PDA

View Full Version : Ελαστικά - τι φοράτε; Εντυπώσεις.



amyroukai
10/05/2009, 13:04
Μετά από 24000 με τα Michelin Pilot Road 2 που ήταν πολύ καλά, πολύ σταθερά και ακόμα και σε ταξίδια με πολύ νερό δε με πούλησαν με υδρολισθήσεις κλπ, είπα να βάλω κάτι πιο "στριφτερό" γιατί τα Michelin έχουν πολύ αργή κορώνα.

Χτες φόρεσα τα Pirelli Diablo Strada. Στα 300 χιλιόμετρα που έχουν γίνει ήδη, φαίνονται εξίσου σταθερά στην ευθεία και χρειάζονται λιγότερη δύναμη στο τιμόνι για να στρίψουν, πρέπει να διορθώνω σηκώνοντάς το λίγο μέσα στις στροφές. Θέλουν συνήθεια! Αυτό που παρατήρησα είναι, πέρα από το ότι σαν κράτημα στο στεγνό φαίνονται να έχουν πιο σωστή αίσθηση του τι συμβαίνει από κάτω σου, είναι ότι είναι πιο ευαίσθητα στο άνοιξε-κλείσε του γκαζιού. Με τα Michelin είτε έστριβες με γκάζι κλειστό είτε με ανοιχτό, δεν είχε διαφορά. Με αυτά, αν δεν ανοίξεις, νιώθεις το μπροστινό νευρικό. Θα μου πείτε το σωστό είναι να στρίβεις με το γκάζι ανοιχτό, αλλά σε δρόμο που δεν ξέρεις καλά ή σε στροφές με υπνωτισμένους λουόμενους, πας φυλαγμένα.
Στην πρακτική πλευρά του θέματος, μπήκαν και γωνιακές βαλβίδες για πιο εύκολο συμπλήρωμα αέρα...

THEOD
10/05/2009, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Μετά από 24000 με τα Michelin Pilot Road 2 που ήταν πολύ καλά, πολύ σταθερά και ακόμα και σε ταξίδια με πολύ νερό δε με πούλησαν με υδρολισθήσεις κλπ, είπα να βάλω κάτι πιο "στριφτερό" γιατί τα Michelin έχουν πολύ αργή κορώνα.

Χτες φόρεσα τα Pirelli Diablo Strada. Στα 300 χιλιόμετρα που έχουν γίνει ήδη, φαίνονται εξίσου σταθερά στην ευθεία και χρειάζονται λιγότερη δύναμη στο τιμόνι για να στρίψουν, πρέπει να διορθώνω σηκώνοντάς το λίγο μέσα στις στροφές. Θέλουν συνήθεια! Αυτό που παρατήρησα είναι, πέρα από το ότι σαν κράτημα στο στεγνό φαίνονται να έχουν πιο σωστή αίσθηση του τι συμβαίνει από κάτω σου, είναι ότι είναι πιο ευαίσθητα στο άνοιξε-κλείσε του γκαζιού. Με τα Michelin είτε έστριβες με γκάζι κλειστό είτε με ανοιχτό, δεν είχε διαφορά. Με αυτά, αν δεν ανοίξεις, νιώθεις το μπροστινό νευρικό. Θα μου πείτε το σωστό είναι να στρίβεις με το γκάζι ανοιχτό, αλλά σε δρόμο που δεν ξέρεις καλά ή σε στροφές με υπνωτισμένους λουόμενους, πας φυλαγμένα.
Στην πρακτική πλευρά του θέματος, μπήκαν και γωνιακές βαλβίδες για πιο εύκολο συμπλήρωμα αέρα...

Και τα Pirelli Diablo Strada και τα Michelin Pilot Road 2 ανήκουν στην ίδια κατηγορία των σπόρ-τουρινγκ ελαστικών και οι διαφορές μεταξύ τους δεν είναι μεγάλες....
Φαντάζομαι ότι οι διαφορές που νοιώθεις οφείλονται κατά πολύ περισσότερο στο γεγονός ότι μετά από 24000χλμ φόρεσες καινούργια λάστιχα (αλίμονο αν δεν είχε τρελλή διαφορά ότι καινούργιο ελαστικό και να έβαζες...) παρά από τις διαφορές μεταξύ των 2 ελαστικών.

Τις αληθινές εντυπώσεις αππο τα λάστιχά σου θα τις δείς σε μερικούς μήνες και κάμποσα χλιάδες χιλιόμετρα αργότερα...

:wave2: :wave2: :wave2:

amyroukai
10/05/2009, 20:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Φαντάζομαι ότι οι διαφορές που νοιώθεις οφείλονται κατά πολύ περισσότερο στο γεγονός ότι μετά από 24000χλμ φόρεσες καινούργια λάστιχα (αλίμονο αν δεν είχε τρελλή διαφορά ότι καινούργιο ελαστικό και να έβαζες...) παρά από τις διαφορές μεταξύ των 2 ελαστικών.
Την πρώτη φορά που βγήκα από το λαστιχάδικο με τα Road2 νόμιζα ότι ήταν ξεφούσκωτα, η μοτοσικλέτα απλά δεν ήθελε να στρίψει. Βέβαια, την είχα πάρει με καθαρά SS λάστιχα πολύ τρίγωνα που φυσικά έλιωσαν μέσα σε 5000 χιλιόμετρα ταξιδιών στην Εθνική, αλλά έστριβε "μόνο του" ακόμα και όταν τα λινά βγήκαν έξω στο πισινό γυρνώντας από Θεσσαλονίκη! Οι διαφορές από λάστιχο σε λάστιχο είναι αρκετές, το ότι είναι της ίδιας κατηγορίας δε σημαίνει απαραίτητα ίδιες επιλογές κατασκευαστή σε ότι αφορά τη γεωμετρία του πέλματος. Φυσικά για την αντοχή του κλπ, θα δείξει ο χρόνος. Πάντως το Road2 δεν είχε φαγωθεί σε βαθμό που να θέλει αλλαγή λόγω πέλματος, είχε τετραγωνίσει λίγο αλλά είχε πέρα από αρκετά χιλιόμετρα, 4 μπαλώματα και ένα κορδόνι...

pektis
12/05/2009, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Την πρώτη φορά που βγήκα από το λαστιχάδικο με τα Road2 νόμιζα ότι ήταν ξεφούσκωτα, η μοτοσικλέτα απλά δεν ήθελε να στρίψει. Βέβαια, την είχα πάρει με καθαρά SS λάστιχα πολύ τρίγωνα που φυσικά έλιωσαν μέσα σε 5000 χιλιόμετρα ταξιδιών στην Εθνική, αλλά έστριβε "μόνο του" ακόμα και όταν τα λινά βγήκαν έξω στο πισινό γυρνώντας από Θεσσαλονίκη! Οι διαφορές από λάστιχο σε λάστιχο είναι αρκετές, το ότι είναι της ίδιας κατηγορίας δε σημαίνει απαραίτητα ίδιες επιλογές κατασκευαστή σε ότι αφορά τη γεωμετρία του πέλματος. Φυσικά για την αντοχή του κλπ, θα δείξει ο χρόνος. Πάντως το Road2 δεν είχε φαγωθεί σε βαθμό που να θέλει αλλαγή λόγω πέλματος, είχε τετραγωνίσει λίγο αλλά είχε πέρα από αρκετά χιλιόμετρα, 4 μπαλώματα και ένα κορδόνι...

Καλή επιλογή,μπράβο!Έχω το diablo που είναι λίγο πιο μαλακό.Μετά τα 800-1000χλμ. θα ''στρίβει μόνο του!''

Ληστης
13/05/2009, 07:23
Εχθες τοποθετησα τα michelin power 2ct.
Ηθελα να δοκιμασω μαλακα λαστιχα καθως πολλα ταξιδια δεν κανω.
Οι πρωτες εντυπωσεις αφορουν την αλλαγη στον τροπο που πλαγιαζει,καθως τωρα ειναι πιο εβελικτη στην οδηγηση και στην στροφη θελει να πλαγιασει και αλλο.Μαλιστα στην πρωτη στροφη τρομαξα οτι θα πεσω.
Δεν περιμενα τετοια διαφορα στην οδηγικη συμπεριφορα αλλα τελικα μου αρεσει.
Περισοτερα σε λιγες μερες.

johndaf
16/05/2009, 18:57
Και εγω φοραω τα PIRELLI DIABLO STRADA για 2500 χμ μεχρι τωρα.Ειναι καλυτερο πιστευω απο τα μαμα BRIGSTONE ζεσταινονται πιο γρηγορα και πλαγιαζει πιο ευκολα η μηχανη.Πιστευω οτι ειναι πολυ καλα για το BANDIT.

WebDevGr
17/05/2009, 02:43
Εγώ έχω ακόμη τα μανίσια.... και αισίως φτάνω τα 24.000 χλμ ξέρω ότι πρέπει να τα αλλάξω μιας και οι δρόμοι στη Κρήτη είναι γυαλί.
Αλλά το σκέφτομαι πολύ σοβαρά καθώς με τις θερμοκρασίες που θα έχει σε λίγο εδώ κάτω και θα αρχίσουν να κολλάνε καλύτερα αυτά που έχω και φοβάμαι μη τα κάψω τα καινούργια.
Εσείς τη λέτε; αλλαγή τώρα ή τον Σεπτέμβριο με τις βροχές;

THEOD
17/05/2009, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από gigenis
Εγώ έχω ακόμη τα μανίσια.... και αισίως φτάνω τα 24.000 χλμ ξέρω ότι πρέπει να τα αλλάξω μιας και οι δρόμοι στη Κρήτη είναι γυαλί.
Αλλά το σκέφτομαι πολύ σοβαρά καθώς με τις θερμοκρασίες που θα έχει σε λίγο εδώ κάτω και θα αρχίσουν να κολλάνε καλύτερα αυτά που έχω και φοβάμαι μη τα κάψω τα καινούργια.
Εσείς τη λέτε; αλλαγή τώρα ή τον Σεπτέμβριο με τις βροχές;

ΤΩΡΑ...
24.000 ΧΛΜ και φαντάζομαι καμμιά 2ετία χρήσης είναι πολλά για οποιοδήποτε λάστιχο που ακόμα και αν έχει πέλμα είναι πλέον ξερό και η γόμμα του έχει χάσει πολλές από τις ιδιότητές της...

Επιπλέον αντίθετα από την αυτοκινητάδικη νοοτροπία είναι καλά όταν αλλάζουμε λάστιχα στην μοτοσυκλέτα μας αυτό να γίνεται άνοιξη - αρχές καλοκαιριού... Γιατί τότε οι καυτοί από τον ήλιο και γεμάτοι από γύρη και σκόνη δρόμοι που δεν έχουν ξεπλυθεί από τις βροχές γλυστράνε περισσότερο και τότε χρειαζόμαστε την μέγιστη δυνατή πρόσφυση... Και τότε είναι που γράφουμε και τα περισσότερα χιλιόμετρα...

Η αλλαγή των ελαστικών το φθινόπωρο έχει επικρατήσει σαν λογική από τους αυτοκινητάδες της Ευρώπης που πρέπει να έχουν φρέσκα ελαστικά με βαθύ πέλμα για να αντιμετωπίσουν τις μεγάλες βροχές του χειμώνα... Εμείς δεν έχουμε τέτοιο θέμα μιας και οι βροχές μας συγκριτικά είναι ψιχάλες και οι απαιτήσεις μας τόσο λόγω διαφορετικού μέσου (αυτοκίνητο-μηχανή), όσο και λόγω διαφορετικού κλίματος-κατάστασης οδοστρωμάτων είναι διαφορετικές ...

amyroukai
17/05/2009, 10:46
Ταπεινή μου γνώμη, δεν αλλάζεις λάστιχα ανάλογα τον καιρό, αλλά ανάλογα με το πότε "τελειώνουν". Αν τα νιώθεις καλά έστω και μετά από 24000 χιλιόμετρα, κράτησέ τα. Αν νιώθεις γλιστρήματα και γενική ανασφάλεια, αλλαγή.

Ληστης
17/05/2009, 11:16
Χμ, μετα απο 100 χλμ εκανα ενα ανοιγμα και εκανε κατι φιδια η μηχανη ακομα και με τριτη που με προβληματησε.Τελικα πολυ περδεμα το θεμα ελαστικων.

amyroukai
17/05/2009, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ληστης
Χμ, μετα απο 100 χλμ εκανα ενα ανοιγμα και εκανε κατι φιδια η μηχανη ακομα και με τριτη που με προβληματησε.Τελικα πολυ περδεμα το θεμα ελαστικων.
Το 1250 δεν έχεις εσύ; Λάστιχο "logo στιγμής" δεν υπάρχει, με τη ροπή που έχει αυτό, φιλιτιάζει τα πάντα... Αν είναι το 650 το δικό σου και δεν στο έκανε σε δρόμο "σαπούνι"... Χμ... Πρόσεχέ τα λίγο!

Ληστης
17/05/2009, 17:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Το 1250 δεν έχεις εσύ; Λάστιχο "logo στιγμής" δεν υπάρχει, με τη ροπή που έχει αυτό, φιλιτιάζει τα πάντα... Αν είναι το 650 το δικό σου και δεν στο έκανε σε δρόμο "σαπούνι"... Χμ... Πρόσεχέ τα λίγο!

Ναι το 1250 εχω.
Το θεμα δεν ειναι στην ροπη αλλα στη δυναμη ψηλα οπου ετσι δεν εχαναν την προσφυση ουτε τα μαμισια.Εβαλα michelin power 2ct για να μπορουν να κοντρολαρουν την δυναμη καλυτερα.Δηλαδη αυτα με 160 στον τροχο αλογα πως τα βγαζουν;

gavcr
18/05/2009, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από johndaf
Και εγω φοραω τα PIRELLI DIABLO STRADA για 2500 χμ μεχρι τωρα.Ειναι καλυτερο πιστευω απο τα μαμα BRIGSTONE ζεσταινονται πιο γρηγορα και πλαγιαζει πιο ευκολα η μηχανη.Πιστευω οτι ειναι πολυ καλα για το BANDIT.


Δηλαδή ξύνει μαρσιπιέ ???


Εγώ οριακά με τα μαμά απο αριστερα σε κάτι σροφούλες με καινούργια ασφαλτο το ακουμπάω κάτω!!!

λές με τα Diablo να γέρνει καλύτερα??

amyroukai
18/05/2009, 21:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από gavcr
Δηλαδή ξύνει μαρσιπιέ ???
Mε τα Michelin του γ... τη μάνα... ΑΝΕΤΟΤΑΤΑ και με τα Diablo αλλά δεν έχω πάει σε δρόμο που να σηκώνει τέτοια κλίση. Έτσι και αλλιώς, βρίσκει πριν τελειώσει το πέλμα του ελαστικού.

pektis
22/05/2009, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Mε τα Michelin του γ... τη μάνα... ΑΝΕΤΟΤΑΤΑ και με τα Diablo αλλά δεν έχω πάει σε δρόμο που να σηκώνει τέτοια κλίση. Έτσι και αλλιώς, βρίσκει πριν τελειώσει το πέλμα του ελαστικού.

Kαι με τα diablo βρίσκει!:a13:

WebDevGr
11/06/2009, 16:34
Τελικά το αποφάσισα..... θα αλλάξω λάστιχα γιατί έχουν γίνει επικίνδυνα!!!

Ρώτησα σε ένα μαγαζί για τα Strada και μου είπε 320?.... φυσικά μου άρχισε το γνωστό μπλα μπλα... τα strada είναι παλιάς τεχνολογίας, με 350? βάζεις πιο καινούργιας τεχνολογίας: Metzeler z6 ή Dunlop Qualifier κλπ.

Έχει δοκιμάσει κανείς Metzeler ή Dunlop;

Επίσης στο νετ βρήκα τα Strada γύρω στα 240 με τα μεταφορικά... πόσο λέτε να πάρουν για να μου τα περάσουν;

edit: Σε ελληνικό site τα βρήκα 275? χωρίς τα μεταφορικά.... οπότε 30-40? θα πηγαίνουν τα περαστικά σε λαστιχά.

tzrypvs
11/06/2009, 19:57
Γιατί δεν βάζεις τα bridgestone bt-016?
Για την Κρήτη που έχει πρόσφυση μηδέν είναι γάντι.Εκτός και αν θες μέγάλη χιλιομετρική απόδοση που πας για τα λάστιχα που λες.

george72
11/06/2009, 20:07
pirelli Diablo τα απλα και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος....


μετα το καλοκαιρι που πανε για αλλαγη, παλι τα ιδια θα βαλω...

WebDevGr
11/06/2009, 23:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzrypvs
Γιατί δεν βάζεις τα bridgestone bt-016?
Για την Κρήτη που έχει πρόσφυση μηδέν είναι γάντι.Εκτός και αν θες μέγάλη χιλιομετρική απόδοση που πας για τα λάστιχα που λες.

Καλό θα ήταν να μην μου λιώσουν και γρήγορα.... τα μανίσια έκαναν 24.000 χλμ κι ακόμη δεν έχουν φαγωθεί τελείως.... αλλά γλυστράνε πολύ!!!!

Τελικά μάλλον στα Strada θα πάω απ ότι φαίνεται.

peter86
12/06/2009, 16:10
Γιατί όχι bridgestone bt 021???Εγώ γι αύτα μάλλον με βλέπω.Για αρχή θα αλλάξω το προστινό καθώς το ΄πίσω έχει αρκετό ψωμί ακόμα και το λυπάμαι...
Στο Ψυχογιο το μπροστινό 145 ευρώ....Πάρα πολύ καλά νομίζω.Είσαι Κρήτη ομως αν δ κάνω λάθος...

tzrypvs
12/06/2009, 22:03
Έχω ακούσει καλά λόγια για τα bt-021 απο φορουμ στο εξωτερικό,σε καλή όμως ασφαλτό.Στην Ελλάδα δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να είναι καλά.:confused:

WebDevGr
04/07/2009, 08:49
Τελικά έβαλα τα Dunlop Sportmax Roadsmart.

Στα πρώτα 500 χλμ μου φαίνονται πολύ καλά. Κυρίως στο στρίψιμο!! Μπαίνει μόνη της η μηχανή στις στροφές. Βέβαια μετά από 25000 χλμ με τα μανίσια ότι και να έβαζα θα μου φαίνονταν τέλειο :) :) :)

Για τη τιμή δεν ξέρω αν είναι καλή..... 330 τα έβαλα. Και 320 μου έδινε τα Strada.

Για περισσότερες εντυπώσεις όταν γράψω χιλιόμετρα :) :)

amyroukai
06/07/2009, 14:38
Μετά από 2 καλοκαιρινές μπόρες, η μία στα Σπάτα μέχρι Μαρκόπουλο και η άλλη Χαλάνδρι μέχρι Αγ. Στέφανο, μπορώ να πω ότι οι αμφιβολίες μου για το κράτημα των Diablo strada στη βροχή αίρονται! Μέσα στα χωριά ήταν σταθερό (δεν έκανα γενναία χουφτώματα στο γκάζι, αλλά πρέπει να έχεις εγκεφαλική βλάβη για να κάνεις παιχνιδάκια σε τέτοιες συνθήκες) δεν με ανησύχησε καθόλου και μετά Αττική και ΕΟ ακόμα και με 150+ έσκασε σε λιμνάζοντα και δεν κατάλαβε τίποτα...

TheFace
06/07/2009, 16:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ληστης
Εχθες τοποθετησα τα michelin power 2ct.
Ηθελα να δοκιμασω μαλακα λαστιχα καθως πολλα ταξιδια δεν κανω.
Οι πρωτες εντυπωσεις αφορουν την αλλαγη στον τροπο που πλαγιαζει,καθως τωρα ειναι πιο εβελικτη στην οδηγηση και στην στροφη θελει να πλαγιασει και αλλο.Μαλιστα στην πρωτη στροφη τρομαξα οτι θα πεσω.
Δεν περιμενα τετοια διαφορα στην οδηγικη συμπεριφορα αλλα τελικα μου αρεσει.
Περισοτερα σε λιγες μερες.

Ακριβως την ιδια αισθηση ειχα φαει κι εγω οταν τα πρωτοφορεσα!
Το πιθανοτερο ειναι σε λιγες μερες να σου αρεσουν ακομα πιο πολυ:winka: