PDA

View Full Version : Pαγισε ο δισκος



2stroker
11/05/2009, 18:38
σημερα το πρωι παρατηρησα οτι στο μηχανακι μου(klx300r)
ραγισε η πισω δισκοπλακα σε μηκος περιπου 1εκ. πανω πανω στο σημειο που υπαρχουν οι τρυπες
πως εξηγητε αυτο?ειναι λογικο?

camen
11/05/2009, 18:48
Λογικο δεν ειναι σε καμια περιπτωση!!!
Δωσε ομως καποιες πληροφοριες οπως ποσο παλια ηταν η δισκοπλακα,τι φθορα ειχε κλπ...
Για να καταλαβουμε και εμεις...

2stroker
11/05/2009, 19:13
το μηχανακι το αγορασα το δεκεμβριο μεταχειρισμενο
η δισκοπλακα δεν ξερω ποσο καιρο υπηρχε πανω,παντως δεν εχει καποια σημαδια φθορας χαρακωματα,γρατζουνιες κλπ και τα τακακια ειναι οκ,οποτε?
το μαλλι λογικα θα μου παει κανα 100ευρω
να βαλω τον εργοστασιακο δισκο η aftermarket?

stefanos
11/05/2009, 19:22
Μήπως ξεχνάς να σηκώσεις το πόδι από το φρένο μετά το τέλος του φρεναρίσματος?

camen
11/05/2009, 19:27
Εμενα 2 πραγματα μου ερχονται στο μυαλο:
1)Να χτυπησες τον δισκο καπου.
2)Αποτομη μεταβολη θερμοκρασιας.Μηπως μετα απο απαιτητικη οδηγηση επλυνες το μηχανακι?!
Ζεστοι οι δισκοι-->κρυο νερο-->ΚΡΑΚ και ραγισμα.
Ας μιλησουν και οι πιο ειδικοι ομως...

2stroker
11/05/2009, 19:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Μήπως ξεχνάς να σηκώσεις το πόδι από το φρένο μετά το τέλος του φρεναρίσματος?

nope:nono:
και στα φαναρια σταματημενος αν χρειαζετε να παταω φρενο παντα παταω το μπροστα.

2stroker
11/05/2009, 19:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Εμενα 2 πραγματα μου ερχονται στο μυαλο:
1)Να χτυπησες τον δισκο καπου.
2)Αποτομη μεταβολη θερμοκρασιας.Μηπως μετα απο απαιτητικη οδηγηση επλυνες το μηχανακι?!
Ζεστοι οι δισκοι-->κρυο νερο-->ΚΡΑΚ και ραγισμα.
Ας μιλησουν και οι πιο ειδικοι ομως...


το πρωτο αποκλειετε γιατι και μια τουμπα που εχω φαει το μηχανακι εσκασε κατω απο την αλλη μερια.
το δευτερο τωρα.ειχα παει μια πεντελη(στην ασφαλτο,motard ειναι το μηχανακι) την προηγουμενη βδομαδα και το πηγαινα στα τερματα το μηχανακι,σε καποια φαση διενυσα και ενα κοματι περιπου 1χλμ που ειχε νερα κατω και περασα πολυ σιγα.λες απο αυτο?

camen
11/05/2009, 19:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από 2stroker
το πρωτο αποκλειετε γιατι και μια τουμπα που εχω φαει το μηχανακι εσκασε κατω απο την αλλη μερια.
το δευτερο τωρα.ειχα παει μια πεντελη(στην ασφαλτο,motard ειναι το μηχανακι) την προηγουμενη βδομαδα και το πηγαινα στα τερματα το μηχανακι,σε καποια φαση διενυσα και ενα κοματι περιπου 1χλμ που ειχε νερα κατω και περασα πολυ σιγα.λες απο αυτο?
Οχι δεν νομιζω οτι θα αρκουσε το νερο του δρομου για να προκαλεσει μεγαλη μεταβολη θερμοκρασιας και να στο ραγισει...Αμφιβαλλω αν καν βραχηκε ο δισκος οταν περασες...
Μην αποκλειεις και την απλη αστοχια υλικου!!!

Οπως και να εχει ο δισκος ειναι αχρηστος και θελει αμεση αλλαγη!!!
Τωρα τιμες δεν γνωριζω αλλα εγω θα εβαζα aftermarket...Aν εχεις την πολυτελεια του χρονου ψαξε μηπως παραγγειλεις απο εξωτερικο,θα πετυχεις πιθανον καλυτερη τιμη...

Ισως βρεις κατι εδω ΑΛΛΑ πριν παραγγειλεις στειλε μειλ και ρωτα αν ειναι ετοιμοπαραδοτο...
http://www.busters-accessories.co.uk/products/Braking
(ειναι αξιοπιστος εχω παραγγειλει ελαστικα)

p@nos
11/05/2009, 19:38
ο δισκος ειναι κινεζικος εεε?

:p

camen
11/05/2009, 19:41
Δεν εχει τον μαμα δισκο?!Ειναι αλλαγμενος?!Ποσα χλμ εχει το μηχανακι?!
Αν ειναι της πλακας ο δισκος τοτε μην ψαχνεις αιτια...:look:

2stroker
11/05/2009, 19:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Δεν εχει τον μαμα δισκο?!Ειναι αλλαγμενος?!Ποσα χλμ εχει το μηχανακι?!
Αν ειναι της πλακας ο δισκος τοτε μην ψαχνεις αιτια...:look:


o δισκος ειναι της μαμας kawasaki.;)

camen
11/05/2009, 19:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από 2stroker
o δισκος ειναι της μαμας kawasaki.;)
ΟΚ then...
:winka:

2stroker
11/05/2009, 19:51
θα τσεκαρω και το site που λες αν και επειδη καιγομαι με βλεπω να παιρνω απο δω.στην αθηνα εχεις υποψην σου καποιο μαγαζι να μου προτεινεις?

banditgr
11/05/2009, 19:53
kana 50riko pane oi pisw diskoi apo ellada...(oxi oi mama ee...alla eides kai o mama ti epathe)

camen
11/05/2009, 19:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από 2stroker
θα τσεκαρω και το site που λες αν και επειδη καιγομαι με βλεπω να παιρνω απο δω.στην αθηνα εχεις υποψην σου καποιο μαγαζι να μου προτεινεις?
Οχι ειμαι Πατρα εγω...
Υποθετω οτι ολα τα μαγαζια με ανταλλακτικα θα εχουν...Πας βλεπεις,μαθαινεις τιμες και παιρνεις...Παρε κατι επωνυμο ομως οχι κινεζικο...
Α!!!Κ τακακια μαζι...Πολυ σημαντικο αυτο...(Γτ και εγω εκανα την μαλακια και αλλαξα δισκοπλακα και αφησα τα ιδια τακακια με αποτελεσμα να σφυριζουν...)...

2stroker
11/05/2009, 19:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Οχι ειμαι Πατρα εγω...
Υποθετω οτι ολα τα μαγαζια με ανταλλακτικα θα εχουν...Πας βλεπεις,μαθαινεις τιμες και παιρνεις...Παρε κατι επωνυμο ομως οχι κινεζικο...
Α!!!Κ τακακια μαζι...Πολυ σημαντικο αυτο...(Γτ και εγω εκανα την μαλακια και αλλαξα δισκοπλακα και αφησα τα ιδια τακακια με αποτελεσμα να σφυριζουν...)...


δεν υπαρχει περιπτωση να παρω κινεζικο.το προσεχω το μηχανακι;)
αυτο για τα τακακια δεν το ξερα.
σε ευχαριστω για τις απαντησεις φιλε:beer:

camen
11/05/2009, 20:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από 2stroker
δεν υπαρχει περιπτωση να παρω κινεζικο.το προσεχω το μηχανακι;)
αυτο για τα τακακια δεν το ξερα.
σε ευχαριστω για τις απαντησεις φιλε:beer:
Κριμα ειναι να βαλεις καινουργια δισκοπλακα με τα παλια τακακια.Δεν εχουν και κανενα τρελο κοστος ετσι και αλλιως...
Να προσεχεις μεχρι να πατησουν και να στρωσουν...Κ μην κανεις αποτομα και παρατεταμμενα φρεναρισματα στην αρχη...

Αυτα απο εμενα...Τιποτα δεν κανει...:beer: :beer: :beer: :wave2:

stefanos
11/05/2009, 20:09
Αν το μηχανάκι είναι SM πάρε μια κάλη δισκόπλακα και να ελέγχεις και την μπροστινή τακτικά γιατί οι ρωγμές πολλές φορές δεν φαίνονται με την πρώτη ματιά.

2stroker
11/05/2009, 20:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Αν το μηχανάκι είναι SM πάρε μια κάλη δισκόπλακα και να ελέγχεις και την μπροστινή τακτικά γιατί οι ρωγμές πολλές φορές δεν φαίνονται με την πρώτη ματιά.

thanx for the tip;) :beer:

dirtbird
11/05/2009, 21:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από 2stroker
thanx for the tip;) :beer:

Mου είχε ραγίσει και εμένα ο μπροστινός σε XR600 που το χρησιμοποιούσα πολύ σε άσφαλτο.
Δεν έφταιγε ο δίσκος όμως αλλά η χρήση που του έκανα.

Πάντως για να σου ραγίσει ο πίσω ή τον ζέστανες πολύ (και σε συνδυασμό με αυτό το πέρασμα από τα νερά που περιγράφεις αρκεί να κάνει το κακό) ή έχει πέσει πολύ το πάχος του.

Πάνω ο δίσκος γράφει MIN. TH. (minimum thickness = ελάχιστο πάχος) και συνήθως οι πισινοί σε enduro έχουν όριο τα 3,5 χλστ ενώ καινούργιοι είναι 4,5 χλστ.

Δεν χάνεις τίποτα να τον μετρήσεις.

Επίσης για καινούργιο δίσκο θα σου πρότεινα να δεις -εκτός από τον original- και σε Galfer.

Τέλος όταν είσαι σταματημένος σε φανάρι και πατάς φρένο δεν προκαλείς κάποια φθορά. Απλώς εάν πριν είχες φρενάρει ΠΟΛΥ δυνατά, επιταχύνεις πιθανό βράσιμο των υγρών των φρένων, αφού ο -ήδη- ζεστός δίσκος συνεχίζει να είναι σε επαφή με τα τακάκια και αυτά με την υπόλοιπη γραμμή του φρένου.

2stroker
11/05/2009, 22:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Mου είχε ραγίσει και εμένα ο μπροστινός σε XR600 που το χρησιμοποιούσα πολύ σε άσφαλτο.
Δεν έφταιγε ο δίσκος όμως αλλά η χρήση που του έκανα.

Πάντως για να σου ραγίσει ο πίσω ή τον ζέστανες πολύ (και σε συνδυασμό με αυτό το πέρασμα από τα νερά που περιγράφεις αρκεί να κάνει το κακό) ή έχει πέσει πολύ το πάχος του.

Πάνω ο δίσκος γράφει MIN. TH. (minimum thickness = ελάχιστο πάχος) και συνήθως οι πισινοί σε enduro έχουν όριο τα 3,5 χλστ ενώ καινούργιοι είναι 4,5 χλστ.

Δεν χάνεις τίποτα να τον μετρήσεις.

Επίσης για καινούργιο δίσκο θα σου πρότεινα να δεις -εκτός από τον original- και σε Galfer.

Τέλος όταν είσαι σταματημένος σε φανάρι και πατάς φρένο δεν προκαλείς κάποια φθορά. Απλώς εάν πριν είχες φρενάρει ΠΟΛΥ δυνατά, επιταχύνεις πιθανό βράσιμο των υγρών των φρένων, αφού ο -ήδη- ζεστός δίσκος συνεχίζει να είναι σε επαφή με τα τακάκια και αυτά με την υπόλοιπη γραμμή του φρένου.


ισως να φταιει η χρηση που του κανω γιατι αν και δεν το κουναω πολυ (2-3 φορες τη βδομαδα),οταν το παιρνω του δινω και καταλαβαινει.απλα πιο πολυ περιμενα να λιωσω τα τακακια παρα να μου ραγισει ο δισκος.ισως να ναι και τα νερα αφου αυτο το 1 περιπου χλμ που εκανα ηταν πλημυρισμενος ο δρομος.
θα τσεκαρω και τους galfer;)
σε ευχαριστω φιλε:beer:


υ.γ-το ξενερωμα ειναι οτι εκει που πας να κανεις κατι σου προκυπτει κατι αλλο(τωρα ετοιμαζομουν να του βαλω πατακια συνοδηγου η εστω να βγαλω μια ακρη με δαυτα μιας και δεν εχει) και η ιστορια αυτη συνεχιζετε συνεχιζετε...:rotflmao:

2stroker
26/05/2009, 13:19
τελικα μπηκε δισκος της braking με 120 ευρω και τακακια ebc με 25 ευρω και τελος καλο ολα καλα:beer:

Tpap
26/05/2009, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Απλώς εάν πριν είχες φρενάρει ΠΟΛΥ δυνατά, επιταχύνεις πιθανό βράσιμο των υγρών των φρένων, αφού ο -ήδη- ζεστός δίσκος συνεχίζει να είναι σε επαφή με τα τακάκια και αυτά με την υπόλοιπη γραμμή του φρένου.

και κάτι ακόμη στό παραπάνω:

σε στάση μετά από έντονο φρενάρισμα, αν κρατάς πατημένο το φρένο, συμβαίνει να αποβάλλονται ανομοιόμορφα τα ποσά θερμότητας που έχουν αναπτυχθεί στον δίσκο...
Το σημείο του δίσκου που ''πατάει'' η δαγκάνα αργεί πολύ να κρυώσει σχετικά με την υπόλοιπη επιφάνεια.

Η ανομοιογενής αυτή ψύξη μπορεί άνετα να επιφέρει κόπωση στο υλικό με αποτελέσματα όπως: ρωγμές, στράβωμα κλπ.

Προτιμότερο λοιπόν, είναι να αφήνουμε να τσουλάει αργά το μηχανάκι χωρίς φρένα, αντί να το ακινητοποιήσουμε πλήρως. :wave2:

Tpap
26/05/2009, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Για ρώτα και την ....Ευτέρπη την κουτσή (που ήταν παντρεμένη με τον αγροφύλακα με την φλορέτα)...
Συνήθως κουβαλάει νεροκρέμυδα (για σούπα) αλλά καμιά φορά και ζουμπούλια (βολβούς για φύτεμα)...

Αποκλείεται η κερά Ευτέρπη να είχε ιδέα επί του θέματος γιατί το πτωχό πλήν τίμιο φλορετάκι του συζύγου ΔΕΝ είχε δισκόφρενα. Άσχετε.

(εκτός πάλι αν έβγαζε δίσκο στην εκκλησία)

:lol: :smokin: