PDA

View Full Version : διαδρομη!!!!



Ταξιδευτής *2
11/05/2009, 17:53
..ο μεγαλύτερος τρόμος, των περισσοτέρων γύρω μου, έχω καταλήξει ότι είναι ... να βρεθούν μόνοι..
..τρόμος, και όχι φόβος, καθώς μάλλον θα χρειαστεί να βρεθούν για λίγο (ή για πολύ) μόνο με τον εαυτό τους..
..θα χρειαστεί ή να βρεθούν αντιμέτωποι με το απόλυτο κενό (και να χαθούν μέσα σ'αυτό) ή να συνειδητοποιήσουν πόσο περιφρονημένο τον είχαν (και να τους πιάσει κατάθλιψη)
...έχετε ταξιδέψει ποτέ σε μεγάλες αποστάσεις με μοτοσυκλέτα...μόνοι σας;
..λοιπόν, ακούστε να δείτε πως γίνεται..
..ξεκινάς και προετοιμάζεσαι, ετοιμάζεις τη μηχανή, τα ρούχα, το κράνος, τη διαδρομή
..μόνος..
..ξεκινάς τα ξημερώματα, για να προλάβεις να είσαι στον προορισμό σου το βραδακι..
..θα είσαι μόνος, και θα χρειαστεί να ξεκουραστείς στη διαδρομή
..ξεκινάς να οδηγάς, προσέχοντας και με εγρήγορσή για ΤΑ ΠΑΝΤΑ!
..είσαι μόνος, πρέπει να προσέχεις.. αν πάθεις τίποτα..
..το κρύο, την βροχή, την ζέστη την ομίχλη, τα τρώς όλα
..μόνος (..και αδιαμαρτύρητα!)
..την θέα, το φρέσκο αεράκι, την απόλαυση της οδήγησης, τα μέρη που θα περάσεις δέν έχεις κάποιον να τα μοιραστείς..
..τα ζεις όλα Μόνος..
...οι κίνδυνοι, η κούραση, η εξάντληση ..αυτά και αν είναι αποκλειστικα δικά σου!!
..και οι βλάβες! (και αυτές μόνος σου θα πρέπει να ξέρεις να τις επιδιορθώνεις)

...κάποια στιγμή μετά από ώρες ατελείωτες και συνήθως βράδυ, θα ξεπροβάλουν τρεμοπαίζοντας, από την τελευταία στροφή τα φώτα του προορισμού σου..
..θα φτάσεις, θα ξεκαβαλήσεις (θα είναι μουδιασμένα μέχρι και τα μαλλιά σου!) ..θα χαμογελάσεις (..πάντα! ..ασυναίσθητα!) και θα βρεις τους πρώτους ανθρώπους.. μπορεί να είναι φίλοι που σε περιμένουν, μπορεί άγνωστοι και ξένοι ..
..οι φίλοι θα σε ρωτήσουν " Πως πήγε;!!"
... οι ξένοι "Κάτσε μαζί μας φίλε! Από πού έρχεσαι;!!"

..και 'συ οχι πια μόνος, θα έχεις πάντα κάτι καλό να τους απαντήσεις!!

tamar
11/05/2009, 18:00
Ωραίος!!
:beer: :beer:

blueangel
11/05/2009, 18:16
Μεγάλες κουβέντες:beer: Και η μοναξιά πολλές φορές-αν όχι όλες- είναι επιλογή:beer: :beer: :beer:

kalgeorge
11/05/2009, 18:45
............με ρεγουλο .....δεν φτανουν για ολους...:D

menos
11/05/2009, 19:55
Τα περισσοτερα χιλιομετρα της ζωης μου τα εχω κανει ακριβως ετσι... απο προσωπικη επιλογη και οχι απο μοναξια. Η αναπολυση τετοιων στιγμων στην μηχανη σε "κραταει" στις πιο δυσκολες στιγμες της ζωης σου... τουλαχιστον σε εμενα...
Ευχαριστω ταξιδευτη για τις αναμνησεις που προσφερες...:beer:

FZMAN
11/05/2009, 20:10
Εγώ προσωπικά τα καλύτερα μου ταξίδια τα έχω κάνει μόνος και πραγματικά τα απολαμβάνω.
Πιστεύω πως μόνος σου μπορείς να περάσεις όπως ακριβώς θέλεις χωρίς να έρχεσαι σε προστριβές με συνταξιδιώτες που πιθανόν θέλουν κάτι διαφορετικό.
Σύντομα ετοιμάζω μεγάλο ταξίδι μόνος.

kerasaki
12/05/2009, 01:25
Δυστυχως οταν συναντας τα πιο ομορφα μερη δεν εχεις καποιον να τα μοιραστεις, ισως κιολας να ειναι ομορφα επειδη εισαι μονος πανω στη σελα. Μαλλον εισαι πιο ευαισθητος/η σε ερεθισματα οταν βρισκεσαι σε μια δυσκολη φαση της ζωης σου, γιατι κυριως τοτε ειναι που μενεις μονος

Krokodilos001
12/05/2009, 22:09
γνωστο το αισθημα
:D

αν ομως εχεις και παρεα στο δρομο...το ταξιδι ομορφαινει

;)

Sotirios
12/05/2009, 22:26
Όταν είσαι μόνος γενικώς και δεν το αισθάνεσαι δεν έχει καμία σημασία γιατί απλά δεν το αισθάνεσαι...
όταν είσαι και το αισθάνεσαι... τότε είναι το πρόβλημα γιατί το μυαλό σου θα βρεί πολλούς ανθρώπους με του οποίους θα μπορούσες να είχες μοιραστεί τις οποιεσδήποτε εμπειρίες...

αλλά ας μην ξεχνάμε... με την μηχανή ποτέ δεν είσαι μόνος, έχεις την κούκλα που καβαλάς και την οποία προσέχεις για να σε προσέχει και έχεις πάντα του φιλικους καβαλάρηδες στο αντίθετο ρεύμα που συνήθως δεν βαριούνται να σηκώσουν το χέρι και να χαιρετήσουν...

Όταν αυτά τα μεγάλα ταξίδια που λές φίλε ταξιδευτή γίνονται κάτω από εξαιρετικά αντίξοες συνθήκες, έναν ακόμη μοτοσυκλετιστή να δεις στο δρόμο εκεί που νομίζεις οτι είσαι μόναδικός που αποφάσισε να τραβήξει αυτό το λούκι-απόλαυση την διαδρομής, θα σε γεμίσει αρκετά για να φύγει η οποιαδήποτε μοναξιά...:)

mikros boudas
12/05/2009, 23:28
μια σημειωση μονο,δεν υπαρχει εαυτος:beer: