PDA

View Full Version : Garmin Data Card..



Anty12
11/05/2009, 16:05
Δεν ξέρω αν είναι για εδώ , οπότε ο Monsieur μπορεί να το πάει όπου του αρμόζει...

Λοιπόν...
..γνωρίζει κανείς , αν σε GPS Garmin StreetPilot III, μπορεί να μπει Data Card μεγαλύτερη από 128 Μb που δίνει ο κατασκευαστής ?
Έχω δει να πουλάει κάποιος την συσκευή μαζί με 256 Mb κάρτα , και άλλον να πουλάει μέχρι και 512 Mb (την κάρτα μόνη της) και να υποστηρίζει, ότι είναι συμβατή .

Σας ευχαριστώ
:beer:

lanzaman
12/05/2009, 08:19
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟ ΙΔΙΟ GPS ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΥΠΟΣΤΙΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΚΑΡΤΕΣ ΜΝΗΜΗΣ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΑΠΟ 512MB ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ (MLS DESTINATROR)ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ 4GB.. ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΠΟΥ ΤΟ ΕΨΑΞΑ ΛΙΓΟ ΕΙΔΑ ΠΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΑΤΟΜΑ ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΕΙ 1GB ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ..

Anty12
12/05/2009, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από lanzaman
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟ ΙΔΙΟ GPS ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΥΠΟΣΤΙΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΚΑΡΤΕΣ ΜΝΗΜΗΣ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΑΠΟ 512MB ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ (MLS DESTINATROR)ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ 4GB.. ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΠΟΥ ΤΟ ΕΨΑΞΑ ΛΙΓΟ ΕΙΔΑ ΠΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΑΤΟΜΑ ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΕΙ 1GB ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ..

Δυστυχώς δεν είναι έτσι...
Τελικά υποστηρίζει μέχρι 256 Mb max. Οι μεγαλύτερες κάρτες από 512 Mb και πάνω δεν δέχονται χάρτες από το USB programmer, αλλά κατευθείαν μέσα στο GPS.

Thanks anyway

nikos33ath
12/05/2009, 13:16
Αν δεν κάνω λάθος τα Garmin δεν παίρνουν τόσο μεγάλες κάρτες (4GB),αλλα όπως ειπε και ο φίλος μεχρι 512 mb,οι οποίες ειναι και πανακριβες!!!!
Απο μια προχειρη αναζήτηση.....

http://209.85.229.132/search?q=cache:6-viYaunf_QJ:www.gpsnow.com/gmdc.htm+garmin+data+card&cd=2&hl=el&ct=clnk&gl=gr

Konti
12/05/2009, 14:44
Εξαρτάται απο πιο μοντέλο! Το Zumo π.χ. παίρνει κανονικά SD cards (αυτές που παίρνουν και οι φωτογραφικές) μέχρι 512mb. Νομίζω οτι είναι αρκετά πάντως! Εχω έχω 3 χάρτες στο Zumo και έχει πάρα πάρα πάρα πολύ χώρο ακόμα!!!

Xrider
18/05/2009, 09:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos33ath
Αν δεν κάνω λάθος τα Garmin δεν παίρνουν τόσο μεγάλες κάρτες (4GB),αλλα όπως ειπε και ο φίλος μεχρι 512 mb,οι οποίες ειναι και πανακριβες!!!!
Απο μια προχειρη αναζήτηση.....

http://209.85.229.132/search?q=cache:6-viYaunf_QJ:www.gpsnow.com/gmdc.htm+garmin+data+card&cd=2&hl=el&ct=clnk&gl=gr
Παιρνουν :D
Οσο για τον Garmin Street Pilot III νομιζω οτι παιρνει!
Ο πατερας μου ειχε παρει εναν Garmin που μοιαζει σε εμφανιση με τον Street Pilot αλλα ηταν για σκαφος με ναυτικους χαρτες.
Αν θυμαμαι καλα εχει σλοτ για την SD Card,δεν ειναι touch screen και εχει την ιδια καιρεα.
Θυμαμαι οτι ηταν οκγοδης και αν δεν κανω λαθος παιρνει μπαταριες (?) δεν ειναι οπως η σειρα Nuvi,T,Zumo.
Το περασμενο καλοκαιρι τον ειχε παρει,οποτε φανταζομαι αν και ο δικος σου ειναι σχετικα καινουριος θα παιρνει SD card (Garmin data Card).

Οσο για το κοστος ειναι οντως ακριβες...πληροφοριακα ομως η Garmin στην σελλιδα της δινει με 150 ευρια,χαρτη Ευρωπης με εφ-ορου ζωης με 4 update τον χρονο καθε χρονο!

Anty12
18/05/2009, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
θα παιρνει SD card (Garmin data Card).



Άλλο SD card (που βρίσκεις τα 4 Giga με 5 Euros ) και άλλο Garmin data Card που τα 256 Mb έχουν ένα σκασμό λεφτά.

Τα Garmin StreetPilot III ΔΕΝ παίρνουν SD card, αλλά μόνο Garmin data Card μέχρι 256 Mb, σύμφωνα με ένα Γερμανό που διατείνεται ότι την είχε μέσα και δούλευε, και 128 Mb σύμφωνα με την Garmin.
Το πιθανότερο είναι ο Γερμανός να έχει δίκαιο , γιατί το StreetPilot III δεν το βγάζουν ποια (Discontinued product), και οι data cards πάνω από 128Mb της Garmin, βγήκαν σε κυκλοφορία αργότερα (2003 ή 2004...)

OldMan
18/05/2009, 11:15
Νικολή, ψάχνεις κάρτα που να ενσωματώνεται ή απλά να είναι συμβατή (για βάλε - βγάλε data) ??

Vstrommer71
18/05/2009, 13:14
Εδω μεσα εχετε μπερδεψει τις βουρτσες με τις π@υτσες μΕ φαινεται!:lol:
Τα παλια μοντελα της Garmin δεχονται garmin data cards ειδικης μορφης,καμμια σχεση με SD κλπ, οι οποιες ειναι πανακριβες.Το Streetpilot III δεχεται μεχρι 256mb οντως,αλλα ειναι μια μικρη χωρητικοτητα για αναλυτικους χαρτες,αυτο ρωταει το παλληκαρι
Τα κανουργια μοντελα(Zumo,Nuvi κλπ) δεχονται SD καρτες εως 4Gb
Δυστυχως η μονη λυση για το Streetpilot ειναι βαζε-βγαλε χαρτες φορτωνοντας τους με υπολογιστη

PanVas
18/05/2009, 16:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Άλλο SD card (που βρίσκεις τα 4 Giga με 5 Euros ) και άλλο Garmin data Card που τα 256 Mb έχουν ένα σκασμό λεφτά.

Τα Garmin StreetPilot III ΔΕΝ παίρνουν SD card, αλλά μόνο Garmin data Card μέχρι 256 Mb, σύμφωνα με ένα Γερμανό που διατείνεται ότι την είχε μέσα και δούλευε, και 128 Mb σύμφωνα με την Garmin.
Το πιθανότερο είναι ο Γερμανός να έχει δίκαιο , γιατί το StreetPilot III δεν το βγάζουν ποια (Discontinued product), και οι data cards πάνω από 128Mb της Garmin, βγήκαν σε κυκλοφορία αργότερα (2003 ή 2004...)
Θα συμφωνήσω.
Να ρωτήσω κάτι και αν ισχύει, να πω και γω την μ@λακί@ μου...
Χωρίς κάρτα μνήμης δουλεύει το μαραφέτι;
Αν δουλεύει και δείχνει και χάρτες σημαίνει ότι έχει εσωτερική μνήμη, όπου απασχολείται προς το παρόν με τους χάρτες basemap... Συνήθως αυτοί είναι ψιλοάχρηστοι για μας, και συνήθως η εσωτερική μνήμη φτάνει τις τάξεις των GB…
Αν ισχύουν τα παραπάνω, το πρόβλημά σου μεταφέρεται στο πως θα σβήσεις τον basemap και πως θα μεταφέρεις με το mapsource χάρτες στο μαραφέτι…

Βρες τοπικό χάκερ να στο κάνει. Υποτίθεται ότι γίνεται. Ο φίλος Βασίλης που έχει αυτό που φαίνεται στην δεύτερη φωτό (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=79236) με εσωτερική μνήμη 2γίγκα, θα το παραλάβει σήμερα από το μάστορα με το αντίστοιχο πρόβλημα υποτίθεται λυμένο. Υποτίθεται. Αν έχω νεότερα θα σε πω. Το δικό μου πάλι, όταν το συνδέεις με το πισί, σε ρωτά… Να συνδεθώ σαν σκληρός δίσκος, ή σε mapsource μοντ…? Και εκεί κάνεις ότι γουστάρεις.. Μέχρι και τα παράνομα λογιστικά σου βιβλία σε εξέλ μεταφέρεις σαν γιουεςμπι στικ για να μην σε πιάσει η εφορία…

Αρχικά δημιουργήθηκε από Konti
Εξαρτάται απο πιο μοντέλο! Το Zumo π.χ. παίρνει κανονικά SD cards (αυτές που παίρνουν και οι φωτογραφικές) μέχρι 512mb. Νομίζω οτι είναι αρκετά πάντως! Εχω έχω 3 χάρτες στο Zumo και έχει πάρα πάρα πάρα πολύ χώρο ακόμα!!!
Καλά μην λέμε και ότι θέλουμε… Όλοι οι σοβαροί χάρτες έχουν αρκετό όγκο δεδομένων… Όσοι χάρτες έχουν και υψομετρικά, είναι μπόλικα… Η ανάβαση είναι 101,9ΜΒ, η Ρουμανία με τρομερούς χάρτες και πληροφόρηση 413ΜΒ και βέβαια η Βουλγαρία μόνο 19,3, και όχι γιατί είναι μικρό κρατίδιο… αλλά επειδή είναι οι χάρτες τους γουτουπού.
Αναγκαστικά όποιος θέλει να πάει μια βόλτα μέχρι το Βουκουρέστι θα πρέπει να κουβαλάει και λαπτόπ; Και αν θελήσει να περάσει λίγο από Σερβία;

Άντυ ψάξε αυτό για την εσωτερική μνήμη… αλλιώς όσο κάνει η Garmin data Card χτύπα ένα σαν το δικό μου, ή ένα ζούμο από το ιμπέι και κάνεις την δουλειά σου.
:beer: :beer: :beer: :beer:

Anty12
18/05/2009, 18:25
Λοιπόν το γεγονός ότι επέλεξα το street pilot IIΙ -μετά από πολύ ψάξιμο είναι αλήθεια- είναι γιατί είναι το ποιο σκληροτράχηλο μοντέλο (military specs) της κατηγορίας του.
Έφαγε του κώλου την βροχή χθες, γυρνώντας από Καστοριά, και έχω δει και φωτογραφία στο νετ , να το βάζει Αμερικάνος, που ήθελε να το πουλήσει, μέσα σε λεκάνη με νερό.
Επίσης δουλεύεται με γάντι, και αφαιρείται από την βάση σε δευτερόλεπτα.

Αντώνη….
Το συγκεκριμένο μοντέλο παίρνει συγκεκριμένου τύπου κάρτα, τις λεγόμενες Garmin Data Cards.
Η αλήθεια είναι ότι ψάχνω να βρω το Pin Out της κάρτας αυτής , ώστε να βρω αντάπτορα , και να δω : αν κοτσάρω επάνω καμία SD με 512 Mb ,θα δουλέψει?
Από ότι κατάλαβα , οι εξυπνάκηδες της Garmin , για να είναι ο κόσμος αναγκασμένος να αγοράζει από αυτούς , έβγαζαν τα μοντέλα με 32 ή 64 Mb, και μετά σου λέγαν …θες μεγαλύτερη χωρητικότητα Κύριος (καθώς οι διάφοροι χάρτες μεγάλωναν σε λεπτομέρεια, άρα και σε όγκο) , σκάσε τα φράγκα.

Μετά όμως , που ο ανταγωνισμός άρχισε να δουλεύει κάρτες SD με 1,2 ,4 G , αναγκάσθηκαν και αυτοί να αλλάξουν τροπάρι , και να χρησιμοποιούν στα μοντέλα τους SD κάρτες.
Άρα για το street pilot ΙΙΙ: ή Garmin ή πατέντα.

Vstrommer
Είναι όπως τα λες….Αυτό που θέλω είναι μία μόνιμα φορτωμένη με τον Ελληνικό χάρτη (όλοι ξέρουμε για ποιανής εταιρίας μιλάω:winka: ) που δεν είναι πάνω από 110 Mb , στην έκδοση 4.04 (την οποία δεν συνιστώ, η 3.90 είναι καλύτερη ).
Σε μια δεύτερη , αν ταξιδέψω εξωτερικό, θα κόψω και θα ράψω από το mapsource τα κομμάτια του χάρτη που περιλαμβάνουν την διαδρομή που σχεδίασα, και όχι το χάρτη ολόκληρης της χώρας.

PanVas…..

O base map είναι γραμμένος στην EPROM του GPS, για να τον αλλάξεις, πρέπει να την ξηλώσεις από το τυπωμένο, να την βάλεις στο reader, και να την ξαναγράψεις…….δεν λέει.
Από το mapsource μεταφέρεις χάρτες στην κάρτα και όχι στο GPS (μιλάω για street pilot ΙΙΙ).Είναι πολύ γρήγορο καθώς είναι USB 2.
Αυτό που φαίνεται να έχει ο φίλος σου , πρέπει να είναι το GPSMAP 276 C Chartplotter, έχει έξω 500 Ε και είναι και για καράβια ……….too much

Και τέλος , η αρχική μου ερώτηση ήταν: αν έχει δει κανείς να δουλεύει street pilot ΙΙΙ, με κάρτα 256 Mb