PDA

View Full Version : Τρομπα βενζινης σε Busa 99...Ελεος πια..



SAM46
10/05/2009, 08:06
....και επειδη ειναι η 2 τρομπα που μου χαλαει απο το εν λογο μηχανακι υπαρχει κατι σε after market να βαλω να τελειωνει η ιστορια με το θεμα τρομπα βενζινης???

Η μαμισια εχει κανα 600?αρι καινουργια οποτε αν υπαρχει κατι σε αφτερ μαρκετ σε αυτα τα λεφτα θα το προτιμησω!!

F33L
11/05/2009, 02:06
δεν εχω hayabusa αλλα μηπως φιλε μου γινεται κατι με τα ρευματα κ στην γαμ*** ? δεν μου φενεται λογικο η stock να τα φτυνει τοσο ευκολα.. για ψαξου λιγο..

manhunter
11/05/2009, 02:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από SAM46
....και επειδη ειναι η 2 τρομπα που μου χαλαει απο το εν λογο μηχανακι υπαρχει κατι σε after market να βαλω να τελειωνει η ιστορια με το θεμα τρομπα βενζινης???

Η μαμισια εχει κανα 600?αρι καινουργια οποτε αν υπαρχει κατι σε αφτερ μαρκετ σε αυτα τα λεφτα θα το προτιμησω!!


Ρώτα τον Αντώνη (nick, Reinmeister) και θα σου προτίνει κάποια σίγουρα.



:wave2:

SAM46
11/05/2009, 07:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από F33L
δεν εχω hayabusa αλλα μηπως φιλε μου γινεται κατι με τα ρευματα κ στην γαμ*** ? δεν μου φενεται λογικο η stock να τα φτυνει τοσο ευκολα.. για ψαξου λιγο..

H 1η που ειχε επανω προφανος την ειχε 8 χρονια μετα εβαλα μτχ και μου κρατησε 1 χρονο(η οποια προφανος θα ειχε τα χρονακια της)

Στο τελευταιο τσεκ που εκανε δεν ηταν και τοσο ''προθυμη'' το τσεκ ακουστικε σαν ξεψυχισμενο ισα πως δλδ εκανε το τσεκ!

Αφου ανοιξα και εκλεισα τον διακοπτη 2-3 φορες το τσεκ αλλαξε ηχο εγινε πιο εντονο και αμμεσως πηρε!!

SAM46
11/05/2009, 07:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
Ρώτα τον Αντώνη (nick, Reinmeister) και θα σου προτίνει κάποια σίγουρα.
:wave2:

Με τον αντωνη μιλησα πριν καιρο και μου ειπε καποια πραματα να δω αλλα πιστευω μετα το γεγονος που αναφερω πιο πανω,δλδ με το ξεψυχισμενο τσεκ,πιστευω οτι ειναι η τρομπα!!







Υγ Αντωνη HELP AGAIN!!!

reinmeister
11/05/2009, 09:28
γιωργο,εαν τσεκαρες ολα τα αλλα που σου ειπα και εισαι σιγουρος οτι ειναι τρομπα,μπορεις να βαλεις μια walbro aftermarket μεγαλυτερης πιεσης και παροχης και να ησυχασεις...(walbro = 255 lph max psi 125,stock= 80 lph psi 43)...

στα Busa απο 2002 και μετα χρησιμοποιω την μαμα θηκη της τρομπας και αλλαζω τα εντοσθια με walbro...επισης τροποποιω και τον εργοστασιακο ρυθμιστη πιεσης βενζινης αναλογα την εφαρμογη...εαν το μηχανακι ειναι μαμα τον αφηνω ως εχει...

το "προβλημα" με το δικο σου ειναι το οτι εχει εξωτερικη τρομπα οποτε πρεπει να αλλαξεις ολο το κυκλωμα και να χρησιμοποιησεις ρυθμιστη πιεσης με ρεγουλατορο...σε αυτη την περιπτωση τα κοστος δυστυχως ανεβαινει...

στην πρωτη περιπτωση ειναι γυρω στα 300,στην δευτερη γυρω στα 500...

εγω παντως θα σου ξαναπω,ανεξαρτητα απο το αν παιρνει ευκολα μπροστα η οχι, οτι εαν το μηχανακι δουλευει κανονικα σε ολο το ευρος των στροφων και δεν χανει αποδοση στο παρατεταμενο γκαζι τοτε δεν ειναι τρομπα αλλα κατι απο τα αλλα που σου ειπα...

Tasos1010
17/05/2009, 09:48
Φιλε μου επειδη σε καταλαβαινω πως νιωθεις και πως ειναι να εχεις χαλασμενη τρομπα βενζινας, gsxr 1000 k5 εβγαλε και εμενα τρομπα βενζινας, καλυτερα να κοιταξεις απο που βαζεις βενζινα διοτι πιστευω οτι εχεις το ιδιο προβλημα με μενα αντι για καθαρη βενζινα σου εχουν βαλει βενζινα + νερο... Και επειδη το νερο βραχυκυκλωνει την τρομπα αρχιζει και τα παιζει, Κατα δευτερον δεν ειναι αναγκη να παρεις καινουργια τρομπα μπορει να βαλεις απο κανενα 06 η οποια θα βρεις στο ebay σε αριστη κατασταση με μεγιστη τιμη 100-150 ευρω βιαιως... Ελπιζω να βοηθησα στο προβλημα σου να σε καλα...