PDA

View Full Version : ΠΕΡΑΣΕ ΜΕ ΚΟΚΚΙΝΟ . . . Ο ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ



H0NDAKIAS
10/05/2009, 14:39
Πίστευα – Ευχόμουν να μην γράψω ποτέ στα Στραβά και Ανάποδα αλλά μιας που ζω και δεν έπαθα τίποτα θα γράψω.

Την Δευτέρα 04/05/09 και 06.00 το πρωί βάζω κράνος φοράω τα δερμάτινα γάντια βάζω το δερμάτινο dainese και ξεκινάω με το CB400 μου.

Καθώς πήγαινα στη δουλειά μου ένας ασυνείδητος οδηγός αυτοκινήτου βγήκε με ΚΟΚΚΙΝΟ πάνω στην παραλιακή (Ποσειδώνος) . . . Πήγαινα με περίπου 80 χλμ/ώρα και στην πλατεία της Γλυφάδας στον Αγιο Κωνσταντίνο στο ρεύμα προς Βούλα βλέπω να πετάγεται ένα Golf μπροστά μου και να μπαίνει στη μεσαία λωρίδα. Φρέναρα όσο πρόλαβα και έσκασα στο πίσω αριστερό του φτερό. Έπεσα, σύρθηκα καμιά δεκαριά μέτρα έκανα δυο τούμπες στο έδαφος και ευτυχώς άφησα τη μηχανή να σύρνεται μόνη της.

Εγώ δεν έπαθα σχεδόν τίποτα μόνο κάτι επιφανειακές γρατζουνιές, το κράνος τα γάντια και το μπουφάν έκαναν τη δουλειά τους. Ευτυχώς μου έκανε δήλωση ο μ@λ@κ@ς γιατί η μηχανή έγινε χάλια οπότε δεν συμφέρει να φτιαχτεί.


163289

H0NDAKIAS
10/05/2009, 14:40
.


163290

H0NDAKIAS
10/05/2009, 14:41
,


163291

H0NDAKIAS
10/05/2009, 14:42
Ολικη το έβγαλαν το fouraki μου . . .


163292

sergiosm
10/05/2009, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από H0NDAKIAS
Ευτυχώς μου έκανε δήλωση ο μ@λ@κ@ς γιατί η μηχανή έγινε χάλια οπότε δεν συμφέρει να φτιαχτεί.

Ευτυχώς και ευτυχώς που δεν χτύπησες.

Μην ξεχνάς εκτός από την "ολική" να αποζημιωθείς και για τον εξοπλισμό σου.

Tpap
10/05/2009, 14:52
Είσαι πολύ τυχερός φιλαράκι...τσίμπα και δυό :beer: :beer: για τις γρατζουνιές...


χάθηκε ρε γμτ να βάλεις και δυο καγκελάκια στο μοτεράκι σου..; θα είχες αποφύγει την τρύπα.

H0NDAKIAS
10/05/2009, 14:59
Εχεις δίκιο για τα κάγκελα τώρα καταλαβα πόσο σημαντικα είναι για το μοτερ και για τα πόδια.

Την αποζημίωση για το κράνος και το μπουφαν ξερει κανεις πως την βεβαιώνω? Πρέπει να τα φωτογραφησει ο πραγματογνώμων ? η πρέπει εγω να τα παω στην ασφαλιστική του ? Αν ξέρει καποιος ασ μου πει.

sergiosm
10/05/2009, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από H0NDAKIAS
Την αποζημίωση για το κράνος και το μπουφαν ξερει κανεις πως την βεβαιώνω? Πρέπει να τα φωτογραφησει ο πραγματογνώμων ? η πρέπει εγω να τα παω στην ασφαλιστική του ? Αν ξέρει καποιος ασ μου πει.

Να δηλώσεις τη ζημιά στην ασφαλιστική ώστε να τα δει ο πραγματογμώμονας.
Και βέβαια να διαπραγματευτείς το ποσό που θα σου προτείνουν.

H0NDAKIAS
10/05/2009, 15:16
Να σε ρωτήσω ξέρεις περιστατικό που να εχει πάρει λεφτα από την ασφαλιστική?

Για παράδειγμα το dainese κανει καμια 400 ευρώ τουλαχιστον και το nolan το κρανος κάνει 220, εγώ πόσα λες να πάρω?

Ηδη στη μηχανή αν μου δώσουν 1400ευρω θα πρεπει να είμαι ευχαριστημένος.

ftsmf
10/05/2009, 15:54
ΤΡΕΞΤΗΝ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΑΔΕΡΦΕ ΜΗΝ ΣΕ ΚΑΒΑΛΗΣΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΑΛΑΚΕΣ... ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΣ ΑΓΟΡΙΝΑ ΜΟΥ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΟΥ... ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ.. ΟΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΠΑΡΕΙΣ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΦΟΡΑΚΙ...

DimChios
10/05/2009, 16:30
Παλι καλα φιλε και να νιωθεις απο ολες τις αποψεις ΤΥΧΕΡΟΣ!!!!

Ακου με!

:winka:


ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ!!!!!!!!!

:beer: :beer: :beer: :beer: :wave2:

sergiosm
10/05/2009, 16:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από H0NDAKIAS
Να σε ρωτήσω ξέρεις περιστατικό που να εχει πάρει λεφτα από την ασφαλιστική?

Για παράδειγμα το dainese κανει καμια 400 ευρώ τουλαχιστον και το nolan το κρανος κάνει 220, εγώ πόσα λες να πάρω?

Ηδη στη μηχανή αν μου δώσουν 1400ευρω θα πρεπει να είμαι ευχαριστημένος.

Ναι φυσικά.

Το θέμα δεν είναι ΑΝ θα πάρεις για τον εξοπλισμό (αυτό κανονικά δεν θα πρέπει ούτε καν να στο πουν) το θέμα είναι ΠΟΣΑ θα πάρεις.
Και αυτό εξαρτάται από την ηλικία του, γιατί κανονικά θα πρέπει να σου δώσουν την αξία του την ημέρα του ατυχήματος και αυτό είναι πολύ δύσκολο να εκτιμηθεί.

banditgr
10/05/2009, 16:53
prin ligous mhnes phra 300e apozhmiwsa gia to kranos mou (uvex helix rs...390 kainourgio) vevea me trelanan stis kathysterhseis.An ginei filikh na 3ereis kalyptei mono kranos (ektos tis zhmies ths moto).Kai to kranos,mpoufan klp. ta vlepei 3exwristos pragmatognomonas..prepei na ta pas sta grafeia ths asfaleias.

cityfly
11/05/2009, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από H0NDAKIAS
Να σε ρωτήσω ξέρεις περιστατικό που να εχει πάρει λεφτα από την ασφαλιστική?

Για παράδειγμα το dainese κανει καμια 400 ευρώ τουλαχιστον και το nolan το κρανος κάνει 220, εγώ πόσα λες να πάρω?

Ηδη στη μηχανή αν μου δώσουν 1400ευρω θα πρεπει να είμαι ευχαριστημένος.


εγώ ζήτησα και πήρα 100 ευρώ για μπουφάν καλοκαιρινό γιατί απέκτησε μια γρατζουνιά (και κάτι σαν κάψιμο στον δεξί αγκώνα) το μπουφάν το χα πάρει γύρω στα 150 και το φοράω κανονικότατα σχεδόν δε φαίνεται

vthn
11/05/2009, 13:21
Φίλε περαστικά και ποτέ ξανά! Ήσουν πολύ τυχερός και μακάρι πάντα να είσαι έτσι. Ακούγεται απλό, αλλά δεν είναι καθόλου! Και στο ατύχημα και στη συμπεριφορά του άλλου. Πάρε ότι μπορείς, αλλά νομίζω πως στη θέση σου, αυτή τη στιγμή δεν θα με ενδιέφερε και πολύ..
Περαστικά και πάλι!

blueangel
11/05/2009, 13:32
Αφού δεν έπαθες τίποτα εσύ με τον παλιομαλάκα τα άλλα θα'ρθουν μόνα τους φίλε θα δείς...:winka: Πρόσεξε μόνο μην σε ρίξει η ασφαλιστική:beer: Ποτέ ξανά:beer: :beer:

alximistis
11/05/2009, 13:48
αφού δεν έπαθες το παραμικρό και σου έκανε και δήλωση οκ μια χαρά είσαι. Περαστικά :)

Road67
11/05/2009, 13:57
περαστικά φίλε :beer: και στην επόμενη κάγκελα όπωσδήποτε.

GAS NICK
11/05/2009, 18:15
Oλα καλα φιλε αφου δεν επαθες τπτ:)
τον εξοπλισμο θα πρεπει να τον πας στα γραφεια τους:smilea:

H0NDAKIAS
11/05/2009, 23:52
Παιδια ευχαριστώ πάρα πολύ για όλα !

Αύριο θα πάω στην Ασφαλιστική να τουσ δείξω το μπουφάν και το κράνος, και ελπίζω να τους πάρω οσο πιο πολλά μπορώ. Αλλά όσο σκέφτομαι τι θα μπορούσα να πάθω . . . ακόμα δεν μπορώ να το πιστέψω ότι εκει που πήγαινα στη δουλειά μου θα πεταγόταν ενας από ΚΟΚΚΙΝΟ. . . και ίσως τώρα να μην ζούσα. . . μάλλον έβαλε το χέρι του ο Αγ. Κωνσταντίνος δεν εξηγείται αλλιώς .

epp1640
12/05/2009, 02:14
περαστικά και από εμένα.. ευτυχώς που δεν έπαθες εσύ τπτ.. για τον υπάνθρωπο ασχολίαστο.. κάθε μέρα τους παλεύουμε.. καλό κουράγιο με τις ασφαλιστικές τώρα.. :wave2:

GAS NICK
12/05/2009, 18:04
ποσταρησε αν θελεις πως σε αποζημιωσαν
για τον εξοπλισμο.Θα ενδιαφερει πολλους:winka:

H0NDAKIAS
12/05/2009, 20:14
Πηγα σημερα το πρωι να τους δειξω το μπουφαν και το κράνος και μου λεει ενας τύπος οτι λεει

επρεπε να τα φωτογραφησει ο πραγματογνώμων μαζι με τη μηχανη στο συνεργειο . . . και του λέω

οτι δουλευω τα πρωινα και οτι δεν μπορουσα να ημουν εκει. Με τα πολλα επειδη του τα επρηζα μου

λεει καλα καλα θα δουμε σε καμια βδομαδα που θα βγει η πραγματογνωμωσυνη. Οτι νεοτερο θα ενημερώσω.

argy_kap
12/05/2009, 22:03
Εγώ μετά το καλοκαιρινό μου ατύχημα πήρα για 2 κράνη την αποζημίωση με παλαιότητα. Δεν τα είχα στο συνεργείο γιατί τα είχα στο σπίτι μου μαζί με το τριβάλιτσο που πήγε και αυτό υπερ πίστεως....τα έβγαλα φωτογραφία και τα είδαν και όταν ήταν έτοιμη η επιταγή παρέδωσα και τα κράνη και τις βαλίτσες.

Οι βαλίτσες αντικαταστάθηκαν με καινούργιες και για τα κράνη πήρα το 50% της αξίας τους και δικαιολογημένα θα έλεγα μια που ήταν και τα 2 για αλλαγή. Δήλωσε σαν αξία καινούργιου κάτι παραπάνω.....

XJR_Billy
13/05/2009, 08:35
Τυχερός ήσουν φίλε...:eek:

Καλά ξεμπερδέματα και με το καλό να πάρεις καινούργια..:beer: :beer:

akaposto
13/05/2009, 10:19
ρε βάρα τους στο κεφάλι.
Τι 1400 για το μηχανάκι;Θα πάρεις άλλο με 1400;

Το κράνος αμα είναι,να βγεί φωτογραφίες και τα ρέστα έχε απο κοντά τον πραγματογνώμονα.
Πρήξτα τους.(γιατί αυτοί σίγουρα θα στα πρήξουν)

Πάει ένας φίλος που είχε τρακάρει,να ζητήσει στην αποζημίωση να μπει και το κράνος,
οπότε γυρίζει και του λέει ο ασφαλιστής.
Το κράνος δεν μπαίνει.Δεν είναι υποχρεωτικό για την μηχανή!!!
-Ρε πας καλά;;;
-Αμα φόραγες αρμάνι,θα έπρεπε να στο πληρώσουμε και αυτό;
-Ρε πας καλά,το ίδιο είναι το κράνος;

Με τα πολλά,πήρε άλλα 400 για το κράνος.Αν έχεις κανένα φίλο δικηγόρο πάντα μα πάντα βοηθάει.
Δεν υπάρχει περίπτωση να μην προσπαθήσει η ασφάλεια να σε ρίξει.
Μην πάρεις λεφτά,αν δεν ρωτήσεις δικηγόρο.(γνώμη μου)

Επίσης,αν τα ανταλλακτικά είναι μετάχειρα,δεν μπαίνει παλαιότητα.
Αν το τιμολόγιο του μάστορα έχει έκπτωση,επίσης δεν μπαίνει παλαιότητα.

Καλά ξεμπερδέματα,και πάντα όρθιος.
Φυσικά η υγεία πάνω απο όλα.


Δες και τα p.m σου.

sergiosm
13/05/2009, 16:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από akaposto
-Αμα φόραγες αρμάνι,θα έπρεπε να στο πληρώσουμε και αυτό;


ΝΑΙ αν φόραγε αρμάνι έπρεπε να το πληρώσουν ΚΑΙ ΑΥΤΟ.

Εννοείται, πρέπει να πληρώσουν ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ έπαθε ζημιά από το ατύχημα, δεν πα να ναι και το ... μεταξωτό σωβρακάκι ...


:wave2:

DimChios
13/05/2009, 16:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
ΝΑΙ αν φόραγε αρμάνι έπρεπε να το πληρώσουν ΚΑΙ ΑΥΤΟ.

Εννοείται, πρέπει να πληρώσουν ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ έπαθε ζημιά από το ατύχημα, δεν πα να ναι και το ... μεταξωτό σωβρακάκι ...


:wave2:


ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ!!!

Δλδ αν ειχε ο ανθρωπος κανενα λαπτοπ αξιας 1000 ευρω συν το υλικο της δουλειας του πχ μεσα, και εσπαγε, δεν θα το πληρωναν?

:winka:

sergiosm
14/05/2009, 10:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ!!!

Δλδ αν ειχε ο ανθρωπος κανενα λαπτοπ αξιας 1000 ευρω συν το υλικο της δουλειας του πχ μεσα, και εσπαγε, δεν θα το πληρωναν?

:winka:

Σίγουρα πάντως θα προσπαθούσαν να μην τον πληρώσουν.

Γι' αυτό σε μια τέτοια περίπτωση, πρέπει να δηλωθεί η ζημιά το ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΟ δυνατό.
Αν μάλιστα καταγραφεί και από την αστυνομία ακόμα καλύτερα.
:winka:

DimChios
14/05/2009, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Σίγουρα πάντως θα προσπαθούσαν να μην τον πληρώσουν.

Γι' αυτό σε μια τέτοια περίπτωση, πρέπει να δηλωθεί η ζημιά το ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΟ δυνατό.
Αν μάλιστα καταγραφεί και από την αστυνομία ακόμα καλύτερα.
:winka:


ετσι!

:winka:

Allst@rf
14/05/2009, 13:27
γεια σας παιδια.
ευχομαι οτι καλυτερο για τον φιλο και καλα ξεμπερδεματα.
τελικα με την παλαιοτητα τι παιζει ρε παιδια?
στην δικη μου περιπτωση βγηκε η ζημια μαζι με κρανος,μπουφαν στα 6500 ευρω.
ο ασφαλιστης μου λεει οτι δεν θα τα παρω ολα γιατι μετραει και η παλαιοτητα του μοντελου.
πως μετρανε την παλαιοτητα δλδ?

DimChios
14/05/2009, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
γεια σας παιδια.
ευχομαι οτι καλυτερο για τον φιλο και καλα ξεμπερδεματα.
τελικα με την παλαιοτητα τι παιζει ρε παιδια?
στην δικη μου περιπτωση βγηκε η ζημια μαζι με κρανος,μπουφαν στα 6500 ευρω.
ο ασφαλιστης μου λεει οτι δεν θα τα παρω ολα γιατι μετραει και η παλαιοτητα του μοντελου.
πως μετρανε την παλαιοτητα δλδ?


αναλογα με τη μαλακια που τους δερνει!

:mad:

sergiosm
14/05/2009, 21:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
γεια σας παιδια.
ευχομαι οτι καλυτερο για τον φιλο και καλα ξεμπερδεματα.
τελικα με την παλαιοτητα τι παιζει ρε παιδια?
στην δικη μου περιπτωση βγηκε η ζημια μαζι με κρανος,μπουφαν στα 6500 ευρω.
ο ασφαλιστης μου λεει οτι δεν θα τα παρω ολα γιατι μετραει και η παλαιοτητα του μοντελου.
πως μετρανε την παλαιοτητα δλδ?

Και καλά ότι επειδή τα ανταλλακτικά που έβαλες ήταν καινούργια, η αξία τους ήταν μεγαλύτερη από την αξία αυτών που άλλαξες (τη στιγμή του ατυχήματος) και έτσι σου κόβει για να έρθει στα "ίσα".
Μαλακίες βασικά, γιατί αν μπορούσε ας σου έβρισκε ανταλλακτικά στην ιδια ΑΚΡΙΒΩΣ κατάσταση που ήταν αυτά που χάλασας.


Η λύση είναι απλή:
του λες ότι δεν έχεις καμία αντίρρηση να σου κόψει λεφτά λόγω παλαιότητας, θέλεις όμως (επιπλέον όσων σου δίνει):
α) 1000 ευρώ λόγω μείωσης της αγοραίας αξίας της μηχανής εξαιτίας του ατυχήματος
β) ... ευρώ λόγω μετακινήσεων με ταξί από και προς τη δουλειά σου
γ) ... ευρώ για τα μεροκάματα που έχασες
δ) 2000 ευρώ για την ηθική σου βλάβη
και ό,τι άλλο σκεφτείς.

Οπότε το συμπέρασμα είναι απλό:
ή δίνει τα 6500 τώρα ή τον πας δικαστικά και στο τέλος στα πληρώνει διπλά.

Ας διαλέξει και ας πάρει...
:wave2:

H0NDAKIAS
14/05/2009, 23:02
Το νεοτερο ειναι οτι μιλησα με το πραγματογνωμων και μου δωσε ραντεβου για αυριο για να φωτογραφησει μπουφαν κρανος και ενα ρολοι swatch που φοραγα στο αριστερο χερι το οποιο με την τουμπα μαμηθηκε τελειως , οτι μπορεσω θα τουσ παρω.

Τώρα οσο για τα ταξι τις ψυχικες οδηνες και το χαμενο μεροκαματο της δευτερας που έπεσα νομιζω θελει να κινηθεις δικαστικώς.

Ο μαστορας μου ειπε οτι τετοιου είδους δικαστηρια τα νικάει σχεδόν κατα 95% παντα ο αναβάτης απλα περνει χρόνο και ίσως παει και 2- 3 χρόνια αυτη η ιστορία.

Εγώ δεν παίζει να περιμένω τόσο γιατι δεν έχω την ευχέρια να αγοράσω αλλή μηχανή. Με οικονομικά μου ισα ίσα που συντηρούσα αυτή. Οπότε περιμένω να δω τι θα βγάλω απο την ασφαλιστική και να βάλω κατι ψιλά και να ξαναέχω μεταφορικό μέσο.

Οτι νεότερο θα ενημερώσω το ποστ.

sergiosm
15/05/2009, 10:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από H0NDAKIAS
Τώρα οσο για τα ταξι τις ψυχικες οδηνες και το χαμενο μεροκαματο της δευτερας που έπεσα νομιζω θελει να κινηθεις δικαστικώς.


Κατ' αρχάς μιλάμε για "ηθική βλάβη" (η ψυχική οδύνη προϋποθέτει θάνατο και τη ζητούν οι συγγενείς).
Κατά δεύτερον όταν δεν υπάρχει τραυματισμός κατά 99% πας δικαστικά.
Το θέμα όμως είναι να του δώσεις να καταλάβει ότι ΞΕΡΕΙΣ και ότι δεν σου κάνει χάρη.
Να καταλάβει δηλαδή ότι δεν μπορεί να σε εκμεταλλευτεί.

Καλή διαπραγμάτευση


:wave2:

H0NDAKIAS
16/05/2009, 18:29
Και για την συνέχεια του στορυ, χθες συναντήθηκα με τον πραγματογνώμων (αφού βρήκα το
τηλέφωνο του από το μάστορα) και φωτογράφησε το dainese, to nolan και το swatch ρολοι που μου έσπασε με την πτώση.

Από Δευτέρα λεει θα καταθέσει την πραγματογνωμοσύνη άρα από Τρίτη αρχίζουν οι διαπραγματεύσεις.
:wave2:

fotisdragon
16/05/2009, 19:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm

Κατά δεύτερον όταν δεν υπάρχει τραυματισμός κατά 99% πας δικαστικά.


Όταν υπάρχει τραυματισμός τι παίζει;;

sergiosm
16/05/2009, 19:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από fotisdragon
Όταν υπάρχει τραυματισμός τι παίζει;;

εκεί υπάρχει ένα σοβαρό ενδεχόμενο να προτείνει κάτι η ασφαλιστική για "κλείσει" η υπόθεση και να αποφύγει το δικαστήριο, όπου δεν μπορεί κανείς να ξέρει το "υψος" του ποσού που θα επιδικαστεί.

+Arxiereas+
22/05/2009, 18:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
ο ασφαλιστης μου λεει οτι δεν θα τα παρω ολα γιατι μετραει και η παλαιοτητα του μοντελου.
πως μετρανε την παλαιοτητα δλδ?

Η παλαιότητα είναι ανάλογη των πουτ@νοειδών δικαιολογιών που μπορεί να εφεύρει η ασφαλιστική.
Θα σε πω τι έγινε όταν μου στούκαρε κάποιος το αμάξι και το πήγαμε για ολική καταστροφή.
Ο πραγματογνώμωνας το εκτίμησε 5000. Με πήραν ένα πρωί τηλέφωνο για να με πουν ότι το αυτοκίνητό μου στη χρυσή ευκαιρία το πουλούσαν 3000Ε. Δεν πα να το χαρίζουν κι όλας λέω, εγώ ήθελα τουλάχιστον τα 5. Συμπτωματικά είχα τη χρυσή ευκαιρία δίπλα μου, αφού έψαχνα για το επόμενο. Περίμενε ρε θεια τη λέω. Τάδε σελίδα, τάδε τάδε και τάδε αγγελία είναι το αμάξι μου με τη χρονιά και τον εξοπλισμό και το πουλάνε 7. Πού τα είδες εσύ τα 3 τη λέω??
Α εντάξη θα το ξαναδούμε λέει. Την επομένη παίρνει και με λέει ότι η αντιπροσωπία το εκτιμά σαν μεταχειρισμένο στα 4000. Πάω στην αντιπροσωπία από όπου το είχα πάρει και μου πατάει ο μάγκας μια σφραγίδα και υπογραφή ότι δεν το κοστολογούν για λιγότερο από 5000.
Όταν τους τελείωσαν οι δικαιολογίες συμφωνήσαμε στα 4800 + ό,τι θέλω να κρατήσω από το αμάξι για ανταλλακτικά. Τα γνωστά "σώστρα".
Για όποιον μπλέξει, να το τραβήξει όσο μπορεί. Μόνο κέρδος μπορεί να έχει, κι αν αντέχει κανα 2 χρόνια χωρίς τα χρήματα ας πάει δικαστικά.

Allst@rf
23/05/2009, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Arximandritis
Η παλαιότητα είναι ανάλογη των πουτ@νοειδών δικαιολογιών που μπορεί να εφεύρει η ασφαλιστική.
Θα σε πω τι έγινε όταν μου στούκαρε κάποιος το αμάξι και το πήγαμε για ολική καταστροφή.
Ο πραγματογνώμωνας το εκτίμησε 5000. Με πήραν ένα πρωί τηλέφωνο για να με πουν ότι το αυτοκίνητό μου στη χρυσή ευκαιρία το πουλούσαν 3000Ε. Δεν πα να το χαρίζουν κι όλας λέω, εγώ ήθελα τουλάχιστον τα 5. Συμπτωματικά είχα τη χρυσή ευκαιρία δίπλα μου, αφού έψαχνα για το επόμενο. Περίμενε ρε θεια τη λέω. Τάδε σελίδα, τάδε τάδε και τάδε αγγελία είναι το αμάξι μου με τη χρονιά και τον εξοπλισμό και το πουλάνε 7. Πού τα είδες εσύ τα 3 τη λέω??
Α εντάξη θα το ξαναδούμε λέει. Την επομένη παίρνει και με λέει ότι η αντιπροσωπία το εκτιμά σαν μεταχειρισμένο στα 4000. Πάω στην αντιπροσωπία από όπου το είχα πάρει και μου πατάει ο μάγκας μια σφραγίδα και υπογραφή ότι δεν το κοστολογούν για λιγότερο από 5000.
Όταν τους τελείωσαν οι δικαιολογίες συμφωνήσαμε στα 4800 + ό,τι θέλω να κρατήσω από το αμάξι για ανταλλακτικά. Τα γνωστά "σώστρα".
Για όποιον μπλέξει, να το τραβήξει όσο μπορεί. Μόνο κέρδος μπορεί να έχει, κι αν αντέχει κανα 2 χρόνια χωρίς τα χρήματα ας πάει δικαστικά.

:( :mad: :evil: :eyepop:

καλο παντος δεν βλεπω απο δαυτους και γι'αυτο αρχισα να μιλαω με την δικηγορο μου...
καλα ξεμπερδεματα σε ολους μας...

posnightmist
23/05/2009, 10:25
πιστεύω ότι πάντα πρέπει να υπάρχει και δικηγόρος στις διαπραγματεύσεις!!! Αλλιώς θα σε ρίξει σίγουρα η ασφαλιστική! σε παλαιότερο ατύχημα που είχα με το παπάκι (πετάχτηκε από ΣΤΟΠ) η ζημιά ήταν 900 ευρώ και μετα βίας πήρα 600 και μετά από 4 μήνες!!! Τώρα πια μόνο με δικηγόρο!!!

Περαστικά και πάντα όρθιος!:beer:

H0NDAKIAS
24/05/2009, 11:55
Αστα να πανε εμενα προς το παρον με πανε απο αυριο σε αυριο. Ο πραγματογνώμωνας εχει βγαλει την πραγμτογνωμωσύνη απο την περασμενη Δευτέρα και οι λαλακες στην ασφαλιστική με πανε ολο αυριο και αυριο και περασε μια βδομαδα ετσι. Την Παρασκευή που ήταν τελικά να μου πούνε τι θα γίνει παω και βλέπω ότι έχουν 24ωρη απεργία .. .. λέω όχι ρε π@υστη μου. γκαντεμια.

Πάντως ο μηχανικός "φουσκωμένα" εχει βγαλει ότι η μηχανή θέλει για να φτιαχτεί 1800ευρω στο προκοστολόγιο που του ζητησανε.

Και η μ@λ@κία ειναι ότι δεν έχω νομική προστασία από την ασφαλιστική μου. Τουλάχιστον αν μου πούνε κανα ξεφτίλα ποσό να τους πάω δικαστικώς και όποτε τα πάρω τα φράγκα.

nassosxlvbros
24/05/2009, 12:08
Ξεκίνα με δικηγόρο και εξώδικα...εξηγήσου στο δηκηγόρο πως θα πληρωθεί με το πέρας της υπόθεσης,και υπομονή! μην τους χαρίσεις σεντ!!:nono:

Allst@rf
25/05/2009, 13:33
παντος να ξερετε οτι παλαιωτητα δεν παιζει.μου το ειπε η δικηγορος μου.

H0NDAKIAS
25/05/2009, 19:47
Πήγα πάλι σήμερα από εκεί, και μου λεέι ο τύπος ότι εχει βγεί η πραγματομοσύνη και ότι η μηχανή θεωρείται ασύμφορη για επισκευή. Του λέω τι σημαίνει αυτό και μου λέει ότι θα αποζημιωθείς για την αξία της. Με τα πολλά (δεν ήθελε να μου πει πόσο) μου πε ότι την έχει εκτιμήσει γύρω στα 1500 ευρώ.

Μου πε ότι θέλει άλλες 10 - 15 μέρες για να πληρωθώ και ότι θα με πάρει τηλέφωνο ενας αλλός ασφαλιστής να με ρωτήσει λεπτομέρειες για το συμβάν.

Και φτάνουμε στον επίλογο του λέω με το μπουφαν το κράνος και το ρολόι τι θα γίνει ? ? ? Και παέι να μου πει ότι αυτά ξέρεις αφου δεν ήρθε η τροχαία δεν τα αποζημιώνουμε του λέω τιιιιιιιιι ? ? ? και μάλον πρέπει να έβγαλα πολύ οργή και πολλά νεύρα που μετα δεν το ξαναείπε . . . . και μου λέει θα δούμε τι θα κάνουμε.

Αυτά τα νέα προς το παρόν . . . τουλάχιστον δεν μου είπαν κανα τρελλά χαμηλό ποσό για την μηχανή , θα δείξει. Βέβαια δεν τον ρώτησα ότι αν πάρω την αποζημίωση τι θα γινει με τη μηχανή ? την κρατάω εγώ ή τους την παραδίδω.

akaposto
25/05/2009, 19:56
[i]Αρχικά δημιουργήθηκε από H0NDAKIAS

Και φτάνουμε στον επίλογο του λέω με το μπουφαν το κράνος και το ρολόι τι θα γίνει ? ? ? Και παέι να μου πει ότι αυτά ξέρεις αφου δεν ήρθε η τροχαία δεν τα αποζημιώνουμε του λέω τιιιιιιιιι ? ? ? και μάλον πρέπει να έβγαλα πολύ οργή και πολλά νεύρα που μετα δεν το ξαναείπε . . . . και μου λέει θα δούμε τι θα κάνουμε.


όχι θα δούμε...ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ...

το ότι δεν ήρθε η τροχαία τι σχέση έχει;ΚΑΜΙΑ.

Φίλε μην τους χαρίζεσαι πουθενά.

Και αν έχεις όρεξη μπορείς να το παζαρέψεις να το κρατήσεις το μηχανάκι.

H0NDAKIAS
25/05/2009, 23:49
Αυτό θα είναι το καλύτερο να κρατήσω τη μηχανή. Απλά για καθαρά λόγους μετακίνησης θα αποφύγω να παει η υπόθεση σε δικαστήρια. Γιατι αν παει θα τραβήξει μακριά η βαλίτσα και εγώ δυστυχώς δεν έχω άλλο μεταφορικό μέσο. :bawl:

Allst@rf
26/05/2009, 14:57
μια απο τα ιδια παιζει και για μενα.η δικηγορος μου λεει να παμε οπωσδηποτε δικαστικα,εγω τις λεω θα τραβηξει κατι χρονια και λεφτα δεν παιζουν για κατι νεο,αφου εχω μεινει ανευ.
μιλησα και γω σημερα με τον ασφαλιστη του αλλου και μου λεει οτι το εκτιμησαν στα 2500 οπως ειναι, και το μηχανακι το κραταω εγω.
ρε παιδια με συγχωρειτε αλλα ετσι δεν χανω εγω?
το μηχανακι το εκτιμησαν 8000 ευρω πριν απο την πτωση(καλα ειναι) και την ζημια 5500 οποτε μου λεει τα υπολοιπα τα εκτιμαμε στα 2500.
αν το κρατησω και θελω να το δωσω για ανταλλακτικα,ποιος μου εγγυατε εμενα οτι θα μου δωσουν τα 2500(χλωμο το βλεπω),οποτε χαμενος θα ειμαι...
αν το κρατησω και το φτιαξω ,και θελω να το δωσω δεν προκειται να το παρουν οσο θα το πωλουσα αν δεν ειχε πεσει,και θα με παζαρευει ο καθε ενας με ισχυρο κινητρο την πτωση,οποτε παλι χαμενος δεν θα ειμαι?
φιλαρακι γνωμη μου ειναι,και το ιδιο θα πραξω και εγω,να μην συμφωνησεις αν δεν εισαι σιγουρος τι χρηματα θα παρεις.:wave2:

(επεται μεγαααααααααλη συνεχεια και για τους δυο μας.κουραγιο...:wave2: )

H0NDAKIAS
26/05/2009, 22:26
Πω εσενα σε σκίσανε ε? Τουλαχιστον εμενα ειναι κοντα στα λεφτα του, με 1500 ευρω παιρνεις super four του ΄92. Οπότε για σένα ειναι μονοδρομος να πας δικαστικώς.

Κοιτα ρε φίλε να εχεις μια κουκλα μηχανη καλοδιατηρημενη και με ευλάβεια τα σερβις της και καποια @ρχιδια ασφλιστές να σου δίνουν ψωροδεκαρες. Τι να good luck ! ! !

H0NDAKIAS
27/05/2009, 18:44
Αχ και πάνω που το είχα κάνει κούκλα το cb μου, καλά αυτο το μπλε ελεκτρικ ματ με περλα τα έσπαγε σαν χρώμα. Και ιδού το αποτέλεσμα . . .

H0NDAKIAS
27/05/2009, 18:45
.


164688

H0NDAKIAS
27/05/2009, 18:46
και άλλη μια την τρύπα να το εμπεδώσω . . .


164689

H0NDAKIAS
27/05/2009, 18:48
και μία όλη απο την άλλη μεριά για να κατεβάσω αλλα δυο λιτρα μπυρα με το την βλέπω . . .

μόλις 3 μηνών βάψιμο . . . στην υγειά μου λοιπόν . . . πίκρα:beer:


164690

akaposto
28/05/2009, 01:13
να σε ρωτήσω κάτι που με τρώει;που βρήκε ο κινητήρας και τρύπησε;

H0NDAKIAS
29/05/2009, 21:28
Στην ασφαλτο με περιπου 70 χλμ/ωρα. Ο μ@λακας πεταχτηκε μπροστα μου και σκαώ στο πισω προφυλακτηρα του με το φως και τα όργανα και πεφτει με δυναμη το μηχανάκι κάτω απο την αριστερη μερια. Μην με ρωτήσεις γιατι δεν έπαβε κατι το ποδι μου, δεν φορουσα μπότες.

Μάλλον απορόφησε όλη τη δύναμη το μοτέρ, οι μαρσπέδιες και το ρόλοι μου καθώς και ο αγκώνας και λίγο το γονατο μου.
ευτυχώς ήμουν μεσαία λωρίδα και όχι δεξια να εβρισκα σε κανα κράσπεδο. . . δεν θέλω να το σκέφτομαι καν.

H0NDAKIAS
29/05/2009, 21:33
Α! το παράδοξο είναι ότι είχα κτυπημα στο ντεποζιτο απο τη δεξια μερια, και σκέφτομαι μετά πως να έγινε αυτό αφού έπεσα απτά αριστερα ? ? ? αλλά μετα κατάλαβα ότι ενώ έπεσα απτα αριστερά το τιμόνι γύρισε απ'τα δεξιά με δύναμη ώστε να κάνει αυτό το σπάσιμο στο χρώμα, δηλαδή βρήκε το δεξί καλάμι στο ντεπόζιτο.


164859

xesemas
30/05/2009, 16:54
αφου εισαι καλα ,τα αλλα φτιαχνουν,αντε να ειναι και οι τελαυταια τουμπα σου ευχομαι.ειχα και γω ενα φουρακι καποτε αλλα το χαρηκα μονο ενα μηνα...μου το κλεψανε οι αλητες...

H0NDAKIAS
11/06/2009, 14:47
Ακόμα τίποτα πατριώτες. Ακόμα είμαι στο περίμενε και δεν έχει βγει ακόμα το πόσο της απόζημίωσης κλπ κλπ :a35:

Πάει ένας μήνας τώρα και ακόμα α...μήχανος ! ! !

H0NDAKIAS
12/06/2009, 20:06
Επιτέλους βγάλανε την εκτίμηση. . .

Ο μάστορας εκτίμησε (φουσκωμένα) ότι για να επισκευαστεί θέλει 1800 ευρω

Η ασφαλιστική εκτίμησε ότι δεν συμφέρει οπότε την έβγαλε ολική και μου πρότεινε ή 1500 και στο χέρι ή 1100 και η μηχανή δικιά μου.

Τώρα όσο για το κράνος - το δερμάτινο - και το ρολόι που μου έσπασε θα κουβεντιάσουμε την άλλη βδομάδα που θα πάω να πάρω και τα λεφτά.

Τώρα βέβαια με τρώει να το φτιάξω το fouraki μου :confused: τι να κάνω ρε παιδιά ? ? ? πείτε καμιά γνώμη . . . 3 χρόνια είναι αυτά . . .

1100 και το fouraki η 1500 και δεν το ξαναβλέπω. :bawl:

SVX
12/06/2009, 20:10
φτιαχτο .... (και δες το σαν αναβαθμιση...τα κουσουρια του τα ξερεις εσυ μονο ... )

και να βγειτε πιο δυνατοι απο την στραβη με ακομη περισσοτερες Βολτες....

XJR_Billy
12/06/2009, 20:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
φτιαχτο .... (και δες το σαν αναβαθμιση...τα κουσουρια του τα ξερεις εσυ μονο ... )

και να βγειτε πιο δυνατοι απο την στραβη με ακομη περισσοτερες Βολτες....

+660

Αφού τη γουστάρεις και την αγαπάς, φτιάξτη και απόλαυσέ τη!!:beer: :beer:

kordix
12/06/2009, 21:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από H0NDAKIAS
Επιτέλους βγάλανε την εκτίμηση. . .

Ο μάστορας εκτίμησε (φουσκωμένα) ότι για να επισκευαστεί θέλει 1800 ευρω

Η ασφαλιστική εκτίμησε ότι δεν συμφέρει οπότε την έβγαλε ολική και μου πρότεινε ή 1500 και στο χέρι ή 1100 και η μηχανή δικιά μου.

Τώρα όσο για το κράνος - το δερμάτινο - και το ρολόι που μου έσπασε θα κουβεντιάσουμε την άλλη βδομάδα που θα πάω να πάρω και τα λεφτά.

Τώρα βέβαια με τρώει να το φτιάξω το fouraki μου :confused: τι να κάνω ρε παιδιά ? ? ? πείτε καμιά γνώμη . . . 3 χρόνια είναι αυτά . . .

1100 και το fouraki η 1500 και δεν το ξαναβλέπω. :bawl:





Να του δώσεις ξανά ζωή...

akaposto
12/06/2009, 22:32
να πάς και να τους αλλάξεις όλα τα καντήλια.
1500 και το μηχανάκι.

Μπορείς να γράψεις λίγο τι ανταλλακτικά χρειάζεσαι;

H0NDAKIAS
13/06/2009, 20:09
Απολογισμός

Από ανταλλακτικά . . .

1) Θέλουν τα καλάμια μπροστα να μπούν σε καλίμπρα για να ισιώσουν
2) Χρειάζομαι για τα όργανα τα καβούκια και το πλαστικό που συγκρατεί όλα τα όραγανα.
Το κοντέρ - το στροφόμετρο - και τα κρύσταλα είναι οκ.
3) Χρειάζομαι το πλαινό καπάκι του κιβωτίου ταχυτήτων (εκεί που έγινε η τρύπα).
4) Θέλει ίσιωμα η βάση του μαρσπιέ του οδηγού και καινούργιο μαρσπιε. Ο συνοδηγός θέλει και αυτός μαρσπιέ.
5) Εννοείται τα λαδάκια του μιας και χύθηκαν όλα.
6) Το τιμόνι στράβωσε.

7) Τώρα από θέμα εμφάνισης. Έχουμε και λέμε έχει ραγίσει λίγο το μπροστά φτερό (το οποίο μετά από τρίψιμο και βαψιμο ίσως και να μην φαίνεται) θέλει στοκάρισμα και βαψιμο το ντεπόζιτο από τα δεξιά.
Πίσω τα πράγματα είναι χειρότερα γιατί έχει σπάσει και το πλαστικό το μπλέ αλλά και η λίγο από τη βάση του πλαστικού που είναι από τη μέσα μεριά και δεν φαίνεται.

akaposto
14/06/2009, 09:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από H0NDAKIAS
Απολογισμός

Από ανταλλακτικά . . .

1) Θέλουν τα καλάμια μπροστα να μπούν σε καλίμπρα για να ισιώσουν
2) Χρειάζομαι για τα όργανα τα καβούκια και το πλαστικό που συγκρατεί όλα τα όραγανα.
Το κοντέρ - το στροφόμετρο - και τα κρύσταλα είναι οκ.
3) Χρειάζομαι το πλαινό καπάκι του κιβωτίου ταχυτήτων (εκεί που έγινε η τρύπα).
4) Θέλει ίσιωμα η βάση του μαρσπιέ του οδηγού και καινούργιο μαρσπιε. Ο συνοδηγός θέλει και αυτός μαρσπιέ.
5) Εννοείται τα λαδάκια του μιας και χύθηκαν όλα.
6) Το τιμόνι στράβωσε.

7) Τώρα από θέμα εμφάνισης. Έχουμε και λέμε έχει ραγίσει λίγο το μπροστά φτερό (το οποίο μετά από τρίψιμο και βαψιμο ίσως και να μην φαίνεται) θέλει στοκάρισμα και βαψιμο το ντεπόζιτο από τα δεξιά.
Πίσω τα πράγματα είναι χειρότερα γιατί έχει σπάσει και το πλαστικό το μπλέ αλλά και η λίγο από τη βάση του πλαστικού που είναι από τη μέσα μεριά και δεν φαίνεται.

1)Καλημέρα.Εγώ στο μηχανάκι που θα καβαλούσα δεν θα ίσιωνα καλάμια...
Σταυρός,τιμονόπλακες;Δεν πρέπει να αλλαχθούν;
Ζάντα,δισκόπλακες,ρουλεμάν ελέχθηκαν ότι είναι οκ;
2)τυχερός στην ατυχία σου αφού θές μόνο καβούκια.Παίζουν και απο ebay αυτά,σε φυσιολογικές τιμές.
3)Δεν έχω ιδέα για τιμή.
4)Στραβωσε η βάση;Και ποιός μπορεί να το ισιώσει αυτό το πράγμα...αλλαγή.
6)Το μόνο που δέχομαι να ισιώσει.Αν και παίζουν και τα aftermarket και είσαι μια χαρά.
7)Το φτερό έχει 40-45ε καινούργιο.Γιατί να κάθεσαι να στοκάρεις;Μόνο το χρώμα σου είναι θέμα.
Ντεπόζιτο...κανά 150-200 δεν θα θέλει για να φτιαχτεί;
Και το πίσω το πλαστικό (την ουρά δεν λές; ) είναι ακριβούτσικο.

Κανάς δικηγόρος γνωστός δεν παίζει για να πιέσετε να κρατήσεις το μηχανάκι με 1500;

Ρε φίλε τι να πώ,τυχερός που δεν έχεις χτυπήσει αλλά άτυχος γιατί σε ταλαιπωρούν.
Κουράγιο και καλή συνέχεια.

H0NDAKIAS
14/06/2009, 10:56
Καλήμερα πρώτα από όλα .
Κοίτα και εγώ όταν ξέρω ότι ένα μηχανάκι εχει ισιωμένα καλάμια δύσκολα θα το εμπιστευθώ ξανά 100%. Μόνο να σκεφτείς ότι όλα οι καταπονήσεις από στροφές και φρεναρίσματα ασκούνται κυρίως στο μπροστινό μέρος , αυτό φτάνει για να είσαι επιφυλακτικός.

Απτην άλλη όμως τι να κάνω ? ? ? Καινούρια δεν θα μπω καν στο κόπο να ρωτήσω . . . φαντάζομαι κανα 1500 ευρώ.

Τώρα ο μαρσπιέ του οδηγού έχει κοπεί. Αλλά έχουν στραβώσει λίγο τα έδρανα πα΄νω στα οποία στηρίζεται τα οποία έχουν και μία οπή μεσα απτην οποία περνάει ο κοχλίας που συγκρατεί το μαρσπιέ. Αυτό πιστεύω ότι έρχεται με μια σκύλα η μια πένσα δεν έιναι κάτι τραγικό.

Η τιμονόπλακα δεν ξέρω τι είναι? ούτε ο σταυρός ξέρω τι είναι ? ? ?

Τι να κανω ρε akaposto ; ετσι έχουν τα πράγματα.

Τώρα όσο για τα λεφτα αυτοί μου έλεγαν στην αρχή για 800 με 900 και η μηχανή δικιά μου. Και μετα εγώ με τα χιλια ζορια και παζαρια καταφερα το 1100. Μακάρι να είχα μια δεύτερη μηχανή για να μετακινούμαι και να τους πήγαινα δικαστικώς αλλα . . . No money :(

sapila racing
14/06/2009, 11:54
Aν δεχτείς την ολική καταστροφή δεν παει να πει οτι η μοτο καταστρέφεται και παει στα σκουπίδια.

Σου προτείνω το εξής, το οποίο είναι νόμιμη διαδικασία και εχει γίνει.

Κάνεις μια δήλωση του ν105 όπου δηλώνεις οτι πουλάς την μοτοσυκλέτα για ανταλλακτικά στον τάδε για 100 Ευρω. Για να είσαι νόμιμος κανονικά πρέπει να τημ μεταβιβάσεις στον τάδε, είναι και τσάμπα σήμερα.

Παίρνεις τα 1500-100 = 1400 και μετα ο τάδε σου ξαναμεταβιβάζει την μοτο.
Ρωτα και τον δικηγόρο σου και κάνε αυτη την πρόταση στη ασφάλεια.


Τα καλάμια ισιώνουν χωρίς πρόβλημα στην χρήση, αλλά με δυνατό χτύπημα στραβώνουν πιο εύκολα απο οτι την πρωτη φορά.
Το τιμόνι είναι το μόνο που δεν ισιώνει ποτέ σωστά.

Αυτα απο μένα κι ελπίζω να βοήθησα. :wave2:

p@nos
14/06/2009, 11:58
εχει δικιο σε αυτο που λεει ο σαπιλας...


ξερω καποιον με καινουριο SS που επειτα απο ολικη μεταβιβασε το μηχανακι στη γιαγια(!) του

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

H0NDAKIAS
15/06/2009, 23:17
Αυτό με τη μεταβίβαση πρώτη φορά το ακούω. Πάντως ένα εύλογο ερώτημα είναι γιατί η ασφαλιστική να δεχτεί να πληρώσει 1400ευρώ και να χάσει και το μηχανάκι ? ? ?

Δηλαδή δεν μπορεί να μου πει ότι το πουλάω πολύ λιγο το μηχανάκι ? Μόνο 100 ευρώ

Πάντως ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις με έχετε βοηθήσει παρα πολύ γενικά. Να στε καλα !

Allst@rf
16/06/2009, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από H0NDAKIAS
Αυτό με τη μεταβίβαση πρώτη φορά το ακούω. Πάντως ένα εύλογο ερώτημα είναι γιατί η ασφαλιστική να δεχτεί να πληρώσει 1400ευρώ και να χάσει και το μηχανάκι ? ? ?

Δηλαδή δεν μπορεί να μου πει ότι το πουλάω πολύ λιγο το μηχανάκι ? Μόνο 100 ευρώ

Πάντως ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις με έχετε βοηθήσει παρα πολύ γενικά. Να στε καλα !


καλησπερα.προσφατα αποζημιωθηκα απο το τροχαιο ππου ειχα.
να ξερεις ενα πραγμα.επειδη πριν συμφωνησω με την ασφαλιστικη για την αποζημιωση,ειχα μιλησει με την δικηγορο μου,μου ειχε πει(η δικηγορος μου) οτι απο την στιγμη που σου εχουν πει οτι θα αποζημιωθεις ,εσυ κανεις οτι θελεις με το μηχανακι σου.το κρατας,το πουλας,το επιδιωρθωνεις,το δινεις για ανταλακτικα,οτι θες κανεις...
εχεις π.μ

akaposto
27/06/2009, 18:33
κανένα update απο την ασφαλιστική;

H0NDAKIAS
07/10/2009, 16:18
Εστω και καθυστερημενα θα ήθελα να αναφέρω τα νέα από την ασφαλιστική. Πρώτα απόλα απολογούμαι για την καθυστέρηση.

Λοιπόν, με τα πολλα ζορια η ασφαλιστική με εκρινε ότι το super four μου αξιζε 1500 ευρω. Για την ακρίβεια μου ανέφεραν ότι θα μου έδιναν 1100 στο χερι και τα σώστρα δηλαδή ότι απεμεινε από τη μηχανή.

Αυτό έγινε περίπου 10 ιουλίου. Μετά από 2 ημερες παω απο εκεί για να παραλάβω τα 1100 ευρώ. Με περίμενε όμως μία έκπληξη. Μου λεει η ασφαλίστρια εκεί ότι τη μηχανή μου την ανεβάσανε στο internet και ότι κτυπήθηκε από έναν τύπο απο Θεσσαλονίκη στη τιμή των 410 ευρώ και ότι για να πάρω τα λεφτά μου απο την ασφαλιστική θα έπρεπε να του κάνω την μεταβίβαση.

Ερχομαι σε επικοινωνία μαζί του, μου βαζει τα 410 στο λογαριασμό μου, και τη επόμενη έρχεται η ιντερσαλονικα και παίρνει τη μηχανή (βγάζω τις τελευταιαες φωτογραφίες μαζί της).

Να μην σας πολυλογώ έκανε 2μιση με 3 εβδομαδες να παει Θεσσαλονίκη τρελλη καθυστέρηση (με τα πόδια πιο γρήγορα θα την πηγαινα).

Συμπέρασμα και τελειώνω με happy end .
Πήρα 1100 απο την ασφαλιστική, 410 απο την πώληση της μηχανής, 500 για το μπουφάν και 250 για το κράνος.

και επίσης πήρα ένα Fazer1000 του 2006 ! ! !
:rotflmao: :lol: :rotflmao:

sapila racing
07/10/2009, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από H0NDAKIAS


και επίσης πήρα ένα Fazer1000 του 2006 ! ! !
:rotflmao: :lol: :rotflmao:

Ωραίος! :beer:

ftsmf
07/10/2009, 16:21
αντε ρε αγορινα... επιτελους... μια χαρα ολα δηλαδη κωλοφαρδε και βγηκες και fazerατος... προσοχη(περισσοτερη) απο δω και περα λοιπον και καλοριζικη και καλοταξιδι...

αλλαξε και το HONDAKIAS σε FAZERAKIAS εεεεε.....

DimChios
07/10/2009, 16:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από H0NDAKIAS
Εστω και καθυστερημενα θα ήθελα να αναφέρω τα νέα από την ασφαλιστική. Πρώτα απόλα απολογούμαι για την καθυστέρηση.

Λοιπόν, με τα πολλα ζορια η ασφαλιστική με εκρινε ότι το super four μου αξιζε 1500 ευρω. Για την ακρίβεια μου ανέφεραν ότι θα μου έδιναν 1100 στο χερι και τα σώστρα δηλαδή ότι απεμεινε από τη μηχανή.

Αυτό έγινε περίπου 10 ιουλίου. Μετά από 2 ημερες παω απο εκεί για να παραλάβω τα 1100 ευρώ. Με περίμενε όμως μία έκπληξη. Μου λεει η ασφαλίστρια εκεί ότι τη μηχανή μου την ανεβάσανε στο internet και ότι κτυπήθηκε από έναν τύπο απο Θεσσαλονίκη στη τιμή των 410 ευρώ και ότι για να πάρω τα λεφτά μου απο την ασφαλιστική θα έπρεπε να του κάνω την μεταβίβαση.

Ερχομαι σε επικοινωνία μαζί του, μου βαζει τα 410 στο λογαριασμό μου, και τη επόμενη έρχεται η ιντερσαλονικα και παίρνει τη μηχανή (βγάζω τις τελευταιαες φωτογραφίες μαζί της).

Να μην σας πολυλογώ έκανε 2μιση με 3 εβδομαδες να παει Θεσσαλονίκη τρελλη καθυστέρηση (με τα πόδια πιο γρήγορα θα την πηγαινα).

Συμπέρασμα και τελειώνω με happy end .
Πήρα 1100 απο την ασφαλιστική, 410 απο την πώληση της μηχανής, 500 για το μπουφάν και 250 για το κράνος.

και επίσης πήρα ένα Fazer1000 του 2006 ! ! !
:rotflmao: :lol: :rotflmao:


Τελος καλο ολα καλα λοιπον φιλε μου!
Καλοριζικο το καινουριο και παντα ορθιος!
Αξιζε την αναμονη σου τελικα!
2260 δεν ειναι κι ασχημα! :winka:


:beer: :beer: :beer: :wave2:

H0NDAKIAS
07/10/2009, 16:31
αλλαξε και το HONDAKIAS σε FAZERAKIAS εεεεε..... [/B][/QUOTE]

Μάλλον πρέπει να το αλλάξω :lol: :lol: :lol: ε ? ? ? μπα . . . μ΄αρέσει το fazer αλλα αυτό δεν αλλάζει το σεβασμό μου προς την honda.

ftsmf
07/10/2009, 16:52
αλλαξες το μηνυματακι απο κατω ομως ε???!!! let it be then... :beer: :beer:

H0NDAKIAS
08/10/2009, 03:22
Ναι, κανω τις αλλαγές σιγά σιγά . . . :D

H0NDAKIAS
16/10/2009, 19:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ!!!

Δλδ αν ειχε ο ανθρωπος κανενα λαπτοπ αξιας 1000 ευρω συν το υλικο της δουλειας του πχ μεσα, και εσπαγε, δεν θα το πληρωναν?

:winka:

Να συμπληρώσω κάτι που έμαθα απο το τόσο τρέξιμο ότι οι ασφαλιστικές καλύπτουν μόνο το όχημα τον επιβάτη και τον εξοπλισμό του.

Ρώτησα τον ασφαλιστή μου για ένα ρολοι που φόραγα και με ενημέρωσε

Η μόνη περίπτωση είναι να έχεις κάνει ειδική ασφάλεια π.χ. εαν μεταφέρεις πολύτιμα αντικείμενα επαγγελματικά κλπ κλπ . . . ετσι για την ιστορία το ανέφερα

ftsmf
16/10/2009, 19:58
καλα κανεις και το αναφερεις fazerakia γιατι οταν πεφτεις δεν χτυπας μονο εσυ.. ολο και καποιο κινητο καποια πραγματα απο το τασντακι σου η οτι αλλο μπορουν να σπασουν... οποτε ας εχουμε το νου μας... ε???