόφαση να μάθεις και ορθογραφία σιγά σιγά....

AchilleasDucati
10/05/2009, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
Τώρα λοιπόν που πήρες την απόφασή σου πάρε απόφαση να μάθεις και ορθογραφία σιγά σιγά....









ok.Θα προσπαθήσω

epp1640
10/05/2009, 13:32
:wave2:

SVX
10/05/2009, 20:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από AchilleasDucati
μαγκες δεν παει να λετε οτι θέλεται την αποφαση την πήρα.
Yamaha.
Αντε γεια!:wave2:

Αχλλεας.... εγω μαζι σου ειμαι .... στα 16μιση οδηγουσα ZXR ...και πολλα ατομα απο τον κυκλο μου "εσβησαν¨ κανοντας καγκουριες πανω σε υπερκυβισμενα παπακια.....ΑΝ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ..... ΤΟ ΜΟΝΟ που θα σου πω ειναι οτι δεν αξιζει τον Τσαμπουκα που θα φας απο τον ΝΟΜΟ .....θα οδηγας την μηχαναρα σου με τον φοβο...πιστεψε με κυνηγημενος δεν ευχαριστιεσαι καμια βολτα.... και αν ερθει η κουφια ωρα που καποιος παππους σου βγει στην μεση του δρομου θα θελεις να μεταναστευσεις......



κανε 2 βηματα πισω και εκτιμησε την κατασταση.... ΕΜΕΙΣ σε θελουμε μηχανοβιο και αγρατσουνιστο μεχρι να γινεις παππουδι :wave2:

Road67
10/05/2009, 21:06
Μπορείτε να πείτε ό,τι γουστάρετε για 'μενα αλλά εγώ ένα έχω να πω :

ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΣΟΥ

τελεία και παύλα.

el_hymador
10/05/2009, 21:13
Νομιζω πως θα πρεπει να σβηστουν ΟΛΕΣ οι προτασεις μοτοσικλετων που εχουν κατατεθει στο thread.


:wave2:

gixxerpap
10/05/2009, 21:19
αν και έχω την εντύπωση, ότι τώρα τελευταία κάποιος μπαίνει και μας σπάει πλάκα μαζί μας, ας σου απαντήσω και γώ, μπας και ...

δεν σου είπε κανείς ότι δεν ξέρεις να οδηγάς, ή ότι θα είσαι ανίκανος να κουμαντάρεις μια μοτοσυκλέτα .... δεν είναι ανάγκη να κάνεις εσύ μαλακία, για να συμβεί το ατύχημα ... ίσα ίσα, που οι πιθανότητες, είναι να το προκαλέσει κάποιος που θα κάνει κάποια αψυχολόγητη μανούβρα τη στιγμη΄που δε θα το περιμένεις! τότε λοιπόν η ασφάλεια δε θα σε καλύψει, ακόμα και αν είναι ασφαλισμένο στον πατέρα σου, θα σε σκίσουν με όποιο τρόπο μπορούν, και μαζί θα σκίσουν και στον πατέρα σου (έχουν το δικαίωμα) που στο έδωσε ... αυτός είναι και ο μοναδικός λόγος που σου προτείνουν όλοι κάτι τόσο μικρό για αρχή!

μη φανταστείς ότι όσοι σου γράψανε εδώ μέσα είναι όλοι συντηρητικοί, που χρησιμοποιούν τη μηχανή για το πήγαιεν έλα σπίτι δουλειά σχολή .... το αντίθετο! οι περισσότεροι έχουν την ίδια καυλα με σενα, και την έχουν απο την ηλικία σου και ακόμα πιο πρίν!

συμμερίζομαι την κάψα που νιώθεις για βόλτες, την πε΄ρασα και γω όπως όλοι μας!

μακάρι να μπορούσαμε να πείσουμε όλους τους γνωστούς μας να οδηγησουν μηχανή!

δεν προσπαθούμε να σε αποτρέψουμε απο το άθλημα, προσπαθούμε να σε πείσουμε να το κάνεις σωστά για να μπορείς να το απολαμβάνεις μια ζωή!;)

απο κει και πέρα, δικό σου το κεφάλι δική σου και η απόφαση, είναι ίσως η μοναδική σου ευκαιρία να ενεργήσεις πιο ώριμα απο τον πατέρα σου ...

Buenaventura
10/05/2009, 21:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ..............ΑΧΡΗΣΤΟΝ......!!!


Όταν λοιπόν ήρθε ό γιός μου πού τώρα είναι 19 στά 15 του, όπως είσαι
τώρα έσύ καί μούπε άκριβώς τά ίδια...........
τού άπάντησα,καί δέν κάνω πλάκα άκριβώς αύτό...

ΑΝΤΕ ΓΑΜΙΣΟΥ........!!!!!!!


:wave2:

Και μενα ο πατερας μου ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο μου ειχε πει τοτε....

:lol: :lol: :rotflmao:

Buenaventura
10/05/2009, 21:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από AchilleasDucati
μαγκες δεν παει να λετε οτι θέλεται την αποφαση την πήρα.
Yamaha.
Αντε γεια!:wave2:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Καλα δεν παλευεσαι με τπτ μικρε....

VGER
10/05/2009, 21:33
Κάτι τέτοια πιτσιρίκια είναι που βλέπω στο δρόμο ξεκράνωτα και με εξάτμιση σωλήνα να κάνουν καγκουριές και θέλω να τους ανοίξω το κεφάλι πριν τους το ανοίξει κανένα κουτί...:rolleyes:

vangelis 64
10/05/2009, 21:35
Αφού συμφωνήσω με τα περισσότερα παιδιά.ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑΝ ΜΗΧΑΝΑΚΙ,να δώσω τα συγχαρητήριά μου στον πατέρα σου που κάνει ό,τι μπορεί για να σε χάσει.

Διόρθωσε και λίγο την ορθογραφία σου γιατί,είτε καβάλα πάς στο Λύκειο είτε όχι,θα χάσεις πολλούς πόντους στο μέλλον.

Και πού'σαι....κατέβα από το καλάμι γρήγορα!

VALES
11/05/2009, 23:18
Ευτυχώς που είσαι τρελλαμένος με το μοτο gp, και όχι με τίποτα αεροπλάνα. Γιατί από ότι κατάλαβα,αν ζητούσες από τους γονείς σου κάτι μικρό για αρχή,θα σου αγόραζαν κανένα ΦΑΝΤΟΜ.:a2:

JAD
12/05/2009, 08:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Μπορείτε να πείτε ό,τι γουστάρετε για 'μενα αλλά εγώ ένα έχω να πω :

ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΣΟΥ

τελεία και παύλα.

+όσα σε ότι είπαν και οι προηγούμενοι συμφορουμίτες....O μικρός με το μυαλό(?) που κουβαλάει και την "καθοδήγηση" που έχει απ' το σπίτι θέτει σοβαρή υποψηφιότητα για να γίνει στατιστική.

Εύχομαι να κάνουμε λάθος....

Gandalf dr685sm
12/05/2009, 08:36
οι ηλίθιοι είναι αήτητοι .. απορώ πως δεν το γνωριζετε αυτό και προσπαθείτε για το ακατόρθωτο.

Ο νεαρός είναι άλλο ενα υποψήφιο νούμερο στατιστικής ατυχημάτων και οι γονείς του υποψήφοι για αίθουσα δικαστηρίου.

Για εμάς... είναι ευχής έργο να μην τον πετύχουμε στον δρόμο και προκαλέσει ατύχημα σε εμάς ή σε συγγενικό μας πρόσωπο. Αν οι γονείς του στερούνται παντελώς παιδείας, θα του ανοίξουμε το κεφάλι να του τα βάλουμε εμείς; Αφήστε τον να σκοτωθεί αν το θέλει. Τι μας νοιάζει;... αρκεί να μην πέσει στον δρόμο μας.

Απο εκεί και μετά κακώς δόθηκαν και τόσες απαντήσεις. Οι εμπειρίες είναι που χτιζουν προσωπικότητες ή στην χειρότερη "πισινούς" για να τους περάσουν δύο-τρείς.

Α.. τα παραπάνω ισχύουν μόνο εφόσον ο ανήλικος εδώ είναι πραγματικός και δεν είναι κανένας βλάκας που απλά έβαλε το μήνυμα για να κάνει χάζι. Αν δεν ισχύει τότε όπως είπα ,... είναι απλά βλάκας.

Ρε mods.. καμιά σφουγγαρίστρα δεν πέφτει εδώ;... α .. και αλήθεια πως 15χρονος έκανε εγγραφή στο forum χωρίς COPPA... μήπως να πέσει και κανά φιλτράρισμα στο λογαριασμό του;

Gandalf

reinmeister
12/05/2009, 09:19
στα 15 σου ειναι απολυτως ξεκαθαρο οτι αισθανεσαι superman και πιστευεις οτι δεν θα παθεις τιποτα ποτε...οπως στις ταινιες που ο πρωταγωνιστης πεφτει απο ουρανοξυστες ,σερνεται με 300 και στο τελος πηδαει και την γκομενα...

επισης στα 15 σου ,ροδα σημαινει γκομενες,καβλαντισματα και μουρη...

επισης στα 15 σου ,αν σου πει η γκομενα ,πατα το μωρο μου και περνα τον μαλακα που σε εκλεισε, θα το πατησεις χωρις να σκεφτεις τιποτα...

το να σκοτωθεις δεν ειναι και πολυ κακο...ειδικα αν πεθανεις με την μια θα φυγεις χωρις να καταλαβεις τιποτα...οι γονεις σου θα σκασουν αλλα επελεξαν να το τραβηξουν...η γκομενα θα κλαψει για μια βδομαδα και την επομενη βδομαδα θα γλυφει τον επομενο...οι φιλοι σου θα σε ξεχασουν σε κανα εξαμηνο γιατι στα 15 ξεπερνας ευκολα...

αν ομως μεινεις αναπηρος,ειδικα με τιποτα σωληνακια σε καμια καρεκλα, θα βλεπεις αλλον να σου πηδαει την γκομενα,θα βλέπεις ολους τους αλλους να πηγαινουν για μπανιο,θα βλεπεις ολους τους αλλους να βγαινουν εξω και να τα πινουν,θα τους βλεπεις να παιρνουν διπλωματα και να οδηγουν κι επισης θα βλεπεις την αποκλειστικη να σου καθαριζει τα σκατα επειδη θα χεζεσαι πανω σου...

και πιθανοτατα σε καμια 5ετια θα βαλεις καμια καραμπινα στο κεφαλι σου και θα το τιναξεις στον αερα...μεχρι να το κανεις αυτο ομως θα σιχτιριζεις την ωρα και την στιγμη που καβαλησες μηχανακι στα 15 σου...

περαν αυτων...

αν θες να σκοτωθεις με γεια σου και χαρα σου...καντο ομως αν θες χωρις να κινδυνεψω εγω...τραβα φουνταρε απο κανα γκρεμο...εγω κι οποιοσδηποτε αλλος που θα παρεις στον λαιμο σου δεν φταιμε σε τιποτα...εχουμε στησει με κοπο τις ζωες μας και δεν θελουμε κανενας αμυαλος πιτσιρικος να μας τις στερησει...

κανε μου την χαρη και πες στον πατερα σου το εξης..."μου ειπε ενας μαλακας γερος οτι με την μειωση των μελων της οικογενειας,παραλληλα μειωνονται και τα εξοδα διαβιωσης...οποτε οσο γρηγοροτερα μου παρεις μηχανακι,τοσο γρηγοροτερα θα σε απαλλαξω απο τα εξοδα μου..."

πιθανοτατα δεν καταλαβαινεις τι σημαινει αυτο αλλα θα το εκτιμησω αν το γραψεις οπως ακριβως ειναι και το δειξεις στον πατερα σου...

μακαρι,ειλικρινεστατα, να μην χρειαστει ποτε να θυμηθεις τα παραπανω...

MikeG
12/05/2009, 09:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm


Ρε mods.. καμιά σφουγγαρίστρα δεν πέφτει εδώ;...

Gandalf


Νομίζω ότι το thread πρέπει να παραμείνει, μιας & αυτά που έχουν γραφτεί από το 90% των μελών που απάντησαν είναι απολύτως χρήσιμα για άλλους μικρούς φίλους που είναι στο ίδιο δίλλημα.

:wave2:

byron
12/05/2009, 09:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Νομίζω ότι το thread πρέπει να παραμείνει, μιας & αυτά που έχουν γραφτεί από το 90% των μελών που απάντησαν είναι απολύτως χρήσιμα για άλλους μικρούς φίλους που είναι στο ίδιο δίλλημα.

:wave2:

Ποιό δίλημμα ρε Mike? To μόνο δίλημμα που έχουν οι μικροί μας φίλοι :lol: , είναι ποιο είναι πιο γρήγορο και τι χρώμα να το πάρουν....:wave2:

MikeG
12/05/2009, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ποιό δίλημμα ρε Mike? To μόνο δίλημμα που έχουν οι μικροί μας φίλοι :lol: , είναι ποιο είναι πιο γρήγορο και τι χρώμα να το πάρουν....:wave2:


Νομίζω ότι σε αυτό το thread αποτυπώνεται πλήρως η όλη "επιχειρηματολογία" & από τις "δυο" πλευρές & μπορεί διαβάζοντας το 5 πιτσιρίκια με περισσότερη λογική να καταλάβουν. Τουλάχιστον αυτό θεωρώ.

Τώρα αν οι περισσότεροι θεωρείτε ότι πρέπει να πάρει το πούλο, ένα κουμπάκι είναι :wacko: :wave2:

SnakeMJK
12/05/2009, 09:58
τα παιδιά δεν φταίνε. και εγώ όταν ήμουν 15 ήθελα παπάκι, αλλά δεν τολμούσα καν να το ζητήσω.
έπρεπε να γίνω πρώτα 20 για να το πάρω μόνος μου. και ακόμα και τότε, δεν ήθελα από μόνος μου το γρήγορο, αλλά προτίμησα μία μεταβατική περίοδο παπιού για 2 χρόνια, cbfάκι για άλλα 3 και να καταλήξω πλέον σε κάτι γρήγορο, όπως το gsr που έχω το τελευταίο χρόνο.

ντροπή για τους συγκεκριμένους γονείς, αν κ αμφιβάλλω αν όντως είναι έτσι η ιστορία όπως μας παρουσιάζεται. δεν γίνεται να είσαι τόσο αναίσθητος.

Panos RG
12/05/2009, 11:45
καλά, σχετικό είναι αυτό , δεν είναι ανάγκη να γίνει 20 για να οδηγήσει μηχανάκι!
εγώ επειδή είχα μηχανόβιο πατέρα κι αυτός το ίδιο αφού το κουβεντιάσαμε και συμφώνησα
ότι θα φοράω κράνος και θα σκέφτομαι με το πάνω κεφάλι, έβγαλα στα 16 μου ένα 50άρι δίπλωμα
και κυκλοφορούσα με ένα 50άρι παπάκι, πήγαινα σχολείο , τις βόλτες μου κλπ. και δέν υπήρχαν πολλοί,
2 είμασταν οι μηχανόβιοι του σχολείου! στα 18 πήρα το 125 και αγόρασα ένα KAZE R και στα 20 είχα
το απεριόριστο οπότε μπορούσα να πάρω ότι θέλω! Γιαυτό και η πρώτη ερώτησή μου ήταν αν
γνωρίζει τι δίπλωμα μπορεί να βγάλει στα 16 του! Τώρα το γεγονός οτι οι γονείς του συμφωνούν
είναι άλλο θέμα γιατί δεν νομίζω οτι θέλουν να σκοτωθεί ή οτι γνωρίζουν τι έχουν να τραβήξουν
αν το παιδί τους σκοτώσει κάποιον ! απλά του κάνουν το χατήρι!

TOLISTOLAROS
12/05/2009, 17:09
Kυκλοφορεί πιτσιρικάς στη Ρόδο με R1 2009(αλήθεια σας λέω).Ετών 18-19.Ξεκράνωτος.
Έχω μαθητή ένα φίλο του και του'πα να του πει να μη την καβαλάει.Δεν ξέρω αν του'το πε και τι θα κάνει.
Αυτό που συνειδητοποιώ λόγω επαγγέλματος είναι άβυσσος η ανθρώπινη μαλακία.
Τρελός μαλάκας ο γονιός που κάνει όλα τα χατήρια στο παιδί επειδή βαριέται ν'ασχοληθεί πραγματικά μαζί του.Αποτέλεσμα το παιδί να τον καβαλάει(τον γονιό) και ν'αποκτά άγνοια για τα πάντα(όχι μόνο για τον κίνδυνο).
Πιστέψτε με ότι 3 χρόνια κατάλαβα ότι οι μαλάκες γονείς είναι πολλοί περισσότεροι απ'όσους μπορείτε να φανταστείτε...

Γι'αυτό έχω γράψει ότι η αστυνομία σε τέτοια θέματα δεν πρέπει να χαρίζει κάστανα.
Χωρίς δίπλωμα ή/και ξεκράνωτος το μπούλο!
Υπάρχει πλέον πληροφόρηση και δε δικαιολογείται άγνοια...


AchilleasDucati μην καβαλάς χωρίς δίπλωμα.Αν γίνει η στραβή την έβαψες,εσύ και η οικογένειά σου(και καλά θα πάθετε).

TOLISTOLAROS
12/05/2009, 17:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από AchilleasDucati
Καθημερινός τωρα οδηγάω το Modenas Dinamik.Τι κακό θα μου κανει το Yamaha ??
μήπως είναι βαρύ σαν την hayabusa???
μήπως είναι γρήγορο σαν καμιά 1000cc???
μήπως το Yamaha πιασει 300 και σκοτωθώ?? :lol:

μήπως είναι πολύ βαρύ και με ρίξει κάτω???


εδώ ανέβηκα σε Kawasaki 1000cc και δεν έπαθα τιποτα.[zx 10r]
Κοίτα καλύτερα τί κακό θα σου κάνει καμμιά κ@ριόλα που θα σε χτυπήσει από STOP.
Και δε θα σε αποζημιώσει επειδή δεν έχεις δίπλωμα.Αντίθετα θα πληρώνεις εσύ(ή μάλλον ο γονιός σου) σα μαλάκας!

JAD
13/05/2009, 12:04
Αφού το παιδί (αν όντως είναι 15, όπως είπε κ ο Μάγος πιο πάνω) μπήκε εδω για να ακούσει αυτά που θέλει, να πάρει επιβεβαίωση σ'αυτό που έχει ήδη αποφασίσει...

HERE WE GO...:

Πάρε ότι γουστάρεις αγόρι μου...μην ακούς ότι σου λένε οι τύποι εδώ μέσα...τι και αν μερικοί έχουν παιδιά στην ηλικία σου, τι και αν πολλοί έχουν φάει ώρες ατελείωτες και πολλά ζευγάρια λάστιχα σε πίστες κ δρόμους, τι και αν μερικοί είναι και αγωνιζόμενοι κιόλας....γράφ' τους, τι ξέρουν μπροστα σε 'σένα....
¨αλλωστε παρακολουθείς και MotoGP...έτσι?
Αααα κάτσε να σου προτείνω κ μηχανάκι....αφού ανέβηκες σα ΖΧ-10 κ δεν έπαθες τίποτα (στο stand ήταν η μηχανί ή πήγες 1 τετράγωνο βόλτα?) πάρε το 10άρι του '04. Γάμώ τα εργαλεία και πάνω απ' όλα εύκολο, φιλικό, δεν σε τρομάζει με τον τρόπο που περνάει τη δύναμη στον τροχό., άνετη θέση......αλλά τι στα λέω ....σίγουρα τα γνωρίζεις αυτά αφού τότε ήσουν 10(!) χρονών και ήδη παρακολουθούσες GP..
:a24:

AVATOS
13/05/2009, 12:26
…φίλε, εδώ όπως καταλαβαίνεις έχουμε θέμα…
Αν όντως είσαι 1,81 στα 15 (κλαψ) κ έχεις και μπόλικη ανάπτυξη μπροστά σου (λέμε τώρα), τότε θα είσαι σαν ένα ξυλάγγουρο πάνω σε κάτι που προσπαθεί να φανεί μηχανή πίστας. Δεν σου πάει .+-
…αφού το’χεις παίξε σε κάτι σαν 990adv ή gs1200…κ μην μασάς για τα φράγκα, ο μπαμπάς είναι δίπλα σου…

700_Thespieis
13/05/2009, 13:00
Mike καλα κανεις και το αφηνεις για νεαρους με τα ιδια μυαλα:winka:

Ο συγκεκριμενος ωστοσο δε μου φαινεται για αλη8ινος,αν με εννοειτε:D

:wave2:

viheljo-coled
13/05/2009, 17:51
+10000000000...Σε ολα τα στερια το forum...που αποδεικνυουν ποση σοφια μπορει να κουβαλαει ενας συνετος μοτοσυκλετιστης!...κ επειδη ζηλεψα!!!θα πω κ τα δικα μου!

Φιλε Αχιλλεα...οι λογοι που παραθεσες για να παρεις τη μηχανη ειναι οι δυο χειροτεροι!!!
1) Η αναγκη
2) Η μοστρα (βολτες)

τη μοτοσυκλετα πρεπει να την αγαπας...το να κανεις κατι απο πεισμα ειναι οτι χειροτερο!!!

εχεις οδηγησει παπι,εχεις οδηγησει supersport...ξερεις τι δεν εχεις???

δεν εχεις συρθει στην ασφαλτο!!!...και εισαι παιδι!!!οταν λοιπον θα μαθεις να πηγαινεις στο νοσοκομειο μονος σου...που αυτο γινεται κοντα στα 20!!!τοτε εισαι σχεδον ετοιμος....αν δεν εχεις την υπομονη να περιμενεις για να καβαλησεις μια μοτοσυκλετα...δεν θα καταλαβεις ποτε την ιδεα του μοτοσυκλετισμου...κ πιστεψε με ολοι εδω θα σε λυπομαστε...(οπως κανουμε ηδη με ολους τους τραμπουκους καγκουρες)

Ακου κ εναν που περιμενε 21 χρονια για να οδηγησει μηχανη!

ΜΕ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑΝΝΗΣ ΕΤΩΝ 22!!!...τρακαριθεις εις τριπλουν επι ασφαλτω...εως αρτι!!!:confused: :beer:

Ξεχασα κ το σημαντικοτερο πρεπει να ζησεις.....να δεις πως κανουν σεξ κ οι 20+++ αρες

giorlesvos
15/05/2009, 19:08
Κατ'αρχην να σας πω οτι ειμαι 26 χρονων γυρω στο 1,87 και στα 120 κιλα!!!!!!!!!!!
Δευτερον, αποφασισα κ εγω τωρα που μεγαλωσα λιγακι να παρω μηχανη!!!:rotflmao:
Εχω βρει δυο πολυ καλες ευκαιριες κ θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας.
Η πρωτη μου επιλογη ειναι μια HONDA CBF 500 04' κ η αλλη μια BMW F650 FUNDURO 02'.
Εσεις που ξερεται κ απο μηχανες πια απο τις δυο μου προτεινεται?
Η αν εχετε κ καποια αλλη να μου προτεινεται σε μεταχειρισμενη κ γυρω στο 3500 ευρω.
Περιμενω τις συμβουλες σας..!!!!!!!

:cool: :cool: :cool: :cool: :cool: :cool:

GAS NICK
15/05/2009, 23:30
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από giorlesvos
[B]Κατ'αρχην να σας πω οτι ειμαι 26 χρονων γυρω στο 1,87 και στα 120 κιλα!!!!!!!!!!!

ΣΥΜΒΟΥΛΗ νο 1
κατ'αρχην να αδυνατισεις:lol:

epp1640
16/05/2009, 01:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από giorlesvos
Κατ'αρχην να σας πω οτι ειμαι 26 χρονων γυρω στο 1,87 και στα 120 κιλα!!!!!!!!!!!
Δευτερον, αποφασισα κ εγω τωρα που μεγαλωσα λιγακι να παρω μηχανη!!!:rotflmao:
Εχω βρει δυο πολυ καλες ευκαιριες κ θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας.
Η πρωτη μου επιλογη ειναι μια HONDA CBF 500 04' κ η αλλη μια BMW F650 FUNDURO 02'.
Εσεις που ξερεται κ απο μηχανες πια απο τις δυο μου προτεινεται?
Η αν εχετε κ καποια αλλη να μου προτεινεται σε μεταχειρισμενη κ γυρω στο 3500 ευρω.
Περιμενω τις συμβουλες σας..!!!!!!!

:cool: :cool: :cool: :cool: :cool: :cool:

Κοίτα, σε γενικές γραμμές και τα δύο είναι αρκετά φιλικά.. όμως δεν γνωρίζω αν είναι αρκετά για πρώτη επαφή με δίτροχο..

panagis83
16/05/2009, 09:02
Εγω την κατάλαβα τη "δουλειά" απο το πρώτο μυνημα! (αν είναι πραγματικός ο Αχχιλέας και δεν ειναι ο ήρωας του Ομήρου)

Ο πατέρας του Αχχιλέα εχει κάνει ασφάλεια ζωής στο "καμάρι" του !!!!!!! οπώτε οσο ποιο γρήγορα του πάρει μηχανή τοσο ποιο γρήγορα θα πάρει λεφτά!!!!! τα παντα για τα λεφτά δεν γίνονται;;;

Χαίρομαι πραγματικα που οι δικοί μου γονείς με αγαπάνε! και κατάφερα να παρω το πρώτο μου μηχανάκι κανοντας το σκατο μου παξιμάδι στα 23!

και κατι αλλο ! Αχχιλέα που μένεις και σε ποιο σχολείο θα πηγαινεις, να κανονίσουμε κάτι απλο !!! θα είμαι μπροστά σου με το αυτοκίνητο και απλα θα πέσεις πανω μου (δε θα πονεσει, πιστεψε με) ολα ταλλα τα κανονιζω με τους γονεις σου..

Και επειδή τρελένομαι λιγακι τωρα !!! Το φορουμ για να μαθαίνεις ειναι μια παρεα ατόμων που έχουν την ίδια ¨"καύλα" και νιάζονται ο ένας τον άλλο πάνω απο όλα (τα λεω απλά και κατανοητά) και δεν είμαστε εδω σαν ρομποτακια.

και αντε πηγαινε σε μια αντιπροσωπια να σου προτείνουν το μηχανακι που σου ταιριαζει.. και επειδη παραπονιεσαι κοιτα τα μινιμοτο καταπληκτικο επίσης είναι και αυτο


163749

Allst@rf
23/05/2009, 14:25
δεν τον βλεπω να απανταει ο μικρος...
μαλλον θα ηταν κανας μλκς που δεν ειχε να κανει τπτ και μας δουλευει...
παντος φιλαρακι πιτσιρικο με την απορια, κανε τον κοπο πριν κανεις την μαλακια να παρεις μηχανακι να διαβασεις την ενοτητα "στραβα και αναποδα" γιατι σε βλεπω σε λιγο καιρο να εισαι θεμα εκει, το λιγοτερο και το χειροτερο να εισαι κηδιοχαρτο σε καμια κολονα...