PDA

View Full Version : Θαρθεις ?



the who
09/05/2009, 20:55
Θαρθεις ?Εχει φως ακομα.
Μπα,τα παιδια,δεν,αν θες πηγαινε.
Οκ παω.Γαντια,μπουφαν,κρανος στο χερι.
Γεια.
Γεια ειπε μες απ το ψυγειο.
Βαζω μπρος και φευγω.Μεσα απ το βουνο,Αγ.Μερκουριος,Μαλακασσα κι επιστροφη μαλλον απο εθνικη.Κοντα ειναι,εγω ειμαι μακρια.Ωραιες στροφουλες,οτι πρεπει για το κουλαδι που ειμαι αλλα μαλλον παω γρηγορα.
Μπα αργα παω αλλα ειπαμε ειμαι μακρια.Ειμαι ακομα εκει που την ειδα να μου χαμογελαει για πρωτη φορα και να με "καθαριζουν" τα ματια της.Ειμαι ακομα στο καραβι,μεσοπελαγα με ροτα για Χανια,τρεις με τεσσερις το πρωι,τρεις προς τεσσερις του Απριλη,να χανεται το φεγγαρι,να κοκιννιζει ο ουρανος κι εγω να κραταω αγκαλια την ευτυχια μετα απο πολλα χρονια σιωπης.
Οι στροφες εχονται και φευγουν.Κανα δυο αναβατες δεν μπαινουν στον κοπο να ανταποδωσουν το σινιαλο.Δε γαμεις ετσι κι αλλιως δεν θελω παρεα,ουτε γεια με τα φαναρια δε θελω.
Πουτανα θλιψη εισαι πολυ υπουλο πραγμα.Σαν την υγρασια που περιμενει το θυμα της στην επομενη στροφη.Τρυπωνεις στο μυαλο μου και σκαλιζεις αναμνησεις.
"Τι θα κανεις σημερα?
Τι να κανω,εγω Αθηνα εσυ Σαλονικα,μαλλον θα βγω για καμμια μπυρα και θα γυρισω για υπνο.Ειναι εφταμιση,κατα τις εντεκα θα βλεπω ονειρα.
Οκ,τα λεμε αυριο.Παρε οταν ξυπνησεις.
Οκ γεια.
Εισαι τρελος,μου ειπες οταν με ειδες στη μια τα ξημερωματα στην πορτα σου.Το καημενο το srx καταπιε τα χιλιομετρα σε πεντε ωριτσες."
Φτασαμε και στο Μανθο.Ωραια διαδρομουλα καπταιν,νασαι καλα.Ριχνω μια ματια για μηχανες.Ενα ζευγαρι μ ενα Kle πινει καφεδακι.Προσπερναω και σταματαω λιγο πιο κατω.Νιωθω οτι ειμαι στο σωστο σημειο οταν βλεπω την πινακιδα:
KOINOTHTA MAΛΑΚΑΣ-ΣΑΣ.
Κανω ενα τσιγαρο και λεω να φυγω.Που να παω?Παντα πληγωνα τους δικους μου ανθρωπους.ΠΑΝΤΑ.Λες κι ειναι παιχνιδι.Μια ζωη να πληγωνεις φιλους,γονεις,δασκαλους,γκομενες και συγγενεις.Οσο πιο κοντα μου ερχεται καποιος τοσο εγω να τον πληγωνω.Σαν να θελω να τον πεταξω απο πανω μου,μονο που γινεται τοσο αυτοματα οσο κι η αναπνοη μας.Τι σκατα κουβαλαει το κεφαλι μου ποτε δεν θα καταλαβω.Φαντασου οι αλλοι.
Καπνιζω το τσιγαρο και ρουφαω ολη την πικρα.Θελω να φωναξω αλλα κρατιεμαι.Ο πονος,η θλιψη και ο καπνος γινονται ενα και με πνιγουν.Ισως να ειναι καλυτερα ετσι.
Ρε την πουτανα τη θλιψη.Ακομα κι οθανατος περασε σημερα.Ειχα εικοσι χρονια να του μιλησω κι ειπα να το κανω σημερα.Παλιος γνωριμος,ειπε να με παει βολτα δυο τρεις φορες αλλα τουβγαζα τη γλωσσα κι εφευγα.Οχι πολυ μακρια,λιγο πιο κατω πηγαινα να με βλεπει και να γλυφεται.Τον παλευα τον πουστη,τον ξεγελαγα χρονια ολοκληρα.Μια προχειρη σκεψη να παω να τον βρω μονος μου σημερα εκανα αλλα ΔΕΝ.
Δεν τη χαρηκα τη ζωη μου.Παντα λαθος επιλογες,παντα κοντρα στο ρευμα και τι καταφερα?Τιποτα.Αδειος και στεγνος εμεινα.Μια ζωη χωρις τα ματια τους δεν αξιζει.Οχι για μενα.
Λεω να γυρισω πισω.Ανεβαζω το φερμουαρ,βαζω γαντια,αλλα αυτη η πουτανα η υγρασια μου μουσκευει τα ματια.Νιωθω να πνιγομαι παλι.Ενας κομπος στο λαιμο μεγαλωνει αστραπιαια.Δεν μπορει η υγρασια θαναι.
Κι αλλο τσιγαρο.Ο καπνος τρυπαει το στομαχι μου.Η εθνικη απο κατω με φωναζει.Ωρα να γυρισω...

nobody
09/05/2009, 21:01
ρε χρηστο,παλι εγραψες...

αυτη η μοναξια που λες,τελικα ειναι μεγαλη πουτανα.εχει παει με ολους μας ρε συ...

blueangel
09/05/2009, 21:30
Είναι ίσως κάποια βράδυα περίεργα που κάνουν πολλούς από μας να σκέφτονται όπως εσύ Χρήστο:winka: Τιποτα δεν πάει χαμένο όμως σε αυτή τη ζωή και το έχεις καταλάβει και σύ φαντάζομαι...Αυτό που μετρά είναι πάντα το ταξίδι το όποιο ταξίδι και ποτέ ο προορισμός:beer: :beer: :beer:

DimChios
10/05/2009, 00:23
:beer: :beer: :beer: :winka: :wave2:

LsKostas
10/05/2009, 00:41
παντα κοντρα στο ρευμα και τι καταφερα?Τιποτα

:nono:

filipp0s
10/05/2009, 12:09
...:wave2:

vangelis 64
11/05/2009, 06:06
Α ρε Χρήστο....τί είναι 500 χιλιόμετρα!Ένα τσιγάρο δρόμος.:beer: :beer: :beer:

jimmis5
11/05/2009, 09:03
+1000 φιλε παρολα αυτα κανε αυτο που λεει το τραγουδακι....
Η Φωτεινή Πλευρά Της Ζωής (http://www.youtube.com/watch?v=iCnvd5_Q7gQ)

boom123
11/05/2009, 09:11
πολύ όμορφο φίλε μου
Να σαι καλά.

road spirit
11/05/2009, 12:47
srx πιάσε μια :beer:

makis206
11/05/2009, 13:17
Χρηστάρα...:beer: :beer: :beer:

Sotirios
15/05/2009, 16:46
αν και δεν ειναι σωστό να οδηγούμε κάτω από ψυχολογική ένταση είναι γεγονός πως κάνωντάς το θεραπαύεις σε μεγάλο βαθμό την ψυχολογία σου, κάτι σαν ψυχοφάρμακο...

panagiotis dim
27/05/2009, 16:00
:beer: :beer: 63:beer: :beer:

XJR_Billy
27/05/2009, 16:29
Λόγια ψυχής Χρήστο.
Λόγια ψυχής...

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :wave2:

devil's animal
27/05/2009, 16:33
:beer: :beer:

giorgos_t
28/05/2009, 18:31
Γυρίζουν το κλειδί στην πόρτα, παίρνουν
τα παλιά, φυλαγμένα γράμματά τους,
διαβάζουν ήσυχα, κι έπειτα σέρνουν
για τελευταία φορά τα βήματά τους.

Ηταν η ζωή τους, λένε, τραγωδία.
Θεέ μου, το φρικτό γέλιο των ανθρώπων,
τα δάκρυα, ο ίδρως, η νοσταλγία
των ουρανών, η ερημιά των τόπων.

Στέκονται στο παράθυρο, κοιτάνε
τα δέντρα, τα παιδιά, πέρα τη φύση,
τους μαρμαράδες που σφυροκοπάνε,
τον ήλιο που για πάντα θέλει δύσει.

Oλα τελείωσαν. Το σημείωμα να το,
σύντομο, απλό, βαθύ, καθώς ταιριάζει,
αδιαφορία, συγχώρηση γεμάτο
για κείνον που θα κλαίει και θα διαβάζει.

Βλέπουν τον καθρέφτη, βλέπουν την ώρα,
ρωτούν αν είναι τρέλα τάχα ή λάθος,
«όλα τελείωσαν» ψιθυρίζουν «τώρα»,
πως θ' αναβάλουν βέβαιοι κατά βάθος..

blueangel
28/05/2009, 19:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgos_t
Γυρίζουν το κλειδί στην πόρτα, παίρνουν
τα παλιά, φυλαγμένα γράμματά τους,
διαβάζουν ήσυχα, κι έπειτα σέρνουν
για τελευταία φορά τα βήματά τους.

Ηταν η ζωή τους, λένε, τραγωδία.
Θεέ μου, το φρικτό γέλιο των ανθρώπων,
τα δάκρυα, ο ίδρως, η νοσταλγία
των ουρανών, η ερημιά των τόπων.

Στέκονται στο παράθυρο, κοιτάνε
τα δέντρα, τα παιδιά, πέρα τη φύση,
τους μαρμαράδες που σφυροκοπάνε,
τον ήλιο που για πάντα θέλει δύσει.

Oλα τελείωσαν. Το σημείωμα να το,
σύντομο, απλό, βαθύ, καθώς ταιριάζει,
αδιαφορία, συγχώρηση γεμάτο
για κείνον που θα κλαίει και θα διαβάζει.

Βλέπουν τον καθρέφτη, βλέπουν την ώρα,
ρωτούν αν είναι τρέλα τάχα ή λάθος,
«όλα τελείωσαν» ψιθυρίζουν «τώρα»,
πως θ' αναβάλουν βέβαιοι κατά βάθος..

Για να τα γράφει αυτά ένας "ιδανικός αυτόχειρας" όπως ο Καρυωτάκης σίγουρα κάτι θα ξερε παραπάνω από όλους μας:rolleyes:

naxiotis
28/05/2009, 19:42
:beer: :a012: :a013:


καταστάσεις που έχουμε περάσει όλοι λίγο-πολύ

(για μένα με gsxr 750 του ΄'89 στις στροφές Αχλαδόκαμπου -παλαιά Αργους-Τριπόλεως)

:a23: :a20:

motaba
01/06/2009, 09:24
+1 Chris κι από μένα...

Soul love....

Τα εύκολα δεν έχουν νόημα!



:beer:

:wave2:

ducatisti80
26/06/2009, 14:40
Μας άγγιξες ρε φίλε!