PDA

View Full Version : Οταν δεν σε πιάνει ο ύπνος.



pepes1gr
10/05/2009, 19:53
Κυριακή πρωί και ξύπνησα από τις 5. Ύπνος δεν με κόλλαγε .Φτιάχνω τον πρώτο ελληνικό καφέ και τον συνοδεύω με την πρωινή κακή συνήθεια.Τσιγαράκι και σκεφτόμουν.Είπα να κάνω κανένα χιλιόμετρο έτσι για ξέπιασμα και επιστροφή στο σπίτι νωρίς λόγω παιδιών.Ξυπνάω και το έτερο ήμισυ (ξύπνησε εύκολα μπορώ να πω) και ετοιμάζω το μοτόρι.Ο καιρός καλός αλλά είπε το μεσημέρι μπορεί να βρέξει στην πίνδο.


163310

pepes1gr
10/05/2009, 19:57
Ξεκινώντας από Αρτα σε μισή ώρα είμαι στα Γιάννενα και από εκεί στην εγνατία με κατεύθυνση για καλαμπάκα.Ο δρόμος σχετικά άδειος και ταχύτητα οχι πάνω από 130.Στην γέφυρα του Ανήλιου σταματάω για φωτογραφία (κακώς) και σε λίγο σταματάει φορτηγάκι της εταιρίας και με διώχνει με ευγενικό τρόπο μπορώ να πω.Πρόλαβα μόνο μιά foto και αυτή με το ζόρι.


163311

pepes1gr
10/05/2009, 20:01
Συνεχίζοντας τα καινούργια κομμάτια της Εγνατίας ευχαριστιέσαι γαλαρίες και άνετο οδήγημα.Ας μην ξεχνάμε ότι αυτά τα πράγματα για την Ηπειρο ήταν σχεδόν άγνωστα.Ολη η Ελλάδα έχει δρόμους και η Ηπειρος δρόμους από το 1950.Συνεχίζοντας βγαίνεις στο παλιό δρόμο Ιωαννίνων-Καλαμπάκας και μετά από πανέμορφη διαδρομή κατηφορίζεις για τον Θεσσαλικό κάμπο.


163312

pepes1gr
10/05/2009, 20:04
Σε μια στροφή είχα και μία αναπάντεχη συνάντηση με μιά αρκούδα.Καλά διαβάσατε καφέ αρκούδα δίπλα στον δρόμο αλλά με την εμφάνιση της μηχανής έφυγε αργά.Αλήθεια τόσο τρομακτικό είναι το vstrοm?Συνεχίζοντας φτάνουμε στα πασίγνωστα μετέωρα και κάνουμε την πρώτη μας επίσκεψη στο πρώτο μοναστήρι.Η θέα τρομερή.


163316

pepes1gr
10/05/2009, 20:07
Σαν γνήσιος Ελληνας ένιωσα την ανάγκη να απολαύσω την φύση με ένα φραπεδάκι.Φυσικά υπήρχαν όλα τα απαραίτητα.Και μην ξεχνάμε σκουπίδια πάντα μέσα στον κάδο και όχι έξω.
Καλά αυτό το vstrom κάνει τα πάντα.Μιλάμε για τα πάντα.Μέχρι και καφέ κάνει.


163317

pepes1gr
10/05/2009, 20:09
Φυσικά μαζί με εμάς ξεκουράζεται και το μοτόρι.


163319

pepes1gr
10/05/2009, 20:12
Η θέα γνωστή και πάντα σε κάνει να εστιάσεις και πάλι με τον φακό της μηχανής σου.


163321

pepes1gr
10/05/2009, 20:17
Καλά ξεκουραστήκαμε στα ψηλά έτσι είπαμε να κατέβουμε και στην πόλη.Η κλασική Καλαμπάκα.Γραφική ζει κάτω από την σκιά των μετεώρων.Βόλτα και πάλι καφεδάκι και χάζεμα στους περαστικούς με τα πόδια ή άλλες μηχανές.
Αθάνατη Ελλάδα σκέφτηκα.
Πανέμορφος ο μικρός καταρράκτης στο κέντρο της πόλης.


163324

pepes1gr
10/05/2009, 20:25
Πέρασε η ώρα και ας μην ξεχνιόμαστε θα πρέπει να γυρίσουμε νωρίς σπίτι.Εχει για τα καλά μεσημεριάσει και ψάχνουμε κάτι για φαγητό αλλά κοιτάζοντας προς την πίνδο βλέπω τα πρώτα σύννεφα.Αρα ώρα να την κάνουμε.Η πρώτη σκέψη είναι στάση για φαγητό στο μέτσοβο και έτσι ξεκινάμε.Πάλι από τον ίδιο δρόμο επιστροφή και χαιρετούμε τις πάρα πολλές μηχανής που βρίσκω στον δρόμο.Και σε μιά στροφή βλέπω το απρόσμενο.Από παρέα τσοπεράδων Αυστριακών ο ένας είπε να δοκιμάσει την ελληνική άσφαλτο ....αλλά μάλλον από πολύ κοντά.Βρέθηκε ξαπλωμένος στην μέση του δρόμου και ευτυχώς δεν έπαθε τίποτε ούτε αυτός ούτε η μηχανή του.Σταματήσαμε για βοήθεια αλλά όλα καλά.
Φτάνοντας στο μέτσοβο πέφτει η ιδέα να αποφύγουμε τον πολύ κόσμο και τα λεωφορεία και να πάμε στο διπλανό χωριό-Ανήλιο- και να χαζεύουμε (τρόπος του λέγειν)την κίνηση από μακριά.


163326

pepes1gr
10/05/2009, 20:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από pepes1gr
Πέρασε η ώρα και ας μην ξεχνιόμαστε θα πρέπει να γυρίσουμε νωρίς σπίτι.Εχει για τα καλά μεσημεριάσει και ψάχνουμε κάτι για φαγητό αλλά κοιτάζοντας προς την πίνδο βλέπω τα πρώτα σύννεφα.Αρα ώρα να την κάνουμε.Η πρώτη σκέψη είναι στάση για φαγητό στο μέτσοβο και έτσι ξεκινάμε.Πάλι από τον ίδιο δρόμο επιστροφή και χαιρετούμε τις πάρα πολλές μηχανής που βρίσκω στον δρόμο.Και σε μιά στροφή βλέπω το απρόσμενο.Από παρέα τσοπεράδων Αυστριακών ο ένας είπε να δοκιμάσει την ελληνική άσφαλτο ....αλλά μάλλον από πολύ κοντά.Βρέθηκε ξαπλωμένος στην μέση του δρόμου και ευτυχώς δεν έπαθε τίποτε ούτε αυτός ούτε η μηχανή του.Σταματήσαμε για βοήθεια αλλά όλα καλά.
Φτάνοντας στο μέτσοβο πέφτει η ιδέα να αποφύγουμε τον πολύ κόσμο και τα λεωφορεία και να πάμε στο διπλανό χωριό-Ανήλιο- και να χαζεύουμε (τρόπος του λέγειν)την κίνηση από μακριά. Ταβερνάκια απλό -πεντανόστιμο-εξυπηρετικό και οικονομικότατο.

pepes1gr
10/05/2009, 20:29
Μετά από καλό φαγοπότι ξεκινάμε με βαριά καρδιά και κοιλιά την κάθοδο για τα Γιάννενα.
Και φυσικά τι νομίζετε ότι δεν θα την γλιτώναμε την βροχούλα.Στο γνωστό μπιζάνι το vstrom έγινε βάρκα.Πολύ νερό μα πάρα πολύ νερό.


163328

pepes1gr
10/05/2009, 20:32
Τελικά φτάσαμε σπίτι μας αφήνοντας πίσω τα ψηλά βουνά και τον κρύο καιρό και πέσαμε στην κίνηση και στην ζέστη.Σύνολο χιλιομέτρων 365.Καλά ήταν.
Τελικά μήπως το άλλο Σ/Β θα πρέπει να σηκωθώ ποιο νωρίς?
Θα δούμε.
Υπομονή μερικές μέρες και τα ξαναλέμε.

makis206
11/05/2009, 07:26
Όμορφα πράγματα !

:beer: :beer: :beer: :beer:

pepes1gr
11/05/2009, 09:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Όμορφα πράγματα !

:beer: :beer: :beer: :beer:
Και να σκεφτείς φίλε makis206 ότι ακόμη δεν έφτιαξε ο καιρός καλά.

blueangel
11/05/2009, 09:09
Μπράβο ρε φίλε πολύ όμορφη βόλτα πραγματικά:winka: Πάντα τέτοια:beer: :beer: :beer:Και πού σαι και η βροχή μέσα στο πρόγραμμα είναι,άλλωστε και το φαγητό χωρίς το αλατοπίπερο είναι πάντα άνοστο:beer:

jimmis5
11/05/2009, 11:29
Ωραιες φωτο φιλε μου οσο για το μιξερακι δεν παιζεσαι με τιποτα:eyepop:
Παντα τετοια και παντα ορθιος:beer: :beer: :beer:

pepes1gr
11/05/2009, 11:57
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
[B]Ωραιες φωτο φιλε μου οσο για το μιξερακι δεν παιζεσαι με τιποτα:eyepop:

Είπαμε ο Ελληνας είναι ο μάστορας της πατέντας.Για να πω την αλήθεια δεν είναι δημιούργημα δικό μου αλλά ενός φίλου με μεταλλικές κατασκευές που μου έφτιαξε και την βάση από το gps.

jimmis5
11/05/2009, 12:34
ειμαι λατρεις τις greek patenta ισως λογο τιμων που σε μοτο ειδη εχουν ξεφυγει :eyepop:
η δικη μου πατεντα με την camera:winka:


163416

alexxxcbr
11/05/2009, 12:51
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

FZMAN
11/05/2009, 15:33
Μπράβο φίλε πολύ ωραία η βόλτα σου, πάντα τέτοια σου εύχομαι.:a013:

MitsosNaked
11/05/2009, 15:49
Πολύ ωραία η βόλτα φίλε, πάντα τέτοια!!:beer: :beer:

ΥΓ
Η φραπεδιέρα στο vstrom είναι αποθέωση!!

npat
11/05/2009, 16:33
Πάντα τέτοια (ΤΜ)

:beer: :beer:

(Υ.Γ. Μεταφορές-μετακομίσεις ο npat)

gcrook
11/05/2009, 16:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
ειμαι λατρεις τις greek patenta ισως λογο τιμων που σε μοτο ειδη εχουν ξεφυγει :eyepop:
η δικη μου πατεντα με την camera:winka:

Καλη φαση.Σταθερη, προφανως γλυτωνεις κραδασμους και αμα βλεπει μεσα απο την ζελατινα κοβει και 1-1.5 στοπ,κανει και την εικονα λιγο πιο σοφτ σαν Tiffen black diffusion (μπορει και το mist να τσεκαρω κατι καταλογους).:hypnotize :lol: :lol:

ciric7
13/05/2009, 16:00
Ωραιες εικονες κ παντα τετοια.!!! Καλα η φραπεδιερα απολαυση...!!




Υ.Γ. : Μηπως ειχες σταματησει βγαινοντας απο εγναντια να "ντυθεις" βροχινα???

Corvo
13/05/2009, 16:09
μπραβο παντα τετοια και καλυτερα!

pepes1gr
13/05/2009, 19:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από ciric7
Ωραιες εικονες κ παντα τετοια.!!! Καλα η φραπεδιερα απολαυση...!!




Υ.Γ. : Μηπως ειχες σταματησει βγαινοντας απο εγναντια να "ντυθεις" βροχινα???

Φίλε ciric7 αν και είχα μαζί μου ολόσωμη αδιάβροχη φόρμα βαρέθηκα να σταματήσω και την έβγαλα με τις κορντούρες που για να πω την αλήθεια δεν έβαλαν σταγόνα αν και η βροχή ήταν πλημμύρα!!!

ciric7
13/05/2009, 20:42
Αυτα ειναι..Κ γω κυριακη γυριζα απο καστορια και πετυχα ενα ζευγαρι να ντυνεται βροχινα γ αυτο ρωτησα.Εγω παλι τζινακι απο κατω και τωρα κλαιω με πυρετο!!!

pepes1gr
14/05/2009, 06:36
Ευτυχώς πάντως που αυτές οι μπόρες είναι μικρές σε χρόνο και έτσι την περνάμε ...αναίμακτα.:)
Τζινάκι όμως :nono:

ciric7
14/05/2009, 14:43
Ξερω οτι δν ειναι σωστο αλλα ειμαι νεος στο σπορ κ μ εχει φυγει μεγαλο μερος χρηματων σε εξοπλισμο κ λογω καλοκαιριου πιστευα οτι το παντελονι μπορει να περιμενει αλλα τελικα ειναι το επομενο που θ αγορασω....

Εχω μια απορια (αδιακριτη :smokin: ) Τα παιδια που τα αφησες 5 το πρωι?? :beer:

pepes1gr
14/05/2009, 17:52
Δεν το είπα αλλά ο μικρός είναι ....13 και ο μεγάλος....17.
Αρα θέλουν να την κοπανάω.Το μόνο κακό είναι ότι μου παίρνουν το παπάκι και κόβουν βόλτες.
Υ.Σ Δεν είμαι γέρος μόνο 44 χρονών είμαι ........με πάντρεψαν μικρό:bigcry: :bigcry: :bigcry:

ciric7
14/05/2009, 21:46
Ε οχι και γερος μη τρελαθουμε...! Εχεις ακριβως τα 2πλα χρονια απο μενα 22 και ακλειστα!! (δε το λεω για κακο...)

Μακαρι παντως στη δικη σου ηλικια και με τις δικες σου υποχρεωσεις (παιδια γυναικα κλπ) να εχω και εγω τοση ορεξη για βολτες με τη μηχανη,πραγματικα μπραβο!

pepes1gr
15/05/2009, 06:22
Ευχαριστώ φίλε ciric7 για τα καλά σου λόγια.

blueangel
15/05/2009, 10:15
Οι έφηβοι σε αυτή την ηλικία γουστάρουν περισσότερο να λείπουν οι γονείς από το σπίτι για ευνόητους λόγους:winka: Οπότε φιλαράκο κάνε όσο πιο συχνά τις βόλτες σου χωρίς τύψεις που τους άφησες:winka: Και όσο για την ηλικία (μας,στο περίπου) ούτε να το ξαναπείς:D Η πραγματική ζωή αρχίζει τώρα:smilea: :beer: :wave2:

pepes1gr
15/05/2009, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από blueangel
Οι έφηβοι σε αυτή την ηλικία γουστάρουν περισσότερο να λείπουν οι γονείς από το σπίτι για ευνόητους λόγους:winka: Οπότε φιλαράκο κάνε όσο πιο συχνά τις βόλτες σου χωρίς τύψεις που τους άφησες:winka: Και όσο για την ηλικία (μας,στο περίπου) ούτε να το ξαναπείς:D Η πραγματική ζωή αρχίζει τώρα:smilea: :beer: :wave2:

Πάρα πολύ σωστός!!!!!!

LogOutGoRide
15/05/2009, 12:38
Εγώ πάλι γιατί νομίζω οτι η μοτοσυκλετιστική μου ζωή τελείωσε (πριν καλά καλά αρχίσει) στα 34 με ένα πιτσιρίκο 4 χρονών.

Άργησα πολύ:sad:

sf1n4k1
15/05/2009, 13:03
Όπως το βλέπει ο καθένας..είμαστε όσο νιώθουμε..

Η μοτοσυκλετιστική ζωή δε τελιώνει με την άφιξη ενός πιτσιρίκου..απλά διαιωνίζεται καθώς μυείται σ αυτήν απο εμάς..

Δεν έχω ακόμα πιτσιρίκι αλλά και κόρη να κάνω θα ήθελα να έχει απο μικρός-μικρή οδηγική παιδεία και επαφή με την ελευθερία της μοτοσυκλέτας.

θανος honda xx
15/05/2009, 21:02
Μεγα λαθος φιλε.λολοι απο αυτο το σταδιο περναμε αλλα,απλος θα βαλεις για λιγο καιρο αλλες προτεροιοτητες.Γι"αυτο ελα στην παρεα μας που ειναι(οικογενειαρχης)εκει θα ακουσεις οτι προβληματα εχεις &αποριες.ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΠΑΤΕΡΑ......!!!!!!:a9:

alex-kal
15/05/2009, 21:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από honda kos
Εγώ πάλι γιατί νομίζω οτι η μοτοσυκλετιστική μου ζωή τελείωσε (πριν καλά καλά αρχίσει) στα 34 με ένα πιτσιρίκο 4 χρονών.

Άργησα πολύ:sad:

Οχι, απλά κάνεις μια παύση για λίγα χρόνια και μετά πάλι στους δρόμους θα είσαι.
Ετσι έγινε με μένα τουλάχιστον.
Είμαι 40 χρονών και με 2 παιδιά 9 και 8 χρονών , μετά από μια παύση 6 χρονών.... αρχίζω και πάλι.
Αλλαξα 4 αυτοκίνητα και πάλι μηχανή πήρα.
Αν το έχεις μέσα σου... δεν φεύγει.

LogOutGoRide
15/05/2009, 21:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex-kal
Οχι, απλά κάνεις μια παύση για λίγα χρόνια και μετά πάλι στους δρόμους θα είσαι.
Ετσι έγινε με μένα τουλάχιστον.
Είμαι 40 χρονών και με 2 παιδιά 9 και 8 χρονών , μετά από μια παύση 6 χρονών.... αρχίζω και πάλι.
Αλλαξα 4 αυτοκίνητα και πάλι μηχανή πήρα.
Αν το έχεις μέσα σου... δεν φεύγει.


ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΥΣΗ.ΘΑ ΤΟ ΠΑΛΕΥΩ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ

πέρσι τέτοιο καιρό πήγα mugello με το harnetακι :wave2:

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

LogOutGoRide
15/05/2009, 22:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από θανος honda xx
Μεγα λαθος φιλε.λολοι απο αυτο το σταδιο περναμε αλλα,απλος θα βαλεις για λιγο καιρο αλλες προτεροιοτητες.Γι"αυτο ελα στην παρεα μας που ειναι(οικογενειαρχης)εκει θα ακουσεις οτι προβληματα εχεις &αποριες.ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΠΑΤΕΡΑ......!!!!!!:a9:


Δεν μπορώ να πω όμως οτι δεν νιώθω τύψεις για τον πιτσιρίκο που δεν είμαι μαζί του και γυρνάω τα βουνά σχεδόν κάθε σ/κ :rolleyes:

Μην μιζεριάζουμε άλλο, όλα γίνονται και τα προλαβαίνουμε. :wave2:

LogOutGoRide
15/05/2009, 22:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από sf1n4k1
Όπως το βλέπει ο καθένας..είμαστε όσο νιώθουμε..

Η μοτοσυκλετιστική ζωή δε τελιώνει με την άφιξη ενός πιτσιρίκου..απλά διαιωνίζεται καθώς μυείται σ αυτήν απο εμάς..

Δεν έχω ακόμα πιτσιρίκι αλλά και κόρη να κάνω θα ήθελα να έχει απο μικρός-μικρή οδηγική παιδεία και επαφή με την ελευθερία της μοτοσυκλέτας.




+ όσα θέλεις

pepes1gr
16/05/2009, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex-kal
Οχι, απλά κάνεις μια παύση για λίγα χρόνια και μετά πάλι στους δρόμους θα είσαι.
Ετσι έγινε με μένα τουλάχιστον.
Είμαι 40 χρονών και με 2 παιδιά 9 και 8 χρονών , μετά από μια παύση 6 χρονών.... αρχίζω και πάλι.
Αλλαξα 4 αυτοκίνητα και πάλι μηχανή πήρα.
Αν το έχεις μέσα σου... δεν φεύγει.
Για να πω και την δική μου ιστορία.Ξεκίνησα το 88΄(με μεγάλα κυβικά) και έκανα μιά πορεία στον χώρο της μοτοσυκλέτας για περίπου 9 χρόνια.Μετά λόγω παιδιών η μηχανή πουλήθηκε και πάρθηκε.......βάρκα για να χωράμε όλοι.Πέρασαν τα χρόνια και πήρα πιό μεγάλη βάρκα και ασχολήθηκα με την θάλασσα με ψαρέματα και καταδύσεις. Ξαναπέρασαν τα χρόνια σύνολο 10 και πήραμε την απόφαση (για να πω την αλήθεια πιό πολύ η γυναίκα μου) να ξαναέρθουμε στον χώρο της μηχανής. Και έτσι έχω τώρα 2,5χρόνια που ζώ μιά δεύτερη νιότη!!!!!!!!!